topovat ověřit
06.02.2024 / 28.04.2024
Jack Russell Teriér

Jack Russell Teriér

Jack Russell Terrier
100%
Další pojmenování: jack, jackie, ruslík, JRT
Jack Russell Teriér

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina III. - Teriéři
Sekce 2 - Malí teriéři
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 345
Of. zkratka plemene v ČR: JRT
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 19. století
Průměrná délka života: 13 - 16 roků
Původní využití: Lovecký pes, krysař
Využití dnes: Agility, Frisbee, Lovecký pes, Domácí mazlíček
Kluby v ČR:

Klub chovatelů teriérů (KCHT)

VARIETY PLEMENE Jack Russell Teriér

Jack Russell teriér je výjimečný svou variabilitou osrstění. Standardem jsou povoleny tři varianty srsti (hladká, hrubá, broken), přičemž psi s různým typem osrstění jsou na výstavách posuzováni společně bez rozdílu a mohou se po splnění podmínek k uchovnění navzájem libovolně křížit. Tím je i nadále podporována a rozvíjena vzhledová různorodost tohoto plemene.

Srst Jack Russell teriéra, ať už patří jeho osrstění do jakékoliv kategorie, by neměla být stříhána, natož holena strojkem, pokud chceme zachovat jedinečný vzhled, typický pro toto plemeno.

Hladkosrstý

Oficiální
Hladkosrstý

Má hladkou srst, která je odolná proti počasí. Barva převládá bílá s černými nebo tříslovými (od nejsvětlejší až po tmavou kaštanovou barvu) znaky.

Broken

Oficiální
Broken

Jedná se o varietu s tzv. lámanou srstí (anglicky broken). Srst je odolná vůči počasí a zbarvení je možné bílé s černými nebo tříslovými znaky, stejně jako u hladkosrsté variety.

Hrubosrstý

Oficiální
Hrubosrstý

Hrubosrstý jack russell teriér má hrubou odolnou srst ve stejné barvě jako obě předchozí variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

O vznik tohoto plemene se drtivou měrou zasloužil reverend John Russell, jenž patřil k prvním členům anglického Kennel Klubu. Od roku 1813 se Russell zaměřil na cílený chov psů, kteří měli mít unikátní lovecké schopnosti. Především silnou houževnatost a fyzickou výdrž, aby jim nedělalo problém doprovázet lovce a pronásledovat zvěř až přímo do její nory, z níž ji následně měli bez zranění vypudit do blízkosti čekajícího lovce. Z důvodu posledně jmenovaného byly praktickým znakem nově šlechtěného plemene kratší nohy psa než u dosavadního typu Foxteriéra. Mezi předky dnešního Jack Russell teriéra patří kromě Foxteriéra rovněž Staroanglický black and tan teriér.

Reverend John Russell na WEBFORDOG

Jack Russell teriér dlouho čekal na oficiální uznání. Tomu se bránili i sami chovatelé, kteří se negativně stavěli k přehnanému důrazu na vnější vzhled na úkor praktických schopností a upotřebení psa. Obávali se zkrátka, že by výstavní kariéra psa eliminovala do té doby hlavní poslání plemene v podobě aktivní lovecké dráhy, jako k tomu v minulosti došlo například u Foxteriéra. Jack Russell teriér tak byl prozatímně uznán jako plemeno oficiálně teprve dlouhé desítky let po svém vzniku, v roce 1990. Přání lovecky zaměřených chovatelů bylo vyslyšeno, Jack Russell teriér si dokonce i přes uvedení na výstavy zachoval vytříbené umění lovu dodnes.

Jack Russell Teriér v Atlase psů na WEBFORDOG

POVAHA

Jack Russell teriér si v posledních letech získává stále více příznivců po celém světě včetně České republiky. Patří momentálně mezi jedno z nejvíce vyhledávaných plemen. Tento vzhledově nanejvýš atraktivní, povahově vysoce temperamentní a svéhlavý pejsek je zkrátka pravý teriér. Má zevnějšek i duši rošťáka, jde si tvrdě za svým, není to žádný uplakánek a vše bere sportovně. Nenávidí ovšem nečinnost a svůj nesouhlas, pokud mu není zajištěn dostatečně zábavný program, dokáže dát důrazně najevo - ať už demolicí něčeho ve své blízkosti či patřičně hlasitými zvukovými projevy. Jack Russell teriér přímo miluje, když se kolem něj něco děje. Je velmi společenský a má kladný vztah k dětem, neboť v jejich společnosti se zpravidla slibně rýsuje nějaká akce a lákavý výhled na nové dobrodružství.

Jack Russell Teriér v Atlase psů na WEBFORDOG

POHYB

Tento nevelký pejsek všem svým obdivovatelům učaroval nejen přirozeně rozpustilým vzhledem, ale také svou fyzickou nezdolností a obrovskou radostí z pohybu. Jack Russell teriér je učiněný nezmar, rozhodně není vhodný pro někoho, komu sport a aktivní pohyb téměř nic neříká. Toto plemeno je jako stvořené pro značně akční chovatele, kteří s ním budou trávit dlouhé hodiny intenzivní pohybovou činností v podobě procházek ve svižném tempu, psích sportů typu dogfrisbee či agility a ztřeštěných her, kterých se Jack Russell nemůže dosyta nabažit. Při pohybu venku je třeba mít na paměti lovecký instinkt psa, který je stále velmi silný.

Jack Russell Teriér v Atlase psů na WEBFORDOG

PÉČE

Srst Jack Russell teriéra má velmi rozmanitý charakter, vzhledem k standardem povoleným třem variantám osrstění (hladká, hrubá, zlámaná). To je navíc pouze základní, zjednodušující rozdělení. Ve skutečnosti totiž v rámci tohoto plemene najdeme více než tři zcela jasně vymezené druhy srsti. Někteří psi mají srst zcela hrubosrstou, jiní úplně hladkou, vedle nich ale existuje třetí skupina, jež tvoří mezistupeň mezi prvními dvěma typy. Tato skupina je sama o sobě značně diferencovaná. Najdeme tu psy s různými stupni převahy charakteru hladké či hrubé srsti.

Od toho se odvíjí i poněkud odlišné požadavky na péči o srst v jednotlivých případech. Hrubosrstý zástupce plemene neztrácí chlupy v tak hojném množství jako pes s jemnou srstí, neboť línající podsada ulpívá na pesících, pro jeho optimální vzhled a zdravou obnovu srsti je ovšem třeba provádět pravidelné trimování. Jedná se o odstranění odumřelých chlupů vytrháváním jednoduše prsty, ale především za pomoci trimovacích nožů a nůžek. Někteří chovatelé raději svého psa svěřují do rukou personálu speciálního salonu.

Srst psů se zlámanou srstí je vhodné kromě adekvátního trimování hrubé srsti také pročesávat, frekvence naší péče v tomto směru se odvíjí od velikosti podílu hladké srsti u psa. U psů se zcela hladkou srstí je časté kartáčování holou nezbytností, jestliže se chceme vyhnout všudypřítomným nánosům jemných chlupů v interiéru, zejména v době línání. Vhodnou pomůckou je gumový kartáč.

Srst Jack Russell teriéra, ať už patří do jakékoliv kategorie, by neměla být stříhána, natož holena strojkem, pokud chceme zachovat jedinečný vzhled, typický pro toto plemeno.

Plemeno Jack Russell Teriér v Atlase psů na WEBFORDOG

ZAJÍMAVOSTI

Jack Russell teriéra jménem Bothy vlastnil svého času proslulý cestovatel a dobrodruh, sir Ranulf Fiennes. Tento muž je zapsán v Guinnessově knize rekordů coby nejvýznačnější žijící cestovatel, který krom jiného zaběhl během sedmi dnů sedm maratonů na pěti světových kontinentech. Je celkem příznačné, že si tento hyperaktivní sportovec zvolil za svého psího společníka právě psa plemene Jack Russell teriér. Bothy svého pána doprovázel na severní i jižní pól a zařadil se tak mezi největší psí cestovatele historie.

Jack Russell Teriér v Atlase psů na WEBFORDOG

VÝŽIVA

Ačkoliv Jack Russell teriér někdy působí jako živé perpetuum mobile, jeho fyzickou zdatnost a skvělou zdravotní kondici zajistí pouze pečlivě vybraná a vyvážená strava. Nejjistější a nejsnadnější řešení představuje kvalitní superprémiové krmivo, zacílené svou skladbou na malá plemena, jež volíme přesně podle věku psa. Některé společnosti, které se zabývají výrobou špičkových krmiv pro psy, dokonce vyvinuly - v reakci na rozšíření tohoto plemene a tedy zvýšenou poptávku po nejlepším krmivu pro něj určeném - granule šité Jack Russell teriérovi na míru. Složení krmiva odpovídá specifickým nárokům na příjem živin, plně v souladu s rušným životem tohoto malého psího atleta.

Jack Russell Teriér v Atlase psů na WEBFORDOG

Zdraví

Průměrná délka života: 14 let

Jack Russell teriér patří mezi šťastná plemena, která se obvykle těší dobrému zdraví. Přesto se i u zástupců tohoto plemene mohou objevit některá onemocnění různého charakteru, z nichž mezi nejvíce zaznamenané patří: Primární luxace čočky (především v pokročilém věku psa), kardiomyopatie, hydrocefalus, epilepsie, hluchota, cerebelární ataxie, von Willebrandova nemoc (dědičné onemocnění podobné lidské hemofilii), nemoci ústní dutiny (zánět dásní, zubní kámen).

Zvýšené riziko onemocnění psa s sebou nese současná obrovská popularita Jack Russell teriéra. Tohoto faktu zneužívá řada množitelů, kteří nerespektují adekvátní podmínky pro řádné uchovnění a prodávají naivním nadšencům tohoto plemene štěňata psů, které by každý zodpovědný chovatel vyřadil z chovu. Tato štěňata pak bohužel trpí množstvím chorob, jež by při důsledném dodržení zásad pro chov byly značně eliminovány. Všem vážným zájemcům o tohoto nezdolného psíka lze tedy nadmíru vřele doporučit velmi důkladný a opatrný výběr štěněte Jack Russell teriéra.

Plemeno Jack Russell Teriér v Atlase psů na WEBFORDOG

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Tento pes oplývá pořádnou porcí teriéří tvrdošíjnosti, a tak není výcvik Jack Russell teriéra snadnou záležitostí, kterou by lehce zvládl každý začátečník. Jedná se o velkého individualistu, jenž postrádá rys některých plemen, pro které je přirozeností velká snaha zavděčit se svému chovateli. Naproti tomu Jack Russell teriér nebude dělat kdejaké opičky a skákat jak pán píská jen proto, aby ho potěšil. Je třeba ho přesvědčit, že se jedná v první řadě o zábavu také pro něj, a pokud pes usoudí, že na tom skutečně něco je, zapojí se s vervou a nasazením sobě vlastním.

Jack Russell teriér je díky své velikosti vhodný do bytu, tedy za striktního dodržení základního předpokladu, že je mu poskytnuta notná dávka vyžití. Je třeba ho neustále zaměstnávat, aby se nerozhodl, že se pobaví sám, například na úkor cenného bytového vybavení.

Plemeno Jack Russell Teriér v Atlase psů na WEBFORDOG

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Předpokladem pro řádné uchovnění je účast na alespoň jedné výstavě pořádané klubem či speciální, přičemž pes musí získat hodnocení nejhůře velmi dobré. Další podmínkou je doložení adekvátní výšky v kohoutku a splnění všech exteriérových předpokladů včetně odpovídajícího zubního vzorce (přípustná je absence nejvýše dvou zubů, jeden z rodičů musí mít plný chrup). Podnětem k vyloučení z chovu jsou nejen fatální fyzické nedostatky, ale také vážné poruchy chování.

Plemeno Jack Russell Teriér v Atlase psů na WEBFORDOG

 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Parson Russel Teriér

Parson Russel Teriér

Parson Russell teriér je v podstatě vzácnější variantou Jack Russell teriéra. Obě plemena vykazují velmi podobné fyzické znaky a jsou proto snadno zaměnitelná. Parson Russell teriér je o něco vyšší než jeho populárnější příbuzný a jeho postava je v porovnání s obdélníkovou stavbou těla Jack Russell teriéra na první pohled kvadratického tvaru, a tedy celkově více souměrná. Obě plemena se shodují vysokou potřebou fyzického vyžití, Parson Russell teriér byl vyšlechtěn speciálně proto, aby držel při lovu svižné tempo s jezdci na koních. Zároveň bylo cílem zachování malé velikosti psa, jenž se při lovu musel bez problémů vtěsnat do liščí nory.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Aktivní a velmi hbitý teriér značné síly a energie, nadšený pro práci, vyznačující se středně dlouhým, pružným trupem.

Důležité proporce:

Délka přesahující výšku psa.

Hrudník by měl za lokty dosahovat obvodu v rozmezí 40 – 43 cm.

Délka předních končetin od lokte k podložce by se měla shodovat s hloubkou trupu směrem k hrudní kosti v úrovni kohoutku psa.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 27,5 tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 27,5 tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
Pozn. k hmotnosti Váha psa v poměru přibližně 1 kg na 5 cm celkové výšky. 25 cm vysoký pes by měl vážit cca 5 kg, 30 cm vysoký pes cca 6 kg.
Srst:

Přípustné jsou tři druhy srsti: hrubá, hladká a kombinace těchto dvou typů osrstění, tzv. srst zlámaná (broken). Psi s různými druhy srsti se mohou navzájem zcela libovolně křížit a vzniká tak množství více či méně odlišných variant, co se osrstění týče. Srst by měla vždy vykazovat rezistenci vůči vlivům počasí. Z výstavního hlediska není žádný typ srsti upřednostňován před ostatními.

Zbarvení:

Naprostou nezbytností je převládající bílá barva, povoleny jsou znaky černé či tříslové barvy, přičemž tříslová je v rozmezí od nejsvětlejšího po nejtmavší, kaštanový odstín.

HLAVA

Jack Russell Teriér v Atlase psů na WEBFORDOG

MOZKOVNA

Lebka:

Středně široká, plochá. Patrné je postupné zúžení směrem k oční partii, následuje přechod do široké tlamy.

Stop:

Jasně vyjádřený, ne však přespříliš výrazný. Nosní houba je černě zbarvená.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Délka měřená od stopu k týlu je o něco větší než vzdálenost od stopu k nosu.

Pysky:

Černé, dobře přilehlé.

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou dosti silné, značně hluboké a široké. Zuby silné, skus nůžkový.

Líce:

Solidně vyvinuté.

Oči:

Malé velikosti, mandlového tvaru, tmavohnědého zbarvení, bystrého výrazu. Jakkoliv vystupující oči jsou závažnou vadou.

Víčka:

Těsně přilehlá, s černými okraji.

Uši:

Značně pohyblivé, knoflíkové či zavěšené, směřující vpřed, kopírují tvar písmene V.

KRK

Silný, nesoucí hlavu elegantně.

TRUP

Hřbet:

Rovný, přičemž délka od kohoutku ke kořeni ocasu přesahuje mírně výšku v kohoutku.

Bedra:

Krátká, osvalená, hluboká, nepatrně klenutá.

Hrudní koš:

Hrudní koš relativně úzký, avšak výrazné hloubky. Žebra solidně klenutá, ke stranám se zplošťující.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné, a to při pohledu ze všech stran.

Plece:

Bez přebytečného osvalení, uložené směrem dozadu v šikmém směru.

Nadloktí:

Adekvátně dlouhé a dobře zaúhlené.

Tlapy hrudních končetin:

Spíše menší velikosti, kulatého tvaru, pevně sevřené, prsty klenuté. Bez vyklenutí ven ani vbočení dovnitř.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Osvalené a silné, adekvátní délky v poměru k plecím.

Kolena:

Zaúhlená.

Hlezno:

Nízko umístěné.

Tlapy pánevní:

Spíše menší velikosti, kulatého tvaru, pevně sevřené, prsty klenuté. Bez vyklenutí ven ani vbočení dovnitř.

CHODY PSA

Pohyb je volný a pružný, veden v rovnoběžném směru.

OCAS

Nesený vysoko, v klidovém stavu volně visící.

Jack Russell Teriér v Atlase psů na WEBFORDOG

přečteno: 64 144x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...