topovat ověřit
09.04.2024 / 19.04.2024
Lagotto Romagnolo

Lagotto Romagnolo

Lagotto Romagnolo
80%
Další pojmenování: Romaňolský vodní pes, lagoťák, Italský vodní pes
Lagotto Romagnolo

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VIII. - Slídiči, přinášeči a psi vodní
Sekce 3 - Psi vodní
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 298
Of. zkratka plemene v ČR: LGR
Země původu: Itálie
Patronát Itálie
Vznik plemene: 14. století, obnova ve 20. století
Průměrná délka života: 14 - 16 roků
Původní využití: Vodní přinašeč, hledač lanýžů
Využití dnes: Rodinný pes, Domácí mazlíček, Aktivní pes, Agility, Frisbee, Dogdancing
Kluby v ČR:

Klub chovatelů loveckých slídičů

VARIETY PLEMENE Lagotto Romagnolo

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Lagotto romagnolo je staré plemeno, je údajně zobrazeno na fresce v Pise, která pochází z roku 1360. I v následujících století byla zhotovena umělecká díla, kde se vodní pes nacházel, ale dnes už můžeme jen hádat, jak to ve skutečnosti bylo. 

Původně se využíval na přinášení zvěře z vody. V Itálii se však postupně začaly zmenšovat vodní plochy a kdyby nenašel lagoťák nové uplatnění, zřejmě by zaniknul. Začal se používat na vyhledávání lanýžů, a to během 19. století. 

Až ve druhé polovině 20. století započaly chovatelské snahy o záchranu a uznání plemene. V roce 1988 došlo k založení chovatelského klubu v zemi původu a následně došlo k sepsání standardu. Oficiálního uznání Mezinárodní kynologickou federací se tento vodní pes dočkal až v roce 1995. Do České republiky byli první zástupci plemene importování až v roce 2003. 

Lagotto Romagnolo

POVAHA

Lagoťák je skvělý pes do aktivní rodiny, má velice milou povahu, díky které se hodí k dětem. Má mnoho energie a je hravý, rád tráví čas s dětmi, ale jejch soužití musíte mít vždy pod kontrolou. Své rodině je oddaný, zvládne být sám a počkat, než se vrátíte z práce. A co ocení hlavně vaši sousedé, tak téměř neštěká.

Vzhledem ke své přívětivé povaze to není dobrý hlídač, ale dokáže se bránit. S cizími lidmi nemá problém, naopak se k nim bude chovat přátelsky. Podobné je to i se soužitím s jinými psy, není to konfliktní typ a bude s nimi dobře vycházet. Co se týká ostatních domácích mazlíčků, tak je ideální pokud s nimi vyrůstá od malička. 

Výcvik je jednoduchý, protože romaňolský pes je velmi inteligentní, chápavý a rád pracuje se svým páníčkem. Díky tomu se hodí i pro začínající kynology. Je citlivější na hrubší zacházení, proto buďte trpěliví a vydejte se cestou pozitivní motivace.

POHYB

Toto plemeno potřebuje dostatek pohybu. Je velice aktivní a musíte ho zaměstnat. Z toho důvodu se nehodí třeba pro seniory, kteří mají problémy s přílišným pohybem a nedopřejí mu, co bude potřebovat. 

Každý den byste měli vyrazit na delší procházku, pouze pustit ho na zahradě nestačí. A pozor, když se bude nudit, může vám začít hloubit díry. Venku si dávejte pozor na pouštění z vodítka, stále má vyvinutý lovecký pud, i když ne tak silně. Trénujte tedy odvolání, abyste věděli, že poslechne. V léte je ideální vyrazit k vodě, kterou lagoťák doslova miluje a využije každé příležitosti se vykoupat.

Lagoťák se hodí i na různé kynologické sporty. Je mrštný, takže můžete vyzkoušet agility, ale třeba i dog dancing. Také s ním můžete vyzkoušet canisterapii, díky své milé povaze, je ideálním společníkem. Díky svému skvělému nosu se hodí na stopy.

Lagotto Romagnolo

PÉČE

Ač se péče o srst může zdát náročná, stačí ji pravidelně jednou za čas rozčesat, ale zase ne příliš často, jinak se bubou ztrácet typické vlnky. Co je ale potřeba alespoň jednou ročně, je nutná střihová úprava, aby se zabránilo plstnatění. Pokud plánujete účast na výstavách, nechce si od chovatele poradit, jak má pes správně vypadat. 

Lagoťák miluje vodu, a proto byste mu měli pravidelně kontrolovat povislé uši, zda tam nemá nějaký zánět. Každý den byste pak měli kontrolovat oční okolí a odstranit ospalky. Zapomínat nesmíme ani na zubní kámen, na to je dobré pravidelné mechanické čištění zubů

Poslední na řadě jsou drápky, ty by se měly zkracovat aslepoň jednou měsíčně, a to v případě, že nedochází k jejich samovolnému obrušování. Ne tento úkon zvykejte psa již od štěňěte, packy jsou pro ně citlivé a každý pes si je hlídá. 

Lagotto Romagnolo

ZAJÍMAVOSTI

Vzhledem k tomu, že se jedná o vodního psa, tak má kromě voděodolné srsti jednu anatomickou zvláštnost, a to jsou blány mezi prsty na tlapkách, aby se mu lépe plavalo a byl ve vodě obratnější.

Zajímavý název lagotto romagnolo pochází z italského lago, což je výraz pro jezero a Romagna podle oblasti na severu země, kde se tito psi vyskytovali. 

VÝŽIVA

Každý pes potřebuje kvalitní stravu, aby byl zdravý a celkově prospíval. Záleží, čím se rozhodnete krmit. Na výběr máte granule, tedy kompletní krmiva a pak barfování, při kterém připravujete krmné dávky samy. 

Pokud si vyberete granule, tak volíte ty pro střední plemena psů a zhruba ve věku 15 měsíců můžete ze štěněčích přejít na dospělácké. U granulí vždy čtěte složení, abyste se přesvědčili o tom, jakou mají kvalitu. Na prvním místě by rozhodně mělo být maso

Stále více páníčků v dnešní době krmí tzv. barfem, to znamená, že psovi dávají syrové maso, kosti, přílohy a různé doplňky. Ale sestavení vyvážené krmné dávky je pak pouze na vás. Nejdříve je nutné si nastudovat potřebné informace, abyste svému psovi spíše neublížili. Maso seženete ve specializovaných prodejnách a kupuje se vždy ve větším množství. Vše pak naporcujete a uchováváte v mrazáku, počítejte s tím, že tam budete potřebovat nějaké místo navíc.

Lagotto Romagnolo

Zdraví

Průměrná délka života: 14 - 16 let

Lagoťák je celkem zdravé plemeno, které se dožívá i poměrně vysokého věku. Objedvit se u něj mohou problémy s pohybovým aparátem, a to konkrétně dysplazie kyčelních i loketních kloubů. Někteří chovatelé dělají i dobrovolné vyšetření na luxaci patelly. Z preventivních důvodů můžete podávat kloubní výživu, která bude klouby chránit.

U tohoto plemene se může objevit juvenilní epilepsie, která je neurologickým onemocněním. Typické pro toto onemocnění je, že se vyskytuje u štěňat a zhruba do 13 týdnů věku se ztrácí. Do chovu jsou ovšem puštěni pouze jedinci s výsledkem vyšetření clear nebo carrier tedy přenašeč, ten může být spojen pouze s čistým jedincem.

Lagotto Romagnolo

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Romaňolský pes se spíše hodí do domku se zahradou, kam ho můžete vypustit. Srst je odolná proti vnějším vlivům, takže může bydlet i venku. Ale je rád v kontaktu se svou rodinou, a proto je lepší, pokud má přístup dovnitř. Bydlet může i v bytě, ale jen za předpokladu, že mu dopřejete dostatek pohybu.

Žádné zvláštní zacházení nepotřebuje. Naopak díky snadné ovladatelnosti se hodí i pro začínající kynology. Jen je nutné mít na paměti, že je to opravdvdu aktivní pes, takže pokud jste spíše gaučový povaleč, rozhodně si ho nepořizujte, strádal by.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud plánujete uchovnění svého psa, musíte s tím počítat již při koupi štěněte. To musí mít samozřejmě průkaz původu FCI a nemělo by vykazovat žádné vady proti standardu. Pak stačí splnit předepsané podmínky uchovnění Klubem loveckých slídičů. 

Uchovnění je možné od věku 12 měsíců jedince. Splnit musíte účast na 3 výstavách, alespoň 2 z toho musí být výstavy vyššího typu (kde se zadává titul CAC). Nejhorší známka, kterou si můžete odnést z kruhu, je Velmi dobrá. Na výstavě musí do posudku zapsat kohoutkovou výšku a typ skusu. 

Dále je nutné absolvovat vyšetření na dyplazii kyčelního kloubu. Při spojení chovného páru je potřeba hlídat, aby jedinec, který má horší výsledek než A, byl spojen vždy s jedincem, který má max. A. Dále musíte svého psa nechat testovat na juvenilní epilepsii, přijatelný výsledek je clear nebo carrier. Pokud máte přenašeče, musíte ho vždy spojit s čistým jedincem. 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Romaňolský vodní pes není příliš známe ani rozšířené plemeno. Zaměnit se dá s jinými vodními psy. V průběhu věků byl také křížen s jinými plemeny a jako plemeno se ustálil až koncem 20. století. 

Španělský vodní pes

Španělský vodní pes

Obě plemena jsou uznána FCI a exteriérově jsou si podobná. Kohotková výška španělského vodního psa je 44 až 50 cm u psů a 40 až 46 cm u fen. Hmotnost může být u psů až 22 kg a u fen 18 kg. Je tedy mírně větší než lagoťák. U něj měří psi 43 až 48 cm a fenky 41 až 46 cm a hmotnost je u psů maximálně 16 kg a u fen 14 kg. Španěl má kudrnatou srst v případě, že je krátká, delší pak vytváří provazce. Zbarvení je možné jednobarevné bílé, černé, hnědé v různých odstínech a dvoubarevné bílé s hnědou něbo černou. Lagoťák může být krémově bílý, bílý s hnědými nebo oranžovými znaky, oranžový nebo hnědý bělouš, hnědá s bílou i bez ní, oranžová také s bílou a bez ní, dovolené je i pálení. 

Americký vodní španěl

Americký vodní španěl

Dalším z řad vodních psů je americký vodní španěl, který s oběma plemeny sdílí osmou skupinu FCI. Výška je udávána v rozpětí 38 až 46 cm, psi váží 13,5 až 20,5 kg a fenky 11,5 až 18 kg. Srst má stejnoměrně kudrnatou, ale není dlouhá. Zbarvení je játrově hnědé, kaštanové nebo čokoládové. Od lagoťáka se tedy liší srtí i zbarvením, takže rozpoznat tyto dvě plemena není tak náročné. 

Pudl

Pudl

Pudl na rozdíl od vodních psů patří do deváte skupiny FCI ke společenským plemenům. Má tři velikostní rázy a dva z nich se pohybují na velikostní hranici lagoťáka. Jedná se o středního pudla s kohoutkovou výškou 35 až 45 cm a velkého, který měří 45 až 60 cm. Pudl má dvojí typ srsti, kadeřavou, velmi jemnou, která připomíná vlnu a nebo šňůrovou, která je typově stejná, ale vytváří alespoň 20cm šňůry. Zbarvení je možné jednobarevné černé, hnědé, bílé, stříbrné nebo plavé červené. U pudla je typická střihová úprava, která se u lagoťáka neprovádí. Srst lagotto romagnolo nevytváří provazce, ale pevné vlny. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Menší až střední pes, který má vyvážené proporce, silnou tělesnou stavbu, venkovský vzhled a hustou, kudrnatou srst, která má strukturu vlny. 

Důležité proporce:

Psi mají téměř kvadratický rámec (stejnou kohoutkovou výšku i délku těla). Délka hlavy dosahuje 4/10 kohoutkové výšky. Lebka je delší než partie čenichu. Hloubku hrudníku dosahuje asi 44 % kohoutkové výšky. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 46 cm tolerance: +2 cm, -3 cm
fenky: 43 cm tolerance: +3 cm, -2 cm
Pozn. k výšce

Toleruje se 1 cm pod i nad limit. 

Hmotnost:
psi 14,5 kg tolerance: +1,5 kg, -1,5 kg
fenky: 12,5 kg tolerance: +1,5 kg, -1,5 kg
Srst:

Není stočená do tenkých provazců, na povrchu je polohrubá a vytváří pevné kruhové vlny s viditelnou podsadou. Má texturu vlny. Kudrliny jsou rovnoměrně rozložené po celém těle, výjimku tvoří hlava, kde nejsou tak pevné, ale tvoří husté obočí, vous a bradku. Hustá srst pokrývá také líce. Volnější kudrliny jsou na uších, kde je srst spíše hodně vlnitá a není tám žádná krátká srst. Krycí srst, ale hlavně podsada jsou voděodolné. Srst neustále roste, a proto je nutné ji pravidelně alespoň jednou stříhat, aby nedocházelo k plstnatění. Zplstnatělá srst se musí odstranit. Když se srst ostříhá, kopíruje siluetu psa a neměla by být delší jak 4 cm. Delší může být pouze na hlavě, ale nesmí zakrývat oči. Kolem genitálií se srst stříhá na krátko. Srst se neupravuje jako u bišonka, ani pudla. Dále se netříhá tolik na krátko, aby se nemohly tvořit kudrliny, nebo bylo nemožné posoudit její strukturu. Při posuzování nejsou přijatelné žádné přehnané úpravy. Správný střih není vtíravý a zdůrazňuje přírodní a rustikální vzhled, který je pro romaňolského psa typický. 

Zbarvení:

Jednobarevná krémově bílá, také bílá s hnědými nebo oranžovými znaky. Oranžový i hnědý bělouš nebo hnědá (v různých odstínech) s bílou nebo bez ní. Je možná tmavě hnědá maska. Pálení je dovolené (v různých odstínech). 

Kůže:

Tenká, bez vrásek a po celém těle těsně přiléhající. Pigmentace tam, kde se kůže potkává se sliznicemi, a polštářcích je od světlé až po tmavě hnědou. 

HLAVA

Je středně široká a při pohledu shora má tvar lichoběžníku. Horní osa lebky a nosního hřbetu se rozbíhají. 

MOZKOVNA

Lebka:

V oblasti jařmových oblouků je široká, je stejně tak dlouhá jako široká. Z profilu je vzdálenost od týlního hrbolu ke stopu delší než čenichová partie. Směrem dozadu se zplošťuje a je mírně klenutá. Čelo je výrazné. Temenní hřeben je krátký, ale není příliš vyvinutý. 

Nadočnicové oblouky:

Vyznačeny. 

Čelová rýha:

Zřetelná. 

Stop:

Patrný, ale není příliš výrazný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je velká s dobře otevřenými a pohyblivými nosními otvory. Nosní rýha je výrazná. Z profilu nos pokračuje v linii nosního hřbetu vepředu lehce přesahuje liniii pysků. Pigmentace nosní houby je hnědá, od světlé až po tmavou v závislosti na barvě srsti. Tlama je široká a o něco kratší než lebka. Má lehce klínovitý tvar a spíše tupý profil. Nosní hřbet je rovný. 

Pysky:

Pevné, ale nejsou příliš silné. Dolní profil tlamy tvoří čelist. Pokrývá je dlouhý štětinatý vous. Při pohledu z čela vytváří pysky široký půlkruh. Pigmentace je od světle hnědé po tmavou. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné a prostorné. Skus může být nůžkový nebo klešťový. Chrup je dobře vyvinutý, bílý a kompletní. Toleruje se lehce reverzibilní nůžkový skus. 

Líce:

Ploché. 

Oči:

Velké, ale nejsou přehnaně kulaté, vyplňují oční důlek a jsou uložené daleko od sebe. Barva je od okrové, přes oříškovou až po tmavě hnědou v závisloti na barvě srsti. Řasy jsou výrazně vyvinuté. Pohled je pozorný, výraz živý a bystrý. 

Víčka:

Dobře přiléhají k oční kouli. Jejich okraje jsou světlé až tmavé. 

Uši:

Vzhledem k velikosti hlavy jsou středně velké. Mají trjúhelníkový tvar a oblou špičku. Základana je široká a jsou nasazeny přesně nad jařmovými oblouky. V klidu jsou svěšené, pokud má pes zvýšenou pozornost jsou lehce vztyčené. Pokud se uši natáhnou směrem k nosu, dosahují 1/4 délky tlamy. Srst pokrývá vnitřek ušního boltce.

KRK

Svalnatý, suchý, silný s oválným průřezem. Od šíje je zřetelně oddělen, je lehce klenutý a netvoří se na něm lalok. U samců může jeho obvod dosahovat dvojnásobku jeho délky. Krk je kratší než samotná hlava. 

TRUP

Silný a kompaktní, délka je stejná jako kohoutková výška. 

Horní linie:

Od kohoutku až k zádi je rovná. 

Kohoutek:

Je výše než záď, špičky lopatek nejsou u sebe, ale dobře dozadu a vysoko uložené. 

Hřbet:

Velmi osvalený a rovný. 

Bedra:

Pevná, krátká a při pohledu z profilu mírně klenutá. Jsou stejně široká jako dlouhá, nebo širší. 

Záď:

Svalnatá, široká, dlouhá a mírně skloněná. 

Hrudní koš:

Hrudník je dobře vyvinutý a sahá až k loktům. Vepředu je celkem úzký, ale od šestého žebra se rozšiřuje směrem dozadu. 

Spodní linie:

Dlouhá hrudní část má formu rovné linie a následuje pouze mírné vtažení. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné a pravidelné zepředu i z profilu. 

Plece:

Dlouhé lopatky jsou velmi šikmo uložené (52 až 55 stupňů). Jsou osvalené, silné a těsně přiléhají k hrudnímu koši, ale poskytují dostatek prostoru pro volný pohyb. 

Nadloktí:

Je stejně dlouhé jako lopatka, má jemnou kostru a je dobře osvalené. S horizontální přímkou svírá úhel 58 až 60 stupňů. 

Lokty:

Dobře přiléhají, ale ne příliš těsně. Pokrývá je jemná kůže. Stejně jako nadloktí jsou postaveny rovnoběžně se střední rovinou těla. Špičky loktů jsou na kolmici spuštěné k zemi z vrcholu lopatky. 

Předloktí:

Perfektně kolmé, dlouhé, má kompaktní a silné kosti s oválným průřezem. 

Zápěstí:

Jemné, pohyblivé a solidní. Zápěstní kost je zřetelně utvářená. 

Přední nadprstí:

Spíše slabší s jemnějšími kostmi. Je jemné a pružné. Z profilu svírá se zemí úhel 75 až 80 stupňů. 

Tlapy hrudních končetin:

Kompaktní, lehce oblé s klenutými sevřenými prsty. Drápy jsou zahnuté a silné. Polštářky mají dobrou pigmentaci. Mezi prsty jsou dobře vyvinuté blány. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Zezadu jsou silné a rovné. Vzhledem k velikosti mají správné proporce a jsou rovnoběžné. 

Holeně:

Lýtka jsou delší než stehna. Mají dobrou kostru i osvalení. 

Stehna:

Dlouhá a dobře osvalená. K horizontále se sklání v úhlu 80 stupňů. Jsou rovnoběžná se střední rovinou těla. 

Kolena:

Svírají úhel 130 až 135 stupňů. 

Paspárky:

Nejsou. 

Nárt:

Nárt je kolmý k zemi, jemný a cylindrický. 

Hlezno:

Suché, silné, široké, sobře úhlené a se zřetelnými kostmi. 

Tlapy pánevní:

Oválnější než tapky předních končetin. Prsty mají méně klenuté. 

CHODY PSA

Krok je pravidelný, klus živý a energický a cval krátkodobý.

OCAS

Není nasazený příliš vysko ani nízko a směrem ke špičce se zužuje. Je dlouhý téměř až ke hlezennímu kloubu. Pokrývá ho vlnitá a štětinatá srst. V klidu je nešen ve tvaru turecké šavle a při zvýšené pozornosti je vztyčený. Při práci může být nesen nad hřbetem, ale nikdy ne stočený. 

přečteno: 19 353x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...