logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno se hodí pro lidi, kteří už mají s výchovou psa zkušenosti, pro naprosté začátečníky je nevhodné.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno můžete chovat v bytě, ale musíte mu dopřát vše, co potřebuje.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Toto plemeno není vhodné pro pobyt venku, musí bydlet doma a na zahradě se rádo proběhne.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes může žít s dětmi za předpokladu, že jej budou respektovat a dopřejí mu prostor, který potřebuje.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Toto plemeno není ke kočkám příliš vhodné.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá s chladným počasím problém, může pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Učenlivost u tohoto plemene je na nízkém stupni.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Tento pes nění tolik chytrý.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Toto plemeno nemá silnou potřebu něco kousat, takže vaše věci by měly být v bezpečí.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes má lovecký pud vyvinutý, takže byste jej při procházkách měli mít pod kontrolou, aby se nezaběhl za zvěří.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes téměř neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno má dostatek energie na mnoho aktivit, ale rádo vám pak bude dělat společníka na gauči.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes může být hlídačem za předpokladu vhodného výcviku.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná hodně, a to i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Tento pes příliš neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Tento pes vyžaduje poměrně dost péče.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

U tohoto psa se mohou projevit některá dedičná onemocnění, ale jinak je to zdravý jedinec.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes netrpí obezitou.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno není v České republice tak populární.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Tento pes patří k zástupcům velkých plemen.

Afgánský chrt

Afgánský chrt

Afghan Hound
Další pojmenování: afghánský chrt, tazi (afgánsky)

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina X. - Chrti
Sekce 1 - Dlouhosrstí chrti nebo chrti s praporci
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 228
Of. zkratka plemene v ČR: AF
Země původu: Afghánistán
Patronát:
Vznik plemene: starověk
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Společenský pes, Domácí mazlíček, Coursing, Aktivní pes, Výstavní pes, Dekorativní pes, Dostihy
Kluby v ČR:

Klub chovatelů chrtů (KCHCH)

VARIETY PLEMENE AFGÁNSKÝ CHRT

Moderní standard plemene nerozlišuje žádné samostatné variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Mapa AfgánistánuPodle pověsti byl afgánský chrt vybrán, aby se plavil na palubě legendární Noemovy archy. Zobrazení psa podobného typu lze dohledat na sumerských rytinách a afgánských malbách starých několik tisíciletí. Doklady o existenci afgánského chrta byly nalezeny i mezi památkami vytvořenými ve starověkém Řecku. Nejen reálné archeologické nálezy, ale i nejnovější genetické analýzy DNA shodně potvrzují, že afgánský chrt patří mezi nejstarobylejší psí plemena vůbec.

Pro celou rozsáhlou oblast, do které spadá dnešní Afghánistán, byl již ve starověku typický chov různých lokálních forem chrtovitých loveckých psů. Zpravidla byli používáni jako všestranní pomocníci při lovu jelenů, gazel i menších druhů zvířat. Podíleli se významně rovněž na ochraně stád. Pro tyto psy se používal zastřešující výraz „tazy“. Jednalo se o původní předchůdce afgánského chrta, saluki a dalších chrtovitých plemen.

Pohoří v Afgánistánu

Území dnešního Afghánistánu prošlo v průběhu posledních několika tisíciletí velmi pestrým historickým vývojem. V období starověku byl tento kraj rozsáhlých pohoří a pouští opakovaně součástí monumentálních starověkých říší, jejichž hranice sahaly tisíce kilometrů daleko. V rámci nich fungovala velká mobilita specifických skupin obyvatelstva. Taktéž prostřednictvím obchodních stezek se dostávalo zboží všemožného charakteru na obrovské vzdálenosti.

V období nadvlády perské říše v Afghánistánu mohlo docházet k vzájemnému křížení různých forem psů, původně lokálně izolovaných. Je pravděpodobné, že právě v této době byl zpečetěn příbuzenský svazek mezi dnešním afgánským chrtem a chrtem perským (saluki). Když později došlo k dobytí území Alexandrem Velikým, jeho mohutná expanze zajistila kontinuální rozšíření chrtovitých psů z této oblasti západním směrem, tisíce kilometrů daleko. Za Seleukovců a arabských výbojů tento trend nadále pokračoval.

V Afghánistánu je dodnes místní podoba tohoto psa značně proměnlivá. Odborníci zde napočítali více jak desítku rozličných variet afgánského chrta. Nejznámější z těchto variet jsou dvě: tzv. nížinný typ větší velikosti s krátkou srstí (bell-murray) a tzv. horský typ (ghazni), jenž je menší a oplývá větším temperamentem. Oba typy psů byly v minulosti dovezeny do Evropy a následně došlo k diskuzi ohledně ukotvení standardu.

Vzorem pro moderní standard plemene se stal nakonec tzv. horský typ. V roce 1907 sklidil obrovský úspěch na prestižní výstavě v Chrystal Palace pes jménem Zardin, kterého dovezl do Velké Británie kapitán Banff. Tento pes zaujal návštěvníky natolik, že si ho přála spatřit na vlastní oči dokonce i královna Alexandra. Zardin sklízel nevídané úspěchy ve výstavních kruzích a sehrál významnou roli při dalším formování plemenného standardu. První chovatelský klub byl založen roku 1926. V tomtéž roce byl afgánský chrt představen v USA.

Nádherný Afgánský chrt

POVAHA

Tajemný psí princ z pohádek Tisíce a jedné noci, pečlivě oděný do hedvábného hávu přenádherné srsti. Rezervovaný aristokrat ze vzdáleného Orientu se zastřeným, jakoby přezíravým a zároveň blahosklonným pohledem. Pozoruhodný pes, obdařený kombinací neskonalého šarmu, vrozené majestátnosti a elegance. Takový je afgánský chrt.

Tento energický pes, obklopený aurou povzneseného klidu, si vůči cizím lidem zachovává značnou dávku odměřenosti. Jistý odstup má afgánský chrt i ke své vlastní rodině. Nedává příliš najevo city a nevyznačuje se přehnanou servilností, charakteristickou pro mnohá psí plemena. Snaha zavděčit se za každou cenu svému pánovi je mu úplně vzdálená a cizí. Pokud není dostatečně socializován, může považovat ostatní domácí mazlíčky menší velikosti za kořist.

Afgánský chrt má velmi nezávislou a svobodomyslnou povahu, což sebou nese jistá úskalí, a není proto rozhodně psem, jenž by byl vhodný pro každého. Nevyžaduje stálou pozornost, je dosti samostatný. Miluje pohodlí a rád si ho dosyta užívá, jen s těžkým srdcem odpočívá na tvrdé podlaze, když se v blízkosti nachází lákavá pohovka, ze které lze dobře pozorovat okolní dění.

POHYB

Je-li afgánský chrt v klidu, spolehlivě zaujme na první pohled svým exotickým zevnějškem. Zcela dechberoucí podívanou a nezapomenutelný zážitek ovšem představuje možnost sledovat afgánského chrta v aktivním pohybu, jenž je pln ušlechtilosti, lehkosti a je skutečnou oslavou spojení psí krásy a ladné síly. Afgánský chrt ve výstavní kondici působí velmi honosně a do jisté míry křehce. V jádru je to ale stále tvrdý pes, který nutně potřebuje ke spokojenému životu dynamický pohyb. Nehodí se tudíž pro pasivní jedince.

Afgánský chrtVenčení afgánského chrta může být poněkud problematické. Přestože je v současné době chován výhradně jako společenský pes, ze své pracovní minulosti si zachoval silné lovecké pudy. Na to je při pohybových aktivitách nutné vždy pamatovat. Pokud afgánského chrta venku něco zaujme, bez váhání se za tím okamžitě vydá, nedbajíc naléhání a pozdějších nářků svého chovatele. Doporučuje se mít tohoto psa při každé procházce na vysunovacím vodítku, neboť při venčení na volno není téměř nikdy záruka, že nepopustí uzdu své svobodomyslnosti.

Jenže pouhé pěší procházky na vodítku nezajistí afgánskému chrtovi pohybové vyžití zcela do sytosti. Každý chovatel zkrátka nepatří mezi udatné běžce, kteří by bez problémů mohli svého psa doprovázet na vodítku při vyvinutí jeho úchvatného sprintérského tempa. Z tohoto důvodu je dobré vyhledávat vhodné rozlehlé areály s oplocením, kde se afgánský chrt může vyběhat. Ještě lepší volbou je se s ním věnovat některému ze psích sportů, které jsou na rychlý běh, jenž je afgánskému chrtovi vlastní, zaměřeny. Nejlepší alternativu představují psí dostihy a coursing.

PÉČE

Výcvik afgánského chrta není vhodný pro začátečníka, jenž je plný ideálů o naprosto poslušném a lehce ovladatelném psovi. Takový afgánský chrt nikdy nebude. Zástupci tohoto plemena patří mezí nejsvéhlavější psy, kteří si za každých okolností chtějí zachovat jistou dávku individuální svobody. S tímto vědomím by měl každý k výchově afgánského chrta od počátku přistupovat. Je nezbytně nutné obrnit se nevyčerpatelnou dávkou trpělivosti a nikdy nesklouznout k tvrdosti a fyzickým trestům. Použití negativních metod by mohlo zdravému vývoji citlivého afgánského chrta velmi uškodit.

Hledá-li někdo tzv. „bezúdržbového“ psa, myšlenku na afgánského chrta by měl rychle pustit z hlavy. Toto plemeno je obdařeno unikátním osrstěním, které psy v jejich původní domovině uprostřed mrazivých hor dostatečně chrání před nepřízní počasí. Dlouhá hedvábná srst afgánského chrta vyžaduje pečlivou péči ve formě důkladného pročesávání.

Péče o srst Afgánského chrtaPéče o srst je důležitá i v případě, že nehodláme usilovat o výstavní kondici psa. Spolu s odpovídající výživou je základním předpokladem pro zdravý vzhled psa. Jestliže není srst pravidelně vyčesávána, velmi brzo se v ní vytváří nežádoucí žmolky a srst se postupně proměňuje v hrubou nevzhlednou vrstvu. Pozdější náprava je zpravidla komplikovaná, dlouhodobá a pro psa velmi nepříjemná.

Srst afgánského chrta by neměla být vyčesávána, pokud je vysušená, při takovém postupu může dojít k závažnému poškození struktury srsti. Před každým vyčesáním je třeba afgánského chrta vykoupat či srst průběžně ošetřovat speciálními přípravky s vysokým obsahem oleje. Většina chovatelů doporučuje důkladnou úpravu srsti včetně předchozího vykoupání jednou týdně. Kromě šamponu a kondicionéru jsou běžnou výbavou majitele afgánského chrta rozličné balzámy a oleje na srst.

Afgánský chrt má velmi dlouhou srst na uších, která se mu lehce špiní během konzumace krmiva, kdy s ní doslova vytírá podlahu. Někteří chovatelé s ohledem na tento fakt používají speciální ochranné síťky, jež srst na uších psa spolehlivě ochrání. Každý týden by se měl kontrolovat zevní zvukovod psa, zda nehrozí vznik zánětu. Dobrou prevenci zubního kamene představuje čištění zubů psa speciální zubní pastou a kartáčkem alespoň jednou týdně. Dle potřeby opatrně zastřiháváme drápy psa.

Jelikož dobré kondici srsti afgánského chrta výrazně neprospívá vlhko, neměl by být tento pes dlouhodobě umístěn venku. Navíc, i když je trochu samotářský, permanentní pobyt mimo jeho lidskou smečku by mu neprospíval. Rád v klidu sleduje svým zasněným, aristokratickým pohledem všeobecné dění v rodině z bezpečné vzdálenosti nejpohodlnějšího místa v domě.

ZAJÍMAVOSTI

Afgánský chrt je držitelem nepříliš populárního prvenství. Na základě výsledků několika studií je označován za nejhloupějšího ze všech psů. Toto hodnocení vychází z posuzování tzv. sociální inteligence u psů, která přímo souvisí se schopností psa rychle pochopit a splnit zadaný povel. Chovatelé a milovníci plemene s tímto verdiktem o nevalné inteligenci afgánského chrta pochopitelně nesouhlasí a tvrdí, že vytrvalá neochota a ignorance vyvíjená vůči povelům je naopak důkazem mazanosti a svobodné mysli afgánského chrta, která se nenechá spoutat nesmyslnými požadavky a pokusy o cirkusovou drezuru ze strany chovatele.

VÝŽIVA

Afgánský chrt patří mezi velká plemena psů. Volíme tedy krmivo vyvinuté pro tuto konkrétní váhovou kategorii a aktuální věkovou skupinu psa. Zvýšenou pozornost věnujeme výběru optimální stravy s ohledem na správný vývoj kostí a svalů během růstu štěněte, která by měla zároveň obsahovat látky prospěšné pro zdravý vývoj dlouhé srsti tohoto plemene. Neocenitelné rady nám poskytne zodpovědný chovatel, od kterého přebíráme štěně. Informace o dosavadním krmení našeho nového psa jsou nesmírně důležité. V prvních dnech, které stráví štěně u nás doma, pokračujeme v zažité praxi, případné změny ve způsobu krmení provádíme pouze velmi zvolna a opatrně. V každé etapě vývinu štěněte upravujeme velikost krmné dávky a frekvenci krmení.

U dospělého psa volíme typ krmiva na základě jeho aktuálního zatížení a pohybového vyžití. Pes, jenž se věnuje vysoce aktivně sportovní kariéře, má jiné nároky na obsah živin v krmivu než pes, kterému je dopřávána menší dávka pohybu pouze na rekreační úrovni. U afgánského chrta je žádoucí podávat stravu rozdělenou do dvou denních krmných dávek, s ohledem na jistou inklinaci plemene k životu nebezpečné torzi žaludku. Stále pamatujeme na adekvátní přísun všech látek nezbytně důležitých pro kvalitu srsti. Někteří chovatelé využívají k tomuto účelu speciální vitamínové potravní doplňky.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 12 - 14 let.

Většina zástupců tohoto plemene se těší dobrému zdraví, přesto lze u afgánského chrta identifikovat několik onemocnění různého stupně závažnosti, které toto plemeno postihují více než jiná. Mezi nejčastěji zaznamenaná onemocnění patří: různé formy alergií, torze žaludku, dysplazie loketního a kyčelního kloubu, rakovina, onemocnění očí (šedý zákal, zelený zákal, progresivní atrofie sítnice), nedostatečná funkce štítné žlázy.

U velkého množství afgánských chrtů byla zaznamenána špatná tolerance anestetik.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Vznešený Afgánský chrtKaždý pes tohoto plemene musí úspěšně absolvovat bonitaci v rámci příslušného chovatelského klubu, má-li být zařazen do chovu. Jednou udělená bonitace má neomezenou platnost a vztahuje se na celý život psa. Bonitace probíhá v rámci standardu plemene schváleného FCI. V době absolvování bonitace musí pes dovršit věk 18-ti měsíců. Mezi vylučující vady, které jsou vážným důvodem k vyloučení psa z chovu, patří následující: výrazné odchylky od požadovaného exteriéru, povahové abnormality (přílišná bázlivost či agresivita), prodělané zákroky maskující některé anatomické nedostatky psa. Do chovu můžou být zařazeny pouze feny mladší osmi let.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Barzoj - Ruský chrt

Afgánský chrt -

Afgánský chrt je vzhledově zcela jedinečný. S ruským chrtem má společné dávné předky i pověst ušlechtilého psího aristokrata, proslulého svým ladným pohybem. Barzoj nemá zdaleka tak dlouhou srst jako afgánský chrt a navíc jsou pro něj typické zcela odlišné barevné variety. Na výšku může dorůstat jen o pár centimetrů více, ale hmotnostně převyšuje afgánského chrta až o dvacet kilogramů celkové váhy.

 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Pes elegantního vzhledu, silný a důstojný na pohled. Charakteristické je hrdé nesení hlavy.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 71 cm    tolerance: +3 cm, -3 cm
fenky: 66 cm    tolerance: +3 cm, -3 cm
Pozn. k hmotnosti:
Není standardem stanovena.
Srst:

V oblasti žeber, slabin a na všech končetinách je tělo porostlé dlouhou srstí výjimečné jemnosti. U dospělých jedinců se vytváří od kohoutku směrem vzad tzv. sedlo, které se vyznačuje krátkou a hustou srstí. V obličejové partii je krátká srst, avšak z čela vyrůstá srst dlouhá, vytvářející nápadnou chocholku. Uši jsou hojně pokryté srstí. Požadován je přirozený vzhled, jakékoliv úpravy v podobě stříhání či trimování jsou při posuzování negativně ohodnoceny.

Zbarvení:

Povoleno je jakékoliv zbarvení srsti.

HLAVA

MOZKOVNA

lebka:

Lebka je dlouhá, nepříliš úzká, týlní hrbol je dobře patrný. Porostlá výrazně dlouhou srstí.

Stop:

Jemný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Dlouhá. Preference černého nosu, u světle zbarvených psů je přípustný nos v barvě játrové.

Čelisti, zuby:

Čelisti silné, zuby tvoří nůžkový skus, který by měl být úplně kompletní. Klešťový skus není považován za vyřazující vadu.

Oči:

Trojúhelníkového tvaru, umístěné nepatrně šikmo vzhůru ve směru od vnitřních koutků. Preference tmavého zbarvení očí, zlatavý odstín je tolerován.

Uši:

Těsně přilehlé, nasazené velmi nízko a dosti vzadu na hlavě. Porostlé dlouhou srstí, která na dotek připomíná hedvábí.

KRK

Silný, dlouhý, tvoří základ pro hrdé nesení hlavy.

TRUP

Svalnatý.

Hřbet:

Rovný a adekvátně dlouhý.

Bedra:

 Rovná, krátká, široká.

Záď:

Mírně spáditá. Výrazně vystupující hrboly kyčelních kostí, posazené daleko od sebe.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné, opatřené silnými kostmi. Lopatky vzadu šikmo uložené, dlouhé.

Nadloktí:

Uložené šikmo. Dlouhé.

Lokty:

Přilehlé, absence vbočení či vybočení.

Předloktí:

Rovné.

Tlapy hrudních končetin:

Celkově velké a silné, s dobře klenutými prsty a polštářky přilehlými těsně k zemi. Pokryté dlouhou, hustou srstí.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Silné a mohutné, opatřené dlouhými stehenními kostmi. Kyčel a hlezenní kloub umístěny navzájem daleko od sebe, zatímco tlapy jsou od hlezenního kloubu vzdáleny výrazně méně.

Kolena:

Adekvátního tvaru a zaúhlení.

Paspárky:

Odstraňují se.

Hlezno:

Nízké.

Tlapy pánevní:

Silné, avšak nedosahují takové šířky jako tlapy přední. Dobře klenuté prsty a polštářky přilehlé těsně k zemi. Pokryté dlouhou, hustou srstí.

CHODY PSA

Pohyb zcela plynulý, plný pružnosti.

OCAS

Nízko nasazený, odpovídající délky, na konci patrné jedno výrazné zatočení do tvaru prstence. Osrstěný spíše řídce, při pohybu nesený zvednutý.

100%
přečteno: 3 171x