topovat ověřit
02.03.2024 / 16.05.2024
Bergamský ovčák

Bergamský ovčák

Cane da Pastore Bergamasco
100%
Další pojmenování: nemá
Bergamský ovčák

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 194
Země původu: Itálie
Patronát Itálie
Vznik plemene: 19. století
Průměrná délka života: 13 - 15 roků
Původní využití: Pastevecký a ovčácký pes
Využití dnes: Rodinný pes, Aktivní pes, Hlídací pes, Pasení, ovčácký pes, Střežení stád
Kluby v ČR:

Klub chovatelů málopočetných plemen psů

VARIETY PLEMENE Bergamský ovčák

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Bergamský ovčák pochází z italských Alp a okolních oblastí, kde již po staletí pomáhá s pasením ovcí. Jeho schopnosti ovládat ovce jsou nezbytné při sezónních přesunech stád mezi pastvinami v horských oblastech a nížinách. 

Plemeno je zachyceno na malbě umělce Lorenza Lotta, která pochází ze 16. století. Plemeno bylo ovšem v italské plemenné knize zapsáno později, a to až v roce 1891. A k jeho uznání došlo až ve 20. století. Existenční problémy měl v období světových válek, ale přetrval. V dnešní době není sice tolik rozšířen, ale pár jedinců najdeme i v České republice. 

POVAHA

Toto plemeno je velký pracant, ale ke svojí rodině si vytváří silné pouto a má vrozený ochranářský pud, takže pokud vyhodnotí nebezpečí, dokáže zasáhnout. Chránit bude samozřejmě i vaše děti, ale není to pes, který si s nimi bude hrát. Jsou pro něj členy smečky, ale měli byste zajistit, aby psa neotravovaly. Zároveň pozor na dětské hry s jinými dětmi, aby si pošťuchování chybně nevyložil 

Je to skvělý hlídač a cizí lidi tedy v lásce příliš nemá. Při pasení je schopen ovce ubránit i proti některým predátorům. Ostatní zvířata v domácnosti obvykle toleruje a příliš si jich nevšímá.

Jedná se o inteligentního psa, který potřebuje důsledný výcvik, ale vždy pamatujte na to, že je do jisté míry samostatný a dokáže se rozhodovat sám. Hodí se pro zkušenější páníčky. 

POHYB

Ideální je pokud je pracovně veden, tak uspokojíte potřebu pohybu nejlépe, ale můžete si jej poříditi pokud nemáte ovce. Vytížit jej pak musíte jinak a každý den bude rozhodně potřeba dlouhá procházka. Můžete s ním chodit i běhat, rád vám bude dělat společnost i na různých túrách a výletech. 

PÉČE

Přestože má toto plemeno speciální srst tak nějaké kartáčování pomineme-li hlavu není možné, tedy je, ale pouze do jednoho roku věku, kdy srst začíná plstnatět a vytváří se typické provazce srsti. Širší plstnaté části byste měli ručně rozdělovat, aby tvořily menší provazce. Hlavně s přibývajícím věkem je možné, že některé šňůry budou psovi překážet, pak musíte vzít do ruky nůžky. Provazce byste měli udržovat v čistotě, tedy pokud se pes někde ušpiní, tak je řada na vás. Pokud byste se chtěli zúčastnit i výstavy, tak doporučujeme obrátit se na chovatele a nechat si od něj poradit, jak srst správně připravit. 

Každý den zkontrolujte oční okolí a v případě potřeby jej očistěte, pokud některé chlupy vyloženě dráždí oči, tak je zkraťte. Mezi dlouhými chlupy na první pohled neuvidíte, kdyby byl nějaký problém v uchu, proto jednou týdně uši cíleně prohlédněte. Zapomínat byste neměli ani na zuby, ty je nejlepší mechanicky čistit, i když bergamský ovčák na kámen tolik netrpí. 

A poslední kapitolou je péče o drápky, jednou měsíčně je zkontrolujte v případě potřeby zkraťte, pokud se nebudete pohybovat po dostatečně tvrdém povrchu, nebude docházet k jejich přirozenému obrušování. Stříhání drápů je u psů obvykle velmi neoblíbené, a proto byste ně to svého psa měli zvykat od štěněte, abyste v dospělosti neměli problém. 

ZAJÍMAVOSTI

Srst bergamského ovčáka je velmi zajímavá, s přibývajícím věkem vytváří chomáče a srst plstnatí, pes tedy budí dojem, že má dredy. Nejedná se ovšem o zanedbanou péči, ale typický znak plemene. Zajímavé je, že štěňata mají srst jemnou a jejímu splétání a cuchání dochází zhruba až od jednoho roku. 

VÝŽIVA

U velkých psů je zvláště důležité dbát na kvalitu krmiva. Krmení granulemi je pro páníčky jednoduché, stačí jen vybrat ty, které budou psovi sedět a bude na nich prospívat. Poznáte je podle složení, na prvním místě by se vždy mělo objevit maso. Granule vybírejte pro velká plemena, nejdříve podáváte štěněčí nebo pro juniory a mezi 15–20 měsíci můžete přejít na dospělácké. 

Můžete se rozhodnout krmit barfem, tedy přirozenou stravou, ale to je rozhodně složitější a hlavně musíte sestavit vyváženou krmnou dávku tak, abyste psovi dodali vše potřebné. Nejdříve si musíte nastudovat veškeré informace. Jídelníček se skládá ze syrového masa, kostí, příloh a doplňků. Při velikosti ovčáka musíte mít také dostatek místa v mrazáku na jednotlivé předpřipravené porce. 

U ovčáka by se skrz jeho konstituci mohla objevit torze žaludku, což je život ohražující stav, při kterém musíte vyhledat veterináře. Dodržujte tedy preventivně správné stravovací návyky, po jídle dopřávejte vždy klid a denní dávku rozdělte na dvě menší porce.

Zdraví

Jedná se o zdravé plemeno, které není zatíženo onemocněními. Z těch běžných se může objevit dysplazie kyčelního kloubu, na kterou jsou ovšem jedinci přijímaní do chovu vyšetřováni. Je tedy vhodné vybírat štěně po zdravých rodičích. Preventivně, a to hlavě v období růstu doporučujeme podávat kloubní výživu, která bude pečovat o namáhaný pohybový aparát psa.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Tento pes se jednoznačně hodí někam na venkov či vesnici. Je naprosto nevhodný do města a už vůbec není do bytu. Jeho srst ho ochrání proti chladu, může tedy klidně bydlet na zahradě, kde by ale měl mít zastřešený kotec s boudou, aby na něj nepršelo. 

Jeho páníček by měl být zkušený, rozhodně se nehodí pro začátečníky, které přilákal třeba jeho neobvyklý vzhled. Měli byste se zamyslet nad tím, zda se váš styl života shoduje s potřebami tohoto plemene.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud byste si rádi koupili psa, který najde uplatnění v chovu, pak musí mít samozřejmě průkaz původu, dále by štěně nemělo vykazovat vady definované standardem. A pak už vám jen stačí v dospělosti splnit chovné podmínky a máte hotovo. V České republice chov spadá pod Klub chovatelů málopočetných plemen psů. 

Absolvovat musíte bonitaci, kde bude pes posouzen komisí a uchovněn, nebo z chovu vyloučen. Zúčastnit se musíte také klubové výstavy a odnést si nejhůře známku velmi dobrá. 

Co se týká zdravotních vyšetření, tak je potřeba nechat vyhotovit rentgeny kyčlí kvůli posouzení stupně dysplazie kyčelního kloubu. Přestože se jedná o povinnou záležitost, výsledek má informativní charakter. 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Bergamský ovčák má velmi typický vzhled, a proto je možné si ho splést pouze s hrstkou plemen, a to se známějším a mírně větším komondorem a nebo naopak drobnějším pulim. 

Puli

Puli

Puli je maďarské plemeno, které je uznáno FCI a patří do první skupiny. Je menší než bergamský ovčák, kohoutková výška je u psů 39 až 45 cm a u fen 36 až 42 cm, hmotnost pak 10 až 15 kg. Jedná se tedy o plemeno menšího středního vzrůstu. Bergamský ovčák měří v kohouku 60 cm psi a 56 cm feny, hmotnost je pak kolem 30 kg. Puli se vyskytuje v barvách: černá, černá s rezavým nádechem, odstínech žluté a perlově bílé. Bergamský ovčák má zbarvení v šedavých odstínech, černé nebo plavé. 

Komondor

Komondor

Obě plemena jsou uznána Mezinárodní kynologickou federací a patří do první skupiny k ovčáckým psům. Komondor pochází stejně jako puli z Maďarska, jeho kohoutková výška je u psů minimálně 70 cm a u fen 65 cm, hmotnost se u psů pohybuje mezi 50 až 60 kg a u fen mezi 40 až 50 kg. Bergamský ovčák je menší, psi měří 60 cm a fenky 56 cm. Hmotnost se pohybuje od 26 do 38 kg. Srst obou plemen vytváří chomáče, ale komondor se vyskytuje pouze v barvě slonoviny. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Středně velký pes prostého vzhledu s bohatou srstí, která pokrývá všechny části těla. Má mohutnou, ale zároveň harmonickou stavbu. Vzhledově odpovídá psovi středních proporcí, má kvadratický rámec těla, je dobře vyvážen ve vztahu k velikosti i profilu hlavy a trupu. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 60 cm tolerance: +2 cm, -2 cm
fenky: 56 cm tolerance: +2 cm, -2 cm
Hmotnost:
psi 35 kg tolerance: +3 kg, -3 kg
fenky: 29 kg tolerance: +3 kg, -3 kg
Srst:

Velmi bohatá a dlouhá, líšící se podle krajin těla, kde roste. Poměrně tvrdá (podobá se kozí srsti), na přední části těla jsou vlnité prameny. Od půlky hrudníku k zádi vytváří vlněná srst široké prameny různé délky, závisejí na věku psa. Tato srst nevypadává, zachycuje jemnou a dlouhou podsadu a vytváří ploché smotký plstnaté srsti, která psa velmi dobře chrání. Tyto smotky začínají s horní linií těla a spadají po stranách dolů.

Na hlavě je srst méně tvrdá a zakrývá obličej. Na uších je srst mírně zvlněná a měkká, ne jejich koncích tvoří třásně. Na končetinách je rovnoměrně rozložená, na předních tvoří měkké chomáčky, na zadních jsou ploché plstnaté prameny. 

Štěňata mají srst měkkou a prstence se začínají vytvářet až s přicházející dospělostí ve věku 12 až 15 měsíců. Délka prstenců je tedy přímo závislá na věku, a proto by hlavně mladí psi neměli být penalizováni nedostatečně dlouhou srst. Naopak u starých psů může být dlouhá a těžká srst na obtíž – překáží v pohybu a znepříjemňuje psovi život. Takové srst může být odstraněna. O srst je nutné pečovat, musí být udržována v čistotě, plstnaté smotky nesmějí být ve vousu, na hlavě a uších. 

Zbarvení:

Jednobarevné šedé nebo šedé skrvny v různých odstínech, od nejsvětlejší až k černé. Povolená je také isabelové a světla plavé zbarvení. Srst může být celočerná, ale jen pokud je opravdu temná. 

Kůže:

Jemná a přiléhající po celém těle, zvlášť na uších a předních končetinách. Na krku není lalok, ani na hlavě vrásky. Pysky a okraje očních víček jsou černě pigmentovány. 

HLAVA

Rovnoběžná s rovinami, celkově proporční k tělu. Pokrývá ji bohaté srst, která ji opticky zvětšuje. Délka tlamy je stejná jako mozkovny. Kůže není silná, ale pevná bez vrásek. 

MOZKOVNA

Lebka:

Středně velká, na vrchu mírně plochá, horní podélné roviny tlamy a lebky jsou paralelní. Její šířka je menší než půlka její celkové délky. Čelo je dobře vyvinuté. Týlní hrbol je dobře patrný a vystupující. 

Nadočnicové oblouky:

Dobře patrné. 

Čelová rýha:

Vyznačená. 

Stop:

Mírný, ale zdůrazňují ho výrazné nosní a čelní kosti a nadočnicové oblouky. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je v prodloužení tlamy, má klenutý horní profil, široce otevřené nozdry. Je vlhká, čistá a velká. Černě pigmentovaná. Z profilu nevystupuje. 

Tlama se směrem k nosní houbě zužuje. Z boku se mírně sbíhá, není špičatá, ale ukončená tupě a zepředu je poměrně plochá. Je dlouhá stejně jako mozkovna. A v půlce je široká jako půlka její délky. Její hloubka nesmí být menší než půlka její délky. Horní linie tlamy je rovná, spodní linii tvoří spodní čelist, ne pysky. Díky tomu nejsou koutky pysků svěšené. Koutky leží na pomyslné svislé linie spuštěné z vnějšího koutku oka. Spodní linie čelisti je téměř rovná. 

Pysky:

Jemné, pod čenichem jsou rozdělené do tvaru otevřeného oblouku, který tvoří třetinu kruhu. Vyvinuté jsou málo, takže sotva zakryjí zuby. Okraje jsou dobře pigmentované. 

Čelisti, zuby:

Obě čelisti jsou dobře vyvinuté. Spodní čelist je široká. Chrup je úplný a dobře vyvinutý, bílý. Řezáky v pravidelné řadě a skus je nůžkový. 

Líce:

Nejsou příliš výrazné. 

Oči:

Poměrně velké, ale nevystupují, ani nejsou zapadlé. Duhovka má kaštanovou barvu. Jsou posazené v čelní rovině. S mírným, klidným a pozorným výrazem. 

Víčka:

Tvar okrajů je mírně oválný a šikmý vzhledem k horizontále. Těsně přiléhají k oční bulvě a jsou černě pigmentovány. Řasy jsou dlouhé, dokonce mohou nadzvedávat srst, která spadá přes oči. 

Uši:

Vysoko nasazené uši jsou trojúhelníkového tvaru a poloklopené, tedy 2/3 jsou klopené. Při zvýšené pozornosti se ucho v základu lehce zvedne. Jsou dlouhé 11 až 13 cm a široké 6,5 až 8 cm. Široká základna ucha vepředu sahá až ke středu lebky a vzadu k přechodu hlavy v krk. Špička uší je mérně zaoblená. 

KRK

Je o něco kratší než hlava, má mírně klenutou horní linii. Jeho obvod v půlce je nejménně dvojnásobek jeho délky. Kůže na krku není volná, nevytváří lalok, srst je bohatá. 

TRUP

Horní linie:

Rovná. 

Kohoutek:

Dlouhý, výrazný a dobře tvarovaný. 

Hřbet:

Rovný, dobře osvalený a široký. 

Bedra:

Pevně spojují hřbet se zádí a jsou mírně klenutá. Jsou kratší než hřbet (od beder ke kohoutku). Jsou zhruba stejně široká jako dlouhá. 

Záď:

Silná, široká, dobře osvalená a šikmá se sklonem 30 stupňů pod horinzontálu. 

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký a široký, dosahuje k loktům. 

Břicho a slabiny:

Spodní linie břicha mírně stoupá, slabiny jsou vtažené minimálně. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Při pohledu zepředu i z profilu jsou rovné a odpovídají velikosti psa. 

Plece:

Masivní, silné, dlouhé, šikmé se vždy dobře vyvinutými svaly. 

Nadloktí:

Se silnou kostrou, dobře osvalená a zaúhlená, úhel s lopatkou je 105 až 125 stupňů. 

Lokty:

Leží na rovinách, které jsou rovnoběžné se střední rovinou těla. Loket je na pomyslné svislici spuštěné ze zadního okraje lopatky. Mezi nadloktím a předloktím svírá úhel 150 až 155 stupňů. Srst visící dolů od loktů je bohatá, hustá a dlouhá, má sklony plstnatět. 

Předloktí:

Rovná a alespoň tak dlouhá jako nadloktí, s dobře vyvinutým svalstvem a kostrou. 

Zápěstí:

Pokračují v přímém prodloužení předloktí, jsou pohyblivá, suchá s jasně patrnými zápěstními kůstkami. 

Přední nadprstí:

Pohyblivá a suchá, zepředu je vidět, že leží na stejné kolmé rovině jako předloktí. Z boku jsou mírně šikmá. 

Tlapy hrudních končetin:

Klenuté, oválné se sevřenými prsty, mají silné, zahnuté a dobře pigmentované drápy a pevné polštářky. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Při pohledu zezadu jsou rovné a celkově odpovídají velikosti psa. 

Stehna:

Dlouhá, dobře osvalená, široká s lehce vyklenutými zadními okraji. Úhel mezi pánví a stehenní kostí je 100 až 105 stupňů. 

Kolena:

V linii končetiny, nejsou vybočená, ani vbočená. 

Nárt:

Široké a kolmé k zemi. 

Hlezno:

Velmi široké a dobře zaúhlené. Bérce mají silné kosti, suché svaly s dobře patrnými rýhami. Sklon pod horinzontálou je asi 55 stupňů. 

Tlapy pánevní:

Stejné jako na předních končetinách. 

CHODY PSA

Pohyb je volný a dlouhý, přednost má vytrvalý klus. Dobrá konstituce umožňuje psovi přecházet do středního cvalu, který je schopen také dlouho udržet. 

OCAS

Silný ocas je tlustý u kořene a směrem ke špičce se zužuje, je nasazený v poslední třetině zádi. Pokrývá ho lehce vlnitá srst podobná kozí. V postoji sahá až ke hleznům, ale přednost má, pokud je kratší. V klidu je nesen šavlovitě, tedy v poslední třetině lehnce zatočený. Při zvýšené pozornosti s ním pes mává do stran. 

přečteno: 305x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...