logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné pro lidi, kteří vědí, co péče o psa obnáší a ideálně mají již předešlou zkušenost s výchovou či výcvikem.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno se příliš nehodí pro držení v bytě, šťastnější bude v rodinném domě se zahradou.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Toto plemeno není vhodné pro pobyt venku, musí bydlet doma a na zahradě se rádo proběhne.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Tento pes se příliš pro seniory nehodí.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psi snáší dobře za předpokladu včasné a důsledné socializace.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes může žít s kočkou za předpokladu důkladné výchovy již od raného věku.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Toto plemeno snáší samotu velmi špatně, může mít dokonce sklony k ničení prostředí.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá s chladným počasím problém, může pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno teplé počasí vydrží, ale pro odpočinek bude vyhledávat chladnější místo ve stínu.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes je velmi učenlivý, má předpoklad pro nějaký psí sport či výcvik.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Tento pes je velmi inteligentní a měli byste jeho hlavu zaměstnat, aby se nenudil.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes nemá sklony k lovu, takže se nemusíte bát jej pustit z vodítka.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno vám dá najevo, když se mu něco nelíbí, ale zbytečně neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes zbožňuje veškeré hry a je skvělým parťákem pro každou špatnost.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes může být hlídačem za předpokladu vhodného výcviku.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná hodně, a to i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Tento pes vyžaduje poměrně dost péče.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tohoto psa nemoci příliš netrápí.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes netrpí obezitou.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Tento pes u nás není vůbec rozšířený, jeho chovem se zabývá pouze malé množství chovatelů.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je v dospělosti středně velké.

Eurasier

Eurasier

Eurasier
Další pojmenování:

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina V. - Špicové a tzv. plemena primitivní
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 291
Of. zkratka plemene v ČR: EUR
Země původu: Německo
Vznik plemene: 60. léta 20. století
Původní využití: Společník a hlídač
Využití dnes: Rodinný pes, Aktivní pes, Hlídací pes, Agility, Frisbee
Kluby v ČR:

Eurasier klub CZ (www.eurasier.cz)

VARIETY PLEMENE EURASIER

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Historie eurasiera nesahá příliš hluboko, ale pouze do minulého století, kdy byl vyšlechtěn. Plemeno vzniklo konkrétně v 60. letech 20. století v Německu a ke šlechtění byl použit čau čau, vlčí špic a pravděpodobě i samojed. Proto si můžeme povšimnout jisté vzhledové podobnosti mezi těmito plemeny.

Za šlechtěním stojí Julius Wipfel, jehož záměrem bylo stvořit plemeno, které by bylo skvělým rodinným společníkem a zároveň hlídačem. Nejdříve byl pojmenován jako vlčí čau, ale od tohoto názvu se později upustilo, protože do krve nového plemene byli přikříženi i samojedi a vzniklo nové pojmenování eurasier, pod který bylo toto plemeno také v roce 1973 přijato Mezinárodní kynologickou federací (FCI). Pojmenování vzniklo spojením názvů kontinentů Evropy a Asie.

V České republice se můžete s několika jedinci potkat, existují i chovatelské stanice, ale na vyšší koncentraci představitelů plemene narazíte pravděpodobně na výstavách.

POVAHA

Jedná se o velmi přátelské a kontaktní plemeno. Potřebuje být na blízko své rodině a samota mu příliš neprospívá. S cizími lidmi vychází dobře, může k nim být je lehce zdrženlivý. Ale pokud s neznámým člověkem nemá problém páníček, tak ani eurasier. Vychází dobře i s dětmi, takže je to skvělý pes do rodiny, i děti s ním mohou bez problémů cvičit. 

Eurasier nevyhledává potyčky a s ostatními psy vychází dobře. Nemá problém ani s jinými zvířaty a co u něj možná mnozí lidé ocení, tak eurasier nemá lovecký pud, takže pokud se něco šustne v houští, nemusíte se bát, že by zmizel za kořistí. 

Co se týče výcviku, tak potřebuje důsledného pána, ale jeho citlivá duše nesnese hrubé zacházení. Hodí se i pro začátečníky. Patří ke špicům, a proto má někdy svoji hlavu. Důležitá je důkladná socializace již od štěněčího věku, je vhodné, aby se váš pes setkal s co nejvíce podněty. Udeální volbou je výchova prostřednictvím pozitivní motivace, připravte si oblíbené pamlsky a uvidíte, že výcvik půjde hnedka lépe.

POHYB

Eurasier je aktivní plemeno, který vyžaduje nejen pohyb, ale i pravidelné zaměstnání. Krátkými procházkami ani ponecháním o samotě na zahradě s vůlí, že se zabaví, neuspějete. 

Při pořízení eurasiera počítejte s nutností delších procházek, rád vás bude doprovázet na různých túrách. Hodí se jako společník na běhání nebo ke kolu. Věnovat se s ním můžete věnovat i některým kynologickým sportům. Je mrštný a rychlý, proto se hodí na agility, vyzkoušet ale můžete i např. běh se psem (canicross).

Pokud nebude mít eurasier dostatek vyžití a pohybu může se začít nudit, být nervózní nebo se dokonce mohou začít projevovat sklony k agresi a ta není u jedinců tohoto plemene přípustná. 

PÉČE

Péče o srst eurasiera je velmi náročná a při jeho pořízení je nutné počítat s tím, že jí budete muset věnovat dostatek času. Každý den je se srst musí pročesávat, aby se v ní nevytvořili chuchvalce, které se pak musejí ze srsti většinou vytříhávat. Během línání je nutné vyčesávat i dvakrát denně. Nedoporučuje se příliš časté koupání a šamponování, protože to neprospívá kvalitě srsti. Pokud už budete muset psa vykoupat, pak používejte vhodnou kosmetiku. Eurasier velmi rád plave, takže v letních měsících můžete společně vyrazit k přírodním nádržím, jen je nutné mít psa pod kontrolou, protože mokrá srst velmi ztěžkne a mohla by zapříčinit topení psa. 

Stejně jako u každého jiného plemene byste měli kontrolovat délku drápků a v případě potřeby je zastřihnout. Při pohybu na tvrdém povrchu bude většinou docházet k jejich samovolnému obrušování, ale nezapomínejte na pátý dráp na předních packách, který není ve styku se zemí a může se nepříjemně zatáčet a přerůstat. 

Pečovat byste měli i o chrup svého psa, ideální je pravidelné čistění, protože pokud se nenahromadí plak, tak nemůže vzniknout zubní kámen. Pořídit si můžete speciální kartáček, nebo používat doplňky stravy, které působí proti vzniku zubního kamene.

ZAJÍMAVOSTI

Eurasier se pyšní jednou anatomickou zajímavostí. Je pro něho typické, že má modrý jazyk, nebo se na něm musí alepoň nacházet modré tečky či tečka. Zřejmě to zdělil po plemeni čau čau, pro něhož je tento rys charakteristický.

VÝŽIVA

Vybrat vhodné krmivo pro je v dnešní době celkem oříšek. Kromě mnoha různých granulí se můžete rozhodnout i pro stravu připravovanou doma, psovi můžete vařit, nebo jej krmit přirozenou stravou (tvz. BARFem). 

Krmení granulemi je jednoduché a pohodlné, ale jejich výběru byste měli věnovat dostatek času, abyste pejskovi dopřáli to nejlepší. Vždy čtěte složení a volte takové granule, které mají na první místě maso. Neměly by obsahovat přehlídku různých obilovin, ideální jsou granule se s níženým obsahem obilovin nebo zcela bez nich. Dále musíte zohlednit věk vašeho psa. Rozlišujeme granule pro štěňata, dospělé psy a seniory, protože v každém životním stadiu má pes jiné nutriční potřeby. Výrobci často zohledňují i velikost plemene.

Stále oblíbenějším se stává krmení syrovým masem, kostmi a přílohami. Pro páníčka je to více časově náročné. Jednotlivé krmné dávky si musíte dopředu připravit, ale hlavně si předtím nastudovat potřebné informace, abyste psovi sestavili v určitém časovém úseku vyvážený jídelníček a nic mu nechybělo. Dále budete potřebovat dostatek místa v mrazáku na připravené balíčky. Maso se dá nakoupit ve specializovaých obchodech. A hlavně nezapomínejte, že kosti se zkrmují vždy syrové! 

Pokud se neztotožňujete s představou krmení syrovým masem, pak můžete i vařit, ale to není tak efektivní, protože při tepelné úpravě přichází potraviny o mnoho živin.

ZDRAVÍ

Jedná se o zdravé odolné plemeno, u kterého se může objevit dysplazie kyčelního kloubu a luxace pately. Tato onemocnění pohybového aparátu jsou podmíněna geneticky a jedinci, kteří jsou přijímáni do chovu se na ně vyšetřují. Uchovněn pak může být pes s nejhůře 2/2 DKK a patelami 1/1.

U eurasierů se objevují abnormality v postavení očních víček a růstu řas. Vylučující vadou z chovu je entropium, tedy vchlípená víčka a ektropium, což jsou naopak vychlípená oční víčka. Jedná se většinou o vrozenou vadu, která se operuje. Další nepravidelností v oblasti očí je distichiáza – řasy rostoucí z okraje víčka, které následně dráždí rohovku, jedná se o druhou řas. Trichiáza je pokud se řasy stáčí do špatného směru přímo proti oční bulvě. 

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Eurasier může díky své srsti, která ho ochrání i před nepříznivými vlivy počasí, pobývat venku v kotci, ale mohl by tam strádat, protože je pro něj velmi důležitý kontakt s rodinou. Bude vám rád neustále na blízku. Pokud máte v úmyslu jej samotného pouštět na zahradu, tak moc úspěchu nesklidíte. Eurasier je aktivní pes, který potřebuje zaměstnání, skvěle se hodí pro některé psí sporty.

Péče o eurasiera je poměrně časově náročná, protože jeho srst je každý den nutné pročesávat, aby se příliš nezacuchala, tam by pak pak pomohly jedině nůžky. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Eurasiera můžete uchovnit, když splníte podmínky stanovené klubem (Eurasier klub). Musíte samozřejmě vlastnit psa s průkazem původu. Ideální je pořídit se štěně, které má předpoklad pro i výstavy, ale ani to nezaručí, že z něho vyroste šampion.

Pes může být uchověn na bonitaci, což je speciální akce, na které je posouzen odbornou komisí a veškeré jeho nedostatky jsou zaevidovány. Této bonitace se může eurasier zúčastnit od 15 měsíců věku, ale nejdříve je nutné absolvovat výstavu (mezinárodní, národní, klubovou nebo speciální). Z kruhu si můžete odnést nejhůře známku Velmi dobrá.

Dále je nutné zhotovit potřebná zdravotní vyšetření, jedná se o DKK (dysplazii kyčelního kloubu), luxaci pately, distichiázy a trichiázy. DKK se toleruje maximálně do stupně 2/2 a luxace pately může být max. 1/1.

Psi i feny mohou aktivně zasáhnout do chovu od 18 měsíců věku, horní věková hranice není u psů stanovena a u fen je to 8 let. 

Vylučující vady jsou definovány standardem, jedná se zejména o: nedostatečný pohlavní výraz; anomálie skusu a chybění některých zubů; distichiáza (řasy rostoucí ve dvojité řadě); svěšené či klopené uši; zalomený ocas; ztráta pigmentu; agrevita, přehnaná bázlivot či nedůvěřivost; ektropium a entropium, příliš hluboko posazené nebo malé oči.

Psi musí mít dvě plně vyvinutá varlata sestouplá v šourku.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Eurasier není příliš známé ani rozšířené plemeno, většina lidí jej vůbec nebude znát a nebo si jej splete se vzhledově podobnými psy typu špice a nebo proslulého čau čau. Obecně může dojít k záměně se špicovitými plemeny, která jsou typická podobným vzhledem.

Čau-čau

Eurasier -

Právě čau čau byl použit ke křížení v počátcích vzniku plemene a je proto zřejmé, že jistá podoba obou plemen bude přetrvávat. Čau čau je čínské plemeno, jehož historie sahá velmi hluboko. Stejně jako eurasier patří k V. skupině FCI. Kohoutková výška obou plemen je velice podobná a pohybuje se kolem 48 až 60 cm. Čau čau může mít dloihou huňatou a nebo krátkou srst v barvě černé, červené, plavé, modré, krémové nebo bílé s různými odstíny či vícebarevné. Eurasier má povolenou jakoukoliv barvu kromě bílé. Eurasier má atletičtější postavu, lépe tvarované linie a postupně zužující se tlamu do špičky. Čau čau je zavalitý pes s tlamou zakončenou zaobleně.

Samojed

Eurasier -

Přestože i samojed zasáhl do chovu eurasierů, tak vzhledově jsou si plemena podobná typem srsti, ale zbarvením se liší a je to jejich hlavních rozpoznávací znamení. Samojed se objevuje pouze v bílé barvě a čistě bílá je naopak u eurasiera nepřípustná.

Německý špic

Eurasier -

Eurasier je podobný i vlčimu špicovi, který se také podílel na šlechtění tohoto plemene. Typické je pro něj právě vlkošedé zbarvení a jeho kohoutková výška se pohybuje kolem 49 cm (+/- 6 cm). Co se týká osrstění, to je velmi bohaté a krk je pororstlý hustou hřívou. U eurasiera naopak žádná hříva na krku nevzniká. Špic má kvadratický formát těla, protože jeho kohoutkový výška je s délkou těla v poměru 1 : 1. Eurasierova délka trupu je větší než kohoutková výška.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Jedná se o harmonicky stavěného středně velkého špicovitého psa se vztyčenýma ušima. Připouští se u něho různé barevné rázy. Stavba kostry je středně těžká. Srst je dlouhá, ale maximálně tak, aby byly rozeznatelné proporce.

Důležité proporce:

Má obdélníkový rámec těla, což znamená, že délka těla je větší než výška v kohoutku. Délka čenichu a mozkovny je přibližně stejná.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 56 cm    tolerance: +4 cm, -4 cm
fenky: 52 cm    tolerance: +4 cm, -4 cm
Pozn. k výšce:

Důležité je, aby byly vyvážené proporce, ale ideální je velikost ve středním rozměru.

Hmotnost:
psi:26 kg,    povolená odchylka: +6 kg, -3 kg
fenky: 22 kg,    povolená odchylka: +6 kg, -3 kg
Srst:

Na celém těle najdeme hustou podsadu a středně dlouhé, přiléhají pesíky krycí srsti. Krátká srst se objevuje na tlamě, obličeji, uších a přední straně končetin. Dlouhá srst pokrývá ocas, zadní stranu hrduních (praporce) a pánevních (kalhoty) končetin. N akrku nezvniká žádný límec či hříva, jeho osrstění je pouze mírně delší než jinde na těle. 

Zbarvení:

Přípustné jsou všechny barvy a jejich kombinace, kromě čistě bílé, strakté bílé a játrové.

Kůže:

Pigmentovaná a napjatá.

HLAVA

Její tvar je při pohledu shora a ze strany klínovitý. Hlava je harmonická, lebka není příliš široká. Hřbety čenichu a mozkovny jsou paralelní.

MOZKOVNA

lebka:

Čelní partie je plochá s patrnou čelní rýhou. Výběžek týlní kosti je vyvinutý.

Stop:

Málo výrazný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Čumák je středně velký a nosní houba černě pigmentovaná. Tlama není příliš hrubá ani špičatá. Směrem dopředu se zužuje až k nosní houbě. Křídla dolní čelisti a hřbet nosu jsou rovné.

Pysky:

Černě pigmentované, jejich okraje jsou napjaté.

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné, oblouk dolní čelisti je široký. Chrup je úplný (42 zubů podle zubní vzorce) a silný. Skus může být nůžkový i klešťový. Řezáky z horní čelisti přesahují těsně přes dolní, nebo na ně dosedají. Premoláry a moláry jsou v jedné řadě bez mezer. Zuby jsou v čelistech postaveny kolmo.

Líce:

Málo zdůrazněné.

Oči:

Středně velké, tmavé oči nejsou vypouklé, ale ani posazeny příliš hluboko. Oční štěrbiny jsou uloženy lehce ze šikma. 

Víčka:

Těsně přiléhají a jejich okraje jsou černě pigmentovány.

Uši:

Středně velké, vztyčené uši mají trojúhelníkový tvar a jejich špičky jsou lehce zaoblené. Vzdálenost uší od sebe je zhruba na jednu šířku základny ucha. Špičky uší společně se středem odsazení čela tvoří téměř rovnostranný trojúhelník.

KRK

Středně dlouhý krk je dobře osvalen. Je v harmoniii k celkovému vzhledu a přechod od krku k trupu je plynulý. Kuže na hrdle není volná, ale pevně přiléhá.

 

TRUP

Silný a ne příliš krátký.

Kohoutek:

Výrazný.

Hřbet:

Rovný, pevný a dobře osvalený.

Bedra:

Tak akorát dlouhá i široká, jsou dobře osvalená.

Záď:

Silná, rovná a široká.

 

Předhrudí:

Dobře vyvinuté, ale ne zdůrazněné.

Spodní linie:

Lehce vtažená.

 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rameno i předloktí je téměř stejné dlouhé. Při pohledu zepředu jsou končetiny rovné a paralelní, při pohledu z boku jsou mírně zaúhlené.

Plece:

Jsou dobře osvalená. Lopatka je uložena trochu šikmo.

Rameno:

Silně osvalené a středně dlouhé.

Nadloktí:

Silně osvalená a středně dlouhá.

Lokty:

Přiléhají k hrudníku.

Předloktí:

Dobře osvalená a středně dlouhá. 

Tlapy hrudních končetin:

Oválné, mají těsně přiléhající a přiměřeně vyklenuté prsty. Drápy jsou silné a tmavě pigmentované. Polštářky jsou černě pigmentované, pevné a dobře vyplněné, mezi nimi je husté osrstění.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Při pohledu zezadu jsou rovné a paralelní, za strany pak přiměřeně zaúhlené. Stehno i bérec jsou téměř stejně dlouhé. pánev je položené lehce šikmo.

Stehna:

Silně osvalené a středně dlouhé.

Kolena:

Stabilní, ale ne příliš otevřená. Bérec je středně dlouhý a dobře osvalený.

Hlezno:

Hlezenní kloub není posazen příliš nízko. Je stabilní a nevbočuje dovnitř ani nevybočuje ven. Hlezno je dobře dlouhé a široké. Při pohledu ze strany je postaveno kolmo.

Tlapy pánevní:

Mírně vyklenuté, uzavřené a oválně s tmavě pigmentovanými drápy. Polštářky jsou černě pigmentované, dobře vyplněné a pevné. Mezi prsty roste srst.

CHODY PSA

Pohyb je prostorný s dobrým vykročením a plným posunem.

OCAS

Rovně nasazený, kulatý, pevný a směrem ke špičce se zužuje. Je porostlý huňatou srstí. Je nosen stočený, položený lehce přes hřbet nebo ohnutý ke straně. Pokud visí volně dolů, tak dosahuje až k hlezennímu kloubu.

přečteno: 253x