topovat ověřit
16.03.2022 / 18.08.2024
Australský honácký pes s krátkým ocasem

Australský honácký pes s krátkým ocasem

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
100%
Další pojmenování: honák, "krátkoocasý" pes
Australský honácký pes s krátkým ocasem

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 351
Země původu: Austrálie
Patronát Austrálie
Vznik plemene: 19. století
Průměrná délka života: 13 - 13 roků
Původní využití: Honácký pes
Využití dnes: Rodinný pes, Aktivní pes, Hlídací pes, Pracovní pes, Nahánění dobytka, Agility, Frisbee, Obedience, poslušnost psa, Záchranářský pes
Kluby v ČR:

Žádný klub nezastřešuje chov tohoto plemene.

VARIETY PLEMENE Australský honácký pes s krátkým ocasem

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Honácký pes pochází z Austrálie a byl vyšlechtěn na počátku 19. století. Nejdříve ze spojení severoanglických pasteveckých psů a dinga vznikl tak první honák, který odolával drsným australským podmínkám. Byl ovšem dost ostrý, a proto se přistoupilo k dalšímu křížení. 

Použita byla blue merle kolie, krátký ocas (pahýlovitý) je po původní smithfieldské kolii, která byla křížena s dingem. Krátkoocasí honáci nebyli příliš zapisováni do plemenných knih. Původně se plemeno jmenovalo krátkoocasý honácký pes, k jeho přejmenování došlo až 2001.

POVAHA

Honák je velký pracant, který potřebuje dostatek pohybu, hodí se tedy do aktivní rodiny a hlavně potřebuje páníčka, který se mu bude opravdu věnovat. Potřebuje nejen dostatek pozornosti, ale hlavně důslednou výchovu a výcvik. 

S ostatními zvířaty vychází v pořádku, u jiných psů se může projevit jeho temperament, ale platí, že čím dříve s někým začne sdílet domácnost, tím spíše si na nového člena zvykne. V dospělosti může být seznámení s novým mazlíčkem problematické. K cizím lidem se chová nedůvěřivě, je to dobrý hlídač. K dětem mívá ochranitelský vztah, ale jejich soužití je nutné mít pod dohledem.

Není to pes, který by se hodil pro začátečníka, jeho páníček by měl vědět, co dělá. Důležité je nepodcenit socializaci, která začíná již u chovatele. Australák je inteligentní a dobře se učí, protože se vždy snaží pánovi vyhovět. Je ovšem zvyklý jednat samostatně, takže je potřeba mu vymezit hranice.

POHYB

Australák potřebuje opravdu hodně pohybu a také nějaké vyžití, je zvyklý pracovat v extrémních podmínkách, což z něj činí velmi odolné plemeno, které toho dost vydrží. 

Každý de musíte vyrazit na delší procházku, kde honáka zaměstnáte, aby se unavil. Společně se můžete věnovat i různým kynologickým sportům. Nabízí se agility, obedience, ale i běh se psem a nebo samozřejmě můžete využít jeho honáckých dovedností. Zástupci tohoto plemene jsou také cvičeni jako záchranářští psi.

Je to pes, který potřebuje velmi aktivního pána. S radostí vám bude dělat společníka na dlouhých túrách a výletech.

PÉČE

Péče o srst není náročná, jednou týdně byste měli psa vyčesat a v období línání pak ideálně každý den, abyste se zbavili uvolněných chlupů. Žádné jiné speciální požadavky na srst nejsou. 

Každý den je potřeba zkontrolovat oční okolí a v případě potřeby odstranit nečistoty a ospalky. Dále jednou za měsíc prohlédněte uši, zda se uvnitř vypadá vše normálně. Zmínit musíte také péči o chrup, nejlepší je mechanické čištění zubů, tak zabráníte usazování zubního plaku a jeho přeměně na kámen. Přidávat můžete i doplňky stravy, které působí proti zubními kameni.

I když je honák poměrně velký pes a drápy si bude přirozeně obrušovat při chůzi po tvrdém povrchu, měli byste je jednou měsíčně prohlédnout, zda některý nepotřebuje zkrátit. Na stříhání drápků zvykejte od štěněte, mezi psy je to velmi neoblíbené činnost.

ZAJÍMAVOSTI

Někteří si mohou myslet, že australský honácký pes s krátkým ocasem je pouze jednou z variet téhož plemene, ale není tomu tak. Jedná o samostatné plemeno, které má sice poměrně bohatou historii, ale v oficiálních chovatelských institucích není vedeno příliš dlouho. Tak, jak ho známe dnes, bylo pojmenováno až v roce 2001.

VÝŽIVA

Aktivní plemeno jako je australák, potřebuje výživné krmivo, které mu dodá dostatek energie na práci či sport. V dnešní době můžete krmit dvěma základními způsoby, tím prvním jsou granule a druhým je BARF. 

Granule se považují za kompletní krmivo, což znamená, že pes v nich dostane všechno potřebné. Páníček to má navíc bez starostí, jen nesmí zapomenout koupit nový pytel, když už je na dně. Pozornost věnujte výběru granulí, ty kvalitní poznáte podle složení, na prvním místě by rozhodně mělo být maso. Zároveň by neměli obsahovat přehlídku obilovin. Je možné, že dospělého honáka budete muset krmit granulemi pro aktivní psy. 

Barfování je pro páníčky náročnější, než s tím začnete, musíte si prostudovat potřebné informace. Sestavení vyvážené krmné dávky je totiž na vás. Do misky psovi servírujete syrové maso, kosti, přílohy a doplňky v daném poměru. Maso seženet ve specializovaných prodejnách, a to obvykle ve větším množstvím a jednotlivé porce si připravíte do mrazáku.

Zdraví

Toto plemeno je poměrně zdravé, trápit jej mohou problémy s pohybovým aparátem, a to hlavně dysplázie loketního a kyčelního kloubu. Hlavně v období růstu je vhodné preventivně podávat kloubní výživu, ale můžete v tom pokračovat i v dospělosti. 

Australského honáckého psa mohou potrápit některé oční vady (hlavně progresivní retinální atrofie) a také hluchota. Proto si vybírejte štěně po testovaných a zdravých rodičích, tím tyto problémy minimalizujete.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Na prvním místě potřebuje honák dostatek pohybu a zaměstnání. Spíše se hodí do domku se zahradou, ale neznamená to, že když ho necháte celý den samotného na zahradě, takže má splněnou denní dávku pohybu. Honák potřebuje vaši pozornost a abyste se mu věnovali. 

Na zahradě může mít kotec, ten se vám bude hodit v případě, že dorazí návštěva a budete potřebovat psa někam „uklidit“, nebo pokud bude muset chvíli vydržet sám a nevěříte mu natolik, abyste ho nechali puštěného. V kotci by ovšem neměl trávit většinu dne, strádal by i po psychické stránce, protože je velmi rád na blízku svého pána.

Jeho páníček by měl vědět, co dělá a jak s takovým psem zacházet, nehodí se pro začátečníky. Potřebuje důslednou výchovu i výcvik.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Australský honácký pes s krátkým ocasem se mimo svou domovinu příliš nechová. V České republice (ani na Slovensku) v současné době (březen 2022) není žádný chovatelský klub, který by zaštiťoval chov tohoto plemene. 

Pokud tomu tak budoucnu bude, zřejmě se dostane pod Klub chovatelů málopočetných plemen psů, stejně jako je tomu u jeho „bratra“ australského honáckého psa. Lze tedy očekávat, že podmínky uchovnění budou podobné. Rozhodně do nich bude patřit splnění bonitace, účast na výstavě a zřejmě se nevyhne ani zdravotním vyšetřením. Můžeme se domnívat, že se bude jednat minimálně o vyhodnocení DKK. Případně stejně jako u honáka  s klasickým ocasem o vyšetření na hluchotu a případně na oční vadu progresivní retinální atrofii.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Honácký pes s krátkým ocasem není mimo Austrálii příliš rozšířen. Známější je jeho bratr australský honácký pes. Někdo by si mohl myslet, že se jedná o dvě variety téhož plemene, ale není tomu tak, oba honáci jsou samostatná plemena.

Australský honácký pes

Australský honácký pes

Mezinárodní kynologická federace uznává obě plemena. Jejich kohoutková výška je totožná, psi měří od 46 do 51 cm a fenky od 43 do 48 cm. Barva srsti se taký výrazně neliší. Jak od sebe plemena rozpoznat napovídá samotný název. Krátkoocasý honák má pahýlovitý ocas, který dosahuje maximálně délky 10 cm.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Pracovní pes s dobrými proporcemi a poměrně kvadratickým rámcem. Má nezdolný, drsný a otužilý zjev s dostatkem hmoty. Je vytrvalý i při obtížné práci v jakýchkoliv podmínkách. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 48,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 45,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
Pozn. k výšce

Jedinci, kteří přesahují toto rozmezí výšek nejsou žádoucí. 

Pozn. k hmotnosti Hmotnost není standardem stanovena.
Srst:

Krycí srst je středně krátká, hustá, rovná a středně hrubé textury. Podsada je krátká, hustá a měkká. Kolem krku je delší srst, která vytváří límec. Na hlavě, končetinách a tlapkách je srst krátká. 

Zbarvení:

Zbarvení může být modré nebo modře strakaté, s úplným zbarvením. Na hlavě mohou být černé znaky a přípustné jsou i na těle. Druhou možností je červeně skvrnitá, při níž jsou pravidelně rozložené červené skvrny po celém těle včetně podsady (není bílá, ani krémová). Na hlavě mohou být a nemusí tmavší červené znaky. Velké červené skvrny na těle jsou přípustné. 

HLAVA

MOZKOVNA

Lebka:

Plochá a mezi ušima široká. Směrem k očím se zužuje. 

Stop:

Znatelný, ale mírný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Středně dlouhá, pod očima dobře vyplněná, mohutné a hluboké čelisti se zužují k silné tupé tlamě. 

Tlama:

Nosní houba je vždy pigmentovaná černě, a to bez ohledu na barvu srsti. Tlama je silná a tupá. 

Čelisti, zuby:

Silné a zdravé zuby jsou v rozmístěny v pravidelných rozestupech. Spodní řezáky jsou těsně za horními (skus nůžkový). 

Líce:

Ne hrubé, ale osvalené.

Oči:

Středně velké oči mají oválný tvar, nejsou plné, ani vystupující. Výraz je pozorný a inteligentní, ale nedůvěřivý. Oči jsou tmavě hnědé.

Uši:

Středně malé, téměř špičaté a vztyčené. Jsou nasazeny vysoko, ale tak akorát od sebe. Kůže je středně silná. Vnitřní stranu ucha pokrývá srst. 

KRK

Výjimečně silný, klenutý, středně dlouhý, osvalený a směrem k trupu se rozšiřuje a harmonicky v něj přechází. Na hrdle není volná kůže. 

TRUP

Od hrbolu hrudní kosti až po vrchol sedací kosti je délka stejná jako kohoutková výška. 

Hřbet:

Silný, široký a rovný. 

Bedra:

Svalnatá a hluboká. 

Hrudní koš:

Hrudní koš je dobře klenutý a ve spodní polovině se zužuje k hlubokému a středně širokému hrudníku. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Kostra i osvalení jsou silné. Ze všech úhlů jsou perfektně rovné. 

Plece:

Osvalené, suché a spadající. 

Lokty:

Paralelní k trupu. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Mohutné široké a osvalené. zezadu jsou od hlezna k tlapkám rovné. Postoj není příliš úzký, ani široký. 

Stehna:

Dobře vyvinutá. 

Kolena:

Středně úhlená. 

Hlezno:

Silné, s dostatečným úhlením a poměrně nízko. 

Tlapy pánevní:

Silné, kulaté tlapky mají hluboké polštářky a dobře klenuté prsty. Jsou kompaktní. Drápky jsou krátké, silné a tmavě pigmentované. 

CHODY PSA

Nejdůležitější je zdravý pohyb, správně je volný, pružný a neúnavný. Pohyb plecí a předních končetin je v souladu s mohutným posunem zadních končetin. Důležitá je schopnost rychlého pohybu a náhlé změny směru. 

OCAS

Nekupíruje se, ale jeho přirozená délka nepřesahuje 10 cm (4 palce). Je nasazen vysoko, ale není nesen příliš nad linií hřbetu. 

přečteno: 1 544x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...