topovat ověřit
03.09.2020 / 19.05.2024
Flat Coated Retriever

Flat Coated Retriever

Flat coated retriever
80%
Další pojmenování: Flat, „flatík“, hladkosrstý retrívr
Flat Coated Retriever

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VIII. - Slídiči, přinášeči a psi vodní
Sekce 1 - Retrívři
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 121
Of. zkratka plemene v ČR: FCR
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 19. století
Průměrná délka života: 10 - 14 roků
Původní využití: Lovecký pes, aportér
Využití dnes: Obedience, poslušnost psa, Lovecký pes, Pracovní pes, Agility, Frisbee, Rodinný pes, Domácí mazlíček, Výstavní pes, Aktivní pes
Kluby v ČR:

Retriever klub CZ (RK CZ)

Klub chovatelů loveckých slídičů (KCHLS)

VARIETY PLEMENE Flat Coated Retriever

Neexistují žádné samostatně klasifikované variety plemene.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Flat Coated Retriever byl vyšlechtěn v Anglii v průběhu 19. století, jeho přesný původ byl ale od samého počátku zahalen tajemstvím a je dosud víceméně předmětem dohadů. Je velmi pravděpodobné, že se na vzniku plemene podílel předchůdce dnešního novofundlandského psa, labradorského retrívra, ale také setra, a zřejmě i některý z tehdejších vodních španělů. Díky této kombinaci vznikl mimořádný retrívr, jenž se vyznačuje extrémně přátelskou povahou a o něco méně robustní tělesnou konstitucí než mají jeho blízcí příbuzní.

S. E. ShirleyPoprvé byl tento pes prezentován ve výstavních kruzích v roce 1860 a okamžitě zaujal, ačkoliv nebyl tehdy ještě kvůli nejasnostem ohledně původu akceptován jako svébytné plemeno. O čtyři roky později započala další významná fáze vývoje plemene, kterou odstartoval anglický chovatel J. Hull a rozhodující roli v ní sehrál zejména samotný zakladatel britského Kennel Clubu, S. E. Shirley. Podoba plemene se ustálila a Flat Coated Retriever získal v této době pověst elegantního loveckého psa s mimořádnou povahou i schopnostmi.

Obrovská obliba plemene, které se Flat Coated Retriever těšil hlavně v domovské Anglii i na počátku 20. století, začala slábnout ke konci první světové války, kdy se do popředí stále více dostával zlatý a labradorský retrívr. Flat Coated Retriever postupně tak trochu upadal v zapomnění, až jeho stavy dosti povážlivě klesaly. V určitých momentech to dokonce vypadalo, že dříve favorizovanému plemeni bude hrozit bezprostřední zánik.

V 60. letech 20. století došlo patrně k nejvýraznější revitalizaci plemene. Přesto se zářivý comeback nekonal, plemeno již nikdy nedosáhlo své původní popularity. Většina chovatelů ovšem tuto skutečnost vždy kvitovala s povděkem, protože Flat Coated Retriever díky tomu zůstal ušetřen mnoha negativ, která s sebou vysoká popularita plemene zpravidla pokaždé nese. V současné době si Flat Coated Retriever pozvolna získává stále širší okruh obdivovatelů.

Flat Coated Retriever

POVAHA

Pravý Flat Coated Retriever je pes stejně půvabný na těle i na duchu. Mimořádně líbivý zevnějšek tohoto elegantního sympaťáka se slabostí pro život v pohybu plně koresponduje s jeho rozvernou povahou. Mentálně dospívá později než ostatní psi a bývá mladistvým panem „hračičkou“ po celý svůj život. Kdyby některý ze psů nosil od narození růžové brýle, byl by to právě Flat Coated Retriever. Psí optimista, který je vždy dobře naladěn, což dává vehementně najevo neúnavným vrtěním ocasem.

Klasická retrívří dobrosrdečnost je u Flat Coated Retrievera téměř nezměrná, navíc okořeněná temperamentem hbitého setra. V dobách největší slávy plemene byl Flat Coated Retriever vysoce oceňován pro své lovecké schopnosti, kterými disponuje dodnes, ale mnohdy nemá bohužel dostatečnou příležitost je prokázat. Kromě výborného čichu je jeho velkou předností ochota pracovat ve vodě za jakéhokoliv počasí. I když už se objevuje po boku myslivců mnohem méně než v minulosti, stále není jen společenským a rodinným psem.

V současné době se Flat Coated Retriever na poli pracovním uplatňuje též v záchranářství a jako canisterapeutický pes. Koneckonců, není se čemu divit, díky své povaze nezměrného optimisty a přátelskému naturelu jako by byl pro tuto roli přímo stvořen. Spanilý tmavý pes s úsměvem od ucha k uchu šíří dobrou náladu kamkoliv přijde a ke svým klientům dokáže být navzdory svému temperamentu trpělivý a jemný. Řada zástupců plemene se složenou zkouškou z canisterapie působí ve zdravotnických zařízeních, v dětských domovech a v domovech pro seniory.

Flat Coated Retriever je zábavný psí šprýmař, jenž vroucně miluje svou lidskou smečku, a těžce nese každé odloučení od ní. Je téměř bezmezně přátelský a skvěle vychází s dětmi. Ty odrostlejší v něm nacházejí věrného přítele a kumpána, u menších dětí je třeba dbát na jejich bezpečnost, protože Flat Coated Retriever si není vědom svých větších rozměrů a ze samé lásky by mohl malým dětem při projevování přízně přivodit nechtěně zranění.

Zástupci tohoto plemene jsou velice tolerantní k ostatním zvířatům a dokážou vyjít skvěle snad s každým. Soužití s dalším zvířecím mazlíčkem pro ně většinou nepředstavuje sebemenší problém, obzvláště, pokud jsou s dalšími členy domácnosti seznámeni již ve štěněčím věku. Je pro ně poměrně typické, že zpravidla radostně uvítají dokonce i neznámého příchozího. Vetřelcův příchod ohlásí štěkotem, dále však jejich hlídačské ambice nesahají.

Flat Coated Retriever

POHYB

Flat Coated Retriever je energický pes, který vyžaduje velké množství pohybu. Rád sice tráví čas ve společnosti svého pána jakýmkoliv způsobem a dokáže po jeho boku i spokojeně odpočívat, nejochotněji se však oddává nečinnosti po aktivní procházce. Nebo ještě lépe, po vydatném sportovním výkonu. Plouživé venčení po ulicích stísněné městské čtvrti ho zcela neuspokojí, potřebuje akci a dostatek prostoru. Z tohoto důvodu se nejlépe hodí ke sportovně založenému, vitálnímu pánovi. Takovému, který mu dopřeje denně průměrně minimálně jednu hodinovou a dvě kratší procházky.

Akční Flat Coated Retriever potřebuje dát průchod svému živému temperamentu ale i jinak, nejlépe při běhu nebo plavání. Stejně vášnivě jako miluje lidi zbožňuje též vodu. Vrhá se do ní pro hozený aport s obrovským nadšením za každého počasí. Skvělou volbou pro společné vyžití zástupce tohoto plemene a jeho pána může představovat některý z oblíbených psích sportů, Flat Coated Retriever si dobře vede při cvičení obedience nebo třeba agility. Další alternativou, jak ho adekvátně zaměstnat, jsou pachové práce, kde tento pes uplatní svůj výborný čich.

Flat Coated Retriever

PÉČE

Pečovat o srst Flat Coated Retrievera není příliš náročné. Osrstění tohoto psa má dobrou samočistící schopnost, většina nečistot ze srsti po uschnutí zkrátka sama odpadne. Dostačující je pečlivé vykartáčování uvolněných chlupů minimálně jednou týdně. Výjimkou je srst za ušima a dlouhá srst v horní části končetin, která má sklon k rychlému plstnatění, a tak je dobré těmto partiím věnovat zvýšenou pozornost. Samozřejmě platí, že chceme-li se vyhnout přítomnosti psích chlupů všude po bytě v období línání, vyčesáváme psovi každý den srst po celém těle.

Ke koupání ve vaně přistupujeme pouze v nezbytně nutných případech, při opravdu masivním znečištění srsti. Vodomilný Flat Coated Retriever nemá většinou sebemenší problém s očistou ve vodní lázni formou zábavného aportování z vody a plavání. Taková varianta koupání je pro něj o mnoho příjemnější a bez stresu. Srst Flat Coated Retrievera bývá naprosto běžně před výstavou stříhána v hrudní, ušní a ocasní partii, rovněž se přistřihává přerostlá srst na tlapkách.

Pravidelně kontrolujeme Flat Coated Retrieverovi uši. Zevní zvukovod může inklinovat k zánětům především při zanesení nežádoucích nečistot z vody. Z tohoto důvodu je třeba pravidelně hlídat, aby uši nebyly silně zanesené špínou. V takové chvíli přistupujeme k jejich vyčištění speciálním roztokem, který je k dostání u veterinárního lékaře či v dobrém zverimexu. Nezbytná je též šetrná péče o oční okolí. Psovi odstraňujeme pomocí navlhčeného vatového tamponu ospalky.

Chrup je pro psa nesmírně důležitý, a tak mu věnujeme odpovídající pozornost. Jestliže chceme zamezit vzniku zubního plaku a budoucím nesnázím se zubním kamenem, které mohou vést až ke ztrátě zubů, volíme některý z dostupných prostředků na čištění zubů. Nezapomínáme na podávání vhodných žvýkacích pochoutek. Přibližně jednou až dvakrát do měsíce, nebo dle potřeby, stříháme psovi opatrně drápy.

Flat Coated Retriever

ZAJÍMAVOSTI

V porovnání s více populárními retrívry, kteří jsou s oblibou angažováni v reklamních spotech a představili se už i coby hrdinové celovečerních filmů, se Flat Coated Retriever objevuje na filmovém plátně jen sporadicky. Spíše výjimkou je proto štěně Flat Coated Retrievera, jež účinkovalo v jedné z hlavních rolí celovečerního snímku „Fluke“. Ten vypráví netradiční příběh o workoholikovi, jenž se pro práci nevěnuje dostatečně své rodině a náhle tragicky umírá. V příštím životě se dostává na svět v podobě malého štěněte, které pronásledují bizarní sny a nemá v životě zpočátku na růžích ustláno. Vzpomínky štěněte na předešlou existenci v lidské formě jsou stále intenzivnější a Fluke se rozhodne dostat zpět ke své rodině.

Velkou díru do světa filmu Flat Coated Retriever tedy zatím neudělal, vyniká však v mnohem důležitějších činnostech, než je herectví. Jeho již zmiňované schopnosti v rámci canisterapie a záchranářství dokazuje ostatně i fakt, že se prvním mistrem světa ve vodních pracích stal právě Flat Coated Retriever jménem Koudy z České republiky a mnoho dalších zástupců plemene se v této oblasti úspěšně uplatňuje.

VÝŽIVA

Vyvážená strava je nezbytným předpokladem pro správný vývoj a zdraví každého psa. Druh krmiva volíme vždy na základě velikosti a stáří našeho mazlíčka. Ať už se jedná o štěně, dospělého jedince nebo staršího psa, vyplatí se každopádně vždy volit co možná nejkvalitnější krmivo na trhu. Nadměrně šetřit na potravinách se zkrátka nevyplatí nejen u lidí, ale také u psů. Vyhýbáme se podezřele laciným granulím či konzervám. Stravu pro psa je možné připravovat z čerstvých surovin přímo v naší kuchyni. V takovém případě výchozí suroviny obměňujeme, vždy vynecháme sůl a jakékoliv koření, a nastudujeme si pečlivě, jaký poměr živin náš pes aktuálně potřebuje. Vytvořit adekvátní krmnou dávku vlastními silami je dost obtížné. Proto se v současné době spoléhá většina majitelů psů na krmiva granulovaná. V poslední době získává stále větší popularitu také BARF, krmení psa syrovým masem, kostmi a zeleninou.

Flat Coated Retriever

Zdraví

Průměrná délka života: 12 let.

Závažným zdravotním problémem, jenž některé potenciální zájemce o psa tohoto plemene odradí, je o něco vyšší průměrný výskyt některých typů zhoubných nádorů, především rakoviny kostí. Jedná se o hojnější výskyt nádorových onemocnění v porovnání s jinými psími plemeny, četnost onemocnění napříč plemenem však není nikterak alarmující. Drtivá většina zástupců plemene prožije svůj život bez závažnějších zdravotních problémů. Jako jiná psí plemena tohoto vzrůstu může Flat Coated Retrievera postihnout dysplazie kyčelního či loketního kloubu, avšak v rámci chovu v České republice je situace ohledně tohoto dědičně podmíněného onemocnění lepší než u jiných retrívrů. Zaznamenáno bylo i určité množství případů torze žaludku a luxace pately.

Flat Coated Retriever

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Stejně jako každý jiný pes potřebuje i kamarádský Flat Coated Retriever dostatečný výcvik, aby mohl proplouvat svým psím životem bez větších problémů a v pokojné koexistenci s okolním světem. Ač to může znít jako paradox, je dobré zvláštní pozornost věnovat usměrnění pompézních projevů přátelství Flat Coated Retrievera. V dospělém věku psa mohou být až na obtíž, není-li správně vychován. Nikdo si jistě nepřeje, aby jeho pes porazil vetchou stařenku nebo batole, nezáleží na tom, že k tomu došlo při bouřlivém vítání.

Flat Coated Retriever bývá naštěstí nadaným a pozorným žákem, který se snaží svého pána, zejména při správné motivaci, co nejvíce potěšit. Na druhou stranu mu jeho učební disciplínu poněkud kazí jeho vrozená hravost, která s sebou nese jistou liknavost a sklon k darebnému uličnictví. A co víc, díky svému velkému důvtipu je Flat Coated Retriever schopen naučit se stejně dobře a rychle jako to dobré i to špatné.

Při výcviku Flat Coated Retrievera je proto zapotřebí obrnit se notnou dávkou trpělivosti. Toto věčné psí dítě těžce nese každý náznak hrubého zacházení. Nátlak rozhodně neprospívá vzájemnému vztahu psa a jeho pána a může u citlivého Flat Coated Retrievera vyústit v obranné zatvrzení a ignoranci. Kromě důsledného a trpělivého výcviku by měl být již od brzkého štěněčího věku každý zástupce tohoto plemene pilně socializován, seznamován s vnějším světem a jeho rozmanitými obyvateli, zvuky a pachy.

Flat Coated Retriever vyžaduje úzký kontakt se svým pánem a rodinou. Dlouhodobé umístění v izolovaném kotci nebo i jen nárazovou, příliš dlouhou samotu během dne, ať už na zahradě či v bytě, snáší jen velmi špatně. Nejspokojenější je tento pes v těsném závěsu za svým pánem, a to doslova v každé situaci. Jedná se o aktivní a temperamentní plemeno, jehož zástupci trpí dlouhou nečinností. Ideální je pro Flat Coated Retrievera život v rodinném domě se zahradou v blízkosti lesů a rybníků, kde se může dosyta vyběhat a vybouřit. Je-li nucen pobývat více v bytě a v klidu, je nutné zaměstnat ho intenzivněji i po mentální stránce.

Flat Coated Retriever

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Ohledně řádného uchovnění psa jsou stanoveny následující podmínky: Pes starší jednoho roku musí obdržet alespoň 2x výstavní ocenění nejhůře „velmi dobrý“; jedna z absolvovaných výstav přitom musí být národní, mezinárodní, klubová nebo speciální. U psů je Retrieverem klubem CZ preferována výška v kohoutku v rozmezí 59 – 61 cm, u fen 56 – 59 cm, Klub chovatelů loveckých slídičů v rámci výšky stanovené standardem užší vymezení dále nespecifikuje. Tolerována je absence dvou zubů vyjma špičáků a řezáků, přičemž platí, že jedinec s nekompletním chrupem může být nakryt pouze psem plnochrupým.

Majitel psa je povinen doložit vyšetření u certifikovaného veterinárního lékaře, které prokázalo stupeň dysplazie kyčelního kloubu od hodnot A/A po C/C. Nezbytné je rovněž vyšetření dysplazie loketního kloubu, ačkoliv jeho výsledek nemá vliv na rozhodnutí o uchovnění daného jedince. Pes musí mít složené zkoušky ZVR (zkoušky vloh retrívrů), OVVR (ověření vrozených vlastností retrívrů) či zkoušky lovecké upotřebitelnosti zaměřené na aport. Účast na zkouškách je povolena psům starším šesti měsíců. Každý zástupce plemene by měl jedenkrát ročně absolvovat oční prohlídku včetně preventivního vyšetření cíleného na včasnou diagnostiku zeleného zákalu.

Mezi závažné vady vedoucí k vyřazení z chovu patří nadměrná agresivita či bázlivost, stejně jako výrazné exteriérové abnormality a u psů i nedostatečně sestouplá a nevyvinutá varlata.

Flat Coated Retriever

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Hovawart

Hovawart

Hovawart a Flat Coated Retriever mají společné dlouhé období mentálního dospívání. Avšak zatímco Flat Coated Retriever je lovecký pes, který neplatí za příliš spolehlivého hlídače a role ostrého obránce pánova majetku je mu vzhledem k jeho vrozené dobrosrdečnosti poněkud vzdálená, hovawart je hlídač každým coulem a přátelství s ním nelze navázat tak snadno jako s nezměrně kamarádským Flatem. I když jsou povahově rozdílní, vzhledově jsou si Flat Coated Retriever a černý hovawart naopak do značné míry blízcí. Stejně jako Flat Coated Retriever má i hovawart středně velikou, silnou, elegantní a adekvátně vyváženou postavu. Flat Coated Retriever dorůstá menší výšky v kohoutku, výškový rozdíl mezi oběma plemeny může činit až deset centimetrů. Zároveň je postava Flat Coated Retrievera přece jen o něco gracilnější. Jedním z nejnápadnějších rozdílů jsou odlišné proporce hlavy u obou psů. Hovawart nemá hlavu tak dlouhou a úzkou jako Flat Coated Retriever, rozdílné jsou též proporce stopu, hovawart disponuje kratším krkem. Další výraznou odlišnost představuje typ osrstění, které není u hovawarta přilehlé. Hovawart se krom toho liší též svým držením a délkou ocasu. Ocas má delší než Flat Coated Retriever a může ho nést nad úrovní hřbetu, což se u Flata považuje za vadu.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Činorodý a elegantní pes střední velikosti, přiměřené tělesné konstituce. Přílišná těžkopádnost, mohutnost či naopak hubenost jsou nežádoucí.

Důležité proporce:

Absence konvergence či divergence linií hlavy.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 60,25 cm tolerance: +1,25 cm, -1,25 cm
fenky: 57,75 cm tolerance: +1,25 cm, -1,25 cm
Hmotnost:
psi 31,5 kg tolerance: +4,5 kg, -4,5 kg
fenky: 28,5 kg tolerance: +3,5 kg, -3,5 kg
Srst:

Dosti hustá, kvalitní, přilehlá, jemné až střední jakosti. Končetiny a ocas psa jsou bohatě osrstěné a podílejí se velkou měrou na elegantním vzezření psa.

Zbarvení:

Černé nebo játrové. Jiné barevné variety nejsou povoleny.

HLAVA

Dlouhá, ladně tvarovaná.

MOZKOVNA

Lebka:

Střední šířky, plochá.

Stop:

Mírný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nos adekvátní velikosti, nozdry dostatečně otevřené.

Čelisti, zuby:

Silné čelisti takové délky, aby byly schopny pohodlného úchopu zvěře velikosti zajíce, opatřeny silným, kompletním chrupem nůžkového skusu.

Oči:

Střední velikosti, inteligentního výrazu, jejich umístění není šikmé. Oříškově či tmavohnědě zbarvené. Nápadně vystouplé oči jsou krajně nežádoucím jevem.

Uši:

Malé velikosti, umístěny dobře nasazené po stranách hlavy, přilehlé.

KRK

Delší, prost záhybů a hrubosti, v šikmém nasazení. Pes může lehce pracovat na stopě.

TRUP

Bedra:

Krátká, široká, spíše kvadratická.

Hrudní koš:

Hrudní koš zřetelně vyjádřený, široký, vpředu dobře klenutý ve středové partii, po stranách není klenutí tak výrazné. Žebra na přední straně plochá.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné, opatřené silnými kostmi.

Lokty:

Těsně přilehlé k hrudníku.

Tlapy hrudních končetin:

Okrouhlého tvaru, silné, disponující přilehlými a solidně klenutými prsty. Polštářky pevné a silné.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Rovné, v rovnoběžném, pevném postavení, dobře osvalené.

Kolena:

Adekvátně zaúhlená.

Nárt:

Nárt umístěný hluboko, adekvátně zaúhlený.

Tlapy pánevní:

Okrouhlého tvaru, silné, disponující přilehlými a solidně klenutými prsty. Polštářky pevné a silné.

CHODY PSA

Pohyb pln volnosti a plynulosti, při posouzení ze zadní či přední strany rovnoběžný a přímý.

OCAS

V poměru k velikosti těla krátký, rovný; ačkoliv je nesen vesele, neměl by se nacházet nad úrovní hřbetu.

Flat Coated Retriever

přečteno: 27 825x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...