logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno není vůbec vhodné pro začátečníky, jeho výchova je složitá a potřebuje zkušeného pána, který ví, co dělá.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Toto plemeno se výborně hodí právě do bytu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Tento pes se pro alergiky nehodí.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes v chladném počasí vydrží, ale raději má vyhřátou postel svého pána.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je velmi citlivý, v některých situacích může působit až přecitlivěle.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se dokáže naučit mnoho věcí, ale musí sám chtít.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes má velmi silně vyvinutý lovecký pud, jakmile se v houští něco šustne, tak za tím bude chtít vyrazit.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes zbytečně neštěká, je to tichý společník.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes může být hlídačem za předpokladu vhodného výcviku.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

U tohoto plemene je výchova těžší, výcviku je nutné věnovat dostatek pozornosti a nepodcenit ji.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná pouze v období výměny srsti, ale jen málo.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Toto plemeno nevyžaduje speciální péči.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tohoto psa nemoci příliš netrápí.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Toto plemeno nemá sklony k obezitě.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno není v České republice tak populární.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je v dospělosti středně velké.

Basenji

Basenji

Basenji
Další pojmenování: BSN, konžský pes, africký neštěkající pes, pes Zande, Ango Angari

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina V. - Špicové a tzv. plemena primitivní
Sekce 6 - Primitivní plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 43
Of. zkratka plemene v ČR: BSN
Země původu: střední Afrika
Vznik plemene: Starověk
Původní využití: Lovec
Využití dnes: Rodinný pes, Společenský pes
Kluby v ČR:

Basenji klub Bohemia (BKB)

VARIETY PLEMENE BASENJI

U tohoto plemene se nevyskytují variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Basenji je historické plemeno, jak dokazují nástěnné malby nalezené v Africe. Vzniklo před pár tisíci lety a mohli bychom jej zařadit k tzv. šensi psům, což jsou primitivní ne tolik domestikovaní psi. Většinou žili u domorodých kmenů, ale byli aktivně zapojeni do života ve vesnici, v případě basenjiho se jednalo o lov. Další skupinou takových primitivních plemen jsou páriové, kteří se od šensiů liší tím, že se jednalo o polodivoké psy, kteří žili na okraji společnosti a živili se převážně zbytky. Oba tyto pojmy jsou ovšem víceznačné.

Střední Afrika - KongoNovodobá historie plemene se začala psát v 19. století, kdy došlo k objevení basenjiho ve střední Africe u domorodých kmenů Pygmejů, kteří psy využívali k lovu, jenž byl zdrojem jejich obživy. 

V roce 1880 byli první zástupci plemene převezeni do Velké Británie. O patnáct let později se někteří jedinci zúčastnili světově známé výstavy Crufts. Tehdy se basenjimu říkalo kongo teriér či africký pralesní pes. Vzhledem k rozšíření psinky a neexistenci vakcíny byli tito psi nemocí zasaženi a na její následky zemřeli.

Další pokus o import nových jedinců byl uskutečněn v roce 1923 lady Hellen Nutting, kdy byli psi hned naočkováni, bohužel opět zemřeli tentokrát v reakci na očkování.

Šťastným se stal rok 1936, ve kterém Olivie Burnsová přivezla do Anglie další zástupce tohoto plemene. Začala s chovem basenji mimo Afriku a v roce 1939 byl po dalších úspěšných importech založen první Basenji klub na světě. Anglie se stala kolébkou novodobého chovu basenji a velké zásluhy za to měla Veronica Tudor-Williamsová se svou chovatelskou stanicí of the Congo.

Z Anglie byli první psi dovezeni do USA v roce 1939 a o rok později do Kanady (Kwilu of the Congo). Tento pes stal velmi úspěšným na výstavním poli a jako první zástupce svého plemene obdržel titul šampiona.

Do České republiky (tehdejší ČSSR) byli první basenji přivezeni v roce 1974 z Francie, jednalo se o psa a brzy na to byla importována i fena (oba z chovatelské stanice d’Alverne). První vrh se u nás narodil v roce 1976. Basenji klub Bohemia, který zaštiťuje chov basenji, byl založen v roce 1998.

POVAHA

U basenjiho je nutné zohlednit, že patří k původním psům. Povaha těchto psů je odlišná od ostatních, jsou více nezávislí a samostatní. Jedná se o velmi inteligentní plemeno, které může být při dostatečné socializaci skvělým společníkem.

BasenjiBasenji má svou hlavu a poslechne jen, když on bude chtít. Tvrzení, že je nevycvičitelný, není úplně pravda, je pouze tvrdohlavý a když v něčem nevidí smysl, tak to prostě neudělá. Pokud víte, jak na něj a poskytnete mu dostatečnou motivaci, tak se naučí, co bude potřeba. Je to citlivá duše, a proto si k němu cestu přes fyzické tresty rozhodně nenajdete, naopak tím dosáhnete toho, že se stáhne do sebe a postaví si hlavu. Chce to dostatek trpělivosti, plnou kapsu dobrůtek a pozitivní motivaci, to je klíč, jak u basenjiho uspět. 

Historie se bohužel nezapře, a proto má basenji stále silně vyvinutý lovecký pud, s čímž souvisí i velmi rychlá reakční doba. Na neoplocených loukách se nedoporučuje pouštět z vodítka, jakmile zahlédne kořist, vaše šance na úspěšné přivolání je mizivá. 

Basenji se rozhodně nehodí pro pobyt v kotci, potřebuje neustálý kontakt se svým pánem a miluje teplo postele. Špatně snáší samotu, své smečce a hlavně pánovi, kterého si sám vybírá, je velmi oddaný a věrný. Stačí mu vaše blízkost, nepotřebuje neustálou zvláštní pozornost.

Hodí se k dětem a ostatním psů i zvířatům, ovšem za předpokladu důkladné výchovy a socializace již od štěněte. Je to velmi milý a ostražitý společník, k cizím lidem je nedůvěřivý. Někteří jedinci mohou mít sklony k dominantnímu chování, což platí zejména pro psy.

Basenji potřebuje porozumění, pokud očekáváte stoprocentní poslušnost, tak toto plemeno pro vás není vhodné. 

 

POHYB

Basenji potřebuje mnoho pohybu, nesmí se nudit, a proto mu musíte věnovat dostatek času. Jeho pohybové nároky můžete uspokojit dlouhými procházkami či běháním. Pozor si dávejte na pouštení z vodítka, vždy mějte na paměti lovecké schopnosti plemene. 

Jestliže chcete svému psovi zajistit dostatečné vyžití, tak se můžete věnovat dostihům nebo coursingu, to jsou aktivity pro basenjiho jak stvořené. 

Když mu poskytnete dostatek pohybu, tak po zbytek dne bude se svým pánem ochotně ležet na gauči. Basenji zbožňuje procházky, ale nemá rád vodu, takže v dešti počítejte jen s rychlým vyvenčením, dál jej zřejmě nedostanete. Vzhledem k tomu se i v létě nerad koupe, ale u vody se vydrží „opalovat“ na sluníčku.

 

PÉČE

Basenji je celkem bezúdržbový pes. Nemá podsadu, takže líná velmi málo. Navíc mají basenji přehnané sklony k čistotnosti, v tomto se dají přirovnat ke kočkám. Dokonce si čistí obličej předními packami. Můžete jej občas přejet gumovým hřbílkem, které se používá na krátkosrstá plemena, uvidíte, že masáž mu bude příjemná. Basenji se díky své čistotnosti vyznačuje tím, že nemá typický psí pach. 

Pravidelně je nutné kontrolovat drápky na tlapkách a v případě potřeby zkrátit. Při stříhání drápků dávejte pozor, abyste jej nestřihli až do nervu. Je potřeba, aby měl s takovou péčí pozitivní zkušenost, proto jej chvalte a nezapomeňte na pamlsky.

Pozornost byste měli zaměřit i na zuby. Je nutné předcházet vzniku zubního kamene. Do potravy můžete přidávat doplňky, které zabraňují tvoření. Vhodné je také naučit psa na mechanické čištění zubů. 

ZAJÍMAVOSTI

Plemeno basenji oplývá hned několika zajímavostmi. Jedná se o starodávné původní plemeno. Patří mezi šensi psy. 

Basenji neumí štěkat, plně to ovšem vynahrazuje širokou škálou zvuků které umí vydávat. Vydává dokonce zvuk podobný jódlování. Tím je známý také novoguinejský zpívající pes, jehož hlas je podobný keporkakům.

Přestože basenji žije v jiných podmínkách, než byl zvyklý, tak feny hárají pouze jednou do roka, a to v období, kdy je u nás zima, zejména v prosinci. Což vypadá zvláštně, ale je to kvůli tomu, že v oblasti jejich původu v této době nastávalo jaro. Vzhledem k nepříznivým podmínkám a zimě, která u nás v tuto dobu panuje, je nutné udržovat narozená štěňátka v teple a později je ven oblékat, aby neprochladla.

VÝŽIVA

Pro zdraví psa je důležité zajistit mu kvalitní stravu v každém věku. Pokud se rozhodnete pro granule, tak vybírejte ty kvalitnější a vždy čtěte složení. Nevěřte reklamním tahům prodejců. Na prvním místě ve složení by vždy mělo být maso a ne obiloviny. Ideální volbou jsou granule grain free (bez obilovin) nebo low grain (s nízkým obsahem obilovin). Zapomeňte na barevná marketová krmiva, ta obsahují například v určité barvě granulí celá 4 % masa a zbytek jsou obiloviny.

Jestliže chcete opravdu mít přehled nad tím, co psovi dáváte, tak můžete vyzkoušet krmení syrovou stravou (BARF). Než se do tohoto typu stravování pustíte, je nutné si něco nastudovat, abyste psovi dopřáli vše potřebné. Krmná dávka musí být vyvážená a kromě čisté svaloviny by také měla obsahovat vnitřnosti, ovoce, zeleninu a kosti, ty podávejte vždy syrové bez tepelné úpravy, protože ta změní strukturu kostí a můžete psovi ublížit.

ZDRAVÍ

Průměrný věk basenjiho je 12 až 14 let.

Vzhledem ke starobylosti plemene, není basenji tolik náchylný k nemocem. V moderním chovu se však provádějí oční testy (PRA a PPM) a vyšetření na FS (Fanconiho syndrom). Jedinci s nepříznivým výsledkem nejsou do chovu přijati.

PPM (perzistentní pupilární membrána) je oční onemocnění, při kterém je zasažena zornice. Ještě při embryonálním vývoji tato pupilární membrána chrání oko a zajišťuje prokrvení. Po prvním otevření očí ji můžeme zahlédnout v podobě jemné sítě, ale správně by měla struktura zmizet. Onemocnění nemusí způsobit žádné problémy, záleží na rozsahu postižení.

PRA (progresivní retinální atrofie) je onemocnění oční sítnice, při kterém dochází k odumírání buněk, jež přijímají světelné paprsky. Jedinec postupně přichází o zrak, což se začíná projevovat zhoršeným viděním za šera a periferním viděním. Před samotnou slepotou přichází zakalení čočky. Na toto onemocnění se provádí test, u kterého mohou být tři výsledky: clear (čistý), carrier (přenašeč) a affected (postižený).

FS (Fanconiho syndrom) je onemocnění ledvin, při kterém v proximálních tubulech ledvin (vývodné kanálky) nedochází ke zpětnému vstřebávání potřebných látek a ty jsou vylučovány močí. Psovi postiženému touto nemocí chybí minerály, vitamíny a zásady (díky tomu také klesá pH krve). Nemoc vrcholí selháním ledvin a následnou smrtí. Mezi příznaky, které může zaznamenat majitel psa patří časté pití, močení a vysoká hodnota glukózy v moči. Léčba pouze zpomalí průběh nemoci, ale selhání ledvin neodvrátí. V dnešní době lze při brzkém zjištění zajistit psovi celkem normální život. K uchovnění basenjiho je potřeba vyšetření na tuto nemoc, při kterém existuje výsledek clear (čistý), carrier (přenašeč), affected (postižený). V chovném páru pak musí být alespoň jeden z jedinců čistý a druhý může být maximálně přenašeč.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Basenji potřebuje pochopení a ne tvrdou ruku. Obrňte se tedy trpělivostí, násilím se s ním nikam nedostanete. Samotu snáší špatně a potřebuje být co nejvíce se svým pánem. Basenji se absolutně nehodí pro pobyt v kotci.

Důležitá je důkladná socializace již od ranného věku. Pokud chcete, aby byl váš basenji přatelský a snášel se s dětmi, jinými psy a ostatními zvířaty, tak toho docílíte, když budete obě strany pomalu zvykat. Dostatečně socializovaný a vychovaný basenji může být skvělým společníkem a parťákem pro život.

Basenji bude šťastný za pelech na slunném místě co nejblíže u vás. Nepohrdne ani postelí, ze které ho budete jen těžko dostávat.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Abyste mohli basenjiho řádně uchovnit, tak potřebujete mít jedince s průkazem původu FCI (ČMKU). Pak je nutné podstoupit bonitaci (uchovnění), a to nejdříve ve věku 12 měsíců jedince. Tam bude pes odborně posouzen a jeho nedostatky se zaznamenají do bonitační karty, pes musí mít sestouplá obě varlata a všichni jedinci musí mít nůžkový skus, maximálně je povolena ztráta M3.

K bonitaci je nutné doložit výsledky zdravotních vyšetření a absolvovat alespoň tři výstavy vyššího typu se známkou nejhůře Velmi dobrá. Jedné z výstav se musíte zúčastnit až ve věku od 15 měsíců zvířete.

S basenjim musíte jít na vyšetření očí k oftalmologovi. PRA musí být negativní a PPM nejhůře jako nižší stupeň. Dále je potřeba absolvovat vyšetření na FS, ze kterého musí váš pes vyjít nejhůře jako přenašeč/přenašeč. 

Po uchovnění musí být jedinec řádně zapsán do evidence chovných jedinců ČMKJ (Českomoravská kynologická jednota).

Do chovu můžete basenjiho zařadit po splnění všech podmínek a nejdříve v 18 měsících věku. Horní hranice je stanovena pro feny na 8 let, naposledy může být nakryta v den svých narozenin. Při výběru chovného páru je nutné zohlednit výsledky zdravotních vyšetření. Alespoň jeden z páru musí být pravděpodobně čistý/čistý na FS a prostý PPM.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Pokud vás někdo potká s basenjim, tak se může stát, že jej bude pokládat za voříška, protože není v České republice tolik rozšířený. Proti kříženci však basenji působí noblesním dojmem, vypadá vznešeně a elegantně.

Zaměnit basenjiho s jiným plemenem není tak jednoduché, jelikož vykazuje dost rysů, které jej i od toho nejpodobnějšího psa dostatečně odlišují. Přesto si uvedeme alespoň dvě plemena.

Faraónský pes

Basenji -

Toto plemeno nezískalo svůj název náhodou a může se pyšnit podobně bohatou historií jako basenji. Faraonský chrt je vyšší a působí štíhleji. S basenjim byste si ho neměli splést ani kvůli velkým a tenkým uším a štíhlému, dlouhému ocasu. Basenji je menší a jeho ocas je typicky jednou nebo dvakrát zatočený. Faraonský chrt se navíc vyskytuje pouze v jednom zbarvení s různými odstíny. Nalezneme u něj červenou barvu a možné jsou bílé znaky na konci ocasu, hrudi a tlapkách.

Shiba-Inu

Basenji -

Vzhledem k tomu, že plemeno shiba inu zatím není v České republice tolik rozšířené, mohl by si laik splést basenjiho s ní. Oba mají trochu liščí vzhled. Shiba patří k japonským špicovitým psům. Podobná je basenjimu velikostí či zatočeným ocasem. Liší se ve struktuře srsti, shiba má na rozdíl od basenjiho i podsadu, srst je sice krátká, ale huňatá.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Basenji je pes s dobrými proporcemi, má dlouhé končetiny a pevně stočený ocas. Působí elegantním dojmem, krk je výrazně klenutý a hlava roztomile vrásčitá. Uši jsou vztyčené, díky čemuž vypadá basenji ostražitě. 

Důležité proporce:

Vzdálenost mezi vrcholem týlního hrbolu je větší než vzdálenost od stopu ke špičce čumáku.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 43 cm    tolerance: +0, -0
fenky: 40 cm    tolerance: +0, -0
Hmotnost:
psi:11 kg,    povolená odchylka: +0, -0
fenky: 9,5 kg,    povolená odchylka: +0, -0
Osrstění:

Je to hladkosrstý pes s jemnou a hustou srstí.

Zbarvení:

Připouští se mnoho barev, nejtypičtější je červená v kombinaci s bílou, s takto zbarveným basenjim se můžete potkat nejčastěji. Dále je možná černá s bílou, černá s tříslovou, pouze černá a bílá, možné je červené zbarvení s tříslovými znaky. U basenji se vyskytuje i žíhání, a to v barevné kombinaci červená s černou, v tomto případě by pruhy měly být dostatečně výrazné.

Bílá srst se vyskytuje na tlapkách, hrudníku a konci ocasu, připouštějí se ovšem bílé končetiny, lysina či obojek.

Kůže:

Měkká a vláčná.

HLAVA

Pro plemeno je typické vrásčité čelo při pozici uší v pozoru, díky čemuž pes vypadá velmi roztomile. Vrásky se mohou tvořit i po stranách obličeje, ale nesmí být příliš velké, aby se netvořily nežádoucí laloky. Vrásky jsou dobře viditelné již u štěňat, méně u tříbarevného zbarvení.

MOZKOVNA

lebka:

Zužuje se směrem k čumáku, stejně tak boční linie směrem k tlamě, díky čemuž jsou zřetelné líce. Lebka je plochá a středně široká.

Stop:

Není příliš výrazný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Žádoucí je černě pigmentovaný čumák.

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné a zuby mají být postaveny v nůžkovém skusu, ve kterém horní zuby přiléhají ke spodním.

Líce:

Hladká lícní linie.

Oči:

Mají mandlový tvar a tmavou barvu. Postavení v lebce je spíše šikmé, výraz basenjiho je neurčitý, zasněný, jakoby zahleděný do daleka, nedá se předvídat.

Uši:

Vzhledem k ostatním proporcím jsou reativně malé, tvar je zašpičatělý. Na lebce jsou posazeny spíše vepředu. Vzdálenost od špičky ucha ke středu lebky je nižší než vzdálenost od kořene ucha do stejného místa.

KRK

Působí silným dojmem, ale není tlustý ani příliš dlouhý. Hlava je hrdě držena, což je způsobeno dobrým umístením krku mezi rameny. 

TRUP

Harmonický.

Hřbet:

Rovný a krátký.

Bedra:

Pevná a krátká.

Spodní linie:

Přechod nahoru formuje výrazný pas.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Jsou rovnoběžné až na zem a postoj je široký.

Rameno:

Umístěné spíše vzadu a přiměřeně osvalené.

Lokty:

Těsně přiléhající k hrudníku. Zepředu tvoří jednu linii se žebry.

Předloktí:

Velmi dlouhá. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Patřičně osvalené a díky tomu silné.

Stehna:

Dlouhá.

Kolena:

Kolenní kloub má přiměřené úhlení. 

Hlezno:

Úhlení v pořádku a nesmí být vybočená ani vbočená.

Tlapy pánevní:

Mají výrazně klenuté prsty, krátké drápy a silné polštářky. Tlapky jsou v poměru k tělu relativně malé a úzké. Musí být dostatečně pevné.

CHODY PSA

Basenji má svižný a neunávný pohyb, díky korektnímu úhlení se končetiny pohybují rovně.

OCAS

Je jednou nebo dvakrát pevně zatočený a přiléhá přímo k pátěři blízko ke stehnům. Ocas je vysoko nasazený, čímž opticky zmohutňuje zadní končetiny (hýžďový oblouk přesahuje kořen ocasu).

 

Obrázky Basenjiho:

80%
přečteno: 3 203x