topovat ověřit
14.05.2021 / 17.05.2024
Americký vodní španěl

Americký vodní španěl

American water Spaniel
100%
Další pojmenování: nemá
Americký vodní španěl

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VIII. - Slídiči, přinášeči a psi vodní
Sekce 3 - Psi vodní
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 301
Of. zkratka plemene v ČR: AWS
Země původu: USA
Patronát Spojené státy americké
Vznik plemene: 19. století
Průměrná délka života: 12 - 14 roků
Původní využití: Lovecký pes (hlavně vodní práce)
Využití dnes: Agility, Frisbee, Flyball, Rodinný pes, Aktivní pes, Lovecký pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů loveckých slídičů

VARIETY PLEMENE Americký vodní španěl

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Americký vodní španěl je poměrně nové plemeno, bylo vyšlechtěno až ve druhé polovině 19. století na území USA. Při šlechtění byl pravděpodobně využit irský vodní španěl, curly coated retrívr a možná i anglický kokršpaněl.

Kolébkou chovu je pravděpodobně Wisconsin, oblast Mississippi a Michigan. Ani v dnešní době není plemeno příliš rozšířeno a velká chovatelská základna se nechází právě v těchto státech. 

K rozvoji chovu došlo až na počátku 20. století. Konkrétně v roce 1927 byl založen první chovatelský klub. K jeho rozšíření do ostatních koutů světa, i když spíše sporadickému došlo spíše ve druhé polovině 20. století, na území České republiky se dostal až v 90. letech minulého století.

POVAHA

Toto plemeno má milou povahu a hodí se nejen jako pomocník na lov, ale také do aktivní rodiny. Je to inteligentní a bystrý pes s veselou povahou. Má rád děti a dobře s nimi vychází. Jako u všech plemen byste však jejich soužití měli mít pro jistotu pod kontrolou. 

Přestože působí přátelsky, tak k cizím lidem je nedůvěřivý, a proto je to také dobrý hlídač. Co se týká vztahu k ostatním zvířatům, tak tady pozor, jedná se o lovecké plemeno, takže může mít sklony k tomu jiné mazlíčky lovit. Vždy je lepší, pokud je s nimi od štěněte. S jinými psy vychází bez větších problémů.

Je důležité začít se socializací hned, jak si štěně přivedete domů. Výchova a výcvik nejsou náročné, protože americký vodní španěl je učenlivý a inteligentní pes. Ale rozhodně byste na něj neměli být hrubí.

POHYB

Jedná se o velmi aktivní plemeno, které je na pohyb náročné a rozhodně mu nebude stačit krátká procházka. Potřebuje každý den nějak zaměstnat, aby se nenudil. Nehodí pro lidi, kteří pohybu příliš neholdují.

Jako lovec je skvělým přinašečem zejména pernaté zvěře z vody. Přestože se specializuje na vodní práci, po lovecké stránce má všestranné využití. Pokud nebude lovecky veden, můžete se společně věnovat jiným kynologickým aktivitám. Vynikat bude v agility, flyballu či dog frisbee. Ale určitě se neztratíte ani v canicrossu nebo i dalších sportech.

Vodní španěl má moc rád vodu, a proto byste v letních měsících měli naplánovat výlet kolem rybníka či přehrady, abyste se společně mohli vykoupat. Je to dobrý parťák pro turistiku nebo ho můžete vzít s sebou, když si jdete zaběhat.

PÉČE

Na první pohled by se mohlo zdát, že srst vyžaduje hodně pozornosti, ale opak je pravdou. Kudrlinky nevyžadují žádnou zvláštní péči. Srst stačí jednou týdně projet kartáčem. Časté šamponování se nedoporučuje. Pokud plánujete účast na výstavách, srst se může mírně střihově upravit, ale je lepší se nejdříve poradit s chovatelem, který vám vše vysvětlí.

Povislé uši je nutné alespoň jednou týdně při česání zkontrolovat, zda v nich není zánět, hlavně v létě po koupání se mohou snadno zapařit. Dále byste měli každý den odstranit ospalky z očního okolí. Nezapomínejte ani na péči o chrup, nejlepší prevencí proti zubnímu kameni je mechanické čistění zubů. Podávat můžete i různé doplňky stravy, které mají pozitivní vliv na dutinu ústní. 

Vodní španěl si pravděpodobně bude drápky obrušovat při pohybu po tvrdém povrchu, ale nemusí k tomu docházet stejnoměrně. Navíc ve styku se zemí nejsou páté drápky, takže na ty kleštičky budete určitě potřebovat. Na stříhání drápů zvykejte psa od útlého věku, abyste s tím později neměli problém.

ZAJÍMAVOSTI

Přestože je americký vodní španěl povahově velmi sympatické plemeno a kromě loveckého psa, může být i spokojeným rodinným společníkem, tak není po světě příliš rozšířený a chovatelská základna není široká. Pyšní se hned dvěma fyziologickými zajímavostmi, a tou první je, má voděodolnou srst a druhá také souvisí s vodním prostředím, ale týká se tlapek, mezi prsty má vodní španěl naznačeny plovací blány, které mu usnadňují plavání. 

VÝŽIVA

Psovi byste měli dopřát kvalitní krmivo, aby byl zdravý a prospíval. Vodní španěl je aktivní plemeno, takže potřebuje výživnou stravu, aby dostal vše, co potřebuje. Krmit můžete granulemi nebo přirozenou stravou (barfem). Denní krmnou dávku je vždy lepší rozdělit na dvě porce a nezapomeňte psovi po jídle dopřát klid.

Pokud se rozhodnete pro granule, měli byste věnovat pozornost jejich výběru. Vždy si přečtěte složení a podle toho se řiďte. Na prvním místě by rozhodně mělo být maso. Ve složení by naopak nemělo být mnoho obilovin, protože jsou častým alergenem. Vodní španěl patří ke středním plemenům, takže vybírejte granule pro tuto velikostní kategorii. 

Pokud chcete mít skutečný přehled o tom, co svému psovi dáváte, tak můžete barfovat. V tom případě do misky servírujete syrové maso, kosti, přílohy a doplňky. Při tomto způsobu krmení to máte složitější, protože si nejdříve musíte nastudovat potřebné informace, abyste psovi sestavili vyváženou krmnou dávku. Maso se obvykle nakupuje ve speciálních prodejnách a naporcuje se do mrazáku.

Zdraví

Jedná se o zdravé plemeno, které příliš netrápí genetická onemocnění. Jasným příkladem je to, že ani k uchovnění není vyžadování žádné povinné vyšetření. Každopádně jako u většiny jiných plemen i vodní španěl může mít problém s pohybovým aparátem, konkrétně se jedná o dysplazii kyčelního kloubu. Při zvýšené aktivitě můžete proto preventivně podávat kloubní výživu, která bude onamáhané klouby pečovat. 

Dále se mohou objevit problémy s očima. Zejména progresivní retinální atrofie nebo šedý zákal. Někteří chovatelé své psy nechávají testovat, v takovém případě si můžete vybrat štěně po testovaných rodičích.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Hodí se spíše někam na vesnici nebo kraj města do rodinného domku se zahradou, kterou bude moc hlídat. Zvládne být i v bytě, ale to pouze za předpokladu, že se mu maximálně věnujete. Jinak pozor, pokud se bude nudit, může vám začít ničit věci a také může být hyperaktivní.

Na zahradě může mát kotec, nebo bydlet v domě. Je poměrně přizpůsobivý, ale rozhodně by neměl být neustál sám a zavřený v kotci, to by strádal po psychické stránce.

Každý, kdo si ho pořídí, musí počítat s jeho potřebou pohybu, není to žádný psí lenoch a potřebuje dostatek zaměstnání. I když je to lovecký pes, nemusí být nutně lovecky veden, spokojený bude i jako rodinný společník, ale musíte se mu postarat o jinou zábavu než je lovení.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Chov v České republice zaštiťuje Klub chovatelů loveckých slídičů, který stanovuje podmínky uchovnění a pořádá klubové výstavy a další akce. Pokud plánujete, že se zapojíte se svým psem do chovu, je nutné to zohlednit již při výběru štěněte, to by nemělo mít žádné vady ze standardu.

Jsou varianty, jak amerického vodního španěla uchovnit, buď můžete absolvovat 2 výstavy nebo tři výstavy po roce věku. V případě první možnosti se musí jednat alespoň o jednu výstavu vyššího typu (kde se zadává titul CAC) a dostat nejhůře známku velmi dobrá, a to od dvou různých rozhodčích. Dále musíte splnit ZV nebo jakoukoliv zkoušku z výkonu. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, tak při splnění tří výstav vám odpadá absolvování zkoušky. V posudku musí být zaznamenána kohoutková výška a chybět nesmí ani skus, který je přípustný buď nůžkový nebo klešťový. K uchovnění nejsou vyžadována žádná zdravotní vyšetření.

Aktivní využití v chovu je u obou pohlaví možné od ukončeného 17. měsíce věku. U psů není horní věková hranice stanovena, u fen je to 8. rok věku.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Vzhledem k tomu, že toto plemeno není příliš rozšířené, tak málokdo jej pozná a spíše si ho budou plést s jinými známějšími psy podobného vzhledu. Proto uvádíme curly coated retrívra, irského vodního španěla, ale i velkého pudla, který sice nemá se španělem nic společného, ale díky svému typickému vzhledu je dost známý.

Irský vodní španěl

Irský vodní španěl

I tento vodní španěl je uznán Mezinárodní kynologickou federací a patří od osmé skupiny FCI. Také irský španěl je větší než ten americký, jeho kohoutková výška je 53 až 59 cm u psů a 51 až 56 cm fen. Velikostní rozdíl již není tak markantní jako u retrívra. Oba psi jsou španělé a typově velice podobní, co se týká výrazu i dalších znaků. Dále mají společnou i kudrnatou srst. Irský španěl může být pouze tmavě hnědý a bílá skvrna na hrudi je považována za chybu.

Curly Coated Retriever

Curly Coated Retriever

Obě plemena patří do stejné skupiny FCI, a to do osmé k retrívrům slídičům a vodním psům. Retrívr je ovšem znatelně větší, jeho kohoutková výška je 69 cm u psů a 64 cm u fen. Zatímco španěl měří psi i feny 38 až 46 cm. Spojuje je podobná struktura srsti, tedy typické kudrlinky. Retrívr je v barvě čené nebo játrové. Španěl se vyskytuje v játrové, kaštanové nebo tmavě čokoládové.

Pudl

Pudl

Pudl není lovecký pes nýbrž společenské plemeno. Španělovi je podobný hlavně kudrnatou srstí, i když srst pudla má na první pohled jinou strukturu, která připomíná vlnu. Velký pudl má kohoutkovou výšku od 45 do 60 cm. Má také více možností zbarvení, a to černé, bílé, hnědé, stříbrné a plavé červené.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Aktivní, svalnatý pes, který má střední rámec a kudrnatou srst. Důraz je kladen na následující znaky: korektní velikost, vzájemná harmonie všech partií, správná textura a barva srsti. Toto plemeno má vyváženou tělesnou konstrukci, je svalnatý, ušlechtilý a silný. Kostra je silná, aby udržela dobře vyvinuté svalstvo, ale není těžkopádná. 

Důležité proporce:

Není kvadratický, tělo je delší než kohoutková výška, ale není ani zavalitý. Přesný poměr proporcí nehraje takovou roli, nejdůležitější je celková harmonie dobře stavěného psa, který je schopen výkonu, pro něhož byl vyšlechtěn. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 42 cm tolerance: +4 cm, -4 cm
fenky: 42 cm tolerance: +4 cm, -4 cm
Pozn. k výšce

Výška je 15 až 18 palců. Fenky jsou menší než psi. Není preferován žádný rozměr, pouze ten, který respektuje všechny uvedené proporce a je v souladu formami. 

Hmotnost:
psi 17 kg tolerance: +3,5 kg, -3,5 kg
fenky: 14,5 kg tolerance: +3,5 kg, -3 kg
Srst:

Stejnoměrně kudrnatá srst tvoří uzavřené kroužky. V různých tělesných partích se liší hustota kudrlinek. Podsada je hustá a dobře vyvinutá, což je důležité, protože chrání psa před větrem, vodou i hustým porostem. Srst nesmí být příliš jemná, ale ani tvrdá. Hrdlo, krk i záď jsou dobře porostlé srstí. Uši jsou osrstěné z obou stran a zvukovod je dobře viditelný. Čelo pokrývá krátká a hladká srst, která nevytváří chomáč. Na ocase srst vytváří středně dlouhý praporec a je osrstěn až po špičku. Kratší praporce vznikají i na končetinách, ale jsou kudrnaté stejně jako zbytek srsti. Pes by měl vypadat upraveně a srst na uších se může stříhat, ale není to vyžadováno. 

Zbarvení:

Játrová hnědá, kaštanová nebo tmavá čokoládová. Přípustné jsou bílé znaky na hrudi a prstech. 

HLAVA

Má správné proporce a není příliš dlouhá. Výraz je půvabný, bystrý a inteligentní. 

MOZKOVNA

Široká a pevná. 

Stop:

Nepříliš výrazný, ale zřetelný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je tmavě pigmentovaná, a to černá nebo tmavě hnědá. Je široká s dobře otevřenými nozdrami, které zajišťují kvalitní čich. Čenichová partie je středně dlouhá, hluboká a hranatá. Není špičatá, ani úzká. 

Pysky:

Hladké a přiléhající, nesmí být spuštěné, ani volné. 

Čelisti, zuby:

Nůžkový nebo klešťový skus. 

Oči:

Středně velké a dobře otevřené. Jsou okrouhlé a nesmí být přivřené nebo vykulené. Oči jsou zbarvené žlutohnědě, oříškově nebo tmavě hnědě, a to v souladu s barvou srsti. Za vylučující vadu se považuje žluté oko (v barvě citronu). 

Víčka:

Dobře přiléhají a nejsou volná. 

Uši:

Zavěšené mírně nad linií očí, ale ne vysoko u temene. Jsou dlouhé, široké a ve tvaru křídla. Při natažení mohou dosahovat až k nosní houbě. 

KRK

Na průřezu je kulatý. Je středně dlouhý, silný a svalnatý. Nevytváří se na něm lalok. Krk není zřetelně klenutý, ale hlava je nesena důstojně. 

TRUP

Tělo je dobře stavěné a odpovídá síle a kompaktnosti. 

Horní linie:

Rovná, nebo mírně spáditá směrem od kohoutku k zádi. 

Bedra:

Pevná. 

Hrudní koš:

Hrudník je prostorný a hluboký, sahá až loktům. Není příliš plochý, ani široký. Správně klenutá žebra nesmí bránit v pohybu předním končetinám.  

Břicho a slabiny:

Slabiny nejsou příliš vtažené. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Středně dlouhé, rovné a mají správnou kostru. Nesmí být moc krátké, aby pes mohl správně pracovat v terénu, ani hrubé, aby naopak nevypadal těžkopádně. 

Plece:

Lopatky jsou uložené šikmo a dobře osvalené. 

Přední nadprstí:

Záprstí je silné, není měkké. 

Tlapy hrudních končetin:

Paspárky jsou přípustné. Vzhledem k celkové tělesné stavbě mají správné proporce. Prsty jsou sevřené a je mezi nimi naznačena plovací blána. Mají dobré polštářky.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Působí silně a energicky. Od hlezen až k polštářkům jsou nohy přiměřené. Silné, rovné, nepříliš dlouhé a mají správnou kostru. 

Stehna:

Kyčle jsou dobře vyvinuté a stehna jsou silná. 

Hlezno:

Zaoblené, není slabé, ani křivé a zaúhlení je střední. Rovnoběžně postavené. 

Tlapy pánevní:

Vzhledem k celkové tělené stavbě mají správné proporce. Prsty jsou sevřené a je mezi nimi naznačena plovací blána. Mají dobré polštářky. 

CHODY PSA

Přední i zadní končetiny se pohybují korektně a pohyb vzájemně ladí. Zepředu psovi v pohybu nesmí vybočovat lokty. Zezadu jsou pánevní končetiny svalnaté a nemají sbíhavé paty (kravský postoj). V pohybu jsou končetiny rovnoběžné. Hlezna se správně ohýbají. Celkově působí pohyb silně mohutně. 

OCAS

Prohnutý ve tvaru houpacího křesla, ale není příliš dlouhý. Nesen může být pod i nad hřbetní linií. Směrem ke špičce se zužuje. Je dobře osrstěný se středními praporci a také je stále v pohybu. 

přečteno: 1 537x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...