logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné ty, kteří už mají alespoň základní zkušenost s výchovou psa.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Toto plemeno se výborně hodí právě do bytu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Tento pes se pro alergiky nehodí.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Tento pes se příliš pro seniory nehodí.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Toto plemeno není ke kočkám příliš vhodné.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes při dostatečné výchově vydrží doma sám po nezbytně nutnou dobu.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá rádo chladné počasí, ven půjde jen na dobu nezbytně nutnou k vyvenčení.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je velmi citlivý, v některých situacích může působit až přecitlivěle.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se učí dobře.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Toto plemeno nemá silnou potřebu něco kousat, takže vaše věci by měly být v bezpečí.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes má velmi silně vyvinutý lovecký pud, jakmile se v houští něco šustne, tak za tím bude chtít vyrazit.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno vám dá najevo, když se mu něco nelíbí, ale zbytečně neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno se na hlídání příliš nehodí.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno líná zejména v době výměny srsti, na chlupy však narazíte i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Toto plemeno nevyžaduje speciální péči.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tohoto psa nemoci příliš netrápí.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Toto plemeno nemá sklony k obezitě.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je v dospělosti středně velké.

Whippet

Whippet

Whippet
Další pojmenování:

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina X. - Chrti
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 162
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 19. století
Původní využití: dostihový pes
Využití dnes: Coursing, Dostihy, Společenský pes, Rodinný pes
Kluby v ČR:

Whippet klub (http://www.whippet-club.com)

Klub chovatelů chrtů anglických dostihových plemen (http://greywhippet.cz)

VARIETY PLEMENE WHIPPET

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Vipet patří k mladý plemenům, jeho historie se začala psát v 19. století, kdy byl větší greyhound (anglický chrt) zkřížen se skotskými teriéry (údajně staroanglický černo-tříslově zbarvený teriér). Mohl ovšem vzniknout i z mnohem staršího italského chrtíka, do jehož krve byla přilita krev foxteriérů. 

Ovšem obrazy dokládají, že podobní existovali již o několik století dříve. Může se však jednat o menší jedince původního greyhounda. Existují i domněnky, že se jde o jedno ze starobylých plemen, ale může se jednat o jeho záměnu s italským chrtíkem.

V Anglii byl velmi oblíbený, protože byl i díky své velikosti finančně dostupnější než jeho větší příbuzný greyhound. Byl úspěšný dostihový i coursingový pes, ale sloužil také jako společník. Jako plemeno byl vipet registrován v roce 1891, kdy se také představil na výstavě. Do ČR byla první vipetka dovezena v 70. letech minulého století. 

POVAHA

Vipet je chrt, ale klasickou chrtí povahu u něj nehledejte. Je to úžasný společník, který miluje celou svou rodinu včetně dětí a domácích mazlíčků. Rád se mazlí a dokáže být neuvěřitelně jemný a pozorný. S dětmi si může vytvořit opravdu jedinečný vztah. Přestože je to lovec, tak se naučí vycházet i s jinými domácími zvířaty, ale vhodné je zvykat jej na jejich přítomnost již od štěněcího věku. Děti se musí k vipetovi umět chovat, protože by mu mohly snadno ublížit.

Jedná se o velmi citlivé plemeno, které musí být vychováváno jemně bez jakékoliv hrubosti. Jeho výcvik není obtížný, ale je důležité, abyste jej patřičně motivovali a neměl negativní zážitky. Vipet miluje svou rodinu a není rád sám, ale naučí se počkat na vás, než přijdete domů z práce. Výhodou je, že příliš něštěká, takže sousedi si stěžovat nebudou, ale odnesou to vaše nové boty.

Vipet je dokonalý společník s milou povahou, který se hodí i pro kynology začátečníky, jeho výhodou je, že miluje celou rodinu a nepřilne pouze k jednomu pánovi. Nejšťasnější bude váš vipet, pokud mu časem pořídíte kamaráda. Je tu úžasný pes s velký srdcem.

Je třeba myslet na jeho lovecký pud, proto jej na neoplocených místech nepuštějte z vodítka, aby se nezaběhl za lákavou kořistí. Hlídače ve vipetovi rozhodně nehledejte, s cizími lidmi vychází dobře.

POHYB

Pro vipeta je pohyb přirozeností a potřebuje jej celkem hodně, ale bude také rád provozovat gaučing ve vaší společnosti. Každý den byste mu měli dopřát alespoň jednu delší procházku, a to ideálně takovou, na které jej budete moc pustit a házet mu třeba míček, aby vybil energii. Vipeti patří většinou k nadšeným aportérům. 

Vipeti se skvěle hodí pro dostihy a coursing, jestliže máte možnost jej vypustit na dráze, tak to je to nejlepší, co můžete udělat. Můžete jej mít jako společníka na běhání či túry. Nemá problém zapojit se do oblíbeného dogtrekkingu, ale vyzkoušet můžete i agility, pokud budete svému chrtímu kamarádovi stačit. 

Zejména v zimě a špatném počasí nebudete pravděpodobně se svým vipetem trávit venku tolik času venku, a proto můžete zaměstnat alespoň jeho hlavu inteligentní hrou či hlavolamem.

PÉČE

Toto plemeno nevyžaduje zvláštní péči. Má krátkou srst, takže časté vyčesávání není potřeba, nemá podsadu, takže srst je velmi jemná. Jednou za čas je vhodné projet srst gumovým hřbílkem, kterým také promasírujete kůži. Vipet se vyznačuje tím, že jej nedoprovází typický psí zápach. Časté koupání se nedoporučuje, protože zbytečně vysušuje kůži.

Vipetovi budete muset pravidelně kontrolovat a stříhat drápky, se svou malou váhou si je příliš neobrousí. Zvykejte ho na tento úkon již od štěněcího věku, protože pejsi stříhání drápků nemají v lásce, tak ať předejdete zbytečnému stresu. Na zkracování drápů je vhodné použít speciální kleštičky, jen opatrně, abyste pejska nestřihli.

Pozornost byste měli věnovat péči o chrup, na kterém má tendenci se tvořit zubní kámen. Je vhodné proti tomu bojovat preventivně a to nejlépe pravidelným čištěním zubů nebo používat doplňky stravy, které tvorbu zubního kamene snižují.

ZAJÍMAVOSTI

Kromě vipeta existuje ještě jiné plemeno, a to dlouhosrstý vipet. Jedná se o dvě plemena a každé má svůj vlastní standard. Zatímco vipet je uznán FCI (Mezinárodní kynologickou federací) a patří do skupiny 10 k chrtům, tak dlouhosrstý vipet patří do sekce neuznaných plemen FCI. Plemena jsou totožná stavbou těla a liší se od sebe pouze srstí. 

Dříve existovalo více variet vipetů, ale největší pozornost byla věnována krátkosrstým psům. Dlouhosrstí vipeti zůstali hlavně v USA, odkud se do Evropy importovali až koncem 20. století. Do ČR se dlouhosrstí vipeti dostali až v roce 2002. Jejich chov zastřešuje Klub chovatelů chrtů. 

VÝŽIVA

Chrti jsou po celý život velmi štíhlí, mnoho majitelů bojuje s tím, že jsou až příliš hubení, proto musíte svému vipetovi dopřát kvalitní stravu. Pokud se rozhodnete krmit granulemi, vybírejte superprémiové značky a vždy čtěte složení, na prvních místech by se mělo objevit maso. Vhodné jso granule s nízkým obsahem obilovin, můžete tak předejít alergiím. 

Granule volte podle věku vašeho pejska. Štěňata, dospěláci i senioři potřebují jiné množství živin. Pokud se vám zdá váš vipet příliš hubený, tak se zaměřte na obsah tuku v granulích – vybírejte takové, kde se množství tuku přibližuje u dospěláckých těm štěněčím. Pokud je váš pes hodně aktivní, tak můžete sáhnout i po zátěžových granulích.

Jestliže se chce průmyslovým krmivům vyhnout, tak můžete krmit tzv. BARFem, tedy přirozenou stravou, která zahrnuje syrové maso, syrové kosti, přílohy v podobě zeleniny či ovoce a další doplňky. Výhodou tohoto způsobu je, že víte, co svému pejskovi dáváte a navíc díky pestrému jídelníčku zabodujete i u vybíravých pejsků. Než začnete barfovat, tak si o tom rozhodně něco načtěte, protože musíte svému pejskovi sestavit vyváženou krmnou dávku, a to v období několika týdnů. Potřebovat budete mrazák, kde můžete jednotlivé porce uchovávat připravené a vždy jen pohodlně rozmrazit.

ZDRAVÍ

Průměrný věk: 15 let

Vipet je zdravé plemeno, které není příliš zatíženo genetickými onemocněními. Ani pro přijetí do chovu se nepožadují žádná speciální vyšetření. Náchylnější je toto plemeno na úrazy, a to zejména končetin, které jsou dlouhé a hubené. Při soužití s vipetem musíte dávat, abyste mu nožičku nepřišlápli a nezranili jej. 

Genetickou chorobou, která se objevuje u chrtích dostihových plemen je dvojité osvalení, jedná se o mutaci genu. Pes může být nositelem jedné mutace, v tom případě se jedná o heterozygota, který má více vyvinuté svaly. V případě, že je pes nositelem dvojité mutace (homozygot), bývá označován jako bully whippet a je nadměrně osvalen a nesmí se využívat ve sportu. Tato mutace může způsobovat svalové křeče, ale nemá vliv na kvalitu života. Na toto onemocnění je možné psa nechat otestovat – výsledek je zdravý homozygot, přenašeč (heterozygot) a mutovaný homozygot  (nemocný).

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Vipet není náročný na péči, co se týká pohybu, tak ten má rád a potřebuje vybít energii, ale víceméně se přizpůsobí svému pánovi. Jeho výchova není náročná a zvládne jí i začáteční, je to ale citlivý pes a tak se k němu musí přistupovat.

Toto plemeno se v žádném případě nehodí pro pobyt venku. Je to ideální společník i do malého městského bytu. Šťastný samozřejmě bude i v domě se zahradou, ale bydlet musí uvnitř. Pelíšek by měl mít ve vaší blízkosti, ale stejně bude spát s vámi v posteli.

Srst vipeta jej nechrání proti vnějším vlivům, proto je nutné v nepříznivém počasí sáhnout po funkčních oblečcích, zejména v mrazech je na zvážení použití botiček, které ochrání citlivé nožky.

Vipet je poměrně křehký, proto je potřeba dávat na úrazy. Zejména jeho nohy jsou choulostivé, pozor na přišlápnutí. Pokud máte děti, tak je musíte naučit, jak s pejskem vhodně zacházet, protože vipeti děti milují.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud chcete svého vipeta uchovnit, tak musíte splnit podmínky stanovené kluby. Jako první předpoklad pro tento krok je ovšem nákup štěňátka s průkazem původu, které je bez zjevných vad oproti standardu.

Ve věku od 15 měsíců se můžete zúčastnit speciální akce – bonitace, na které bude váš pejsek posouzen odbornou komisí. Měří se kohoutková výška, zapisuje se zubní vzorec atd., je proto vhodné, abyste pejska na takovou manipulaci zvykali, aby se na bonitaci nechal posoudit.

K bonitaci nemusíte dokládat výsledek výstavy jako u jiných plemen a dokonce není k přijetí do chovu nutné nechávat pejska vyšetřovat na žádné nemoci. 

Jako vyřazující vada je ve standardu uvedena bázlivost či agresivita. Psi musí mít vyvinutá a sestouplá varlata v šourku. Psi i feny mohou být aktivně využíváni v chovu od 15 měsíců, horní věková hranice je u fen stanovena na 8 let a u psů není omezená. 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Vipeta si díky jeho vzhledu nemůžete splést jen tak s nějakým plemenem. Snadno jej však můžete zaměnit s jinými chrty, a to díky jeho typickému vzezření.

Italský chrtík

Whippet -

Obě plemena patří do skupiny 10 FCI k chrtům. Italský chrtík je menší, jeho kohoutková výška se pohybuje v rozmezí od 32 do 38 cm. Vipet naproti němu měří od 44 cm do 51 cm. Pokud je potkáte odděleně, tak zřejmě rozdíl 10 cm nepoznáte.

Dále se liší i svým původním zaměřením, vipet byl šlechtěn k lovu, ale chrtík, přestože patří k chrtům, vždyl plnil úlohu společníka, a to již ve Starověkém Egyptě.

Obě plemena se od sebe dají rozeznat i podle zbarvení. Zatímco vipet se může objevit v jakékoliv barvě, tak italský chrtík má standardem předepsané jednotlivé možnosti (jednobarevná černá, isabelová (světle žlutá, béžová) a šedá v různých odstínech. Bílá je přípustná na hrudi a tlapkách.

Anglický chrt, Greyhound

Whippet -

Větším příbuzným vipeta je greyhound, další chrt ze skupiny 10 FCI. S vipetem není tak snadno zaměnitelný, protože jejich hlavním rozlišovacím znamením je výška, která se u greyhounda pohybuje od 68 do 71 cm, takže je výrazně vyšší než jeho vipetí kolega, jehož výška dosahuje pouze 44 až 51 cm.

Obě plemena mají společnou zemi původu, a to Velkou Británii. Jsou si podobní i stavbou těla a zbarvení. Vipet se může objevovat ve všech barvách i jejich kombinacích, greyhound má standardem definované tyto barvy: černá, bílá, červená, modrá, světle žlutohnědá, pískové barvy, žíhaná a všechny tyto barvy mohou být v kombinaci s bílou.

Greyhound je jedním z nejrychlejších psů na světě, dokáže vyvinout rychlost až 64 km/h. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Vipet je dobře osvalen, má vyrovnanou sílu, eleganci a ladnost linií. Je to rychlý a výkonný pes. Nic by se nemělo přehánět. 

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 49 cm    tolerance: +2 cm, -2 cm
fenky: 45,5 cm    tolerance: +1,5 cm, -1,5 cm
Osrstění:

Hmotnost není standardem uváděna.

Srst:

Krátká, jemná a má uzavřenou texturu.

Zbarvení:

Jsou možné všechny barvy nebo jejich kombinace.

HLAVA

MOZKOVNA

Suchá a dlouhá s plochým temenem. Směrem k čumáku se zužuje. Mezi očima je celkem široká.

Stop:

Mírný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černě pigmentovaná, ale závisí na celkovém zbarvení. U modrých psů má namodralou barvu, u játrových je čumák stejné barvy, u isabelových, krémových a jiných světlých odstínů se objevuje jakákoliv barva kromě růžové. U bílých a strakatě zbarvených psů je povolen tzv. motýli čenich, ale nesmí být úplně depigmentovaný.

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou mohutné, silné a dobře modelované. Zuby mají nůžkový skus (horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky), zuby jsou v čelistech posazeny kolmo.

Oči:

Jasné a oválné, mají pozorný výraz.

Uši:

Poměrně malé, růžicové, tvoří je jemná kůže.

KRK

Svalnatý, elegantně klenutý a dlouhý.

Horní linie:

V bedrech je půvabný oblouk, ale ne vyhrbení. 

Hřbet:

Dobře osvalený, široký, pevný a dlouhý.

Bedra:

Vytvářejí dojem síly a mohutnosti.

Břicho a slabiny:

S výrazným vtažením.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné a svislé, přední fronta není příliš široká.

Plece:

Osvalené a šikmé. Lopatky sahají až k vrcholu páteře, kde jsou zřetelně viditelné.

Lokty:

Dobře postavené pod tělem. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Silné. V postoji pes pokrývá velký prostor.

Stehna:

Široká.

Kolena:

Dobře zaúhlená.

Hlezno:

Nízko posazená. Lýtka jsou dobře vyvinutá.

Tlapy pánevní:

Jsně prokreslené. Prsty jsou od sebe dobře oddělené, klouby dobře klenuté. Polštářky jsou silné a pevné.

CHODY PSA

Pohyb je dokonale volný. Hřbetní linie je pevná a z boku je vidět dlouhý přirozený krok. Hrudní končetiny mají dobrý předkrok nízko nad zemí a zadní končetiny se dobře podsunují pod trup, což umožňuje vydatný posun. Akce končetin by neměla být vysoká a celkový pohyb nesmí působit toporně, není krátký ani drobivý. Pohyb je správný při pohledu zepředu i zezadu.

OCAS

Bez praporce. Je dlouhý a směrem ke špičce se zužuje. V pohybu je nesen v lehkém oblouku, ale není zvednut nad úroveň hřbetu.

přečteno: 465x