topovat ověřit
15.01.2024 / 24.04.2024
Basenji

Basenji

Basenji
100%
Další pojmenování: BSN, konžský pes, africký neštěkající pes, pes Zande, Ango Angari
Basenji

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina V. - Špicové a tzv. plemena primitivní
Sekce 6 - Primitivní plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 43
Of. zkratka plemene v ČR: BSN
Země původu: střední Afrika
Vznik plemene: Starověk
Průměrná délka života: 12 - 14 roků
Původní využití: Lovec
Využití dnes: Společenský pes, Rodinný pes
Kluby v ČR:

Basenji klub Bohemia (BKB)

VARIETY PLEMENE Basenji

U tohoto plemene se nevyskytují variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Basenji je historické plemeno, jak dokazují nástěnné malby nalezené v Africe. Vzniklo před pár tisíci lety a mohli bychom jej zařadit k tzv. šensi psům, což jsou primitivní ne tolik domestikovaní psi. Většinou žili u domorodých kmenů, ale byli aktivně zapojeni do života ve vesnici, v případě basenjiho se jednalo o lov. Další skupinou takových primitivních plemen jsou páriové, kteří se od šensiů liší tím, že se jednalo o polodivoké psy, kteří žili na okraji společnosti a živili se převážně zbytky. Oba tyto pojmy jsou ovšem víceznačné.

Střední Afrika - KongoNovodobá historie plemene se začala psát v 19. století, kdy došlo k objevení basenjiho ve střední Africe u domorodých kmenů Pygmejů, kteří psy využívali k lovu, jenž byl zdrojem jejich obživy. 

V roce 1880 byli první zástupci plemene převezeni do Velké Británie. O patnáct let později se někteří jedinci zúčastnili světově známé výstavy Crufts. Tehdy se basenjimu říkalo kongo teriér či africký pralesní pes. Vzhledem k rozšíření psinky a neexistenci vakcíny byli tito psi nemocí zasaženi a na její následky zemřeli.

Další pokus o import nových jedinců byl uskutečněn v roce 1923 lady Hellen Nutting, kdy byli psi hned naočkováni, bohužel opět zemřeli tentokrát v reakci na očkování.

Šťastným se stal rok 1936, ve kterém Olivie Burnsová přivezla do Anglie další zástupce tohoto plemene. Začala s chovem basenji mimo Afriku a v roce 1939 byl po dalších úspěšných importech založen první Basenji klub na světě. Anglie se stala kolébkou novodobého chovu basenji a velké zásluhy za to měla Veronica Tudor-Williamsová se svou chovatelskou stanicí of the Congo.

Z Anglie byli první psi dovezeni do USA v roce 1939 a o rok později do Kanady (Kwilu of the Congo). Tento pes stal velmi úspěšným na výstavním poli a jako první zástupce svého plemene obdržel titul šampiona.

Do České republiky (tehdejší ČSSR) byli první basenji přivezeni v roce 1974 z Francie, jednalo se o psa a brzy na to byla importována i fena (oba z chovatelské stanice d’Alverne). První vrh se u nás narodil v roce 1976. Basenji klub Bohemia, který zaštiťuje chov basenji, byl založen v roce 1998.

POVAHA

U basenjiho je nutné zohlednit, že patří k původním psům. Povaha těchto psů je odlišná od ostatních, jsou více nezávislí a samostatní. Jedná se o velmi inteligentní plemeno, které může být při dostatečné socializaci skvělým společníkem.

BasenjiBasenji má svou hlavu a poslechne jen, když on bude chtít. Tvrzení, že je nevycvičitelný, není úplně pravda, je pouze tvrdohlavý a když v něčem nevidí smysl, tak to prostě neudělá. Pokud víte, jak na něj a poskytnete mu dostatečnou motivaci, tak se naučí, co bude potřeba. Je to citlivá duše, a proto si k němu cestu přes fyzické tresty rozhodně nenajdete, naopak tím dosáhnete toho, že se stáhne do sebe a postaví si hlavu. Chce to dostatek trpělivosti, plnou kapsu dobrůtek a pozitivní motivaci, to je klíč, jak u basenjiho uspět. 

Historie se bohužel nezapře, a proto má basenji stále silně vyvinutý lovecký pud, s čímž souvisí i velmi rychlá reakční doba. Na neoplocených loukách se nedoporučuje pouštět z vodítka, jakmile zahlédne kořist, vaše šance na úspěšné přivolání je mizivá. 

Basenji se rozhodně nehodí pro pobyt v kotci, potřebuje neustálý kontakt se svým pánem a miluje teplo postele. Špatně snáší samotu, své smečce a hlavně pánovi, kterého si sám vybírá, je velmi oddaný a věrný. Stačí mu vaše blízkost, nepotřebuje neustálou zvláštní pozornost.

Hodí se k dětem a ostatním psů i zvířatům, ovšem za předpokladu důkladné výchovy a socializace již od štěněte. Je to velmi milý a ostražitý společník, k cizím lidem je nedůvěřivý. Někteří jedinci mohou mít sklony k dominantnímu chování, což platí zejména pro psy.

Basenji potřebuje porozumění, pokud očekáváte stoprocentní poslušnost, tak toto plemeno pro vás není vhodné. 

 

POHYB

Basenji potřebuje mnoho pohybu, nesmí se nudit, a proto mu musíte věnovat dostatek času. Jeho pohybové nároky můžete uspokojit dlouhými procházkami či běháním. Pozor si dávejte na pouštení z vodítka, vždy mějte na paměti lovecké schopnosti plemene. 

Jestliže chcete svému psovi zajistit dostatečné vyžití, tak se můžete věnovat dostihům nebo coursingu, to jsou aktivity pro basenjiho jak stvořené. 

Když mu poskytnete dostatek pohybu, tak po zbytek dne bude se svým pánem ochotně ležet na gauči. Basenji zbožňuje procházky, ale nemá rád vodu, takže v dešti počítejte jen s rychlým vyvenčením, dál jej zřejmě nedostanete. Vzhledem k tomu se i v létě nerad koupe, ale u vody se vydrží „opalovat“ na sluníčku.

 

PÉČE

Basenji je celkem bezúdržbový pes. Nemá podsadu, takže líná velmi málo. Navíc mají basenji přehnané sklony k čistotnosti, v tomto se dají přirovnat ke kočkám. Dokonce si čistí obličej předními packami. Můžete jej občas přejet gumovým hřbílkem, které se používá na krátkosrstá plemena, uvidíte, že masáž mu bude příjemná. Basenji se díky své čistotnosti vyznačuje tím, že nemá typický psí pach. 

Pravidelně je nutné kontrolovat drápky na tlapkách a v případě potřeby zkrátit. Při stříhání drápků dávejte pozor, abyste jej nestřihli až do nervu. Je potřeba, aby měl s takovou péčí pozitivní zkušenost, proto jej chvalte a nezapomeňte na pamlsky.

Pozornost byste měli zaměřit i na zuby. Je nutné předcházet vzniku zubního kamene. Do potravy můžete přidávat doplňky, které zabraňují tvoření. Vhodné je také naučit psa na mechanické čištění zubů. 

ZAJÍMAVOSTI

Plemeno basenji oplývá hned několika zajímavostmi. Jedná se o starodávné původní plemeno. Patří mezi šensi psy. 

Basenji neumí štěkat, plně to ovšem vynahrazuje širokou škálou zvuků které umí vydávat. Vydává dokonce zvuk podobný jódlování. Tím je známý také novoguinejský zpívající pes, jehož hlas je podobný keporkakům.

Přestože basenji žije v jiných podmínkách, než byl zvyklý, tak feny hárají pouze jednou do roka, a to v období, kdy je u nás zima, zejména v prosinci. Což vypadá zvláštně, ale je to kvůli tomu, že v oblasti jejich původu v této době nastávalo jaro. Vzhledem k nepříznivým podmínkám a zimě, která u nás v tuto dobu panuje, je nutné udržovat narozená štěňátka v teple a později je ven oblékat, aby neprochladla.

VÝŽIVA

Pro zdraví psa je důležité zajistit mu kvalitní stravu v každém věku. Pokud se rozhodnete pro granule, tak vybírejte ty kvalitnější a vždy čtěte složení. Nevěřte reklamním tahům prodejců. Na prvním místě ve složení by vždy mělo být maso a ne obiloviny. Ideální volbou jsou granule grain free (bez obilovin) nebo low grain (s nízkým obsahem obilovin). Zapomeňte na barevná marketová krmiva, ta obsahují například v určité barvě granulí celá 4 % masa a zbytek jsou obiloviny.

Jestliže chcete opravdu mít přehled nad tím, co psovi dáváte, tak můžete vyzkoušet krmení syrovou stravou (BARF). Než se do tohoto typu stravování pustíte, je nutné si něco nastudovat, abyste psovi dopřáli vše potřebné. Krmná dávka musí být vyvážená a kromě čisté svaloviny by také měla obsahovat vnitřnosti, ovoce, zeleninu a kosti, ty podávejte vždy syrové bez tepelné úpravy, protože ta změní strukturu kostí a můžete psovi ublížit.

Zdraví

Průměrný věk basenjiho je 12 až 14 let.

Vzhledem ke starobylosti plemene, není basenji tolik náchylný k nemocem. V moderním chovu se však provádějí oční testy (PRA a PPM) a vyšetření na FS (Fanconiho syndrom). Jedinci s nepříznivým výsledkem nejsou do chovu přijati.

PPM (perzistentní pupilární membrána) je oční onemocnění, při kterém je zasažena zornice. Ještě při embryonálním vývoji tato pupilární membrána chrání oko a zajišťuje prokrvení. Po prvním otevření očí ji můžeme zahlédnout v podobě jemné sítě, ale správně by měla struktura zmizet. Onemocnění nemusí způsobit žádné problémy, záleží na rozsahu postižení.

PRA (progresivní retinální atrofie) je onemocnění oční sítnice, při kterém dochází k odumírání buněk, jež přijímají světelné paprsky. Jedinec postupně přichází o zrak, což se začíná projevovat zhoršeným viděním za šera a periferním viděním. Před samotnou slepotou přichází zakalení čočky. Na toto onemocnění se provádí test, u kterého mohou být tři výsledky: clear (čistý), carrier (přenašeč) a affected (postižený).

FS (Fanconiho syndrom) je onemocnění ledvin, při kterém v proximálních tubulech ledvin (vývodné kanálky) nedochází ke zpětnému vstřebávání potřebných látek a ty jsou vylučovány močí. Psovi postiženému touto nemocí chybí minerály, vitamíny a zásady (díky tomu také klesá pH krve). Nemoc vrcholí selháním ledvin a následnou smrtí. Mezi příznaky, které může zaznamenat majitel psa patří časté pití, močení a vysoká hodnota glukózy v moči. Léčba pouze zpomalí průběh nemoci, ale selhání ledvin neodvrátí. V dnešní době lze při brzkém zjištění zajistit psovi celkem normální život. K uchovnění basenjiho je potřeba vyšetření na tuto nemoc, při kterém existuje výsledek clear (čistý), carrier (přenašeč), affected (postižený). V chovném páru pak musí být alespoň jeden z jedinců čistý a druhý může být maximálně přenašeč.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Basenji potřebuje pochopení a ne tvrdou ruku. Obrňte se tedy trpělivostí, násilím se s ním nikam nedostanete. Samotu snáší špatně a potřebuje být co nejvíce se svým pánem. Basenji se absolutně nehodí pro pobyt v kotci.

Důležitá je důkladná socializace již od ranného věku. Pokud chcete, aby byl váš basenji přatelský a snášel se s dětmi, jinými psy a ostatními zvířaty, tak toho docílíte, když budete obě strany pomalu zvykat. Dostatečně socializovaný a vychovaný basenji může být skvělým společníkem a parťákem pro život.

Basenji bude šťastný za pelech na slunném místě co nejblíže u vás. Nepohrdne ani postelí, ze které ho budete jen těžko dostávat.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Abyste mohli basenjiho řádně uchovnit, tak potřebujete mít jedince s průkazem původu FCI (ČMKU). Pak je nutné podstoupit bonitaci (uchovnění), a to nejdříve ve věku 12 měsíců jedince. Tam bude pes odborně posouzen a jeho nedostatky se zaznamenají do bonitační karty, pes musí mít sestouplá obě varlata a všichni jedinci musí mít nůžkový skus, maximálně je povolena ztráta M3.

K bonitaci je nutné doložit výsledky zdravotních vyšetření a absolvovat alespoň tři výstavy vyššího typu se známkou nejhůře Velmi dobrá. Jedné z výstav se musíte zúčastnit až ve věku od 15 měsíců zvířete.

S basenjim musíte jít na vyšetření očí k oftalmologovi. PRA musí být negativní a PPM nejhůře jako nižší stupeň. Dále je potřeba absolvovat vyšetření na FS, ze kterého musí váš pes vyjít nejhůře jako přenašeč/přenašeč. 

Po uchovnění musí být jedinec řádně zapsán do evidence chovných jedinců ČMKJ (Českomoravská kynologická jednota).

Do chovu můžete basenjiho zařadit po splnění všech podmínek a nejdříve v 18 měsících věku. Horní hranice je stanovena pro feny na 8 let, naposledy může být nakryta v den svých narozenin. Při výběru chovného páru je nutné zohlednit výsledky zdravotních vyšetření. Alespoň jeden z páru musí být pravděpodobně čistý/čistý na FS a prostý PPM.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Pokud vás někdo potká s basenjim, tak se může stát, že jej bude pokládat za voříška, protože není v České republice tolik rozšířený. Proti kříženci však basenji působí noblesním dojmem, vypadá vznešeně a elegantně.

Zaměnit basenjiho s jiným plemenem není tak jednoduché, jelikož vykazuje dost rysů, které jej i od toho nejpodobnějšího psa dostatečně odlišují. Přesto si uvedeme alespoň dvě plemena.

Faraónský pes

Faraónský pes

Toto plemeno nezískalo svůj název náhodou a může se pyšnit podobně bohatou historií jako basenji. Faraonský chrt je vyšší a působí štíhleji. S basenjim byste si ho neměli splést ani kvůli velkým a tenkým uším a štíhlému, dlouhému ocasu. Basenji je menší a jeho ocas je typicky jednou nebo dvakrát zatočený. Faraonský chrt se navíc vyskytuje pouze v jednom zbarvení s různými odstíny. Nalezneme u něj červenou barvu a možné jsou bílé znaky na konci ocasu, hrudi a tlapkách.

Shiba-Inu

Shiba-Inu

Vzhledem k tomu, že plemeno shiba inu zatím není v České republice tolik rozšířené, mohl by si laik splést basenjiho s ní. Oba mají trochu liščí vzhled. Shiba patří k japonským špicovitým psům. Podobná je basenjimu velikostí či zatočeným ocasem. Liší se ve struktuře srsti, shiba má na rozdíl od basenjiho i podsadu, srst je sice krátká, ale huňatá.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Basenji je pes s dobrými proporcemi, má dlouhé končetiny a pevně stočený ocas. Působí elegantním dojmem, krk je výrazně klenutý a hlava roztomile vrásčitá. Uši jsou vztyčené, díky čemuž vypadá basenji ostražitě. 

Důležité proporce:

Vzdálenost mezi vrcholem týlního hrbolu je větší než vzdálenost od stopu ke špičce čumáku.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 43 cm tolerance: +0, -0
fenky: 40 cm tolerance: +0, -0
Hmotnost:
psi 11 kg tolerance: +0, -0
fenky: 9,5 kg tolerance: +0, -0
Osrstění:

Je to hladkosrstý pes s jemnou a hustou srstí.

Zbarvení:

Připouští se mnoho barev, nejtypičtější je červená v kombinaci s bílou, s takto zbarveným basenjim se můžete potkat nejčastěji. Dále je možná černá s bílou, černá s tříslovou, pouze černá a bílá, možné je červené zbarvení s tříslovými znaky. U basenji se vyskytuje i žíhání, a to v barevné kombinaci červená s černou, v tomto případě by pruhy měly být dostatečně výrazné.

Bílá srst se vyskytuje na tlapkách, hrudníku a konci ocasu, připouštějí se ovšem bílé končetiny, lysina či obojek.

Kůže:

Měkká a vláčná.

HLAVA

Pro plemeno je typické vrásčité čelo při pozici uší v pozoru, díky čemuž pes vypadá velmi roztomile. Vrásky se mohou tvořit i po stranách obličeje, ale nesmí být příliš velké, aby se netvořily nežádoucí laloky. Vrásky jsou dobře viditelné již u štěňat, méně u tříbarevného zbarvení.

MOZKOVNA

Lebka:

Zužuje se směrem k čumáku, stejně tak boční linie směrem k tlamě, díky čemuž jsou zřetelné líce. Lebka je plochá a středně široká.

Stop:

Není příliš výrazný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Žádoucí je černě pigmentovaný čumák.

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné a zuby mají být postaveny v nůžkovém skusu, ve kterém horní zuby přiléhají ke spodním.

Líce:

Hladká lícní linie.

Oči:

Mají mandlový tvar a tmavou barvu. Postavení v lebce je spíše šikmé, výraz basenjiho je neurčitý, zasněný, jakoby zahleděný do daleka, nedá se předvídat.

Uši:

Vzhledem k ostatním proporcím jsou reativně malé, tvar je zašpičatělý. Na lebce jsou posazeny spíše vepředu. Vzdálenost od špičky ucha ke středu lebky je nižší než vzdálenost od kořene ucha do stejného místa.

KRK

Působí silným dojmem, ale není tlustý ani příliš dlouhý. Hlava je hrdě držena, což je způsobeno dobrým umístením krku mezi rameny. 

TRUP

Harmonický.

Hřbet:

Rovný a krátký.

Bedra:

Pevná a krátká.

Hrudní koš:

Hrudník je dostatečně hluboký. Žebra jsou oválná, hluboká a dobře klenutá.

Spodní linie:

Přechod nahoru formuje výrazný pas.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Jsou rovnoběžné až na zem a postoj je široký.

Rameno:

Umístěné spíše vzadu a přiměřeně osvalené.

Lokty:

Těsně přiléhající k hrudníku. Zepředu tvoří jednu linii se žebry.

Předloktí:

Velmi dlouhá. 

Přední nadprstí:

Záprstí je pružné, rovné a dosahuje dobré délky.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Patřičně osvalené a díky tomu silné.

Stehna:

Dlouhá.

Kolena:

Kolenní kloub má přiměřené úhlení. 

Hlezno:

Úhlení v pořádku a nesmí být vybočená ani vbočená.

Tlapy pánevní:

Mají výrazně klenuté prsty, krátké drápy a silné polštářky. Tlapky jsou v poměru k tělu relativně malé a úzké. Musí být dostatečně pevné.

CHODY PSA

Basenji má svižný a neunávný pohyb, díky korektnímu úhlení se končetiny pohybují rovně.

OCAS

Je jednou nebo dvakrát pevně zatočený a přiléhá přímo k pátěři blízko ke stehnům. Ocas je vysoko nasazený, čímž opticky zmohutňuje zadní končetiny (hýžďový oblouk přesahuje kořen ocasu).

 

Obrázky Basenjiho:

přečteno: 18 032x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...