topovat ověřit
23.01.2024 / 24.04.2024
Faraónský pes

Faraónský pes

Pharaoh hound
100%
Další pojmenování: faraónský chrt, kelb tal-fenek, faraón
Faraónský pes

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina V. - Špicové a tzv. plemena primitivní
Sekce 6 - Primitivní plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 248
Země původu: Malta
Vznik plemene: Znovuobjevení 60. léta 20. století (podobní psi ve Starověkém Egyptě)
Průměrná délka života: 11 - 14 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Dostihy, Rodinný pes, Aktivní pes
Kluby v ČR:

Klub faraonských psů (http://www.faraonklub.cz)

VARIETY PLEMENE Faraónský pes

Toto plemeno se nevyskytuje v dalších varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

MaltaHistorie faraónského chrta sahá velmi hluboko. Již v dobách starověkého Egypta žili psi typově podobní faraónovi, jednalo se o staroegyptské chrty, kteří kromě lovu také chránili své pány. Tito psi měli zvláštní výsady a dokonce byli pohřbíváni se svými pány v hrobkách. V samotné Cheopsově pyramidě se nachází psí mumie. Slavná královna Hatšepsovet měla tyto psy také ráda, o čemž svědčí sošky psů, které byly nalezeny v jejím chrámu. Egyptským bohem mumifikace je Anubis, který se ztvárňuje jako člověk se šakalí hlavou, to také přineslo domněnku, že samotný šakal by mohl být vzdáleným předkem faraónských psů.

Z Egypta se přeneseme o několik tisíc let dopředu, přesněji do doby 60. let minulého století, kdy byl faraón objeven na Maltě anglickým párem na služební cestě. Blockovi si tamějšího psa zamilovali a odvezli s sebou do Anglie jednoho psa (Bahri of Twinley) a netrvalo dlouho a následovala i fena. K rozšíření plemene po Evropě docházelo postupně, v roce 1973 si pár psů od Blockových zakoupila švédská chovatelka Inge-Britt Casselli. O rok později se jí narodil první vrh šešti štěňat. V následujících letech se faraón dostával do dalších zemí, v roce 1979 byl importován i do Spojených států amerických. Následovala propagace v podobě knih i časopisů, velmi úspěšnou se stala publikace The Ancient Egyptian Pharaoh Hound. 

Do České republiky se první faraónští psi dostali v roce 1988, kdy dovezla paní Dagmar Nebeská z chovatelské stanice Eben Dag čtyři jedince ze Švédska, Belgie a Francie.

AnubisAnubisCheopsova pyramida

POVAHA

Faraónský pes je povahově jedinečný. Ke své rodině a lidem, které zná, je velmi milý. Faraón je velký mazel a pohlazení si je schopen i sám vynutit. Bude vám rád všude na blízku. K cizím se chová odtažitě, ale není bojácný, chová se tak, jak mu velí jeho instinkty. Je přátelský a hravý. Z jeho obličeje můžete leccos vyčíst, protože aktivně využívá mimiku. 

S dalšími psy se snese, ale je důležité jej k tomu vést od štěněte. Ostatní zvířata mohou být problém, protože se jedná o lovecké plemeno, takže instinkty mu říkají něco jiného. K malým dětem se příliš nehodí, s většími dětmi, které už chápou, jak se k němu chovat, nemá problém.

Výchova tohoto plemene není jednoduchá a rozhodně budete potřebovat dostatek trpělivosti a porozumění. Faraon není typický pes, který vykoná nadšeně jakýkoliv povel. Při socializaci musíte být důslední, ale křikem ani násilím nic nezmůžete. Připravte si plnou kapsu dobrůtek a oblíbenou hračku. Říká se, že faraoni nejdou moc vycvičit, toto tvrzení však není úplně pravdivé. Váš vztah musí být založen na důvěře  a porozumění. Výcvik bude trvat déle, ale jsou psi, kteří mají složené zkoušky ze základů poslušnosti, jejich páníčci se s nimi lehce věnují agility či dogdancingu. 

Při procházkách není rozumné pouštět psa z vodítka, i u sebevychovanějšího faraona zvítězí instinkty a jakmile se něco šustne, tak vyrazí za zvěří. Lovecký pud je velmi silně zakořeněn a to prostě nezměníte. Tito psi jsou velmi ostražití, takže jsou i dobrými hlídači, jelikož vás na cokoliv nového hned upozorní. 

 

POHYB

Faraón je na pohyb náročný. Miluje dlouhé procházky společně se svým pánem. Ovšem měl by při nich být na vodítku, protože silný lovecký pud vždy zvítězí a jakmile zbystří nějakou zvěř, tak vás bude ignorovat, ať je sebelépe vycvičený. Svého psa pouštějte na volno pouze na oploceném pozemku, aby nemohl utéct.

Skvěle se hodí pro kynologické sporty jako jsou dostihy či coursing. Hlavně druhá disciplína je pro něj jako stvořená, protože běhání za pohybující se kořistí má prostě v krvi. S faraónem můžete složit coursingovou nebo dostihovou licenci, která dokonce slouží jako náhrada absolvování výstavy pro uchovnění. 

Faraónský pes není přímo stvořený na psí aktivity typu agility nebo dogdancingu, ale jsou majitelé, kteří se se svými psy těmto sportům alespoň okrajově úspěšně věnují. Vzájemná spolupráce utuží váš vztah a pomůže vám faraóna pochopit, protože on je prostě osobnost.

PÉČE

Faraónský pes není náročný na péči o srst, abyste odstranili odumřelé chlupy, tak stačí jednou za čas použít gumové hřbílko. Toto plemeno nemá typický psí zápach a je velmi čistotné, dokonce i když se namočí, tak neucítíte "vůni" mokrého psa.

Stejně jako u ostatních psích plemen je nutné pravidelně kontrolovat stav drápů, při pohybu na tvrdém povrchu dochází sice k jejich obrušování, ale některým drápkům to nemusí stačit a mohou mít tendenci přerůstat. Zaměřte se hlavně na paspárky, které nejsou ve styku se zemí. Na stříhání drápů je vhodné použít speciální kleště a pokud si na to netroufáte, tak můžete navštívit veterinárního lékaře.

Dále byste měli občas vyčistit uši a starat se o chrup, abyste se vyhnuli vzniku zubního kamene. Zuby můžete čistit mechanicky speciálními pastami nebo používat různé doplňky stravy, které působí preventivně proti vzniku zubního kamene.

ZAJÍMAVOSTI

Faraónský pes je velmi staré plemeno, podobá se staroegyptským psům, jejichž vzhled známe z nálezů v egyptských hrobkách. Plemeno bylo objeveno na Maltě, kam se zřejmě dostalo z Egypta s fénickými obchodníky. Faraón si je velmi podobný se sicilským chrtem a ibizským podencem, je to z toho důvodu, že všechna tato plemena mají pravděpodobně stejného předchůdce, ale později se každé vyvíjelo zvlášť na "svém" ostrově ve Středomoří. Společnou historii má s těmito plemeny údajně také kanárský podenco. Podle některých výzkumů je ale sicilský chrt původním plemenem pocházejícím z oblasti Etny.

Oficiální název plemene je faraónský pes, ale můžete se setkat i s pojmenování faraónský chrt. Na ostrově, ze kterého pochází, Maltě, mu však říkají Kelb-tal Fenek, což je v překladu králičí pes. Nazývají ho tak, protože se používal k lovu králíků. V Anglii se faraónovi přezdívá usměvavý pes (smiling hound), díky jeho mimice.

VÝŽIVA

Svému faraónovi byste měli zajistit kvalitní stravu, aby prospíval po všech stránkách. Krmit můžete granulemi nebo syrovou stravou. První možnost je jednodušší a pohodlná, nemusíte pečlivě připravovat krmné dávky a váš pes dostane vše, co potřebuje. Jestliže se rozhodnete pro kompletní krmiva, tak byste dostatek pozornosti měli věnovat jejich výběru. Rozhodně nekupujte granule ze supermarketu za nejlevnější cenu. Nenechte se zmást reklamami, ale vždy čtěte složení a na vlastní oči se přesvědčte o tom, jestli je ta značka, kterou vám doporučoval prodavač, opravdu kvalitní. 

Nevěříte granulovaným krmivům a chcete svého psa krmit přirozenou stravou? Pak můžete přejít na BARF, jedná se o krmení syrovým masem, zeleninou, přílohami a kostmi (ty musíte vždy podávat syrové, protože při tepelné úpravě se mění struktura kosti a ta by pak mohla pejskovi poškodit trávicí trakt). Předtím, než začnete barfovat, tak si načtěte veškeré informace, protože musíte psovi sestavit vyváženou krmnou dávku, aby dostal všechny potřebné látky. Při barfování budete potřebovat dostatek místa v mrazáku, protože faraón toho nesní v poměru ke své váze úplně málo. 

Krmení musíte vždy přizpůsobit věkovému stadiu vašeho psa, u kompletních krmiv je to jednoduché, rozlišují se granule pro štěňata, dospělé psy a seniory (dále se rozlišují např. pro malá, střední a velká plemena a podle různých specifických potřeb). Pokud barfujete, tak dávku sestavujete sami, a proto postupujte podle tabulek, aby štěně v období růstu nemělo nedostatek nutných živin. V případě potřeby si nechte poradit od zkušenějších.

Zdraví

Faraón je zdravé plemeno, největším nedostatkem, který se objevuje, je chudozobost a u psů kryptorchismus (nesestouplá varlata). Do chovu se psi s řádně nesestouplými varlaty nepřipouštějí a klubovou směrnicí je dán počet zubů, který maximálně může chybět (4 zuby typu P - třenové a M - stoličky). K uchovnění není nutné absolvovat žádné vyšetření na dědičné nemoci. Mnoho chovatelů ovšem nechává své psy testovat na běžná onemocnění očí a pohybového aparátu, což je samozřejmě dobře, protože jedině tak lze zajistit zdraví plemene i do budoucna.

Záleží na chovatelské stanici, ale mnoho faraónských psů, kteří aktivně působí v chovu, má vyšetření PRA, HC a RD, někteří nechávají vyšetřit i DLK, DKK a LP. Progresivní retinální atrofie (PRA) je onemocnění oční sítnice, při kterém odumírají světločivné buňky a končí slepotou. Hereditární katarakta (HC) opět postihuje oči a jedná se o šedý zákal. Retinální dysplazie (RD) je nedostatečný vývoj sítnice. 

Dále se u psů mohou nechat posoudit kyčle (dysplazie kyčelního kloubu, DKK), lokty (dysplazie loketního kloubu, DLK) a luxace pately (vykloubení čéšky). 

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Faraón je náročnější na výchovu, a proto se nehodí pro úplné začátečníky. Potřebuje vaši důvěru, pochopení a trpělivost. Je důležitá intenzivní socializace od raného věku a výchova musí probíhat bez nátlaku. Faraónský chrt vyžaduje mnoho pozornosti a pokud se mu nebudete dostatečně věnovat, tak si ji vynutí, kdo by odolal jeho roztomilým snahám o vaše zaujetí.

Toto plemeno rozhodně není vhodné pro pobyt venku, jak kvůli srsti, která jej nechrání proti chladnému počasí, tak i pro svou povahu. Nejlépe je mu uvnitř v blízkosti pána. Hodí se do rodinného domku i do bytu, kde možná překvapivě zjistíte, že i přes svou velikost je dost skladný. Tito psi budou nejraději spát u vás v posteli nebo na gauči, vyhledávají vyvýšená místa a spaní na zemi pro ně není dost dobré. 

Je nutné dopřát mu dostatek pohybu, ideálně se s ním můžete věnovat dostihům nebo coursingu. Bude s vámi rád chodit na dlouhé procházky, ale na neoplocených místech jej nepouštějte z vodítka, protože i přes velkou oddanost lovecký pud vždycky zvítezí.

V zimních měsících je nutné faraóna oblékat a při mrazech také mazat uši, které by mohly omrznout.  

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud chcete aby se váš faraón mohl aktivně zapojit v chovu psů s průkazem původu, tak budete muset splnit všechna kritéria klubu k zařazení do chovu. Prvním předpokladem je koupě štěněte s průkazem původu, ideálně vybírejte takového jedince, který je bez hrubých vad proti standardu. Nikdo vám ovšem nezaručí, že ze špičkového štěněte vyroste výstavní dospělák.

K uchovnění je nutné absolvovat bonitaci, na níž bude váš pes odborně posouzen. S faraónským psem se na ni můžete přihlásit od 15 měsíců věku. 

Dále se musíte zúčastnit dvou výstav vyššího typu s hodnocením výborný od 12 měsíců, nebo složit coursingovou či dostihovou licenci. Vše se předkládá při bonitaci. Žádná zdravotní vyšetření nejsou požadována.

Dalším kritériem je věková hranice pro krytí, pes se může aktivně zapojit v chovu od věku 18 měsíců a fena až od 24 měsíců. Horní věková hranice není u psů omezena, u fen je to 8 let věku. 

Vylučující vady z chovu jsou: jiný skus než nůžkový, chybějící řezák, nestandardně uložené bílé znaky, černý pigment, bázlivost, agresivita, vysoký krok, šroubovitý ocas. Psi musí mít obě varlata sestouplá v šourku. Toleruje se ztráta maximálně 4 zubů a to typu P a M.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Toto plemeno není mezi veřejností tolik známé a může dojít k jeho záměně s chrty a podobnými starobylými plemeny jako je on sám. Ibizského podenca, sicilského chrta, kanárského podenca a faraóna spojuje společný předek, staroegyptský chrt, kterého můžeme znát ze stěn egyptských hrobek. 

Ibizský podenco

Ibizský podenco

Někdy se mu říká i Baleárský pes. Ibizský podenco má hlavu ve tvaru komolého kužele, jeho výška se pohybuje od 60 do 72 cm. Faraonský pes má z profilu hlavu do tvaru tupého klínu, jeho kohoutková výška je v rozmezí od 53 do 63,5 cm. Podencova srst může být na rozdíl od faraónovi ve třech varietách, kromě hladké i hrubá (velmi se cení bradky) a dlouhá (alespoň 5 cm dlouhá). Barevně jsou na tom obě plemena velmi podobně, podenco je nejčastěji červenobílý, červený nebo bílý, objevit se může i béžová, ale pouze u výjimečného jedince a ne u hladkosrsté variety. Faraón má standardem dané pálené zbarvení s bílými znaky.

Kanárský podenco

Kanárský podenco

Kanárský podenco je faraónskému psovi velice podobný, jejich kohoutková výška se liší pouze pár centimetry. Totožné je i zbarvení a typ srsti. Podenco se vyskytuje v červenobílé barvě, při čemž červená může být ve světlejších (oranžových) a tmavších (mahagonových) odstínech. Podencova hlava má tvar protaženého komolého kužele. Faraónova hlava zase z profilu připomíná tupý klín. Dokonce i špičky ocasů mají obě plemena často bílé. 

Sicilský chrt

Sicilský chrt

Sicilský chrt by měl být proti faraónovi o něco menší, protože jeho kohoutková výška se pohybuje mezi 42 až 52 cm, Váží 8 až 10 kg, takže je drobnější. Má krátkou srst na hlavě, uších a končetinách, tělo a ocas pokrývá polodlouhá srst (dlouhá asi 3 cm). Vyskytuje se v jednobarevné béžové barvě a pak také v béžové v kombinaci s bílou. Toleruje se i bílá barva s oranžovými skvrnami. Faraónova srst je pouze krátká a v pálené barvě.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Je to středně velký pes s čistými liniemi, hrdým postojem a ostražitým výrazem. Je silný, ale přesto působí elegantně. V pohybu je velmi rychlý a volný.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 60 cm tolerance: +3,5 cm, -4 cm
fenky: 57 cm tolerance: +4 cm, -4 cm
Pozn. k výšce

Ideální výška psů je 56 cm a fen 53 cm.

Pozn. k hmotnosti Hmotnost standard neuvádí.
Srst:

Krátká, lesklá, jemná i drsnější, přiléhavá, bez dlouhých chlupů. 

Zbarvení:

Barva faraónského psa je pálená nebo tmavě pálená s povolenými bílými znaky na určitých místech na těle. Mohou se objevit na špičce ocasu, hrudi (hvězda), tlapkách. Dále se ještě připouští tenký bílý proužek uprostřed obličeje. Bílé znaky kdekoliv jinde na těle jsou nežádoucí.

HLAVA

Partie čenichu je o něco delší než mozkovna. Temeno je paralelní s linií lebky a hlava při pohledu z boku svým tvarem vypadá jako tupý klín. 

MOZKOVNA

Lebka:

Dlouhá, suchá a dobře formovaná.

Stop:

Nepříliš vyjádřený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba má masovou barvu a vždy splývá se srstí.

Čelisti, zuby:

Silné zuby jsou zasazeny také v silných čelistech kolmo. Skus má být nůžkový, tedy horní řezáky a špičáky těsně překrývají spodní. 

Oči:

Oválné, středně hluboko zasazené, mají jantarovou barvu a splývají s barvou srsti. Výraz je pozorný a inteligentní.

Uši:

Jsou velké, jemné, středně vysoko nasazené a u základny široké. V afektu nošené vztyčeně, ale velmi pohyblivé.

KRK

Je svalnatý, mírně prohnutý, štíhlý a dlouhý. Linie hrdla je suchá.

TRUP

Délka těla měřená od špičky hrudní kosti ke kyčelní kosti je větší než kohoutková výška. Trup je pružný.

Horní linie:

Hřbetní linie je téměř rovná.

Záď:

Od beder ke koření ocasu je mírně spáditá.

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký a dosahuje až k loktům. Žebra jsou dobře klenutá.

Spodní linie:

Břicho je úměrně vtažené.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné a paralelní.

Rameno:

Dobře uložené, silné a dlouhé.

Lokty:

Těsně přiléhají k hrudníku.

Přední nadprstí:

Silné. 

Tlapy hrudních končetin:

Silné s dobře vyklenutými prsty a pevnými polštářky. Nejsou vytočené dovnitř ani ven.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Silné a svalnaté. Při pohledu zezadu jsou paralelní.

Kolena:

Středně zaúhlená. Bérec je dobře vyvinutý.

Paspárky:

Mohou být odstraněny.

Tlapy pánevní:

Silné s dobře vyklenutými prsty a pevnými polštářky. Nejsou vytočené dovnitř ani ven. Paspárky mohou být odstraněny.

CHODY PSA

Pohyb je volný, plynulý a prostorný bez viditelné námahy, hlava je nošena vysoko. Končetiny i tlapky při pohybu nevybočují, ale pohybují se paralelně v linii těla. Vysoký krok a vybočování je velmi nežádoucí.

OCAS

Je u kořene poměrně široký a postupně ke špičce se zužuje (bičovitý tvar). Nasazen středně vysoko, v pohybu je nošen vysoko a prohnutý, v klidu dosahuje k hlezennímu kloubu. Nežádoucí je šroubovitý ocas a neměl by být nošen mezi zadními končetinami. 

přečteno: 8 429x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...