topovat ověřit
Whippet

Whippet

Whippet
80%
Další pojmenování: Vipet
Whippet

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina X. - Chrti
Sekce 3 - Krátkosrstí chrti
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 162
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 19. století
Průměrná délka života: 12 - 15 roků
Původní využití: Dostihový pes
Využití dnes: Coursing, Dostihy, Rodinný pes, Společenský pes
Kluby v ČR:

Whippet klub

Klub chovatelů chrtů anglických dostihových plemen

VARIETY PLEMENE Whippet

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Vipet patří k mladý plemenům, jeho historie se začala psát v 19. století, kdy byl větší Greyhound (Anglický chrt) zkřížen se Skotskými teriéry (údajně Staroanglický černo-tříslově zbarvený teriér). Mohl ovšem vzniknout i z mnohem staršího Italského chrtíka, do jehož krve byla přilita krev Foxteriérů

Ovšem obrazy dokládají, že podobní psi existovali již o několik století dříve. Mohlo se však jednat o menší jedince původního Greyhounda. Existují i domněnky, že jde o jedno ze starobylých plemen, ale může se jednat o jeho záměnu s Italským chrtíkem.

V Anglii byl velmi oblíbený, protože byl i díky své velikosti finančně dostupnější než jeho větší příbuzný Greyhound. Byl úspěšný dostihový i coursingový pes, ale sloužil také jako společník. Jako plemeno byl Vipet registrován v roce 1891, kdy se také představil na výstavě. Do ČR byla první Vipetka dovezena v 70. letech minulého století. 

Whipet v Atlase psů na WEBFORDOG

POVAHA

Vipet je chrt, ale klasickou chrtí povahu u něj nehledejte. Je to úžasný společník, který miluje celou svou rodinu včetně dětí a domácích mazlíčků. Rád se mazlí a dokáže být neuvěřitelně jemný a pozorný. S dětmi si může vytvořit opravdu jedinečný vztah. Přestože je to lovec, tak se naučí vycházet i s jinými domácími zvířaty, ale vhodné je zvykat jej na jejich přítomnost již od štěněcího věku. Děti se musí k vipetovi umět chovat, protože by mu mohly snadno ublížit.

Jedná se o velmi citlivé plemeno, které musí být vychováváno jemně bez jakékoliv hrubosti. Jeho výcvik není obtížný, ale je důležité, abyste jej patřičně motivovali a neměl negativní zážitky. Vipet miluje svou rodinu a není rád sám, ale naučí se počkat na vás, než přijdete domů z práce. Výhodou je, že příliš něštěká, takže sousedi si stěžovat nebudou, ale odnesou to vaše nové boty.

Vipet je dokonalý společník s milou povahou, který se hodí i pro kynology začátečníky, jeho výhodou je, že miluje celou rodinu a nepřilne pouze k jednomu pánovi. Nejšťasnější bude váš vipet, pokud mu časem pořídíte kamaráda. Je to úžasný pes s velký srdcem.

Je třeba myslet na jeho lovecký pud, proto jej na neoplocených místech nepuštějte z vodítka, aby se nezaběhl za lákavou kořistí. Hlídače ve Vipetovi rozhodně nehledejte, s cizími lidmi vychází dobře.

Whipet v Atlase psů na WEBFORDOG

POHYB

Pro Whippeta je pohyb přirozeností a potřebuje jej celkem hodně, ale bude také rád provozovat gaučing ve vaší společnosti. Každý den byste mu měli dopřát alespoň jednu delší procházku, a to ideálně takovou, na které jej budete moc pustit a házet mu třeba míček, aby vybil energii. Vipeti patří většinou k nadšeným aportérům. 

Vipeti se skvěle hodí pro dostihy a coursing, jestliže máte možnost jej vypustit na dráze, tak to je to nejlepší, co můžete udělat. Můžete jej mít jako společníka na běhání či túry. Nemá problém zapojit se do oblíbeného dogtrekkingu, ale vyzkoušet můžete i agility, pokud budete svému chrtímu kamarádovi stačit. 

Zejména v zimě a špatném počasí nebudete pravděpodobně se svým Whippetem trávit tolik času venku, a proto můžete zaměstnat alespoň jeho hlavu inteligentní hrou či hlavolamem. (Můžete vyzkoušet třeba Hersenwerk - jak na to se dozvíte v našem článku)

Whipet v Atlase psů na WEBFORDOG

PÉČE

Toto plemeno nevyžaduje zvláštní péči. Má krátkou srst, takže časté vyčesávání není potřeba, nemá podsadu, takže srst je velmi jemná. Jednou za čas je vhodné projet srst gumovým hřbílkem, kterým také promasírujete kůži. Vipet se vyznačuje tím, že jej nedoprovází typický psí zápach. Časté koupání se nedoporučuje, protože zbytečně vysušuje kůži.

Vipetovi budete muset pravidelně kontrolovat a stříhat drápky, se svou malou váhou si je příliš neobrousí. Zvykejte ho na tento úkon již od štěněcího věku, protože pejsci stříhání drápků nemají v lásce, tak ať předejdete zbytečnému stresu. Na zkracování drápů je vhodné použít speciální kleštičky, jen opatrně, abyste pejska nestřihli.

Pozornost byste měli věnovat péči o chrup, na kterém má tendenci se tvořit zubní kámen. Je vhodné proti tomu bojovat preventivně a to nejlépe pravidelným čištěním zubů nebo používat doplňky stravy, které tvorbu zubního kamene snižují.

Whipet v Atlase psů na WEBFORDOG

ZAJÍMAVOSTI

Kromě Whippeta existuje ještě jiné plemeno, a to Dlouhosrstý whippet (nebo také Hedvábný Whippet). Jedná se o dvě plemena a každé má svůj vlastní standard. Zatímco Whippet je uznán FCI (Mezinárodní kynologickou federací) a patří do skupiny 10 k chrtům, tak Dlouhosrstý whippet patří do sekce neuznaných plemen FCI. Plemena jsou totožná stavbou těla a liší se od sebe pouze srstí. 

Dříve existovalo více variet Vipetů, ale největší pozornost byla věnována krátkosrstým psům. Dlouhosrstí Whippeti zůstali hlavně v USA, odkud se do Evropy importovali až koncem 20. století. Do ČR se Dlouhosrstí Whippeti dostali až v roce 2002. Jejich chov zastřešuje Klub chovatelů chrtů. 

Podle International Windsprite Club bylo plemeno dříve známé, jako Dlouhosrstý ohař, ale název byl v roce 2016 změněn na Windsprite. V Evropě jsou známí, jako Hedvábný (silken) windsprite. A například v Německu existuje oficiální klub, který plemeno dokonce rozděluje na dvě samostatná plemena: Hedvábný windsprite a Dlouhosrstý whippet. Ve většině zemích je však považován za stejné plemeno.

Jejich srst je měkká a rovná, nebo mírně vlnitá. Dlouhosrstý whippet je lépe cvičitelný, než ostatní chrti a tak je při dobrém výcviku můžete dokonce pustit i z vodítka.

Dlouhosrstý Whippet v Atlase psů na WEBFORDOG

VÝŽIVA

Chrti jsou po celý život velmi štíhlí, mnoho majitelů bojuje s tím, že jsou až příliš hubení, proto musíte svému Vipetovi dopřát kvalitní stravu. Pokud se rozhodnete krmit granulemi, vybírejte superprémiové značky a vždy čtěte složení, na prvních místech by se mělo objevit maso. Vhodné jsou granule s nízkým obsahem obilovin, můžete tak předejít alergiím. 

Granule volte podle věku vašeho pejska. Štěňata, dospěláci i senioři potřebují jiné množství živin. Pokud se vám zdá váš Whippet příliš hubený, tak se zaměřte na obsah tuku v granulích – vybírejte takové, kde se množství tuku přibližuje u dospěláckých těm štěněčím. Pokud je váš pes hodně aktivní, tak můžete sáhnout i po zátěžových granulích.

Jestliže se chcete průmyslovým krmivům vyhnout, tak můžete krmit tzv. BARFem, tedy přirozenou stravou, která zahrnuje syrové maso, syrové kosti, přílohy v podobě zeleniny či ovoce a další doplňky. Výhodou tohoto způsobu je, že víte, co svému pejskovi dáváte a navíc díky pestrému jídelníčku zabodujete i u vybíravých pejsků. Než začnete barfovat, tak si o tom rozhodně něco načtěte, protože musíte svému pejskovi sestavit vyváženou krmnou dávku, a to v období několika týdnů. Potřebovat budete mrazák, kde můžete jednotlivé porce uchovávat připravené a vždy jen pohodlně rozmrazit.

Whippet v Atlase psů na WEBFORDOG

Zdraví

Průměrný věk: 15 let

Vipet je zdravé plemeno, které není příliš zatíženo genetickými onemocněními. Ani pro přijetí do chovu se nepožadují žádná speciální vyšetření. Náchylnější je toto plemeno na úrazy, a to zejména končetin, které jsou dlouhé a hubené. Při soužití s Whippetem musíte dávat pozor, abyste mu nožičku nepřišlápli a nezranili jej. 

Genetickou chorobou, která se objevuje u chrtích dostihových plemen, je dvojité osvalení, jedná se o mutaci genu. Pes může být nositelem jedné mutace, v tom případě se jedná o heterozygota, který má více vyvinuté svaly. V případě, že je pes nositelem dvojité mutace (homozygot), bývá označován jako bully whippet a je nadměrně osvalen a nesmí se využívat ve sportu. Tato mutace může způsobovat svalové křeče, ale nemá vliv na kvalitu života. Na toto onemocnění je možné psa nechat otestovat – výsledek je zdravý homozygot, přenašeč (heterozygot) a mutovaný homozygot  (nemocný).

Bully Whippet s genetickou vadou v Atlase psů na WEBFORDOG

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Vipet není náročný na péči. Co se týká pohybu, tak ten má rád a potřebuje vybít energii, ale víceméně se přizpůsobí svému pánovi. Jeho výchova není náročná a zvládne jí i začáteční, je to ale citlivý pes a tak se k němu musí přistupovat.

Toto plemeno se v žádném případě nehodí pro pobyt venku. Je to ideální společník i do malého městského bytu. Šťastný samozřejmě bude i v domě se zahradou, ale bydlet musí uvnitř. Pelíšek by měl mít ve vaší blízkosti, ale stejně bude spát s vámi v posteli.

Srst Whippeta jej nechrání proti vnějším vlivům, proto je nutné v nepříznivém počasí sáhnout po funkčních oblečcích, zejména v mrazech je na zvážení použití botiček, které ochrání citlivé nožky.

Vipet je poměrně křehký, proto je potřeba dávat pozor na úrazy. Zejména jeho nohy jsou choulostivé, pozor na přišlápnutí. Pokud máte děti, tak je musíte naučit, jak s pejskem vhodně zacházet, protože Vipeti děti milují.

Whipet v Atlase psů na WEBFORDOG

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud chcete svého Whippeta uchovnit, tak musíte splnit podmínky stanovené kluby. Jako první předpoklad pro tento krok je ovšem nákup štěňátka s průkazem původu, které je bez zjevných vad oproti standardu.

Ve věku od 15 měsíců se můžete zúčastnit speciální akce – bonitace, na které bude váš pejsek posouzen odbornou komisí. Měří se kohoutková výška, zapisuje se zubní vzorec atd., je proto vhodné, abyste pejska na takovou manipulaci zvykali, aby se na bonitaci nechal posoudit.

K bonitaci nemusíte dokládat výsledek výstavy jako u jiných plemen a dokonce není k přijetí do chovu nutné nechávat pejska vyšetřovat na žádné nemoci. 

Jako vyřazující vada je ve standardu uvedena bázlivost či agresivita. Psi musí mít vyvinutá a sestouplá varlata v šourku. Psi i feny mohou být aktivně využíváni v chovu od 15 měsíců, horní věková hranice je u fen stanovena na 8 let a u psů není omezená. 

Whipet v Atlase psů na WEBFORDOG

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Vipeta si díky jeho vzhledu nemůžete splést jen tak s nějakým plemenem. Snadno jej však můžete zaměnit s jinými chrty, a to díky jeho typickému vzezření.

Italský chrtík

Italský chrtík

Obě plemena patří do skupiny 10 FCI k chrtům. Italský chrtík je menší, jeho kohoutková výška se pohybuje v rozmezí od 32 do 38 cm. Vipet naproti němu měří od 44 cm do 51 cm. Pokud je potkáte odděleně, tak zřejmě rozdíl 10 cm nepoznáte.

Dále se liší i svým původním zaměřením, Whippet byl šlechtěn k lovu, ale Chrtík, přestože patří k chrtům, vždy plnil úlohu společníka, a to již ve Starověkém Egyptě.

Obě plemena se od sebe dají rozeznat i podle zbarvení. Zatímco Vipet se může objevit v jakékoliv barvě, tak Italský chrtík má standardem předepsané jednotlivé možnosti: jednobarevná černá, isabelová (světle žlutá, béžová) a šedá v různých odstínech. Bílá je přípustná na hrudi a tlapkách.

Anglický chrt, Greyhound

Anglický chrt, Greyhound

Větším příbuzným Whippeta je Greyhound, další chrt ze skupiny 10 FCI. S Vipetem není tak snadno zaměnitelný, protože jejich hlavním rozlišovacím znamením je výška, která se u Greyhounda pohybuje od 68 do 71 cm, takže je výrazně vyšší než jeho vipetí kolega, jehož výška dosahuje pouze 44 až 51 cm.

Obě plemena mají společnou zemi původu, a to Velkou Británii. Jsou si podobní i stavbou těla a zbarvení. Vipet se může objevovat ve všech barvách i jejich kombinacích, Greyhound má standardem definované tyto barvy: černá, bílá, červená, modrá, světle žlutohnědá, pískové barvy, žíhaná a všechny tyto barvy mohou být v kombinaci s bílou.

Greyhound je jedním z nejrychlejších psů na světě, dokáže vyvinout rychlost až 64 km/h. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Vipet je dobře osvalen, má vyrovnanou sílu, eleganci a ladnost linií. Je to rychlý a výkonný pes. Nic by se nemělo přehánět. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 49 cm tolerance: +2 cm, -2 cm
fenky: 45,5 cm tolerance: +1,5 cm, -1,5 cm
Osrstění:

Hmotnost není standardem uváděna.

Srst:

Krátká, jemná a má uzavřenou texturu.

Zbarvení:

Jsou možné všechny barvy nebo jejich kombinace.

Whipet v Atlase psů na WEBFORDOG

HLAVA

MOZKOVNA

Suchá a dlouhá s plochým temenem. Směrem k čumáku se zužuje. Mezi očima je celkem široká.

Stop:

Mírný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černě pigmentovaná, ale závisí na celkovém zbarvení. U modrých psů má namodralou barvu, u játrových je čumák stejné barvy, u isabelových, krémových a jiných světlých odstínů se objevuje jakákoliv barva kromě růžové. U bílých a strakatě zbarvených psů je povolen tzv. motýli čenich, ale nesmí být úplně depigmentovaný.

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou mohutné, silné a dobře modelované. Zuby mají nůžkový skus (horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky), zuby jsou v čelistech posazeny kolmo.

Oči:

Jasné a oválné, mají pozorný výraz.

Uši:

Poměrně malé, růžicové, tvoří je jemná kůže.

KRK

Svalnatý, elegantně klenutý a dlouhý.

TRUP

Horní linie:

V bedrech je půvabný oblouk, ale ne vyhrbení. 

Hřbet:

Dobře osvalený, široký, pevný a dlouhý.

Bedra:

Vytvářejí dojem síly a mohutnosti.

Hrudní koš:

Hrudník je dost hluboký a poskytuje dostatek prostoru pro srdce. Hrudní koš je hluboký a dobře modelovaný. Žebra jsou také dobře klenutá a u hřbetu dobře osvalená.

Břicho a slabiny:

S výrazným vtažením.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné a svislé, přední fronta není příliš široká.

Plece:

Osvalené a šikmé. Lopatky sahají až k vrcholu páteře, kde jsou zřetelně viditelné.

Lokty:

Dobře postavené pod tělem. 

Přední nadprstí:

Silná a lehce pružící.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Silné. V postoji pes pokrývá velký prostor.

Stehna:

Široká.

Kolena:

Dobře zaúhlená.

Hlezno:

Nízko posazená. Lýtka jsou dobře vyvinutá.

Tlapy pánevní:

Jsně prokreslené. Prsty jsou od sebe dobře oddělené, klouby dobře klenuté. Polštářky jsou silné a pevné.

CHODY PSA

Pohyb je dokonale volný. Hřbetní linie je pevná a z boku je vidět dlouhý přirozený krok. Hrudní končetiny mají dobrý předkrok nízko nad zemí a zadní končetiny se dobře podsunují pod trup, což umožňuje vydatný posun. Akce končetin by neměla být vysoká a celkový pohyb nesmí působit toporně, není krátký ani drobivý. Pohyb je správný při pohledu zepředu i zezadu.

OCAS

Bez praporce. Je dlouhý a směrem ke špičce se zužuje. V pohybu je nesen v lehkém oblouku, ale není zvednut nad úroveň hřbetu.

Whipet v Atlase psů na WEBFORDOG

přečteno: 20 756x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...