topovat ověřit
20.09.2023 / 26.04.2024
Mudi

Mudi

Mudi
80%
Další pojmenování: nemá
Mudi

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 238
Země původu: Maďarsko
Patronát Maďarsko
Vznik plemene: 18.–19. století
Průměrná délka života: 12 - 14 roků
Původní využití: Honácký a pastevecký pes
Využití dnes:
Kluby v ČR:

Pannonia Club

VARIETY PLEMENE Mudi

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Mudi pochází z Maďarska, kde působil jako pastevecký a honácký pes. Společně s dalšími podobnými plemeny se vyvíjel v průběhu 18. a 19. století. V jeho krvi bychom pravděpodobně našli Kuvasze a jiná ovčácká plemena. Mudi se vyvíjel přirozeným způsobem, a proto je odolný a zdravý. 

Během staletí Mudi, Puli a Pumi nebyli striktně rozlišováni a žili společně. Až ve 20. století došlo k výraznějšímu oddělení. K jeho uznání došlo v roce 1936, kdy byl také sepsán první oficiální standard. 

Plemeno poznamenala hlavně druhá světová válka. Ale ani dnes není ve světě tolik rozšířený, nejvíce zástupců plemene můžete potkat v zemi původu. Ale i v České republice jsou již k vidění. 

(pozn.: chovatelské stanice plemene Mudi na WEBFORDOG)

plemeno Mudi v Atlase psů na WEBFORDOG

POVAHA

Mudi je veselé plemeno, které se hodí pro aktivní páníčky. Může být i v rodině s dětmi, pokud je na ně zvyklý, tak si s nimi rozumí. Jen děti musí psa respektovat a správně s ním zacházet. Ke své rodině přilne a je jí rád na blízku, proto je lepší ho na samotu zvykat již od ranného věku. 

Jeho lovecký pud je na bodu nula, takže se nemusíte bát, že by se vydal za zvěří. Proto také dobře vychází s jinými domácími mazlíčky, ale opět je důležitá socializace. Vůči psům se může chovat temperamentně, takže je potřeba ho krotit a vést ho, aby s nimi neměl problém. Je to výborný hlídač, na každého nově příchozího vás upozorní štěkotem. K cizím lidem je nedůvěřivý, dokud nezjistí, že jsou vaši přátelé. 

Jedná se o velmi inteligentní a učenlivé plemeno. Socializace a výcvik jsou nezbytné a musíte být vždy důslední. Přestože mudi umí být samostatný, s páníčkem spolupracuje velmi ochotně. Hlavní je, aby ho výcvik bavil, proto si připravte oblíbené pamlsky a zapomeňte na fyzické tresty. 

Plemeno Mudi v Atlase psů na WEBFORDOG

POHYB

Jedná se o velmi aktivní plemeno, kterému rozhodně nebude krátká procházka stačit. Potřebuje se vyběhat a také zaměstnat hlavu. Takže je nutné ho unavit nejen fyzicky, ale i psychicky. 

Je to ideální parťák na túry a výlety, takovou delší procházkou po horách mu uděláte velkou radost. Jinak je to skvělý společník na běhání, takže se můžete v kondici udržovat společně. 

Díky inteligenci a vůli pracovat se hodí na mnoho kynologických aktivit. Kromě pasení bude vynikat v agility, dog dancingu, frisbee nebo se můžete věnovat dog canicrossu či dogtrekkingu. Jeho uplatnění je velmi rozsáhlé. Osvědčil se také jako záchranář nebo pracovní pes při vyhledávání např. drog. 

Plemeno Mudi v Atlase psů na WEBFORDOG

PÉČE

Přestože má Mudi delší zvlněnou srst, není na péči moc náročná. Postačí 2krát týdně pročesat. Srst má poměrně samočisticí schopnost. Časté šamponování se nedoporučuje, protože to narušuje vlastnosti srsti. Pokud plánujete účast na výstavách, poraďte se s přípravou srsti na výstavu s chovatelem. 

Každý den věnujte pozornost očím a očnímu okolí, odstraňte případné nečistoty a ospalky. Jednou za 14 dní pečlivě prohlédněte uši, zda jsou v pořádku a není v nich např. zánět. Nezapomínejte ani na péči o chrup. Zuby můžete čistit kartáčkem a speciální pastou, nebo podávat doplňky stravy, které zabraňují vzniku zubního kamene.

Poslední kapitolou je zkracování drápů. Při chůzi po tvrdém povrchu dochází k jejich přirozenému obrušování, ale jednou měsíčně drápky zkontrolujte a pokud bude některý přerostlý, tak jej zastřihněte. Zvykejte na tuto činnost svého psa od štěněte, aby později nebyl problém.

Plemeno Mudi v Atlase psů na WEBFORDOG

ZAJÍMAVOSTI

Možná byste to do něj neřekli, ale mudi je velmi všestranně využitelný. Kromě klasických kynologických sportů zástupci tohoto plemene dělají záchranáře, hledají drogy. Společně můžete klidně skládat zkoušky z poslušnosti. Je to skvělý parťák ke kolu, na běhání nebo vás může doprovázet při vyjížďkách na koni. 

Plemeno Mudi v Atlase psů na WEBFORDOG

VÝŽIVA

Mudi není na krmení náročný, ale potřebuje kvalitní stravu, aby byl zdravý a spokojený. Můžete ho krmit granulemi, nebo se rozhodnout pro barfování, tedy krmení přirozenou stravou. Každý z obou způsobů má něco a záleží na vás, co vám bude více vyhovovat. 

U granulí je nutné vybírat ty pro střední plemena. Krmivo pro štěňata nebo juniory můžete podávat zhruba do 15 měsíců věku, a pak přejít na dospělácké. Při výběru vhodných granulí se zaměřte na jejich složení, jen tak skutečně poznáte, zda jsou opravdu kvalitní. 

Pokud chcete mít skutečně přehled o tom, co váš pes sní, pak můžete barfovat, ale není to tak jednoduché, musíte psovi sestavit vyváženou krmnou dávku, a proto je potřeba si nejdříve přečíst a nastudovat všechno potřebné. Pejskovi pak podáváte nejen syrové maso, ale také kosti, přílohy a doplňky tak, aby byly porce vyvážené a obsahovaly vše, co potřebuje. Pokud jste barfisté začátečníci, rozmyslete si, zda to nenecháte až na dospělost, protože při vývoji je důležité, aby štěněti nic nechybělo. 

Plemeno Mudi v Atlase psů na WEBFORDOG

 

Zdraví

Průměrná délka života: 12 - 14 let.

Mudi je zdravý pes, který není příliš zatížen nemocemi, protože se vyvíjel přirozenou selekcí. Objevit se mohou problémy s pohybovým aparátem, a to hlavně dysplazie kyčelního a loketního kloubu nebo luxace pately. Na všechna tato onemocnění jsou však jedinci přijímaní do chovu vyšetřováni. Vždy si tedy vybírejte štěně po zdravých rodičích. 

Vyskytnout se mohou nemoci postihující oči, ale opět se na dědičné oční vady vyšetřuje při uchovnění, pokud tedy štěně kupujete od chovatele, víte, jak jsou na tom jeho předci. 

Plemeno Mudi v Atlase psů na WEBFORDOG

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Mudi se vzhledem k potřebě zaměstnání a pohybu hodí spíše k rodinnému domku se zahradou. Ale nemyslete si, že ho pustíte na zahradu a nebudete si ho všímat. Bude vyžadovat vaši pozornost, pokud by se nudil, může vám ničit majetek, hrabat díry na zahradě, nebo třeba i najít skulinku v plotu a vydat se na procházku sám. 

Srst ho ochrání i před chladnějším počasí, takže může bydlet na zahradě, ale musí mít dostatek kontaktu s páníčkem, aby nestrádal po psychické stránce. 

Pokud nejste aktivní a raději si lehnete na gauč k filmu, než abyste vyrazili na výšlap, tak si toto plemeno nepořizujte. Mudi potřebuje zaměstnat nejen nohy, ale i hlavu, takže při nepříznivém počasí budete muset sáhnout po různých hrách nebo vymyslet jinou aktivitu.

Plemeno Mudi v Atlase psů na WEBFORDOG

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Mudi není příliš rozšířené plemeno, ale v České republice ho zastupuje Pannonia klub, který má stanoveny následující podmínky uchovnění. 

V první řadě si musíte pořídit psa s průkazem původu, který nebude mít žádné vady ze standardu, takové štěně se označuje jako s předpoklady pro chov a výstavy. 

Pro uchovnění je nutné splnit bonitaci, což je chovatelská akce podobná výstavě, na které je pes posouzen tříčlennou komisí a odchází s výsledkem chovný/nechovný. 

K bonitaci se dokládají zdravotní vyšetření, Mudi musí absolvovat tato vyšetření: rentgeny a jejich posouzení na dysplazii kyčelního kloubu, dále vyšetření na luxaci pately a také dědičné oční vady. 

Plemeno Mudi v Atlase psů na WEBFORDOG

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Mudi není příliš rozšířené plemeno, pokud si ho chcete prohlédnout, můžete vyrazit např. na výstavu. Podobná plemena jsou chorvatský ovčák, pumi a puli. 

Chorvatský ovčák

Obě plemena jsou uznaná Mezinárodní kynologickou federací a patří do první skupiny FCI. Kohoutková výška je podobná, chorvatský ovčák měří 45 až 50 cm psi a 43 až 48 cm fenky. U mudiho je to ideálně 43 až 45 cm psi a 40 až 42 cm feny. Chorvatský ovčák má kadeřavou srst a je zbarvený černě s povolenými bílými chlupy a určitými znaky.

 

Pumi

Pumi

I toto plemeno je uznáno FCI a dokonce má s mudim stejnou zemi původu. Kohoutková výška je u obou plemen naprosto totožná. Pumi má zvlněnou srst v šedé, černé, bílé nebo žluté barvě v různých odstínech. Pumi má hravý výraz, čemuž přispívají také vzpřímené uši, jejichž poslední třetina je překlopená dopředu. 

Puli

Puli

Dalším z maďarských plemen je puli, která má velice podobnou kohoutkovu výšku, a to 41 až 43 cm psi a 38 až 40 cm fenky. Jeho zvlněná srst vytváří typické chomáče až provezce srsti, takže vypadá jakoby měl dredy. Barva srsti je černá nebo perlově bílá. Puli, pumi i mudi se mohou vzájemně plést i podle podobného pojmenování. 

STANDARDNÍ VZHLED

Plemeno Mudi v Atlase psů na WEBFORDOG

Celkový vzhled:

Honácký pes střední velikosti s klínovitou hlavou. Uši má vztyčené, jeho horní linie směrem k zádi klesá. Krátká a hladká srst pokrývá hlavu i končetiny. Zbytek těla pokrývá delší, vlnitá až kudrnatá srst v různých barvách. 

Důležité proporce:


Délka těla je zhruba stejná jako kohotuková výška.
Hloubka hrudníku je o něco menší než půlka kohoutkové výšky.
Délka tlamy je menší než půlka délky hlavy. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 43 až 45 cm tolerance: +2 cm, -2 cm
fenky: 40 až 42 cm tolerance: +2 cm, -2 cm
Hmotnost:
psi 12 kg tolerance: +1 kg, -1 kg
fenky: 9,5 kg tolerance: +1,5 kg, -1,5 kg
Srst:

Krátká, rovná a hladká srst pokrývá hlavu a přední část končetin. Na zbytku těla je srst vlnitá až kadeřevá,hustá, lesklá a dlouhá asi 3 až 7 cm. V srsti se mohou tvořit vírky a pěšinky. Nejdelší srst najdeme na zadní straně předních končetin a stehen, kde vznikají praporce.

Zbarvení:

Může být plavá, černá, popelavá, hnědá, blue merle (černě kropenatá, proužkovaná, skvrnitá nebo žíhaná na světlejším podkladu nebo na tmavší modravě-šedé barvě) a bílá. Bílé znaky nejsou žádoucí, ale tolerují se. Na hrudi může být bílá skvrna, která má průměr menší jak 5 cm. Tolerují se také bílé znáčky na prstech. 

Plemeno Mudi v Atlase psů na WEBFORDOG

Kůže:

Pevná a bez vrásek. 

HLAVA

Velmi nápadná, vytváří dojem pozorného, energického, veselého a intelignetního psa, a to bez stop bázlivosti nebo agrese. Je utvářena klínovitě a směrem k čenichu se zužuje. 

Plemeno Mudi v Atlase psů na WEBFORDOG

MOZKOVNA

Lebka:

Čelo i lebka jsou mírně vyklenuté. Týlní hrbol není vyjádřený. 

Nadočnicové oblouky:

Mírně vyvinuté. 

Stop:

Není výrazný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je úzká a vepředu zakulacená. Nozdry jsou středně široké. Černá nosní houba je u černých, bílých, plavých a blue-merle jedinců. U ostatních barev harmonizuje s barvou srsti (u hnědých je hnědá, u šedých je šedá). Hnědí jedinci mají také hnědé okraje očních víček. Tlama je středně silná s rovným nosním hřbetem. 

Pysky:

Těsně přiléhají k zubům, koutky jsou lehce zoubkované. Pysky jsou pigmentované v závislosti na zbarvení srsti stejně jako nosní houba. 

Čelisti, zuby:

Nůžkový skus s kompletním chrupem podle zubního vzorce. Zuby jsou středně velké a pravidelné. 

Oči:

Úzké s lehce špičatými vnitřními i vnějšími koutky. Jsou postavené mírně šikmo, takže mají výraz "opovážlivého čertíka". Barva je co nejtmavší a u blue-merle jedinců není považováno za vadu, pokud mají bílé nebo modré skvrny na rohovce. 

Víčka:

Okraje těsně přiléhají k bulvám a jsou pigmentované rovnoměrně. 

Uši:

Vztyčené, vysoko nasazené ve tvaru obráceného písmene V. Pokrývá je bohatá srst, která dosahuje za okraje boltců. Pes může uši natáčet nezávisle na sobě, na podněty odpovídají velmi aktivně. Jejich délka je o 10 až 15 % větší než šířka v základně. 

KRK

Je postavený o něco výše a s horizontální přímkou tvoří úhěl 50 až 55 stupňů. Nemá lalok, ani na něm srst netvoří límec. Je středně dlouhý, dobře osvalený a sotva klenutý. U psů (samců) se může objevit hříva, ale není viditelná. 

TRUP

Plemeno Mudi v Atlase psů na WEBFORDOG

Horní linie:

K zádi viditelně klesá. 

Kohoutek:

Dlouhý, vyjádřený a osvalený. 

Hřbet:

Krátký a rovný. 

Bedra:

Dobře spojená a středně dlouhá. 

Záď:

Lehce spáditá, krátká, osvalená a středně široká. 

Předhrudí:

Lehce zaoblené. 

Hrudní koš:

Hrudník je široký a dost plochý. 

Spodní linie:

Břicho mírně vtažené. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Plece:

Ramenní lopatka je středně šikmá a dobře osvalená. Špička hrudní kosti vystupuje jen lehce. 

Nadloktí:

Středně dlouhé, s horizontální přímkou svírá úhel 45 stupňů. 

Lokty:

Přiléhají těsně k tělu. 

Přední nadprstí:

Kloub je suchý a pevný a nadprstí strmé. 

Tlapy hrudních končetin:

Kulaté, prsty jsou klenuté a dobře uzavřené. Mezi prsty i pod nimi jsou lehce osrstěné. Polštářky jsou pružné a drápy tvrdé a břidlicově šedé. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Protažené dozadu. 

Stehna:

Dlouhá a dobře osvalená. 

Paspárky:

Nežádoucí. 

Nárt:

Nadprstí je strmé a krátké. 

Tlapy pánevní:

Jako u předních končetin. 

CHODY PSA

Typické jsou cupitavé krůčky. 

OCAS

Středně vysoko nasazený ocas je v klidu nesený svěšený, spodní třetina se zvedá téměř k horizontální přímce. Při zvýšené pozornosti a v pohybu je nesený šavlovitě nad hřbetem. Kupírování ocasu se nepovažuje za vadu, ale není žádoucí. Nechávají se 2 až 3 obratle. Vzácně se mohou narodit psi bez ocasu nebo pahýlovitým ocasem, opět to není vnímáno jako vada. Ocas pokrývá bohatá srst, která na jeho spodní části dosahuje délky 10 až 12 cm.

Plemeno Mudi v Atlase psů na WEBFORDOG

přečteno: 3 101x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...