topovat ověřit
19.01.2024 / 17.05.2024
Eurasier

Eurasier

Eurasier
80%
Další pojmenování: nemá
Eurasier

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina V. - Špicové a tzv. plemena primitivní
Sekce 5 - Asijští špicové a příbuzná plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 291
Of. zkratka plemene v ČR: EUR
Země původu: Německo
Vznik plemene: 60. léta 20. století
Průměrná délka života: 12 - 14 roků
Původní využití: Společník a hlídač
Využití dnes: Agility, Frisbee, Rodinný pes, Aktivní pes, Hlídací pes
Kluby v ČR:

Eurasier klub CZ

VARIETY PLEMENE Eurasier

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Historie eurasiera nesahá příliš hluboko, ale pouze do minulého století, kdy byl vyšlechtěn. Plemeno vzniklo konkrétně v 60. letech 20. století v Německu a ke šlechtění byl použit čau čau, vlčí špic a pravděpodobě i samojed. Proto si můžeme povšimnout jisté vzhledové podobnosti mezi těmito plemeny.

Za šlechtěním stojí Julius Wipfel, jehož záměrem bylo stvořit plemeno, které by bylo skvělým rodinným společníkem a zároveň hlídačem. Nejdříve byl pojmenován jako vlčí čau, ale od tohoto názvu se později upustilo, protože do krve nového plemene byli přikříženi i samojedi a vzniklo nové pojmenování eurasier, pod kterým bylo toto plemeno také v roce 1973 přijato Mezinárodní kynologickou federací (FCI). Pojmenování vzniklo spojením názvů kontinentů Evropy a Asie.

V České republice se můžete s několika jedinci potkat, existují i chovatelské stanice, ale na vyšší koncentraci představitelů plemene narazíte pravděpodobně na výstavách.

Eurasier

POVAHA

Jedná se o velmi přátelské a kontaktní plemeno. Potřebuje být na blízku své rodině a samota mu příliš neprospívá. S cizími lidmi vychází dobře, může k nim být lehce zdrženlivý. Ale pokud s neznámým člověkem nemá problém páníček, tak ani Eurasier. Vychází dobře i s dětmi, takže je to skvělý pes do rodiny, i děti s ním mohou bez problémů cvičit. 

Eurasier nevyhledává potyčky a s ostatními psy vychází dobře. Nemá problém ani s jinými zvířaty a co u něj možná mnozí lidé ocení, tak Eurasier nemá lovecký pud, takže pokud se něco šustne v houští, nemusíte se bát, že by zmizel za kořistí. 

Co se týče výcviku, tak potřebuje důsledného pána, ale jeho citlivá duše nesnese hrubé zacházení. Hodí se i pro začátečníky. Patří ke špicům, a proto má někdy svoji hlavu. Důležitá je důkladná socializace již od štěněčího věku, je vhodné, aby se váš pes setkal s co nejvíce podněty. Ideální volbou je výchova prostřednictvím pozitivní motivace, připravte si oblíbené pamlsky a uvidíte, že výcvik půjde hnedka lépe.

Eurasier v trávě

POHYB

Eurasier je aktivní plemeno, které vyžaduje nejen pohyb, ale i pravidelné zaměstnání. Krátkými procházkami ani ponecháním o samotě na zahradě s vůlí, že se zabaví, neuspějete. 

Při pořízení Eurasiera počítejte s nutností delších procházek, rád vás bude doprovázet na různých túrách. Hodí se jako společník na běhání nebo ke kolu. Věnovat se s ním můžete i některým kynologickým sportům. Je mrštný a rychlý, proto se hodí na agility, vyzkoušet ale můžete i např. běh se psem (canicross).

Pokud nebude mít Eurasier dostatek vyžití a pohybu může se začít nudit, být nervózní nebo se dokonce mohou začít projevovat sklony k agresi a ta není u jedinců tohoto plemene přípustná. 

Eurasier

PÉČE

Péče o srst Eurasiera je velmi náročná a při jeho pořízení je nutné počítat s tím, že jí budete muset věnovat dostatek času. Každý den se srst musí pročesávat, aby se v ní nevytvořili chuchvalce, které se pak musejí ze srsti většinou vytříhávat. Během línání je nutné vyčesávat i dvakrát denně. Nedoporučuje se příliš časté koupání a šamponování, protože to neprospívá kvalitě srsti. Pokud už budete muset psa vykoupat, pak používejte vhodnou kosmetiku. Eurasier velmi rád plave, takže v letních měsících můžete společně vyrazit k přírodním nádržím, jen je nutné mít psa pod kontrolou, protože mokrá srst velmi ztěžkne a mohla by zapříčinit topení psa. 

Stejně jako u každého jiného plemene byste měli kontrolovat délku drápků a v případě potřeby je zastřihnout. Při pohybu na tvrdém povrchu bude většinou docházet k jejich samovolnému obrušování, ale nezapomínejte na pátý dráp na předních packách, který není ve styku se zemí a může se nepříjemně zatáčet a přerůstat. 

Pečovat byste měli i o chrup svého psa, ideální je pravidelné čistění, protože pokud se nenahromadí plak, tak nemůže vzniknout zubní kámen. Pořídit si můžete speciální kartáček, nebo používat doplňky stravy, které působí proti vzniku zubního kamene.

Eurasier

ZAJÍMAVOSTI

Eurasier se pyšní jednou anatomickou zajímavostí. Je pro něho typické, že má modrý jazyk, nebo se na něm musí alepoň nacházet modré tečky či tečka. Zřejmě to zdědil po plemeni čau čau, pro něhož je tento rys charakteristický.

Eurasier

VÝŽIVA

Vybrat vhodné krmivo pro psa je v dnešní době celkem oříšek. Kromě mnoha různých granulí se můžete rozhodnout i pro stravu připravovanou doma, psovi můžete vařit, nebo jej krmit přirozenou stravou (tvz. BARFem). 

Krmení granulemi je jednoduché a pohodlné, ale jejich výběru byste měli věnovat dostatek času, abyste pejskovi dopřáli to nejlepší. Vždy čtěte složení a volte takové granule, které mají na první místě maso. Neměly by obsahovat přehlídku různých obilovin, ideální jsou granule se s níženým obsahem obilovin nebo zcela bez nich. Dále musíte zohlednit věk vašeho psa. Rozlišujeme granule pro štěňata, dospělé psy a seniory, protože v každém životním stadiu má pes jiné nutriční potřeby. Výrobci často zohledňují i velikost plemene.

Stále oblíbenějším se stává krmení syrovým masem, kostmi a přílohami. Pro páníčka je to více časově náročné. Jednotlivé krmné dávky si musíte dopředu připravit, ale hlavně si předtím nastudovat potřebné informace, abyste psovi sestavili v určitém časovém úseku vyvážený jídelníček a nic mu nechybělo. Dále budete potřebovat dostatek místa v mrazáku na připravené balíčky. Maso se dá nakoupit ve specializovaých obchodech. A hlavně nezapomínejte, že kosti se zkrmují vždy syrové

Pokud se neztotožňujete s představou krmení syrovým masem, pak můžete i vařit, ale to není tak efektivní, protože při tepelné úpravě přichází potraviny o mnoho živin.

Eurasier miminko

Zdraví

Jedná se o zdravé odolné plemeno, u kterého se může objevit dysplazie kyčelního kloubu a luxace pately. Tato onemocnění pohybového aparátu jsou podmíněna geneticky a jedinci, kteří jsou přijímáni do chovu se na ně vyšetřují. Uchovněn pak může být pes s nejhůře 2/2 DKK a patelami 1/1.

U Eurasierů se objevují abnormality v postavení očních víček a růstu řas. Vylučující vadou z chovu je entropium, tedy vchlípená víčka a ektropium, což jsou naopak vychlípená oční víčka. Jedná se většinou o vrozenou vadu, která se operuje. Další nepravidelností v oblasti očí je distichiáza – řasy rostoucí z okraje víčka, které následně dráždí rohovku, jedná se o druhou řas. Trichiáza je pokud se řasy stáčí do špatného směru přímo proti oční bulvě. 

Eurasier

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Eurasier může díky své srsti, která ho ochrání i před nepříznivými vlivy počasí, pobývat venku v kotci, ale mohl by tam strádat, protože je pro něj velmi důležitý kontakt s rodinou. Bude vám rád neustále na blízku. Pokud máte v úmyslu jej samotného pouštět na zahradu, tak moc úspěchu nesklidíte. Eurasier je aktivní pes, který potřebuje zaměstnání, skvěle se hodí pro některé psí sporty.

Péče o Eurasiera je poměrně časově náročná, protože jeho srst je každý den nutné pročesávat, aby se příliš nezacuchala, tam by pak pak pomohly jedině nůžky. 

Eurasier se štěňátky

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Eurasiera můžete uchovnit, když splníte podmínky stanovené klubem (Eurasier klub). Musíte samozřejmě vlastnit psa s průkazem původu. Ideální je pořídit si štěně, které má předpoklad pro výstavy, ale ani to nezaručí, že z něho vyroste šampion.

Pes může být uchověn na bonitaci, což je speciální akce, na které je posouzen odbornou komisí a veškeré jeho nedostatky jsou zaevidovány. Této bonitace se může Eurasier zúčastnit od 15 měsíců věku, ale nejdříve je nutné absolvovat výstavu (mezinárodní, národní, klubovou nebo speciální). Z kruhu si můžete odnést nejhůře známku Velmi dobrá.

Dále je nutné zhotovit potřebná zdravotní vyšetření, jedná se o DKK (dysplazii kyčelního kloubu), luxaci pately, distichiázy a trichiázy. DKK se toleruje maximálně do stupně 2/2 a luxace pately může být max. 1/1.

Psi i feny mohou aktivně zasáhnout do chovu od 18 měsíců věku, horní věková hranice není u psů stanovena a u fen je to 8 let. 

Vylučující vady jsou definovány standardem, jedná se zejména o: nedostatečný pohlavní výraz; anomálie skusu a chybění některých zubů; distichiáza (řasy rostoucí ve dvojité řadě); svěšené či klopené uši; zalomený ocas; ztráta pigmentu; agrevita, přehnaná bázlivot či nedůvěřivost; ektropium a entropium, příliš hluboko posazené nebo malé oči.

Psi musí mít dvě plně vyvinutá varlata sestouplá v šourku.

Eurasier štěňátko

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Eurasier není příliš známé ani rozšířené plemeno, většina lidí jej vůbec nebude znát a nebo si jej splete se vzhledově podobnými psy typu špice a nebo proslulého čau čau. Obecně může dojít k záměně se špicovitými plemeny, která jsou typická podobným vzhledem.

Čau-čau

Čau-čau

Právě čau čau byl použit ke křížení v počátcích vzniku plemene a je proto zřejmé, že jistá podoba obou plemen bude přetrvávat. Čau čau je čínské plemeno, jehož historie sahá velmi hluboko. Stejně jako Eurasier patří k V. skupině FCI. Kohoutková výška obou plemen je velice podobná a pohybuje se kolem 48 až 60 cm. Čau čau může mít dlouhou huňatou a nebo krátkou srst v barvě černé, červené, plavé, modré, krémové nebo bílé s různými odstíny či vícebarevné. Eurasier má povolenou jakoukoliv barvu kromě bílé. Eurasier má atletičtější postavu, lépe tvarované linie a postupně zužující se tlamu do špičky. Čau čau je zavalitý pes s tlamou zakončenou zaobleně.

Samojed

Samojed

Přestože i samojed zasáhl do chovu Eurasierů, tak vzhledově jsou si plemena podobná typem srsti, ale zbarvením se liší a je to jejich hlavních rozpoznávací znamení. Samojed se objevuje pouze v bílé barvě a čistě bílá je naopak u Eurasiera nepřípustná.

Německý špic

Německý špic

Eurasier je podobný i vlčimu špicovi, který se také podílel na šlechtění tohoto plemene. Typické je pro něj právě vlkošedé zbarvení a jeho kohoutková výška se pohybuje kolem 49 cm (+/- 6 cm). Co se týká osrstění, to je velmi bohaté a krk je pororstlý hustou hřívou. U Eurasiera naopak žádná hříva na krku nevzniká. Špic má kvadratický formát těla, protože jeho kohoutková výška je s délkou těla v poměru 1 : 1. Eurasierova délka trupu je větší než kohoutková výška.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Jedná se o harmonicky stavěného středně velkého špicovitého psa se vztyčenýma ušima. Připouští se u něho různé barevné rázy. Stavba kostry je středně těžká. Srst je dlouhá, ale maximálně tak, aby byly rozeznatelné proporce.

Důležité proporce:

Má obdélníkový rámec těla, což znamená, že délka těla je větší než výška v kohoutku. Délka čenichu a mozkovny je přibližně stejná.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 56 cm tolerance: +4 cm, -4 cm
fenky: 52 cm tolerance: +4 cm, -4 cm
Pozn. k výšce

Důležité je, aby byly vyvážené proporce, ale ideální je velikost ve středním rozměru.

Hmotnost:
psi 26 kg tolerance: +6 kg, -3 kg
fenky: 22 kg tolerance: +4 kg, -4 kg
Srst:

Na celém těle najdeme hustou podsadu a středně dlouhé, přiléhají pesíky krycí srsti. Krátká srst se objevuje na tlamě, obličeji, uších a přední straně končetin. Dlouhá srst pokrývá ocas, zadní stranu hrduních (praporce) a pánevních (kalhoty) končetin. Na krku nezvniká žádný límec či hříva, jeho osrstění je pouze mírně delší než jinde na těle. 

Zbarvení:

Přípustné jsou všechny barvy a jejich kombinace, kromě čistě bílé, strakté bílé a játrové.

Kůže:

Pigmentovaná a napjatá.

HLAVA

Její tvar je při pohledu shora a ze strany klínovitý. Hlava je harmonická, lebka není příliš široká. Hřbety čenichu a mozkovny jsou paralelní.

MOZKOVNA

Lebka:

Čelní partie je plochá s patrnou čelní rýhou. Výběžek týlní kosti je vyvinutý.

Stop:

Málo výrazný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Čumák je středně velký a nosní houba černě pigmentovaná. Tlama není příliš hrubá ani špičatá. Směrem dopředu se zužuje až k nosní houbě. Křídla dolní čelisti a hřbet nosu jsou rovné.

Pysky:

Černě pigmentované, jejich okraje jsou napjaté.

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné, oblouk dolní čelisti je široký. Chrup je úplný (42 zubů podle zubní vzorce) a silný. Skus může být nůžkový i klešťový. Řezáky z horní čelisti přesahují těsně přes dolní, nebo na ně dosedají. Premoláry a moláry jsou v jedné řadě bez mezer. Zuby jsou v čelistech postaveny kolmo.

Líce:

Málo zdůrazněné.

Oči:

Středně velké, tmavé oči nejsou vypouklé, ale ani posazeny příliš hluboko. Oční štěrbiny jsou uloženy lehce ze šikma. 

Víčka:

Těsně přiléhají a jejich okraje jsou černě pigmentovány.

Uši:

Středně velké, vztyčené uši mají trojúhelníkový tvar a jejich špičky jsou lehce zaoblené. Vzdálenost uší od sebe je zhruba na jednu šířku základny ucha. Špičky uší společně se středem odsazení čela tvoří téměř rovnostranný trojúhelník.

 

Eurasier - hlava

KRK

Středně dlouhý krk je dobře osvalen. Je v harmoniii k celkovému vzhledu a přechod od krku k trupu je plynulý. Kůže na hrdle není volná, ale pevně přiléhá.

TRUP

Silný a ne příliš krátký.

Kohoutek:

Výrazný.

Hřbet:

Rovný, pevný a dobře osvalený.

Bedra:

Tak akorát dlouhá i široká, jsou dobře osvalená.

Záď:

Silná, rovná a široká.

 

Předhrudí:

Dobře vyvinuté, ale ne zdůrazněné.

Hrudní koš:

Hrudník dosahuje až k loktům. Žebra jsou oválně vyklenutá. Výčnělek hrudní kosti je dlouhý a dosahuje daleko dozadu.

Spodní linie:

Lehce vtažená.

 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rameno i předloktí je téměř stejně dlouhé. Při pohledu zepředu jsou končetiny rovné a paralelní, při pohledu z boku jsou mírně zaúhlené.

Plece:

Jsou dobře osvalená. Lopatka je uložena trochu šikmo.

Rameno:

Silně osvalené a středně dlouhé.

Nadloktí:

Silně osvalená a středně dlouhá.

Lokty:

Přiléhají k hrudníku.

Předloktí:

Dobře osvalená a středně dlouhá. 

Přední nadprstí:

Nadprstní kloub je silný. Nadprstí je středně dlouhé a při pohledu zepředu rovné a ze strany směřuje lehce dopředu.

Tlapy hrudních končetin:

Oválné, mají těsně přiléhající a přiměřeně vyklenuté prsty. Drápy jsou silné a tmavě pigmentované. Polštářky jsou černě pigmentované, pevné a dobře vyplněné, mezi nimi je husté osrstění.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Při pohledu zezadu jsou rovné a paralelní, za strany pak přiměřeně zaúhlené. Stehno i bérec jsou téměř stejně dlouhé. Pánev je položena lehce šikmo.

Stehna:

Silně osvalené a středně dlouhé.

Kolena:

Stabilní, ale ne příliš otevřená. Bérec je středně dlouhý a dobře osvalený.

Hlezno:

Hlezenní kloub není posazen příliš nízko. Je stabilní a nevbočuje dovnitř ani nevybočuje ven. Hlezno je dobře dlouhé a široké. Při pohledu ze strany je postaveno kolmo.

Tlapy pánevní:

Mírně vyklenuté, uzavřené a oválně s tmavě pigmentovanými drápy. Polštářky jsou černě pigmentované, dobře vyplněné a pevné. Mezi prsty roste srst.

CHODY PSA

Pohyb je prostorný s dobrým vykročením a plným posunem.

OCAS

Rovně nasazený, kulatý, pevný a směrem ke špičce se zužuje. Je porostlý huňatou srstí. Je nosen stočený, položený lehce přes hřbet nebo ohnutý ke straně. Pokud visí volně dolů, tak dosahuje až k hlezennímu kloubu.

Eurasier

přečteno: 11 123x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...