topovat ověřit
30.09.2020 / 25.04.2024
Boerboel - búrský buldok

Boerboel - búrský buldok

Boerboel
80%
Další pojmenování: nemá
Boerboel - búrský buldok

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Plemena neuznaná
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 923
Země původu: Jihoafrická republika
Vznik plemene: 17. století
Průměrná délka života: 10 - 12 roků
Původní využití: Strážce a lovec
Využití dnes: Zadržení útočníka, Obranář, Rodinný pes, Hlídací pes
Kluby v ČR:

Moloss Club CZ

VARIETY PLEMENE Boerboel - búrský buldok

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Búrský buldok pochází z Jihoafrické republiky, kde se chová od 17. století, kdy byli do jeho krve přikříženi velcí psi typu mastifa evropských kolonizátorů. Boerboel je podobný původním asyrským psů, kteří pochází z roku asi 700 před naším letopočtem.

O přirozenou selekci chovu se postaraly tvrdé podmínky, kterým museli psi čelit. Jsou odolní vůči vysokým teplotám a navíc dokázali přežít mezi nebezpečnými šelmami, které často dokonce lovili. Kromě lovu byli samozřejmě využívání jako hlídači majetku i osob, je to činnost ve které vynikají, jelikož se probouzí jejich přirozený ochranářský pud. 

Novodobá historie nesahá tak daleko do hlubin věků, ale začala se psát poměrně nedávno. Jihoafrická organizace sdružující chovatele po celém světě (SABBS) registrovala prvních několik desítek zástupců plemena až v roce 1980. 

Boerboel - Jihoamerická republika

POVAHA

Búrský buldok je skvělým psem do rodiny, kterou velice miluje a potřebuje s ní být v kontaktu, přilne ke všem jejím členům a každého z nich bude také v případě potřeby bránit. Samotu v nějaké rozumné míře zvládne, tedy než přijdete domů z práce, v klidu vydrží a zatím bude strážit váš dům. 

Boerboel má silný ochranářský pud, takže je pro něho naprosto přirozené vás strážit a v případě potřeby zasáhnout. Konflikt ovšem sám nerozpoutá, pokud tedy někdo neoprávněně nevnikne na jeho teritorium. Je si dobře vědom své velikosti a síly, proto často využije své tělo k zalehnutí útočníka. S dětmi i ostatními mazlíčky vychází dobře, ale vše je semozřejmě závislé na správné socializaci. S cizími lidmi nemá problém, pokud to jsou vaši hosté a pustíte je domů. Jakmile se jedná o nezvaného vetřelce, tak se o něj boerboel postará.

Toto plemeno je inteligentní a s výcvikem nemá problém, ale nečekejte od něj bezmyšlenkovité plnění povelů, protože je schopen sám jednat, a proto neustálé opakovaní není pro něj. Potřebuje důsledného pána, který ví, co dělá. Zapomeňte na fyzické tresty, výchova i výcvik musí probíhat s porozuměním. 

Boerboel - Búrský buldok

POHYB

Ač se na první pohled může zdát, že je boerboel těžkopádný a nepotřebuje moc pohybu, opak je pravdou. Každý den byste měli vyrazit na delší procházku, abyste ho zaměstnali. Pokud se bude nudit, může vám ničit zahradu. 

Nehodí se na typické sporty jako jsou agility nebo třeba dog frisbee, ale na cvičiště chodit můžete a určitě budete vynikat v obranách. Neměli byste nadměrně zatěžovat pohybový aparát vašeho psa, búrský buldok se nehodí na horské túry, ani třeba na běhání u kola. Takže pohyb ano, ale s rozvahou.

Boerboel - Búrský buldok

PÉČE

Jelikož je búrský buldok krátkosrsté plemeno, tak jeho srst nevyžaduje příliš péče. Postačí vám speciální hřeben na krátkou srst, kterým můžete jednou týdně psa vyčesat. V období línání dvakrát do roka počítejte s větším množstvím uvolněných chlupů. 

Stejně jako všechna jiná plemena, i boerboel vyžaduje péči o oční okolí. Pokud se objeví ospalky, otřete je, nenechávejte je psovi nahromadit. Jednou za čas kontrolujte i stav uší. Jak jsou převislé, tak si na první pohled nemusíte všimnout, že je tam něco špatně. Počítejte s tím, že vašemu psovi občas někde ukápne slina, tak mějte po ruce ubrousek nebo hadřík. Chrup mívá toto plemeno zdravý a tendence k tvorbě zubního kamene není tak velká jako u malých plemen, ale i tak můžete preventivně podávat doplněk stravy mořskou řasu kelpu, která ma pozitivní vliv na celkový stav dutiny ústní. 

Poslední kapitolou je zkracování drápů. U psa velikosti boerboela to pravděpodobně nebude potřeba, protože si je samovolně obrousí při chúzi po tvrdém povrchu. Ovšem pátý dráp na předních tlapkách není ve styku se zemí, tak ten se zastřihovat musí. Proto byste měli od štěněte psa na zkracování drápů zvykat, protože většinou to psi nemají vůbec v lásce. 

Boerboel - Búrský buldok

ZAJÍMAVOSTI

Chov plemene pod Mezinárodní kynologickou federací (FCI) je možný, přestože se jedná o plemeno dosud neuznané, ale podmínky přijetí do chovu jsou poměrně jednoduché. 

Mnohem větší váhu má v chovu boerboelů jihoafrická organizace SABBS, která je rozšířena celosvětově a uchovnění pod ní má větší váhu než pod FCI. V ČR je partnerským klubem Boerboel Club CZ. Dalším uznávaným je Moravia Dog Club, který má smlouvu s World Kennel Union. Pod jejich patronacemi se konaly i první akce zaštítěné těmito světovými organizacemi v České republice.

Boerboel - Búrský buldok

VÝŽIVA

Správné krmení velkých plemen je velice důležité pro jejich zdraví. Záleží na každém páníčkovi, zda se rozhodne pro granule nebo barfování. U boerboela se musí dodržet i správné stravovací návyky, abyste předcházeli možné torzi žaludku. Je vhodné rozdělit denní porci do více dávek a po jídle dopřát psovi klidový režim a nenamáhat jej.

Krmení granulemi je méně pracné, pouze nasypete psovi do misky denní dávku a víte, že dostává všechno potřebné, ale o to více pozornosti byste měli věnovat výběru granulí. Musí být vhodná pro velká a obří plemena, dále musíte přihlížet k věku, až do věku zhruba 20 měsíců můžete krmit granulemi pro juniory, protože velká plemena dospívají později. Granule vybírejte podle složení, aby byly kvalitní a váš pes dostal vše, co opravdu potřebuje.

Pokud se rozhodnete barfovat, tak si musíte nejdříve nastudovat potřebné informace, u velkých plemen je to složitější, protože sestavit vyváženou krmnou dávku je velice důležité a každá chyba v jídelníčku se vám může vymstít. Pokud si na barfování netroufáte hnedka, můžete s ním začít v dospělosti, kdy je ukončen vývoj. Při velikosti boerboela počítejte s větším množstvím masa, sehnat jej můžete ve specializovaných prodejnách. Maso se vozí ve větších závozech, a proto počítejte s dostatkem místa v mrazáku na předem připravené krmné dávky.

Boerboel - Búrský buldok

Zdraví

Průměrná délka života: 10 - 12 let

Boerboel je zdravé plemeno a z molossů bývá i nejméně zatížen typickými nemocemi. Objevit se mohou problémy s pohybovým aparátem. Nejčastěji se jedná o dysplazii kyčelního a loketního kloubu. Na první zmíněnou je povinné vyšetření k uchovnění. Búrského buldoka byste neměli ve štěněčím věku přetežovat, aby se mu klouby správně vyvinuly. Navíc je vhodné podávat kloubní výživu, která bude o namáhaný pohybový aparát pečovat.

U plemen s podobnou konstitucí se může objevit torze žaludku, což je akutní stav, při kterém je potřeba hned vyhledat veterináře a pes musí podstoupit operaci. Předcházet torzi můžete správnými stravovacími návyky.

Boerboel - Búrský buldok

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Vzhledem k velikosti tohoto plemene je lepší, pokud bydlí v domě se zahradou, kde může mít i svou boudu a případně kotec. Tam byste ho ovšem neměli zavírat na většinu dne, protože boerboel potřebuje být v kontaktu se svým pánem. Není proto vhodné, aby byl stále sám a hlídal větší podniky. Navíc jeho srst jej neochrání před nepříznivým počasím v zimě. Ideální je, pokud bydlí s vámi v domě, kde má klidné místo s pelechem, kam se může uchýlit. 

Búrský buldok potřebuje důsledného pána, který z něho vychová vyrovnaného psa. Je tedy zodpovědností každého chovatele vybrat důvěryhodného páníčka, aby se odchovanec nedostal do špatných rukou. Nehodí se pro začátečníky, ale do rukou zkušených páníčků, kteří budou vědět, jak na něj.

Pokud si pořídíte boerboela je nutné mít dobře zabezpečený pozemek a na viditelném místě mít upozornění, že uvnitř je hlídací pes. 

Boerboel - Búrský buldok

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Boerboel není v současné době uznán Mezinárodní kynologickou federací (FCI), ale jeho chov zaštiťuje. V České republice je chovatelská základna sdružena pod Moloss Clubem CZ.

Pro uchovnění je nutné se zúčastnit bonitace, nebo výstavy vyššího typu (na které se zadává CAC) a odnést si z kruhu nejhůře známku Velmi dobrá. Posuzuje se tam nejen exteriér, ale i povaha psa. Co se týká vyšetření, tak se musí doložit výsledek rentgenů dysplazie kyčelního kloubu. Vyšetření se může provádět až od věku 18 měsíců. Do chovu jsou přijati jedinci do výsledku D/D (3/3). 

Minimální věková hranice aktivního využití v chovu je 18 měsíců u psů i fen. Horní hranice je u fen 8. rok věku a u psů není stanovena. Další omezení, které se týká fen, je odchov maximálně 3 vrhů za 2 kalendářní roky. 

Podmínky jsou velmi jednoduché a většina psů se tak do chovu dostane, což se projevuje i na vnímání takto uchovněných jedinců a celkové kvalitě chovu. Proto je dobré podívat se i za hranice a mimo FCI, a účastnit se akcí, které pořádá South African Boerboel Breeder’s Society (SABBS). Svého boerboela můžete uchovnit i za jejich podmínek a otevřete si tak cestu k mezinárodní spolupráci s chovateli, v České republice spolupracuje se SABBS Boerboel Club CZ.

Boerboel - Búrský buldok

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Boerboel není plemeno uznané FCI, a proto není mezi širokou veřejností tolik známé. Dá se zaměnit s jinými molossoidními plemeny, které mají stejnou stavbu těla a také podobné zbarvení.

Bullmastif

Bullmastif

Bullmastif patří k uznaným plemenům FCI, a to konkrétně do druhé skupiny. Jeho výška i hmotnost jsou podobné, ale mnohem více ohraničené. Pes měří 64 až 69 cm a váží 50 až 59 kg. Fenka měří 61 až 66 cm a váží 41 až 50 kg. U boerboela je za ideální výšku u psa považováno 66 cm, ale minimum je 60 cm a maximum není dáno. U fen je výška ideálně 61 cm, ale rozpětí se udává 55 až 69 cm. Bullmastif je žíhaný nebo plavý červený a může mít malé bílé odznaky na hrudi. Důležitá je černá tlama. Búrský buldok může být krémově bílý, světle žlutohnědý, červenohnědý, hnědý a ve všech odstínech žíhané. Bullmastif nemá kupírovaný ocas, búrský buldok může mít.

Cane corso

Cane corso

I cane corso je mezinárodně uznané plemeno. Cane corso měří 64 až 68 cm psi a 60 až 64 cm feny, hmotnost je 45 až 50 kg u psů a 40 až 45 kg u fen. Boerboel by měl vážit přes 50 kg a ideálně až 65 kg. Výška u psů je ideálně 66 cm a u fen je to 61 cm, ale důraz je vždy kladen na celkovou hramonii proporcí. Cane corso se objevuje v mnoha barvách: černá, šedá (olověná), břidlicová, světle šedá i plavá, jelení červená, žíhaná (s pruhy v různých odstínech žluté či šedé). Cane corso se nekupíruje ocas, u boerboela to je možné.

Tosa Inu

Tosa Inu

Podobnou konstituci má i japonské plemeno tosa inu, které je také uznáno Mezinárodní kynologickou federací. V kohoutku měří alespoň 60 cm psi a 55 cm feny. Zbarvení je možné červené, všechny odstíny žluté, meruňková, černá, žíhaná a připouští se bílé znaky na hrudi. Ocas se u tosa inu také nekupíruje. U boerboela je naopak upřednostňován kupírovaný.  

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Jedná se o velkého mastifa, který je robustní, houževnatý a má krátkou, hladkou srst. Má silné, svalnaté kočentiny, ale je dobře pohyblivý a živý. Nesmí působit nohatě, ani mít končetiny příliš krátké. Jeho celkový vzhled mu umožňuje dosahovat nejvyššího výkonu a síly, a to společně s dlouhým krokem, který plně odpovídá délce trupu. Nejdůležitějším kritériem při hodnocení je vhodnost psa k práci a velikost v souladu s konstitucí, nikoliv hmotnost. Upředsnostňují se psi, kteří váží alespoň 50 kg, ale ideální hmotnost je váha 65 kg. Žádoucí nejsou staré jizvy, ani úrazy.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 66 cm tolerance: -6 cm
fenky: 61 cm tolerance: +8 cm, -6 cm
Pozn. k výšce

Vždy musí být zachována celková vyváženost stavby těla.

Srst:

Hladká, krátká, hustá. 

Zbarvení:

Krémově bílá, světle žlutohnědá, červenohnědá, hnědá a všechny odstíny žíhané.

Kůže:

Volná a silná, dobře pigmentovaná s mírnými vráskami.

Boerboel - Búrský buldok

HLAVA

Je nejdůležitějším rysem, protože reprezentuje jeho celkový charakter. Je široká, krátká a hluboká. Má čtvercový tvar, je svalnatá a líce jsou dobře vyplněné, stejně jako část mezi očima.

MOZKOVNA

Horní linie hlavy je plochá, široká a plasticky na ní vystupují svaly.

Stop:

Patrný, ale ne výrazný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Harmonicky ladí s celkovým vzhledem hlavy, může mít černou masku nebo ne.

Tlama:

Nosní kost je rovná a rovnoběžná s horní linií hlavy. Je široká, hluboká a směrem k čenichu se zužuje. Její délka je 8 až 10 cm. Čenich je černě pigmentovaný s velkými, široce rozevřenými nozdrami. 

Pysky:

Horní pysk je masitý a volný, nepřesahuje přes dolní čelist, ale pod čenichem překrývají dolní pysk.

Čelisti, zuby:

Dolní čelist je hluboká, široká a silná, směrem dopředu se lehce zužuje. Dobře vyvinuté zuby jsou bílé a postavené ve správných rozestupech. Kompletní počet je 42 zubů a skus je nůžkový.

Oči:

Jsou zbarvené hnědě v jakémkoliv odstínu, ale tmavší než srst. Oči jsou nasazeny vodorovně a široce posazené.

Víčka:

Těsně přiléhající a dobře pigmentovaná.

Uši:

Mají tvar písmene V, jsou středně velké a vzhledem k hlavě jsou v dobrém poměru. Na hlavě jsou posazeny široce a vysoko. Při zvýšené pozornosti tvoří přímou linii s horní částí hlavy.

KRK

Šíje je tvořena křivkou se silným osvalením a na plecích je nasazena vysoko. Středně dlouhý krk je v dobrém poměru k celkové stavbě těla. Je svalnatý a silný. K hlavě je pevně připojený a postupně se rozšiřuje až k místu, kde se napojuje na plece. Společně s hlavou a plecemi tvoří jeden celek. Na hrdle je kůže volná a mezi předními končetinami těsně přiléhá. 

TRUP

Směrem k bedrům se lehce zužuje. 

Horní linie:

Rovná.

Kohoutek:

Dobře napojen.

Hřbet:

Široký a rovný, vzhledem k celkové stavbě těla je v dobrém poměru. Zádové svaly jsou vystupující.

Bedra:

Krátká.

Záď:

Silná, široká a má dobře vyvinuté svaly.

Hrudní koš:

Hrudník je silný, široký a svalnatý. Je posazený hluboko mezi hrudními končetinami. Žebra jsou dobře klenutá. Hrudní koš je v dobrém poměru vzhledem k hrudi. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Svalnaté, silné a v dobrém poměru vzhledem k celkové stavbě těla.

Plece:

Správně úhlené s dobře vyvinutými svaly.

Nadloktí:

Svalstvo by mělo být dobře vyvinuté.

Přední nadprstí:

Silné, krátké a postavené ve svislém prodloužení hrudních končetin a zápěstí.

Tlapy hrudních končetin:

Velké, mají dobře vyvinuté polštářky a tmavé, silné a zahnuté drápy. Směřují dopředu. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Pevné, silné a v dobrém poměru vzhledem k celkové stavbě těla. Poskytují silný posun vpřed. 

Holeně:

Lýtka jsou dobře vyvinutá s plasticky vystupujícími svaly.

Stehna:

Hluboká, široká a mají dobře vyvinuté, plasticky vystupující svaly. 

Kolena:

Pevná, silná a správně úhlená. 

Paspárky:

Odstraňují se. 

Nárt:

Nárt je krátký, pevný a silný. Postavený rovnoběžně. 

Hlezno:

Pevné a správně úhlené.

Tlapy pánevní:

Menší než na předních končetinách, jsou kulaté a směřují dopředu. Mají dobré polštářky a silné, tmavé a zahnuté drápy. 

CHODY PSA

Pohyb je plynulý, lehký a plný síly. Ze zadních končetin vychází dobrý posuv. Při pohybu jsou končetiny rovnoběžné a horní linie se udržuje rovná.

OCAS

Vysoko nasazený, rovný. Upřednostňuje se kupírovaný (3 obratle), ale i přirozený ocas je přijatelný.

Boerboel - Búrský buldok

přečteno: 6 209x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...