topovat ověřit
09.04.2024 / 16.08.2024
Afgánský chrt

Afgánský chrt

Afghan Hound
100%
Další pojmenování: afghánský chrt, tazi (afgánsky)
Afgánský chrt

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina X. - Chrti
Sekce 1 - Dlouhosrstí chrti nebo chrti s praporci
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 228
Of. zkratka plemene v ČR: AF
Země původu: Afghánistán
Patronát Velká Británie
Vznik plemene: starověk
Průměrná délka života: 12 - 14 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Dostihy, Coursing, Aktivní pes, Výstavní pes, Dekorativní pes, Domácí mazlíček, Společenský pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů chrtů (KCHCH)

Afgán - klub CZ

VARIETY PLEMENE Afgánský chrt

Moderní standard plemene nerozlišuje žádné samostatné variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Mapa AfgánistánuPodle pověsti byl afgánský chrt vybrán, aby se plavil na palubě legendární Noemovy archy. Zobrazení psa podobného typu lze dohledat na sumerských rytinách a afgánských malbách starých několik tisíciletí. Doklady o existenci afgánského chrta byly nalezeny i mezi památkami vytvořenými ve starověkém Řecku. Nejen reálné archeologické nálezy, ale i nejnovější genetické analýzy DNA shodně potvrzují, že afgánský chrt patří mezi nejstarobylejší psí plemena vůbec.

Pro celou rozsáhlou oblast, do které spadá dnešní Afghánistán, byl již ve starověku typický chov různých lokálních forem chrtovitých loveckých psů. Zpravidla byli používáni jako všestranní pomocníci při lovu jelenů, gazel i menších druhů zvířat. Podíleli se významně rovněž na ochraně stád. Pro tyto psy se používal zastřešující výraz „tazy“. Jednalo se o původní předchůdce afgánského chrta, saluki a dalších chrtovitých plemen.

Území dnešního Afghánistánu prošlo v průběhu posledních několika tisíciletí velmi pestrým historickým vývojem. V období starověku byl tento kraj rozsáhlých pohoří a pouští opakovaně součástí monumentálních starověkých říší, jejichž hranice sahaly tisíce kilometrů daleko. V rámci nich fungovala velká mobilita specifických skupin obyvatelstva. Taktéž prostřednictvím obchodních stezek se dostávalo zboží všemožného charakteru na obrovské vzdálenosti.

Pohoří v Afgánistánu

V období nadvlády perské říše v Afghánistánu mohlo docházet k vzájemnému křížení různých forem psů, původně lokálně izolovaných. Je pravděpodobné, že právě v této době byl zpečetěn příbuzenský svazek mezi dnešním afgánským chrtem a chrtem perským (saluki). Když později došlo k dobytí území Alexandrem Velikým, jeho mohutná expanze zajistila kontinuální rozšíření chrtovitých psů z této oblasti západním směrem, tisíce kilometrů daleko. Za Seleukovců a arabských výbojů tento trend nadále pokračoval.

V Afghánistánu je dodnes místní podoba tohoto psa značně proměnlivá. Odborníci zde napočítali více jak desítku rozličných variet afgánského chrta. Nejznámější z těchto variet jsou dvě: tzv. nížinný typ větší velikosti s krátkou srstí (bell-murray) a tzv. horský typ (ghazni), jenž je menší a oplývá větším temperamentem. Oba typy psů byly v minulosti dovezeny do Evropy a následně došlo k diskuzi ohledně ukotvení standardu.

Vzorem pro moderní standard plemene se stal nakonec tzv. horský typ. V roce 1907 sklidil obrovský úspěch na prestižní výstavě v Chrystal Palace pes jménem Zardin, kterého dovezl do Velké Británie kapitán Banff. Tento pes zaujal návštěvníky natolik, že si ho přála spatřit na vlastní oči dokonce i královna Alexandra. Zardin sklízel nevídané úspěchy ve výstavních kruzích a sehrál významnou roli při dalším formování plemenného standardu. První chovatelský klub byl založen roku 1926. V tomtéž roce byl afgánský chrt představen v USA.

Nádherný Afgánský chrt

POVAHA

Tajemný psí princ z pohádek Tisíce a jedné noci, pečlivě oděný do hedvábného hávu přenádherné srsti. Rezervovaný aristokrat ze vzdáleného Orientu se zastřeným, jakoby přezíravým a zároveň blahosklonným pohledem. Pozoruhodný pes, obdařený kombinací neskonalého šarmu, vrozené majestátnosti a elegance. Takový je afgánský chrt.

Tento energický pes, obklopený aurou povzneseného klidu, si vůči cizím lidem zachovává značnou dávku odměřenosti. Jistý odstup má afgánský chrt i ke své vlastní rodině. Nedává příliš najevo city a nevyznačuje se přehnanou servilností, charakteristickou pro mnohá psí plemena. Snaha zavděčit se za každou cenu svému pánovi je mu úplně vzdálená a cizí. Pokud není dostatečně socializován, může považovat ostatní domácí mazlíčky menší velikosti za kořist.

Afgánský chrt má velmi nezávislou a svobodomyslnou povahu, což sebou nese jistá úskalí, a není proto rozhodně psem, jenž by byl vhodný pro každého. Nevyžaduje stálou pozornost, je dosti samostatný. Miluje pohodlí a rád si ho dosyta užívá, jen s těžkým srdcem odpočívá na tvrdé podlaze, když se v blízkosti nachází lákavá pohovka, ze které lze dobře pozorovat okolní dění.

Tajemný afgánský chrt

POHYB

Je-li afgánský chrt v klidu, spolehlivě zaujme na první pohled svým exotickým zevnějškem. Zcela dechberoucí podívanou a nezapomenutelný zážitek ovšem představuje možnost sledovat afgánského chrta v aktivním pohybu, jenž je pln ušlechtilosti, lehkosti a je skutečnou oslavou spojení psí krásy a ladné síly. Afgánský chrt ve výstavní kondici působí velmi honosně a do jisté míry křehce. V jádru je to ale stále tvrdý pes, který nutně potřebuje ke spokojenému životu dynamický pohyb. Nehodí se tudíž pro pasivní jedince.

Venčení afgánského chrta může být poněkud problematické. Přestože je v současné době chován výhradně jako společenský pes, ze své pracovní minulosti si zachoval silné lovecké pudy. Na to je při pohybových aktivitách nutné vždy pamatovat. Pokud afgánského chrta venku něco zaujme, bez váhání se za tím okamžitě vydá, nedbajíc naléhání a pozdějších nářků svého chovatele. Doporučuje se mít tohoto psa při každé procházce na vysunovacím vodítku, neboť při venčení na volno není téměř nikdy záruka, že nepopustí uzdu své svobodomyslnosti.

Jenže pouhé pěší procházky na vodítku nezajistí afgánskému chrtovi pohybové vyžití zcela do sytosti. Každý chovatel zkrátka nepatří mezi udatné běžce, kteří by bez problémů mohli svého psa doprovázet na vodítku při vyvinutí jeho úchvatného sprintérského tempa. Z tohoto důvodu je dobré vyhledávat vhodné rozlehlé areály s oplocením, kde se afgánský chrt může vyběhat. Ještě lepší volbou je se s ním věnovat některému ze psích sportů, které jsou na rychlý běh, jenž je afgánskému chrtovi vlastní, zaměřeny. Nejlepší alternativu představují psí dostihy a coursing.

Afgánský chrt - závody

PÉČE

Péče o srst Afgánského chrtaVýcvik afgánského chrta není vhodný pro začátečníka, jenž je plný ideálů o naprosto poslušném a lehce ovladatelném psovi. Takový afgánský chrt nikdy nebude. Zástupci tohoto plemena patří mezí nejsvéhlavější psy, kteří si za každých okolností chtějí zachovat jistou dávku individuální svobody. S tímto vědomím by měl každý k výchově afgánského chrta od počátku přistupovat. Je nezbytně nutné obrnit se nevyčerpatelnou dávkou trpělivosti a nikdy nesklouznout k tvrdosti a fyzickým trestům. Použití negativních metod by mohlo zdravému vývoji citlivého afgánského chrta velmi uškodit.

Hledá-li někdo tzv. „bezúdržbového“ psa, myšlenku na afgánského chrta by měl rychle pustit z hlavy. Toto plemeno je obdařeno unikátním osrstěním, které psy v jejich původní domovině uprostřed mrazivých hor dostatečně chrání před nepřízní počasí. Dlouhá hedvábná srst afgánského chrta vyžaduje pečlivou péči ve formě důkladného pročesávání.

Péče o srst je důležitá i v případě, že nehodláme usilovat o výstavní kondici psa. Spolu s odpovídající výživou je základním předpokladem pro zdravý vzhled psa. Jestliže není srst pravidelně vyčesávána, velmi brzo se v ní vytváří nežádoucí žmolky a srst se postupně proměňuje v hrubou nevzhlednou vrstvu. Pozdější náprava je zpravidla komplikovaná, dlouhodobá a pro psa velmi nepříjemná.

Srst afgánského chrta by neměla být vyčesávána, pokud je vysušená, při takovém postupu může dojít k závažnému poškození struktury srsti. Před každým vyčesáním je třeba afgánského chrta vykoupat či srst průběžně ošetřovat speciálními přípravky s vysokým obsahem oleje. Většina chovatelů doporučuje důkladnou úpravu srsti včetně předchozího vykoupání jednou týdně. Kromě šamponu a kondicionéru jsou běžnou výbavou majitele afgánského chrta rozličné balzámy a oleje na srst.

Afgánský chrt má velmi dlouhou srst na uších, která se mu lehce špiní během konzumace krmiva, kdy s ní doslova vytírá podlahu. Někteří chovatelé s ohledem na tento fakt používají speciální ochranné síťky, jež srst na uších psa spolehlivě ochrání. Každý týden by se měl kontrolovat zevní zvukovod psa, zda nehrozí vznik zánětu. Dobrou prevenci zubního kamene představuje čištění zubů psa speciální zubní pastou a kartáčkem alespoň jednou týdně. Dle potřeby opatrně zastřiháváme drápy psa.

Jelikož dobré kondici srsti afgánského chrta výrazně neprospívá vlhko, neměl by být tento pes dlouhodobě umístěn venku. Navíc, i když je trochu samotářský, permanentní pobyt mimo jeho lidskou smečku by mu neprospíval. Rád v klidu sleduje svým zasněným, aristokratickým pohledem všeobecné dění v rodině z bezpečné vzdálenosti nejpohodlnějšího místa v domě.

ZAJÍMAVOSTI

Afgánský chrt je držitelem nepříliš populárního prvenství. Na základě výsledků několika studií je označován za nejhloupějšího ze všech psů. Toto hodnocení vychází z posuzování tzv. sociální inteligence u psů, která přímo souvisí se schopností psa rychle pochopit a splnit zadaný povel. Chovatelé a milovníci plemene s tímto verdiktem o nevalné inteligenci afgánského chrta pochopitelně nesouhlasí a tvrdí, že vytrvalá neochota a ignorance vyvíjená vůči povelům je naopak důkazem mazanosti a svobodné mysli afgánského chrta, která se nenechá spoutat nesmyslnými požadavky a pokusy o cirkusovou drezuru ze strany chovatele.

Afgánský chrt

VÝŽIVA

Afgánský chrt patří mezi velká plemena psů. Volíme tedy krmivo vyvinuté pro tuto konkrétní váhovou kategorii a aktuální věkovou skupinu psa. Zvýšenou pozornost věnujeme výběru optimální stravy s ohledem na správný vývoj kostí a svalů během růstu štěněte, která by měla zároveň obsahovat látky prospěšné pro zdravý vývoj dlouhé srsti tohoto plemene. Neocenitelné rady nám poskytne zodpovědný chovatel, od kterého přebíráme štěně. Informace o dosavadním krmení našeho nového psa jsou nesmírně důležité. V prvních dnech, které stráví štěně u nás doma, pokračujeme v zažité praxi, případné změny ve způsobu krmení provádíme pouze velmi zvolna a opatrně. V každé etapě vývinu štěněte upravujeme velikost krmné dávky a frekvenci krmení.

U dospělého psa volíme typ krmiva na základě jeho aktuálního zatížení a pohybového vyžití. Pes, jenž se věnuje vysoce aktivně sportovní kariéře, má jiné nároky na obsah živin v krmivu než pes, kterému je dopřávána menší dávka pohybu pouze na rekreační úrovni. U afgánského chrta je žádoucí podávat stravu rozdělenou do dvou denních krmných dávek, s ohledem na jistou inklinaci plemene k životu nebezpečné torzi žaludku. Stále pamatujeme na adekvátní přísun všech látek nezbytně důležitých pro kvalitu srsti. Někteří chovatelé využívají k tomuto účelu speciální vitamínové potravní doplňky.

Afgánský chrt v běhu

Zdraví

Průměrná délka života: 12 - 14 let.

Většina zástupců tohoto plemene se těší dobrému zdraví, přesto lze u afgánského chrta identifikovat několik onemocnění různého stupně závažnosti, které toto plemeno postihují více než jiná. Mezi nejčastěji zaznamenaná onemocnění patří: různé formy alergií, torze žaludku, dysplazie loketního a kyčelního kloubu, rakovina, onemocnění očí (šedý zákal, zelený zákal, progresivní atrofie sítnice), nedostatečná funkce štítné žlázy.

U velkého množství afgánských chrtů byla zaznamenána špatná tolerance anestetik.

Afgánský chrt

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Každý pes tohoto plemene musí úspěšně absolvovat bonitaci v rámci příslušného chovatelského klubu, má-li být zařazen do chovu. Jednou udělená bonitace má neomezenou platnost a vztahuje se na celý život psa. Bonitace probíhá v rámci standardu plemene schváleného FCI. V době absolvování bonitace musí pes dovršit věk 18-ti měsíců. Mezi vylučující vady, které jsou vážným důvodem k vyloučení psa z chovu, patří následující: výrazné odchylky od požadovaného exteriéru, povahové abnormality (přílišná bázlivost či agresivita), prodělané zákroky maskující některé anatomické nedostatky psa. Do chovu můžou být zařazeny pouze feny mladší osmi let.

Vznešený Afgánský chrt

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Barzoj - Ruský chrt

Barzoj - Ruský chrt

Afgánský chrt je vzhledově zcela jedinečný. S ruským chrtem má společné dávné předky i pověst ušlechtilého psího aristokrata, proslulého svým ladným pohybem. Barzoj nemá zdaleka tak dlouhou srst jako afgánský chrt a navíc jsou pro něj typické zcela odlišné barevné variety. Na výšku může dorůstat jen o pár centimetrů více, ale hmotnostně převyšuje afgánského chrta až o dvacet kilogramů celkové váhy.

 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Pes elegantního vzhledu, silný a důstojný na pohled. Charakteristické je hrdé nesení hlavy.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 71 cm tolerance: +3 cm, -3 cm
fenky: 66 cm tolerance: +3 cm, -3 cm
Pozn. k hmotnosti Není standardem stanovena.
Srst:

V oblasti žeber, slabin a na všech končetinách je tělo porostlé dlouhou srstí výjimečné jemnosti. U dospělých jedinců se vytváří od kohoutku směrem vzad tzv. sedlo, které se vyznačuje krátkou a hustou srstí. V obličejové partii je krátká srst, avšak z čela vyrůstá srst dlouhá, vytvářející nápadnou chocholku. Uši jsou hojně pokryté srstí. Požadován je přirozený vzhled, jakékoliv úpravy v podobě stříhání či trimování jsou při posuzování negativně ohodnoceny.

Zbarvení:

Povoleno je jakékoliv zbarvení srsti.

HLAVA

MOZKOVNA

Lebka:

Lebka je dlouhá, nepříliš úzká, týlní hrbol je dobře patrný. Porostlá výrazně dlouhou srstí.

Stop:

Jemný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Dlouhá. Preference černého nosu, u světle zbarvených psů je přípustný nos v barvě játrové.

Čelisti, zuby:

Čelisti silné, zuby tvoří nůžkový skus, který by měl být úplně kompletní. Klešťový skus není považován za vyřazující vadu.

Oči:

Trojúhelníkového tvaru, umístěné nepatrně šikmo vzhůru ve směru od vnitřních koutků. Preference tmavého zbarvení očí, zlatavý odstín je tolerován.

Uši:

Těsně přilehlé, nasazené velmi nízko a dosti vzadu na hlavě. Porostlé dlouhou srstí, která na dotek připomíná hedvábí.

KRK

Silný, dlouhý, tvoří základ pro hrdé nesení hlavy.

TRUP

Svalnatý.

Hřbet:

Rovný a adekvátně dlouhý.

Bedra:

 Rovná, krátká, široká.

Záď:

Mírně spáditá. Výrazně vystupující hrboly kyčelních kostí, posazené daleko od sebe.

Hrudní koš:

Hrudník přiměřeně hluboký, žebra klenutá.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné, opatřené silnými kostmi. Lopatky vzadu šikmo uložené, dlouhé.

Nadloktí:

Uložené šikmo. Dlouhé.

Lokty:

Přilehlé, absence vbočení či vybočení.

Předloktí:

Rovné.

Přední nadprstí:

Dlouhé.

Tlapy hrudních končetin:

Celkově velké a silné, s dobře klenutými prsty a polštářky přilehlými těsně k zemi. Pokryté dlouhou, hustou srstí.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Silné a mohutné, opatřené dlouhými stehenními kostmi. Kyčel a hlezenní kloub umístěny navzájem daleko od sebe, zatímco tlapy jsou od hlezenního kloubu vzdáleny výrazně méně.

Kolena:

Adekvátního tvaru a zaúhlení.

Paspárky:

Odstraňují se.

Hlezno:

Nízké.

Tlapy pánevní:

Silné, avšak nedosahují takové šířky jako tlapy přední. Dobře klenuté prsty a polštářky přilehlé těsně k zemi. Pokryté dlouhou, hustou srstí.

CHODY PSA

Pohyb zcela plynulý, plný pružnosti.

OCAS

Nízko nasazený, odpovídající délky, na konci patrné jedno výrazné zatočení do tvaru prstence. Osrstěný spíše řídce, při pohybu nesený zvednutý.

Afgánský chrt

přečteno: 10 936x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...