topovat ověřit
29.06.2020 / 19.05.2024
Beauceron

Beauceron

Beauceron
100%
Další pojmenování: francouzský ovčák, beaucký ovčák, „červená punčoška“, bas rouge
Beauceron

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 44
Of. zkratka plemene v ČR: BC
Země původu: Francie
Vznik plemene: 15. století
Průměrná délka života: 11 - 13 roků
Původní využití: Pastevecký pes, hlídač
Využití dnes: Pasení, ovčácký pes, Obedience, poslušnost psa, Hlídací pes, Služební pes
Kluby v ČR:

Beauceron klub ČR

VARIETY PLEMENE Beauceron

Toto plemeno má dvě variety, které se rozlišují na základě zbarvení srsti.

Černá s pálením

Oficiální

Beauceron v barvě černé s pálením bývá také nazýván "červená punčoška", má velmi sytou černou barvu a pálení v barvě veverky. Znaky jsou na těchto místech: skvrny nad očima, po stranách tlamy směrem k lícím, ale nedosahují až pod ucho, dále nejlépe dělený hrudní znak, pak pod krkem, ocasem a na končetinách, kde pokrývají maximálně 1/3 končetiny, na vnitřní straně může pálení sahat výš.

Harlekýn

Oficiální

Druhé zbarvení je modře skvrnité s pálenými znaky, které se objevují na stejných místech jako u černě páleného beaucerona. Barva je šedá a černá s pálením, jejich podíl je stejný, skvrny jsou dobře rozmístěné, černá může převládat. Toleruje se malá bílá skvrna na hrudi.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Beauceron je francouzské plemeno s bohatou historií, pochází z oblasti Beauce, která se nachází v blízkosti Paříže. Jeho dřívějším posláním bylo chránit stáda, ale byl stejně dobrý pastavecký, ovčácký i honácký pes. Francouzi jej řadili do jednotné skupiny berger, která slučuje všechny tři tyto činnosti.

Jeho předchůdci se vyskytovali již koncem 14. století. Hlídači stád byli nazýváni mastinové a k rozlišení plemen došlo až na počátku 19. století. Skupina berger se rozdělila na dva typy. Psi z roviny byli obratní a poslušní, kdežto psi z hor byli nebojácní, silní, mohutní a měli ty nejlepší předpoklady k obraně stáda před predátory.

V roce 1863 se ve francouzském hlavním městě konala výstava, kde se předvádělo také 13 bergerů, kteří byli podobní vlku, jen zbarvení bylo černé s pálením. O 4 roky později se rozhodlo o původu beaucerona a jako jeho předchůdce byl určen jeden ze dvou nejstarších typů bergerů. V roce 1888 došlo k rozdělení beauceronů a briardů z důvodu velkých odlišností v exteriéru. Celé 19. století bylo ve znamení beaucerona a před jeho koncem v roce 1896 byl založen i chovatelský klub pro bergery.

Beauceron se také podílel na vzniku jiných plemen, jeho krev byla přilita k německému ovčákovi či jeho možnému plemenu záměny – dobrmanovi. Do České republiky byl první jedinec importován až v roce 1985.

Beauceron

POVAHA

Beauceron je velmi všestranný a inteligentní pes. V první řadě je to velký pracant, takže potřebuje dostatečné vytížení. Je to skvělý pastevecký i honácký pes, práce se stádem je mu vlastní, ale stejně dobře dokáže chránit i svěřený pozemek. Může být i v rodině s dětmi, ale ty se ho musí naučit respektovat. Vychází s každým členem, i když to bývá pes jednoho pána, kterého si vybere.

K cizím lidem bude vždy nedůvěřivý a upozorní vás na ně jako správný hlídač. Někteří jedinci mohou být temperamentnější, což může způsobit problémy při styku s jinými psy. Ale jeho vztah k ostatním psům i zvířatům bývá obvykle pohodový. 

Beauceron je poměrně citlivý pes na vztahy mezi lidmi a náladu doma. Pokud se budete hádat, špatně to ponese. Také přiliš malé děti jej mohou stresovat, protože má rád domácí pohodu.

Co se týká výcviku, tak není vhodný pro začátečníky, potřebuje pevnou ruku a pána, který ví, co dělá. Neznamená to, že se k němu budete chovat agresivně, ale musíte být velmi důslední, beauceron je učenlivý a inteligentní, ale občas má svou hlavu. Rozhodně k němu nesmíte být hrubí. 

POHYB

Toto plemeno potřebuje dostatek pohybu a vyžití, není to pes, kterého uspokojí jedna delší procházka denně. Pokud nemůže hlídat či chránit stádo a být využit pracovně, měli byste se s ním věnovat jiným kynologickým aktivitám.

Vzhledem k dobré učenlivosti a snaze potěšit pána se hodí pro výcvik i sportovní kynologii. Ve své zemi původu je dokonce využíván jako policejní pes. Zástupci tohoto plemene jsou skvělí zachráři, protože mají velmi citlivý čich. Vyzkoušet můžete i agility, jelikož beauceron je velmi ohebný a rychlý. 

Při venčení chodí rád na volno, aby se mohl proběhnout, lovecký instinkt není tak vyvinutý, ale rozhodně je nutné mít dobře zvládnuté přivolání. Beauceron je také skvělým společníkem pro běhání nebo třeba u kola. Vyzkoušet můžete canicross i jiné aktivity spojené s dlouhými túrami.

PÉČE

Toto plemeno nevyžaduje speciální péči, srst byste měli kartáčovat pravidelně jednou týdně, dvakrát do roka v období línání budete muset po kartáči sáhnout častěji a pomoci uvolněným chlupům.

Pravidelně byste měli kontrolovat délku drápů, i když u větších plemen nemají tendenci přerůstat, protože při chůzi po tvrdém povrchu dochází k jejich obrušování. Nezapomínejte na páté drápky na předních tlapkách, ale i na beauceronovy dvojité paspárky na zadních končetinách, když přerůstají, tak se nepříjemně stáčejí a mohly by psovi způsobit nepřijemné zranění.

Jednou za čas byste měli prohlédnout uši, zda jsou uvnitř čisté a v pořádku. V případě potřeby můžete vyčistit příslušným přípravkem nebo to nechat na veterinárním lékaři. 

ZAJÍMAVOSTI

Typickým exteriérovým znakem tohoto plemene je zdvojený paspárek na zadních končetinách. Je uložen poměrně blízko k tlapce. Jejich funkcí prý bylo zvětšení nášlapné plochy, aby se mohl lépe pohybovat. V dnešní době se jedná hlavně o znak, který jednoznačně vyjadařuje čistokrevnost daného jedince. Absence těchto paspárků znamená vylučují vadu z chovu, která je definována přímo standardem. 

Beauceron - zdvojený paspárek

VÝŽIVA

Krmení byste měli věnovat patřičnou pozornost, je důležité vybrat kvalitní granule, které dodají vašemu psovi vše potřebné. V dnešní době už nemusíte sáhnout jen po kompletních krmivech, velmi populární je mezi pejskaři krmení přirozenou stravou (tvz. barfování), při kterém psovi servírujete syrové maso, kosti a přílohy. 

Krmení granulemi je bez starostí, váš pes dostane všechno v dávce, kterou naleznete na pytli. Výběr granulí byste však neměli podcenit. Na prvním místě ve složení by rozhodně mělo být maso a pak až všechno ostatní, ale pozor na příliš mnoho obilovin, dobré granule mají nízký obsah obilovin, nebo jsou zcela bez nich, protože právě obiloviny jsou společně s kuřecím masem nejčastějšími alergeny. Beauceron je velké plemeno, a proto vybírejte granule pro velké psy a štěněčími nebo juniorskými můžete krmit do 1,5 až 2 let věku.

Než se do barfu pustíte, měli byste si rozhodně něco nastudovat, protože musíte svému chlupáčovi připravit vyváženou krmnou dávku. U plemene jako je beauceron také počítejte s tím, že budete potřebovat dostatek místa v mrazáku, kam si připravíte jednotlivé porce na nějakou dobu dopředu. Maso pro psy seženete ve specializovaných obchodech, to není žádný problém, k dispozici je také mnoho příloh.

Zdraví

Průměrný věk: 12 let

Beauceron je zdravé plemeno, geneticky je zatíženo dysplazií kyčelního kloubu, stejně jako jiná velká plemena. Je proto vhodné vybírat štěně po rodičích, kteří mají kyčle v pořádku, ale každý uchovněný jedinec musí mít vyhotovené rentgeny a posudek, do chovu se přijímají psi i feny se stupněm maximálně 2 na obou kyčlích, ale takový jedinec musí vždy tvořit spojení s výsledkem 0/0. 

Objevit se může i dysplazie loketních kloubů, ale zde není vyšetření povinné a je tak na uvážení každého chovatele, zda jej nechá provést. Vzhledem k potenciálním problémům s klouby se doporučuje již ve štěněčím věku podávat kloubní výživu, aby došlo ke správnému vývoji pohybového aparátu. Kloubní výživu můžete podávat i v dospělosti preventivně.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Přestože je to skvělý hlídač pozemku, pokud jej chcete nechávat samotného na zahradě, bude strádat. Je to společenský pes, který s vámi potřebuje být v kontaktu. Kotec na zahradě mít může, ale rozhodně by v něm neměl trávit větší část dne, ale jen když jej potřebujete „uklidit“ třeba před návštěvou. 

Může bydlet i v bytě, ale pouze za předpokladu, že mu poskytnete dostatek pohybu a zaměstnáte ho. Pokud třeba pravidelně několikrát týdně navštěvujete cvičák, chodíte na dlouhé procházky či jezdíte na kole, bude se u vás beauceron mít skvěle. 

Jestliže nejste příliš aktivní a raději si doma lehnete na gauč, tak toto plemeno není nic pro vás. Nicnedělání je pro něj velmi frustrující a stejně tak není nadšený ani z trávení času o samotě.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud plánujete svého beaucerona v budoucnu uchovnit, musíte si pořídit štěně s průkazem původu FCI. Seznam chovatelských stanic najdete na našich stránkách, nebo na klubovém webu. Štěne by mělo mít předpoklady pro chov a výstavy a žádné hrubé vady proti standardu. Ovšem ani to neznamená, že z něho vyroste šampion. 

S beauceronem musíte absolvovat 1 výstavu od věku 15 měsíců ve třídě otevřené, mezitřídě, pracovní či vítězů. Podle typu výstavy (oblastní, krajská, klubová, speciální, národní, mezinárodní) a známky, bude jedinec zařazen do dané třídy chovnosti.

Dále je potřeba se zúčastnit povahového testu, který se skládá ze 3 částí – reakce na střelbu, na nápřah holí a prověrky socializace psa (na 3 m dlouhém vodítku prochází pes daným prostorem a psovod jej neovlivňuje, komise posuzuje jeho chování). 

Dále se koná popisný svod, kde je popsán exteriér psa a jsou zazanamenány vady. Výsledek nemá vliv na zařazení do chovné třídy. 

Beauceron potřebuje k uchovnění vyšetřit kyčle, aby bylo možné posoudit stupeň dysplazie kyčelního kloubu. V chovu mohou být využiti pouze jedinci do stupně 2/2. Ti mohou být ale spojeni pouze s jedinci, kteří mají 0/0. 

Pes může být v chovu použit od 18 měsíců věku, fena až od 24 měsíců. Jakmile splníte veškeré podmínky k uchovnění, tak zašlete všechny podklady poradci chovu a ten zapíše výsledek do PP jedince. Pozor, není možné spojení dvou jedinců barvy harlekýn – vždy musí být alespoň jeden z páru v barvě černá s pálením. 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Beauceron není v České republice příliš známé plemeno a pokud si jej pořídíte, tak kolemjdoucí lidé ho pravděpodobně vůbec nepoznají. Splést si ho mohou snad jen s mnohem známějším dobrmanem. 

Dobrman

Dobrman

Každé z plemen patří do jiné skupiny FCI, dobrman patří do druhé k pinčům, kníračům, molossoidním plemenům a švýcarským salašnickým psů, kdežto beauceron k ovčáckým a pasteveckým psům. Výška obou plemen se pohybuje kolem 70 cm a mezi jejich rozlišovací znaky patří např. zbarvení i srst. Dobrman má krátkou a tvrdou srst bez podsady v barvě černé nebo hnědé s pálením. Beauceron má 3 až 4 cm dlouhou srst s hustou podsadou, zbarvení je totožné černé s pálením nebo v barvě harlekýn. Spolehlivým rozeznávacím znakem jsou dvojité paspárky u beaucerona, protože ty dobrman nemá.

Německý pinč

Německý pinč

Německý pinč patří stejně jako dobrman do druhé skupiny FCI. Jedním z rozeznávacích znaků může být velikost, beauceron je s výškou až kolem 70 cm výrazně větší. Kohoutková výška pinče se pohybuje maximálně do 50 cm. Pinč je hladkosrstý pes s přiléhající krátkou srstí v barvě černé s pálením nebo jednobarevné jelení červené, červenohnědé až tmavě červenohnědé. Beauceron má delší srst a barvu černou s pálením nebo harlekýn.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Velký, robusní, mohutný, dobře a pevně stavěný a osvalený pes, nenese znaky hrubosti.

Důležité proporce:

Ve všech proporcích je přiměřený. Délka těla (od ramenního hrbolku až po sedací kost) přesahuje kohoutkovou výšku. Hlava je dlouhá 2/5 kohoutkové výšky. Výška i šířka hlavy je menší než polovina celkové délky. Mozkovna i partie čenichu jsou stejně dlouhé.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 67,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 64,5 cm tolerance: +3,5 cm, -3,5 cm
Pozn. k hmotnosti Hmotnost není standardem definována.
Srst:

Na hlavě je hladká, po těle je pevná a hustá, přiléhající, je dlouhá 3 až 4 cm. Na stehnech a spodní straně ocasu se vytváří praporce, které nejsou příliš výrazné, ale jsou nezbytné. Podsada je jemná, krátká, hustá, prachová a nejlépe zbarvena v myší šedé, dobře přiléhá a přes krycí srst neprosvítá.

Zbarvení:

Možné jsou dvě zbarvení černá s pálením a harlekýn.

Černá s pálením
se také nazývá "červená punčoška" podle pálení na končetinách. Černá je velmi sytá a pálení má zrzavou veverkovou barvu. Znaky najdeme na těchto místech: skvrny nad očima, po stranách tlamy (postupně k lícím se ztrácejí, nedosahují až pod ucho), na hrudníku nejlépe dělený znak, pod krkem, pod ocasem, na končetinách (kde se postupně směrem vzhůru ztrácejí, znaky nepokrývají více než 1/3 končetiny, na vnitřní straně sahají výše).

Harlekýn
je modře skvrnitý beauceron s pálenými znaky, zbarvení je: šedé a černé s pálením, podíl obou barev je stejný, skvrny jsou dobře rozmístěné, černá může převládat. Pálení je rozmístěné stejně jako u černé s pálením.

Toleruje se malá bílá skvrna na hrudníku.

HLAVA

Dobře modelovaná a má harmonické linie. Z profilu je horní linie mozkovny a čenichové partie rovnoběžná.

MOZKOVNA

Lebka:

Plochá, nebo může být lehce klenutá od jedné strany ke druhé. 

Čelová rýha:

Málo znatelná, ale týlní hrbol je znatelný na vršku hlavy.

Stop:

Lehce vyjádřený, nachází se v polovině vzdálenosti mezi týlním hrbolem a špičkou tlamy.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Čumák proporčně odpovídá tlamě, je dobře vyvinutý, nemá rozštěp a je vždy černě pigmentovaný. Tlama není úzká ani špičatá.

Pysky:

Pevné a dobře pigmentované. Horní pysk překrývá ten spodní a těsně přiléhá, v koutku vzniká lehký záhyb, který je ale uzavřený.

Čelisti, zuby:

Zuby jsou silné, skus nůžkový.

Oči:

Lehce oválné oči jsou uložené horizontálně, duhovka je zbarvena tmavě hnědě, nesmí být světlejší než tmavě oříšková, harlekýn může mít oči březové (skvrnité).

Uši:

Polovztyčené nebo klopené uši jsou vysoko nasazené. Nesmí přiléhat k lícím, jsou ploché a celkem krátké, délka ucha je přesně polovina délky hlavy.

KRK

Osvalený, tak akorát dlouhý a harmonicky přechází v plece.

TRUP

Horní linie:

Hřbetní linie je rovná. 

Kohoutek:

Poměrně patrný.

Bedra:

Krátká, široká a dobře osvalená.

Záď:

Mírně spáditá.

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký, dosahuje až k loktům a je také dostatečně dlouhý. Jeho obvod je o 1/5 větší než kohoutková výška.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Při pohledu zepředu i ze strany jsou rovné.

Plece:

Středně dlouhé a spadající.

Předloktí:

Osvalené.

Tlapy hrudních končetin:

Kompaktní, kulaté a velké. Drápky jsou černě pigmentované. Polštářky jsou sice tvrdé, ale pružné.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Při pohledu ze strany i zezadu jsou rovné.

Stehna:

Osvalená a široká.

Paspárky:

Tendence k zachování dvojitých paspárků, které jsou tvořeny dvěma dobře oddělenými prsty s drápky, jsou uložené poměrně blízko tlapce. 

Nárt:

Záprstí je vertikální posazené více vzadu než hrbolek sedací kosti. 

Hlezno:

Výrazné, ne příliš nízko uložené, jeho špička je zhruba v 1/4 kohoutkové výšky, vytváří otevřený úhel.

Tlapy pánevní:

Kompaktní, velké a kulaté. 

CHODY PSA

Pohyb je pružný a volný, končetiny se pohybují v linii. Klus je prostorný s dobrým předkrokem.

OCAS

Není kupírovaný, nesený nízko, nasazený v prodloužení hřbetní linie, sahá minimálně k hleznu, není vychýlený do strany, vytváří mírný háček ve tvaru písmene J, v pohybu může být nesen výše. 

přečteno: 8 734x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...