Saluki, Perský chrt
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Klasifikace F.C.I. |
---|
Skupina X. - Chrti |
Sekce 1 - Dlouhosrstí chrti nebo chrti s praporci |
Bez pracovní zkoušky |
Číslo standardu: | 269 |
---|---|
Země původu: | Přední Asie, Sýrie, Persie |
Vznik plemene: | 3 000 př. n. l. |
Průměrná délka života: | 10 - 12 roků |
Původní využití: | Lovecký pes |
Využití dnes: | Společenský pes, Dostihy |
Kluby v ČR: |
Saluki klub (http://www.saluki.cz) Klub chovatelů chrtů (http://www.kchch.estranky.cz) |
VARIETY PLEMENE Saluki, Perský chrt
Toto plemeno má dvě variety: hladkosrstou a dlouhosrstou.
Dlouhosrstá
Saluki má hladkou, měkkou a hedvábnou srst, na končetinách a zadní straně končetin vznikají praporce. Dospělí jedinci mívají bohatší srst na hrdle. Ve štěněčím věku mají saluki delší srst na stehnech a plecích. Přípustné jsou všechny barevné kombinace kromě žíhané.
Krátkosrstá
Hladkosrstá varieta se ve všech bodech plně shoduje s tou dlouhosrstou, jediným rozdílem je, že nemá praporce na končetinách ani zadní straně stehen.
HISTORIE A PŮVOD PLEMENE
Perský chrt je prastaré plemeno, první zmínky o něm pocházejí již z doby 6 tis. let př. n. l. Jedná se o nástěnné malby velmi podobných psů a v některých hrobkách byly dokonce nalezeny i jejich ostatky. Jak už název napovídá, saluki má za svou domovinu Persii. Tu ale na dnešních mapách nenajdete, jedná se o Írán. Vyskytovala se nejen tam, ale v oblasti úrodného půlměsíce, což je dnešní Írák, Sýrie, Libanon, Palestina, Jordánsko a Egypt.
Saluka byla vždy velmi váženým členem domácnosti. Jednalo se o loveckého psa, který byl schopný dostihnout gazelu, ale lovil i zajíce a další zvířata, opatření obživy bylo velmi důležité, a proto saluki při putování nechodily po svých, ale vezli se na koni nebo velbloudovi, aby si neporanily tlapky a horký povrch.
Saluki dělala společnost i egyptským faraonům a v některých hrobkách byly dokonce nalezeny jejich mumifikované ostatky, což svědčí o tom, jak byly důležité. Muslimové saluki vnímají jako dar od Alláha, a proto nejsou považovány za nečisté jako jiní psi, ale mohou se svými pány bydlet.
Kolem roku 1840 se dostali první zástupci tohoto plemene do Anglie, ale jejich chov zde začal až v roce 1895. V roce 1923 byl založen oficiální klub plemene a došlo k uznání Mezinárodní kynologickou federací. Do tehdejšího Československa byla první saluka importována v roce 1966. V dnešní době zde existuje několik chovatelských stanic, které se chovem saluki zabývají, ale není to příliš početné plemeno.
POVAHA
Saluki je ke své rodině velmi přátelský pes, má ráda děti, ale do jejich her se nezapojuje, spokojí se s tím, že je bude pozorovat a pokud by jim hrozilo nebezpečí, je schopná je bránit. Je to skvělý společník.
K cizím lidem je rezervovaná a rozhodně se s nimi nebude hned přátelit. Rozlišuje lidi, které zná a kteří jsou jí úplně cizí. S jinými psy v rodině dokáže vycházet bez problémů. Ostatní mazlíčci mohou být trochu problém, protože saluki má silný lovecký pud stejně jako všichni chrti.
Výchova saluki není úplně jednoduchá, není to pes, který bude 100% poslušný, a proto je potřeba, abyste se vzájemně respektovali. Přístup k saluki musí být důsledný, ale s porozuměním a dávkou citu, zapomeňte na fyzické tresty, stačí zvýšit hlas a saluki bude hnedka vědět.
POHYB
Přestože se jedná o velice rychlé plemeno, které dokáže běhat dostihy a coursing, tak nevyžaduje přílišné množství pohybu. Lze říct, že se přizpůsobí svému pánovi. Samozřejmě každodenní delší procházka nesmí chybět.
Ze sportů jsme již naťukli, že se můžete věnovat typickým chrtím disciplínám jako je coursing nebo dostihy. Ale saluki je také skvělý společník na běhání nebo delší procházky a turistiku, jen nezapomeňte, že by měla být na vodítku, aby vám neutekla.
PÉČE
Srst není na péči náročná, ale pokud plánujete jezdit po výstavách, je vhodné používat doplňky stravy či kosmetiku pro podporu krásné srsti a věnovat se delším závěsům srsti. Např. na uších můžete srst chránit, aby si ji saluka nemáchala při jídle misce speciálními návleky. S úpravou na výstavu vám poradí chovatel, od kterého si štěňátko přivezete.
Každý den zkontrolujte oční okolí a odstraňte případné ospalky, jednou týdně kontrolujte uši, zda v nich není zánět. Alespoň obden byste měli manuálně čistit zuby, abyste předešli usazování plaku a vzniku zubního kamene. Používat můžete i různé doplňky spreje, pasty, gely nebo spreje speciálně určené pro péči o dutinu ústní.
Nezapomínejte na stříhání drápků, jednou za měsíc zkontrolujte jejich délku a ty, co budou potřebovat zkrátit, tak zastřihněte. Na stříhání drápků zvykejte od štěněcího věku, u psů je to často velmi neoblíbená aktivita. Pokud si na to sami netroufáte, můžete do salonu nebo k veterináři.
ZAJÍMAVOSTI
Saluki patří k nejstarším psím plemenům, zmínky o nich sahají až 6 tis. let př. n. l. Jedná se o tzv. původní plemeno, a co to znamená? Vyvíjelo se zcela nezávisle na jiných plemenech a při jejich chovu nebylo přišlechtěno jiné plemeno.
VÝŽIVA
Chrti jsou štíhlí psi a nestává se, že by měli problém s obezitou, obvykle je to právě naopak a v jídle jsou celkem vybíraví, takže nejít pro ně to správné krmivo může být trochu oříšek. Můžete podávat kompletní krmivo, tedy granule a případně doplnit konzervami, nebo krmit barfem.
Nejčastěji krmí páníčci právě granulemi, při jejich výběru si dejte záležet a hlavně čtěte složení, granule by neměly výt plné obilovin, často bývají alergenem. Na prvním místě by rozhodně mělo být maso. Zároveň je potřeba zohlednit také věk psa. Zhruba do 15–20 měsíců můžete krmit granulemi pro juniory a pak přejít na dospělácké. Pokud je vás pes hodně aktivní a věnujete se např. dostihům, možná budete potřebovat granule pro aktivní psy, které jsou výživnější.
Při barfování servírujete do misky syrové maso, kosti, přílohy a doplňky tak, aby byl jídelníček vyvážený, sestavit ideální krmnou dávku je na vás, a proto si musíte o barfu nejdříve něco nastudovat a nepustit se do toho jen tak hlava nehlava.
Zdraví
Chrti bývají citliví na léky či anestezii, je tedy potřeba s nimi zacházet opatrně a vybrat si vhodného veterináře, který má s těmito plemeny zkušenost.
Objevit se mohou problémy se srdcem, nejčastěji se vyskytuje degenerativní onemocnění mitrální chlopně nebo dilatační kardiomyopatie. Psy můžete nechat na tyto nemoci vyšetřit, v případě zapojení do chovu se doporučuje každý rok opakovat.
Nově se také sleduje neurologické onemocnění, tzv. neuronální ceroidní lipofuscinóza.
POTŘEBY A NÁROKY PSA
Toto plemeno se nejvíce hodí do domku s větší zahradou, kde se bude moc saluki na plno proběhnout bez vodítka. Pokud ji pustíte na volno na louce nebo v lese, hrozí, že se může vydat za zvěří a ani sebelepší přivolání jí v tom nezabrání.
Velikostí se jedná o velkého psa, který může mít v kohoutku i 70 cm, potřebuje tedy dostatečný životní prostor. Ideální je pelíšek na místě, ze kterého může v klidu pozorovat, co se v domácnosti děje. Rádi odpočívají na vyvýšených místech, pelíšek musí být samozřejmě hezky měkký.
Nezapomeňte, že saluki mám minimum tuku a krátká srst ji příliš neochrání před chladem, jak přijde podzim, je tedy potřeba ji oblékat do vhodných ideálně funkčních oblečků.
PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ
V České republice jsou 2 chovatelské kluby, které zastřešují chov tohoto plemene. Jedná se o Saluki klub a Klub chovatelů chrtů. Již při koupi štěňátka byste měli zohlednit, zda se chcete v budoucnu zapojit v chovu, protože štěňátko by nemělo mít vady, obvykle se prodává jako jedinec s výstavními předpoklady.
U Saluki klubu se musíte zúčastnit alespoň 3 výstav (klubových nebo mezinárodních), známka musí být vždy výborná. Uchovnění je možné od věku 24 měsíců u psa a od věku 30 měsíců u feny. Aby mohl být vystaven krycí list, je potřeba doložit ještě výsledek vyšetření srdce.
Klub chovatelů chrtů pořádá bonitaci, při které je jedinec posouzen a uchovněn. Bonitace je možné se zúčastnit od věku ukončených 17. měsíců.
Horní věková hranice pro ukončení chovnosti je 8. rok věku.
MOŽNÁ ZÁMĚNA
Saluki patří k nejstarším psím plemenům, zmínky o nich sahají až 6 tis. let př. n. l. Jedná se o tzv. původní plemeno, a co to znamená? Vyvíjelo se zcela nezávisle na jiných plemenech a při jejich chovu nebylo přišlechtěno jiné plemeno.
Barzoj - Ruský chrt
Obě plemena jsou uznaná Mezinárodní kynologickou federací a patří do skupiny 10 FCI k chrtům. Barzoj pochází z Ruska a jeho kohoutková výška je 75 až 85 cm u psů a 68 až 78 u fen. Saluki měří od 53 do 71 cm, jsou tedy mírně menší. barzoj má dlouhou srst, která tvoří kadeře, zbarvení bílé, plavé v různých odstínech, šedé, sobolí či žíhané – jednobarevné nebo v kombinacích s bílou nebo tříslovou. Saluki může mít jakoukoliv barvu kromě žíhané.
Sloughi, arabský chrt
Sloughi je také uznán FCI a pochází ze Severní Afriky, asi nejvíce zástupců toho plemene žije v Maroku. Velikostně je podobný jako saluki, psi měří 66 až 72 cm a feny 61 až 68 cm. I když mají podobný název, tak nevypadají naprosto stejně. Liší se hlavně délkou srsti, jelikož slouhgi je krátkosrstý chrt, zbarvení je pískové až do červena, může mít černý plášť nebo žíhání.
Azavak
Azavak je také staré chrtí plemeno, pochází z oblastí centrální Sahary. Je uznán Mezinárodní kynologickou federací. Jedná se o krátkosrstého chrta v plavé barvě v různých odstínech. Je tedy velmi podobný výše zmíněné sloughi. Výška se pohybuje mezi 64 až 74 cm u psů a 60 až 70 cm u fen. I přes velkou kohoutkovu výšku je váha kolem 20 kg (plus/mínus 5 kg).
STANDARDNÍ VZHLED
Působí harmonicky a elegantně, je velmi rychlý, vytrvalý a silný.
Trup (od vrcholku plecí až po vrchol sedací kosti) je stejně dlouhý jako kohoutkova výška, ale psi vypadají delší než ve skutečnosti jsou.
Ideální kohoutková výška
psi: | 58–71 cm |
fenky: |
Feny měří o něco méně než psi.
Hladká a měkká srst s hedvábnou texturou, na končetinách a zadní straně stehen jsou praporce. U dospělých jedinců může být bohatší osrstění na hrdle, u štěňat je měkké a mírně delší srst na stehnech a plecích. Hladkosrstá varieta nemá žádné praporce.
Přípustná je jakákoliv barevná variace, ale nežádoucí je žíhání.
HLAVA
Štíhlá, dlouhá a působí elegantním dojmem.
MOZKOVNA
Mezi ušima je přiměřeně široká, ale není klenutá.
Není výrazný.
OBLIČEJOVÁ ČÁST
Nosní houba je černá nebo játrově hnědá.
Jsou silné, pravidelný, dokonalý a úplný nůžkový skus.
Velké, oválné oči jsou jasné, zbarvené tmavě či oříškově hnědě, nevystupují. Výraz je důstojný, oči věrné a hledící do dálky.
Dlouhé uši pokrývá hedvábná srst, jsou pohyblivé a nasazeny vysoko, visí těsně u hlavy.
KRK
Ohebný, dlouhý a dobře osvalený.
TRUP
Poměrně široký.
Mírně klenutá a dobře osvalená.
Kyčelní kosti jsou od sebe široce postavené.
Dlouhý, hluboký a přiměřeně štíhlý, Žebra nejsou plochá, ani sudovitě klenutá.
Dobře vtažená.
KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY
Dobře šikmo dozadu uložené, dobře osvalené, ale nejsou těžkopádné.
Zhruba stejně dlouhé jako lopatka, zároveň je s ní spojeno v dobrém úhlu.
Dlouhé a od loktu po zápěstí je rovné.
Pružné, silné a mírně skloněné.
Středně dlouhé s dlouhými a dobře klenutými prsty. Nejsou kočičí, ale zároveň nejsou rozevřené. Tlapky jsou silné a pružné, mezi prsty jsou osrstěné.
PÁNEVNÍ KONČETINY
Silné, ve cvalu i skoku vyzařují sílu.
Stehna a lýtka jsou dobře vyvinutá.
Středně zaúhlená.
Nízko postavené.
Podobají se předním tlapkám.
CHODY PSA
Pružný, hladký a plynulý klus bez námahy. Vysoký, lehký, vykazuje velký dosah vpředu a odpovídají posun vzadu, není povznesený, ani těžkopádný.
OCAS
Nízko nasazený, dlouhý a nesený v přirozeném oblouku. Na spodní straně jsou praporce dlouhé a hedvábné srsti, která není huňatá. Dospělí jedinci nenosí ocas nad hřbetní linií s výjimkou, kdy si pes hraje. Špička ocasu sahá minimálně k vrcholku hlezna.