logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné pro lidi, kteří vědí, co péče o psa obnáší a ideálně mají již předešlou zkušenost s výchovou či výcvikem.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Toto plemeno se výborně hodí právě do bytu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes nemůže bydlet venku v kotci. Na zahradu se půjde rád vyvenčit, ale musí pobývat doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno mohou mít i alergici, a to za dodržení určitých podmínek.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno se výborně hodí pro seniory a bude jim skvělým parťákem.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno se pro psí sporty příliš nehodí, budete mu muset vymyslet jinou aktivitu.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes nemá problém ujít i větší vzdálenosti a rád vám bude dělat společníka.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Toto plemeno snáší samotu velmi špatně, může mít dokonce sklony k ničení prostředí.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes snáší zimu špatně, při venčení v chladném počasí potřebuje oblékat.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno teplé počasí vydrží, ale pro odpočinek bude vyhledávat chladnější místo ve stínu.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je velmi citlivý, v některých situacích může působit až přecitlivěle.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se učí dobře.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Tento pes je chytrý, ale ne vždy pochopí věci tak, jak byste si představovali.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes o věci, které nesmí kousat, nejeví zájem.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes má lovecký pud vyvinutý, takže byste jej při procházkách měli mít pod kontrolou, aby se nezaběhl za zvěří.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno vám dá najevo, když se mu něco nelíbí, ale zbytečně neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes nemá energie na rozdávání a unavíte jej poměrně rychle.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes má rád jen určité hry, pokud zjistíte, které to jsou, tak si jej získáte.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes může být hlídačem za předpokladu vhodného výcviku.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno téměř nelíná.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Tento pes vyžaduje poměrně dost péče.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tento pes může snadno onemocnět

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes netrpí obezitou.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je miniaturní, jeho velikost v kohoutku v dospělosti nepřesáhne 30 cm.

Čínský chocholatý pes

Čínský chocholatý pes

Chinese Crested Dog
Další pojmenování:

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 4 - Naháči
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 288
Of. zkratka plemene v ČR: CIN
Země původu: Čína (Afrika)
Patronát:
Vznik plemene: starověk
Původní využití: Společenský pes
Využití dnes: Výstavní pes, Domácí mazlíček, Společenský pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů naháčů ČR (KCHN ČR)

VARIETY PLEMENE ČÍNSKÝ CHOCHOLATÝ PES

U čínského chocholatého psa jsou povoleny dvě variety plemene, které se liší svým charakterem osrstění: Naháč a Labutěnka. Zároveň jsou uznávány dva morfologické typy plemene: „deer type“ (jemná kostra, štíhlý a gracilnější vzhled) a „cobby type“ (silnější kostra, robustnější tělesná konstituce).

Naháč

Čínský chocholatý pes - Naháč

Málokdo ví, že za plemenem čínský chocholatý pes se skrývají dvě variety a většina lidí si automaticky vybaví právě naháče. Pejsek v této varietě nesmí mít dle standardu na těle větší osrstěné plochy, ale pouze delší chocholku na některých místech. Ideálně vede od stopu a pokračuje dále po krku, pak se objevuje ve spodní části končetin a také na ocase. Čínský naháč potřebuje v zimních měsících oblékat, aby neprochladl, v létě je naopak vhodné chránit kůži před sluncem krémem.

Labutěnka

Čínský chocholatý pes - Labutěnka

Labutěnka je méně známá varieta tohoto plemene. Narozdíl od naháče má celé tělo pokryté dlouhou srstí v jakékoliv barvě i různých kombinacích. Srst se skládá z podsady a závojovité, jemné srsti. Labutěnka vyžaduje každodenní péči o srst, je potřeba ji pravidelně vyčesávat a zhruba jednou za měsíc pak přistoupit k větší úpravě – vyholení srsti kolem čumáčku i pod ním. Dlouhé chlupy mohou zasahovat i do očí, proto se pejskům dělá culíček, který tomu brání. Je nutné vystřihovat i chloupky na packách mezi polštářky. Pokud si na úpravu srsti labutěnky netroufáte, můžete navštívit psí salon.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Různé formy bezsrstých psů se vyskytují v mnoha geograficky výrazně vzdálených oblastech a jsou navzájem více či méně vzhledově odlišné. Dlouhá léta se proto spekulovalo o tom, zda všechna bezsrstá plemena pocházejí primárně z jednoho místa vzniku, odkud se posléze rozšířila napříč kontinenty, či se vyvinula v několika různých lokalitách zcela nezávisle na sobě. Naprostá shoda v tomto ohledu nepanuje dodnes a prapůvod čínského chocholatého psa je tedy dosud částečně obestřen tajemstvím. I když existuje hned několik teorií o místě jeho zrodu, v současné době je nevíce preferován názor, že dávným předkem čínského chocholatého psa byl bezsrstý pes z afrického kontinentu.

Absence srsti u psa byla zpočátku dílem náhodné genetické mutace. Úspěšný řízený chov těchto psů není jednoduchou záležitostí. Ať už první bezsrstý psík spatřil světlo světa kdekoliv, na území dnešní Číny se objevil zřejmě poměrně záhy. Údajně byl chován již na dvoře císařů čínské dynastie Han, která zde začala vládnout dvě staletí před naším letopočtem a na trůnu se udržela až do 9. století naší éry. Čínané se zasloužili o miniaturizaci tohoto bezsrstého psa a začali chovat dva exteriérově odlišné typy, které se zachovaly dodnes. Tzv. „deer type“ je gracilní pes se štíhlýma, delšíma nohama. Tzv. „cobby type“ je o poznání podsaditější a robustnější.

Čínský chocholatý pes měl v průběhu uplynulých staletí vskutku pestrý osud. Na císařském dvoře byl prý pasován do role ochránce císařových pokladnic. Sloužil též jako oblíbený společník čínských mandarínů, v chladných obdobích zahříval svého pána a byly mu dokonce přisuzovány magické schopnosti. Osvědčil se ve funkci loveckého psa a je pravděpodobné, že jeho maso končilo občas i na talíři. Tím ale dlouhý výčet širokého využití tohoto plemene nekončí. Čínský chocholatý pes se stal věrným doprovodem čínských mořeplavců, díky nimž se dostal do různých koutů světa. Podivuhodný psík vzbudil pozornost i v Evropě a stal se atraktivním námětem mnoha malířských umělců.

Zatímco v průběhu 19. století v Číně postupně téměř vymizel, byl čínský chocholatý pes představen nejprve v Anglii, později se jeho chov ujal zejména na severoamerickém kontinentě. Ve 20. století se stal velkou vzácností a jeho počty se rapidně snížily i v těchto končinách. Nechybělo mnoho a plemeno úplně vyhynulo. Až v 70. letech začali Američané ve spolupráci s Brity pracovat intenzivně na jeho revitalizaci, která proběhla úspěšně. I dnes tak můžeme obdivovat tohoto unikátního pejska, jenž vypadá tak trochu jako z říše fantazie.

POVAHA

Čínský chocholatý pes je drobný psík exotického vzhledu, jenž je pro svůj zevnějšek často středem pozornosti a terčem obdivných i posměšných komentářů. Varieta Naháč s typickou chocholkou na hlavě je opravdovým magnetem pro oči všudypřítomných zvědavců. Varieta Labutěnka je po celém těle porostlá srstí a nezpůsobuje většinou takovou senzaci mezi kolemjdoucími jako bezsrstá varianta Naháč, nepostrádá přitom nic z křehkosti a elegance příznačné pro čínského chocholatého psa.

Typický zástupce tohoto plemene vyniká veselou a věrnou povahou. Je učenlivý a velmi citlivý, někdy dokáže být také pořádně tvrdohlavý a vyžaduje proto trpělivý a důsledný přístup. Zároveň je to obrovský mazel. Jeho páníček pro něj znamená alfu a omegu všeho, zatímco ve vztahu k cizincům může vykazovat jistou rezervovanost a nedůvěru. Svůj domov tento pes pečlivě hlídá a každého příchozího aktivně ohlásí štěkotem.

Zejména varieta Naháč je vhodná pro alergiky, kteří nemohou z důvodu své zdravotní indispozice chovat psa s bohatou srstí a přitom velmi touží po psím kamarádovi. Mizivé množství uvolněných chlupů všude po bytě ostatně potěší každého chovatele.

S dětmi čínský chocholatý pes vychází zpravidla bez problémů. Je ale třeba mít vždy na paměti, že je vzhledem ke své tělesné konstituci snadno zranitelný. Děti je nutné předem poučit o citlivém zacházení s tímto drobným pejskem, společným hrám by měla za každých okolností dohlížet dospělá osoba. To platí i o vztazích s ostatními psy, na něž je žádoucí pečlivě dohlížet, zejména pokud se jedná o první setkání.

POHYB

Čínský chocholatý pes je aktivní a hbitý, avšak vzhledem k jeho velikosti mu postačí menší množství pohybové aktivity než zástupcům některých jiných plemen. Většina těchto psíků s nadšením ocení zábavu a vzrušení z pohybu při agility nebo dogdancingu. Někteří chovatelé se se svými miláčky věnují coursingu. Na druhou stranu nepředstavuje čínský chocholatý pes vhodného společníka pro adrenalinového sportovce, jenž se poohlíží po rovnocenném parťákovi na sportovní aktivity typu běhání či jízdy na kole. Lze ho naopak doporučit i osobám méně fyzicky aktivním a v důchodovém věku, které mají spíše usedlejší způsob života. Menší nároky na množství pohybu ovšem neznamenají, že není třeba se čínskému chocholatému psovi téměř vůbec věnovat. Tento velmi inteligentní psík potřebuje intenzivně zaměstnat především mentálně - formou různorodých her a trpělivého tréninku všemožných kousků, při kterém si užijí dostatek legrace pes i jeho pán.

PÉČE

Zatímco bujná srst mnoha psích plemen má tzv. samočistící schopnost a časté koupání je spíše nežádoucí, u bezsrstých psů je žádoucí praxe zcela odlišná. Koupání nepředstavuje tabu, nýbrž nezbytnou nutnost. Rozhodujícím kritériem je dosažení čistoty pokožky psa. Zanedbaný Naháč má solidně nakročeno k nepříjemným kožním problémům. Proto ho koupáme dle potřeby. Abychom se zároveň vyhnuli nežádoucímu vysoušení pokožky, po každé koupeli použijeme jemný hydratační krém.

Kůže Naháče je o něco silnější než pokožka standardně osrstěného psa. Vzhledem k tomu, že není nijak chráněna a je neustále vystavována různorodým vnějším vlivům, je přesto náchylná k poranění. Nebezpečí mohou představovat ostřejší předměty pohozené na cestách nebo rostliny typu kopřivy. Je na místě zvýšená obezřetnost, častější kontrola kůže a dostatečná zásoba vhodného hojivého prostředku. Naštěstí má pokožka Naháče skvělou regenerační schopnost a hojí se dosti rychle.

Zástupce osrstěné variety Labutěnka postačí koupat přibližně jednou měsíčně. Každý týden jejich dlouhou srst opatrně vyčesáváme, podsada může mít sklony k zacuchávání. V obličejové partii by měla být srst pravidelně šetrně zkracována. Nejlepší je na pravidelnou údržbu srsti a pokožky zvykat pejska od jeho útlého věku. Při péči o psa používáme výhradně kvalitní kosmetiku určenou pro psy.

Nezapomínáme na pravidelnou kontrolu vnějšího ušního zvukovodu. Každý týden prohlédneme obě uši, zda v nich není patrný náznak zánětu nebo se do nich nedostaly nežádoucí nečistoty. Pečujeme o chrup psa, a to pomocí zubního kartáčku a pasty pro psy nebo jiných kvalitních přípravků na trhu. Samotný pejsek nejvíce uvítá žvýkání různých speciálních kostiček, díky němuž si zuby přirozeně do jisté míry vyčistí sám. Pravidelně stříháme drápky psa.

ZAJÍMAVOSTI

Dokonce i psy může v pubertě pořádně potrápit akné. Alespoň čínského chocholatého psa, konkrétně jeho bezsrstou varietu. Spousta problémů tohoto druhu sužuje Naháče v důsledku nesprávné nebo nedostatečné péče o pokožku ze strany chovatele. Omezení výskytu psích uhříků podporuje vhodná potrava a některé speciální doplňky stravy. Když už se psí akné objeví, je vhodné postižené místo na pokožce opatrně vyčistit a použít desinfekci. Začínající chovatel by se měl o správné péči o pokožku svého Naháče detailně poradit se zkušeným chovatelem nebo veterinárním lékařem.

VÝŽIVA

Při volbě typu krmiva je třeba dobře rozmyslet, kolik času a energie budeme ochotni otázce stravy našeho psa věnovat. Můžeme se rozhodnout připravovat mu dobrou, nekořeněnou, domácí stravu, která však ani při naší nejlepší snaze dost možná nebude každodenně obsahovat potřebnou dávku všech živin a vitamínů. Prioritou každého chovatele je nepochybně co nejkvalitnější obsah zvoleného krmiva, vždyť jeho kvalita bude výrazně formovat zdraví našeho psa, a tak není rozhodně vhodné spoléhat se na jakákoliv pofidérně levná krmiva ze supermarketu.

Určitou možnost představují kvalitní konzervy a masové kapsičky, které se pro malé plemeno dají sehnat celkem snadno v potřebném množství, aniž by to chovatele finančně významněji zasáhlo. Rovněž při podávání konzervovaného krmiva je nezbytné hlídat vyvážený poměr živin. Nejjednodušší variantu představuje kvalitní superprémiové granulované krmivo, které musí být v případě čínského chocholatého psa určeno pro malá plemena. Dále se při výběru řídíme aktuálním stářím našeho psa. Krmivo je připraveno ve formě malých kousků, aby se psíkovi snadno konzumovalo. Další možností je zvolit tzv. barf, krmení syrovým masem, kostmi a zeleninou.

Pokud se rozhodneme psovi krmivo kombinovat či z nějakého důvodu změnit, činíme tak vždy s rozmyslem a velmi pozvolna, abychom byli šetrní k jeho citlivému zažívání.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 12 – 15 let.

Čínský chocholatý pes je výrazně specifické plemeno, jehož příslušníci se navzdory své zjevné křehkosti těší všeobecně dobrému zdraví. U některých jedinců se mohou vyskytnout jisté zdravotní problémy, charakteristické pro tento druh psů. Jedná se v první řadě o problémy v dentální oblasti. U bezsrstých psů byla diagnostikována poměrně častá chudozubost. Bezsrstým zástupcům tohoto plemene mohou chybět určité zuby, nejčastěji moláry a premoláry. Zaznamenány byly též potíže s růstem drápků. Z genetických onemocnění je u plemene povinně monitorován výskyt dvou závažných očních chorob (primární luxace čočky a progresivní retinální atrofie). Čínského chocholatého psa může trápit i syndrom „suchého oka“ nebo onemocnění kloubní hlavice stehenní kosti, tzv. Legg-Calve-Perthesova choroba.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Čínský chocholatý pes je schopen se naučit velké množství povelů a různých triků. Zkoušky poslušnosti mohou představovat lákavou metu. Přípravy na ně jsou vhodnou aktivitou pro pejska a jeho chovatele. Jedinou překážku pro rychlé pokroky při tréninku ze strany tohoto psa představuje jeho sklon k občasné tvrdohlavosti. Záleží na zkušenosti a obratnosti chovatele, nakolik se dokáže obrnit trpělivostí a svého psa dostatečně pozitivně motivovat k dosažení kýžených výsledků. Čínského chocholatého psa lze doporučit i začínajícímu chovateli.

Aby se z malého štěňátka stal v dospělosti vyrovnaný a zdravě sebevědomý pes, je třeba ho už v brzkém věku náležitě socializovat. Při zanedbání socializace by se u něj mohla rozvinout nadměrná bázlivost ze všeho neznámého, včetně cizích psů. Asociální čínský chocholatý pes sice vzhledem ke svým tělesným proporcím bude i v dospělosti jen stěží představovat potenciální vážné ohrožení pro ostatní psy či osoby, přesto je nežádoucí řešit na každé procházce nepříjemné reakce na okolí hraničící s agresivitou ze strachu. Dobré je štěně brát už jako maličké do cizího prostředí, seznamovat ho se vším novým a vyhledávat společnost psů ideálně stejné velikostní kategorie.

Čínský chocholatý pes je plemenem patřícím jednoznačně do bytu či do domu, jeho dlouhodobý pobyt venku je absolutně nevhodný. V zimě je nutné pejska během delších procházek chránit proti prochladnutí. V současné době není problém pořídit mu slušivý obleček, což je u variety Naháč nanejvýš žádoucí. V létě musí být Naháč naopak chráněn před ostrými slunečními paprsky, které dokážou velice snadno popálit a zranit jeho kůži. Nevětší riziko obnáší stejně jako u člověka první vystavení ostrým slunečním paprskům. Je třeba na tento fakt pamatovat, používat ochranné krémy a vyhledávat často stinná stanoviště. Po šetrném vystavení kůže slunečním paprskům se psík opálí a jeho pokožka není v daném roce už tak citlivá jako na počátku.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pro řádné uchovnění psa je nezbytné úspěšné absolvování bonitace, pořádané v předem vyhlášených termínech chovatelským klubem. Bonitace se mohou účastnit zdraví psi starší čtrnácti měsíců. Chovatel je povinen kromě přihlášky předložit potvrzení o provedení vyžadovaných lékařských vyšetření ohledně primární luxace čočky a progresivní retinální atrofie.

Psi jsou během bonitace hodnoceni odbornou bonitační komisí, která se skládá ze tří členů. Pes je změřen a zvážen, je mu prohlédnut chrup, posuzován je pečlivě jeho exteriér i chování a reakce vůči chovateli, členům komise a všem vnějším vzruchům. Jako vyřazující vady jsou klasifikovány poruchy chování ve formě agresivity či nadměrné bázlivosti a významné exteriérové odchylky od standardu plemene.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Mexický naháč

Čínský chocholatý pes -

Nejmenší varieta mexického naháče se svým vzrůstem téměř shoduje s čínským chocholatým psem. Bezsrstá varieta mexického naháče postrádá pro čínského chocholatého psa tolik typickou nápadnou chocholku na hlavě a na ocase, nicméně určitý pozůstatek osrstění v těchto tělesných partiích se může objevit i u něj. Tělesné proporce obou plemen jsou v detailech odlišné, mexický naháč má hlubší hrudní koš, takže hlavně při pohledu z profilu působí více svalnatým dojmem.

Americký bezsrstý teriér

Čínský chocholatý pes -

O něco větší než čínský chocholatý pes je americký bezsrstý teriér, jenž představuje jedno z nejmodernějších plemen psů. Uznán byl v roce 2004 a jeho obliba rychle stoupá. Postava amerického bezsrstého teriéra je celkově mohutnější než u čínského chocholatého psa, má robustní tělesnou konstituci, jak je u teriérů obvyklé. Povahově není tolik rezervovaný k cizím lidem.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Elegantní pes malého vzrůstu a energické povahy. Spíše gracilní („deer type“) či středně silné („cobby type“) kostry. Osrstění pouze v hlavové partii, na ocase a na tlapkách nebo ve formě závojovité srsti s podsadou všude po těle.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 30,5 cm    tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 26,5 cm    tolerance: +3,5 cm, -3,5 cm
Pozn. k hmotnosti:
Není standardem stanovena.
Srst:

Varieta Naháč: Absence srsti na těle s výjimkou chocholky na hlavě a srsti na ocase a tlapkách, jakékoliv rozsáhlejší úseky porostlé srstí kdekoliv jinde po těle jsou nežádoucí. Chochol na hlavě by měl být dlouhý.

Varieta Labutěnka: Osrstění v podobě podsady a jemné, dlouhé srsti závojovitého charakteru se nachází po celém těle psa.

Zbarvení:

Povolená škála barev není nikterak omezena, a to ani v případě kombinace různých barevných odstínů navzájem.

Kůže:

Preferována je hladká kůže, jemná na dotyk, u některých bezsrstých jedinců může být nepatrně zdrsnělá.

HLAVA

Elegantního vzhledu. Absence přebytečných vrásek.

MOZKOVNA

Délka mozkovny se shoduje s délkou čenichu.

lebka:

Jemně klenutá, protáhlého tvaru.

Stop:

Jemně vyjádřen.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Postupně se zužuje, nemá ale špičatý tvar.

Pysky:

Těsně přilehlé a tenké, nejsou převislé.

Čelisti, zuby:

Čelisti silné, zuby pravidelného nůžkového skusu.

Líce:

Ploché, zužující se ve směru k čenichu.

Oči:

Středně velké, navzájem od sebe daleko umístěné, velmi tmavé, bělmo není zpravidla skoro vůbec viditelné.

Uši:

Nápadně veliké, nesené vztyčené, nízko nasazené. Mohou, ale nemusí být osrstěné. U variety Labutěnka je tolerováno klopení uší.

KRK

Štíhlý, dlouhý, lehce klenutý, nesený vysoko. Absence záhybů.

TRUP

Středně dlouhý, dostatečně pružný.

Hřbet:

Rovný.

Bedra:

Pevná.

Záď:

Svalnatá.

Břicho a slabiny:

Břicho je mírně vtažené dovnitř.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Dobře nasazené, dlouhé a štíhlé.

Plece:

Úzké.

Lokty:

Přilehlé k tělu.

Tlapy hrudních končetin:

Absence vbočení či vybočení tlapy. Tzv. „zaječí“ tlapka, úzká a výrazně dlouhá. Články prstů jsou nápadně dlouhé. Drápy mohou mít jakékoliv zbarvení.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Široce postavené navzájem.

Kolena:

Pevná.

Hlezno:

Solidně skloněné, nízko umístěné.

Tlapy pánevní:

Absence vbočení či vybočení tlapy. Tzv. „zaječí“ tlapka, úzká a výrazně dlouhá. Články prstů jsou nápadně dlouhé. Drápy mohou mít jakékoliv zbarvení.

CHODY PSA

Pohyb je prostorný, pln elegance a plynulosti.

OCAS

Dlouhý, zužující se směrem ke konci, relativně rovný, nasazený vysoko. Při pohybu je nesen směrem vzhůru nebo do strany, v klidovém stavu svěšený dolů. V dolní části ocasu je umístěn dlouhý chochol srsti. Ocas nesený stočený na stranu či do tvaru spirály není žádoucí.

přečteno: 4 228x