logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné ty, kteří už mají alespoň základní zkušenost s výchovou psa.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Toto plemeno se výborně hodí právě do bytu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno mohou mít i alergici, a to za dodržení určitých podmínek.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Tento pes je vhodný pro seniory za předpokladu, že se mu budou dostatečně věnovat.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se příliš na dlouhé túry nehodí.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Toto plemeno snáší samotu velmi špatně, může mít dokonce sklony k ničení prostředí.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes snáší zimu špatně, při venčení v chladném počasí potřebuje oblékat.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno teplé počasí vydrží, ale pro odpočinek bude vyhledávat chladnější místo ve stínu.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se učí dobře.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

U toho psa není lovecký pud příliš silný.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes štěká celkem hodně, ale důslednou výchovou to jde zvládnout.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno má dostatek energie na mnoho aktivit, ale rádo vám pak bude dělat společníka na gauči.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Toto plemeno je snadno vycvičitelné, takže stačí lehký výcvik.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno téměř nelíná.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o tohoto psa není tolik náročná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

U tohoto psa se mohou projevit některá dedičná onemocnění, ale jinak je to zdravý jedinec.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno u nás patří k nejrozšířenějším, ve vašem okolí se určitě nachází hned několik jedinců.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je miniaturní, jeho velikost v kohoutku v dospělosti nepřesáhne 30 cm.

Maltézský psík

Maltézský psík

Maltese
Další pojmenování: maltézský pinč, maltézský bichon, maltézan, maltézáček

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 1 - Bišonci a příbuzná plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 65
Of. zkratka plemene v ČR: MA
Země původu: Středozemí
Patronát:
Vznik plemene: starověk
Původní využití: společenský pes
Využití dnes: Společenský pes, Domácí mazlíček, Dekorativní pes, Výstavní pes
Kluby v ČR:

Českomoravský klub chovatelů maltézských a boloňských psíků ČKCHMaBP)

Moravskoslezský klub maltézských a boloňských psíků (MKMaBP)

VARIETY PLEMENE MALTÉZSKÝ PSÍK

U tohoto plemene se nevyskytují různorodé variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Existuje několik rozličných teorií o vzniku pojmenování tohoto plemene. I když se nejvíce nabízí odvození názvu od jména ostrova Malta, název je zřejmě odvozen od starověkého výrazu, kterým byl ve své době označován současný dalmatský ostrov Mljet. Další, značně pravděpodobnou možností, je odvození pojmenování od slova „malat“, jež je semitského původu a bylo používáno jako obecné a hojně frekventované označení útočiště či přístavu.

Taktéž přesný původ maltézského psíka je do jisté míry zahalen tajemstvím. Maltézáček patří mezi vůbec nejstarší psí plemena na světě. Mezi jeho předky patřili patrně ovčáčtí psi z oblasti dnešního Řecka, kteří měli asijské kořeny. Předchůdci dnešního maltézského psíka se později rozšířili do celé středozemní oblasti v rámci mohutné řecké expanze. V přímořských oblastech byli používáni jako užiteční lovci potkanů. Zároveň jsou k dispozici četné doklady o společenském využití maltézáčka již v nejdávnějších časech. Napříč staletími byli maltézští psíkové nadmíru ceněnými společníky příslušníků těch nejvyšších vrstev.

O celosvětově populární podobu plemene se zasloužili drtivou měrou angličtí chovatelé, ačkoliv patronát nad tímto plemenem drží v současnosti Itálie. Na území Velké Británie se maltézáček dostal již s římskými vojsky krátce před počátkem našeho letopočtu. Patřil mezi první vystavovaná plemena psů. Ve výstavních kruzích novodobého charakteru se objevil již v roce 1862. Tehdy byl prezentován ve Velké Británii. V roce 1877 byl poprvé vystavován také na území USA.

POVAHA

Maltézský psík je jednou z největších stálic mezi společenskými plemeny. Tento sněhobílý drobný pejsek, jenž působí hrdým a vznešeným dojmem, je velmi inteligentní a vnímavý. Značně citlivě reaguje na hrubost a příkré zacházení, obojí je pro něj zdrojem strachu a úzkosti. Maltézáček si vytváří silné citové pouto ke svému pánovi a jeho rodině, aby byl spokojený a vyrovnaný, potřebuje hodně lásky a něhy. Je to mazlivý pes, který má kladný vztah k dětem. Ty se k němu však nesmí chovat prudce. Pokud je maltézský psík frustrovaný, může se stát značně popudlivým, nervózním a reagovat i na drobné podněty, jež mu nejsou vhod, značně podrážděně. To platí rovněž o kontaktu s ostatními zvířaty. Je spolehlivým hlídačem a k cizím lidem se chová někdy nedůvěřivě.

POHYB

Ačkoliv to tak díky jeho šlechtěnému a noblesnímu vzhledu možná nevypadá, je maltézáček energický a živý psík, který si s obrovskou radostí užívá rozpustilé hry a časté procházky. Někteří maltézští psíci se účastní i agility a přináší jim to nemalé uspokojení. Tento pes je ale v tomto ohledu značně přizpůsobivý, vystačí si i s menší pohybovou aktivitou a minimem prostoru. Hodí se tak pro méně fyzicky zdatné chovatele, naopak není vhodný pro aktivní sportovce.

PÉČE

Maltézáček je učenlivý a svému pánovi hluboce oddaný pes, který je zpravidla vychováván bez větších obtíží. Přihlédnuto musí být k jeho sklonům k plachosti a jisté přecitlivělosti, výcvik musí být veden jemně a trpělivě, bez přílišné ráznosti. Toto plemeno není v žádném případě určeno pro chov venku, pes musí být umístěn v bytě či v domě. Vzhledem k povaze srsti je maltézský psík značně choulostivý na nepřízeň počasí. Nesmí prochladnout a nežádoucí je pro jeho osrstění i pouhé zmoknutí.

Srst maltézáčka vyžaduje pečlivou a intenzivní péči, a to zejména v případě výstavních jedinců, kteří musejí mít srst v prvotřídní kondici a maximálně dlouhou. Řada chovatelů nechává své maltézské psíky ostříhat, jednak z vlastní pohodlnosti, ale zejména pro lepší pohyblivost a volnost samotného psa. Tím je maltézský psík připravován o svůj výjimečný plemenný znak.

Každodenní česání a kartáčování srsti je nutné hlavně v období, kdy u maltézáčka dochází k výměně štěněčí srsti za dospělou. Později není sice nezbytné, ale nanejvýš vhodné. Srst musí být ošetřena tak často, aby se zamezilo zacuchávání a vytváření smotků a žmolků. A právě každodenní vyčesávání zajistí odstranění uvolněné srsti nejlépe a bez problémů. Na vysušenou srst se používá speciální olej, v případě výstavního psa je adekvátně promaštěná srst natáčena na měkké natáčky a pes je koupán v mnohem kratších časových intervalech, dokonce až jednou týdně. Nesmí být opomíjena každodenní pozornost věnovaná srsti v očním okolí, kterou je vhodné jemně očistit.

ZAJÍMAVOSTI

Skvostný zevnějšek maltézského psíka fascinoval v každém historickém období. Chov maltézáčka býval v průběhu starověku a středověku vysoce prestižní záležitostí. Maltézáček žil dlouhou dobu obklopen tím největším přepychem a luxusem. Zástupci tohoto plemene dělali společnost nejurozenějším dámám, které si je hýčkaly a věnovaly jim obrovskou pozornost. Ve starověkém Řecku měli pejsci vlastní ošetřovatele a byly jim připisovány léčivé schopnosti. Ve středověku byli tito psíci chováni na královských dvorech a stali se inspirací pro mnohé umělce, ať už v literárním nebo malířském projevu. Jejich okouzlující podoba a výjimečnost tak byla zachycena v opěvných verších i na plátnech obrazů, kde doprovází nejvýznačnější panovnice své doby.

VÝŽIVA

Při volbě krmiva pro maltézského psíka je třeba se striktně řídit momentálním věkem a velikostí psa. Při odběru štěňátka je důležité respektovat, na co bylo štěně zvyklé u původního chovatele, a případnou změnu krmení provádět pouze velmi zvolna. Výrobci krmiv dnes nabízejí mnoho alternativ v oblasti výživy malých plemen, mezi která maltézáček patří. Některá krmiva poskytují svým složením (obsah fosfátů sodíku) jistou prevenci při potížích se zubním kamenem. Výběr kvalitního krmiva přesně na míru zajistí adekvátní přísun potřebných živin v každé životní periodě.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 14 – 15 let.

Maltézský psík se obvykle dožívá vysokého věku. Navzdory křehkému vzhledu, který navozuje dojem vysoké zranitelnosti, se totiž jedná o v zásadě zdravé plemeno. Přesto inklinují maltézáčci k některým onemocněním ve zvýšené míře. Mezi častěji zaznamenané zdravotní potíže u maltézského psíka patří luxace pately. Tento zdravotní problém je ostatně typickým neduhem, jenž postihuje malá plemena psů. Maltézský psík trpí hojně na onemocnění očí (od silného slzení po progresivní retinární atropii), kterým je proto třeba věnovat zvýšenou, intenzivní péči. Další zranitelnou oblastí je ústní dutina (riziko nemocí zubů a dásní).

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Řádně uchovněni mohou být pouze psi, kteří jsou kladně ohodnoceni při bonitaci a účastní se předepsaného počtu výstav s odpovídajícím hodnocením. Bonitace probíhá zpravidla třikrát ročně a může na ni být přihlášen pes starší 12-ti měsíců. Mezi závažné exteriérové vady, které vedou k vyřazení, patří: Podkus, skvrny na rohovce, kompletně depigmentovaná oční víčka či nosní houba, jiné zbarvení nosní barvy než černé, zvlněná či kadeřavá srst, jiné než požadované zbarvení srsti včetně různých skvrn, výrazně nestandardně tvarovaná hlava.

 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Bišonek

Maltézský psík -

Příbuzný bišonek se podobá maltézskému psíkovi velikostí svého vzrůstu a díky světlé barvě srsti. Oproti maltézáčkovi je ale jeho srst zvlněná do charakteristického vývrtkovitého tvaru. Také tělesnou konstitucí se bišonek hned v několika podstatných ohledech liší. Jeho postava je o trochu vyšší a celkově souměrnější než u maltézského psíka s protáhlejším tělem.

Boloňský psík

Maltézský psík -

Rovněž vzhled zástupců boloňského psíka může vyvolat pochyby ohledně určení příslušnosti ke konkrétnímu plemeni a způsobit jeho mylné zařazení mezi maltézáčky. Boloňský psík má ovšem rozdílný charakter srsti, která je v tomto případě chomáčkovitá a výrazně nadýchaná. Stavba těla je navíc zcela kompaktní.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Malý pes vyznačující se poměrně dlouhým tělem, jež je porostlé výrazně dlouhou srstí bílé barvy. Hlava je nesena elegantně, s hrdostí a ušlechtilostí.

Důležité proporce:

Celková délka těla je o cca 38% vyšší než kohoutková výška psa.

Poměr délky hlavy a kohoutkové výšky činí 6:11.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 23 cm    tolerance: +2 cm, -2 cm
fenky: 21,5 cm    tolerance: +1,5 cm, -1,5 cm
Hmotnost:
psi:3,5 kg,    povolená odchylka: +0,5 kg, -0,5 kg
fenky: 3,5 kg,    povolená odchylka: +0,5 kg, -0,5 kg
Srst:

Velmi hustá srst bez podsady, výrazně dlouhá všude na těle, těžká, dobře patrného lesku a záře. Zcela rovná, bez náznaků kadeření či vlnitosti. Chomáčky jsou přípustné pouze na hrudních končetinách směrem od loktů dolů a na pánevních končetinách od kolen dolů. Délka srsti na trupu by měla být delší než je kohoutková výška psa. Srst je značně dlouhá i v oblasti hlavy. Osrstění ocasu by mělo směřovat k jedné straně těla a délkou dosáhnout až k hleznu.

Zbarvení:

Barva čistě bílá, barevné znaky jsou nepřípustné. Povolen je slonovinový nádech. Jemně oranžový nádech je rovněž povolen, ale je posuzován jako vada.

Kůže:

Těsně přilehlá, s černými pigmentovými skvrnami. Především v oblasti hřbetu se mohou vyskytovat skvrny vínově červené.

HLAVA

Mezocefalického typu. Široká, přičemž šířka nepatrně převyšuje polovinu její délky.

MOZKOVNA

lebka:

V horní partii plochá, s nevýrazným týlním hrbolem. Celkově je lebka delší než tlama. Šířka jařmových oblouků je shodná s délkou hlavy.

Nadočnicové oblouky:

Solidně vyvinuté.

Čelová rýha:

Není viditelná.

Stop:

Velmi zřetelně vyjádřen. Nosní houba je výrazná, zaobleného tvaru a musí být černého zbarvení.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Délka tlamy je o více než polovinu menší než délka hlavy. Oblast pod očima je zřetelně vyznačena a má hloubku o pětinu menší než délku. Po stranách je tlama rovnoběžná. Při pohledu z přední strany nesmí mít kvadratický vzhled.

Pysky:

Černého zbarvení, při pohledu z přední strany je jasně viditelné tvarování horních pysků do otevřeného oblouku. Horní a dolní pysky na sebe dobře navazují.

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou gracilní, dobře propojené. Spodní čelist nevystupuje ani neustupuje. Zuby nůžkového skusu jsou jasně bílé, dobře vyvinuté a navzájem přizpůsobené.

Oči:

Spíše větší a okrouhlé, nepatrně vystupující, tmavě okrové barvy a bystrého výrazu. Nesmí být hluboko zapadlé. Při pohledu z přední strany nesmí vystupovat oční bělmo.

Víčka:

Dobře přilehlá, okraje víček jsou černé.

Uši:

Vysoko nasazené, trojúhelníkového tvaru, přiléhající a svěšené, nepříliš pohyblivé z důvodu výskytu bohaté a těžké srsti. Šířka uší tvoří asi třetinu jejich délky.

KRK

Nesený vzhůru, zátylek je jasně patrný i přes hojné osrstění. Délka krku tvoří cca polovinu kohoutkové výšky psa. Absence jakékoliv povolené kůže.

Horní linie:

Rovná.

Kohoutek:

Nepatrně zvýšený nad úroveň hřbetní linie.

Hřbet:

Délka hřbetu činí cca 65% kohoutkové výšky psa.

Bedra:

Solidně osvalená.

Záď:

Dlouhá a široká, pouze nepatrně se svažující.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Přilehlé k tělu, rovné a rovnoběžné. Jemnější než pánevní končetiny.

Rameno:

V poměru ke střední rovině těla téměř zcela kolmo posazené.

Nadloktí:

Větší délky než rameno, V horní části přilehlé k tělu, podélně skoro rovnoběžné se střední rovinou těla.

Lokty:

Rovnoběžně postavené.

Předloktí:

Relativně silných kostí, jen málo zřetelně osvalené. Menší délky než pažní kost, Kolmé a rovné.

Tlapy hrudních končetin:

Kulatého tvaru, uzavřené, opatřené klenutými prsty. Polštářky jsou černé, stejně jako drápky (ty musejí být alespoň tmavého zbarvení, pokud nejsou zcela černé).

PÁNEVNÍ KONČETINY

Silných kostí, při pohledu ze zadní strany jsou kolmé.

Stehna:

Solidně osvalená, s konvexním zadním okrajem. Rovnoběžně postavená ke střední rovině těla. Směrem dolů sešikmená ve vztahu k vertikále. Hojně osrstěná.

Nárt / zanártí:

Vzhledem k podložce kolmý.

Tlapy pánevní:

Kulatého tvaru, uzavřené, opatřené klenutými prsty. Polštářky jsou černé, stejně jako drápky (ty musejí být alespoň tmavého zbarvení).

CHODY PSA

Pohyb je volný a vyrovnaný, vedený krátkými, avšak svižnými kroky během poklusu.

OCAS

Silný u kořene, jemný v zakončení. Délka ocasu tvoří cca 60% kohoutkové výšky. Nasazen v úrovni zádě. Nesen v jedné obloukové linii, jemně zahnutý, konec ocasu je zatočen nad hřbetem. Pokrytý hodně dlouhou a hustou srstí, spadající k jedné straně těla, dosahující až k hleznům.

66.6%
přečteno: 10 967x