logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné ty, kteří už mají alespoň základní zkušenost s výchovou psa.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Toto plemeno se výborně hodí právě do bytu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno je alergiky snášeno dobře.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Tento pes je vhodný pro seniory za předpokladu, že se mu budou dostatečně věnovat.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Tento pes se výborně snáší s ostatními psy všech plemen a velikostí. Společnost druhých psů miluje.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Toto plemeno nemá s kočkami problém a dokáže se s nimi přátelit.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno se pro psí sporty příliš nehodí, budete mu muset vymyslet jinou aktivitu.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se příliš na dlouhé túry nehodí.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá rádo chladné počasí, ven půjde jen na dobu nezbytně nutnou k vyvenčení.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se učí dobře.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Toto plemeno nemá silnou potřebu něco kousat, takže vaše věci by měly být v bezpečí.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Toto plemeno má lovecký pud vyvinutý, ale omezí se spíše na prohánění ptáků, záleží ovšem na vaší výchově.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno vám dá najevo, když se mu něco nelíbí, ale zbytečně neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno má dostatek energie na mnoho aktivit, ale rádo vám pak bude dělat společníka na gauči.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes má rád jen určité hry, pokud zjistíte, které to jsou, tak si jej získáte.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Toto plemeno je snadno vycvičitelné, takže stačí lehký výcvik.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno téměř nelíná.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o tohoto psa není tolik náročná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tohoto psa nemoci příliš netrápí.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes může trpět obezitou, a proto dbejte na kvalitní stravu.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Tento pes je u nás velmi rozšířený a jistě jste jej na ulici ve vašem městě již potkali.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je miniaturní, jeho velikost v kohoutku v dospělosti nepřesáhne 30 cm.

Boloňský psík

Boloňský psík

Bolognese
Další pojmenování: boloňský papillon, bolonézan, bichon bolognese (franc.), boloňáček

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 1 - Bišonci a příbuzná plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 196
Of. zkratka plemene v ČR: BP
Země původu: Itálie
Vznik plemene: Středověk
Původní využití: Společenský pes
Využití dnes: Společenský pes, Domácí mazlíček, Dekorativní pes, Výstavní pes
Kluby v ČR:

Českomoravský klub chovatelů maltézských a boloňských psíků ČKCHMaBP)

Moravskoslezský klub maltézských a boloňských psíků (MKMaBP)

Klub chovatelů bišonků (KCHB)

VARIETY PLEMENE BOLOŇSKÝ PSÍK

U tohoto plemene se nevyskytují různorodé variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Mezi prastaré předky boloňského psíka patří některé druhy starodávných honičů i zástupci dalších, ve své době ještě neustálených typů psů. Všechny tyto psy spojovalo jejich pracovní zařazení. Ve středověké Evropě byli shodně využíváni jako užiteční pomocníci během lovu vodních ptáků. Již od starověku figurovali předchůdci boloňského psíka souběžně jako psi společenští, od 16. století pak zastávali tuto funkci téměř bez výjimky a původní lovecké využití se stalo minulostí. Velké oblibě se boloňský psík těšil na královských dvorech ve Francii, Španělsku i pozdějším Rakousko-Uhersku.

V následujících stoletích nabral osud hýčkaného boloňáčka poněkud jiné směřování. Popularita plemene pozvolna klesala. Počty zástupců plemene se velmi snižovaly a po skončení II. světové války hrozilo boloňskému psíkovi úplné vyhynutí. Situace byla naprosto alarmující, poslední jedinci z řad plemene byli v péči jednoho jediného chovatele, M. Persichiho, jemuž se podařilo udržet existenci plemene na minimální hranici, umožňující mu alespoň nějaké vyhlídky na další přežití.

Boloňáček byl zachráněn díky úsilí manželů Bonnanových. Vzhledem k tomu, že oficiálně registrovaní psi vykazovali závažné vady, Bonnanovi se rozhodli do chovu začlenit pečlivě vybraného jedince, který by sice nedisponoval průkazem původu, ale svou podobou by kritéria stanovená standardem zcela splňoval. Po horečnatém úsilí se Bonnanovým podařilo vyšlechtit fenku, která sklízela obdiv a nejvyšší ocenění na výstavách, a stala se pomyslnou první vlaštovkou pro nově oživené plemeno.

V dalších desetiletích se počet chovných psů významně navyšoval, v devadesátých letech 20. století jich byly již téměř dvě stovky, takže vznikly i obavy, aby se nestala hlavní prioritou kvantita snižující úroveň chovu. Boloňský psík již v dnešních dnech pozvolna ztrácí status naprosto raritního plemene a získává si stále více skalních příznivců. V podstatě po celou dobu své existence byl boloňský psík zaměňován s bišonkem a maltézským psíkem, v roce 1998 byl organizací FCI potvrzen standard boloňáčka, který jasně vymezuje jedinečnosti a odlišnosti tohoto půvabného plemene.

POVAHA

Tento drobný pejsek sněhově bílé barvy je společenským psem v pravém slova smyslu. Vyžaduje úzký kontakt se svým chovatelem a svou rodinu oddaně miluje. Dětem je přátelským společníkem, dokáže je bavit mnoha roztodivnými kousky, které se relativně snadno učí. Výrazným povahovým rysem boloňského psíka je značná citlivost. Vyžaduje proto jemné a ohleduplné zacházení. Tento pes velmi dobře vycítí jakékoliv napětí ve svém okolí a hrubé chování neobyčejně těžce nese. Oplývá temperamentem, ale je mnohem klidnější než jeho blízký příbuzný bišonek, někdy působí až vážným dojmem. Dobře se snáší s ostatními zvířaty. Pro svou mírnou povahu a společenskost je úspěšně používán při canisterapii, což představuje výborné řešení u pacientů, kteří mají strach z větších psů, kteří se jinak při canisterapii často používají.

POHYB

Boloňský psík miluje každodenní procházky a veselé hry. Navzdory nepatrné velikosti a křehkému vzhledu se nejedná o vyloženě gaučového psa, boloňský psík zvládne s potěšením sobě vlastním při správném vedení účast na agility. Z hlediska intenzity a dynamičnosti pohybové aktivity je ovšem značně přizpůsobivý možnostem a dispozicím svého chovatele. Pokud by mu však byly pravidelné procházky zcela odpírány, mohlo by se to negativně projevit v podobě rozvoje behaviorálních problémů různého typu. Je vhodný i jako společník ke starším lidem či dětem, není to pes pro aktivní adrenalinové sportovce, kteří holdují náročným vytrvalostním sportům a celoročnímu pobytu v přírodě.

PÉČE

Boloňský psík patří do bytu či do domu, vzhledem k typu osrstění i povaze nemůže být celoročně umístěn venku. Klidný a inteligentní boloňáček je snadno cvičitelný, doporučit jej lze proto i nezkušenému chovateli. Při výcviku je ale třeba pamatovat na psovu nadměrně vysokou emoční citlivost a jednat s ním podle toho, vyvarovat se příkrosti a i jen pouhým náznakům hrubosti. Výcvik založený na negativních metodách (sankce nežádoucího chování) se u boloňského psíka výrazně nedoporučuje, při své citlivosti by si nežádoucí pocity zakoušené při pochybení u výcviku spojil více než jiný pes nejen s vlastním nesplněním příkazu, ale také se samotnou osobou chovatele. Důvěra k němu by mohla být postupně vážně narušena. Optimální je proto výcvik výlučně pozitivního typu (metoda odměňování za uposlechnutí), který u vstřícného boloňáčka probíhá zpravidla velmi hladce.

Srst boloňského psíka vyžaduje adekvátní péči, která není nikterak přehnaně náročná, jak by se při prvním pohledu na chundelatého boloňského psíka, připomínajícího jemnou sněhovou vločku, mohlo leckomu zdát. Je ale třeba dbát na její důsledné, pravidelné opakování. Velké plus v očích mnoha chovatelů představuje zajímavý fakt, že srst boloňských psíků z důvodu absence podsady nelíná, jako je tomu u většiny psích plemen. Chovatel se tak vyhne nežádoucím nánosům uvolněných chlupů, rozmístěných v hojném množství všude po bytě. Dlužno podotknout, že tato skutečnost není ukotvena ve standardu a existují taktéž záznamy o zástupcích plemene s podsadou.

Srst boloňáčka se nemusí stříhat, v takovém případě dorůstá do délky cca 10 cm. Je třeba ji alespoň dvakrát týdně velmi pečlivě vyčesat, přičemž zvýšenou pozornost věnujeme břišní partii, uším, srsti pod krkem a v podpaží, kde se může ve zvýšené míře zacuchávat. Dlouhá srst je háklivá v případě nepřízně počasí a boloňský psík je proto poměrně často koupán (průměrně 1x za tři týdny a v případě znečištění srsti dle potřeby). To vede k namáhání a vysušování srsti. Je tedy zapotřebí používat speciální, šetrnou psí kosmetiku (speciální oleje, rozčesávací přípravky atd.).

Pokud není pes chován pro výstavní účely, kde je dlouhá srst v perfektní kondici nezbytnou podmínkou, alternativou z hlediska úpravy srsti, vhodnou především v letním období, je její ostříhání v některém ze specializovaných salonů (zpravidla se používá k ostříhání strojek). V každém případě, to znamená i u výstavních psů, zastřiháváme opatrně přerostlou srst mezi prsty psa. Každodenní péči věnujeme srsti v očním okolí a kolem čenichu, vždy ji opatrně očistíme.

Pravidelně kontrolujeme uši, zda nejsou znečištěné a nehrozí zánět zvukovodu, v případě potřeby odstraníme opatrným vytrhnutím přebytečné chlupy uvnitř ucha. Nezapomínáme na pravidelné stříhání drápků a nejméně jednou týdně šetrně vyčistíme psovi zuby pomocí měkkého kartáčku a speciální zubní pasty.

ZAJÍMAVOSTI

Boloňský psík byl oblíbeným společníkem proslulých italských rodů Gonzaga, d´Este a Medicejských. Zejména tito movití mecenáši umění si na svém dvoře psíky tohoto plemene hýčkali a jejich prostřednictvím se boloňský psík dostal na plátna proslulých renesančních umělců, kde je věrně zachycen dodnes. Několik zástupců plemene Medicejstí věnovali jako drahocenný dar příslušníkům cizích královských rodů a šlechty.

Takto se boloňský psík dostal například do nejvyšších společenských kruhů tehdejší Belgie. Na dvůr španělského krále Filipa II., který do historie vstoupil nejen ve spojení s drtivou porážkou španělského loďstva, byli dva boloňáčci darováni ferarrským vévodou d´Este. Král Španělska byl psíky nadšen a poslal vévodovi nadšený děkovný dopis, ve kterém bohatě opěvoval skvostnou úroveň tak vzácného daru.

Rovněž z pozdější doby jsou zaznamenány nezvratné důkazy o velkém nadšení a přízni, které boloňský psík vyvolával u panovníků a šlechticů své doby. Legendární císařovna Marie Terezie dokonce nechala svého zbožňovaného boloňáčka vycpat a tento psík se posléze ocitl ve sbírkách vídeňského přírodovědného muzea.

VÝŽIVA

Při volbě typu krmiva je třeba dobře rozmyslet, kolik času a energie budeme ochotni otázce stravy našeho psa věnovat. Můžeme se rozhodnout připravovat mu dobrou, nekořeněnou, domácí stravu, která však ani při naší nejlepší snaze dost možná nebude každodenně obsahovat potřebnou dávku všech živin a vitamínů. Prioritou každého chovatele je nepochybně co nejkvalitnější obsah zvoleného krmiva, vždyť jeho kvalita bude výrazně formovat zdraví našeho psa, a tak není rozhodně vhodné spoléhat se na jakákoliv pofidérně levná krmiva ze supermarketu.

Určitou možnost představují kvalitní konzervy a masové kapsičky, které se pro malé plemeno dají sehnat celkem snadno v potřebném množství, aniž by to chovatele finančně zruinovalo jako v případě velkých plemen, která tohoto druhu potravy zkonzumují značné množství. Rovněž při podávání konzervovaného krmiva je nezbytné hlídat vyvážený poměr živin. Nejjednodušší variantu představuje kvalitní superprémiové granulované krmivo, které musí být v případě boloňáčka určeno pro malá plemena. Dále se při výběru řídíme aktuálním stářím našeho psa. Krmivo je připraveno ve formě malých kousků, aby se psíkovi snadno konzumovalo.

Pokud se rozhodneme psovi krmivo kombinovat či z nějakého důvodu změnit, činíme tak vždy s rozmyslem a velmi pozvolna, abychom byli šetrní k jeho citlivému zažívání.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 14 – 15 let.

Boloňský psík je plemeno vykazující poměrně nízký výskyt závažných zdravotních problémů. Přesto k některým potížím inklinuje více než k ostatním. Mezi choroby zaznamenané v hojnější míře u zástupců tohoto plemene patří: Kožní alergické reakce (mohou při zanedbání vyústit v bakteriální kožní onemocnění) oční choroby (progresivní retinární atrofie, zákal, zánět spojivek, zánět víček), slzení očí (mechanické podráždění očí v důsledku dráždění okolními dlouhými chlupy); luxace pately (abnormální umístění kolenní čéšky); zánět močové soustavy, ledvinové kameny; epilepsie; pankreatitida; hypofunkce štítné žlázy; zánět zevního zvukovodu; onemocnění dásní (v důsledku rozšíření zubního kamene).

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pro zařazení do chovu musí pes starší rok a jeden měsíc exteriérově i povahově obstát při bonitaci a získat na výstavě národní, mezinárodní, speciální, klubové či ve třídě mladých nebo v mezitřídě chovatelským klubem požadované hodnocení (zpravidla výborné u psa či výborné až velmi dobré v případě feny). Uchovněn může být zástupce plemene starší 15-ti měsíců. Mezi vyřazující exteriérové vady patří nežádoucí zbarvení nosní houby, předkus, depigmentovaná oční víčka, jiné než bílé zbarvení, skvrna na rohovce, absence ocasu či jeho zkrácení. Pes nesmí vykazovat agresivní chování nebo nadměrnou bojácnost.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Bišonek

Boloňský psík -

Blízce příbuzný bišonek je boloňskému psíkovi podobný nejen svou bílou barvou osrstění, ale taktéž celkovou velikostí, výškou a souměrnou stavbou těla. Obě plemena se liší drobně v uspořádání některých tělesných proporcích, boloňský psík může být nepatrně vyšší, bišonek má tělo více obdélníkového tvaru, zatímco postava boloňského psíka je přísně kvadratická. Obě plemena se liší také postavením uší. Srst bišonka navíc vytváří zcela jedinečnou vývrtkovitou strukturu, zatímco boloňáčkovu srst někteří chovatelé přirovnávají k afru. Povahově je bišonek živější a svéráznější než klidnější a mnohdy nesmělý a vážný boloňský psík.

Maltézský psík

Boloňský psík -

Maltézský psík je na první pohled s boloňáčkem zaměnitelný, při bedlivějším zkoumání jsou však odlišnosti mezi oběma plemeny jasně patrné. Stěžejní rozdíly tkví jednak v tělesné konstituci, která je u boloňského psíka zcela kompaktní, zatímco u maltézáčka je patrné výrazné protažení horní linie těla do délky, druhý zřetelný znak odlišnosti je struktura srsti, která u maltézáčka těžce spadá k zemi a nemá nadýchaný charakter jako u boloňského psíka. U maltézáčka je navíc povolen slonovinový nádech srsti, u boloňského psíka nepřípustný.

Havanský psík

Boloňský psík -

Havanský psík je s boloňáčkem blízce příbuzný. Toto v současnosti poměrně vzácné plemeno vzniklo jeho šlechtěním s malým pudlem či maltézským psíkem. Havanský psík může být až o dva kilogramy těžší, avšak na výšku bývá často o něco nižší než boloňáček. Srst havanského psíka nemusí být čistě bílá, kromě stříbrné se připouští také smetanová, zlatá, modrá a dokonce černá varianta. Srst nemá chomáčkovitou strukturu jako u boloňáčka, je velmi hustá, otevřená, vlnitá či kudrnatá.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Bílý psík velmi malé, avšak robustní, celkově kompaktní postavy, s typickou dlouhou srstí, dodávající zevnějšku psa dojem nadýchaného vzhledu.

Důležité proporce:

Kohoutková výška psa a délka jeho trupu se shodují - přísně kvadratická stavba těla.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 28,5 cm    tolerance: +1,5 cm, -1,5 cm
fenky: 26,5 cm    tolerance: +1,5 cm, -1,5 cm
Hmotnost:
psi:3,25 kg,    povolená odchylka: +0,75 kg, -0,75 kg
fenky: 3,25 kg,    povolená odchylka: +0,75 kg, -0,75 kg
Srst:

Výrazně dlouhá všude na těle kromě oblasti nosního hřbetu, kde je kratší. Nepřilehlá, charakteristicky chundelatá až chomáčkovitá, nadýchaná.

Zbarvení:

Zcela čistě bílá, s absencí jakéhokoliv barevného nádechu či příměsi.

Kůže:

Těsně přilehlá k tělu, napnutá ve všech tělesných partiích.

HLAVA

Střední velikosti a délky, v úrovni jařmových oblouků se šířka hlavy shoduje s její délkou.

MOZKOVNA

lebka:

Nepatrně vejčitého tvaru, v horní části spíše plošší, avšak po stranách poněkud vypouklého tvaru a se zřetelnými hrbolky kosti čelní. V úrovni spánků je šířka lebky větší než polovina délky celé hlavy.

Čelová rýha:

Pouze slabě vyznačená.

Stop:

Zřetelný. Nosní houba černá a poměrně velká.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Délka čenichové partie tvoří necelou polovinu délky hlavy. Po stranách je tlama rovnoběžná, hřbet nosu je rovný, při pohledu zepředu má tlama skoro kvadratický vzhled.

Pysky:

Nepříliš hluboké, spodní pysky nejsou překryty horními.

Čelisti, zuby:

Čelisti standardně vyvinuté, horní i dolní oblouky čelistí spolu dokonale pasují. Zuby bílé barvy jsou dobře tvarované, uspořádané do úplného nůžkového skusu, přičemž je tolerován rovněž skus klešťový.

Oči:

Větší velikosti, barvy tmavohnědé, kulatého tvaru, posazené v přední části hlavy. Nevystupující, bělmo není viditelné.

Víčka:

Černě pigmentovaná.

Uši:

Výrazné délky, nesené svěšené, nepatrně odstávající od lícní oblasti, vysoko nasazené, pokryté dlouhou srstí. Vytvářejí dojem větší velikosti hlavy.

KRK

Suchý, zhruba stejné délky jako délka hlavy. S absencí povislé kůže.

TRUP

Kvadratická stavba těla. Délka trupu je shodná s kohoutkovou výškou psa.

Kohoutek:

Nepatrně nad úrovní hřbetní linie.

Hřbet:

Rovný.

Bedra:

Jemně klenutá.

Záď:

Výrazně široká, patrný je mírný sklon v zádové oblasti.

Předhrudí:

Manubrium nezřetelně vystouplé.

Břicho a slabiny:

Břicho jemně vtažené, slabiny spíše nezřetelné.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné, kolmé a rovnoběžné.

Rameno:

Délka lopatky činí 25% kohoutkové výšky.

Nadloktí:

Přilehlé k trupu, délka téměř shodná jako délka ramena, avšak méně sešikmené.

Lokty:

Rovnoběžné, přilehlé.

Zápěstí:

Pružná, dopředu lehce nakloněná.

Předloktí:

Postavené vertikálně, shodné délky jako nadloktí.

Tlapy hrudních končetin:

Oválného tvaru, opatřené pevnými polštářky tmavého zbarvení a černě zbarvenými, dosti tvrdými drápy.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Navzájem rovnoběžné, při pohledu celostním a ze zadní strany vertikálně vedené. Opatřené svalnatými stehny větší délky, hojně osrstěné.

Stehna:

Dobře osvalená, zeshora dolů šikmo vedená, se střední rovinou těla naprosto rovnoběžná. Délka stehen se shoduje s 1/3 z celkové kohoutkové výšky.

Nárt / zanártí:

Špičky prstů a hlezenní kloub jsou navzájem umístěny ve vzdálenosti dosahující bezmála 1/3 kohoutkové výšky.

Tlapy pánevní:

Méně oválné než tlapy hrudních končetin, opatřené pevnými polštářky tmavého zbarvení a černě zbarvenými, dosti tvrdými drápy.

CHODY PSA

Pohyb je živý a volný, hlava nesena v elegantním postavení.

OCAS

Nasazený vysoko, nesený nad hřbetem stočený do oblouku. Opatřený výrazně dlouhou, chomáčkovitou srstí.

přečteno: 11 397x