logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Plemeno se hodí pro naprosté začátečníky, kteří zatím nemají s chovem psů žádné zkušenosti.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Toto plemeno se výborně hodí právě do bytu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Tento pes může žít i s alergikem.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno se výborně hodí pro seniory a bude jim skvělým parťákem.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psi snáší dobře za předpokladu včasné a důsledné socializace.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes může žít s kočkou za předpokladu důkladné výchovy již od raného věku.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes nemá problém ujít i větší vzdálenosti a rád vám bude dělat společníka.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá s chladným počasím problém, může pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je citlivý, ale zbytečné přecitlivělosti se bát nemusíte.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes je velmi učenlivý, má předpoklad pro nějaký psí sport či výcvik.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Tento pes je velmi inteligentní a měli byste jeho hlavu zaměstnat, aby se nenudil.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Toto plemeno má lovecký pud vyvinutý, ale omezí se spíše na prohánění ptáků, záleží ovšem na vaší výchově.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes štěká celkem hodně, ale důslednou výchovou to jde zvládnout.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes zbožňuje veškeré hry a je skvělým parťákem pro každou špatnost.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno téměř nelíná.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Tento pes vyžaduje poměrně dost péče.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

U tohoto psa se mohou projevit některá dedičná onemocnění, ale jinak je to zdravý jedinec.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno u nás patří k nejrozšířenějším, ve vašem okolí se určitě nachází hned několik jedinců.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je v dospělosti středně velké.

Pudl

Pudl

Caniche
Další pojmenování:

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 2 - Pudl
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 172
Of. zkratka plemene v ČR: P
Země původu: Francie
Vznik plemene: středověk
Původní využití: aportování vodní zvěře
Využití dnes: Společenský pes, Domácí mazlíček, Dekorativní pes, Výstavní pes, Aktivní pes, Cirkusový pes, Coursing, Agility, Frisbee, Flyball, Dogdancing
Kluby v ČR:

Klub chovatelů pudlů (KCHP)

Pudl klub (PK)

Klub přátel a chovatelů pudlů (KPaCHP)

VARIETY PLEMENE PUDL

Toy

Pudl - Toy

Trpasličí

Střední

Pudl - Střední

Velký, královský

Pudl - Velký, královský

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Pudl patří mezi psí plemena s dlouhou tradicí. Ve francouzštině je plemeno nazýváno „caniche“ a toto slovo souvisí s termínem, jenž dříve označoval psy používané v minulosti k lovu kachen, ale také přímo s francouzským pojmenováním pro kachnu („canard“). České pojmenování je odvozeno od německého slova „Pfudel“, což v překladu znamená kaluž.

Přesné místo původu pudla není známo a jistou dobu se o něj vzájemně přeli francouzští a němečtí chovatelé. Vítězně z tohoto boje nakonec vyšli Francouzi, kteří mají i v současnosti na starosti standard plemene. Každopádně je jisté, že dávní předci pudla byli používáni k práci ve vodě, s čímž souvisí jejich specifická srst. Již ze 16. století existují písemné prameny, ve kterých jsou popisováni vodní psi, jejichž srst se speciálně upravuje tzv. „na lva“.

Na území Francie byl chován pudlův nejpravděpodobnější předek, barbet, který se významně podepsal i na vývoji starofrancouzského ovčáckého psa (briard). V Německu byl používán tzv. ovčácký pudl (Schafpudel), se kterým dnešní pudl rovněž vykazuje mnoho společných rysů. Stejně tak v Rusku byl chován již před staletími pes, nápadně podobný pudlovi. Je téměř jisté, že moderní pudl je vyústěním asijské vývojové linie ovčáckých psů.

Pudl byl sice původně loveckým psem, zároveň se však pozvolna prosazoval jako pes společenský. Již na dvoře francouzského krále Ludvíka XVI. byli chováni trpasličí pudli. Na konci 18. století je pracovní uplatnění pudla eliminováno téměř úplně a pudl se stává domácím mazlíčkem. Získává si široké zástupy obdivovatelů zejména ve spojení se svou srstí, která je unikátně upravována v rámci jedinečných střihů, a v neposlední řadě díky svým schopnostem a intelektu.

Ačkoliv se k vývoji plemene nejvíce hlásili Francouzi a Němci, první chovatelský klub byl překvapivě založen ve Velké Británii, v roce 1876. O deset let později byl tamtéž ustanoven první standard plemene. V roce 1936 byl vytvořen francouzský standard plemene, který byl prosazen coby závazný pro všechny členské země organizace FCI. Následně došlo ještě k dílčím úpravám v oblasti barev a střihu osrstění.

POVAHA

Vzhledem k tomu, že je toto plemeno chováno v několika velikostních podobách, volí pudla za společníka jak lidé toužící po malém psíkovi v podobě toy či trpasličího pudlíka, tak zájemci hledající středně velkého či velkého psího společníka. Barevná variabilita plemene rovněž přidává na jeho oblíbenosti. Pudl je navíc plemenem, u něhož hrátky se střihem srsti dosáhly nejvyššího stupně náročnosti. Jedni vidí v úpravách pudlí srsti umělecké dílo, druzí neskonalý kýč.

Stejně jako skoro vše i popularita psích plemen se mění a kolísá podobně jako módní trendy. Pudl se již po dlouhá desetiletí úspěšně drží na předních příčkách všech možných žebříčků popularity společenských plemen. Faktem ovšem je, že v současné době pudla co do popularity předčila plemena vykazující spíše zcela přirozený vzhled typu Jack Russell teriéra či labradorského retrívra. Obrovskou vlnu popularity zažil pudl v padesátých letech 20. století a později v 90. letech.

V očích mnohých přešlechtěný vzhled dnes pudlovi zkrátka ubírá pomyslné body. Kdyby byl pes vybírán méně na základě vzhledu a více podle svých povahových kvalit, soupeřil by pudl neustále o první místo mezi všemi psy. Jedná se totiž o jedno ze zcela nejinteligentnějších psích plemen, které se vyznačuje mimořádnou vnímavostí. Pudl má věrnou, kamarádskou, hravou a zároveň ostražitou a nezávislou povahu.

Mívá bezproblémový vztah k dětem, střední pudl je pro odrostlejší děti ideálním společníkem. U těch nejmenších je třeba jim být stále nablízku a naučit děti pokud možno obezřetnému, citlivému jednání vůči psovi, neboť pudl značně špatně snáší hrubost a příliš hlučné počínání. Zejména citlivější toy a trpasličí pudlové mohou v přítomnosti dětí, které nejsou náležitě usměrněny dospělými, značně trpět.

S ostatními zvířaty vychází zástupci tohoto plemene při správné výchově velmi dobře.

POHYB

Pudl je pes milující pohyb. To z něj v kombinaci s jeho vysokou inteligencí a snadnou cvičitelností vytváří výborného psa pro širokou škálu psích sportů jako je dogdancing, flyball, coursing, dogfrisbee nebo agility. Ostatně, v minulosti byl pudl hojně cvičen v cirkusech a exceloval během představení svou mrštností a nepřeberným množstvím naučených kousků. Má skvělé vlohy pro obedience, jeho ostražitá povaha umožňuje dokonce i speciální obranný výcvik, který je vhodný zejména pro velkého pudla. Původní pracovní zaměření vypěstovalo v pudlovi silnou lásku k neúnavnému aportování a velice kladný vztah k vodě, takže je pudl neúnavným přinašečem, který zpravidla vášnivě miluje plavání. Z výše uvedeného jasně vyplývá, že pudl je vhodný pro sportovně zaměřené chovatele. Zároveň je třeba zdůraznit vysokou přizpůsobivost tohoto plemene. Především trpasličího, toy a středního pudla tak lze doporučit i méně fyzicky aktivním chovatelům včetně seniorů za předpokladu, že svému psovi dopřejí každodenní delší vycházky a dostatek her mentálních i pohybových.

PÉČE

Výcvik pudla je při zachování důslednosti a základních výchovných principů vzhledem k vysoké inteligenci plemene snadný. Pudl je nadprůměrně učenlivý, velmi záhy chápe smysl a význam jednotlivých povelů a s radostí se učí bezpočet dalších. Je proto vhodný i pro zodpovědného začátečníka, který nemá se psy žádné předchozí zkušenosti.

Pudl je vhodný do bytu, přestože je odolný vůči nepřízni počasí, není to pes, který by mohl vést spokojený a šťastný život v kotci, potřebuje intenzivní kontakt se svou rodinou.

Srst tohoto plemene nelíná, což jistě nadmíru potěší četné budoucí chovatele. Dobrou zprávou v této souvislosti je, že je pudl vhodný taktéž pro alergiky. Pudlovo výjimečné osrstění však vyžaduje značnou péči, na kterou psa zvykáme již od útlého věku, aby pro něj tato činnost byla příjemným rituálem a nikoliv stresující a jen s obtížemi snesitelnou procedurou.

Nezbytností je pravidelné kartáčování a vyčesávání odumřelé srsti, které provádíme ideálně denně, aby se netvořily problematické zplsnatělé žmolky a chuchvalce, jejichž následné rozčesání činí psovi velkou bolest. V pokročilém stadiu není již jiného řešení než radikálního kroku v podobě opatrného odstřihnutí takto postižené srsti, což je dosti nežádoucí pro optimální vzhled psa.

Součástí péče o zevnějšek pudla je pravidelné koupání, zpravidla se doporučuje koupání jednou za šest týdnů, ale záleží pochopitelně na aktuální situaci, pokud je pes silně znečištěný z procházky v nevlídném počasí a terénu, přistupujeme ke koupání dle potřeby. Před samotným koupáním nezapomínáme pečlivě rozčesat srst psa, ze které tak odstraníme část nečistot. Pudl musí být koupán pečlivě, jeho srst nenasákne vodou okamžitě. Důležité je umýt nejen chlupy, ale i kůži psa. Používáme zásadně pouze speciální kosmetiku, abychom eliminovali podráždění pokožky.

Srst pudla nepřetržitě dorůstá, a tak je nutností pravidelný sestřih, zpravidla v časovém intervalu dvou měsíců. Jednoduché sestříhání zvládne zkušenější chovatel doma. Provádí se po vykoupání a opatrném vyfénování psa za pomoci řady kartáčů, speciálních nůžek a elektrického strojku. Chceme-li psa vystavovat, je třeba se obrátit na špičkového odborníka, který má se střihem pudla dostatečné zkušenosti. Typů střihů pudla je celá řada, výstavně uznávané jsou jenom tři: lví střih (klasický), moderní střih, a anglický střih.

Lví střih (klasický) je považován za vůbec nejstarší a vychází ještě z praktických potřeb v období, kdy byl pudl používán jako lovecký pes. Z důvodu častého kontaktu s vodou bylo preferováno vyholení zadní partie těla psa tak, aby mu bylo usnadněn pohyb ve vodě a plavání. Zároveň byla srst ponechána v hojném množství na místech, kde hrozila vysoká pravděpodobnost napadení od zvěře či jednoduše z důvodu lepší tepelné izolace.

Moderní střih je, jak už název napovídá, záležitostí 20. století a je mezi chovateli oblíbený z důvodu nepříliš náročné údržby. Oproti lvímu střihu je psovi ponechána po celém těle téměř rovnoměrně dlouhá srst, výrazněji rozšířená v oblasti končetin a mírně ze spodní strany hrudního koše. Stejně jako u lvího střihu je bohatě osrstěná ušní partie psa, horní část lebky až k obočí a bambule na ocasu (je však přípustná i verze bez bambule).

Třetí typ na výstavách uznávaného střihu, anglický (sedlový) střih je ještě o něco novější záležitostí než moderní střih. Je velmi pracný a náročný na úpravu, v podstatě jde o klasický lví střih, doplněný četnými dalšími prvky ve formě náramků a manžet vytvořených ze srsti na končetinách, doslova zlatým hřebem je tzv. koruna na hlavě psa, která není povinným prvkem.

Součástí základní péče o pudla je pravidelné čištění chrupu pomocí speciální zubní pasty pro psy a měkkého kartáčku. Zuby opatrně čistíme alespoň jednou týdně, abychom snížili riziko vzniku zubního kamene a problémů s dásněmi, na které jsou náchylné především menší variety plemene. Velice pozorně dbáme o uši psa, aby nedošlo k usazení nečistot a následnému zánětu zvukovodu. Každý týden podrobíme uši bedlivé prohlídce a případně je vyčistíme přípravkem zakoupeným u veterinárního lékaře, nutné je vytrhávat přebytečné chlupy uvnitř ucha. Nezapomínáme na včasné stříhání drápů.

ZAJÍMAVOSTI

Snad každý se někdy setkal s pověstným rčením o „jádru pudla“. Má původ v jednom z největších literárních děl všech dob, kde pudl kupodivu zaujímá krajně negativní postavení. J. W. Goethe vytvořil ve své knize „Faust“ postavu černého pudla, který se neodbytně přidal k hlavnímu hrdinovi, lačnícímu po tajemství nesmrtelnosti a všemocné magie, a usadil se v jeho pracovně. Jak čas plynul, a doktor Faust neustával ve svém horečnatém bádání, pudl postupně nabýval velikosti a měnil se ve tvora podobného lidské bytosti. Ve skutečnosti to bylo jen další přestrojení ďábelského Mefistotela, jenž se vytrvale chystal Fausta svést na zcestí a přivést do záhuby.

VÝŽIVA

Výběr vhodného krmiva pro pudla závisí na jeho konkrétní velikosti a věku. Před uvítáním štěněte u nás doma se podrobně informujeme u původního chovatele o charakteru dosavadní stravy štěněte. Připravíme si stejný typ krmiva, na které je štěně dosud zvyklé, plánujeme-li změnu jídelníčku, činíme tak jedině velmi pozvolna postupným přidáváním nového krmiva do dosavadní potravy ve stále větší dávce. Tento proces by měl trvat několik dní, abychom se vyvarovali trávicím obtížím u štěněte. Stejný postup je třeba dodržet u psa jakéhokoliv věku, rozhodneme-li se skladbu jeho potravy měnit. Většina chovatelů v současnosti preferuje granulované krmivo, neboť kvalitní strava tohoto typu obsahuje všechny potřebné živiny a denní krmná dávka je snadno aplikovatelná. Množství podávaného krmiva je u psů všech věkových kategorií odvozeno od jejich aktuální hmotnosti, typ krmiva vybíráme v závislosti na plemeni, životním stylu a množství fyzické aktivity našeho psa. Jelikož pudl patří mezi světově nejrozšířenější plemena, mnoho firem reagovalo na vysokou poptávku krmiva pro pudly vývojem stravy zacílené konkrétně na toto plemeno. Složení takového krmiva zpravidla koresponduje s vysokými požadavky na zdraví srsti a zraku psa.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 14 – 17 let.

Zástupci tohoto plemene se průměrně dožívají relativně vysokého věku, avšak stejně jako u ostatních psích plemen se i u pudla vyskytují některá onemocnění ve větší míře než jiná. Výskyt dědičně podmíněných onemocnění vzrůstal vždy paralelně s největšími vlnami popularity plemene, kdy nebyly dodrženy přísné podmínky pro uchovnění a nevhodné křížení způsobilo rozšíření řady zdravotních problémů u pudlů. V minulosti nebyly navíc k dispozici sofistikované genetické testy, které nám dnes umožňují skutečně pečlivý výběr chovných jedinců, co se zdravotní kondice a mnohdy skrytých predispozic k některým chorobám týče.

Mezi nejčastěji zaznamenaná onemocnění u pudlů patří: oční onemocnění (progresivní retinární atropie, katarakt, dystrofie rohovky, abnormality slzného kanálku), kožní onemocnění (neurogenní dermatitida, atopie, zánět tukových kožních žláz), Addisonova nemoc (hypoadrenokorticismus – jedná se o endokronoligické onemocnění), torze žaludku (vyšší výskyt u velkého pudla), luxace pately (vyšší výskyt u menších variet pudlů), dysplazie loketního či kyčelního kloubu, onemocnění dásní.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Podmínky pro uchovnění, stanovené jednotlivými chovatelskými kluby, se mohou vzájemně v některých bodech lišit, proto je dobré si vždy pozorně prostudovat stanovy konkrétního klubu. Jednou z nezbytností pro uchovnění je dosažení stanovené minimální věkové hranice psa, která u pudlů činí většinou 15 měsíců, kromě pudla velkého, kde je požadován minimální věk 18ti měsíců. Zároveň je omezen maximální věk chovné feny na 8 let. Chovatel psa je povinen doložit všechny předepsané doklady o zdravotních testech psa, u pudla se jedná o testy na oční onemocnění a dysplazii (u velkého pudla). Adept na uchovnění musí být kladně posouzen v rámci bonitačního řádu daného klubu chovatelů. Mezi vážné vady neslučitelné s uchovněním u pudla patří: nedostatek pigmentu nosní houby, špatně tvarovaná hlava či závažné nedostatky v celkové stavbě těla, jiný než nůžkový skus zubů a absence zubů mimo standardem stanovené toleranční rozmezí, abnormality v ocasní oblasti, vícebarevná srst, přítomnost paspárků na zadních končetinách, absence čelní rýhy, bílé pesíky na tlapkách nebo bílé skvrny kdekoliv po těle, fatální behaviorální poruchy ve formě nadměrné agresivity či bojácnosti.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Barbet

Pudl -

Toto dnes již velmi vzácné plemeno má značně starobylý původ a stálo patrně u vzniku pudla. I z toho vyplývá, že obě plemena mají mnoho společných rysů co se zevnějšku týče, které mohou být při identifikaci konkrétních jedinců pro někoho poněkud matoucí. Barbet se kohoutkovou výškou blíží k velkému pudlovi, jeho hmotnost se pohybuje v rozmezí od 15ti do 25ti kilogramů. Barbetova srst se neupravuje pomocí speciálních střihů jako u pudla a obličejová partie je pokryta hustou srstí.

Irský vodní španěl

Svou strukturou srsti připomíná pudla irský vodní španěl. Velikostně je stejně jako barbet podobný velkému pudlovi, vyznačuje se ovšem dlouhým krkem a nápadnou čupřinou osrstění nad očima. Jeho srst je v podstatě nepromokavá, takže je tento pes odolný a schopný pracovat bez zaváhání i v nepříznivém počasí. Ačkoliv je povahově předurčen k tomu být skvělým společníkem, široké uplatnění v tomto ohledu doposud nenašel

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Inteligentní, bystrý a elegantní pes s celkově harmonicky vyváženou stavbou těla. Typickým znakem je kadeřavá srst (kudrnatá či šňůrová).

Důležité proporce:

Délka tlamy odpovídá 90% délky mozkovny.

Délka trupu nepatrně převyšuje kohoutkovou výšku psa.

Výška lokte odpovídá 5/9 kohoutkové výšky psa.

Pozn. k výšce:

Proměnlivá v závislosti na konkrétní variantě plemene. Rozpětí od 24 cm u toy pudla po 62 cm u pudla velkého.

Pozn. k hmotnosti:
Není standardem stanovena.
Srst:

Dva druhy srsti: Kadeřavá a šňůrová.

Specifikace kadeřavé varianty: značně hustá a bohatá srst shodné délky, připomínající vlnu, velmi jemná a zároveň pružná, vytvářející pravidelné kadeře.

Specifikace šňůrové varianty: hustá, bohatá a jemná srst, připomínající vlnu, seskupená do charakteristických šnůr, které dosahují délky min. 20 cm.

Zbarvení:

Jednobarevné zbarvení v těchto odlišných varietách: stříbrná, bílá, hnědá, černá, aprikot (oranžovoplavá), červenoplavá.

Kůže:

Pružná, pigmentovaná na základě zbarvení srsti.

HLAVA

Velikostně adekvátní v poměru k rozměrům celého těla, nepříliš robustní ani přehnaně gracilní, zdařile modelovaná, ušlechtilého vzhledu a jasných linií.

MOZKOVNA

lebka:

Šířka lebky je menší než polovina délky hlavy. Z horní strany tvarována oválně, při pohledu z profilu tvar nepatrně vypouklý.

Nadočnicové oblouky:

Průměrně výrazné, opatřené bohatým osrstěním.

Čelová rýha:

Mezi očima adekvátní šíře, pozvolna se zužuje směrem k týlnímu hrbolu.

Stop:

Není příliš zřetelný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Silná, nepůsobí špičatým dojmem, její délka činí cca 9/10 délky mozkovny. Nosní hřbet rovný, nosní houba otevřená, zbarvení černé či hnědé, v závislosti na barvě srsti (bílá, stříbrná, černá srst - černá nosní houba; hnědá srst - hnědá nosní houba; červenoplavá a oranžovoplavá srst - možné obě varianty).

Pysky:

Dobře navzájem přilehlé, rovnoměrně vyvinuté, střední síly, nejsou převislé. Pigmentace v závislosti na barvě osrstění (černá, bílá, stříbrná srst - černé pysky; hnědá srst - hnědé pysky; červenoplavá a oranžovoplavá srst - tmavohnědé či černé pysky).

Čelisti, zuby:

Zuby silné, nůžkového skusu.

Líce:

Nejsou vystouplé.

Oči:

Mírně šikmo posazené, mandlového tvaru, jiskřivého výrazu. Zbarvení hnědé, tmavohnědé či tmavého jantaru (u hnědých jedinců).

Víčka:

Černá. U oranžovoplavých či červenoplavých jedinců je povoleno taktéž hnědé zbarvení.

Uši:

Poměrně výrazné délky, přilehlé k lícím, plochého tvaru, o něco širší pod nasazením a zaoblené na konci. Nasazené v úrovni linie vedoucí těsně pod vnějším koutkem oka. Osrstěné velice dlouhou srstí, která je bohatě zvlněná.

KRK

Střední délky, robustní a dobře stavěný. Absence laloku, žádoucí je ušlechtilé a elegantní nesení hlavy. Šíje nepatrně klenutá.

TRUP

Dobře proporčně vyvážen. Výška v kohoutku je o něco málo menší než celková délka trupu.

Kohoutek:

Průměrně vyvinutý, ve shodné linii se zádí.

Hřbet:

Pevný a krátký.

Bedra:

Pevná a osvalená.

Záď:

Zaoblená.

Předhrudí:

Vrchol sterna nepatrně vystouplý, relativně vysoko posazený.

Břicho a slabiny:

Adekvátně vtažené.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Opatřené silnými kostmi, svalnaté, rovné, rovnoběžné postavené.

Plece:

Svalnaté, v šikmém směru uložené.

Nadloktí:

Délka kosti pažní se shoduje s délkou lopatky.

Tlapy hrudních končetin:

Oválného tvaru, nepříliš rozměrné, značně pevné, vybavené dobře klenutými a těsně přilehlými prsty. Polštářky silné, drápy zbarvené v závislosti na barvě osrstění (černá, stříbrná srst - černé drápy; hnědá, červenohnědá, aprikot srst - hnědé či černé drápy; bílá srst – povolena široká škála odstínů).

PÁNEVNÍ KONČETINY

Silně osvalené, při pohledu zezadu rovnoběžně postavené.

Stehna:

Dosti svalnatá.

Nárt / zanártí:

Postavené svisle, žádoucí je absence paspárků od narození.

Hlezno:

Dobře zaúhlené.

Tlapy pánevní:

Oválného tvaru, nepříliš rozměrné, značně pevné, vybavené dobře klenutými a těsně přilehlými prsty. Polštářky silné, drápy zbarvené v závislosti na barvě osrstění (černá, stříbrná srst - černé drápy; hnědá, červenohnědá, aprikot srst - hnědé či černé drápy; bílá srst – povolena široká škála odstínů).

CHODY PSA

Pohyb je odlehčený a pružný.

OCAS

Nasazený až ve výši beder, nesený nízko, při pohybu zvednut šikmým směrem. Ponechán přirozeně nebo kupírován o polovinu původní délky či o 2/3, avšak pouze v zemích, kde je to povoleno.

přečteno: 6 937x