logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné ty, kteří už mají alespoň základní zkušenost s výchovou psa.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno můžete chovat v bytě, ale musíte mu dopřát vše, co potřebuje.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Tento pes se příliš pro seniory nehodí.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Tento pes se hodí pro psí sporty, zaměřte se na disciplínu, která je pro plemeno typická.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Toto plemeno snáší samotu velmi špatně, může mít dokonce sklony k ničení prostředí.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá rádo chladné počasí, ven půjde jen na dobu nezbytně nutnou k vyvenčení.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se dokáže naučit mnoho věcí, ale musí sám chtít.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Tento pes je chytrý, ale ne vždy pochopí věci tak, jak byste si představovali.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes o věci, které nesmí kousat, nejeví zájem.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes má lovecký pud vyvinutý, takže byste jej při procházkách měli mít pod kontrolou, aby se nezaběhl za zvěří.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno vám dá najevo, když se mu něco nelíbí, ale zbytečně neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno má dostatek energie na mnoho aktivit, ale rádo vám pak bude dělat společníka na gauči.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno se na hlídání příliš nehodí.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná pouze v období výměny srsti, ale jen málo.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o toto plemeno je snadná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tohoto psa nemoci příliš netrápí.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Toto plemeno nemá sklony k obezitě.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Tento pes se řadí k malým plemenům.

Italský chrtík

Italský chrtík

Piccolo Levriero Italiano
Další pojmenování: Italian Greyhound, IG, Iggie, Galgo italiano

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina X. - Chrti
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 200
Země původu: Itálie
Vznik plemene: Starověký Egypt
Původní využití: Společenský pes
Využití dnes: Domácí mazlíček, Společenský pes, Coursing
Kluby v ČR:

Klub chovatelů italských chrtíků (http://www.italsky-chrtik.utf.cz)

Klub chovatelů chrtů (http://www.kchch.estranky.cz)

VARIETY PLEMENE ITALSKÝ CHRTÍK

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Mapa egyptItalský chrtík je velmi staré plemeno, první zmínky o něm pocházejí ze starověkého Egypta ještě z doby před naším letopočtem. Malby typově podobných psů byly nalezeny na stěnách hrobek a v některých případech byli tito společníci mumifikováni společně se svým pánem. Toto plemeno bylo zřejmě vyšlechtěno ze svých větších chrtích bratrů a sloužilo vždy jako společník. 

Z Afriky se plemeno dostalo do Evropy přes Řecko a Itálii asi v 5. století našeho letopočtu. Malý a elegantní psík byl ozdobou dvora a panovníci z celé Evropy si jej oblíbili. V 15. století jej dokonce na svých obrazech zvěčnili i známí malíři, Jan van Eyck a Hans Memling. Ve Velké Británii se chrtík stal módním plemenem na počátku 19. století. V této době se objevila snaha o miniaturizaci, která vedla k problémům se zdravím a po vlně velké oblíbenosti hrozilo téměř vyhynutí chrtíka. Až koncem 19. století plemeno zachránila skupina chovatelů, která se vrátila k původnímu typu chrtíka. 

Do tehdejšího Československa byli první chrtíci přivezení koncem 60. let minulého století a první vrhy se narodily na počátku 70. let. V současné době je kolébkou kvalitního chovu Francie, Itálie a Skandinávie.

POVAHA

Italský chrtík je velmi společenské plemeno. Svého pána bezmezně miluje a dává mu to patřičně najevo. Bez svého čtyřnohého miláčka neuděláte ani krok a bude vás všude následovat, abyste se mu doma náhodou někde neztratili. Samotu nesnáší příliš dobře, proto je nutné jej na ni již od štěněte zvykat, abyste zamezili jakékoliv negativní reakci, jako je ničení prostředí nebo neustávající hlasový projev, zatímco jste v práci.

Při poznávání nových lidí či zvířat může být zpočátku zdrženlivý, ale k cizím je přátelský. K dětem se chová mile, ale musí respektovat jeho prostor a nenarušovat jej. Je to velmi hravý a neustále pozitivně naladěný psík. Se psy se snáší dobře a nemá problém s nimi vycházet. S ostatními domácími zvířaty si bude rozumět v případě, že s nimi bude vyrůstat. Chrt se v něm nezapře a vždy působí elegantně.

Výchova italského chrtíka není obtížná, protože je chytrý a učenlivý. Hodí se i pro začínající chovatele, kteří mají dostatek porozumění. Je to citlivý pes a musíte s ním jednat jako s aristokratem. Rozhodně zapomeňte na tvrdý výcvik, k výchově vám bude stačit pozitivní motivace, protože chrtík udělá za oblíbený pamlsek, co vám na očích uvidí. 

 

POHYB

Přestože se jedná o malého psa, tak je to velmi aktivní plemeno. Potřebuje dostatek pohybu, ale přizpůsobí se svému pánovi a ležením na gauči rozhodně nepohrdne. Hodí se jako společník pro běhání. Italský chrtík je velmi rychlý a pokud se chcete věnovat nějakému psímu sportu, tak můžete vyzkoušet oblíbený coursing, při kterém se váš pejsek dostatečně unaví. 

Zejména při nepříznivém počasí bude chrtík raději vyhledávat teplo vaší postele a ven ho dostanete jen na nutné vykonání potřeby. V zimě počítejte s kratšími procházkami a funkčním oblečkem. V tomto období je vhodné zaměstat chrtíka i psychicky zajímavým hlavolamem nebo hrou, aby se nenudil.

Při venčení mějte na paměti, že předci tohoto nohatého psíka jsou chrti s vášní pro lov. A i když chrtík byl šlechtěn jako společenské plemeno, tak se v něm může probudit lovecký pud. Na procházkách je doporučováno mít jej na vodítku. Na volno jej pouštějte na oplocených pozemcích, kde víte, že nemá, kam utéct.

PÉČE

Péče o italského chrtíka není složitá, je velmi čistotný a navíc nemá typický psí zápach. Líná minimálně a povšimnout si toho můžete v období výměny srsti dvakrát do roka. Pro péči o srst můžete používat gumové hřbílko, kterým psa i přijemně promasírujete.

Pravidelně byste měli kontrolovat délku drápků a udržovat je krátké, aby nedocházelo k deformaci tlapky při chůzi. Při pohybu na tvrdém povrchu dochází k samovolnému obrušování drápů, ale s nízkou váhou chrtíka to nemusí být dostatečné. Ve vaší výbavě by rozhodně něměly chybět kleště na drápky. 

Abyste zabránili případným problémům s chrupem, tak je nutné udržovat zuby čisté a bojovat proti zubnímu kameni, pokud se pejskovi tvoří. Nejlepší obranou je prevence proti vzniku. Zuby můžete čistit mechanicky, nebo používat doplňky stravy, které tvorbě zubního kamene zamezují.

ZAJÍMAVOSTI

Italští chrtíci byli oblíbenci královny Kleopatry. A jak se z Egypta dostali až do Itálie? Ceasar je měl obdržet darem právě od své milenky a obdivovatelky plemene. Realita je ovšem jiná, protože víme, že chrtíci se na Apeninský poloostrov dostali až v pátém století našeho letopočtu. Itálie tedy původně africké plemeno vzala za své a v současné době nad ním drží patronát.

VÝŽIVA

Co se týká stravy, tak je italských chrtík nenáročný, vzhledem ke své váze toho moc nesní. Dopřejte mu kvalitní krmení, aby měl dostatek všech potřebných látek. Krmit jej můžete kompletními krmivy (granule a konzervy) nebo syrovou stravou (BARFem). Při výběru krmiva zohledněte i věk psa, asi do 12 měsíců se doporučuje štěněcí krmení, které má vyšší obsah proteinů a tuků, aby štěně dobře rostlo. Po dosažení prvního roku věku je vhodné přejít na krmivo určené pro dospělé psy a asi v 7 až 8 letech můžete začít dávat krmení vhodné pro seniory.

Krmení granulemi je pohodlné a nemáte s tím žádné starosti, kupujte ovšem kvalitní granule ideálně s označením low grain (nízký obsah obilovin) nebo grain free (bez obilovin). Vždy čtěte složení a na vlastní oči se přesvědčte, co se v granulích objevuje. Na prvních místech by měla být zastoupena největším podílem masová složka (moučka, sušené nebo čerstvé maso). S konzervami jednejte opatrně, protože si můžete psa snadno rozmlsat a pak budete muset vymýšlet, jak na něj vyzrát.

Jestliže chcete mít přehled o tom, co váš mazlíček skutečně sní a nevadí vám trávit čas přípravou jeho krmení, tak můžete vyzkoušet krmení syrovou stravou. Naž začnete tímto způsobem krmit, tak je nutné si nastudovat potřebné informace, protože musíte poskládat vyváženou krmnou dávku, aby vašemu psovi nic nechybělo. Taková strava je velmi pestrá, kromě syrového masa nechybí ani ovoce, zelenina, přílohy a samozřejmě kosti, s těmi začínejte pomalu a vždy je podávejte v syrovém stavu, nikdy ne tepelně opracované.

ZDRAVÍ

Průměrný věk: 12–15 let

Chrtík je vcelku zdravé plemeno, k uchovnění jedince je nutné nechat udělat vyšetření na luxaci pately, v současné době je výsledek pouze orientační a neovlivňuje celkový závěr bonitační komise. Chovatelský klub chce zmapovat výskyt tohoto onemocnění u chrtíků a studii podložit právě vyšetřeními chovných jedinců. Aby bylo vyšetření platné, tak je nutné navštívit veterinárního lékaře, který je k tomuto úkonu certifikovaný.

Chrtíci mohou mít problém se srtí, kdy se na jejich těle objevují lysiny, toto onemocnění je svázano s modrými, šedými či plavými jedinci. Jedná se o alopecii (CDA - Colour Diloute Alopecia, česky syndrom lysosti u modré barvy). Nemoc je provázaná s dilutními geny, ale zatím není dostatečně prozkoumána, aby se vědělo, jak se dědí. Nemoc se u psa projeví od 6 měsíců do věku 3 let, nelze léčit, příznaky je možné pouze zmírnit. Je vhodné nezapojovat jedince s prokázanou alopecií do chovu, v Americe je to dokonce zakázáno.

Vzhledem ke své tělesné konstrukci je italský chrtík náchylný k prostydnutí, proto je vhodné ho v zimních měsících oblékat, v případě potřeby můžete mít po ruce tašku, do které pejska dáte, což je při skladnosti chrtíka velmi jednoduché.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Italský chrtíkItalský chrtík potřebuje blízkost svého pána, samotu snáší špatně a musí si na ni zvykat už od štěněte. Je to citlivý pes, takže při výchově nesmíte být hrubí, ale použít pozitivní motivaci. Od raného věku je nutné, aby se setkával s co nejvíce novými věcmi, aby se nelekl vlastního stínu a vyrostl z něho vyrovnaný pes.

Chrtíkovi musíte dopřát dostatek pohybu, protože v malém těle se skrývá velký sportovec, který vás překvapí svou rychlostí, může konkurovat i větším chrtům. Vděčný bude za dlouhé procházky, ale dávejte pozor na pouštění na volno. Jakmile spatří zajímavý podnět, může za ním vyrazit.

Vzhledem ke krátké srsti je psa nutné chránit proti nepřízni počasí. V zimních měsících byste měli pořídit funkční obleček, který pejska zahřeje. Při velkých mrazech není vhodné chodit na dlouhé procházky, aby chrtík neprochladl. Problematické je venčení v dešti, protože chrtíci nemají rádi vlhko. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Abyste mohli svého italského chrtíka uchovnit, tak musíte mít jedince s průkazem původu a splnit podmínky dané klubem. Pokud máte chovatelské ambice, tak již při koupi štěněte vybírejte to, které má předpoklady pro chov a výstavy, i když není zaručeno, že vám z něj vyroste standardní jedinec.

Bonitaci je možné absolvovat od věku 13 měsíců, jedinec bude posouzen a porovnán se standardem, odchylky se pečlivě zaznamenají do bonitačního listu. K bonitaci se předkládá výsledek vyšetření na luxaci pately, které musí provést oprávněný veterinární lékař, výsledek ovšem nemá vliv na uchovnění.

Psi i feny jsou do chovu zařazeni po úspěšném absolvování bonitace a chovat lze od 15 měsíců věku, horní věková hranice není u psů stanovena a u fen je to osmý rok života. Klubem byl stanoven maximální počet pěti vrhů za život feny.

Za vadu je považována jakákoliv odchylka od standardu. Psi musí mít obě varlata vyvinutá a sestouplá v šourku. Toleruje se ztráta dvou zubů, ale nesmí to být špičáky nebo řezáky. Vždy by mělo docházet ke spojení jedinců, kteří nemají stejné vady.

Vylučující vady jsou: agresivita či přehnaná bázlivost, jakékoliv psychické a fyzické abnormality, sbíhavé nebo rozbíhavé osy mozkovny a tlamy, nedostatečně pigmentovaný čumák, klenutý nebo prohnutý hřbet nosu, podkus či předkus, kohoutkový výška více jak 38 cm a méně jak 32 cm, vícebarevná srst, ocas nesený nad hřbetem, depigmentace okrajů očních víček a skvrnité nebo bílé oči.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Italský chrtík je typickým představitelem malých chrtů a žádný jiný takový není. S velkými chrty byste si jej splést neměli, protože rozdíl výšky je opravdu rapidní. Existuje však plemeno, které se objevilo v 19. století, jedná se o zmenšeninu greyhounda a při neznalosti je možné si tyto psy splést.

Whippet

Italský chrtík -

Pokud bude stát italský chrtík s whippetem vedle sebe, tak je od sebe na první pohled rozeznáte podle výšky, u chrtíka se má pohybovat mezi 32 až 38 cm a whippet je větší, jeho kohoutková výška je 44 až 47 cm u fen a 47 až 51 cm u psů. Většinou ale na tato dvě plemena narazíte spíše odděleně a výška se těžko určuje.

Obě plemena mají milou a přátelskou povahu, whippet byl šlechtěn k lovu, takže je to jeho vášeň, chrtík naproti tomu sloužil vždy jako společník, ale to neznamená, že jej šustící listí nezaujme.

U whippetů je přípustné jakékoliv zbarvení v různých kombinacích, chrtík má naopak standardem stanovená možná zbarvení a odchylky jsou považovány za vadu. S barvou souvisí i pigmentace nosní houby, u chrtíka je žádoucí tmavý čumák, ale whippet jej může mít zbarvený v souladu s celkovou barvou srsti.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Italský chrtík je noblesní a elegantní jako každý chrt, je štíhlý a má kvadratický rámec.

Důležité proporce:

Vzhledem ke kvadratickému rámci těla by se jeho délka měla shodovat s kohoutkovou výškou. Délka hlavy může dosahovat až 40 % kohoutkové výšky a polovinu celkové délky hlavy zabírá mozkovna.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 35 cm    tolerance: +3 cm, -3 cm
fenky: 35 cm    tolerance: +3 cm, -3cm
Pozn. k hmotnosti:
Maximální hmotnost může být 5 kg.
Srst:

Jemná, krátká a hedvábná, vyskytuje se po celém těle. Jakýkoliv náznak praporců je nežádoucí.

Zbarvení:

U italského chrtíka je přípustné jednobarevné černé, šedé a izabelové (béžová, světle žlutá) zbarvení v různých odstínech. Bílá barva se může objevit pouze na hrudi a tlapkách.

Kůže:

Jemná a po celém těle přiléhá, výjimkou jsou lokty, na kterých může být volnější.

HLAVA

Protáhlá a úzká, po stranách mírně zaoblená.

MOZKOVNA

Délka mozkovny zabírá polovinu celkové délky hlavy.

lebka:

Plochá a pod očima je dobře modelovaná. Podélná osa mozkovny a tlamy je rovnoběžná. Svaly nesmějí být příliš výrazné a stejně tak týlní hrbol.

Nadočnicové oblouky:

Nápadné.

Čelová rýha:

Mírně vyznačená.

Stop:

Mírně patrný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Směrem ke špičce čumáku se zužuje. Čenich je černý a nozdry dobře otevřené.

Pysky:

Mají tmavě pigmentované okraje, jsou tenké a dobře přiléhají.

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné a protáhlé. Chrup je do čelistí vsazen kolmo. Zuby by měli být kompletní. Skus nůžkový a řezáky jsou postaveny do oblouku. 

Líce:

Ploché.

Oči:

Nejsou příliš hluboko posazené, ani nevystupují, směřují dopředu. Jsou velké, okrouhlé a výrazné. Duhovka by měla být tmavá.

Víčka:

Okraje víček jsou pigmentované.

Uši:

Malé a nasazené vysoko, mají jemnou chrupavku. Obvykle jsou nošeny složené dozadu na týlu hlavy a horní části krku. Jakmile se pes vzruší, tak se ucho u kořene vztyčí a boltec se stáčí do stran (tzv. motýlí ucho nebo ucho do vrtule).

KRK

Od kohoutku je výrazně oddělený, šíje je mírně klenutá a spodní linie zase mírně vypouklá. Délka krku je stejná jako délka hlavy. Je dobře osvalený a kuželovitý, kůže nevytváří lalok.

TRUP

Délka trupu je stejná jako kohoutková výška (případně může být o něco menší).

Horní linie:

Profil je rovný, bederní partie mírně klenutá a plynule přechází v záď.

Kohoutek:

Dobře vyjádřený, vrcholy lopatek jsou postavené blízko k sobě.

Hřbet:

Rovný a dobře osvalený.

Bedra:

Mírně klenutá.

Záď:

Široká, svalnatá a velmi šikmá.

Spodní linie:

Prsní kost tvoří poměrně krátký a výrazný oblouk, který bez přerušení přechází do linie břicha.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné a svislé po celé délce, mají suché osvalení.

Plece:

Lopatky jsou mírně šikmé. Svaly jsou dlouhé, výrazné a dobře vyvinuté.

Nadloktí:

Otevřený úhel mezi lopatkou a pažní kostí. Rovnoběžná s podélnou osou trupu. Jsou mírně delší než lopatky.

Lokty:

Nevbočené ani nevybočené.

Předloktí:

Rovné, ploché a suché, při pohledu zepředu i ze strany svislé. Stavba kostí je jemná. Délka končetiny od země po loket je větší než délka od lokte ke kohoutku. Rýha od zápěstních kloubů k loktům je dobře patrná.

Tlapy hrudních končetin:

Jsou malé a téměř oválné. Mají klenuté a dobře sevřené prsty. Polštářky jsou pigmentované, ale ne příliš objemné. Drápy jsou pigmentované v souladu se zbarvením tlapky.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Dobře zaúhlené. Při pohledu zezadu rovné a rovnoběžné. 

Stehna:

Dlouhá, suchá a ne příliš objemná. Mají výrazné osvalení.

Kolena:

Pevná a silná. 

Nárt / zanártí:

Nárty jsou při pohledu zezadu rovnoběžné.

Hlezno:

Bérce jsou šikmé a mírně delší než stehna. Stavba kostí je jemná, rýha mezi svaly lýtka je dobře vyjádřená.

Tlapy pánevní:

Oválné, ale méně než přední tlapky. Prsty jsou klenuté a sevřené. Polštářky nejsou příliš objemné a drápy pigmentované v souladu se zbarvení tlapky stejně jako u předních končetin.

CHODY PSA

Klus je prostorný s vyšší akcí, cval rychlý se silným odrazem. Hrudní končetiny se pohybují dopředu s mírně zvednutými a ohnutými zápěstími. Celkově je pohyb pružný a harmonický. 

OCAS

Je nízko nasazený a pokytý krátkou srtí jako celé tělo. Od kořene směrem ke špičce se zužuje. V první polovině je rovný a nízko nesený, ve druhé zahnutý. Při natažení dosahuje k vrcholu hlezna. 

přečteno: 1 443x