logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno není vůbec vhodné pro začátečníky, jeho výchova je složitá a potřebuje zkušeného pána, který ví, co dělá.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno je možné chovat i v bytě, ale musíte počítat s častějším úklidem a dopřát mu dostatek pohybu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tohoto psa můžete přes den nechat venku na zahradě a vlastní boudou nepohrdne, ale bydlet by měl doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Toto plemeno není ke kočkám příliš vhodné.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno se pro psí sporty příliš nehodí, budete mu muset vymyslet jinou aktivitu.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes při dostatečné výchově vydrží doma sám po nezbytně nutnou dobu.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes v chladném počasí vydrží, ale raději má vyhřátou postel svého pána.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno teplé počasí vydrží, ale pro odpočinek bude vyhledávat chladnější místo ve stínu.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je velmi citlivý, v některých situacích může působit až přecitlivěle.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se dokáže naučit mnoho věcí, ale musí sám chtít.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Toto plemeno nemá silnou potřebu něco kousat, takže vaše věci by měly být v bezpečí.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes má lovecký pud vyvinutý, takže byste jej při procházkách měli mít pod kontrolou, aby se nezaběhl za zvěří.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno vám dá najevo, když se mu něco nelíbí, ale zbytečně neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes má rád jen určité hry, pokud zjistíte, které to jsou, tak si jej získáte.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes může být hlídačem za předpokladu vhodného výcviku.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

U tohoto plemene je výchova těžší, výcviku je nutné věnovat dostatek pozornosti a nepodcenit ji.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno líná zejména v době výměny srsti, na chlupy však narazíte i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o tohoto psa není tolik náročná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tohoto psa nemoci příliš netrápí.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Toto plemeno nemá sklony k obezitě.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno není v České republice tak populární.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto je obří plemeno.

Barzoj - Ruský chrt

Barzoj - Ruský chrt

Borzoi
Další pojmenování:

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina X. - Chrti
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 193
Země původu: Rusko
Vznik plemene: 11. století
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Lovecký pes, Coursing, Dostihy, Rodinný pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů chrtů (http://www.kchch.estranky.cz)

Klub chovatelů a přátel barzojů (http://www.barzojklub.com/)

VARIETY PLEMENE BARZOJ - RUSKÝ CHRT

Barzoj se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Barzoj se může pochlubit velmi hlubokou historií, první zmínky o tomto plemeni se objevily již v 11. století. Konkrétně se jednalo o fresku nacházející se v katedrále sv. Žofie v ukrajinském Kyjevě. Tato malba údajně vznikla již kolem roku 1037, kdy vládl kníže Jaroslav Moudrý. Ovšem podle domněnek je barzoj mnohem starší plemeno.

Chov barzoje byl v podstatě privilegiem šlechty, protože byl dost obtížný a finančně náročný, o čemž svědčí i to, že podle zákona z roku 1387 byla jeho krádež potrestána 16 rubly a v nepoměru k tomu za zabití sedláka byla pokuta 24 rublů. Barzojové se příliš neprodávali, ale byli darováni (např. jako součást věna), nebo vyměňováni třeba za půdu. 

velkokníže Nikolaj NikolajevičBarzojové sloužili hlavně pro lov lišek a vlků a samozřejmě i jiných zvířat. Psi většinou lovili ve skupině a byli chováni ve větších smečkách, proto si jejich držení nemohl dovolit jen tak někdo. Tyto honosné lovy se pořádaly napříč staletími a jejich sláva byla na vrcholu v 18. století. Za vlády cara Petra III. tedy kolem roku 1760 byl barzoj velice oblíbený a dokonce se stával i součástí politického vyjednávání, při kterém býval darován panovníkem na důkaz jeho příslibu. Takoví ruští chrti měli obrovskou cenu a dostali se díky tomu do celé Evropy. 

Důležitým rokem je 1887, v té době velkokníže Nikolaj Nikolajevič založil chovatelskou stanici a snažil se dostat evropské barzoje zpět do jejich vlasti. Kladl důraz na vzhled, ale i lovecké schopnosti a snažil se barzoje ustálit v typu. V roce 1906 se narodil úžasný vrh barzojů, který se později stal základem chovu typu Peršino. Tito psi se později rozšířili v Evropě i Americe. 

Koncem 19. století se na německé výstavě objevilo 15 barzojů, v roce 1913 na té samé výstavě v kruhu již běhalo 71 psů! Jak to tak bývá, tak s příchodem válek došlo i k útlumu chovu barzojů a jejich rozkvět byl zastaven. Zejména proto, že barzoj neodmyslitelně patřil ke šlechtě, která byla sesazena ze své vedoucí pozice. Plemeno přetrvalo jen díky tomu, že v té době již bylo rozšířeno i mimo Rusko. I v České republice se ruských chrt choval již před druhou světovou válkou. 

POVAHA

Barzoj je skvělý rodinný společník, jedná se o vyrovnaného a přátelského psa, který miluje děti. Dokáže je zahrnovat obrovskou láskou a i přes svou velikost je k nim velmi jemný. Přesto byste měli dávat pozor zejména při jeho soužití s menšími dětmi, aby nedošlo k nechtěnému zranění. K cizím lidem se barzoj chová odtažitě, ale dobrý hlídač z něho nikdy nebude. Jakmile pozná vaše přátele, bude si pamatovat, že patří k vám. 

S dalšími psy se snáší velmi dobře, ve smečce bude žít velmi rád. S ostatními zvířaty se může naučit vycházet za předpokladu, že s nimi bude v kontaktu od štěněčího věku, protože jeho silný lovecký pud mu velí něco jiného.

Pokud chcete 100% poslušného psa, tak na barzoje zapomeňte. Základní poslušnost se naučí, ale není to ten typický pes, který udělá to, co svému pánovi na očích uvidí. Je to citlivá duše, takže hrubostí ani křikem nic nezmůžete, učit jej musíte prostřednictvím pozitivní motivace a oblíbených pamlsků. V přivolání si nikdy nebudete moc být jistí, protože silná lovecká vášeň povely překoná.

POHYB

Barzoj patří do skupiny chrtů a i vzhledem k jeho velikosti se může zdát, že má velkou potřebu pohybu. Ovšem klamě tělem, protože chovatelé se shodují, že ruský chrt je vlastně docela lenoch. Miluje válení na vyvýšeném místě, odkud má přehled o všem, co se děje (ideálně na gauči). 

Pohyb samozřejmě toto plemeno potřebuje. Kromě kratších venčících procházek počítejte alespoň s jednou delší denně. Barzoj je sprinter, takže nepotřebuje dlouhou aktivitu, stačí mu se jednorázově proběhnout a třeba prohnat ptáky, pak bude spokojen. 

Vždy mějte na paměti, že je to lovecké plemeno s neuvěřitelně bystrým zrakem, proto jej nepouštějte na neoplocených místech, aby neutekl. Jakmile se v dálce něco pohne, barzoj je připraven zasáhnout. Tento aristokratický pes ovšem moc dobře ví, kde pána opustil a během několika minut by se měl vrátit. Bohužel ne vždy mohou takové akce na vlastní pěst dopadnout dobře. 

S barzojem se můžete věnovat i psím sportům, a to zejména coursingu a dostihům. Takový pohyb je jeho přirozenost a dokonale se při aktivitě unaví. Barzoj je velkým milovníkem vody, takže v létě rozhodně navštivte nejbližší rybník a společně se vykoupejte.

PÉČE

Barzoj nevyžaduje žádnou speciální péči. Je velmi čistotný a pověstný tím, že postrádá typický psí pach. Jeho hedvábnou srst stačí jednou týdně pročesat, ale je samočistící, takže se nemusíte obávat nepořádku. Velikost ruského chrta má výhodu v tom, že i v nepříznivém počasí nebude po procházce celý špinavý, stačí mu otřít tlapy a může pokračovat rovnou na gauč.

Stejně jako u ostatních plemen, je potřeba kontrolovat délku drápků a pečovat o chrup. Drápy mají tendenci se samy obrušovat, stačí hlídat a jednou za čas zastřihnout pátý drápek na předních končetinách. Zuby mají barzojové zdravé, ale zubní kámen se může objevit i u nich, proto je důležité mu předcházet prevencí v podobě čištění zubů, podávání pamlsků na okusování nebo přidáváním doplňků stravy. 

VÝŽIVA

Toto plemeno je na výživu náročné, protože toho sní hodně a nemálo zatíží váš finanční rozpočet. Ať už se rozhodnete krmit jakýmkoliv způsobem, tak na krmení byste rozhodně neměli šetřit. Zejména ve štěněčím věku, který končí kolem 15–18 měsíce, je barzojovi nutné dopřát maximum všeho potřebného pro zdravý růst a vývoj.

Jestliže sáhnete po granulích, volte jen ty superpémiové kvality, které mají vhodné složení s velkým podílem masa a nižším nebo žádným obsahem obilovin. Při výběru zohledněte i určení pro velká plemena psů a nezapomeňte na věkové kategorie, protože štěňata v období růstu mají vyšší nároky na živiny než dospělý pes a senior.

Krmení BARFem, tedy syrovým masem, přílohami a kostmi byste si měli pečlivě rozmyslet. Barzoj toho dost sní, takže budete potřebovat větší množství místa v mrazáku. Předtím, než začnete krmit přirozenou stravou, tak si rozhodně nastudujte potřebné informace, protože musíte svému psovi v určitém časovém úseku sestavit vyvážený jídelníček, aby mu nic nechybělo. Pamatujte, že kosti se vždy dávají syrové, ale zacházejte s nimi opatrně. 

Při krmení větších plemen, ke kterým barzoj patří, musíte zohlednit hrozbu torze (přetočení) žaludku. Jedná se o velmi kritický a životu nebezpečný stav, se kterým je nutné co nejrychleji navštívit veterinárního lékaře. Torzi žaludku můžete předcházet rozdělením denní krmné dávky na několik menších porcí, dodržováním klidového režimu po jídle (alespoň 2 hodin). Dále by pes neměl příliš hltat a příliš se napít – vše podávajte v menších dávkách. Torzi mohou způsobit i nekvalitní granule, které v žaludku příliš naboptnají, proto jsme kladli důraz na to, že psa musíte krmit opravdu špičkovým granulovaným krmivem bez zbytečných obilovin.

ZDRAVÍ

Průměrný věk: 11–13 let

Barzojové jsou zdraví psi, o čemž svědčí i to, že ke svému uchovnění nepotřebují žádná zdravotní vyšetření. Dysplazie kyčelních kloubů (DKK), která je tak častá u jiných velkých plemen, se u ruských chrtů téměř neobjevuje.

Jedná se o velké plemeno, a proto je důležité ho v mladém věku nepřetěžovat, protože mu tak můžete zadělat na pozdější problémy s pohybovým aparátem. Až do věku 18 měsíců, kdy už je to dospělý pes, by neměl být barzoj v žádné extrémní zátěži. Při vývoji je vhodné podávat mu doplňky stravy v podobě kloubních výživ atd., ale doporučujeme se předtím domluvit s vaším veterinárním lékařem. 

S velikostí plemene souvisí i další možný zdravotní problém, a to torze (přetočení žaludku), ke ketré dochází, pokud toho pes hodně sní a pak se pohybuje a neodpočívá.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Vzhledem k velikosti ruského chrta lze odhadnout, že je poměrně náročný na prostor. Může bydlet doma (za což bude nesmírně rád), ale zvládne to i v kotci, jeho srst jej před nepříznivými vlivy ochrání. Potřebuje ovšem být v kontaktu se svou rodinou, takže celé dny o samotě nepřipadají v úvahu, protože by velmi psychicky strádal.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Jestliže si přejete, aby váš barzoj obohatil chov, budete jej muset nejdříve uchovnit, ale nebojte, u ruských chrtů je tento proces poměrně jednoduchý. 

Do chovu může být barzoj zařazen až od věku 15 měsíců, kdy se musí zúčastnit výstavy vyššího typu (mezinárodní, národní, klubové či speciální). Aby byl uchovněn, tak si z kruhu může odnést známku nejhůře Velmi dobrá. Vzhledem k tomu, že ruští chrti nemají žádnou vlastní bonitaci, tak musíte při výstavě upozornit rozhodčího, že potřebujete do posudku zaznamenat informaci o tom, že jedinec nevykazuje vylučující vady uvedené ve standardu. U  psů je dále nutné nechat zapsat také stav pohlavních orgánů, protože musí mít obě varlata plně vyvinutá a sestouplá v šourku.

Barzoj nepotřeuje žádná zdravotní vyšetření, ale chovní jedinci mají standardně vyhotoven DNA profil. Aktivně využiti v chovu mohou být psi a feny po dosažení 18 měsíců věku. Veškeré vady vylučující z chovu jsou definovány standardem, patří mezi ně vady chrupu, modré oči, ocas do vývrtky či zalomený, přílišná bázlivost či agresivita, výskyt paspárků, hnědá, čokoládová či modrá barva srsti.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Aristokratický barzoj je dost jedinečné plemeno na to, abyste jej mohli zaměnit s nějakým jiným psem. Ovšem lidé neznalí problematiky by si jej snadno mohli splést s jinými podobně vypadajícími chrty.

 

Deerhound

Barzoj - Ruský chrt -

Další zástupce skupiny chrtů pochází z Velké Británie. Minimální výška u psů je 76 cm a hmotnost 45,5 kg, u fen je to 71 cm a váha 36,5 kg. Od barzoje se liší typem srsti a jejím zbarvením. Deerhound ja chlupatý, ale ne zarostlý. Srst je tvrdá a drsná v odstínech modrošedé, šedé, žluté, pískově červené či červenohnědé barvě.

Saluki, Perský chrt

Barzoj - Ruský chrt -

Saluki patří stejně jako barzoj do skupiny 10 FCI k chrtům. Její velikost se pohybuje v rozmězí 58 až 71 cm u psů a u fen je to přiměřeně méně. Od barzoje se saluki liší na první pohled osrstěním. Perský chrt má hedvábnou a měkkou srst s výraznými praporci na končetinách a zadní straně stehen. Vyskytuje se i v hladokosrsté varietě, která nemá žádné praporce. Přípustná je jakákoliv barevná variace kromě žíhání.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Jedná se o velkého psa s robusní suchou stavbou těla a typickým aristokratickým vzhledem. Stavba těla je mírně prodloužená, více u fen než u psů. Barzoj má silnou, ale ne mohutnou kostru. Kosti jsou ploché, svaly suché a dobře vyvinuté, a to zejména na stehnech, ale nevystupují. Nejvýznamnější je celková harmonie pohybu a tvarů těla.

Důležité proporce:

Kohoutková výška by měla u psů být stejná jako nejvyšší bod beder, nevadí, pokud je o něco vyšší. U fen jsou obě tyto výšky totožné. Kohoutková výška u obou pohlaví musí být menší než délka těla. Hrudník by měl být hluboký tak, aby jeho hloubka dosahovala poloviny kohoutkové výšky. Délka čenichu (od stopu k čumáku) odpovídá délce mozkovny (od týlního hrbolu ke stopu), nebo může být o trochu delší.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 80 cm    tolerance: +5 cm, -5 cm
fenky: 73    tolerance: +5 cm, -5 cm
Pozn. k výšce:

Jedinci, kteří přesahují maximální žádoucí výšku jsou přijatelní, pokud to nenarušuje morfologii plemene. Kohoutková výška u psů je stejná nebo mírně větší než nejvyšší bod beder, u fen jsou obě tyto výšky totožné. 

Osrstění:

Hebké, pružné, hedvábné, zvlněné nebo tvoří krátké kadeře, ale nikdy nejsou krátké a malé. Na hlavě, ušních boltcích a končetinách je srst saténová (hedvábná, ale těžší), krátká, ale dobře přiléhá k tělu. Hodně dlouhá a zvlněná srst se objevuje na trupu. V oblasti zádi a nad lopatkami se tvoří jemné kadeře. Kratší srst je na žebrech a stehnech. Delší srst tvoří "kalhoty" na končetinách a "vlajku" na ocase. Na krku je srst hustá a bohatá.

Zbarvení:

Možná je kombinace všech barev, ale ne s čokoládově hnědou, modrou a jejich odstíny. Ostatní barvy se mohou objevit jednobarevně nebo v kombinaci s bílou. Zřetelně světlejší je odstín srsti na ocasní vlajce a kalhotách na končetinách. Pro černě stínované barvy je typická černá maska.

Kůže:

Pružná a vláčná.

HLAVA

Při pohledu ze strany i shora je dlouhá, suchá, úzká a aristokratická. Z profilu navíc ještě vytváří dlouhou a lehce klenutou ohraničující linii hlavy a čenichu. Temeno je vzhledem k týlnímu hrbolu rovné nebo lehce šikmé. Hlava vytváří celkově elegantní dojem a je tak suchá, že větší cévy až prosvítají kůží.

 

Barzoj - Ruský chrt

MOZKOVNA

lebka:

Úzká, ze strany skoro plochá a shora podélně oválná.

 

Stop:

Velmi málo vyznačen.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je pohyblivá, velká a zřetelně vystupuje v poměru k dolní čelisti. Hřbětní část čenichu je dlouhá a v celé své délce vyplněná, u nosní houby je klenutá. Od stopu po nosní houbu dosahuje čenich stejné délky jako mozkovna od týlního hrbolu ke stopu, nebo může být o trochu delší.

Pysky:

Těsně přiléhají k čelisti, jsou tenké a suché. Pigment pysků a kolem očí je tmavý – černý a to bez ohledu na zbarvení srsti. 

Čelisti, zuby:

Přípustný je nůžkový nebo klešťový skus se silnými a bílými zuby. Spodní čelist je silná.

Oči:

Velké a lehce vystupují. Zbarveny jsou tmavě hnědě nebo oříškově. Mají mandlový tvar, nesmí být štěrbinové a jsou uloženy šikmo. 

Uši:

Pohyblivé, malé a tenké uši jsou nasazeny nad oční linií vzadu a pokud pes není v afektu, tak směřují téměř k šíji. Špičky ušních boltců jsou postaveny blízko u sebe, nebo ukazují podél krku směrem dolů a dobře přiléhají. Pes se vzbuzenou pozorností nosí uši výše a stranou nebo dopředu. Jedno nebo obě uši mohou být někdy vzpřímeny stejně jako to mají koně. 

KRK

Svalnatý, dlouhý, suchý a lehce klenutý krk je ze strany zploštělý a nikdy není nošen vysoko. 

Kohoutek:

Není zvýrazněn. 

Hřbet:

Pružný, svalnatý a široký hřbet tvoří společně s bedry a zádí oblouk, který je více patrný zejména u psů. Nejvyšší místo tohoto oblouku se nachází před středem beder, nebo u prvního či druhého bederního obratle.

Bedra:

Svalnatá, vystupují, přiměřeně široká a dlouhá. 

Záď:

Široká, lehce šikmá, dlouhá. Vzdálenost mezi horními vrcholy obou pánevních kostí nesmí být menší jak 8 cm. 

Břicho a slabiny:

Břicho dobře vtažené.

Spodní linie:

Dolní linie hrudníku směrem k břichu prudce stoupá.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Svalnaté, suché a při pohledu zepředu jsou rovné a zcela rovnoběžné. Výška loktů od země odpovídá polovině kohotukové výšky, ale může ji i přesahovat.

Plece:

Lopatky jsou dlouhé a šikmo uložené. 

Rameno:

Úhel ramenního kloubu je zřetelně zvýrazněn. 

Nadloktí:

Mírně šikmé a jeho délka téměř nepřesahuje délku lopatek.

Lokty:

Jsou uloženy souběžne se středovou rovinou těla. 

Předloktí:

Dlouhé a suché, v příčném řezu je oválné. Zepředu je štíhlé a ze strany široké.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Zezadu jsou rovné, rovnoběžné a jejich postoj je širší než u hrudních končetin. Při volném postoji pomyslná vertikála, kterou spustíme z hrbolu sedací kosti, probíhá středem hlezna a nadprstí.

Holeně:

Svalnaté, šikmo postavené a dlouhé. 

Stehna:

Dlouhá, šikmo postavená a dobře osvalená. 

Kolena:

Kolenní kloub a hlezno musí být dobře vyvinuty a jsou široké a suché. Zaúhlení je zřetelně znatelné.

Nárt / zanártí:

Nadprstí není dlouhé, ale téměř kolmo postavené. Zaúhlení je dobře patrné. 

Tlapy pánevní:

Štíhlé, suché a podélně oválné (Jedná se o tzv. zaječí tlapky. Klenuté prsty k sobě dobře přiléhají. Silné a dlouhé drápy sahají k zemi.).

CHODY PSA

Typickým chodem je prodloužený klus. Je pružný a plynulý jakoby se barzoj vznášel. Při lovu přechází do rychlého cvalu s dlouhými skoky.

OCAS

Má šavlovitý nebo srpovitý tvar. Je dlouhý, tenký a nízko nasazený. Pokud je protáhneme mezi pánevními končetinami, dosahuje až k hrbolům kyčelních kostí. V přirozeném postoji visí volně dolů, při pohybu je nesen výše, ale ne nad úroveň hřbetu. Je bohatě osrstěn.

 

    Barzoj v lese     Barzoj při hře

100%
přečteno: 179x