logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno se hodí pro lidi, kteří už mají s výchovou psa zkušenosti, pro naprosté začátečníky je nevhodné.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno můžete chovat v bytě, ale musíte mu dopřát vše, co potřebuje.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Toto plemeno není vhodné pro pobyt venku, musí bydlet doma a na zahradě se rádo proběhne.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Tento pes se pro alergiky nehodí.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes zbožňuje dlouhé procházky a rád vám bude dělat parťáka při běhání, u kola či na túrách.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes snáší zimu špatně, při venčení v chladném počasí potřebuje oblékat.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je velmi citlivý, v některých situacích může působit až přecitlivěle.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes je velmi učenlivý, má předpoklad pro nějaký psí sport či výcvik.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Tento pes je velmi inteligentní a měli byste jeho hlavu zaměstnat, aby se nenudil.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes rád žvýká, proto byste v jeho dohledu neměli nechávat věci, které jsou pro vás důležité a naopak mu poskytněte dost hraček.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

U toho psa není lovecký pud příliš silný.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno je uštěkaností proslulé, každého nově příchozího hlasitě přivítá, ale záleží i na výchově.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno má dostatek energie na mnoho aktivit, ale rádo vám pak bude dělat společníka na gauči.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes zbožňuje veškeré hry a je skvělým parťákem pro každou špatnost.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

U tohoto plemene je výchova těžší, výcviku je nutné věnovat dostatek pozornosti a nepodcenit ji.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná pouze v období výměny srsti, ale jen málo.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Tento pes příliš neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o toto plemeno je snadná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Toto plemeno je velmi náchylné k nemocem.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno u nás patří k nejrozšířenějším, ve vašem okolí se určitě nachází hned několik jedinců.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Tento pes patří k zástupcům velkých plemen.

Dobrman

Dobrman

Dobermann
Další pojmenování: Dobermann Pinscher

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 143
Of. zkratka plemene v ČR: DB
Země původu: Německo
Vznik plemene: 19. století
Původní využití: Hlídací pes, obranář
Využití dnes: Rodinný pes, Agility, Frisbee, Flyball, Dogdancing, Obedience, poslušnost psa, Obranář, Hlídací pes, Služební pes, Aktivní pes
Kluby v ČR:

Dobrman klub České republiky (DKČR)

Moravsko-slezský dobrman klub (MSDK)

VARIETY PLEMENE DOBRMAN

U tohoto plemene nebyly stanoveny žádné samostatně klasifikované variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

NěmeckoVýběrčí daní to neměl při práci nikdy zrovna jednoduché. Byl všeobecně neoblíbený až nenáviděný mezi lidmi, na každém rohu vystavován všelijakým úskalím, ať už v podobě fyzického napadení od zoufalých klientů, nemajících na zaplacení dlužné částky na daních, nebo ve formě úkladného přepadení lupičů, lačnících po hotovosti, kterou u sebe výběrčí v dané chvíli zrovna schraňoval. Své o tom věděl Karl Friedrich Louis Dobermann, žijící v 19. století v německém Duryňsku.

Dobermann pracoval nejen jako výběrčí daní. Náplní jeho práce byl rovněž odchyt toulavých psů a likvidace mršin. Dostal spásný nápad: Využít jedné činnosti pro hladší průběh té druhé. Už nechtěl být nadále vystavován neustálému ohrožení vlastní osoby při výběru daní, a tak se rozhodl pořídit si na výkon nebezpečného zaměstnání čtyřnohého osobního strážce. Věděl, že to nesmí být pes ledajaký, ale takový, který se nenechá lehce zastrašit a bude disponovat dostatečnou kuráží a silou.

Karl Friedrich Louis DobermannDíky své práci se psy byl hned u zdroje a naskytl se mu široký výběr adeptů pro jeho záměr. Cíleně preferoval dobře stavěné, dostatečně silné jedince s nebojácnou a výjimečně tvrdou povahou. Vybíral si patrně hojně z tehdejších tzv. „řeznických“ psů, pro něž bylo v této oblasti Německa typické tmavé zbarvení s rezavým pálením. Dobermann se intenzivně soustředil na své úsilí vyšlechtit psa, ideálního pro ostrahu svého pána i jeho majetku.

Vzhledem k tomu, že nebyly dochovány žádné Dobermannovy písemné záznamy o jeho šlechtitelské činnosti, můžeme se jen dohadovat o přesné skladbě zakladatelů chovu. Byli mezi nimi s velkou pravděpodobností předchůdci dnešního rotvajlera, některý z německých ohařů s krátkou srstí, místní ovčáčtí psi, velcí pinčové a nejspíše i manchesterský teriér. Spekuluje se i o vlivu některého z chrtů, nejspíše greyhounda.


K. F. L. Dobermann byl ve svém snažení úspěšný - podařilo se mu vytvořit plemeno psa s těmi nejlepšími předpoklady pro služební dráhu. Na úspěšnou kynologickou činnost Dobermanna posléze navázal Otto Göller, jenž v roce 1899 inicioval založení Národního klubu dobrmanských pinčů. Již o rok později byl sestaven standard plemene. Psi vynikajících kvalit pocházeli z chovu Goswina Tischlera, jenž svým působením rovněž významně posílil prestiž, kterou si dobrman u chovatelů velice rychle získal.

POVAHA

Jako kdyby atletický dobrman zdědil ve své povaze mnohé po zakladateli plemene a svém jmenovci, K. F. L. Dobermannovi. Stejně jako nesmlouvavý výběrčí daní dokáže být též dobrman nebojácný a tvrdý. Ačkoliv je v současnosti stále více chován ryze coby rodinný a společenský pes, v jádru je dobrman stále tentýž pracant s kapkou vojenského drilu a drsnosti v srdci. Není to lehce čitelný pes pro každého, potřebuje důslednou výchovu a zkušeného, spolehlivého vůdce. Dospívá dosti pozdě, běžně až po třetím roce věku.

DobrmanPravý zástupce tohoto plemene oplývá velkou inteligencí, sebejistotou, spontánností, odvahou, silou a hlavně - ohromnou dávkou energie. Je excelentním hlídačem, kterému nic neunikne, a bravurním obranářem, jenž pro bezpečí svého milovaného pána neváhá podniknout v podstatě cokoliv. Ideální kombinace bystrosti a fyzické zdatnosti z něj činí všestranného pracovního psa, který svůj potenciál mnohokrát hrdinně uplatnil i ve vojenském nasazení za obou světových válek ve 20. století.

Zatímco při pracovním nasazení dokáže být chladným profesionálem, v kruhu rodinném v mžiku roztává jak led hozený do horké vody. Věrně uctívá svého pána, který je pro něj tou nejvyšší autoritou. K členům rodiny dokáže být něžně přátelský a děti většinou bezmezně miluje. Vzájemným hrám by měla být přesto přítomna dospělá osoba, kterou pes respektuje. Silný dobrman dokáže občas zapomenout na svou velikost a mohl by dítě zcela nechtěně zranit.

Pečlivá socializace v brzkém věku je rozhodující pro budoucí bezproblémové kontakty s ostatními psy a jinými zvířaty. Někteří zástupci plemene mužského pohlaví bývají ve vztahu k ostatním psům odměření a mohou mít tendenci k fyzickému poměřování sil. Drobná zvířata u dobrmana dokážou probudit jeho lovecký pud nebo spíše touhu po divoké hře. Pokud je na ně ale zvyklý od štěněčího věku, zpravidla se s nimi vroucně přátelí.

POHYB

Hnědý dobrmanDobrman potřebuje aktivního a zkušeného pána s kladným vztahem k pohybu. Tento činorodý pes je do značné míry přizpůsobivý, takže se svou rodinou bude snadno i lenošit u televize, nejlépe na pohodlném a měkoučkém místě. Ke spokojenému životu mu to ale zdaleka nestačí. Nejvíce je ve svém živlu, pokud se něco pořádného děje. Potřebuje akci, podněty, dlouhodobá nečinnost ho doslova irituje. Impulzívního dobrmana je nutné zabavit nejen fyzicky, ale také mentálně, jinak strádá a může přebytek své energie ventilovat krajně nežádoucím způsobem, například likvidací zařízení příbytku.

Ať už se jedná o flyball, frisbee, agility, canicross, dogdancing, obedience, pachové práce nebo speciální záchranářský výcvik, dobrman se do všech disciplín sportovní kynologie i dalších činností vrhne při správném vedení a motivaci s okamžitým nadšením sobě vlastním. Inteligence, síla a obratnost ho předurčují pro dráhu sportovce, jenž si velice rychle osvojuje pravidla hry. Svého pána s entusiasmem doprovodí každé ráno na joggingové kolečko a dojde-li ke vzájemné synchronizaci obou zúčastněných, stane se též prima parťákem při vyjížďkách na kole nebo v zimě na běžkách.

PÉČE

Krátká srst dobrmana s sebou nese nevýhodu ohledně již zmiňované choulostivosti při nepříznivém počasí. Několikahodinové výlety v extrémně nízkých teplotách nebo v silném lijáku by mohl dobrman ošklivě odstonat. V horkém počasí netrpí tolik jako jiná, silně osrstěná plemena, přesto je nutné dbát v intenzivních vedrech na přiměřené množství zátěže, neboť dobrman je přesně ten druh psa, který by se nadšením a horlivostí uštval k smrti. Přihlédneme-li k výskytu srdečních onemocnění napříč plemenem, platí toto tvrzení bohužel doslova.

Mnozí chovatelé jistě ocení, že dobrmanovo osrstění nevyžaduje nikterak náročnou péči. Srst postačí průměrně jednou týdně vykartáčovat a přesto bude tento psí elegán vypadat stále stejně čistě a noblesně. Pravidelné koupání není nezbytné, naopak není žádoucí, zbytečně by v jeho důsledku docházelo k vysoušení a podráždění pokožky. Koupel je skutečně nutná jedině v případě, že se nápaditý dobrman poctivě a s velkou vervou vyválí v něčem pro člověka navýsost odpudivém.

Veterinární péče o dobrmanaKaždý týden je třeba zkontrolovat zevní zvukovod psa, zda není silně znečištěn nebo nenese známky počínajícího zánětu. Speciální čistící přípravek na uši pro psy je k dostání v každém lepším obchodě s potřebami pro zvířecí mazlíčky, ale používáme ho pouze v případě masivního znečištění zevního zvukovodu. Nadměrné čištění by mohlo naopak uškodit. Pečlivě dbáme i o oční okolí psa a o jeho chrup. Nežádoucí rozvoj zubního kamene můžeme minimalizovat čištěním zubů zubní pastou a kartáčkem pro psy, ale i podáváním pamlsků, vyvinutých přesně k tomuto účelu. Nezapomínáme udržovat drápy psa v optimální délce.

ZAJÍMAVOSTI

Dobrman patří mezi psí plemena, která mají v oblibě filmaři. Dobrman bohužel zpodobňuje povětšinou neúplatného hlídače se zabijáckými sklony, stojícího věrně po boku hlavního záporného hrdiny filmu. Kupříkladu v bondovce Moonraker smečka dobrmanů na příkaz psychopatického boháče Draxe usmrtí jeho dosavadní pilotku Corinne, která napomáhá slavnému britskému agentovi. Akční film Resident Evil obsahuje hrůzu nahánějící scény s agresivními krvežíznivými zombie psy. Představuje je několik dobrmanů. V kriminálním seriálu Magnum dostali dobrmani, patřící podle scénáře suchopárnému Higginsovi, mnohem přívětivější úlohu. Přesto postrádají smysl pro humor, stejně jako jejich filmový majitel.

Dobrmani jsou přitom zároveň dlouhodobě oblíbenými společníky světoznámých celebrit. Dobrmana ostatně vlastnil již nezapomenutelný představitel upíra Draculy, Bela Lugosi, který se nikdy ze stínu své největší filmové role nevymanil a údajně se nechal v upírském kostýmu i pohřbít. Proslulý kapitán Kirk z legendárního Star Treku, herec William Shatner, choval hned jedenáct zástupců tohoto plemene, z nichž jeden získal své jméno právě podle Shatnerovy nejznámější filmové postavy. Dobrman si získal i srdce některých nejvýznamnějších státníků 20. století, včetně J. F. Kennedyho.

VÝŽIVA

Vyvážená strava je nezbytným předpokladem pro správný vývoj a zdraví každého psa. Druh krmiva volíme vždy na základě velikosti a stáří našeho mazlíčka. Ať už se jedná o štěně, dospělého jedince nebo staršího psa, vyplatí se každopádně vždy volit co možná nejkvalitnější krmivo na trhu. Nadměrně šetřit na potravinách se zkrátka nevyplatí nejen u lidí, ale také u psů. Vyhýbáme se podezřele laciným granulím či konzervám. Stravu pro psa je možné připravovat z čerstvých surovin přímo v naší kuchyni. V takovém případě výchozí suroviny obměňujeme, vždy vynecháme sůl a jakékoliv koření, a nastudujeme si pečlivě, jaký poměr živin náš pes aktuálně potřebuje. Vytvořit adekvátní krmnou dávku vlastními silami je dost obtížné. Proto se v současné době spoléhá většina majitelů psů na krmiva granulovaná. V poslední době získává stále větší popularitu také BARF, krmení psa syrovým masem, kostmi a zeleninou.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 10 - 12 let.

Zdravotní prognóza plemene nepatří k nejlepším. U dobrmana je bohužel riziko výskytu závažného onemocnění vyšší než u zástupců většiny jiných psích plemen. Mezi nejčastější onemocnění, která se vyskytují u tohoto plemene, patří srdeční onemocnění (kardiomyopatie), nemoci pohybového aparátu (spondylóza, dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie loketního kloubu), torze žaludku, kožní problémy (demodikóza), oční choroby (progresivní retinální atrofie, malformace zornice či sklivce), Von Willebrandova nemoc a snížená funkce štítné žlázy.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Pomýšlíte-li na pořízení atraktivního dobrmana jen proto, že chcete zastrašit případné vetřelce lačnící po drahém vybavení vašeho příbytku, a nemáte žádné předchozí zkušenosti se psy, raději zvolte zástupce jiného plemene nebo si jednoduše kupte alarm. Stejně tak se s myšlenkou na dobrmana (a možná ještě lépe kteréhokoli psa) rozlučte, máte-li výbušnou až hysterickou povahu. Dobrman potřebuje příkladného a klidného vůdce. Člověka zdravě sebevědomého, jenž má přirozené charisma, je při výchově důsledný, ale nikdy se neuchyluje k násilí a brutalitě, oplývá velkou trpělivostí, rozvahou a dokáže brát věci s nadhledem.

štěně dobrmanaKaždý majitel dobrmana by měl brát výcvik svého psa skutečně vážně a nanejvýš zodpovědně. Perfektní zvládnutí základů poslušnosti by mělo být u tak velkého a silného psa naprostou samozřejmostí. Naštěstí se inteligentní dobrman rychle učí, a tak většinou záleží hlavně na tréninkových schopnostech chovatele, nakolik dokáže přirozený talent dobrmana zužitkovat. Podceněna by neměla být socializace ve štěněčím věku, u dobrmana skutečně klíčová pro budoucí soužití s cizími lidmi i zvířaty. Utužení poslušnosti a kontakty s jinými psy zajistí účast na kurzech poslušnosti na dobrém cvičáku. I pes velký a silný jako dobrman může mít navíc svoje kostlivce ve skříni ve formě nadměrné bázlivosti na některé podněty (zejména zvukové), jejichž odbourání může vyžadovat odborné znalosti zkušeného psího trenéra.

Ačkoliv se to pro jeho velikost a pověst nesmlouvavého drsňáka nabízí jako častá domněnka, dobrman není pes vhodný pro celoroční venkovní umístění. Jeho srst bez podsady neposkytuje dostatečnou ochranu před nízkými teplotami. Prochladnutí psa s sebou nese zdravotní rizika ve formě závažného onemocnění ledvin či potíží s páteří, mnohdy hraničící s bezprostředním ohrožením života. Jisté řešení představuje skutečně pečlivě zateplená bouda s umístěním výhřevného tělesa uvnitř. Kromě citlivosti na chlad hovoří proti dobrmanově venkovnímu umístění ještě další pádný argument. Dobrman je velice silně fixovaný na svou rodinu a dlouhodobé odloučení špatně nese. Ideální variantou je pro něj tedy bydlení uvnitř domu s možností přístupu na prostorný, dobře oplocený výběh.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Siluleta dobrmanaPro řádné uchovnění psa je nezbytné absolvovat bonitaci. Podle stanov Dobrman klubu ČR se mohou bonitace účastnit pouze psi, kteří jsou starší patnácti měsíců a mají za sebou svod dorostu. Ten je otevřen pro všechny zástupce plemene ve věku od pěti do patnácti měsíců (výjimečně je povolena účast i psům vyššího věku). Kromě obvyklých podkladů musí být dodána též fotografie psa ve výstavním postoji adekvátních rozměrů (9x13 cm). Pravidla Moravskoslezského dobrman klubu umožňují účast na základní bonitaci psům starším šestnácti měsíců. Zároveň vyžadují doklad o rentgenovém vyšetření ohledně dysplazie kyčelního kloubu a doložení ocenění nejhůře „velmi dobrý“ u psů a „dobře“ u fen z alespoň jedné výstavě klubové či speciální.

DobrmanBěhem bonitace je odbornou komisí bedlivě posuzován jak exteriér psa, tak jeho povahové vlastnosti. Monitorováno je chování psa pochopitelně v průběhu celé akce. Pes nesmí být ovlivňován pomocí stahovacího obojku ani motivován pamlsky či hračkami. V rámci zkoušky povahy je posuzováno chování psa v blízkosti skupiny neznámých osob, jeho reakce na rušivé vlivy i na střelbu a při odložení. Psi starší 24 měsíců, kteří mají za sebou úspěšné absolvování standardní bonitace, mohou být přihlášeni na tzv. výběrovou bonitaci. Dalšími vstupními požadavky jsou v tomto případě výsledek rentgenového vyšetření ohledně dysplazie kyčelního kloubu nejvýše 1/1, zatímco podmínkou pro základní bonitaci je výsledek nejvýše 2/2, a minimálně tři výstavní ohodnocení „výborně“. Úspěšní jedinci mohou být následně zařazeni do výběrového chovu.

Mezi vylučující vady stanovené standardem patří: Velikostní odchylka od standardu co se týče kohoutkové výšky 2 cm a více; abnormality osrstění co se týče jeho kvality i zbarvení; nadměrná agresivita, nervozita či bázlivost; absence zubů nebo špatný skus (předkus, podkus, skus klešťový); odlišná barva očí, tzv. dravčí oko vyznačující se žlutou barvou; absence pohlavního výrazu nebo opačný pohlavní výraz; u psů nedostatečně vyvinutá varlata.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Beauceron

Dobrman -

Beaucerona považují mnozí lidé mylně za křížence dobrmana s rotvajlerem. Ve skutečnosti se jedná o ovčácké psí plemeno, jehož kořeny sahají hluboko do minulosti. Vzhled beaucerona připomíná dobrmana v ranější fázi jeho vývoje, v průběhu 19. století. Neexistují však záznamy o tom, že by bylo při šlechtění dobrmana použito zrovna tohoto ovčáckého psa. Každopádně byl tehdy dobrmanův zevnějšek o poznání hrubší a mohutnější než dnes. Ačkoliv je kohoutková výška obou těchto plemen téměř totožná, beauceron postrádá do značné míry eleganci a ušlechtilé křivky, které byly dány do vínku novodobému dobrmanovi. Jeho postava je souměrná a mohutná, působí příjemným, přirozeným dojmem.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Energický pes střední velikosti a dobře osvalené, atletické, sportovní postavy, vyznačující se sebevědomým postojem, podtrženým elegantními liniemi těla.

Důležité proporce:

Charakteristická je téměř dokonale kvadratická postava, přičemž platí, že délka trupu nepřevyšuje kohoutkovou výšku u psů o více než 5% a u fen o více než 10%.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 70 cm    tolerance: +2 cm, -2 cm
fenky: 65,5 cm    tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
Hmotnost:
psi:42,5 kg,    povolená odchylka: +2,5 kg, -2,5 kg
fenky: 33,5 kg,    povolená odchylka: +2,5 kg, -2,5 kg
Pozn. k hmotnosti:
Hmotnostní rozmezí je pouze přibližné.
Srst:

Krátká, hustá, hladce přilehlá, na dotek tvrdá. Preferováno je osrstění prosté podsady.

Zbarvení:

Černé či hnědé s pálením. Pálení je červenohnědé, jasně ohraničené, typicky přítomné v oblasti tlamy (líce, nad očima), v hrdelní partii ve formě dvou zřetelných skvrn, dále pak na tlapách, nadprstí, vnitřních stranách stehen, sedacích hrbolech a okolo řitního otvoru.

Kůže:

Dobře pigmentovaná a přilehlá.

HLAVA

MOZKOVNA

Celkově robustní, svalnatá, avšak jemně modelovaná. Při pohledu z horní strany má tvar tupého klínu, z přední strany a z profilu působí plochým, nikoliv vypouklým dojmem.

Nadočnicové oblouky:

Vyvinuté a dobře zřetelné, nevystupující.

Čelová rýha:

Patrná.

Stop:

Vyznačený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Velikostně adekvátní ve vztahu k celkovým rozměrům mozkovny. Silná a hluboká, dosahující až k molárům. Nosní houba je dosti široká, opatřená velkými otvory, ale nevystupuje nápadně. Barva nosní houby závisí na zbarvení osrstění daného jedince. Černá barva srsti je doprovázena černou nosní houbou, hnědě zbarvení zástupci plemene mohou mít světlejší odstín nosní houby.

Pysky:

Hladce přilehlé a pevné. Zbarvení tmavé, u světleji osrstěných psů je povolen světlejší odstín.

Čelisti, zuby:

Čelisti silné a široké, s kompletním chrupem o 42 zubech. Skus nůžkový.

Oči:

Oválného tvaru, velikosti střední, velmi tmavé barvy (hnědě zbarvení jedinci mohou mít zbarvení očí o něco světlejší).

Víčka:

Těsně přilehlá.

Uši:

Nasazené vysoko. Nekupírované uši mají střední velikost a jsou svým předním okrajem přilehlé k líci. Jsou-li kupírovány, je jejich velikost přiměřená celkové velikosti hlavy a jsou neseny vztyčené vzhůru.

KRK

Přimeřeně dlouhý, svalnatý, suchý, nesený vzpřímeně a elegantně.

Kohoutek:

Zřetelně vyznačen.

Hřbet:

Pevný, krátký, solidně svalnatý a široký.

Bedra:

Svalnatá, přiměřeně dlouhá, u fen je tolerována větší délka beder.

Záď:

Patrné je jemné zakulacení v oblasti zádi. Záď není strmě spáditá ani přímá.

Předhrudí:

Výrazné.

Břicho a slabiny:

Od zakončení hrudní kosti směrem k pánevní oblasti je břicho výrazně vtažené.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Silné a rovné, a to při pohledu ze všech stran.

Plece:

Lopatky svalnaté, přimknuté těsně k hrudnímu koši. Směrem vzad uložené co nejvíce šikmo.

Lokty:

Pevně přilehlé. Absence vbočení či vybočení.

Zápěstí:

Silné, z přední strany rovné, z boční strany nepatrně šikmo postavené.

Předloktí:

Adekvátně dlouhé.

Tlapy hrudních končetin:

Krátké, klenutého tvaru, semknuté a uzavřené, tzv. kočičí tlapa. Drápy černě zbarvené.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Rovné, navzájem paralelně postavené, disponují solidně osvalenými stehny. Při posouzení ze zadní strany činí partie pánve dojem oblosti.

Holeně:

Středně dlouhé.

Stehna:

Velmi silné, přiměřeně dlouhé a široké.

Kolena:

Silná, dobře tvarovaná.

Paspárky:

Nejsou tolerovány.

Hlezno:

Středně silné.

Tlapy pánevní:

Krátké, klenutého tvaru, semknuté a uzavřené, tzv. kočičí tlapa.

CHODY PSA

Pohyb dobrmana je pln obratnosti, volnosti, elegance a síly. Hnacím zdrojem pohybu jsou přitom pánevní končetiny, které vykračují pružně a výrazně vpřed. U hrudních končetin je rovněž patrný maximální posun vpřed. Příznačná je koordinace pohybu hrudních a pánevních končetin, jež se na opačných stranách pohybují vpřed téměř ve stejném okamžiku.

OCAS

Nasazený vysoko. Je mu ponechán přirozený vzhled, není-li kupírován. Kupírovaný ocas má délku na dva obratle.

 

Dobrman

přečteno: 4 047x