logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno se hodí pro lidi, kteří už mají s výchovou psa zkušenosti, pro naprosté začátečníky je nevhodné.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno je možné chovat i v bytě, ale musíte počítat s častějším úklidem a dopřát mu dostatek pohybu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes může pobývat venku a bydlet v kotci, ale v případě potřeby počítejte s tím, že jej vezmete domů.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes může žít s dětmi za předpokladu, že jej budou respektovat a dopřejí mu prostor, který potřebuje.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Tento pes je nadšenec do veškerých aktivit, a proto se hodí i pro psí sporty.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes zbožňuje dlouhé procházky a rád vám bude dělat parťáka při běhání, u kola či na túrách.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Toto plemeno snáší samotu velmi špatně, může mít dokonce sklony k ničení prostředí.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá s chladným počasím problém, může pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je velmi citlivý, v některých situacích může působit až přecitlivěle.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes je velmi učenlivý, má předpoklad pro nějaký psí sport či výcvik.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Tento pes je velmi inteligentní a měli byste jeho hlavu zaměstnat, aby se nenudil.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes rád žvýká, proto byste v jeho dohledu neměli nechávat věci, které jsou pro vás důležité a naopak mu poskytněte dost hraček.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes nemá sklony k lovu, takže se nemusíte bát jej pustit z vodítka.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno je uštěkaností proslulé, každého nově příchozího hlasitě přivítá, ale záleží i na výchově.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno je neuvěřitelně energické, až by se mohlo zdát neunavitelné.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes zbožňuje veškeré hry a je skvělým parťákem pro každou špatnost.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes může být hlídačem za předpokladu vhodného výcviku.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Toto plemeno je snadno vycvičitelné, takže stačí lehký výcvik.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná hodně, a to i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o tohoto psa není tolik náročná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tento pes může snadno onemocnět

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno u nás patří k nejrozšířenějším, ve vašem okolí se určitě nachází hned několik jedinců.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je v dospělosti středně velké.

Border kolie

Border kolie

Border collie
Další pojmenování: límcová kolie, borderka

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 297
Of. zkratka plemene v ČR: BOC
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 18. století
Původní využití: Ovčácký pes
Využití dnes: Rodinný pes, Společenský pes, Aktivní pes, Služební pes, Vyhledávání drog, Pracovní pes, Společník u koní, Pasení, ovčácký pes, Střežení stád, Coursing, Agility, Frisbee, Flyball, Dogdancing, Obedience, poslušnost psa
Kluby v ČR:

Border Collie Club Czech Republic (BCCCZ)

Klub chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP)

VARIETY PLEMENE BORDER KOLIE

U tohoto plemene se nevyskytují žádné standardem samostatně posuzované variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Na evropském kontinentě byli již v dávném období před naším letopočtem chováni ovčáčtí psi, jejichž fyzický zjev a podobu lze i dnes odvodit na základě nálezů kosterních pozůstatků. Podle dostupných dokladů hmotných i písemných je možné poměrně spolehlivě usuzovat, že se tito psi vzhledově a povahově podobali moderním ovčáckým psům. Po staletí byli používáni k pasení ovcí. Patřili mezi ně i předchůdci dnešní border kolie. Zevnějškem se nápadně blížili špicovitým plemenům, neboť měli klínovitě tvarovanou hlavu se zašpičatělým čenichem a často vzpřímené uši.

Expanze římské říše s sebou přinesla nejen překotné změny na mapě Evropy. Římané si s sebou do nově osídlených oblastí přinesli vše potřebné a přivedli si rovněž své pastevecké psy. Tak se dostali první předchůdci border kolie na území Velké Británie. Do místa, které je s tímto psem v současnosti spjaté nejvíce a které plemeni dalo i jeho současný název - na pomezí Anglie a Skotska, přezdívaného „border country“. Border kolii se proto někdy říká „hraničářská“ kolie. Právě zde se plemeno postupně vyprofilovalo do svojí dnešní podoby, když byli k chovu vybíráni pouze ti pracovně nejschopnější jedinci.

Prioritou anglických šlechtitelů byla vždy maximální pracovní výkonnost psů. Pro tehdejší chovatele ovcí byl schopný ovčácký pes naprosto klíčovým pomocníkem. Na jeho dovednostech mnohdy závisela budoucnost a prospěch celé živnosti jeho majitele, kterému ušetřil výdaje za lidskou pracovní sílu, většinou méně výkonnou. Cíleným výběrem byly postupně ještě více podporovány už tak naprosto brilantní pastevecké schopnosti těchto psů a border kolie si brzo získala pověst celosvětově nejlepšího ovčáckého psa.

Již od roku 1873 se konají soutěže ovčáckých psů („sheep herding trails), kde border kolie pravidelně exceluje ukázkou svých fantastických schopností. Od samého počátku byl úspěch na těchto soutěžích důležitým faktorem při bedlivém posuzování vloh konkrétního psa. Jedinci, kteří zde s přehledem vítězili, se následně zařadili mezi zakladatele moderní podoby plemene. Mezi chovateli na konci 19. století a v průběhu 20. století zůstala původní idea o směřování chovu nezměněna. Primárním cílem bylo i nadále posilování pracovních kvalit plemene při menším důrazu na exteriér psa.

V roce 1906 vznikla Mezinárodní organizace ovčáckých psů (International Sheep Dog Society), zaštiťující řádnou registraci pracovních border kolií. Její předseda J. Reid se zasloužil o pevné ukotvení dnešního názvu plemene několik let po založení organizace. Vzhledem k malému zájmu o pevnou standardizaci exteriérových vlastností zástupců plemene trvalo velmi dlouhou dobu, než byla border kolie oficiálně uznána. Chovatelé se obávali svazujícího důrazu na exteriér na úkor pracovní upotřebitelnosti psů. K oficiálnímu uznání plemene ze strany Kennel Clubu tak došlo až v roce 1976. Standard plemene pod záštitou FCI byl zveřejněn v roce 1987.

POVAHA

Border kolie je již pěknou řádku let nejvíce preferovaným pasteveckým psem na území Velké Británie. Přestože zástupci tohoto plemene sklízeli i v minulosti nadšené ovace na mnoha prestižních akcích včetně proslulé Cruftovy výstavy, bylo možné vidět tohoto psa v jiných zemích kromě Velké Británie a Irska ještě před několika lety jen zřídka. Do České republiky se dostala první border kolie brzy po oficiálním uznání standardu, jednalo se však o ojedinělou záležitost a zástupce tohoto plemene byli u nás poměrně dlouho spíše vzácností.

Pes mimořádných kvalit, kterými border kolie oplývá, ovšem nemohl zůstat bez výraznějšího povšimnutí navždy. K vzrůstající oblibě tohoto plemene bezesporu přispěl ve velké míře žebříček sociální inteligence psů, na kterém se border kolie umístila na zcela nejvyšší příčce. Začaly se stále více šířit informace o neuvěřitelné chytrosti těchto psů, kteří údajně dokáží zareagovat na povel svého pána ještě dříve, než ho dotyčná osoba stačí vyřknout. Ostatně, kdo by nechtěl mít doma nejchytřejšího psa na světě?

Kromě nadprůměrné inteligence border kolie přispěl k rychlému nástupu popularity plemene v posledních letech taktéž jeho přirozený vzhled, který velmi dobře koresponduje s aktuálním očekáváním a požadavky mnoha dnešních pejskařů. Velká vzhledová variabilita konkrétních zástupců plemene je v tomto ohledu dalším výrazným plusem, stejně jako jejich vyvážené velikostní proporce. Pokud má citlivá a učenlivá border kolie dostatek mentálních podnětů, do puntíku splňuje představu o bystrém, ovladatelném a hyperaktivním psovi, který miluje pohyb za každého počasí.

POHYB

Border kolie se bez velkého množství pohybové aktivity zásadně neobejde. Je to pes, který je nejspokojenější při vysokém pracovním nasazení a i dnes je často využíván ke svému původnímu účelu, pasení ovcí. Při této práci je absolutním mistrem v oboru a je obrovským potěšením ho sledovat, jak dokáže svoje svěřence ovládat dokonce pouhým pohledem a pomocí charakteristického plížení. Samozřejmě ne všichni jedinci jsou stejně talentovaní. Každopádně platí, že jakákoliv border kolie bez výjimky potřebuje dávku pohybu v takovém rozsahu, který mnozí lidé nejsou tomuto psovi schopni poskytnout, ať už důvodů časových či kondičních.

Někteří lidé bez dostatku volného času a prostoru nemají bohužel ani dostatek rozvahy, neodolají módnímu pokušení a pořídí si border kolii jako ryze společenského mazlíčka. Bývají pak často nemile překvapeni, že jim natolik inteligentní pes zdemoloval interiér bytu či vykazuje problémy s chováním. Jsou hořce zklamáni a celou záležitost kladou za vinu psovi, kterého označují za problémového. Propadají hluboké deziluzi a rozčarování ohledně proklamovaných kvalit plemene a neuvědomují si, že jádro problému tkví především v neposkytnutí dostatečné náhrady za obvyklou pracovní náplň psa.

Samostatnou kapitolu představuje problém v podobě velkého množství psů tohoto plemene bez průkazu původu, z nichž někteří pocházejí z pochybných množitelských zdrojů. Ti mohou skutečně vykazovat různé behaviorální abnormality, které následně kazí pověst celého plemene. Faktem ale zůstává, že i čistokrevná border kolie s těmi nejlepšími předpoklady k tomu být úchvatným a jedinečným psem se může stát v rukou špatného chovatele nevyrovnaným uzlíčkem nervů plným frustrace, se zálibou v destruktivním chování a kousavosti.

Border kolie zkrátka potřebuje pořádně zaměstnat hlavu i tělo, zbožňuje tvrdou práci, je pro ni vítanou výzvou uplatňovat dlouhé hodiny svou vytrvalost, odolnost i skvělé myšlení. Jen nepatrná menšina lidí dnes běžně chová ovce a mnohem více jich touží po překrásné border kolii. Naštěstí existuje dlouhá řada psích sportů, které představují skvělou alternativu pro psy tohoto plemene bez profesionálního pracovního využití. Sportovně založený chovatel, jenž je schopen věnovat svému psovi denně několik hodin volného času, může s border kolií vytvořit nerozlučnou a šťastnou dvojici.

Do kategorie psích sportů spadá dnes už i pasení, které se pochopitelně nabízí pro border kolii jako ta nejpřirozenější možnost seberealizace. Psi mohou z pasení absolvovat zkoušky i závody, které představují zajímavou motivaci pro lepší výkon psa. Zástupci tohoto úžasného plemene s přehledem vynikají díky své inteligenci a obratnosti rovněž při oblíbeném agility, dogdancingu, flyballu, frisbee, coursingu nebo v rámci obedience. Border kolie je vhodná pro uplatnění ve zdravotnickém odvětví, ať už se jedná o canisterapii, asistenci hendikepovaným či záchranářství.

PÉČE

Alespoň základní výcvik by měl být samozřejmostí u každého psa a border kolie není žádnou výjimkou. Vysoká inteligence tohoto psa průběh výcviku v mnohém usnadňuje. Dobře vedená a motivovaná border kolie je schopna pochopit velmi rychle, co se od ní očekává. Ke svému pánovi si vytváří značně silné pouto a dokáže se s ním skvěle synchronizovat v perfektně sehraný tým. Během výcviku je třeba náležitě zohlednit citlivou povahu border kolie, jakékoliv hrubé zacházení tento pes nese velmi těžce. Pro začínajícího chovatele může být obtížné vyvarovat se častých výchovných nešvarů v podobě nedůslednosti či nedostatku trpělivosti.

Důsledná socializace v raném věku psa je naprosto nezbytná pro rozvíjení jeho zdravého vztahu k okolnímu světu, dětem všech věkových kategorií i zvířat. Nedostatečně socializovaná border kolie může být přehnaně plachá. Některé border kolie projevují silné tendence pást prakticky cokoliv co se jim naskytne. Jako vhodný objekt svého pracovního zápalu si tento pes volí jak skupinu hlučnějších dětí, tak blízko projíždějící automobily. Vzhledem k potencionálním rizikům plynoucím z takového chování je třeba jej hned v zárodku podchytit dostatečnými preventivními opatřeními v podobě bohatého mentálního a fyzického vyžití v kombinaci s pečlivým výcvikem.

Zástupci tohoto plemene jsou otužilí psi, kteří si nejvíce užívají pobyt ve venkovním prostředí za předpokladu souběžného těsného sepětí a intenzivního kontaktu se svým pánem. Hodí se rozhodně více na venkov než do města. Ideálním prostředím je pro ně dům s velkou zahradou, farma či zemědělská usedlost. Pozemek, na kterém se pohybuje border kolie, by měl být oplocen s největší důkladností. Přestože intenzivně zaměstnaná border kolie nemá zpravidla silnou motivaci k četným pokusům o vycházky na vlastní pěst, její vynalézavost nezná mezí a jak se říká, příležitost dělá zloděje.

Srst border kolie, která poskytuje vynikající ochranu za každého počasí, nevyžaduje nikterak náročnou péči. Zcela dostačující je důkladné vykartáčování alespoň jednou týdně. Dobrou prevencí proti zubnímu kameni a s ním spojenými problémy s dásněmi je čištění zubů speciální zubní pastou a kartáčkem určeným pro psy. Je nutné pamatovat i na pravidelnou kontrolu zevního zvukovodu psa a opatrné stříhání delších drápků.

ZAJÍMAVOSTI

Nadprůměrný intelekt border kolií je všeobecně znám a není proto příliš velkým překvapením, že někteří z těchto psů se celosvětově proslavili pro své naprosto mimořádné mentální schopnosti. Border kolie Chaser z USA je označována za nejchytřejšího psa na světě vůbec a její dovednosti šokují i uznávané vědce. Tento psí génius dokáže rozpoznat podle názvu více jak tisíc předmětů, rozlišuje i jejich jednotlivé kategorie a druhy. Chaser navíc pronikla do tajů gramatiky. Chápe totiž velmi dobře rozdíly mezi názvy, jež přímo označují jednotlivé předměty, a slovesy, předložkami či příslovci, které tuto funkci nemají. Majitelem Chaser je J. Pilley, psycholog s dlouholetou praxí, jenž chtěl původně pouze překonat rekord německé border kolie jménem Rico, která se naučila rozlišit na dvě stovky různých věcí. Svoje metody výcviku popsal J. Pilley v časopise věnujícím se myšlenkovým pochodům a o Chaser vyšla již i knížka, která sklidila mezi čtenáři velký úspěch.

VÝŽIVA

Podávání vhodného krmiva je jedním z hlavních faktorů majících přímý dopad na zdraví psa a proto není radno výběr psí stravy podcenit. Obecně platí, že krmivo vybíráme na základě velikosti a věku našeho mazlíčka. Při výběru krmiva zohledňujeme taktéž množství fyzické aktivity psa. Pro pracovní psy, kteří celý den vydávají až enormní množství energie, existují kvalitní granulovaná krmiva se speciálním složením. Další alternativu představuje příprava psí stravy z čerstvých surovin přímo doma, nově se rozvíjí tzv. barfování, což znamená krmení směsí syrového masa, kostí a zeleniny. Tento druh krmiva je momentálně poměrně oblíbený mezi chovateli velmi aktivních plemen jako je právě border kolie.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 12 – 15 let.

U border kolie se podobně jako u ostatních psích plemen vyskytují některé choroby v průměru častěji než ostatní. Jedná se především o dysplazii loketního a kyčelního kloubu, která je neduhem sužujícím řadu psů, zejména střední a velké velikostní kategorie. Chovatelé se v současnosti snaží pečlivým testováním potencionálních rodičů nových štěněčích vrhů tento problém co nejvíce eliminovat.

Mezi další obávané onemocnění border kolií patří oční choroby, z nichž některé jsou stejně jako dysplazie kloubů dědičné a jejich výskyt u dalších generací psů lze snížit pomocí výběrového chovu. Největší strašáky představují progresivní retinální atrofie (PRA), anomálie oka u kolií (CEA) či zelený zákal (glaukom).

U border kolií byl zaznamenán také výskyt epilepsie (symptomy podobné jako u lidí), osteochondrózy (onemocnění chrupavek), neutropenie (dramatické snížení počtu bílých krvinek, způsobující úmrtí), různých druhů alergií a přecitlivost na některé typy léčiv, způsobená specifickou genetickou mutací, která může závažně stěžovat léčbu jiných onemocnění.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pro řádné uchovnění psa je třeba splnit podmínky stanovené chovatelským klubem v bonitačním řádu. Bonitace probíhá zpravidla třikrát ročně, komise v jejím průběhu hodnotí exteriér a dle možností i povahu psa. BCCCZ umožňuje účast na bonitačním řízení psům starším 15ti měsíců, přičemž uchovněn může být pes až po dovršení 18ti měsíců věku.

Nezbytnou podmínkou pro absolvování bonitace je dokumentace o provedení několika zdravotních vyšetření. Jedná se o vyšetření očí, které má doložit absenci vloh podmiňujících výskyt PRA a CEA, a dále rentgenové vyšetření ohledně dysplazie kyčelního kloubu, loketního kloubu a osteochondrózy. Při pozitivním nálezu symptomů kloubních chorob existuje určitá toleranční hranice stanovující, kteří jedinci ještě mohou být připuštěni k chovu.

Kromě pozitivního vyšetření na některé ze sledovaných onemocnění mimo toleranční rámec patří mezi závažné vyřazující vady výrazně netypický vzrůst, podkus, předkus a chybějící zuby, vrozená deformace čelisti, bílé osrstění na více než polovině těla, nadměrná nervozita, agresivita či naopak apatie.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Australský ovčák

Border kolie -

Australský ovčák prožívá v současné době značný nárůst popularity stejně jako o něco drobnější border kolie. Je to pes z podobného těsta, a to nejen po exteriérové stránce, kde je rovněž povolena široká škála barevných variant. Také mohutnějšímu australskému ovčákovi je vlastní typický dychtivý výraz v obličeji a velká touha po akci. Zpravidla bývá ovšem označován za klidnějšího příbuzného vyloženě workoholické border kolie. Kromě velikosti se odlišuje v jistých vzhledových jednotlivostech, nápadným rozdílem jsou v některých případech uši psa, které u border kolie mohou být vztyčené, což je u australského ovčáka klasifikováno jako vážná vada. Někteří australští ovčáci se na rozdíl od border kolie rodí s přirozeně krátkým ocasem.

 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Proporcionálně dobře stavěný pes s vyváženou, ladnou postavou. Kvalitní stavba těla umožňuje vysokou výkonnost při práci. Přílišná robustnost či naopak gracilnost nejsou žádoucími prvky, co se tělesné konstituce týče.

Důležité proporce:

Čenichová partie a mozkovna se svou délkou téměř shodují. Kohoutková výška je nepatrně menší než celková délka těla psa.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 53 cm
fenky:
Pozn. k výšce:

Ideální kohoutková výška feny není standardem stanovena, měla by dosahovat hodnot o něco menších než je stanovená ideální výška psa.

Pozn. k hmotnosti:
Není standardem stanovena.
Srst:

Přípustné jsou dvě varianty osrstění: Krátké a středně dlouhé.

Srst je v obou případech opatřena jemnou, měkkou a velmi hustou podsadou, která představuje perfektní ochranu proti nepřízni počasí. Krycí srst je hustá a středně tuhá, u středně dlouhé varianty osrstění vytváří charakteristickou hřívu, kalhoty a prapor. Určité partie těla jsou naproti tomu porostlé kratší a hladkou srstí. To se týká konkrétně obličejové partie, oblasti uší a končetin (s výjimkou praporců u hrudních končetin, u pánevních končetin je srst kratší pouze od hlezen směrem dolů).

Zbarvení:

Přípustná je značně široká škála barevných variant srsti. Krajně nežádoucí je pouze nadpoloviční převaha bílé barvy.

HLAVA

MOZKOVNA

lebka:

Poměrně široká s nenápadným týlním hrbolem.

Stop:

Zřetelně vyjádřen.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Oblast čenichu je silná a dosti krátká. Směrem k nosu je patrná postupná zužující se tendence čenichu. Nos může být černý, hnědý (u čokoládově a hnědě zbarvených jedinců) či v barvě břidlice (u modře zbarvených jedinců). Nozdry jsou solidně vyvinuté.

Čelisti, zuby:

Zuby i čelisti jsou silné. Skus pravidelný nůžkový, s kompletním chrupem.

Líce:

Vyvážené, bez sklonů k plnosti či zaoblenosti.

Oči:

Umístěné navzájem daleko od sebe, velikosti střední, tvaru oválného. Hnědého zbarvení, u merle zbarvených psů je povoleno částečné či úplné modré zbarvení očí. Výraz očí je bystrý, inteligentní, zároveň je pln laskavosti a jemnosti.

Uši:

Nesené vzpřímeně nebo polovzpřímeně, jsou velmi pohyblivé. Velikosti střední, umístěné navzájem v adekvátní vzdálenosti.

KRK

Přiměřené délky, silný a osvalený, mírně klenutý, rozšiřující se ve směru k lopatkám.

TRUP

Typický je atletický vzhled postavy.

Bedra:

Dobře osvalená a široká, avšak nevystupující.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Opatřené pevnými kostmi, které nesmějí být přehnaně mohutné. Při pohledu z přední strany jsou rovnoběžné.

Lokty:

Přilehlé.

Zápěstí:

Při pohledu z boku lehce skloněné.

Tlapy hrudních končetin:

Oválného tvaru, disponující pevnými, solidně stavěnými polštářky. Prsty jsou klenuté a sevřené. Drápy silné.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Při pohledu zezadu rovnoběžné, opatřené dlouhými, silnými stehny.

Stehna:

Svalnatá, silná, dlouhá.

Kolena:

Adekvátně zaúhlená.

Hlezno:

Pevné. Kloub je uložen hluboko.

Tlapy pánevní:

Oválného tvaru, disponující pevnými, solidně stavěnými polštářky. Prsty jsou klenuté a sevřené. Drápy silné.

CHODY PSA

Tlapky jsou během pohybu zvedány jen minimálně do výše, což zvyšuje dojem nenápadnosti a rychlosti. Pohyb je volný, plynulý a energický.

OCAS

Nízko nasazený, adekvátní délky, dosahující alespoň k hleznům. Bohatě osrstěný, stočený vzhůru ve směru špičky a dotvářející celkově vyvážený vzhled psa. Nesmí být nesen nad hřbetem.

80%
přečteno: 15 161x