topovat ověřit
Čínský chocholatý pes

Čínský chocholatý pes

Chinese Crested Dog
100%
Další pojmenování: nemá
Čínský chocholatý pes

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 4 - Naháči
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 288
Of. zkratka plemene v ČR: CIN
Země původu: Čína (Afrika)
Patronát Velká Británie
Vznik plemene: starověk
Průměrná délka života: 12 - 15 roků
Původní využití: Společenský pes
Využití dnes: Výstavní pes, Domácí mazlíček, Společenský pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů naháčů ČR (KCHN ČR)

VARIETY PLEMENE Čínský chocholatý pes

U čínského chocholatého psa jsou povoleny dvě variety plemene, které se liší svým charakterem osrstění: Naháč a Labutěnka. Zároveň jsou uznávány dva morfologické typy plemene: „deer type“ (jemná kostra, štíhlý a gracilnější vzhled) a „cobby type“ (silnější kostra, robustnější tělesná konstituce).

Naháč

Oficiální
Naháč

Málokdo ví, že za plemenem čínský chocholatý pes se skrývají dvě variety a většina lidí si automaticky vybaví právě naháče. Pejsek v této varietě nesmí mít dle standardu na těle větší osrstěné plochy, ale pouze delší chocholku na některých místech. Ideálně vede od stopu a pokračuje dále po krku, pak se objevuje ve spodní části končetin a také na ocase. Čínský naháč potřebuje v zimních měsících oblékat, aby neprochladl, v létě je naopak vhodné chránit kůži před sluncem krémem.

Labutěnka

Oficiální
Labutěnka

Labutěnka je méně známá varieta tohoto plemene. Narozdíl od naháče má celé tělo pokryté dlouhou srstí v jakékoliv barvě i různých kombinacích. Srst se skládá z podsady a závojovité, jemné srsti. Labutěnka vyžaduje každodenní péči o srst, je potřeba ji pravidelně vyčesávat a zhruba jednou za měsíc pak přistoupit k větší úpravě – vyholení srsti kolem čumáčku i pod ním. Dlouhé chlupy mohou zasahovat i do očí, proto se pejskům dělá culíček, který tomu brání. Je nutné vystřihovat chloupky na packách mezi polštářky. Pokud si na úpravu srsti labutěnky netroufáte, můžete navštívit psí salon.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Různé formy bezsrstých psů se vyskytují v mnoha geograficky výrazně vzdálených oblastech a jsou navzájem více či méně vzhledově odlišné. Dlouhá léta se proto spekulovalo o tom, zda všechna bezsrstá plemena pocházejí primárně z jednoho místa vzniku, odkud se posléze rozšířila napříč kontinenty, či se vyvinula v několika různých lokalitách zcela nezávisle na sobě. Naprostá shoda v tomto ohledu nepanuje dodnes a prapůvod čínského chocholatého psa je tedy dosud částečně obestřen tajemstvím. I když existuje hned několik teorií o místě jeho zrodu, v současné době je nevíce preferován názor, že dávným předkem čínského chocholatého psa byl bezsrstý pes z afrického kontinentu.

Absence srsti u psa byla zpočátku dílem náhodné genetické mutace. Úspěšný řízený chov těchto psů není jednoduchou záležitostí. Ať už první bezsrstý psík spatřil světlo světa kdekoliv, na území dnešní Číny se objevil zřejmě poměrně záhy. Údajně byl chován již na dvoře císařů čínské dynastie Han, která zde začala vládnout dvě staletí před naším letopočtem a na trůnu se udržela až do 9. století naší éry. Čínané se zasloužili o miniaturizaci tohoto bezsrstého psa a začali chovat dva exteriérově odlišné typy, které se zachovaly dodnes. Tzv. „deer type“ je gracilní pes se štíhlýma, delšíma nohama. Tzv. „cobby type“ je o poznání podsaditější a robustnější.

Čínský chocholatý pes měl v průběhu uplynulých staletí vskutku pestrý osud. Na císařském dvoře byl prý pasován do role ochránce císařových pokladnic. Sloužil též jako oblíbený společník čínských mandarínů, v chladných obdobích zahříval svého pána a byly mu dokonce přisuzovány magické schopnosti. Osvědčil se ve funkci loveckého psa a je pravděpodobné, že jeho maso končilo občas i na talíři. Tím ale dlouhý výčet širokého využití tohoto plemene nekončí. Čínský chocholatý pes se stal věrným doprovodem čínských mořeplavců, díky nimž se dostal do různých koutů světa. Podivuhodný psík vzbudil pozornost i v Evropě a stal se atraktivním námětem mnoha malířských umělců.

Zatímco v průběhu 19. století v Číně postupně téměř vymizel, byl čínský chocholatý pes představen nejprve v Anglii, později se jeho chov ujal zejména na severoamerickém kontinentě. Ve 20. století se stal velkou vzácností a jeho počty se rapidně snížily i v těchto končinách. Nechybělo mnoho a plemeno úplně vyhynulo. Až v 70. letech začali Američané ve spolupráci s Brity pracovat intenzivně na jeho revitalizaci, která proběhla úspěšně. I dnes tak můžeme obdivovat tohoto unikátního pejska, jenž vypadá tak trochu jako z říše fantazie.

POVAHA

Čínský chocholatý pes je drobný psík exotického vzhledu, jenž je pro svůj zevnějšek často středem pozornosti a terčem obdivných i posměšných komentářů. Varieta Naháč s typickou chocholkou na hlavě je opravdovým magnetem pro oči všudypřítomných zvědavců. Varieta Labutěnka je po celém těle porostlá srstí a nezpůsobuje většinou takovou senzaci mezi kolemjdoucími jako bezsrstá varianta Naháč, nepostrádá přitom nic z křehkosti a elegance příznačné pro čínského chocholatého psa.

Typický zástupce tohoto plemene vyniká veselou a věrnou povahou. Je učenlivý a velmi citlivý, někdy dokáže být také pořádně tvrdohlavý a vyžaduje proto trpělivý a důsledný přístup. Zároveň je to obrovský mazel. Jeho páníček pro něj znamená alfu a omegu všeho, zatímco ve vztahu k cizincům může vykazovat jistou rezervovanost a nedůvěru. Svůj domov tento pes pečlivě hlídá a každého příchozího aktivně ohlásí štěkotem.

Zejména varieta Naháč je vhodná pro alergiky, kteří nemohou z důvodu své zdravotní indispozice chovat psa s bohatou srstí a přitom velmi touží po psím kamarádovi. Mizivé množství uvolněných chlupů všude po bytě ostatně potěší každého chovatele.

S dětmi čínský chocholatý pes vychází zpravidla bez problémů. Je ale třeba mít vždy na paměti, že je vzhledem ke své tělesné konstituci snadno zranitelný. Děti je nutné předem poučit o citlivém zacházení s tímto drobným pejskem, společným hrám by měla za každých okolností dohlížet dospělá osoba. To platí i o vztazích s ostatními psy, na něž je žádoucí pečlivě dohlížet, zejména pokud se jedná o první setkání.

POHYB

Čínský chocholatý pes je aktivní a hbitý, avšak vzhledem k jeho velikosti mu postačí menší množství pohybové aktivity než zástupcům některých jiných plemen. Většina těchto psíků s nadšením ocení zábavu a vzrušení z pohybu při agility nebo dogdancingu. Někteří chovatelé se se svými miláčky věnují coursingu. Na druhou stranu nepředstavuje čínský chocholatý pes vhodného společníka pro adrenalinového sportovce, jenž se poohlíží po rovnocenném parťákovi na sportovní aktivity typu běhání či jízdy na kole. Lze ho naopak doporučit i osobám méně fyzicky aktivním a v důchodovém věku, které mají spíše usedlejší způsob života. Menší nároky na množství pohybu ovšem neznamenají, že není třeba se čínskému chocholatému psovi téměř vůbec věnovat. Tento velmi inteligentní psík potřebuje intenzivně zaměstnat především mentálně - formou různorodých her a trpělivého tréninku všemožných kousků, při kterém si užijí dostatek legrace pes i jeho pán.

PÉČE

Zatímco bujná srst mnoha psích plemen má tzv. samočistící schopnost a časté koupání je spíše nežádoucí, u bezsrstých psů je žádoucí praxe zcela odlišná. Koupání nepředstavuje tabu, nýbrž nezbytnou nutnost. Rozhodujícím kritériem je dosažení čistoty pokožky psa. Zanedbaný Naháč má solidně nakročeno k nepříjemným kožním problémům. Proto ho koupáme dle potřeby. Abychom se zároveň vyhnuli nežádoucímu vysoušení pokožky, po každé koupeli použijeme jemný hydratační krém.

Kůže Naháče je o něco silnější než pokožka standardně osrstěného psa. Vzhledem k tomu, že není nijak chráněna a je neustále vystavována různorodým vnějším vlivům, je přesto náchylná k poranění. Nebezpečí mohou představovat ostřejší předměty pohozené na cestách nebo rostliny typu kopřivy. Je na místě zvýšená obezřetnost, častější kontrola kůže a dostatečná zásoba vhodného hojivého prostředku. Naštěstí má pokožka Naháče skvělou regenerační schopnost a hojí se dosti rychle.

Zástupce osrstěné variety Labutěnka postačí koupat přibližně jednou měsíčně. Každý týden jejich dlouhou srst opatrně vyčesáváme, podsada může mít sklony k zacuchávání. V obličejové partii by měla být srst pravidelně šetrně zkracována. Nejlepší je na pravidelnou údržbu srsti a pokožky zvykat pejska od jeho útlého věku. Při péči o psa používáme výhradně kvalitní kosmetiku určenou pro psy.

Nezapomínáme na pravidelnou kontrolu vnějšího ušního zvukovodu. Každý týden prohlédneme obě uši, zda v nich není patrný náznak zánětu nebo se do nich nedostaly nežádoucí nečistoty. Pečujeme o chrup psa, a to pomocí zubního kartáčku a pasty pro psy nebo jiných kvalitních přípravků na trhu. Samotný pejsek nejvíce uvítá žvýkání různých speciálních kostiček, díky němuž si zuby přirozeně do jisté míry vyčistí sám. Pravidelně stříháme drápky psa.

ZAJÍMAVOSTI

Dokonce i psy může v pubertě pořádně potrápit akné. Alespoň čínského chocholatého psa, konkrétně jeho bezsrstou varietu. Spousta problémů tohoto druhu sužuje Naháče v důsledku nesprávné nebo nedostatečné péče o pokožku ze strany chovatele. Omezení výskytu psích uhříků podporuje vhodná potrava a některé speciální doplňky stravy. Když už se psí akné objeví, je vhodné postižené místo na pokožce opatrně vyčistit a použít desinfekci. Začínající chovatel by se měl o správné péči o pokožku svého Naháče detailně poradit se zkušeným chovatelem nebo veterinárním lékařem.

VÝŽIVA

Při volbě typu krmiva je třeba dobře rozmyslet, kolik času a energie budeme ochotni otázce stravy našeho psa věnovat. Můžeme se rozhodnout připravovat mu dobrou, nekořeněnou, domácí stravu, která však ani při naší nejlepší snaze dost možná nebude každodenně obsahovat potřebnou dávku všech živin a vitamínů. Prioritou každého chovatele je nepochybně co nejkvalitnější obsah zvoleného krmiva, vždyť jeho kvalita bude výrazně formovat zdraví našeho psa, a tak není rozhodně vhodné spoléhat se na jakákoliv pofidérně levná krmiva ze supermarketu.

Určitou možnost představují kvalitní konzervy a masové kapsičky, které se pro malé plemeno dají sehnat celkem snadno v potřebném množství, aniž by to chovatele finančně významněji zasáhlo. Rovněž při podávání konzervovaného krmiva je nezbytné hlídat vyvážený poměr živin. Nejjednodušší variantu představuje kvalitní superprémiové granulované krmivo, které musí být v případě čínského chocholatého psa určeno pro malá plemena. Dále se při výběru řídíme aktuálním stářím našeho psa. Krmivo je připraveno ve formě malých kousků, aby se psíkovi snadno konzumovalo. Další možností je zvolit tzv. barf, krmení syrovým masem, kostmi a zeleninou.

Pokud se rozhodneme psovi krmivo kombinovat či z nějakého důvodu změnit, činíme tak vždy s rozmyslem a velmi pozvolna, abychom byli šetrní k jeho citlivému zažívání.

Zdraví

Průměrná délka života: 12 – 15 let.

Čínský chocholatý pes je výrazně specifické plemeno, jehož příslušníci se navzdory své zjevné křehkosti těší všeobecně dobrému zdraví. U některých jedinců se mohou vyskytnout jisté zdravotní problémy, charakteristické pro tento druh psů. Jedná se v první řadě o problémy v dentální oblasti. U bezsrstých psů byla diagnostikována poměrně častá chudozubost. Bezsrstým zástupcům tohoto plemene mohou chybět určité zuby, nejčastěji moláry a premoláry. Zaznamenány byly též potíže s růstem drápků. Z genetických onemocnění je u plemene povinně monitorován výskyt dvou závažných očních chorob (primární luxace čočky a progresivní retinální atrofie). Čínského chocholatého psa může trápit i syndrom „suchého oka“ nebo onemocnění kloubní hlavice stehenní kosti, tzv. Legg-Calve-Perthesova choroba.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Čínský chocholatý pes je schopen se naučit velké množství povelů a různých triků. Zkoušky poslušnosti mohou představovat lákavou metu. Přípravy na ně jsou vhodnou aktivitou pro pejska a jeho chovatele. Jedinou překážku pro rychlé pokroky při tréninku ze strany tohoto psa představuje jeho sklon k občasné tvrdohlavosti. Záleží na zkušenosti a obratnosti chovatele, nakolik se dokáže obrnit trpělivostí a svého psa dostatečně pozitivně motivovat k dosažení kýžených výsledků. Čínského chocholatého psa lze doporučit i začínajícímu chovateli.

Aby se z malého štěňátka stal v dospělosti vyrovnaný a zdravě sebevědomý pes, je třeba ho už v brzkém věku náležitě socializovat. Při zanedbání socializace by se u něj mohla rozvinout nadměrná bázlivost ze všeho neznámého, včetně cizích psů. Asociální čínský chocholatý pes sice vzhledem ke svým tělesným proporcím bude i v dospělosti jen stěží představovat potenciální vážné ohrožení pro ostatní psy či osoby, přesto je nežádoucí řešit na každé procházce nepříjemné reakce na okolí hraničící s agresivitou ze strachu. Dobré je štěně brát už jako maličké do cizího prostředí, seznamovat ho se vším novým a vyhledávat společnost psů ideálně stejné velikostní kategorie.

Čínský chocholatý pes je plemenem patřícím jednoznačně do bytu či do domu, jeho dlouhodobý pobyt venku je absolutně nevhodný. V zimě je nutné pejska během delších procházek chránit proti prochladnutí. V současné době není problém pořídit mu slušivý obleček, což je u variety Naháč nanejvýš žádoucí. V létě musí být Naháč naopak chráněn před ostrými slunečními paprsky, které dokážou velice snadno popálit a zranit jeho kůži. Nevětší riziko obnáší stejně jako u člověka první vystavení ostrým slunečním paprskům. Je třeba na tento fakt pamatovat, používat ochranné krémy a vyhledávat často stinná stanoviště. Po šetrném vystavení kůže slunečním paprskům se psík opálí a jeho pokožka není v daném roce už tak citlivá jako na počátku.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pro řádné uchovnění psa je nezbytné úspěšné absolvování bonitace, pořádané v předem vyhlášených termínech chovatelským klubem. Bonitace se mohou účastnit zdraví psi starší čtrnácti měsíců. Chovatel je povinen kromě přihlášky předložit potvrzení o provedení vyžadovaných lékařských vyšetření ohledně primární luxace čočky a progresivní retinální atrofie.

Psi jsou během bonitace hodnoceni odbornou bonitační komisí, která se skládá ze tří členů. Pes je změřen a zvážen, je mu prohlédnut chrup, posuzován je pečlivě jeho exteriér i chování a reakce vůči chovateli, členům komise a všem vnějším vzruchům. Jako vyřazující vady jsou klasifikovány poruchy chování ve formě agresivity či nadměrné bázlivosti a významné exteriérové odchylky od standardu plemene.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Mexický naháč

Mexický naháč

Nejmenší varieta mexického naháče se svým vzrůstem téměř shoduje s čínským chocholatým psem. Bezsrstá varieta mexického naháče postrádá pro čínského chocholatého psa tolik typickou nápadnou chocholku na hlavě a na ocase, nicméně určitý pozůstatek osrstění v těchto tělesných partiích se může objevit i u něj. Tělesné proporce obou plemen jsou v detailech odlišné, mexický naháč má hlubší hrudní koš, takže hlavně při pohledu z profilu působí více svalnatým dojmem.

Americký bezsrstý teriér

Americký bezsrstý teriér

O něco větší než čínský chocholatý pes je americký bezsrstý teriér, jenž představuje jedno z nejmodernějších plemen psů. Uznán byl v roce 2004 a jeho obliba rychle stoupá. Postava amerického bezsrstého teriéra je celkově mohutnější než u čínského chocholatého psa, má robustní tělesnou konstituci, jak je u teriérů obvyklé. Povahově není tolik rezervovaný k cizím lidem.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Elegantní pes malého vzrůstu a energické povahy. Spíše gracilní („deer type“) či středně silné („cobby type“) kostry. Osrstění pouze v hlavové partii, na ocase a na tlapkách nebo ve formě závojovité srsti s podsadou všude po těle.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 30,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 26,5 cm tolerance: +3,5 cm, -3,5 cm
Pozn. k hmotnosti Není standardem stanovena.
Srst:

Varieta Naháč: Absence srsti na těle s výjimkou chocholky na hlavě a srsti na ocase a tlapkách, jakékoliv rozsáhlejší úseky porostlé srstí kdekoliv jinde po těle jsou nežádoucí. Chochol na hlavě by měl být dlouhý.

Varieta Labutěnka: Osrstění v podobě podsady a jemné, dlouhé srsti závojovitého charakteru se nachází po celém těle psa.

Zbarvení:

Povolená škála barev není nikterak omezena, a to ani v případě kombinace různých barevných odstínů navzájem.

Kůže:

Preferována je hladká kůže, jemná na dotyk, u některých bezsrstých jedinců může být nepatrně zdrsnělá.

HLAVA

Elegantního vzhledu. Absence přebytečných vrásek.

MOZKOVNA

Délka mozkovny se shoduje s délkou čenichu.

Lebka:

Jemně klenutá, protáhlého tvaru.

Stop:

Jemně vyjádřen.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Postupně se zužuje, nemá ale špičatý tvar.

Pysky:

Těsně přilehlé a tenké, nejsou převislé.

Čelisti, zuby:

Čelisti silné, zuby pravidelného nůžkového skusu.

Líce:

Ploché, zužující se ve směru k čenichu.

Oči:

Středně velké, navzájem od sebe daleko umístěné, velmi tmavé, bělmo není zpravidla skoro vůbec viditelné.

Uši:

Nápadně veliké, nesené vztyčené, nízko nasazené. Mohou, ale nemusí být osrstěné. U variety Labutěnka je tolerováno klopení uší.

KRK

Štíhlý, dlouhý, lehce klenutý, nesený vysoko. Absence záhybů.

TRUP

Středně dlouhý, dostatečně pružný.

Hřbet:

Rovný.

Bedra:

Pevná.

Záď:

Svalnatá.

Hrudní koš:

Hrudník dosahuje značné šíře a hloubky, sahá až k loktům. Sudovitý tvar hrudního koše je nežádoucí. Sternum není vystouplé.

Břicho a slabiny:

Břicho je mírně vtažené dovnitř.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Dobře nasazené, dlouhé a štíhlé.

Plece:

Úzké.

Lokty:

Přilehlé k tělu.

Přední nadprstí:

Pevné.

Tlapy hrudních končetin:

Absence vbočení či vybočení tlapy. Tzv. „zaječí“ tlapka, úzká a výrazně dlouhá. Články prstů jsou nápadně dlouhé. Drápy mohou mít jakékoliv zbarvení.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Široce postavené navzájem.

Kolena:

Pevná.

Hlezno:

Solidně skloněné, nízko umístěné.

Tlapy pánevní:

Absence vbočení či vybočení tlapy. Tzv. „zaječí“ tlapka, úzká a výrazně dlouhá. Články prstů jsou nápadně dlouhé. Drápy mohou mít jakékoliv zbarvení.

CHODY PSA

Pohyb je prostorný, pln elegance a plynulosti.

OCAS

Dlouhý, zužující se směrem ke konci, relativně rovný, nasazený vysoko. Při pohybu je nesen směrem vzhůru nebo do strany, v klidovém stavu svěšený dolů. V dolní části ocasu je umístěn dlouhý chochol srsti. Ocas nesený stočený na stranu či do tvaru spirály není žádoucí.

přečteno: 17 846x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...