topovat ověřit
21.01.2020 / 19.05.2024
Coton de Tulear

Coton de Tulear

Coton de Tulear
100%
Další pojmenování: bavlníček, cotonek
Coton de Tulear

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 1 - Bišonci a příbuzná plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 283
Země původu: Madagaskar
Vznik plemene: 16.–17. století
Průměrná délka života: 14 - 16 roků
Původní využití: Společník
Využití dnes: Výstavní pes, Domácí mazlíček, Společenský pes, Dekorativní pes
Kluby v ČR:

Klub coton de Tuleár

VARIETY PLEMENE Coton de Tulear

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Coton pochází pro některé z poněkud netradičního místa a tím je ostrov Madagaskar, který se nachází v blízkosti Afriky. Neznáme jeho přesný původ, ale na ostrov se měl dostat pravděpodobně s obchodníky nebo francouzskými vojáky během 16. až 17. století. Jedna legenda také říká, že šlo o lup pirátů.

Jedno je jisté, malým pejskům se na ostrově dařilo a brzy se dostali i do přízně zdejší královské rodiny a bohatších vrstev, byli tedy symbolem lepšího postavení.

Až o mnoho desítek let později, konkrétně v sedmdesátých letech minulého století došlo k prvním exportům z Madagaskaru zpět do Evropy i Ameriky. Zejména Francie se snažila prosadit uznání tohoto plemene jako samostatného. Vznikaly první chovatelské stanice a byl sepsán standard. Do České republiky byl první cotonek přivezen až na počátku 90. let 20. století.

Mapa Madagaskar

POVAHA

Coton je úžasné plemeno, které svého páníčka velmi miluje a dokáže se do něho vcítit. Je stále veselý a mazlivý. Ke své rodině velmi přilne a nerad bývá sám, takže již od útlého věku je nutné ho učit, aby to doma v klidu vydržel, než se vrátíte z práce. Cotonek bude takový váš ocásek, když budete odpočívat na gauči, přitiskne se k vám, budete vařit v kuchyni? Coton si k vám lehne do pelíšku a bude vás pozorovat, co kdyby náhodou spadla nějaká dobrůtka.

Děti má velmi rád a vzhledem k jeho velikosti se nemusíte bát, že by jim ublížil. Děti se musí cotonka naučit respektovat a zacházet s ním tak, aby mu něco neudělaly. Přátelská povaha tohoto plemene se projevuje i ve vztahu k ostatním lidem. Není to žádný hlídač a od návštěvy se rád nechá pomazlit. S ostatními mazlíčky vychází dobře a stejně tak s jinými psy. Je naprosto nekonfliktní.

I když je coton malý, potřebuje alespoň základní výcvik, ale nebude s ním mít problém ani začátečník, protože se jedná o velmi inteligentní a chápavé plemeno, ale pozor, jakmile pozná, že máte nějakou slabší stránku, rád toho využije.

Coton de Tulear

POHYB

Cotonek je ideální pejsek do bytu, kterého mohou bez problémů mít i senioři. Přizpůsobí se své rodině a nepotřebuje mnoho pohybu. Na vyvenčení mu stačí krátká procházka kolem bloku, ale samozřejmě ocení, když zajdete do parku, kde se bude moc vyběhat.

Co se týká psích sportů, tak coton je velmi šikovný. Vyzkoušet s ním můžete agility, protože je poměrně rychlý a obratný, možná vás překvapí s jakou lehkostí bude překážky překonávat. Hodí se také na dogdancing, jelikož je velmi učenlivý a různé triky mu nedělají žádný problém. Díky skvělé povaze je vhodný i pro stále oblíbenější canisterapii.

Cotonek

PÉČE

Cotonek je sice nenáročný na pohyb, ale vybírá si to v péči o srst, které je potřeba se věnovat opravdu často. V juniorském věku se o srst musí pečovat ještě intenzivněji, je totiž velice jemná, v dospělosti, jakmile srst vyzraje, tak stačí pravidelné kartáčování. Hebkou srst musíte vyčesávat minimálně jednou za dva dny. V případě, že nebudete pravidelně kartáčovat, srst se zacuchá a pak už vám pomůžou jenom nůžky. Výhodou je, že toto plemeno nelíná, protože nemá podsadu. Přestože je coton bílý, tak není potřeba časté koupání, pokud po šamponu sáhnete jednou měsíčně, je to dostačující.

Dále věnujte pozornost drápkům, protože vzhledem k nízké hmotnosti plemene se při běžném pohybu neobrousí. Je nutné pravidelně jejich špičky zastřihávat, aby drápy nepřerůstaly. Na péči o drápky zvykejte svého cotonka od štěněte, většina pejsků je na tlapky choulostivá a nemají manipulaci s nimi moc rádi. Hlavně nezapomínejte na pátý drápek na předních packách, ten má tendenci se kroutit a může nepříjemně zarůstat.

Součástí péče by měla být kontrola uší, zda jsou čisté a nebo v nich není nějaký zánět, jak jsou visící, tak si toho nemusíte na první pohled všimnout. Dále je potřeba omývat oční okolí a odstraňovat ospalky. Na bílé srsti jsou totiž nečistoty velmi výrazné a hlavně barví srst. Svou pozornost zaměřte i na péči o dutinu ústní, malá plemena jsou více náchylná na vznik zubního kamene. Zoubky můžete mechanicky čistit, a také podávat různé doplňky stravy, které brání usazování plaku a následnému vzniku zubního kamene.

Cotonek

ZAJÍMAVOSTI

Coton de Tuléar jistě není název plemene, který přejdete bez povšimnutí. Nemusíte za ním ale hledat nic složitého. První část coton je po typické srsti, kterou toto plemeno má a druhá část je madagaskarský přístav Tuléar (dnes Toliara). V podstatě je tedy cotonovo pojmenování významově velice jednoduché.

VÝŽIVA

Výživa malých plemen je specifická v tom, že mají rychlejší metabolismus a potřebují tak dostatek živin a energie. V granulích dostanou všechno, co potřebují. Vybírat byste měli granule pro malá plemena a pak přihlédnout ještě k věku vašeho pejska. Štěňata mají v období růstu větší nároky než dospělí jedinci a senioři. Granule vybírejte podle složení, na prvním místě by se určitě mělo objevit maso. Měly by mít snížený obsah obilovin nebo být zcela bez nich, protože jsou častým alergenem.

Někdy se stává, že bílí psi mohou po některých granulích žloutnout, bývá to vyšším obsahem vitamínu A, ale hlavně k tomu musí mít daný jedinec genetické předpoklady. Pokud jste se s tím u svého pejska setkali, tak vybírejte granule s nižším obsahem vitamínu A.

Kromě granulí můžete sáhnout po stále oblíbenějším barfování, při kterém si jednotlivé krmné dávky pro psa připravujete sami. Do misky servírujete syrové maso, kosti, přílohy a doplňky stravy. Barfovat nemůžete začít jen tak, nejdříve si musíte načíst potřebné informace, aby váš pejsek dostal vše, co potřebuje. Maso se objednává ve větším množství ze specializovaných prodejen a jednotlivé krmné dávky se připravují dopředu a zamrazí. Při velikosti cotonka ani nebudete potřebovat tolik místa v mrazáku.

Má váš pejsek trávicí problémy? Pokud zvrací, je vhodné přistoupit k jednodenní hladovce a pak začít pomalu podávat třeba uvařené kuřecí nebo krůtí maso s rýží. V případě přetrvávajících problémů samozřejmě navštivte veterinárního lékaře.

Coton de Tulear

Zdraví

Cotonek je poměrně zdravé plemeno, objevit se u něj mohou některé dědičné nemoci, ale ty jsou sledovány a při uchovnění je nutné doložit výsledky zdravotních vyšetření.

Testuje se luxace patelly, jedná se o onemocnění, při kterém dochází k vykloubení čéšky, a proto se kolena před uchovněním vyšetřují schváleným veterinárním lékařem, který pohmatem zjistí, jak na tom patelly jsou. Pejska není nutné uspávat. Geneticky může mít váš pejsek patelly v pořádku, ale klidně si může čéšku vyhodit traumaticky při dovádění. Zejména ve štěněčím věku můžete preventivně podávat kloubní výživu jako doplněk stravy.

Dále se vyšetřuje oční vada, a to konkrétně progresivní retinální atrofie, při níž dochází k postupnému odumírání světločivných buněk na sítnici a končí až slepotou. Pokud jsou rodiče vašeho pejska čistí, tak by nemoc neměla z genetického hlediska propuknout.

Cotonek štěňátko

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Tento malý psík musí bydlet uvnitř, absolutně se nehodí pro venkovní pobyt. Spokojený bude v domku se zahradou, ale bez problému může být i v bytě. Je velice skladný, ale měl by mít pelíšek v místnostech, kde trávíte čas, aby vám mohl být na blízku.

Výchova a výcvik nejsou náročné, coton je učenlivý a rychle chápe. Je to ideální pejsek pro seniory nebo začátečníky, zvládne ho vést i dítě. Potřebuje být svému pánovi na blízku, a proto se nehodí pro lidi, kteří jsou celé dny pryč. Samozřejmě do práce chodí každý a cotonek na vás zvládne počkat, pokud ho to budete od štěněte učit.

Štěňátka cotonka

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Cotona můžete uchovnit v případě, že máte pejska s průkazem původu FCI. Podmínky pro zařazení do chovu stanovuje v České republice Klub coton de Tuléar.

Zúčastnit se musíte bonitace, ze které si odnesete výsledek „chovný/á“ nebo „chovný/á s omezením“. Jedná se o speciální klubovou akci, která se velmi podobá výstavě, ale pes je na ní posouzen podrobněji a veškeré jeho odchylky od standardu jsou zaznamenány. K bonitaci se připouští od věku 12 měsíců.

Dále je potřeba se zúčastnit alespoň jedné výstavy pořádané klubem a odnést si z kruhu známku nejhůře Velmi dobrá.

Vyžadují se i výsledky předepsaných zdravotních vyšetření. Jedná se o posouzení luxace patelly, které musí váš pes absolvovat u schváleného veterinárního lékaře. Do výsledku 1/1 včetně je možné využívat psa v chovu neomezeně. Pokud jsou patelly horší, pak musí být jedinec ve spojení s protějškem, který má patelly 0/0. Poté  je nutné nechat provést vyšetření na oční vadu PRA (progresivní retinální atrofie). Toto vyšetření se musí znovu opakovat ve 3 a 7 letech. Obojí je možné vyšetřovat od věku 1 roku. Další různé testy jsou ze strany chovatele dobrovolné.

Aktivní využití v chovu je u obou pohlaví možné od věku 15 měsíců. Horní věková hranice není u psů stanovena a u fen je 8. rok věku.

Miminko cotonka

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Cotonek je velmi oblíbené společenské plemeno, ale přece jenom není ještě tolik rozšířené jako bišonci a maltézáčci. Určitě se tedy připravte, že pokud si jej pořídíte, často uslyšíte z řad kolemjdoucích právě tato plemena. Jako možnou záměnu jsme přidali ještě havanského psíka.

Doporučujeme zajímavý článek na téma: Rozdíly mezi bišonkem, boloňským a maltezským psíkem

 

Bišonek

Bišonek

Bišonek měří přibližně 25 až 29 cm a váží kolem 5 kg, což je velmi podobné jako cotonek. Bišonek má jinou strukturu srsti, krycí srst tvoří jemné kadeře, barva je čistě bílá, ale než dospěje, může mít krémový nádech (ovšem jen na max. 10 % těla). Jeho srst není ploše přiléhavá. Coton má srst naopak velmi jemnou, která se podobá chmýří bavlny, ale může být lehce zvlněná.

Maltézský psík

Maltézský psík

Maltézský psík bývá menší než coton. Jeho výška se pohybuje od 20 do 25 cm a hmotnost kolem 3 až 4 kg. Srst má čistě bílou a povolený je nádech slonoviny, dále je hustá, těžká, hedvábná a hlavně rovná. Může spadat až k zemi, těsně přiléhá a na ocase spadá přes hřbet k jedné straně.

Havanský psík

Havanský psík

Havaňák je velikostně opět velice podobný, rozmezí se udává ideálně od 23 do 27 cm a hmotnost není stanovena. Na rozdíl od dvou předchozích plemen se liší barvou srsti. Pouze vzácně se vyskytuje čistě bílá, obvyklá je naopak plavá, černá, hnědá, tabáková i rudohnědá. Dále jsou přípustné skvrny a připouští se tříslové znaky. Často úplně chybí podsada a krycí srst je velmi dlouhá.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Jedná se o malého společenského psa, který má dlouhou bílou srst vatové struktury. Má tmavé, kulaté oči a inteligentní výraz.

Důležité proporce:

Poměr kohoutkové výšky k délce těla je 2 : 3.

Délka hlavy vzhledem k délce těla je v poměru 2 : 5.

Poměr délky lebky k délce tlamy je 9 : 5. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 26–28 cm tolerance: +2 cm, -1 cm
fenky: 23–25 cm tolerance: +2 cm, -1 cm
Pozn. k hmotnosti Feny váží 3,5 až 5 kg a psi mají hmotnost od 4 do 6 kg.
Srst:

Srst je pro toto plemeno charakteristickým znakem, je hebká, jemná a podobá se chmýří bavlny. Srst nikdy není drsná nebo tvrdá, ale naopak hustá, bohatá a může být lehce zvlněná.

Zbarvení:

Za základní barvu se považuje bílá, na uších jsou povoleny stopy světle šedé (směs bílých a černých chlupů), nebo plavé barvy (směs plavých a bílých chlupů). Na zbytku těla se tyto barvy tolerují jen v případě, že nenarušují celkový dojem srsti, ale rozhodně není takové zbarvení vyhledáváno.

Kůže:

Růžová, může být i pigmentovaná, je jemná a dobře napjatá po celém těle. 

Cotonek

HLAVA

Krátká a při pohledu seshora má trojúhelníkovitý tvar.

MOZKOVNA

Lebka:

Zepředu je lehce klenutá a v poměru k délce je velmi široká. Jařmové oblouky jsou dobře vyvinuté a týlní hrbol i hřeben týlní kosti je málo vyjádřen.

Nadočnicové oblouky:

Málo vyvinuté.

Čelová rýha:

Lehce naznačená.

Stop:

Málo zdůrazněný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je nasazena v prodloužení nosního hřbetu. Je pigmentovaná černě, toleruje se i hnědá. Nosní otvory jsou dobře otevřené. Hřbet nosu je rovný.

Pysky:

Pevně přilehlé, tenké a mají stejnou pigmentaci jako nosní houba.

Čelisti, zuby:

Zuby jsou dobře vyrovnané, skus je nůžkový, klešťový, nebo obrácený nůžkový tedy těsně přiléhající předkus. Zuby musí být v kontaktu. Pokud chybí PM1 (první premolár), tak to není penalizováno, chybějící M3 se nebere v potaz.

Líce:

Suché.

Oči:

Kulaté, živé, tmavé a posazené široko od sebe.

Víčka:

Okraj pigmentovaný stejně jako nosní houba (černý nebo hnědý). 

Uši:

Mají trojúhelníkovitý tvar, visí dolů a jsou nasazeny vysoko na lebce. Přiléhají k lícím a dosahují až ke koutku tlamy. Pokrývá je bílá srst, ale mohou se na nich objevit i stopy světle šedé (kombinace bílých a černých chlupů), nebo plavá (směs bílých a plavých chlupů). 

KRK

Lehce klenutý, dobře osvalený s napjatou kůží, která nevytváří ani náznak laloku. Poměr šíje k tělu je 1 : 5. 

TRUP

Délka psa přesahuje jeho výšku.

Horní linie:

Lehce konvexní.

Kohoutek:

Málo vyjádřený.

Hřbet:

Pevný s lehce klenutou horní linií.

Bedra:

Dobře osvalená.

Záď:

Svalnatá, krátká a šikmá.

Hrudní koš:

Hrudník je dobře vyvinutý, dlouhý a hluboký, dosahuje až k loktům. Žebra jsou dobře klenutá.

Břicho a slabiny:

Vtažené, ale ne chrtí.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Stojí svisle.

Plece:

Lopatky jsou šikmo uložené a plece svalnaté. Úhel mezi lopatkou a pažní kostí je asi 120 stupňů. Délka pažní kosti odpovídá délce lopatky.

Předloktí:

Rovnoběžná, postavená svisle, dobře osvalená a se silnými kostmi. Jejich délka odpovídá délce pažní kosti. Úhel mezi pažní a vřetenní kostí je asi 120 stupňů. 

Zápěstí:

Je v prodloužení předloktí.

Přední nadprstí:

Silné a při pohledu ze strany je lehce skloněné.

Tlapy hrudních končetin:

Kulaté a malé s těsně přiléhajícími, klenutými prsty, polštářky jsou pigmentované.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Postaveny kolmo k zemi. 

Stehna:

Silně osvalená, pánev svírá se stehenní kostí úhel asi 80 stupňů. 

Paspárky:

Nežádoucí, ale pokud se objeví, není to penalizováno.

Nárt:

Nárt je postavený svisle.

Hlezno:

Dobře vyjádřené, suché. Úhel je asi 160 stupňů. Lýtka jsou šikmo postavená a se stehenní kostí svírají úhel zhruba 120 stupňů.

Tlapy pánevní:

Stejné jako u hrudních končetin.

CHODY PSA

Pohyb je lehký, volný a ne moc prostorný. Při pohybu je horní linie rovná, nepruží.

OCAS

Je nasazený nízko, a to v prodloužení páteře. V klidu sahá až ke hleznům a jeho špička je trochu zvednutá. V pohybu je nesen vesele, tzn. zahnutý nad hřbet a jeho špička smeřuje k týlu, kohoutku, hřbetu, bedrům. Pokud má jedinec velmi bohaté osrstění, tak pak špička ocasu leží na hřbetě nebo na bedrech.

Cotonek

přečteno: 9 913x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...