logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno se hodí pro lidi, kteří už mají s výchovou psa zkušenosti, pro naprosté začátečníky je nevhodné.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno je možné chovat i v bytě, ale musíte počítat s častějším úklidem a dopřát mu dostatek pohybu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Toto plemeno není vhodné pro pobyt venku, musí bydlet doma a na zahradě se rádo proběhne.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Tento pes je nadšenec do veškerých aktivit, a proto se hodí i pro psí sporty.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes zbožňuje dlouhé procházky a rád vám bude dělat parťáka při běhání, u kola či na túrách.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes při dostatečné výchově vydrží doma sám po nezbytně nutnou dobu.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes v chladném počasí vydrží, ale raději má vyhřátou postel svého pána.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno teplé počasí vydrží, ale pro odpočinek bude vyhledávat chladnější místo ve stínu.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je citlivý, ale zbytečné přecitlivělosti se bát nemusíte.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes je velmi učenlivý, má předpoklad pro nějaký psí sport či výcvik.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Tento pes je velmi inteligentní a měli byste jeho hlavu zaměstnat, aby se nenudil.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Toto plemeno má lovecký pud vyvinutý, ale omezí se spíše na prohánění ptáků, záleží ovšem na vaší výchově.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno vám dá najevo, když se mu něco nelíbí, ale zbytečně neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno je neuvěřitelně energické, až by se mohlo zdát neunavitelné.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes zbožňuje veškeré hry a je skvělým parťákem pro každou špatnost.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno líná zejména v době výměny srsti, na chlupy však narazíte i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Toto plemeno nevyžaduje speciální péči.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tohoto psa nemoci příliš netrápí.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Toto plemeno nemá sklony k obezitě.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je v dospělosti středně velké.

Australská kelpie

Australská kelpie

Australian Kelpie
Další pojmenování:

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 293
Of. zkratka plemene v ČR: AKE
Země původu: Austrálie
Vznik plemene: 19. století
Původní využití: Pasení
Využití dnes: Rodinný pes, Aktivní pes, Pasení, ovčácký pes, Agility, Frisbee
Kluby v ČR:

Welsh Corgi a Kelpie klub CZ (http://www.corgiklub.cz)

VARIETY PLEMENE AUSTRALSKÁ KELPIE

Australská kelpie se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Historie kelpie se začala psát v 19. století. Předky tohoto plemene jsou ovčáčtí psi ze Skotska, kteří se nazývali kallade a working collie, ale nejedná se o collii typu Lassie, kterou si zřejmě každý vybaví. Do Austrálie tyto psy přivezl Georg Robertson, kolem roku 1843, kdy založil farmu v Západní Virginii a začal se věnovat chovu zvířat. 

V 70. letech poblíž Robertsonovi farmy pracoval Jack Gleeson, kterému se velmi líbili pastevčtí psi. Fenka, která byla přímým potomkem dovezených psů se k němu dostala tak, že ji vyměnil se synem farmáře za svého koně. Jack ji pojmenoval Kelpie, společně s ní se vydal na cesty, během kterých navštívil svého přítele Marka Tullyho, ten mu daroval psa Mosse – černou kolii. Kolem roku 1873 se ze spojení Kelpie a Mosse narodila štěňata.

V tu dobu byli do Austrálie dovezeny dvě černé kolie, jednalo se o psa Brutuse a fenu Jenny pana Gilberta S. Eliota. Brzy po příjezdu do Austrálie se i tomuto páru narodila štěňata, jedním pejskem z vrhu byl Cäsar, který se později stal otcem třetího vrhu Kelpie. Z tohoto spojení se narodila fenka Kelpie II., která měla později štěňata s Mossem. Jejich štěňátka se nazývala Kelpie's pups a nakonec to bylo zkráceno a vznikl název plemene. Do krve nového plemene byla postupem času ještě přimíchána krev jiných ovčáckých psů.

Do České republiky se první kelpie dostala koncem 90. let minulého století. Jednalo se o fenku přímo importovanou z Austrálie a dovezl ji pan Jiří Tancer. V roce 2001 byl importován pes z Ruska a první štěňata se narodila v roce 2003 v chovatelské stanici Xapatán.

POVAHA

Kelpie je velice inteligentní plemeno, ráda spolupracuje s lidmi a snadno se učí, protože je velice šikovná. Hodí se do aktivní rodiny, protože potřebuje mnoho pohybu. S dětmi vychází bez problémů a dokáže je respektovat, ale i ony se k ní musí chovat slušně. S ostatními zvířaty problém nemá, je velmi přátelská, při venčení s dalšími psy se v ní mohou produdit pastevecké pudy a může se pokoušet o jejich nahánění. 

Toto plemeno má slušnou dávku temperamentu a potřebuje jej ovládat. Výchová musí být důsledná, ale není obtížná, protože kelpie se snaží svému pánovi zavděčit, jak to jenom jde. Je velmi ochotná k vykonávání povelů, ale někdy má svou hlavu a může jednat samostatně. Kelpie není žádná citlivka, ale rozhodně je důležité, abyste si s ní vybudovali pevný vztah založený na vzájemné důvěře. Pokud ji budete všechno neustále zakazovat, tak tím můžete negativně ovlivnit její přirozeně zvídavou povahu.

Když ji dostatečně zaměstnáte, nemá sklony k ničení věcí. Kelpie je velmi ostražitá a na blížící se nebezpečí upozorní hlasitým štěkotem. Na zahradu bez jejího vědomí rozhodně nikdo nevkročí.

POHYB

Australská kelpie je proslulá tím, že se jedná o neunavitelného psa. Již na první pohled je zřejmé, že bude potřebovat obrovské množství pohybu a zaměstnání, aby vybila svou energii. Rozhodně se hodí pouze pro aktivní lidi, nevydrží nic nedělat, potřebuje mít nějaký program. Spokojená bude na dlouhých procházkách, při běhu nebo vás může doprovázet u kola.

Kelpii nedělá problém denně ujít několik desítek kilometrů, je velice vytrvalá. Toto plemeno nemá sklony k utíkání, a to ani na procházkách, i když je bez vodítka. Pokud se svým psem máte dobrý vztah, tak se vás bude držet a hlídat si vás. Je nutné ji dostatečně zaměstnat, aby si nemusela vymýšlet vlastní zábavu.

Jako původní práce kelpií sloužilo pasení, této aktivitě se můžete věnovat i dnes jako sportovní disciplíně, váš pes to jistě ocení. Je to však všestraně využitelné plemeno, takže se můžete zapojit do jiných kynologických aktivit. Vyzkoušet můžete agility, flyball, dogfrisbee či dogdancing. Kelpie je velmi inteligentní a nedělá jí problém výcvik poslušnosti, společně můžete skládat i zkoušky.

PÉČE

Kelpie není na péči náročnější než ostatní plemena. Srst potřebuje pravidelně jednou týdně kartáčovat, dvakrát ročně v období línání je nutné každodenní vyčesávání. Časté šamponování není nutné, pouze v případě, že se váš pes zašpinil a nepomůže si sám. Kelpie ovšem ráda plave a v letních měsících s ní můžete vyrazit k vodě.

Kontrolujte délku drápů a v případě potřeby zkraťte, protože pokud se kelpie nepohybuje po tvrdším povrchu, tak nedochází k přirozenému obrušování drápků. Vhodné je použít speciální kleště a zvykat na tuto činnost pejska již od štěněte. 

Pečovat byste měli i o chrup, nejlepší prevencí proti vzniku zubního kamene je mechanické čištění zubů, nedáte tak šanci zubnímu plaku, aby se usadil a proměnil v zubní kámen. Používat můžete i doplňky stravy, které pozitivně ovlivňují prostředí v dutině ústní.

ZAJÍMAVOSTI

Můžeme si povšimnout jisté podobnosti kelpie a psa dinga, proto se přímo nabízí domněnka, že australští dingové byli kříženi s původními pasteveckými psi, ze kterých se později vyvinula kelpie. Z praktických hledisek je ovšem přilití krve dinga velice nepravděpodobné, protože farmáři k němu neměli moc přívětivý vztah, a proto by jej nepoužili v chovu. Přesto v Austrálii kříženci dingů existují. Přes Austrálii je postavený tzv. dingo plot, který byl obnoven počátkem 20. století a měl zabránit přesunu smeček z jedné části ostrova do druhé. Je dlouhý více jak 5,5 tisíce kilometrů.

Další zajímavostí ze světa kelpií je samotný název plemene. Je odvozen z pojmenování fenky, v podstatě zakladatelky chovu. Ale ve Skotsku, odkud byli dovezeni pastevečtí psi do Austrálie, je Kelpie nadpřirozená bytost žijící v blízkosti vodních toků a vyskytující se v podobě koně.

VÝŽIVA

Aby pes prospíval, tak mu musíte poskytnout kvalitní stravu bez ohledu na plemeno. Můžete psovi dávat kompletní krmiva, tedy granule a konzervy, které obsahují vyvážený poměr všech látek, které pes potřebuje. Je ovšem nutné kupovat kvalitní krmiva, takže doporučujeme si o tom něco přečíst a hlavně prohlížet složení. Na prvních místech se vždy musí objevit maso a minimální množství obilovin. Granule jsou rozdělené pro psy podle velikosti, věku a také specifických potřeb, je možné, že vaše kelpie bude potřebovat krmivo pro psy v zátěži, protože bude velmi aktivní.

Další možností krmení je přirozená strava, jedná se o tzv. BARF (z anglického Bones and Raw Food). Svému psovi podáváte syrové maso, zeleninu, přílohy a kosti. Než začnete krmit BARFem, je nutné si předtím nastudovat potřebné informace, protože musíte sestavovat vyváženou krmnou dávku tak, aby pejskovi nic nechybělo. Připravte si dostatek místa v mrazáku, protože jednotlivé porce budete ukládat právě tam.

Krmit můžete i vařenou stravou, ale při tepelné úpravě dochází ke ztrátě mnoha prospěšných látek. Například při zažívacích potížích je vhodné sáhnout po rýži a vařeném kuřecím mase. Je to dietní strava pro podrážděný žaludek.

ZDRAVÍ

Průměrný věk: 13 let

Kelpie patří ke zdravým a odolným plemenům. Objevit se u ní mohou genetická onemocnění – dysplazie kyčelního kloubu (DKK) a dědičné oční vady (DOV). Před přijetím jedince do chovu jsou však požadována vyšetření právě na tato onemocnění, takže když si budete vybírat štěně po zdravých rodičích, tak se nemusíte bát. Ovšem genetika je někdy mocná čarodějka.

DKK je onemocnění kyčelního kloubu, které se vyskytuje u mnoha plemen. Před uchovněním musíte nechat svého psa vyšetřit a do chovu jsou přijati jedinci maximálně se stupněm C.

DOV (dědičné oční vady) je onemocnění očí, na které se poprvé vyšetřuje před plánovaným zapojením jedince do chovu, poté je nutné vyšetření každé dva roky opakovat a mít jej bez nálezu.

 

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Australská kelpie nevyžaduje větší péči než jiná plemena. Odlišuje se od nich hlavně pohybem. Toto plemeno potřebuje obrovské množství pohybu a zaměstnání, aby vybilo přebytečnou energii. Pokud se mu nebudete dostatečně věnovat, tak se zabaví samo například likvidací různých věcí a může se stát i agresivním.

Jedná se o velmi inteligentního psa, který je zvídavý a musíte být proto kreativní při vymýšlení aktivit. Pokud jej budete moc krotit a nic mu nedovolíte, tak se to negativně může odrazit na jeho povaze. Společně se můžete věnovat různým psím sportům a posílit váš vztah.

Kelpie se příliš nehodí do bytu, potřebuje dostatek prostoru. Díky husté srsti a podsadě může celoročně pobývat venku. Celodenní pobyt v malém kotci je naprosto nevhodný. Pokud si myslíte, že ji pustíte samotnou na zahradu, aby se vyvenčila a proběhla, tak to nebude fungovat. Kelpie potřebuje pozornost, zaměstnání a kontakt se svým pánem, takže se jí musíte věnovat. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud chcete, aby mohla vaše australská kelpie zasáhnout do chovu, tak prvním předpokladem je koupě štěněte s průkazem původu nadějného pro chov a výstavy, tady bez zjevných vad oproti standardu. Je však nutné počítat i s tím, že z perfektního štěňátka může vyrůst dospělák s odchylkou od standardu a tudíž nebude uchovněn, proto pro vás musí být pejsek v první řadě přítelem a společníkem.

Abyste kelpii v ČR uchovnili, tak musíte splnit podmínky Wels Corgi a Kelpie klubu CZ. Je nutné se zúčastnit bonitace od věku 15 měsíců, tam je pejsek posouzen komisí a vše je pečlivě zaznamenáno do bonitační karty. Dále musíte absolvovat výstavu od věku 9 měsíců, kde je možné obdržet titul CAC (klubová, speciální, národní, mezinárodní), z kruhu si můžete odnést známku nejhůře Velmi dobrý.

U kelpií je nutné při přihlášce k bonitaci předložit výsledek vyšetření DKK (nejhůře stupeň C). Před prvním použitím jedince v chovu se musí provést vyšetření DOV (dědičných oční vad) s výsledkem negativní, to je nutné opakovat každé dva roky.

Preferováni jsou plnochrupí jedinci, ale uchovněni mohou být i psi, kterým chybí maximálně 2 zuby typu P a M (nesmí být ovšem vedle sebe). Samci musí mít obě varlata vyvinutá a sestouplá v šourku.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Australská kelpie není v České republice tolik známé plemeno, i když se stává stále oblíbenější. V okolí se spíše setkáte s neznalostí plemene než přímo záměnou za jiné, i když při troše představivosti je možné si kelpii splést s australským honáckým psem nebo belgickým ovčákem malinoisem.

Australský honácký pes

Australská kelpie -

Tato plemena nemají společnou jen zemi původu. Ve standardu mají dokonce uvedenou naprosto totožnou výšku, která je u fen v rozmezí od 43 cm do 48 cm a u psů od 46 cm do 51 cm, podobný typ srsti – s podsadou a voděodolnou. Liší se ve zbarvení, honácký pes se vyskytuje v modré a červené (skvrnité a kropenaté), kelpie na rozdíl on něj má jednobarevnou srsrt nebo s pálením. Honácký pes má robusnější postavu, kelpie proti němu působí atletičtějším dojmem. Obě plemena se používala převážně na farmách, kelpie jako pastevecký pes a honácký pes strážil dobytek a pomáhal s jeho naháněním. Společnou mají i pracovitost a vytrvalost. 

Belgický ovčák

Australská kelpie -

Ze čtyř variet belgického ovčáka by s kelpií mohl být zaměnitelný malinois, ale to jen v případě, že dotyčný nezná ani jedno z plemen, protože je zde rozdíl ve výšce. Zatímco kelpie se pohybuje v rozpětí od 43 cm do 51 cm, tak malinois dosahuje kohoutkové výšky až kolem 60 cm. U malinoise je navíc možné pouze žluté zbarvení s uhlováním a černou maskou.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Kelpie působí dojmem mrštného, aktivního psa vysokých kvalit. Je pracovitá a neúnavná. Má pružné končetiny a svaly ve výborné kondici. Nesmí působit vyhuble.

Důležité proporce:

Délka psa je větší než jeho kohotuková výška, a to v poměru 10 : 9 (měřeno od předhrudí k hrbolkům sedací kosti). 

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 48,5 cm    tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 45,5    tolerance: +2,5 cm, -2,5cm
Pozn. k hmotnosti:
Hmotnost standard neuvádí.
Srst:

Skládá se z krátké, husté podsady a krycí srsti. Ta je uzavřená, přiléhající a voděodolná. Na hlavě, uších, hrudních končetinách a tlapkách se nachází krátká srst. Na krku je delší a vytváří límec. Pod trupem směrem dozadu ke končetinám je srst delší a na stehnech tvoří malé praporce. Ocas je bohatě osrstěný až huňatý. Na trupu by měla srst být optimálně průměrně dlouhá 2 až 3 cm, přílš dlouhá nebo krátká srst je považována za vadu.

Zbarvení:

Kelpie se vyskytuje v těchto barvách: jednobarevná černá, červená, fawn, čokoládová, kouřově modrá, dále je možná černá s pálením a červená s pálením.

HLAVA

Celkový tvar a obrysy společně vytvářejí liščí výraz, který změkčují oči mandlového tvaru. Hlava je v dobrém poměru k celkové velikosti psa.

MOZKOVNA

lebka:

Lehce zaoblená a mezi ušima široká.

Čelová rýha:

Čelo probíhá v rovném profilu až ke stopu.

Stop:

Vyjádřený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Je jasně vyznačená a dobře modelovaná. Upřednostňuje se tlama mírně kratší než mozkovna. Barva nosní houby odpovídá barvě srsti.

Pysky:

Pevné a suché, nejeví známky volnosti.

Čelisti, zuby:

Skus je nůžkový (spodní řezáky přiléhají za horní bez ztráty kontaktu). Zuby jsou zdravé, silné a rovnoměrně rozmístěné.

Líce:

Jsou zaoblené k tlamě, nevystupují, ani nejsou hrubé.

Oči:

Jsou středně velké, mají mandlový tvar, jasně vyznačené koutky a inteligentní horlivý výraz. Jsou hnědé v harmonii k barvě srsti. U modře zbarvených jedinců se připouští světlejší barva oka.

Uši:

Středně velké uši jsou na lebce nasazené široce, směřují dopředu, na vnějším okraji jsou lehce zaoblené. Jsou vztyčené a stoupají k jemné špičce. Kůže na uších je jemná, ale silná, uvnitř jsou dobře osrstěny.

KRK

Je lehce klenutý, středně dlouhý, silný a postupně přechází v plece. Dostatečné osrstění vytváří límec, kůže na krku není volná.

Horní linie:

Rovná a pevná.

Bedra:

Dobře osvalená a silná. 

Záď:

Celkem dlouhá a spáditá.

Břicho a slabiny:

Slabiny mají dobrou hloubku.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Jsou svalnaté, mají silnou a dobře modelovanou kostru, při pohledu zepředu jsou rovné a paralelní.

Plece:

Suché, šikmo uložené a osvalené. Ramenní lopatky jsou uložené blízko ke kohoutku.

Nadloktí:

S ramenní lopatkou svírá pravý úhel. 

Lokty:

Nevybočují dovnitř, ani ven.

Tlapy hrudních končetin:

Jsou kulaté, silné, a kompaktní. Mají hluboké polštářky, dobře klenuté prsty a krátké silné drápy.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Jsou široké a silné, postoj není úzký ani široký. Končetiny jsou při pohledu zezadu od hlezen k tlapkám rovné a paralelní.

Kolena:

Jsou dobře zaúhlená.

Hlezno:

Je dostatečně nízko uložené.

Tlapy pánevní:

Tlapky jsou stejné jako na předních končetinách – kulaté, silné, a kompaktní. Mají hluboké polštářky, dobře klenuté prsty a krátké silné drápy.

CHODY PSA

Kelpie dosahuje téměř neomezené vytrvalosti, která je od ní kvůli práci vyžadována. To je možné jen díky dokonale zdravé tělesné stavbě. V pohybu je kelpie volná a neunávná, má schopnost dobrého manévrování i ve vysokých rychlostech. Při klusu se tlapky se zvyšující rychlostí přibližují, ale když je pes v klidu, tak stojí široce.

OCAS

Je osrstěn huňatou srstí, nasazen v prodloužení spadající zádě, dosahuje k hleznu. V klidu je svěšený v lehkém oblouku. V pohybu a afektu je nošen zvednutý, ale nikdy nesmí být nesen nad vertikální linií procházející kořenem ocasu.

přečteno: 1 043x