topovat ověřit
03.09.2020 / 04.08.2024
Bourbonský ohař krátkosrstý

Bourbonský ohař krátkosrstý

Braque du Bourbonnais
100%
Další pojmenování: bourbon
Bourbonský ohař krátkosrstý

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VII. - Ohaři
Sekce 1 - Kontinentální ohaři
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 179
Země původu: Francie
Patronát Francie
Vznik plemene: 16. století, regenerace 19.–20. století
Průměrná délka života: 11 - 13 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Rodinný pes, Aktivní pes, Lovecký pes
Kluby v ČR:

Klub bretaňských ohařů

VARIETY PLEMENE Bourbonský ohař krátkosrstý

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Tento ohař pochází z francouzského kraje Bourbon, po kterém byl také pojmenován. První zmínky o něm jsou dohledatelné v italské encyklopedii pocházejí z roku 1590. Jeho hlavním úkolem bylo hledat křepelky, které mohl lovec následně ulovit. 

Bohužel v průběhu století došlo k vyhynutí tohoto plemene – zřejmě za doby Francouzské revoluce a jeho regeneraci došlo až během 19. století. V té době byla využita zejména příbuzenská plemenitba, které se podepsala na různých vadách. Později se tedy přistoupilo k přikřížení pointera a německého ohaře. Pointera ovšem nahradil francouzský ohař, aby se udržel správný typ plemene. 

První standard plemene byl sepsán až v roce 1930. K jeho rozvoji došlo až ve druhé půlce 20. století  a uznání Mezinárodní kynologickou federací se dočkal až v roce 1998. Jedná se o málopočetné plemeno.

POVAHA

Bourbonský ohař je primárně lovecké plemeno a hodí se tedy pro myslivce. Ale má velice milou povahu a díky tomu může být také skvělým parťákem do rodiny. S dětmi vychází dobře, ale samozřejmě musíte mít jejich soužití pod kontrolou. Dá se poměrně lehce vychovat a cvičit a svou rodinu má velmi rád. 

Přestože je to lovecký pes, tak má vřelý vztah k jiným domácím mazlíčků, ale měl by s nimi vyrůstat od mala, aby si na ně zvyknul. Někteří jedinci jsou lepší hlídači než jiní, ale není to žádný obranář. Je to pes s dobrým srdcem a rozhodně nevyhledává konflikty, takže nemá problém ani s ostatními psy.

Je lehce ovladatelný, a proto se doporučuje i pro začátečníky. Jako u všech plemen, je důležitá důkladná socializace a správný výcvik. Bourbon je kontaktní, inteligentní a učenlivý pes, takže to s ním nebudete mít těžké. 

POHYB

Vzhledem k původnímu využití tohoto plemene je jasné, že potřebuje dostatek pohybu a zaměstnání, aby se nenudil. To by vám pak předvedl co dokáže. Mohl by vám ničit vybavení nebo třeba utíkat ze zahrady. 

Každý den byste proto měli vyrazit na delší procházku, ale hodí se i pro různé kynologické aktivity. Se svým páníčkem může běhat, takže se dá vyzkoušet canicross nebo náročnější dogtrekking. Velmi rád aportuje, takže na procházku byste s sebou rozhodně měli brát oblíbený míček, pozor na házení obyčejných klacků, pes si s ním může ublížit. Raději noste svůj bezpečný aport. 

PÉČE

Srst tohoto plemene nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Doma můžete mít speciální kartáč na krátkosrsté psy a hlavně v době línání ho s ním česat. Koupání není nutné, pouze v případě, že se vám pes někde opravdu zašpiní tak, že pouze mokrý ručník vám nepomůže. 

Každý den byste měli zkontrolovat oči a jejich okolí, zda tam není nějaká nečistota, jednou týdně prohlédněte uši. Do pravidelné péče by mělo patřit čištění zubů, i když bourbon tolik na tvorbu zubního kamene netrpí. 

Jednou měsíčně se podívejte na drápky a v případě potřeby je zkraťte. Ohař si je bude pravděpodobně samovolně obrušovat, ale pátý dráp na předních packách není ve styku se zemí, takže tam budete muset určitě zasáhnout. Na stříhání drápů zvykejte psa od malička, je to činnost, kterou nemají psi příliš v lásce. 

ZAJÍMAVOSTI

V souvislosti s tímto plemenem se dočtete, že je to nejstarší a zároveň nejmladší francouzský ohař, ale jak je to možné? Doklady o jeho existenci pochází ze 16. století, což z něj činí právě nejstaršího ohaře, ale zřejmě během Francouzské revoluce došlo k jeho vyhynutí. Chov byl obnoven až v 19. a 20 století, proto tedy zároveň nejmladší. 

VÝŽIVA

Správná výživa je důležitá pro zdraví každého psa. Bourbonský ohař se svou hmotností v dospělosti pohybuje na rozmezí velikosti středního a velkého plemene, podle toho byste měli stravu přizpůsobit. Podávat můžete granule, které jsou kompletní krmivo, což znamená, že v by v nich pes měl mít všechno, co potřebuje. Pokud byste chtěli krmit masem, pak se tomu říká barfování.

Granule vybírejte podle složení a hlavně se vždy řiďte potřebami konkrétního jedince. V hledáčku byste měli mít granule alespoň superprémiové kvality. Ne prvních místech ve složení by mělo být maso. Vhodné jsou granule s nízkým obsahem obilovin, nebo bez nich. Zhruba do 1,5 roku můžete podávat granule pro juniory a pak je čas přejít na adult pro dospěláky. 

Barfování není pro páníčky tak bez starostí, musíte totiž psovi sestavit vyváženou krmnou dávku, aby dostával vše potřebné a nestrádal. Jídelníček se skládá ze syrového masa, kostí, doplňků a příloh. Vše si obvykle nakoupíte ve větším balení a naporcujete do mrazáku. 

Zdraví

Bourbonský ohař není příliš zatížen nemocemi, jedná se o zdravé plemeno. Postihnout jej může dysplazie kyčelního kloubu (DKK). Proto je vhodné vybírat štěně po zdravých rodičích. Zároveň se doporučuje preventivně podávat kloubní výživu, a to zejména v období růstu, pokračovat s tím ovšem můžete i v dospělosti. 

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Toto energické plemeno má větší nároky a pohyb a vyžití, ale co se týká výcviku, tak nepotřebuje zkušeného páníčka a poradí si s ním i začátečník. Je to poměrně neprůbojný pes, který vám nebude dělat problémy. Hodí se dokonce i pro seniory, ale pouze za předpokladu, že mu poskytnou dostatek pohybu. 

Tento pes je ideální společník do domku se zahradou, kde se bude moc proběhnout. Vzhledem ke krátké srsti není vhodné, aby celoročně pobýval venku. Pelech by měl mít rozhodně uvnitř domu, aby byl součástí dění v rodině. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Chov plemene zaštiťuje v České republice Klub bretaňských ohařů. Pokud se plánujete zapojit do chovu, myslete na to již při koupi štěněte, to by mělo mít předpoklady k chovu a výstavám. 

Zúčastnit se musíte alespoň jedné výstavy pořádané klubem od věku 12 měsíců, psi si musí z kruhu odnést známku výborná a feny nejhůře velmi dobrá. V posudku musí být kohoutková výška, chrup, skus, zbarvení a barva oka. 

Zdravotní vyšetření se vyžaduje pouze na dysplazii kyčelního kloubu (DKK). Nejdříve od věku 12 měsíců můžete absolvovat rentgeny. Jedinci se stupněm A až C mohou být použity v chovu  bez omezení. Výsledek D může být spojen pouze s čistým protějškem (A). Stupeň E je vyloučen z chovu. 

Dále je potřeba splnit zkoušku, a to buď zkoušku FT, TAN či Memoriál J. Luxe. Druhou možností je splnění limitních známek podle zkušebních řádů, a to klidně z více akcí (nos 4, vystavování 4, hledání 3, postupování 2, klid po výstřelu 3, poslušnost 3).

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Jedná se o málopočetné plemeno, které není příliš známé, zaměnit se dá s jinými exteriérově podobnými krátkosrstými ohaři, kteří jsou třeba i známější. 

Francouzský krátkosrstý ohař pyrenejského typu

Oba ohaři pocházejí z Francie a jsou si velmi podobní velikostně. Francouzský ohař měří od 47 do 58 cm a bourbonský ohař od 48 do 57 cm. Francouzský může mít zbarvení bílé, hnědé s bílou, hnědý s bílou silně stříkaný nebo hnědá s pálenými znaky. Bourbon je v základu bílý s hnědým stříkáním nebo plavým tečkováním. 

Německý krátkosrstý ohař

Německý krátkosrstý ohař

Obě plemena jsou uznaná Mezinárodní kynologickou federací, liší se zemí původu. Německý ohař měří v kohoutku od 58 do 66 cm a bourbonský ohař je menší, jeho kohoutková výška se pohybuje v rozmezí 48 až 57 cm. Německý ohař může být hnědý, také s bílými znaky a v různých variatách (hnědý bělouš se světlou i tmavší, nebo dokonce černou). Bourbon je bílý s hnědým stříkáním nebo plavým tečkováním. 

Pointer

Pointer

Pointer pochází na rozdíl od bourbonu z Velké Británie. Jeho kohoutková výška od 61 do 69 cm a je tedy větší nez bourbon. Obvyklé zbarvení je citrónové s bílou, oranžové s bílou, játrové s bílou, nebo černé s bílou. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Jedná se o brakoidního psa s krátkou srstí, má kvadratický rámec, silnou kostru a střední formát. Je kompaktní a svalnatý, působí robustně a silně, ale nepostrádá eleganci. Feny mají siluetu jemnější a elegantnější.

Důležité proporce:

Délka těla je stejná nebo mírně větší než je kohoutková výška. Hloubka hrudníku je stejná nebo také o málo větší než polovina kohoutkové výšky. Čenichová partie je kratší než délka mozkovny. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 54 cm tolerance: +3 cm, -3 cm
fenky: 51,5 cm tolerance: +3,5 cm, -3,5 cm
Pozn. k výšce

Je přípustná tolerance +/- 1 cm. 

Pozn. k hmotnosti Hmotnost není standardem uvedena.
Srst:

Krátká, jemná, hustá. Na hřbetě může být poněkud tvrdší a delší. Naopak na hlavě a uších je jemnější a kratší. 

Zbarvení:

Základ je bílý s jemným hnědým stříkáním (původní název barva vinné sedliny) nebo drobné plavé tečkování (barva broskvového květu) ve všech jejich variantách. Uši bývají tmavé s bílým stříkáním. Povolené je také zbarvení ve směsi bílé a barevné srsti, které tvoří tzv. bělouše. Barevné plotny na hlavě a těle se připouštějí pouze v malém počtu a menších rozměrů. 

Kůže:

Bez kožních řas, pružná, není příliš jemná. 

HLAVA

Typická hruškovitá forma hlavy. Není příliš lehká, ani hrubá, celkově je v souladu s proporcemi těla. 

MOZKOVNA

Ze všech stran je oblá. Jařmové oblouky jsou výrazné. Boční osy jsou také zaoblené. Horní osa mozkovny a nosního hřbetu jsou paralelní, nebo jen mírně rozbíhavé dopředu. 

Stop:

Mírně vyznačený. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je široká, s dobře otevřenými nozdrami. Někdy může přesahovat přes přední linii pysků. Není depigmentovaná, zbarvení je v souladu s barvou srsti. 

Čenichová partie je u základny široká a silná, směrem k nosu se zužuje a má tvar komolého kužele. U fen je štíhlejší. 

Nosní hřbet je rovný nebo slabě klenutý. 

Pysky:

Horní překrývá spodní, nejsou příliš masivní. Okraj pysků je dobře pigmentován. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou stejné dlouhé a silné. Chrup je kompletní. Zuby jsou postaveny v nůžkovém skusu, toleruje se i klešťový skus. 

Oči:

Spíše kulaté, velké, barva je oříšková nebo jantarová v závislosti na zbarvení srsti. Pohled je inteligentní, živý a mírný. 

Víčka:

Jejich okraje jsou dobře pigmentované. 

Uši:

Středně dlouhé, mohou dosahovat až k hrdlu, nebo jej mírně přesahovat. Úpon je široký, jsou zavěšeny v úrovní očí nebo mírně nad ní, což je oceňováno. Jsou ploché, mírně stočené a přirozeně spadají podél lící. 

KRK

Svalnatý, uvolněný, není příliš dlouhý. S plecemi tvoří harmonickou jednotu. Toleruje se mírný lalok. 

TRUP

Horní linie:

Rovná a pevná. 

Kohoutek:

Výrazný. 

Hřbet:

Pevný a svalnatý. 

Bedra:

Svalnatá, krátká a široká. Se hřbetem jsou dobře spojeny. U fen bývají delší než u psů. 

Záď:

Mírně šikmá, zaoblená a osvalená mohutným svalstvem. 

Hrudní koš:

Hrudník je dlouhý, široký a hluboký – dosahuje až k lokti nebo pod nj. Hrudní kost je dlouhá a sahá co nejvíce dozadu. Žebra jsou dost klenutá. 

Břicho a slabiny:

Linie břicha se směrem k zádi postupně zvedá. Slabiny jsou ploché a málo vtažené. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Velmi svalnaté a při pohledu zepředu rovné. 

Plece:

Lopatky jsou uloženy šikmo a dobře přiléhají k hrudnímu koši. Svaly jsou pevné a zřetelné. 

Rameno:

Spíše delší a svalnaté. 

Lokty:

Postaveny u těla, ale nejsou sevřené. Nejsou vbočené dovnitř, ani vybočené ven. 

Předloktí:

Svalnaté a rovné se silnými kostmi, ale není hrubé. 

Přední nadprstí:

Karpus je silný. Metakarpus je vzhledem k předloktí postaven mírně šikmo. 

Tlapy hrudních končetin:

V ose těla, kulatého nebo lžícovitho tvaru. Polštářky jsou silné a odolné, prsty jsou sevřené a klenutí se silnými drápy. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Silné kosti a dobře vyvinuté svalstvo. zezadu jsou rovné a paralelně postavené. 

Stehna:

Svalnatá, dlouhá a rovně postavená.

Kolena:

Silná a korektně úhlená. 

Nárt:

Metatarsus je silný a kolmý a nevybočuje. 

Hlezno:

Rovně postavená, správně zaúhlená a silná. 

Tlapy pánevní:

Stejné jako u předních končetin. 

CHODY PSA

Krok střední amplitudy, pravidelný a pružný. při lovu je typickým pohybem vytrvalý cval. 

OCAS

Může se narodit bezocasý jedinec. Pokud se narodí s ocasem, tak ten se kupíruje u kořene (v zemích, kde je to povoleno). Pokud je ponechán, tak je nasazen níže a nesen pod úrovní hřbetní linie. 

přečteno: 345x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...