topovat ověřit
24.03.2023 / 19.05.2024
Irský vodní španěl

Irský vodní španěl

Irish water Spaniel
60%
Další pojmenování: nemá
Irský vodní španěl

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VIII. - Slídiči, přinášeči a psi vodní
Sekce 3 - Psi vodní
Číslo standardu: 124
Země původu: Irsko
Vznik plemene: 19. století
Průměrná délka života: 10 - 12 roků
Původní využití: Lovecký pes schopen vynášet kořist z vody, ochrana lodí a doků, záchranář při utonutí
Využití dnes: Agility, Obedience, poslušnost psa, Rodinný pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů loveckých slídičů

VARIETY PLEMENE Irský vodní španěl

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Irský vodní španěl (Irish Water Spaniel) je plemeno psa pocházející z Irska, kde byl vyšlechtěn jako lovecký pes. Jeho historie sahá až do 7. století, kdy byl poprvé zmíněn jako pes, který byl využíván k lovu vodní dravé zvěře.

Předkové irského vodního španěla nejsou zcela jasně definováni, ale pravděpodobně pocházejí z oblasti Irského moře a Velké Británie. Podobně jako jiné vodní psy, jako je například portugalský vodní pes, byli pravděpodobně vyšlechtěni pro lov vodního ptactva.

Existují náznaky, že irský vodní španěl mohl mít společné předky s newfoundlandem, anglickým vodním španělem a dalšími plemeny z této oblasti. V průběhu staletí byli tito psi kříženi s místními psy, aby se vytvořila populace, která by byla schopná lovu ve vodě v drsných podmínkách irského pobřeží.

Moderní irský vodní španěl byl vytvořen na začátku 19. století, kdy byl vytvořen standard plemene a začaly se pravidelné chovy. Postupem času se irský vodní španěl stal populárním psem v Evropě a v Severní Americe, kde byl využíván nejen k lovu, ale také jako společník a hlídací pes.

Irský vodní španěl je charakteristický svou hustou a kudrnatou srstí, která ho chrání před studenou vodou, a také svým zvláštním ocasem, který je zajímavý pro svůj tvar, jenž připomíná bič, či krysí ocásek. Jeho inteligence, schopnost učení se a vynikající plavecké schopnosti ho dělají skvělým společníkem pro lov vodní dravé zvěře, a také pro jiné vodní aktivity, jako jsou například vodní sporty.

Dnes je irský vodní španěl stále populární lovecký pes, ale také se hojně využívá jako společenský pes a ve vodních sportech. Je to energické a veselé plemeno, které se snadno učí a je oddané své rodině.

Moderní irský vodní španěl byl vyšlechtěn na začátku 19. století, kdy byl vytvořen standard plemene a začaly se pravidelné chovy. Postupem času se irský vodní španěl stal populárním psem v Evropě a v Severní Americe, kde byl využíván nejen k lovu, ale také jako společník a hlídací pes.

POVAHA

Irský vodní španěl (Irish Water Spaniel) je plemeno psa s živou a hravou povahou. Má velmi silnou potřebu fyzického cvičení a je velmi aktivní, což z něj dělá skvělého společníka pro aktivní lidi a rodiny s dětmi. Je to také inteligentní a učenlivé plemeno, které si snadno osvojí nové triky a povely.

Irští vodní španělé jsou obecně velmi oddaní svým majitelům a potřebují být v blízkosti své rodiny. Jsou velmi inteligentní a citliví psi, což znamená, že je důležité s nimi pracovat pozitivním způsobem a nepoužívat příliš tvrdé metody výcviku. Potřebují dostatek pozornosti, hraní a cvičení, jinak mohou být unavení a znudění, což může vést k nechtěnému chování jako je žvýkání a okusování nábytku a jiných předměntů.

Irští vodní španělé jsou většinou přátelskí k lidem i jiným psům. Mají však silný lovecký pud, takže mohou být agresivní k menším zvířatům, jako jsou kočky nebo králíci. Je důležité je trénovat a socializovat od útlého věku, aby se naučili, jak se správně chovat v různých situacích.

Celkově lze říci, že irský vodní španěl je skvělý společník pro aktivní rodiny a lidi, kteří mají rádi vodní aktivity. Vyžaduje však pečlivou péči a trénink, aby se udržel zdravý a šťastný.

POHYB

Irský vodní španěl je velmi aktivní pes s velkou potřebou fyzického pohybu a cvičení. Je to velmi silné a výkonné plemeno, které si dobře poradí s vodními aktivitami i s během a chůzí po souši.

Je důležité mu poskytnout dostatek fyzické aktivity a mentální stimulace, aby se cítil spokojený a šťastný. Toto plemeno je ideální pro lidi, kteří mají rádi vodní sporty, jako je plavání nebo kanoistika, ale stejně tak se mu bude líbit i běh a chůze po krajině. Protože je to lovecké plemeno, může být také vhodné zapojit ho do tréninku agility nebo jiných závodů s psími sporty.

Doporučuje se, aby irský vodní španěl měl přístup ke kvalitnímu a bezpečnému prostoru k pohybu, jako je velká zahrada nebo blízkost vodních ploch. Je také důležité, aby měl dostatek času na pravidelné procházky a hraní s rodinou.

Při cvičení irského vodního španěla je důležité mít na paměti jeho lovecký pud. Pokud se rozhodnete trénovat ho na volno, měli byste to dělat pouze na bezpečném a dobře ohraničeném prostoru. Může být také užitečné trénovat ho ve vodě, kde může plavat a hledat předměty, což je pro toto plemeno velkým potěšením.

 

Vhodné sporty pro Irského vodního španěla:

Irský vodní španěl je velmi výkonné plemeno s velkou potřebou fyzické aktivity a mentální stimulace. Má také vynikající plavecké schopnosti a velkou touhu pracovat se svým páníčkem, což ho činí skvělým kandidátem pro různé sporty se psy. Zde je několik sportů, které by mohly irskému vodnímu španělovi vyhovovat:

1. Canicross - jedná se o disciplínu, při které běžíte se svým psem na vodítku. Irský vodní španěl je velmi silné a výkonné plemeno, které má rádo běh a pohyb, takže by si mohlo tento sport užít.

2. Agility - sport, při kterém pes běží přes překážky. Irský vodní španěl má dobré reflexy a je velmi rychlý, což mu může v této disciplíně velmi pomoci.

3. Flyball - cvičení, při kterém psi běží přes překážky, aby získali míček, který pak přináší zpět ke svému páníčkovi. Irský vodní španěl má silné čelisti a tak může být schopen zvládnout i tento sport.

4. Dock diving - disciplína, při které pes skáče do vody z plovoucího mola. Irský vodní španěl má vynikající plavecké schopnosti a může být schopen dosáhnout velkých vzdáleností.

5. Rally obedience - sport, při kterém pes musí plnit příkazy a cvičit poslušnost. Irský vodní španěl je velmi inteligentní a může být schopen zvládnout různé příkazy.

Je důležité si uvědomit, že každý pes je jedinečný a co se líbí jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Pokud máte irského vodního španěla a chtěli byste ho zapojit do nějakého sportu, měli byste začít s mírnými cvičeními a postupně zvyšovat intenzitu a obtížnost. Důležité je také vždy respektovat fyzické limity a schopnosti vašeho psa.

PÉČE

Irsští vodní španělé mají hustou a vlnitou srst, která vyžaduje pravidelnou péči. Zde jsou některé tipy, jak správně pečovat o irského vodního španěla:

Kartáčování:
Srst irského vodního španěla potřebuje pravidelné kartáčování, aby se zabránilo zacukání srsti. Česání by mělo probíhat minimálně jednou týdně, v období línání může být potřeba i častěji. Použijte kvalitní hřeben s jemnými zuby, který snadno prochází skrze hustou srst.

Koupání:
Irští vodní španělé jsou vynikající plavci, kteří se rádi i potápějí. Pokud se váš španěl často koupe, doporučujeme používat kvalitní šampon a kondicionér pro zachování zdraví jeho srsti.

Stříhání:
Irští vodní španělé nevyžadují pravidelné stříhání, ale občasné odstřižení přebytečné srsti může pomoci udržet srst v dobrém stavu.

Zdraví uší:
Irský vodní španěl má dlouhé uši, které mohou být náchylné k infekcím a plísním. Ujistěte se, že uši jsou suché a čisté, a pravidelně je prohlížejte a čistěte.

Pravidelné návštěvy u veterináře:
Stejně jako u jiných plemen psů, i irští vodní španělé potřebují pravidelné návštěvy u veterináře. Pravidelné očkování, preventivní ošetření proti blechám a klíšťatům a pravidelné prohlídky zubů jsou důležité pro udržení zdraví vašeho psa.

Fyzická aktivita:
Irští vodní španělé jsou velmi aktivní psi, kteří potřebují pravidelnou fyzickou aktivitu a mentální stimulaci. Pravidelné procházky, běh, hry a cvičení jsou důležité pro udržení zdraví a štěstí vašeho psa.

Je důležité pamatovat na to, že každý pes je jedinečný a může vyžadovat různou úroveň péče. Pokud máte jakékoli otázky ohledně péče o irského vodního španěla, obraťte se na svého veterináře.

ZAJÍMAVOSTI

Irský vodní španěl je velmi zajímavý pes, plný historie a legend, o kterých si povíme níže.

Zajímavostí může být třeba to, že tito psi jsou známí pro své vynikající plavecké schopnosti a jsou schopni plavat velké vzdálenosti. Dříve se používali jako pomocníci při rybolovu a jako nosiči zbraní při lovu. Původně byli chováni v Irsku a používali se k lovu vodního ptactva. Dnes jsou populární především jako společenští psi a psi pro sporty, jako je agility a vodní práce. Jsou velice inteligentní a učenliví, oddaní svým majitelům a mají rádi pozornost.

Toto plemeno má jedinečnou srst, která se skládá z vlnité srsti na těle a jemné podsady. 

Irští vodní španělé mají také jedinečnou anatómii, včetně kulatých a širokých tlap, které jim umožňují plavat v otevřené vodě. Mají také dlouhé a široké uši, které jim pomáhají s orientací ve vodě.

Jsou také velmi dobří v hledání a nositelských činnostech, což je užitečné pro různé druhy práce, jako je například hledání ztracených předmětů nebo záchranářské práce. Mají vynikající paměť a jsou schopni se rychle učit. Jsou vynikající v poslušnosti a jsou skvělými společníky pro aktivní rodiny.

Legendy o irském vodním španělovi

Irský vodní španěl má v irské kultuře bohatou historii a vyskytují se o něm různé legendy a příběhy. Zde jsou některé z nejznámějších legend o irském vodním španělovi:

Příběh o vodním psovi, který zachránil princeznu: Tento příběh vypráví o vodním psovi, který byl tak oddaný svému pánovi, že dokázal zachránit princeznu před utonutím v řece. Díky svým plaveckým schopnostem a odvaze dokázal vodní pes zachránit princeznu a získat si tak věčnou slávu.

Příběh o vodním psovi, který pomáhal rybářům: V této legendě se irský vodní španěl objevuje jako pomocník rybářů. Díky svým plaveckým schopnostem dokázal pes chytit ryby a přinést je zpět na břeh. Rybáři si tak při lovu mohli být jisti, že nezůstanou hladoví.

Příběh o vodním psovi, který se stal ochráncem: Tento příběh vypráví o irském vodním španělovi, který se stal ochráncem města. Pes dokázal rozpoznat nebezpečí a varoval měšťany před blížící se katastrofou. Díky svému vynikajícímu sluchu a čichu dokázal pes varovat obyvatele města před nebezpečím a zachránit tak mnoho životů.

Tyto legendy ukazují, jak důležitým místem v irské kultuře je irský vodní španěl. Jsou důkazem toho, jak důležití byli tito psi pro irskou společnost v minulosti a jak jsou stále důležití v současnosti.

VÝŽIVA

Správná výživa je pro irského vodního španěla velmi důležitá, aby si udržel zdraví a kondici. Doporučuje se kvalitní suché krmivo, které by mělo být speciálně navrženo pro velká plemena psů s aktivním životním stylem. Množství potravy závisí na věku, velikosti, váze a aktivity psa. Pro dospělého irského vodního španěla je obvykle doporučeno 3 až 4 porce denně. Je také důležité poskytovat psovi dostatek čisté vody.

Irský vodní španěl je aktivní pes, který potřebuje dostatek energie a bílkovin pro udržení svalové hmoty a zdravého metabolismu. Je vhodné zvolit krmivo s vyšším obsahem bílkovin a nižším obsahem tuků. Krmivo by mělo obsahovat také důležité vitamíny a minerály, jako jsou vitamíny A, D, E, K, vápník a železo, které jsou klíčové pro zdraví psa.

Je důležité sledovat váhu irského vodního španěla, protože jsou náchylní k obezitě. Při nadměrné váze může být pes náchylný k mnoha zdravotním problémům, jako jsou problémy s klouby, diabetes a srdeční choroby. Je důležité dodržovat správnou výživu a mít pravidelnou kontrolu hmotnosti psa u veterináře.

Při krmení irského vodního španěla pomocí BARF by měly být zahrnuty všechny potřebné živiny a vitamíny pro udržení zdravého stavu. Například, maso by mělo být hlavním zdrojem bílkovin, zatímco zelenina a ovoce dodávají vitaminy a minerály. Je také důležité dodávat správné množství tuku, aby pes měl dostatek energie.

Je třeba mít na paměti, že krmení BARF může být časově náročné a vyžaduje správné skladování a manipulaci s potravinami, aby se zabránilo bakteriálním infekcím. Doporučuje se konzultovat s veterinářem, aby se zajistilo, že pes dostává všechny potřebné živiny a aby se vyloučily jakékoliv zdravotní problémy.

Zdraví

Průměrná délka života: 10 - 12 let

Irský vodní španěl je obecně zdravé plemeno s několika málo specifickými zdravotními problémy, na které majitelé tohoto plemene musí dávat pozor.

Jedním z nejvýznamnějších zdravotních problémů u irských vodních španělů je dysplazie kyčelního kloubu. Tento stav může být způsoben geneticky nebo výživou, a může vést k bolesti a zhoršení pohyblivosti. Chovatelé, kteří se snaží zlepšit genetiku plemene, obvykle provádějí testy na dysplazii kyčelního kloubu u svých rodičovských psů.

Dalším zdravotním problémem u tohoto plemene může být katarakta, což je oční choroba, která způsobuje zamlžení čočky. Tento stav může vést k postupnému zhoršení zraku, až k úplné slepotě.

Zajímavostí je, že irští vodní španělé jsou obecně více náchylní k infekcím uší a kůže, zvláště pokud jsou vystaveni vlhku a vodě. Proto je důležité pravidelně kontrolovat a čistit uši a kůži, aby se předešlo infekcím.

Doporučuje se pravidelné návštěvy u veterináře a provádění preventivních opatření, jako jsou vakcinace a pravidelné ošetření proti klíšťatům a blechám. Včasná detekce a léčba zdravotních problémů může zlepšit kvalitu života vašeho psa.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Irský vodní španěl je aktivní a inteligentní pes, který má značné potřeby ve smyslu pohybu a stimulace. Pokud se tito psi necítí dostatečně fyzicky a mentálně stimulovaní, mohou vyvinout destruktivní nebo nežádoucí chování.

Kvůli svému původu jako vodní pes mají irští vodní španělé rádi vodu a plavání. Pokud tedy vlastníte takového psa, bude pro něj důležité mít přístup k vodě, aby mohl svou energii a nadšení vybít. Kvůli své husté srsti potřebují také pravidelnou péči a česání, aby se snížilo riziko vzniku kožních problémů.

Kromě toho jsou irští vodní španělé velmi společenští a milují interakce s lidmi. Je důležité poskytnout jim společnost a věnovat jim dostatek času a pozornosti, jinak mohou vyvinout nežádoucí chování a trpět osamělostí.

Proto je důležité, aby majitel irského vodního španěla měl dostatek času a energie na poskytování všech potřeb, které tento pes má. Pokud budou tyto potřeby splněny, bude irský vodní španěl spokojený a šťastný společník pro svého majitele.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

FCI (Fédération Cynologique Internationale) je mezinárodní organizace sdružující chovatele psů z různých zemí a pečující o standardy plemen a psí sporty. V České republice FCI plemena spravuje Českomoravská kynologická unie (ČMKU), která určuje podmínky pro uchovnění plemen v souladu se standardy FCI.

Pokud se týká konkrétně podmínek pro uchovnění irského vodního španěla v ČR pod FCI, zahrnují následující požadavky:

Zdravotní testy:
Podobně jako u jiných zemí je nutné podstoupit různé zdravotní testy, aby se zajistilo, že se irský vodní španěl může reprodukovat a nebudou přenášet genetické choroby na svá štěňata. Tyto testy zahrnují testy na dysplazii kyčelního kloubu a lokte, oční testy na kataraktu, testy na von Willebrandovu chorobu a další.

Standard plemene:
Irský vodní španěl musí splňovat standard plemene FCI, který stanovuje vzhled, velikost a chování tohoto plemene.

Zkušební vody:
Irský vodní španěl musí prokázat své schopnosti plavat a pracovat ve vodě. Tyto schopnosti jsou obvykle testovány v zkušebních vodách a jsou nezbytné pro získání titulu CACT (Certificat d'Aptitude au Championnat de Travail) a CACIT (Certificat d'Aptitude au Championnat International de Travail) pro vodní práci.

Věk:
Irský vodní španěl musí být v dostatečně zralém věku pro reprodukci, což zpravidla znamená alespoň 2 roky.

Chovatelské povolení:
Chovatelé musí mít platné chovatelské povolení a registrovanou chovatelskou stanici u ČMKU.

Výstavní úspěchy:
Chovatelská stanice musí mít minimálně jednoho psa s CAC titulem (Certificat d'Aptitude au Championnat) z výstavy konané v ČR nebo v zahraničí.

Tyto podmínky jsou důležité pro uchovnění irského vodního španěla v ČR pod FCI, aby se zajistilo, že se plemeno bude moci reprodukovat a přispět k zlepšování genetické diverzity a zdraví plemene

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Irský vodní španěl se může snadno zaměnit s jinými plemeny, které mají podobný vzhled nebo podobné názvy. Při výběru psa je důležité pečlivě si prohlédnout různá plemena a případně se poradit s odborníkem, aby se zajistilo, že si vybíráte správné plemeno, které odpovídá vašim požadavkům a životnímu stylu.

Americký vodní španěl

Americký vodní španěl

Na první pohled je hlavní rozdíl mezi irským vodním španělem a americkým vodním španělem v jejich velikosti a srsti. Irský vodní španěl je větší a má kudrnatou srst, zatímco americký vodní španěl je menší a má vlnitou srst. Navíc se liší původem, použitím a chováním.

Curly Coated Retriever

Curly Coated Retriever

Curly Coated Retriever je další plemeno psa, které se může zaměnit s irským vodním španělem. Tyto dva druhy mají podobný vzhled a povahu a oba jsou vodní psi. Curly Coated Retriever má však obvykle menší tělesnou hmotnost než irský vodní španěl, má kadeřavou srst a není tolik rozšířené plemeno jako irský vodní španěl.

Portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes

Tento pes má stejně jako irský vodní španěl kudrnatou srst a podobnou velikost, ale má tmavší barvu srsti, obvykle černou nebo hnědou, a jeho srst bývá kratší než srst irského vodního španěla. Portugalský vodní pes má také uši ve tvaru trojúhelníku a kulatou hlavu, zatímco irský vodní španěl má kulaté uši a výraznou bradku.

Dalším rozdílem je, že portugalský vodní pes má tendenci být temperamentnější a energičtější než irský vodní španěl. Portugalský vodní pes má také sklony k ochranářství a územní agresivitě, což může být někdy problematické pro majitele.

Pudl

Pudl

Pudl je další plemeno, které může být zaměněno s irským vodním španělem. Oba psi mají kudrnatou srst a jsou středně velcí až velcí. Nicméně pudl má delší srst než irský vodní španěl a jeho tělo je obvykle štíhlejší a užší. Pudlové jsou také obecně velmi inteligentní a snadno se učí, zatímco irští vodní španělé jsou známí pro svou oddanost svému majiteli a nezávislý charakter. Navíc pudl je k dispozici v různých velikostech, od malých po velké, a je často používán jako pes do salonu. Zatímco irský vodní španěl se používá především jako lovecký pes a společník.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

je elegantní, dobře stavěný, silný, kompaktní a sporý.

 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 56 tolerance: +3, -3
fenky: 53 tolerance: +3, -2
Pozn. k hmotnosti Není standardem uvedena
Srst:

kadeřavé uzavřené uzlíčky, velmi husté; textura nikdy nesmí připomínat vlnu, ale musí být přirozeně mastná. Hřbet a boční strany krku jsou porostlé podobným typem srsti, jako celé tělo. Na hrdle je plocha hladké srsti, ve tvaru „V“ která začíná pod spodní čelistí a dosahuje až k hrudní kosti. Hrudní končetiny jsou porostlé bohatou srstí ze všech stran, na jejich přední straně je však trochu kratší. Na pánevních končetinách začíná hladká srst pod úrovní hlezna, je však jen na jejich přední straně, zadní strana má bohaté praporce až na tlapky.

 

Zbarvení:

tmavě hnědá jednotného odstínu. Bílá skvrna na hrudi se považuje za chybu.

 

HLAVA

mozkovna a celá hlava má správné dimenze.

MOZKOVNA

je vysoká, klenutá ve formě gotického oblouku, správné délky a dost široká, aby byla lebeční schrána dostatečně prostorná. Chomáč srsti (tupé) na temeni se skládá z dlouhých volně visících kučer, které pokrývají temeno, dosahují dosti nízko směrem k čenichu a vytvářejí mezi očima jasně ohraničený a do špičky zakončený cíp; tento chomáč nesmí mít tvar paruky, přesahující z jedné strany hlavy na druhou a ukončené nad čelem rovnou linií (nevytvářející do špičky zakončený cíp).

Stop:

pozvolna klesající

Nosní houba: je velká, dobře vyvinutá, tmavě hnědá.

Čenichová partie: dlouhá, silná, zdá se spíš hranatá.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

obličejová část je osrstěná zcela krátkou srstí. Delší srst na zadní části spodní čelisti roste v úzkém pruhu a vytváří vous.

Čelisti, zuby:

jsou silné a korektně postavené. Mají nůžkový skus.

Oči:

jsou relativně malé, mandlového tvaru, v odstínech od tmavě jantarové po tmavě oříškovou, mají velmi inteligentní výraz.

Uši:

jsou velmi dlouhé, ušní boltec je zaoblený; jsou nízko zavěšené, po celé délce dobře přiléhají k lícím, jsou porostlé dlouhou, kudrnatou srstí.

KRK

je dost dlouhý, silný, ušlechtile klenutý (hlava je nesena nad úrovní hřbetu), solidně vsazený mezi ramena.

TRUP

musí mít správnou velikost; ve svém celku dělá dojem, že je sudovité, což vyplývá z výrazného klenutí žeber. Celkově je silné a svalnaté.

Hřbet:

krátký, široký a vodorovný, pevně spojený se zádí.

Bedra:

hluboká a široká.

Hrudní koš:

je hluboký, přední fronta však není ani široká, ani vyklenutá, třebaže je dostatečně prostorná, žebra za lopatkami jsou dosti klenutá.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Plece:

Lopatky: velmi mohutné, šikmo uložené.

Předloktí:

rovné, se silnými kostmi; předloktí jsou postavena v ose, spuštěné z kohoutku a procházející loktem.

PÁNEVNÍ KONČETINY

jsou velmi silné.

Kolena:

jsou správně zaúhlená.

Hlezno:

postavené kolmo k zemi.

Tlapy pánevní:

jsou velké, spíše kulaté s prostorem mezi prsty, jsou hustě porostlé na prstech i mezi nimi dlouhou a velmi hustou srstí.

CHODY PSA

je to pohyb, který je typický pro toto plemeno. Protože má sudovitý hrudník, má valivý pohyb.

OCAS

silný a mohutný u kořene, kde je porostlý v délce 7,5 – 10 cm (3-4 palce) krátkou kudrnatou srstí; směrem ke špičce se zeštíhluje, je hladký a končí velmi tenkou částí; nesmí být moc dlouhý, dosahuje k hlezennímu kloubu; je nesen v prodloužené linii hřbetu.

přečteno: 645x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
60%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...