topovat ověřit
30.09.2014 / 24.04.2024
Americký toy-foxteriér

Americký toy-foxteriér

Toy Fox Terrier
80%
Další pojmenování: American Toy Terrier, Amertoy
Americký toy-foxteriér

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Plemena neuznaná
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 0
Země původu: USA
Patronát Spojené státy americké
Vznik plemene: 1936
Průměrná délka života: 13 - 15 roků
Původní využití: Lovec hlodavců, společník
Využití dnes: Agility, Flyball, Obedience, poslušnost psa, Dogdancing, Domácí mazlíček, Společenský pes, Aktivní pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů teriérů

VARIETY PLEMENE Americký toy-foxteriér

Toto plemeno se nevyskytuje ve více varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Tento malý psík byl vyšlechtěn v Americe, a to zhruba v roce 1936 a sloužil převážně na lov hlodavců, ale uplatnění našel hlavně jako společník. Anglický United Kennel Club jej uznal jako plemeno již v tomto, ale v zemi původu byl Americkým chovatelským klubem (AKC) uznán až v roce 2003. Jak je z názvu zřejmé, vyšlechtěn byl z hladkosrstého foxteriéra, při křížení byla využita následující plemena – čivava, anglický toy či manchester teriér. Došlo ke zmenšení foxteriéra, ale teriéří temperament mu zůstal. V dnešní době není ve světě příliš rozšířen, i v České republice máme několik málo jedinců, ale první vrhy byly již odchovány.

POVAHA

Tento malý foxteriér v sobě povahu teriéra nezapře, je to skvělý společník do aktivní rodiny. Děti má rád, ale je lepší, pokud jsou již odrostlejší, pak to budou skvělí parťáci. Malé děti mu mohou nechtěně ublížit. Pamatujte, že soužití dítěte a pejska je nutné mít vždy pod kontrolou. Přestože je toy malý, tak je to výborný hlídač ve smyslu, že vás na vše upozorní, jeho bystrým uším nic neunikne. S tím ale souvisí i to, že rád štěká, proto byste ho měli zejména v bytech mírnit, aby s tím vaši sousedé neměli problém. Má vyvinutý lovecký pud, takže co se týká vztahu k jiným zvířatům, zejména hlodavce může mít tendence prohánět. Vše ale záleží na výchově. K ostatním psům se může chovat poněkud temperamentně, až by se mohlo zdát, že na to, jak je malý, tak si dost vyskakuje. Nenechte se oklamat roztomilým vzhledem, i tento malý foxteriér potřebuje důslednou výchovu a socializaci, aby z něho vyrostl hodný a poslušný pes. Přistupovat k němu musíte citlivě, ale je inteligentní a učenlivý, takže povely si osvojí celkem rychle. Někdy může být trochu tvrdohlavý, ale přes pamlsky a pozitivní motivaci vše zvládnete.

POHYB

Přestože se jedná o malého psíka, je velmi aktivní, živý a hravý. Každý den byste měli vyrazit na delší procházku a zabavit ho, aby se nenudil. Je třeba myslet, že původně to byl lovec, takže má tendence pronásledovat rychle se pohybující předměty. Rozhodně byste měli mít na jedničku zvládnuté přivolání a pokud si nejste jistí, tak jej na neoplocených plochách nepouštějte na volno. Skvěle se hodí na různé kynologické sporty, vynikat bude v agility i dog dancingu, miluje aportování, takže i flyball může být tou správnou volbou. Ale klidně si s ním můžete vyrazit i zaběhat. Je to skvělý společník na turistiku a náročnější terén může překonat ve vaší náruči.

PÉČE

Toy je krátkosrsté plemeno, péče o srst je tedy naprosto minimální a nezabere vám v podstatě žádný čas. Pořídit si můžete speciální hřeben na vyčesávání krátké srsti, ten uvolněné chlupy spolehlivě zachytí. Pokud se pejsek zašpiní, můžete ho otřít vlhkým ručníkem nebo v případě většího znečištění pak vykoupat. 
Každý den zkontrolujte oční okolí a odstraňte ospalky nebo případné nečistoty. Pokud by se něco objevilo v uších, snadno si si toho všimnete, protože jsou vztyčené. Pozornost budete muset věnovat péči o psí chrup. Malá plemena jsou náchylná tvorbu zubního kamene, proto byste měli zuby mechanicky pravidelně alespoň jednou za dva, ale nejlépe každý den, vyčistit. Podávat můžete i doplňky stravy, které mají pozitivní vliv na prostředí v dutině ústní, nebo různé pochoutky na kousání. Dále se určitě nevyhnete stříhání drápků. Toy si je určitě přirozeně neobrousí všechny. Jednou měsíčně tedy vezměte speciální nůžky na drápky a délku drápků zkontrolujte. Pokud jsou dlouhé, tak je zastřihněte, ale pozor, aby to nebylo až do nervu. Stříhání drápků psi většinou nemají rádi, proto na to svého pejska zvykejte od štěněcího věku.

ZAJÍMAVOSTI

V České republice je pouze pár jedinců tohoto plemene, celkově není mimo USA příliš rozšířeno. Jedná se skutečně o novodobé plemeno. Americkým klubem bylo uznáno až v roce 2003 a zatím není ani 100 let staré. Každopádně je toy velmi nadaný a každý si ho zamiluje. Je velmi šikovný a učenlivý a můžete s ním klidně trénovat poslušnost.

VÝŽIVA

Malá plemena mají rychlý metabolismus, a proto potřebují velmi výživné krmivo, které jejich tělíčku dodá všechno důležité, co potřebuje. V dnešní době můžete buď krmit granulemi nebo barfovat. 

 Granule jsou kompletní krmivo, což znamená, že pejsek v nich dostane veškeré živiny. Je nutné vybírat krmivo speciálně určené pro malá plemene, některé značky ještě rozlišuji mini velikost do 5 kg. Toy dospívá zhruba v 1 roce věku a v této době můžete začít krmit granulemi pro dospělé psy. V granulích by mělo být dostatek masa, vždy na prvním místě, protože to znamená, že je ho v granulích nejvíce. Vhodné je pokud mají nižší obsah obilovin, nebo jsou zcela bez nich, protože bývají častým alergenem. Pokud chcete mít přehled o tom, co pejskovi do misky dáváte, pak můžete barfovat, tedy krmit přirozenou stravou (syrovým masem, kostmi, přílohami a doplňky). Než se do toho pustíte, musíte si načíst potřebné info, protože sestavení vyvážené krmné dávky je pouze na vás, tak aby vašemu psímu strávníkovi něco nechybělo.

Zdraví

Jedná se o zdravé plemeno, které není zatíženo žádnými zvláštními nemocemi. Mohou se objevit problémy s pohybovým aparátem, a to konkrétně luxace patelly, která je pro malá plemena typická. Preventivně můžete podávat kloubní výživu, která pohybový aparát podpoří. Spíše dávejte pozor na úrazy, toyové jsou velmi rychlí a hbití, budete se divit, kam všude vyskočí. Občas je budete muset krotit. Zároveň je nutné být opatrní i při soužití s nimi, snadno je přehlédnete, můžete na ně šlápnout apod.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Toy foxteriér je velmi mrštný pejsek, který potřebuje dostatek pohybu a aktivit, abyste ho zaměstnali. Hodí se do domku se zahradou, ale je to také ideální společník do bytu. Jen pozor na sousedy, teriér rád štěká a rozhodně vás upozorní na každou návštěvu. Pokud máte dům, tak to rozhodně není pes, který by měl bydlet na zahradě. Potřebuje být na blízku svému páníčkovi, protože jinak by strádal po psychické stránce, ale hlavně nemá do chladnějšího počasí dostatečnou srst. Počítejte s tím, že jakmile přijde podzim a zima, měli byste ho oblékat, aby neprochladnul. Oblečky vždy vybírejte, aby byly funkční a co nejlépe pejskovi ochránily potřebné partie (záda, klouby).

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Americký toy foxteriér je neuznané plemeno Mezinárodní kynologickou federací. V České republice jej můžete i tak pod FCI chovat. Je zaštítěno Klubem chovatelů teriérů. K uchovnění potřebujete samozřejmě jedince s průkazem původu. Od věku 12 měsíců je nutné se zúčastnit klubové výstavy a odnést si z kruhu nejhůře známku velmi dobrá. Rozhodčí vám musí do posudku zaznamenat kohoutkovou výšku, typ skusu a počet zubů. Žádné zdravotní vyšetření není požadováno, ale pokud se rozhodnete nechat psa vyšetřit na luxaci pately, je to jedině vítáno. Aktivní využití v chovu je možné od 15 měsíců věku, fenám končí chovnost dosažením 8 let věku, u psů není omezená. Během jednoho kalendářního roku může fena odchovat pouze jeden vrh.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Americký toy foxteriér je v podstatě neznámé plemeno, takže si nemyslete, že vás s ním budou lidé na ulici poznávat. Mohou si jej splést s klasickým foxteriérem, jack russell teriérem, ale i čivavou, která je naopak velmi oblíbená a téměř každý ví, jak vypadá.

Foxteriér hladkosrstý

Foxteriér hladkosrstý

Toy vychází z hladkosrstého foxteriéra. Ten je na rozdíl od něj uznaný Mezinárodní kynologickou federací a patří do třetí skupiny k teriérům. Na první pohled je větší, kohoutková výška však nesmí přesáhnout 39 cm (feny jsou přiměřeně menší). Toy měří maximálně 29 cm. Foxteriér je převážně bílý s tříslovými, černými nebo oběma barvami znaků zároveň.

Jack Russell Teriér

Jack Russell Teriér

Jack ja na první pohled robustnější, jeho kohoutková výška se pohybuje v rozmezí 25 až 30 cm, ale váží kolem 5 až 6 kg. Délka těla přesahuje kohoutkovou výšku, nemá tedy čtvercový rámec jako toy. Jack je také převážně bílý s černými nebo tříslovými znaky.

Čivava

Čivava

Čivava není teriér a patří do skupiny číslo devět FCI ke společenským plemenům. Je velmi rozšířená a snad každý si myslí, že když vidí malého psíka, jedná se o čivavu. Kohoutkovou výšku standard neudává, ale hmotnost je v rozmezí 1 až 3 kg. Srst může být zbarvena ve všech odstínech a kombinacích barev kromě merle.

Pražský krysařík

Pražský krysařík

Na závěr uvádíme ještě naše nejmenší národní plemeno, které je toyovi velmi podobné. Liší se na první pohled zbarvením. Krysařík na rozdíl od toye není bílý. Může být černý, hnědý, modrý a lila s pálením, nebo jednobarevný žlutý a červený.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Jedná se skutečně o toye a teriéra v jednom, obě plemena ovlivnila jeho osobnost i povahu. Je bystrý, inteligentní, odvážný a živý jako teriér, ale zároveň malý, oddaný a velmi milující svého páníčka jako toy. Jedná se o dobře vyváženého psa s atletickou postavou. Vykazuje eleganci a obratnost a stejně tak sílu a vytrvalost. Jeho pružné a svalnaté tělo má hladké a elegantní linie, které vytváří dojem pohybu bez námahy a nekonečné vytrvalosti. Jeho krátká srst je přirozeně upravená, je hrdý, živý a ostražitý. Mezi jeho charakteristické rysy patří elegantní hlava, jeho krátká lesklá a převážně bílá srst a krátký vysoko nasazený ocas.

Důležité proporce:

Má kvadratický formát, tedy výška v kohoutku je téměř stejná jako délka těla. Feny mohou být mírně delší. Kosti jsou silné, ale vždy úměrné velikosti. Důležitá je celková vyváženost.

Pozn. k výšce

Výška je 8,5 až 11,5 palce, tedy 21,6 až 29,2 cm. Jedinci mimo tuto kohoutkovou výšku jsou diskvalifikováni.

Srst:

Lesklá až saténová, na dotek hladká a má jemnou strukturu. Tělo pokrývá rovnoměrně, kolem krku může být o něco delší.

Zbarvení:

Trikolor: převážně černá hlava s ostře ohraničenými tříslovými znaky na tvářích, tlamičce a tečkami nad očima. Tělo je z více než 50 % bílé s černými skvrnkami nebo bez nich. White, Chocolate and Tan: převážně hnědá (čokoládová) hlava s s ostře ohraničenými tříslovými znaky na tvářích, tlamičce a tečkami nad očima. Tělo je z více jak 50 % bílé s čokoládovými skvrnami nebo bez nich. Bílá s pálením: hlava je převážně tříslová a tělo je z více než 50 % bílé s tříslovými skvrnami nebo bez nich. Bílo-černá: Hlava je převážně černá a tělo z více jak 50 % bílé s černými skvrnami nebo bez nich. Barva je sytá a jasná. Preferuje se čistě bílá, ale malé odznaky nejsou penalizovány. Skvrnky trikolorech s černou hlavou musí být černé, s hnědou hlavou zase hnědé. Oba mohou mít lehké pálení podél skvrnek v oblasti hrudníku a pod ocasem.

HLAVA

Elegantní, vyvážená a výrazná, bez známek hrubosti.

MOZKOVNA

Lebka:

Středně široká, mírně zaoblené a lehce klínového tvaru. Při pohledu zepředu se hlava o nosu směrem k uším rozšiřuje.

Stop:

Střední. Vzdálenost od nosu ke stopu je stejná jako od stopu k týlnímu hrbolu.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Spíše silnější než jemná, ale celkově vyvážená vzhledem k velikosti hlavy. Rovnoběžná s temenem. Nosní houba je černě pigmentovaná, výjimkou jsou jednobarevní čokoládově hnědí jedinci.

Pysky:

Malá a těsně přiléhající.

Čelisti, zuby:

Ideálně by měl být plný počet zubů, které jsou postaveny v nůžkovém skusu.

Líce:

Tváře jsou ploché a svalnaté. Pod očima dobře vyplněné.

Oči:

Výraz je inteligentní, ostražitý, dychtivý a plný zájmu. Oči jsou jasné a tmavě zbarvené. Jsou kulaté a celkem výrazné, ale nikdy ne vypoulené. Jsou umístěny dobře od sebe, nejsou šikmé a dobře zapadají do očních jamek.

Víčka:

Víčka jsou také tmavá s výjimkou hnědých psů.

Uši:

Vztyčené špičaté uši mají tvar obráceného písmene V. Jsou vysoko nasazené a postavené blízko u sebe, ale nesmí se dotýkat. Jejich velikost je v souladu s celkovou velikostí psa.

KRK

Dobře nasazený krk je mírně klenutý s elegantním zakřivením, svalnatý, bez laloku. Je nesen hrdě vzpřímený. Proporcionálně odpovídá hlavě i tělu, postupně se rozšiřuje a přechází plynule do ramen. Je přibližně stejně dlouhý jako hlava.

TRUP

Vyvážený a od žeber k bokům se mírně zužuje.

Horní linie:

V klidu i pohybu je rovná.

Hřbet:

Rovný a svalnatý.

Bedra:

Krátká, silná.

Záď:

Mírně zaoblená.

Předhrudí:

Dobře vyvinuté.

Hrudní koš:

Hluboký, svalnatý s dobře klenutými žebry. Sahá až k loktům.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Dobře zaúhlené.

Rameno:

Pevně usazené, přiměřeně osvalené, ale ne přehnaně vyvinuté. Jsou šikmá a dobře položená, plynule přechází od krku k zádům.

Lokty:

Kolmo k tělu a blízko u něj.

Přední nadprstí:

Silné, rovné ale pružné.

Tlapy hrudních končetin:

Malé, oválné tlapky směřují dopředu, nejsou vybočené ven, ani vročené dovnitř. Mají silné a dobře klenuté prsty s hlubokými polštářky.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Dobře zaúhlené, silné a osvalené. Pro pohledu zezadu jsou končetiny rovnoběžné, nevytáčejí se dovnitř, ani ven.

Stehna:

Silná a osvalená stehna mají dobrou délku.

Kolena:

Jasně definovaná a dobře zaúhlená.

Paspárky:

Pokud jsou paspárky přítomny, tak se odstraňují.

Nárt:

Zadní nadprstí jsou rovná.

Hlezno:

Dobře posazené, pevné.

Tlapy pánevní:

Stejné jako tlapky předních končetin.

CHODY PSA

Pohyb je plynulý a hladký, s dobrým odrazem a silným posunem. V pohybu je hřbetní linie rovná, hlava i ocas jsou vztyčeny.

OCAS

Ocas je vysoko nasazený a vztyčený. V zemích, kde je to povoleno, se kupíruje.

přečteno: 2 194x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...