logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno se hodí pro lidi, kteří už mají s výchovou psa zkušenosti, pro naprosté začátečníky je nevhodné.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno můžete chovat v bytě, ale musíte mu dopřát vše, co potřebuje.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Tento pes se pro alergiky nehodí.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se k soužití s kočkami nehodí, ale nadšeně je bude prohánět po zahradě.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes zbožňuje dlouhé procházky a rád vám bude dělat parťáka při běhání, u kola či na túrách.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá rádo chladné počasí, ven půjde jen na dobu nezbytně nutnou k vyvenčení.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je citlivý, ale zbytečné přecitlivělosti se bát nemusíte.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se dokáže naučit mnoho věcí, ale musí sám chtít.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Toto plemeno nemá silnou potřebu něco kousat, takže vaše věci by měly být v bezpečí.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes má velmi silně vyvinutý lovecký pud, jakmile se v houští něco šustne, tak za tím bude chtít vyrazit.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes štěká celkem hodně, ale důslednou výchovou to jde zvládnout.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno je neuvěřitelně energické, až by se mohlo zdát neunavitelné.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes zbožňuje veškeré hry a je skvělým parťákem pro každou špatnost.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

U tohoto plemene je výchova těžší, výcviku je nutné věnovat dostatek pozornosti a nepodcenit ji.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná pouze v období výměny srsti, ale jen málo.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Toto plemeno nevyžaduje speciální péči.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tohoto psa nemoci příliš netrápí.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Toto plemeno nemá sklony k obezitě.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Tento pes u nás není vůbec rozšířený, jeho chovem se zabývá pouze malé množství chovatelů.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Tento pes patří k zástupcům velkých plemen.

Faraónský pes

Faraónský pes

Pharaoh hound
Další pojmenování: faraónský chrt, kelb tal-fenek, faraón

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina V. - Špicové a tzv. plemena primitivní
Sekce 6 - Primitivní plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 248
Země původu: Malta
Vznik plemene: Znovuobjevení 60. léta 20. století (podobní psi ve Starověkém Egyptě)
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Rodinný pes, Aktivní pes, Dostihy
Kluby v ČR:

Klub faraonských psů (http://www.faraonklub.cz)

VARIETY PLEMENE FARAÓNSKÝ PES

Toto plemeno se nevyskytuje v dalších varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

MaltaHistorie faraónského chrta sahá velmi hluboko. Již v dobách starověkého Egypta žili psi typově podobní faraónovi, jednalo se o staroegyptské chrty, kteří kromě lovu také chránili své pány. Tito psi měli zvláštní výsady a dokonce byli pohřbíváni se svými pány v hrobkách. V samotné Cheopsově pyramidě se nachází psí mumie. Slavná královna Hatšepsovet měla tyto psy také ráda, o čemž svědčí sošky psů, které byly nalezeny v jejím chrámu. Egyptským bohem mumifikace je Anubis, který se ztvárňuje jako člověk se šakalí hlavou, to také přineslo domněnku, že samotný šakal by mohl být vzdáleným předkem faraónských psů.

Z Egypta se přeneseme o několik tisíc let dopředu, přesněji do doby 60. let minulého století, kdy byl faraón objeven na Maltě anglickým párem na služební cestě. Blockovi si tamějšího psa zamilovali a odvezli s sebou do Anglie jednoho psa (Bahri of Twinley) a netrvalo dlouho a následovala i fena. K rozšíření plemene po Evropě docházelo postupně, v roce 1973 si pár psů od Blockových zakoupila švédská chovatelka Inge-Britt Casselli. O rok později se jí narodil první vrh šešti štěňat. V následujících letech se faraón dostával do dalších zemí, v roce 1979 byl importován i do Spojených států amerických. Následovala propagace v podobě knih i časopisů, velmi úspěšnou se stala publikace The Ancient Egyptian Pharaoh Hound. 

Do České republiky se první faraónští psi dostali v roce 1988, kdy dovezla paní Dagmar Nebeská z chovatelské stanice Eben Dag čtyři jedince ze Švédska, Belgie a Francie.

AnubisAnubisCheopsova pyramida

POVAHA

Faraónský pes je povahově jedinečný. Ke své rodině a lidem, které zná, je velmi milý. Faraón je velký mazel a pohlazení si je schopen i sám vynutit. Bude vám rád všude na blízku. K cizím se chová odtažitě, ale není bojácný, chová se tak, jak mu velí jeho instinkty. Je přátelský a hravý. Z jeho obličeje můžete leccos vyčíst, protože aktivně využívá mimiku. 

S dalšími psy se snese, ale je důležité jej k tomu vést od štěněte. Ostatní zvířata mohou být problém, protože se jedná o lovecké plemeno, takže instinkty mu říkají něco jiného. K malým dětem se příliš nehodí, s většími dětmi, které už chápou, jak se k němu chovat, nemá problém.

Výchova tohoto plemene není jednoduchá a rozhodně budete potřebovat dostatek trpělivosti a porozumění. Faraon není typický pes, který vykoná nadšeně jakýkoliv povel. Při socializaci musíte být důslední, ale křikem ani násilím nic nezmůžete. Připravte si plnou kapsu dobrůtek a oblíbenou hračku. Říká se, že faraoni nejdou moc vycvičit, toto tvrzení však není úplně pravdivé. Váš vztah musí být založen na důvěře  a porozumění. Výcvik bude trvat déle, ale jsou psi, kteří mají složené zkoušky ze základů poslušnosti, jejich páníčci se s nimi lehce věnují agility či dogdancingu. 

Při procházkách není rozumné pouštět psa z vodítka, i u sebevychovanějšího faraona zvítězí instinkty a jakmile se něco šustne, tak vyrazí za zvěří. Lovecký pud je velmi silně zakořeněn a to prostě nezměníte. Tito psi jsou velmi ostražití, takže jsou i dobrými hlídači, jelikož vás na cokoliv nového hned upozorní. 

 

POHYB

Faraón je na pohyb náročný. Miluje dlouhé procházky společně se svým pánem. Ovšem měl by při nich být na vodítku, protože silný lovecký pud vždy zvítězí a jakmile zbystří nějakou zvěř, tak vás bude ignorovat, ať je sebelépe vycvičený. Svého psa pouštějte na volno pouze na oploceném pozemku, aby nemohl utéct.

Skvěle se hodí pro kynologické sporty jako jsou dostihy či coursing. Hlavně druhá disciplína je pro něj jako stvořená, protože běhání za pohybující se kořistí má prostě v krvi. S faraónem můžete složit coursingovou nebo dostihovou licenci, která dokonce slouží jako náhrada absolvování výstavy pro uchovnění. 

Faraónský pes není přímo stvořený na psí aktivity typu agility nebo dogdancingu, ale jsou majitelé, kteří se se svými psy těmto sportům alespoň okrajově úspěšně věnují. Vzájemná spolupráce utuží váš vztah a pomůže vám faraóna pochopit, protože on je prostě osobnost.

PÉČE

Faraónský pes není náročný na péči o srst, abyste odstranili odumřelé chlupy, tak stačí jednou za čas použít gumové hřbílko. Toto plemeno nemá typický psí zápach a je velmi čistotné, dokonce i když se namočí, tak neucítíte "vůni" mokrého psa.

Stejně jako u ostatních psích plemen je nutné pravidelně kontrolovat stav drápů, při pohybu na tvrdém povrchu dochází sice k jejich obrušování, ale některým drápkům to nemusí stačit a mohou mít tendenci přerůstat. Zaměřte se hlavně na paspárky, které nejsou ve styku se zemí. Na stříhání drápů je vhodné použít speciální kleště a pokud si na to netroufáte, tak můžete navštívit veterinárního lékaře.

Dále byste měli občas vyčistit uši a starat se o chrup, abyste se vyhnuli vzniku zubního kamene. Zuby můžete čistit mechanicky speciálními pastami nebo používat různé doplňky stravy, které působí preventivně proti vzniku zubního kamene.

ZAJÍMAVOSTI

Faraónský pes je velmi staré plemeno, podobá se staroegyptským psům, jejichž vzhled známe z nálezů v egyptských hrobkách. Plemeno bylo objeveno na Maltě, kam se zřejmě dostalo z Egypta s fénickými obchodníky. Faraón si je velmi podobný se sicilským chrtem a ibizským podencem, je to z toho důvodu, že všechna tato plemena mají pravděpodobně stejného předchůdce, ale později se každé vyvíjelo zvlášť na "svém" ostrově ve Středomoří. Společnou historii má s těmito plemeny údajně také kanárský podenco. Podle některých výzkumů je ale sicilský chrt původním plemenem pocházejícím z oblasti Etny.

Oficiální název plemene je faraónský pes, ale můžete se setkat i s pojmenování faraónský chrt. Na ostrově, ze kterého pochází, Maltě, mu však říkají Kelb-tal Fenek, což je v překladu králičí pes. Nazývají ho tak, protože se používal k lovu králíků. V Anglii se faraónovi přezdívá usměvavý pes (smiling hound), díky jeho mimice.

VÝŽIVA

Svému faraónovi byste měli zajistit kvalitní stravu, aby prospíval po všech stránkách. Krmit můžete granulemi nebo syrovou stravou. První možnost je jednodušší a pohodlná, nemusíte pečlivě připravovat krmné dávky a váš pes dostane vše, co potřebuje. Jestliže se rozhodnete pro kompletní krmiva, tak byste dostatek pozornosti měli věnovat jejich výběru. Rozhodně nekupujte granule ze supermarketu za nejlevnější cenu. Nenechte se zmást reklamami, ale vždy čtěte složení a na vlastní oči se přesvědčte o tom, jestli je ta značka, kterou vám doporučoval prodavač, opravdu kvalitní. 

Nevěříte granulovaným krmivům a chcete svého psa krmit přirozenou stravou? Pak můžete přejít na BARF, jedná se o krmení syrovým masem, zeleninou, přílohami a kostmi (ty musíte vždy podávat syrové, protože při tepelné úpravě se mění struktura kosti a ta by pak mohla pejskovi poškodit trávicí trakt). Předtím, než začnete barfovat, tak si načtěte veškeré informace, protože musíte psovi sestavit vyváženou krmnou dávku, aby dostal všechny potřebné látky. Při barfování budete potřebovat dostatek místa v mrazáku, protože faraón toho nesní v poměru ke své váze úplně málo. 

Krmení musíte vždy přizpůsobit věkovému stadiu vašeho psa, u kompletních krmiv je to jednoduché, rozlišují se granule pro štěňata, dospělé psy a seniory (dále se rozlišují např. pro malá, střední a velká plemena a podle různých specifických potřeb). Pokud barfujete, tak dávku sestavujete sami, a proto postupujte podle tabulek, aby štěně v období růstu nemělo nedostatek nutných živin. V případě potřeby si nechte poradit od zkušenějších.

ZDRAVÍ

Faraón je zdravé plemeno, největším nedostatkem, který se objevuje, je chudozobost a u psů kryptorchismus (nesestouplá varlata). Do chovu se psi s řádně nesestouplými varlaty nepřipouštějí a klubovou směrnicí je dán počet zubů, který maximálně může chybět (4 zuby typu P - třenové a M - stoličky). K uchovnění není nutné absolvovat žádné vyšetření na dědičné nemoci. Mnoho chovatelů ovšem nechává své psy testovat na běžná onemocnění očí a pohybového aparátu, což je samozřejmě dobře, protože jedině tak lze zajistit zdraví plemene i do budoucna.

Záleží na chovatelské stanici, ale mnoho faraónských psů, kteří aktivně působí v chovu, má vyšetření PRA, HC a RD, někteří nechávají vyšetřit i DLK, DKK a LP. Progresivní retinální atrofie (PRA) je onemocnění oční sítnice, při kterém odumírají světločivné buňky a končí slepotou. Hereditární katarakta (HC) opět postihuje oči a jedná se o šedý zákal. Retinální dysplazie (RD) je nedostatečný vývoj sítnice. 

Dále se u psů mohou nechat posoudit kyčle (dysplazie kyčelního kloubu, DKK), lokty (dysplazie loketního kloubu, DLK) a luxace pately (vykloubení čéšky). 

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Faraón je náročnější na výchovu, a proto se nehodí pro úplné začátečníky. Potřebuje vaši důvěru, pochopení a trpělivost. Je důležitá intenzivní socializace od raného věku a výchova musí probíhat bez nátlaku. Faraónský chrt vyžaduje mnoho pozornosti a pokud se mu nebudete dostatečně věnovat, tak si ji vynutí, kdo by odolal jeho roztomilým snahám o vaše zaujetí.

Toto plemeno rozhodně není vhodné pro pobyt venku, jak kvůli srsti, která jej nechrání proti chladnému počasí, tak i pro svou povahu. Nejlépe je mu uvnitř v blízkosti pána. Hodí se do rodinného domku i do bytu, kde možná překvapivě zjistíte, že i přes svou velikost je dost skladný. Tito psi budou nejraději spát u vás v posteli nebo na gauči, vyhledávají vyvýšená místa a spaní na zemi pro ně není dost dobré. 

Je nutné dopřát mu dostatek pohybu, ideálně se s ním můžete věnovat dostihům nebo coursingu. Bude s vámi rád chodit na dlouhé procházky, ale na neoplocených místech jej nepouštějte z vodítka, protože i přes velkou oddanost lovecký pud vždycky zvítezí.

V zimních měsících je nutné faraóna oblékat a při mrazech také mazat uši, které by mohly omrznout.  

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud chcete aby se váš faraón mohl aktivně zapojit v chovu psů s průkazem původu, tak budete muset splnit všechna kritéria klubu k zařazení do chovu. Prvním předpokladem je koupě štěněte s průkazem původu, ideálně vybírejte takového jedince, který je bez hrubých vad proti standardu. Nikdo vám ovšem nezaručí, že ze špičkového štěněte vyroste výstavní dospělák.

K uchovnění je nutné absolvovat bonitaci, na níž bude váš pes odborně posouzen. S faraónským psem se na ni můžete přihlásit od 15 měsíců věku. 

Dále se musíte zúčastnit dvou výstav vyššího typu s hodnocením výborný od 12 měsíců, nebo složit coursingovou či dostihovou licenci. Vše se předkládá při bonitaci. Žádná zdravotní vyšetření nejsou požadována.

Dalším kritériem je věková hranice pro krytí, pes se může aktivně zapojit v chovu od věku 18 měsíců a fena až od 24 měsíců. Horní věková hranice není u psů omezena, u fen je to 8 let věku. 

Vylučující vady z chovu jsou: jiný skus než nůžkový, chybějící řezák, nestandardně uložené bílé znaky, černý pigment, bázlivost, agresivita, vysoký krok, šroubovitý ocas. Psi musí mít obě varlata sestouplá v šourku. Toleruje se ztráta maximálně 4 zubů a to typu P a M.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Toto plemeno není mezi veřejností tolik známé a může dojít k jeho záměně s chrty a podobnými starobylými plemeny jako je on sám. Ibizského podenca, sicilského chrta, kanárského podenca a faraóna spojuje společný předek, staroegyptský chrt, kterého můžeme znát ze stěn egyptských hrobek. 

Ibizský podenco

Faraónský pes -

Někdy se mu říká i Baleárský pes. Ibizský podenco má hlavu ve tvaru komolého kužele, jeho výška se pohybuje od 60 do 72 cm. Faraonský pes má z profilu hlavu do tvaru tupého klínu, jeho kohoutková výška je v rozmezí od 53 do 63,5 cm. Podencova srst může být na rozdíl od faraónovi ve třech varietách, kromě hladké i hrubá (velmi se cení bradky) a dlouhá (alespoň 5 cm dlouhá). Barevně jsou na tom obě plemena velmi podobně, podenco je nejčastěji červenobílý, červený nebo bílý, objevit se může i béžová, ale pouze u výjimečného jedince a ne u hladkosrsté variety. Faraón má standardem dané pálené zbarvení s bílými znaky.

Kanárský podenco

Kanárský podenco je faraónskému psovi velice podobný, jejich kohoutková výška se liší pouze pár centimetry. Totožné je i zbarvení a typ srsti. Podenco se vyskytuje v červenobílé barvě, při čemž červená může být ve světlejších (oranžových) a tmavších (mahagonových) odstínech. Podencova hlava má tvar protaženého komolého kužele. Faraónova hlava zase z profilu připomíná tupý klín. Dokonce i špičky ocasů mají obě plemena často bílé. 

Sicilský chrt

Faraónský pes -

Sicilský chrt by měl být proti faraónovi o něco menší, protože jeho kohoutková výška se pohybuje mezi 42 až 52 cm, Váží 8 až 10 kg, takže je drobnější. Má krátkou srst na hlavě, uších a končetinách, tělo a ocas pokrývá polodlouhá srst (dlouhá asi 3 cm). Vyskytuje se v jednobarevné béžové barvě a pak také v béžové v kombinaci s bílou. Toleruje se i bílá barva s oranžovými skvrnami. Faraónova srst je pouze krátká a v pálené barvě.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Je to středně velký pes s čistými liniemi, hrdým postojem a ostražitým výrazem. Je silný, ale přesto působí elegantně. V pohybu je velmi rychlý a volný.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 60 cm    tolerance: +3,5 cm, -4 cm
fenky: 57 cm    tolerance: +4 cm, -4 cm
Pozn. k výšce:

Ideální výška psů je 56 cm a fen 53 cm.

Pozn. k hmotnosti:
Hmotnost standard neuvádí.
Srst:

Krátká, lesklá, jemná i drsnější, přiléhavá, bez dlouhých chlupů. 

Zbarvení:

Barva faraónského psa je pálená nebo tmavě pálená s povolenými bílými znaky na určitých místech na těle. Mohou se objevit na špičce ocasu, hrudi (hvězda), tlapkách. Dále se ještě připouští tenký bílý proužek uprostřed obličeje. Bílé znaky kdekoliv jinde na těle jsou nežádoucí.

HLAVA

Partie čenichu je o něco delší než mozkovna. Temeno je paralelní s linií lebky a hlava při pohledu z boku svým tvarem vypadá jako tupý klín. 

MOZKOVNA

lebka:

Dlouhá, suchá a dobře formovaná.

Stop:

Nepříliš vyjádřený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba má masovou barvu a vždy splývá se srstí.

Čelisti, zuby:

Silné zuby jsou zasazeny také v silných čelistech kolmo. Skus má být nůžkový, tedy horní řezáky a špičáky těsně překrývají spodní. 

Oči:

Oválné, středně hluboko zasazené, mají jantarovou barvu a splývají s barvou srsti. Výraz je pozorný a inteligentní.

Uši:

Jsou velké, jemné, středně vysoko nasazené a u základny široké. V afektu nošené vztyčeně, ale velmi pohyblivé.

KRK

Je svalnatý, mírně prohnutý, štíhlý a dlouhý. Linie hrdla je suchá.

TRUP

Délka těla měřená od špičky hrudní kosti ke kyčelní kosti je větší než kohoutková výška. Trup je pružný.

Horní linie:

Hřbetní linie je téměř rovná.

Záď:

Od beder ke koření ocasu je mírně spáditá.

Spodní linie:

Břicho je úměrně vtažené.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné a paralelní.

Rameno:

Dobře uložené, silné a dlouhé.

Lokty:

Těsně přiléhají k hrudníku.

Tlapy hrudních končetin:

Silné s dobře vyklenutými prsty a pevnými polštářky. Nejsou vytočené dovnitř ani ven.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Silné a svalnaté. Při pohledu zezadu jsou paralelní.

Kolena:

Středně zaúhlená. Bérec je dobře vyvinutý.

Paspárky:

Mohou být odstraněny.

Tlapy pánevní:

Silné s dobře vyklenutými prsty a pevnými polštářky. Nejsou vytočené dovnitř ani ven. Paspárky mohou být odstraněny.

CHODY PSA

Pohyb je volný, plynulý a prostorný bez viditelné námahy, hlava je nošena vysoko. Končetiny i tlapky při pohybu nevybočují, ale pohybují se paralelně v linii těla. Vysoký krok a vybočování je velmi nežádoucí.

OCAS

Je u kořene poměrně široký a postupně ke špičce se zužuje (bičovitý tvar). Nasazen středně vysoko, v pohybu je nošen vysoko a prohnutý, v klidu dosahuje k hlezennímu kloubu. Nežádoucí je šroubovitý ocas a neměl by být nošen mezi zadními končetinami. 

přečteno: 1 539x