topovat ověřit
04.02.2024 / 26.04.2024
Bostonský teriér

Bostonský teriér

Boston Terrier
80%
Další pojmenování: Bostonek, Boston
Bostonský teriér

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 11 - Malí molossoidní psi
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 140
Of. zkratka plemene v ČR: BT
Země původu: USA
Vznik plemene: 19. století
Průměrná délka života: 13 - 15 roků
Původní využití: Psí zápasy
Využití dnes: Společenský pes, Rodinný pes, Domácí mazlíček
Kluby v ČR:

I. CZ yorkshire terrier klub

1. Boston terrier klub v ČR

VARIETY PLEMENE Bostonský teriér

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Bostonský teriér nepatří k prastarým plemenům, jeho historie se začala psát poměrně nedávno, a to konkrétně v 19. století a celkem přesně víme, jak došlo k jeho vzniku. Hlavním záměrem při šlechtění bylo vytvořit nové plemeno pro zápasy psů, které byly dříve velmi populární zábavou hlavně dělnické třídy.

Bostonek vznikl v okolí amerického města Boston křížením anglických buldoků a bullteriérů, ale v zápasech nebyl moc dobrý. Později byla ještě přilita krev francouzského buldočka. A plemeno se začalo vyvíjet úplně jiným směrem. V zápasech jej nahradil stafordšírský teriér. 

Zpočátku byl nejasný a dost problematický název. Pojmenování bostonský teriér se ustálilo až v roce 1893, kdy také vznikl první chovatelský klub bostonů. Brzy došlo k rozšíření bostonů po světě, kde si díky své mírumilovné a přátelské povaze získali mnoho obliby. 

Do České republiky se první bostonští teriéři dostali v letech 1983–1984 z Francie, a to do chovatelské stanice Markazit, ale pes byl neplodný a žádná štěňata se nenarodila. V roce 1985 tedy došlo k dalšímu importu, ale tentokrát z Německa. Tato fena již byla úspěšně nakryta, ale jednalo se o příbuzenskou plemenitbu (otec a dcera). I přes to se v roce 1986 narodil první zdravý vrh bostonského teriéra v tehdejším Československu.

Bostonský teriér

POVAHA

Bostonský teriér je společenské plemeno a je to ideální rodinný pes. Jeho povaha je velmi radostná, je doslova nabitý pozitivní energií, kterou rád předá své rodině. Je velmi přizpůsobivý takže se nemusíte bát, že by k vám nezapadl. Rád se mazlí a je na blízku svým páníčkům, i když samotu rozhodně nevyhledává, než přijdete domů z práce, tak v klidu počká.

Skvěle se hodí k dětem, výborně si s nimi rozumí a mohou společně bez problémů trávit čas. Bostonek je velmi všímavý a malé děti „hlídá“, jakmile se něco šustne, hned vás půjde přivolat, abyste to zkontrolovali. 

S cizími lidmi vychází, ale na nově příchozí vás upozorní štěkotem, i když to není žádný uštěkanec, což jistě ocení majitelé bytů. S ostatními zvířaty obvykle problém nebývá, ale boston by se s nimi měl seznámit již ve štěněčím věku. Nakteří samci mohou být temperamentnější, a to se pak může odrazit ve vztahu k jiným psům. 

Je velmi inteligentní a snadno se cvičí. Pokud budete chtít, můžete s ním chodit i na cvičák a určitě si najdete disciplínu, která vám bude vyhovovat. Boston se hodí i pro začínající kynology, bez problémů si jej může pořídit senior. V úvahu je potřeba brát jeho citlivou povahu a tak s ním i zacházet. Výchova musí být s citem, na hrubost zde není místo. 

POHYB

Boston je tzv. brachycefalické plemeno, což znamená, že má zkrácený čumák, a to s sebou nese jistá omezení, i když právě u tohoto plemene nejsou tak výrazná. Bostonci jsou poměrně aktivní a hravě zvládnou nějakou túru nebo výšlap. Chodit s ním můžete i na cvičák a vyzkoušet třeba agility nebo jiné psí sporty. Jsou to také výborní canisterapeuté.

I když má pohyb rád, tak na něj není náročný. Spokojí se s několika venčícími procházkami, a proto je to skvělý pes např. pro seniory. Dokáže s páníčkem ležet na gauči a odpočívat, a co je nejdůležitější, tak i v tomto případě nebude hyperaktivní či neposlušný. Přizpůsobí se své rodině.

Bostonský teriér

PÉČE

Bostonský teriér není na péči nikterak náročný. Má krátkou srst, která nevyžaduje časté kartáčování, nejlepší je použít gumové hřbílko nebo rukavici s gumovou plochou, ta promasíruje kůži a zachytí uvolněné chloupky. 

Čemu je potřeba věnovat pozornost, jsou velké oči, které jsou náchylné na záněty. Je vhodné pravidelně omývat oční okolí a v případě potřeby vykápnout očička Opthalem nebo borovou vodou. Pokud se objeví zánět, tak neváhejte, nezdržujte se s domácí léčbou a vyrazte k veterinárnímu lékaři. Zafoukat může i do velkých vztyčených uší, takže opět pokud se vám něco nezdá, s návštěvou veterináře neváhejte. 

Boston je celkem malý pes, a proto budete muset zkracovat drápky, protože si je pravděpodobně ani při chůzi na tvrdém povrchu neobrousí. Na stříhání dráků zvykejte svého psa již od štěněčího věku, většinou tuto činnost nemají v oblibě, tak ať se včas naučí, že to musí vydržet. Pokud si netroufáte na stříhání doma, tak můžete zajít k veterinárnímu lékaři nebo do salónu.

Poslední kapitolou je péče o zuby, které mají velkou tendenci k tvorbě zubního kamene, a to vzhledem k tomu, jak jsou zuby u sebe posazeny blízko kvůli krátkému nosu. Pokud budete chrup mechanicky čistit, tak zabráníte usazování plaku a následné tvorbě kamene. Podávat můžete i různé doplňky stravy, které kameni zabraňují. 

Boston terrier

ZAJÍMAVOSTI

Málokdo by v dnešní době řekl, že bostonek by mohl být bojové plemeno, ale je to tak. Při jeho šlechtění bylo hlavním záměrem vytvořit psa vhodného pro boj s ostatními. Jeho malé rozměry měly být velkou výhodou, a to nejen v boji, ale také při cestování. Brzy se však přišlo na to, že bostonek je přátelský pes, který se nehodí do ringu a nahradil ho stafordšírský teriér. V dnešní době byste již žádné známky bojovnosti v bostonkovi neobjevili. Je to skvělý rodinný společník. 

VÝŽIVA

Krmení je potřeba přizpůsobit malému plemeni, ta mají rychlejší metabolismus a potřebují tedy více energie než větší psi. Bostonek může mít při nižší pohybové aktivitě sklony k nadváze, a tak je potřeba to zohlednit a přizpůsobit krmnou dávku. Podávat můžete kompletní krmivo v podobě granulí a konzerv nebo připravit jídlo psovi sami a jít cestou tzv. barfu.

Kompletní krmiva jsou velmi oblíbená, protože váš pes dostane vše, co potřebuje a páníček to má bez starostí. Je ale potřeba věnovat dostatek pozornosti výběru granulí, vždy čtěte složení, na prvním místě by rozhodně mělo být maso, naopak granule by měly mít snížený obsah obilovin, nebo být zcela bez nich. Dále vybírejte granule pro malá plemena a nezapomeňte přihlédnout i k životnímu stadiu – štěně, dospělý pes nebo senior.

Pokud se rozhodnete barfovat, tak nejdříve je nutné si nastudovat potřebné informace, protože sestavit vyvážený jídelníček, to není jen tak. Kromě syrového masa budete potřebovat i přílohy a také syrové kosti. Vše seženete ve specializovaných prodejnách. Pro bostonka to nebudou velké porce, takže ani v mrazáku nebude potřeba příliš místa.

V případě trávicích problémů je nejlepší uvařit krůtí nebo kuřecí maso s mrkví a rýží a podávat pejskovi, dokud mu není lépe.

Bostonský teriér

Zdraví

Bostonský teriér patří k tzv. brachycefalickým plemenům, znamená to, že mají krátkou lebku. Právě zkrácený nos způsobuje dýchací problémy (tito psi mají i zúženou průdušnici), a to hlavně v letních měsících, kdy se zástupci těchto plemen nestíhají ochlazovat a může snadno docházet k jejich přehřátí. Z toho důvodu se nedoporučuje v parných dnech podnikat nějaké túry a nebo vyvíjet větší aktivitu. Bostonek je ale pověstný tím, že má rád teplo a vyhledává slunná místa, takže byste jej měli hlídat, aby si sám na slunci neublížil. Dalším typickým znakem jsou velké vypoulené oči, které jsou náchylné na záněty.

Brachycefalická plemena jsou také mnohem více senzitivní na narkózu a hůře se uspávají, v některých případech může dojít až ke smrti zvířete. Pokud máte fenu a plánujete odchovávat štěňata, tak byste měli vědět, že vzhledem ke stavbě těla, kdy je hlavička poměrně velká se častěji přistupuje k císařským řezům, jelikož malé fenky nemají porodní cesty přizpůsobené na velkou hlavičku štěněte. 

Co se týká dědičných onemocnění, tak přestože k uchovnění nejsou žádná vyšetření požadována, tak objevit se může luxace patelly a dědičné oční vady, které mohou vést ke slepotě. Někteří chovatelé své psy testují ve vlastním zájmu, takže si můžete vybrat štěně po testovaných rodičích.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Bostonský teriér musí bydlet v bytě nebo v domě a být na blízku své rodině, bez které by strádal. Je to velmi nenáročný pes, který se hodí i pro začátečníka. Je to citlivý pes, takže i jeho výchova musí být s citem bez agrese. 

Jedná se o brachycefalické plemeno, takže byste ho zejména v letních měsících neměli přetěžovat, aby neměl problémy s dechem. Ovšem snáší teplo lépe než jiná plemena z této skupiny. Bostonek má horko moc rád a nedělá mu problém se „opalovat“ na sluníčku. Páníček tedy musí ohlídat, aby se nepřehříval. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Bostonského teriéra můžete v České republice chovat hned pod dvěma kluby, tím prvním je 1. Boston terrier klub v České republice a druhým pak 1. CZ Yorkshire terrier club. 

Abyste mohli svého pejska nebo fenku uchovnit, tak musí mít průkaz původu FCI, tedy lidově řečeno papíry. Štěňátko proto vybírejte z osvědčené chovatelské stanice. Jestliže máte chovatelský záměr, tak by štěňátko již ve věku dvou měsíců mělo mít předpoklady pro chov a výstavy, což v praxi znamená, že nemá vady proti standardu a pokud se bude i nadále správně vyvíjet, tak nic nebrání jeho uchovnění. 

Pro uchovnění se musíte zúčastnit bonitace, což je speciální klubová akce podobná výstavě, na které je jedinec posouzen odbornou komisí a veškeré jeho odchylky jsou zaznamenány do bonitační karty. Zúčastnit se jí můžete od věku 12 měsíců a odcházíte s výsledkem chovný nebo nechovný. 

Bostonci se mohou zapojit v chovu od ukončeného 14. měsíce věku. U psů není stanovena horní věková hranice, u fen je to 8 let věku. 

Štěňátko Bostonského teriéra

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Bostonský teriér se dá zaměnit s jinými krátkolebými plemeny, a to zejména s francouzským buldočkem, který byl při šlechtění také využit. Neznalí lidé si je mohou na první pohled snadno splést, protože pro ně jsou všechna brachycefalická plemena podobná.

Francouzský buldoček

Francouzský buldoček

Buldoček je bostonkovi na první pohled vzhledově podobný a není se čemu divit, když byl využit při šlechtění tohoto amerického plemene. Buldoček může vážit v rozmezí od 8 do 14 kg, u bostonka je to podobné, ale je rozdělen do 3 hmotnostních rázů. Obě plemena mají krátkou lesklou srst a krátkou lebku. Buldoček může mít jednobarevnou plavou nebo plavou se žíháním, které připomíná tygrování. Dále je také možné zbarvení s bílými znaky/skvrnami, žíhaná se znaky se nazývá strakoš a plavá se znaky je stručně plavá s bílou. Pro bostonka je typické černé, žíhané nebo tulení zbarvení. 

Mops

Mops

Mopsík sdílí s oběma zmiňovanými plemeny stejnou skupinu FCI. Také se jedná o brachycefalické plemeno, ale má kulatější hlavu. Jeho hmotnost je menší a pohybuje se v rozmezí od 6,3 do 8,1 kg. Typické zbarvení je stříbrné, plavé, apricot nebo černé s tmavou maskou a úhořím pruhem, který se táhne od týlního hrbolu k ocasu. Navíc má vysoko nasazený ocásek, který je stočený přes kyčel. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Jedná se o velmi živého a inteligentního psíka s hladkou srstí. Typickým rysem plemene je krátká lebka, tělo je kompaktní, ocas krátký a celkový dojem je vyvážený. Zbarvení je žíhané, černé nebo tulení (tzn. černé s červenavým leskem, který je viditelný na jasném světle) s bílými znaky. Hlava je vzhledem k celému tělu v dobrém poměru. Výraz je inteligentní. Tělo je celkem krátké a kompaktní, končetiny jsou dobře formované a silné, ocas je krátký. Celkový dojem je vyvážený, žádný rys nezpůsobuje proporční nevyváženost. Držení těla je elegantní a lehké. Ideální představitel má krátké tělo s kvadratickou hlavou s výraznými znaky. Feny mají mírně jemnější stavbu těla proti psům. 

Důležité proporce:

Délka končetin je vývažena s délkou trupu, aby byl podtržen kvadratický formát bostonského teriéra. Je to robusní pes, ale není hrubý ani hubený. Celková stavba těla i hmotnost jsou vyvážené.

Pozn. k výšce

Kohoutková výška není standardem stanovena.

Pozn. k hmotnosti Jsou stanoveny tři váhové třídy: pod 15 liber (6,8 kg,), od 15 do 20 liber (6,8–9 kg), více jak 20, ale ne více jak 25 liber (9 až 11,35 kg).
Srst:

Hladká, krátká a lesklá srst s jemnou texturou.

Zbarvení:

Je možné žíhané, černé nebo tulení tzv. seal (což je černá barva s červenavým odleskem na světle) s bílými znaky. Pokud jsou všechny znaky odpovídající, tak je žíhaná barva žádoucí.

Požadované znaky:
bílý pruh na tlamě, bílý znak mezi očima a bílé předhrudí.

Žádoucí znaky:
bílý pruh na tlamě, bílý znak mezi očima a přes hlavu, bílý límec a předhrudí, bílá část nebo celé hrudní končetiny, bílé pánevní končetiny pod hlezny. Pokud jedinec typově odpovídá ideálnímu představiteli plemene, tak by za absenci žádoucích znaků neměl být penalizován.

Pokud u psa převládá bílá barva na hlavě nebo trupu, tak by měly převažovat jiné typické znaky, které tento nedostatek vyváží. 

HLAVA

MOZKOVNA

Lebka:

Kvadratická, má ploché temeno bez vrásek a strmé čelo (obočí). 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černě pigmentovaná, široká a mezi nozdrami je zřetelně vyznačena linie. Nosní dírky jsou dobře otevřené. Tlama je v poměru k lebce krátká, široká, hluboká a hranatá. Nejsou na ní vrásky, jeji délka je menší než šířka a hloubka. Délka tlamy nepřesahuje 1/3 délky celé hlavy. Od stopu až špičce nosu je rovnoběžná s temenem lebky.

Pysky:

Nejsou volné, ale dostatečně hluboké, pokud je tlama zavřená, tak zuby jsou překryty.

 

Čelisti, zuby:

Čelist je hranatá a široká, chrup pravidelný. Skus je klešťový nebo může být předkus.

Líce:

Ploché. 

Oči:

Velké, kulaté a tmavé oči jsou posazené široce. V lebce jsou posazeny kvadraticky. Při pohledu zepředu jsou vnější koutky v úrovní lící. Výraz je pozorný a přátelský, naznačuje vysokou inteligenci. Patří k jedním z nejdůležitějších typických znaků plemene.

Uši:

Malé uši jsou vztyčené přirozeně nebo kupírované v zemích, kde je to povoleno. Měly by být v souladu s tvarem hlavy. 

KRK

Je mírně klenutý a plynule přechází v plece. Elegantně nese hlavu a podtrhuje celkovou vyváženost jedince.

TRUP

Měl by být krátký.

Horní linie:

Rovná.

Hřbet:

Krátký a podtrhuje kvadratičnost těla.

Záď:

Směrem dozadu se mírně zaobluje.

Hrudní koš:

Hrudík je široký a hluboký. Žebra jsou klenutá a dosahují poměrně daleko k bedrům.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Jsou poměrně daleko od sebe, nasazeny v úrovni horní špičky rameních lopatek. Mají rovné kosti. 

Rameno:

Strmé a posazené poměrně dozadu, což způsobuje typický pohyb bostonského teriéra.

Lokty:

Nejsou vybočené ven ani vbočené dovnitř.

Přední nadprstí:

Silné a krátké. Paspárky mohou být odstraněny.

Tlapy hrudních končetin:

Kompaktní, kulaté a malé tlapky, směřují rovně, nejsou vybočené ven ani vbočené dovnitř. Prsty jsou dobře klenuté. Drápky jsou krátké.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Stehna:

Dobře osvalená, silná a korektně nasazená.

Kolena:

S dobrým zaúhlením.

Hlezno:

Krátké, není vybočené ven ani vbočené dovnitř. Hlezenní kloub je dobře vyznačený.

Tlapy pánevní:

Malé kompaktní tlapky s krátkými drápky.

CHODY PSA

Pohyb je přímočarý a jistý, všechny končetiny se pohybují přímo vpřed v jedné linii a mají skvělý rytmus. V každém kroku je skryta elegance a síla. 

OCAS

Krátký ocas je nasazen nízko a postupně se zužuje. Může být rovný nebo stočený. Nesmí být nesen nad horizontální linií. Upřednostňuje se ocas, který nepřesahuje 1/4 vzdálenosti od kořene ke hleznu.

Bostonský teriér

přečteno: 21 706x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...