topovat ověřit
  •  
  • vloženo: 12.02.2023
  • 33x

Paimonah

  • Chováme: Pyrenejský horský pes
Náhled

Proč jsme se rozhodli právě pro zvolená plemena?

Pyrenejského horského psa jsem zvolila jednoznačně kvůli povaze, která mi byla velmi blízká. Chtěla jsem sebevědomého pastevce a dobrého ochránce, dobrosrdečného a společenského, veselého psa, v povaze jemného a neútočného, bez tvrdosti, svobodně a samostatně uvažujícího, a to vše i bez loveckých pudů. Zároveň vysokého, majestátného, silného a mohutného pastevce s dlouhou srstí.

Jaký byl náš první pejsek? Jak jsme k němu přišli?

Prvního pejska jsem měla v 8 letech a byl to klasický voříšek. Bohužel nám byl ukraden a za rok jsem si pořídila "vymodleného" středního pudlíka bez PP, se kterým jsem jezdila na voříškiády a výstavy bez PP. Byl to parťák, který se mnou vyrůstal 14 let. Absolvovali jsme spolu různá dobrodružství včetně služebního výcviku s reakcí pouze na posunky a skvělým zadržením, kdy se stal vzorem i pro skutečná služební plemena :-D. Po několika osamocených let bez psíka, následovali další - útulkový "polovlčí" nepolidštěný a velmi inteligentní kříženec holandského ovčáka s border kolií, následně osvojené štěně hyperaktivního tvrdohlavého jezevčíka a do party k nim přibyl čistokrevný Pyrenejský horský pes, který se mi stal osudným. Láska k tomuhle plemeni byla natolik silná, že jsem se rozhodla, mít ho v dalším životě po svém boku.

Jaké máme zásady a cíle v chovu?

Prioritou je odchov zdravých jedinců, vyrovnaná jemná povaha se zachováním charakteristických vloh pro toto plemeno a naplnit jeho přezdívku "gentle giant" což v překladu znamená něžný obr. V exteriéru upřednostňuji hlavně silnou kostru a výšku, které se mnohdy již vytrácí. Dále zachování dobré mechaniky pohybu, rovné pevné záda a v chovu upřednostňuji dlouhosrsté znakové jedince se správným pigmentem. Mám snahu o uchování typického výrazu silných jedinců, a to při zachování celkově vyrovnaných proporcí těla a jejich harmonie. Upřednostňují zájem psů. Mým zájmem není soustavně odchovávat štěňata a na budoucí spojení se připravuji delší dobu, což začíná už výběrem správných zakladatelů mého chovu. Mé feny budou mít vrh maximálně 2x za život.

Jakých akcí se s pejskem zúčastňujeme?

Účastníme se převážně mezinárodních, národních a občas i krajských výstav v České republice, popř. Slovenské republice z čehož se stal můj koníček. Navštěvujeme i klubové výstavy pořádané Klubem pyrenejských plemen jehož jsme v současnosti členy.

Jaký servis nabízíme novým majitelům? Jsme s nimi v kontaktu?

S novými majiteli našich štěňátek bych ráda i nadále udržovala kontakt vč. poskytnutí chovatelského servisu. Prodejem štěňátka to pro mě rozhodně nekončí. Na druhou stranu respektuji nového majitele a nezatěžuji ho přehnanými podmínkami.

Náhled
stanice založena: 09.07.2019
sídlo stanice:   Olomoucký kraj / okr. Prostějov / Biskupice
registrována u: FCI
chovná plemena: Pyrenejský horský pes