topovat ověřit
10.04.2022 / 25.04.2024
Barbet

Barbet

French Water Dog
100%
Další pojmenování: nemá
Barbet

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VIII. - Slídiči, přinášeči a psi vodní
Sekce 3 - Psi vodní
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 105
Země původu: Francie
Patronát Francie
Vznik plemene: 16. století
Průměrná délka života: 13 - 14 roků
Původní využití: Lovec a přinašeč
Využití dnes: Agility, Frisbee, Dogdancing, Lovecký pes, Rodinný pes, Společenský pes, Aktivní pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů loveckých slídičů

VARIETY PLEMENE Barbet

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

POVAHA

Jedná se o velmi přátelské plemeno s milou povahou. Hodí se do rodiny s dětmi, protože s nimi skvěle vychází. Jejich soužití byste měli mít vždy pod kontrolou, zejména u menších dětí. Ke své rodině velmi přilne, dokonce by se dalo říct, že na páníčka se fixuje a nerad bývá sám. 

Jedná se o lovecké plemeno, takže soužití s jinými mazlíčky může být problematické, ale pokud vyrůstá s např. s kočkou od útlého věku, obvykle ji přijme za součást rodiny a neublíží jí, ale jakmile se na obzoru objeví sousedova kočka, tak se probudí lovec. Není konfliktní a s ostatními psy vychází dobře. Vzhledem ke své přátelské povaze to není velký hlídač. 

Výchova a výcvik nejsou složité, protože barbet je inteligentní a dobře se učí. Za pamlsek páníčkovi rád vyhoví. Aby z něho vyrostl vyrovnaný pes, je nutné nepodcenit socializaci. Hodí se i pro začátečníky, protože ve celkem přizpůsobivý a dá se s ním lehce vyjít. 

POHYB

Na pohyb je náročnější a má ho rád, každý den potřebuje delší procházku, ale zároveň  nemá problém s páníčkem sledovat oblíbený seriál, je poměrně přizpůsobivý.

Nemusí být lovecky veden, vynahradit mu to můžete při jiné kynologické aktivitě, vyniká v agility a miluje aportování. Míček byste rozhodně měli mít vždy po ruce. Miluje vodu, takže v létě musíte rozhodně zamířit k rybníku, abyste se mohli spolčně vykoupat. 

společně můžete vyrazit na túru nebo si jít zaběhat, jen pozor na pouštění z vodítka na volno, má vyvinutý lovecký pud, a pokud spatří zvěř, mohlo by to být silnější než vaše povely. Každopádně je nutné mít zvládnuté přivolání na jedničku. 

PÉČE

Barbetova delší kudrnatá srst je na péči náročnější, každý den byste ji měli pročesat, aby se necuchala. Upravuje se stříháním a pokud nemáte doma výstavního jedince, záleží na vás, jakou délku srsti zvolíte. Pokud chcete být za hvězdu v kruhu, nechte si poradit od chovatele, jaký střih je žádoucí. 

Je důležité udržovat okolí očí čisté, proto každý den odstraňte ospalky a případné nečistoty. Pravidelně jednou za 14 dní kontrolujte uši, jsou náchylnější ke vzniku zánětu. Zapomínat byste neměli na péči o zuby, nejlepší je každodenní mechanické čistění, ale používat můžete i doplňky stravy, které podporují zdraví dutiny ústní. 

Poslední kapitolou je stříhání drápků, u barbeta bude pravděpodobně docházet k přirozenému obrušování, ale jednou za měsíc délku všech drápků zkontrolujte a v případě potřeby je zkraťte. Na tento úkon zvykejte svého psa od štěněcího věku, většina psů totiž manipulaci s drápky nemá v oblibě.

ZAJÍMAVOSTI

Název plemene pochází z francouzského výrazu „barbe“, což znamená vousy. Přestože sám se podílel na vzniku několika plemen (dokonce i velice oblíbeného pudla), tak mu hrozilo vyhynutí a v 70. letech minulého století došlo k jeho obnově. Dnes je to stále málopočetné plemeno, které si ale rozhodně zaslouží pozornost. 

VÝŽIVA

Pro zdravý a spokojený život je nutné psovi podávat kvalitní krmivo. Pokud nechcete krmit granulemi, pak máte druhou možnost a tou je barfování. Vždy musíte přihlédnout k věku, velikosti psa a také zdravotnímu stavu. Pokud je váš pes velmi aktivní, zvážit byste měli podávání krmiva pro psy v zátěži.

Granule jsou považovány za kompletní krmivo, což znamená, že pes v nich má všechno, co potřebuje. Musíte vybrat kvalitní granule, na kterých vám pes bude prospívat po všech stránkách. Důležité je číst složení, jen tak zjistíte, zda jsou granule skutečně takové, jako slibuje reklama. Na prvním místě by rozhodně mělo být maso. Lepší je zvolit granule s nižším obsahem obilovin nebo zcela bez nich, protože bývají častým alergenem. Barbet je střední až větší plemeno, štěněcími granulemi můžete krmit až do zhruba 15–18 měsíců věku.

Pokud byste chtěli mít větší přehled o tom, co psovi dáváte, můžete se pustit do barfování, ale pozor, není to jen tak, nejdříve si musíte načíst potřebné informace, protože sestavení vyvážené krmné dávky je pouze na vás. Servírovat budete syrové maso, kosti, přílohy a doplňky. Suroviny seženete ve specializovaných prodejnách i lepších chovatelských potřebách. Většinou se porcuje více dávek a připraví se do mrazáku, počítejte s tím, že budete v mrazáku potřebovat volné místo.

Zdraví

Jedná se o poměrně zdravé plemeno, k uchovnění je povinné pouze vyšetření na dysplazii kyčelního kloubu. Mohou ho tedy trápit problémy s pohybovým aparátem. Objevit se může i dysplazie loketního kloubu. Preventivně můžete podávat kloubní výživu, která bude o klouby pečovat. 

Dále mohou barbeta potrápit oči, a to hlavně progresivní retinální atrofie sítnice a progresivní degenerace tyčinek a čípků. Dochází k odumírání těchto světločivných buněk a končí to slepotou. Naštěstí je možné uchovněné jedince na tato onemocnění nechat vyšetřit a zjistit, zda gen přenáší, je to ovšem dobrovolné. Pokud chcete, aby vašeho psa tyto problémy nepostihly, budete se muset poohlédnout po rodičích, kteří tato vyšetření mají.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Barbet je velmi milý pes, který se hodí do rodiny, potřebuje ale dostatek pohybu. Každý den musíte zařadit delší procházku, rozhodně nestačí ho jen pustit na zahradu a myslet si, že máte splněno. 

Na svou rodinu se velmi fixuje a potřebuje ji být na blízku, proto není ideální, aby trávil většinu času sám venku nebo zavřený v kotci, psychicky by mu to neprospívalo. Doma mu umístěte pelech na klidné místo, ale uvidíte, že stejně nejraději bude ve středu dění, tak mu ho později můžete přesunout tam, kde bude sám lehávat nejčastěji. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud si přejete zapojit se se svým psem do chovu, vybírejte si štěňátko, které má předpoklady pro chov a výstavy, to znamená, že nemá žádné hrubá vady ze standardu. Podmínky chovnosti stanovuje v České republice Klub chovatelů loveckých slídičů.

Vybrat si můžete ze dvou variant, můžete absolvovat dvě výstavy po roce věku, přičemž alespoň jedna musí být vyššího typu, známka maximálně velmi dobrá a posudek musí pocházet od dvou rozhodčích. K tomu pak musíte splnit jakoukoliv zkoušku z výkonu. 

Druhou možností je účast na minimálně 3 výstavách po roce věku, opět alespoň jedna musí být vyššího typu, známka nejhůře velmi dobrá a posudek musí pocházet od dvou rozhodčích. 

Povinné vyšetření je posouzení stupně dysplazie kyčelního kloubu. Mezi doporučená a dobrovolná vyšetření patří dysplazie loketního kloubu, PRDC, PRA a lokus D.

Kohoutková výška musí být dle standardu a skus nůžkový. 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Barbet je v dnešní době poměrně neznámé plemeno. Má kudrnatou srst podobnou pudlovi, který je naopak velmi rozšířený, zároveň je spjata i historie obou plemen, a proto uvádíme pudla jako první plemeno záměny. Dále na základě podobného exteriéru je to lagotto romagnolo a portugalský vodní pes.

Pudl

Pudl

Obě plemena jsou uznána Mezinárodní kynologickou federací, ale barbet patří do 8. skupiny k přinašečům, slídičům a vodním plemenům, kdežto pudl je ve skupině 9. u společenských plemen. Pudl má několik velikostních rázů, barbetovi je podobný velký pudl s kohoutkovou výškou od 45 do 65 cm. Mají podobnou strukturu srsti, pudl může být černý, bílý, hnědý, stříbrný i plavý-červený. Barbet je na tom podobně, zbarvení je černé, šedé, hnědé, plavé, pískové, bílé a může být i skvrnitý.

Lagotto Romagnolo

Lagotto Romagnolo

Romaňolský vodní pes pochází z Itálie a mimo jiné dokáže vyhledávat lanýže. Je uznán Mezinárodní kynologickou federací a patří do 8. skupiny ke slídičům, retrívrům a vodním psům. Je mírně menší než barbet, jeho kohoutková výška je 43 až 48 cm u psů a 41 až 46 cm u fen. Jeho srst má texturu vlny a tvoří rovnoměrné kudrliny. Zbarvení je krémově bílé, bílé s hnědými nebo oranžovými znaky, oranžový nebo hnědý bělouš, hnědé a oranžové s bílou nebo bez ní.

Portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes

I portugalský vodní pes je uznán FCI a patří do 8. skupiny. Ideální kohoutková výška u psů je 54 cm a u fen je to 46 cm. Rozlišuje se na dvě variety podle typ srsti, první je dlouhá a zvlněná srst a druhá kratší kudrnatá. Na rozdíl od barbeta je pro něj typický částečný sestřih od zádi až do půlky těla. Zbarvení je hnědé nebo černé v různých odstínech, možné je také celé bílé. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Středně vysoký pes s charakteristickou hustou, zvlněnou srstí, která ho chrání proti vlhku a zimě. Na bradě je výrazný vous. 

Důležité proporce:

Čenichová partie je kratší než mozkovna. 

Délka těla je větší než kohoutková výška (měřeno od výčnělku lopatky po sedací hrbol). 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 58–65 cm tolerance: +1 cm, -1 cm
fenky: 53–61 cm tolerance: +1 cm, -1 cm
Pozn. k hmotnosti Hmotnost není standardem uvedena.
Srst:

Vlnatá, dlouhá a kadeřavá srst. Je hustá a v přirozeném stavu pokrývá celé tělo – je to základní charakteristika plemene. Může se upravovat do střihu, který usnadňuje jeho údržbu, a to hlavně při pracovním využití. 

Zbarvení:

Černá, šedá, písková, hnědá, plavá i bílá jednobarevná i skvrnitá. Přednost se dává jednotnému barevnému odstínu po celém těle. U pískové a plavé jsou povoleny všechny odstíny. 

Kůže:

Poměrně silná. 

HLAVA

Srst na mozkovně spadá až téměř na nosní hřbet. Na bradě roste dlouhý a bohatý vous. Vousy pokrývají celý čenich a jsou dost husté. 

MOZKOVNA

Kulatá a široká. 

Stop:

Je vyznačen. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nos je široký s dobře otevřenými nozdrami. Vzhledem k barvě srst je buď černě nebo hnědě pigmentovaný. Tlama je hranatá se širokým nosním hřbetem. 

Pysky:

Silné, dobře pigmentované (hnědě nebo černě v závislosti na zbarvení srsti) a pokrývá je dlouhá srst. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou stejně dlouhé, skus nůžkový, zuby jsou silné a dobře postavené v čelistech, špičáky jsou dobře vyvinuté. 

Oči:

Kulaté, ideálně hnědě zbarvené. 

Víčka:

Černě nebo hnědě pigmentovaná. 

Uši:

Nízko zavěšené (ve výši očí nebo níže). Jsou ploché, široké, dlouhé a pokrývá je dlouhá kučeravá srst. Když je natáhneme k nosu, tak jeho konec přesahují alespoň o 5 cm (včetně osrstění). Ušní chrupavka přesahuje přes koutek pysků. 

KRK

Krátký a silný. 

TRUP

Horní linie:

Pevná. 

Hřbet:

Silný. 

Bedra:

Krátká, klenutá a silná. 

Záď:

Harmonicky navazuje na linii beder, z profilu je zakulacená. 

Hrudní koš:

Hrudník je dobře vyvinutý, široký a hluboký – dosahuje až k loktům. Žebra jsou klenutá, ale ne sudovitá. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Plece:

Lopatky jsou šikmé, scapulo-humerální úhel se pohybuje od 110 do 115 stupňů. 

Rameno:

Dobře osvalené.

Předloktí:

Rovné a kolmo postavené, mají silné kosti a pokrývají je dlouhé chlupy. 

Tlapy hrudních končetin:

Široké, kulaté a celé je pokrývá srst. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Stehna:

Dobře zformovaná, lehce šikmá. 

Nárt:

Metatarsus je kolmý. 

Hlezno:

Nízko položené, ale dobře zaúhlené. 

Tlapy pánevní:

Stejné jako na předních končetinách. 

CHODY PSA

Chody jsou lehké a končetiny se pohybují v ose. Přední končetiny mají střední amplitudu kroku, posun pánevních končetin je dobrý. 

OCAS

Zvednutý, při aktivitě psa je nesen nad linií hřbetu. Je nasazený nízko a na konci se tvoří malý háček. 

přečteno: 1 575x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...