topovat ověřit
31.07.2022 / 24.04.2024
Chortaja Borzaja

Chortaja Borzaja

Chortaja Borzaja
0%
Další pojmenování: ruský krátkosrstý chrt
Chortaja Borzaja

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Plemena neuznaná
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 922
Země původu: Rusko
Patronát Rusko
Vznik plemene: Starobylé plemeno
Průměrná délka života: 12 - 14 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Coursing, Dostihy, Lovecký pes, Aktivní pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů a přátel barzojů

VARIETY PLEMENE Chortaja Borzaja

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Toto chrtí plemeno pochází z oblasti ruských a ukrajinských stepí, kde se vyskytují již tisíce let, jedná se tedy o původní plemeno. Přestože je plemeno tak starobylé, první standard byl sepsán až v roce 1951. 

Hlavním posláním borzaji byl vždy lov, a proto byli pro své pány nepostradatelní. Lovili menší zvířata – lišky, zajíce a další. Důraz byl vždy kladen na jeho lovecké schopnosti, dále nesměl být agresivní vůči svým pánům a nesplést si kořist s domácím zvířectvem (např. slepicemi). Všechny tyto „chyby“ byly pro psa osudné. Nikdy nešlo o poslušnost, chrt byl veden, aby si dokázal sám poradit v každé situaci. 

Majitelé těchto psů bývali chudí venkované, a proto chortaja nebyla ke spatření na výstavách, měla zajistit obživu rodiny. Kvůli tomu je plemeno neznámé a hlavně neuznané FCI. Ruský klub byl založen až v roce 2001. 

POVAHA

Chortaja se nehodí pro začátečníky, protože je to velmi samostatný pes, může působit až neposlušně, ale je prostě svůj. Je to inteligentní plemeno se silně vyvinutým loveckým pudem, ale při lovu spoléhá na sebe a příliš nespolupracuje. 

K cizím lidem bývá nedůvěřivý, je to temperamentní pes, který ovšem nikdy není vůči svým pánům agresivní – takoví jedinci byli při šlechtění utraceni. Je to lovec, takže k jiným mazlíčkům se nehodí, ale vše je vždy o socializaci.

Velice důležitá je správná socializace a neobejdete se bez výcviku. K tomuto chrtovi si musíte najít cestu a naučit se s ním správně pracovat. Pokud toužíte po 100% ovladatelném psovi, tak se poohlédněte jinde. 

POHYB

Potřebuje velké množství pohybu, každý den počítejte s delší procházkou. Hodí se pro aktivního páníčka, který s ním bude např. chodit běhat. Je to chrt a běh má v krvi, ale nejlepší pro něj je, pokud může sprintovat.

Na neoplocených místech byste ho z vodítka pouštět neměli, aby se nevydal lovit. Lov je pro chortaju tou nejpřirozenější aktivitou, a v našich končinách mu můžete nabídnout náhražku v podobě coursingu nebo psí dostihy. Na jiné kynologické aktivity se nehodí, protože není příliš poslušný. 

PÉČE

Srst nevyžaduje v podstatě žádnou péči. Pořídit si můžete gumovou rukavici, kterou jednou týdně použijete, čímž příjemně promasírujete kůži. 

Každý den zkontrolujte oční okolí a odstraňte případné ospalky. Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu uší. Zároveň byste měli pečovat o zuby, nejlepší je mechanické čištění zubním kartáčkem a speciální pastou pro psy. Existují i různé doplňky stravy, které pečují o zdraví tlamičky. 

Dále byste měli udržovat krátké drápy, aby psovi nepřekážely. Je možné, že se budou přirozeně obrušovat při pohybu po tvrdém povrchu, ale možná budete muset zasáhnout vy. Budete k tomu potřebovat speciální nůžky na drápky. Jednou měsíčně pak délku zkontrolujte a v případě potřeby zastřihněte. Pokud si na to netroufáte, můžete vyrazit k veterináři nebo do salonu. 

ZAJÍMAVOSTI

Jedná se o jedno z nejstarších chrtích plemen, je také předkem známějšího dlouhosrstého barzoje. Chortaja je jinak také ruský krátkosrstý chrt. 

VÝŽIVA

Správná výživa je důležitá, aby váš pes prospíval po všech stránkách a byl zdravý. Svého chrta můžete krmit granulemi, které jsou považovány za kompletní krmivo, což znamená, že pes v nich má všechno, co potřebuje a nemusíte již nic dalšího přidávat. Další možností je barfování, tedy krmení přirozeným způsobem, kdy psovi dáváte syrové maso, kosti, doplňky a přílohy v určitém poměru, aby byla krmná dávka vyvážená.

Krmení granulemi je pro páníčky v podstatě bez starostí, jenom musíte pozornost věnovat výběru granulí, aby byly opravdu kvalitní. To poznáte podle složení. Přihlédnout musíte ještě k velikosti a věku psa. Záleží na hmotnosti v dospělosti, nad 25 kg můžete podávat granule pro velká plemena psů. U těch pro juniory se zůstává alespoň do 1,5 roku věku, pak můžete přejít na ty pro dospělé psy. 

Při barfování je potřeba, abyste si nejdříve zjistili veškeré potřebné informace, abyste bylo schopni svému psovi sestavit vyvážený jídelníček, ve kterém mu nebude nic chybět. Začátečníci by si měli dát pozor hlavně ve štěněcím věku, kdy pes roste a správná výživa je pro něj velmi důležitá. 

Zdraví

Toto plemeno není přešlechtěné a náročné podmínky, které v oblasti odkud pochází, panují, se postaraly o to, že přežili jen ti nejodolnější jedinci se skvělými loveckými vlastnostmi. Zároveň v těchto končinách často není ani k dispozici veterinární péče. 

Chortaja je zdravý pes, který není zatížen genetickými nemocemi. Stejně jako u jiných plemen se mohou v průběhu života objevit např. alergie nebo problémy s pohybovým aparátem, ale záleží na zátěži jedince. Správný vývoj kloubů můžete v období růstu podpořit podáváním kloubní výživy, kterou lze dávat preventivně i v dospělosti. 

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Kromě dostatku pohybu potřebuje toto plemeno také zkušeného páníčka, který bude vědět, jak na něj. Ale nečekejte od něj 100% poslušnost a že za piškot vám splní každé přání.

Bydlet by měl uvnitř, protože srst ho neochrání před nepříznivým počasím. Pelech umístěte na klidné místo, ze kterého bude mít přehled, co se děje v domácnosti. Pokud máte zahradu, je potřeba ji řádně zabezpečit dostatečným oplocením. Chrta pak musíte zaměstnat, aby se nenudil a nevydával se sám na výlety. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Chortaja borzaja patří k seznamu dosud neuznaných plemen FCI, ale můžete pod touto organizaci chovat. V České republice klub zaštiťuje Klub chovatelů a přátel barzojů. Plemeno ovšem není příliš rozšířeno. 

Pokud plánujete zapojení v chovu, musíte si pořídit jedince s průkazem původu. Štěně nesmí mít žádné vady ze standardu a být tedy v kvalitě pro chov a výstavy. Ovšem při dospívání se některá z vad může projevit , ale s tím je potřeba počítat. 

K uchovnění je pak potřeba absolvovat výstavu pořádanou klubem, kde bude posuzovat český rozhodčí. Nejhůře si můžete odnést známku velmi dobrá. K samotnému uchovnění potřebujete posudek z této výstavy. Posouzení může proběhnout i mimo výstavu, a to rozhodčím s platnou licencí a přítomen musí být také člen z vedení klubu. Žádné další podmínky není nutné splnit, ani se nedokládají zdravotní vyšetření. 

Aktivní využití v chovu je možné od 18 měsíců věku. Fena můžete odchovat 1 vrh za kalendářní rok. 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Chortaja borazaja je neznámé plemeno a běžně na ulici na něj rozhodně nenarazíte. Vzhledem ke konstituci chrtů se dá snadno zaměnit s jinými známějšími jedinci. Jedná se například o greyhounda, dále uvádíme také známého vipeta, dalšího chrta pocházejícího z Ruska – barzoje a nakonec saluki. 

Anglický chrt, Greyhound

Anglický chrt, Greyhound

Anglický chrt je na rozdíl od chortaji uznán Mezinárodní kynologickou federací a patří do skupiny deset k chrtům. Kohoutková výška u psů se pohybuje mezi 71 až 76 cm, u fen pak mezi 68 až 71 cm. chortaja měří 65 až 75 cm a fenky o 4 cm méně. Zbarvení je také podobné, greyhound může být černý, bílý, červený, modrý, žlutohnědý, pískový i žíhaný a všechny barvy také v kombinaci s bílou. 

Azavak

Azavak

Azavak je také uznán Mezinárodní kynologickou federací jako předchozí greyhound. Pochází ovšem z Afriky, a to konkrétně ze severu Mali a Nigeru. Kohoutková výška je u psů 64 až 74 cm a u fen 60 až 70 cm. Takže s chortajou velmi podobná. Zbarvení je převážně plavé (od pískové po mahagonovou) se žíháním (černým) nebo  bez a mohou se objevit i bílé znaky. Od chortaji se liší ušima, které jsou visící a přiložené k lícím, ne růžovité. 

Barzoj - Ruský chrt

Barzoj - Ruský chrt

Barzoj má s chortajou spjatou minulost a oba pochází z Ruska, i když barzoj je uznán FCI, což borzaja zatím ne. Barzoj může být dokonce ještě mírně větší, v kohoutku měří psi 75 až 86 cm a fenky 68 až 78 cm. Na první pohled se liší delší a zvlněnou srstí. 

Saluki, Perský chrt

Saluki, Perský chrt

Perský chrt pochází z oblasti Středního východu a je také uznán Mezinárodní kynologickou federací. Psi měří v kohoutku 58 až 71 cm a feny přiměřeně méně. Má hedvábnou srst ve všech barvách (kromě žíhání). Na končetinách se objevují praporce, ale existuje i hladkosrstá varieta, která má po celém těle krátkou srst. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Velký pes se suchou a pevnou konstitucí.

Důležité proporce:

Délka trupu vzhledem ke kohoutkové výšce je 103 až 105 %. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 70 cm tolerance: +5 cm, -5 cm
fenky: 66 cm tolerance: +5 cm, -5 cm
Srst:

Krycí srst je pružná, rovná a dlouhá asi 2,5 cm na trupu. Delší a řídká srst je na zadní části stehen. Může se také objevit vlajka na ocase, ale je řídká a nepříliš dlouhá. V létě není podsada viditelná, v zimě není moc viditelná. Srst by neměla být příliš bohatá a na trupu prodloužená. 

Zbarvení:

Bílá, černá, červená, plavá v různých odstínech a muruga (červená s černým odstínem). Může být jednobarevná, s bílými skvrnami nebo žíhaná. Povoleno je také tečkování v odstínu zbarvení a mazurina (maska černá maska s černým odstínem na uších a koncích končetin). Povolené je světle červené nebo šedé pálení. Nosní houba je černá, ale při světlém zbarvení srsti může být i kávová. Za vadu se považuje příliš syté pálení, různobarevné tečkování a jako těžká vada je brána růžová nosní houba

Kůže:

Tenká, pružná, bez vrásek a záhybů. 

HLAVA

Suchá, při pohledu shora má tvar protáhlého klínu s poměrně širokou mozkovnou. Týlní hrbol není příliš vyznačen.  

MOZKOVNA

Nadočnicové oblouky:

Téměř nevystupují. 

Stop:

Pozvolný, plynulý a slabě vyznačený. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Suchá, zašpičatělé a ze stran lehce zploštělá. Hřbet nosu může být lehce klenutý. 

Pysky:

Tenké a ploše přimykají k čelistem. 

Čelisti, zuby:

Skus nůžkový, zuby jsou bílé, pevné a přimykají jeden k druhému. 

Oči:

Šikmo uložené, velké a oválné. Zbarvené jsou hnědě v různých odstínech. 

Víčka:

Tmavě černá při všech zbarveních srsti. 

Uši:

Nevelké a neširoké uši nejsou nasazeny příliš vysoko. Jsou tenké, zatažené dozadu podél šíje. Většina psů je při zvýšené pozornosti zvedá nad čelem, špičky přitom směřují do stran nebo dopředu. 

KRK

Svalnatý, dlouhý a z boku zploštělý. Je vysoko nesený. Nemá lalok a nesmí být příliš krátký, lymfatický či s kruhovým průřezem. 

TRUP

Kohoutek:

Dobře vyznačený. 

Hřbet:

Dobře svalnatý, široký, s klenutými bedry vytváří nepříliš silný oblouk. 

Bedra:

Klenutá a svalnatá. 

Záď:

Dlouhá, lehce skloněná a široká. Mezi pánevními hrboly je minimálně 7 cm. Nesmí být postavená vodorovně nebo příliš skloněná. 

Hrudní koš:

Hrudní koš je na průřezu oválný, hrudník je hluboký, sahá skoro až po lokty. Žebra nejsou plochá, hrudník není sudovitý, ani otevřený. 

Břicho a slabiny:

Břicho je dobře vtažené, slabiny jsou také vtažené dovnitř. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Svalnaté, suché a s dobrou kostrou. Zepředu jsou rovné a rovnoběžné. 

Rameno:

Svírá úhel okolo 100 stupňů. 

Lokty:

Nejsou vybočené ven, ani vbočené dovnitř. 

Předloktí:

V průřezu je oválné. 

Zápěstí:

Krátké a stojící trochu šikmo. 

Tlapy hrudních končetin:

Oválné a lehce okrouhlé s klenutými a těsně semknutými prsty. Nejsou vytočené dovnitř, ani ven. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Suché, svalnaté s dobrou kostrou a dlouhými kostmi. zezadu jsou rovné a paralelní. Úhly kloubů jsou dobře vyjádřené. končetiny stojí široko a v klidném postoji jsou lehce odtažené dozadu. Za vadu se považuje kravský, sudovitý nebo šavlovitý postoj a příliš strmé úhlení. 

Nárt:

Nárt je téměř kolmý. Patní klouby jsou silně vyvinuté. 

Tlapy pánevní:

Oválné, podlouhlé s klenutými a těsně semknutými prsty. Bez vlčího drápu. 

CHODY PSA

V klidu krok nebo krátký klus, při pronásledování a lovu pak trysk. 

OCAS

Dlouhý ve tvaru šavle, na konci může být zatočený do tvaru kolečka. V klidu visí dolů a v pohybu je nesen nad linií hřbetu, ale nesmí se zvedat kolmo vzhůru. Nesmí být zakřivený do strany či tlustý. 

přečteno: 547x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
0%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...