topovat ověřit
24.06.2014 / 19.05.2024
Kontinentální buldok

Kontinentální buldok

Continental Bulldog
100%
Další pojmenování: nemá
Kontinentální buldok

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Plemena neuznaná
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 928
Země původu: Švýcarsko
Vznik plemene: Počátek 21. století
Průměrná délka života: 9 - 12 roků
Původní využití: Společník, rodinný pes
Využití dnes: Rodinný pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů málopočetných plemen psů

VARIETY PLEMENE Kontinentální buldok

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Toto plemeno je velice mladé, vzniklo na počátku 21. století ve Švýcarsku. Hlavním podnětem k vytvoření nového plemene bylo vydání Evropské úmluvy o chovu a držení domácích zvířat i švýcarský zákon na ochranu zvířat. Obojí hovoří jasně, zakazuje chov zvířat s určitými abnormálními znaky. 

Anglický buldok se svými různými zdravotními komplikace se tak dostal do hledáčku, a proto chovatelka Imelda Angehrnová přistoupila k vývoji nového plemene, které by si zachovalo vlastnosti anglického buldoka, ale mělo by lepší tělesnou stavbu a bylo zdravější. Při šlechtění použila nejen anglické, ale i staroanglické buldoky. 

V roce 2004 došlo k založení prvního klubu kontinentálního buldoka. O 7 let později se plemeno dostalo i pod FCI, ale zatím patří k neuznaným plemenům. Kontinentální buldok je vyhledávaný zejména pro svou povahu a skvělé vlastnosti rodinného psa. Postupně dochází k rozšiřování jeho chovatelské základny.

POVAHA

Kontinentální buldok je přátelské a veselé plemeno, které se hodí jako rodinný pes. Má rád děti a dobře s nimi vychází. Jejich soužití však musí být vždy pod kontrolou rodičů. Děti musí respektovat psa a on se zase správně chovat k nim. 

I když může toto plemeno budit respekt, není to dobrý hlídač. Agresivitu byste u něj hledali těžko. I k cizím bývá přátelský a dokonce má návštěvy velmi rád. Vřelý vztah má i k ostatním psům. U jiných mazlíčků platí, že pokud s nimi vyrůstá od štěněte bývá soužití bezproblémové. 

Buldok je poměrně učenlivý, ale možná byste od něj nečekali, že bude na cvičáku vynikat. Výchova i výcvik musí probíhat důsledně, někteří jedinci mohou být poněkud paličatí, pokud vycítí, že jim to u páníčka projde, tak se budete muset naučit, jak na něj.

POHYB

Většina lidí si pod buldokem představí těžkopádného, udýchaného psa, který je rád, že může odpočívat. Ale kontinentální buldok je pravým opakem. Je nutné napsat, že je velmi přizpůsobivý a dokáže se tak adaptovat na životní styl svého páníčka.

Toto plemeno je aktivní, má rádo procházky a nemusíte se bát s ním vyzkoušet i nějaké kynologické sporty, na které byste si s anglickým buldokem vůbec netroufli. Není to tedy úplný gaučák a rád se svým páníčkem bude podnikat cokoli. Na procházkách se velmí ráa kamarádí s ostatními psy.

PÉČE

Péče o krátkosrstého buldoka nevyžaduje příliš času. Stačit vám bude speciální rukavice nebo gumové hřbílko. Šamponování není nutné, do vany psa dejte v případě, že se ušpiní, nebo pokud se vám zdá, že zapáchá.

Buldok může více slintat než jiná plemena. Na tvorbu zubního kamene není tolik náchylný, ale preventivně můžete podávat doplňky stravy, nebo zuby mechanicky čistit. Pravidelně každý den byste měli kontrolovat oční okolí, pokud tam jsou ospalky, tak je odstraňte. Jednou za čas prohlédněte stav uší, jestliže se vám něco nezdá, poraďte se s veterinárním lékařem.

Poslední kapitolou je péče o drápky, ty je nutné, pokud se samovolně neobrousí, pravidelně zastřihovat, aby nepřerůstaly. Budete na to potřebovat speciální nůžky. Na manipulaci s tlapkami zvykejte svého psa již od štěněte, většina psů je na ně až příliš opatrná.

ZAJÍMAVOSTI

Kontinentální buldok je zajímavý tím, že se jedná o velice mladé plemeno, které vzniklo až nyní ve 21. století. Pochází ze Švýcarska a hlavní snahou zakladatelky bylo zachovat skvělé vlastnosti anglických buldoků, ale zároveň zlepšit jejich stav po zdravotní stránce. V současné době patří tento buldok k neuznaným plemenům FCI, ale stává se stále oblíbenějším a rozšiřuje se také jeho chovatelská základna. 

VÝŽIVA

Kvalitní krmivo je důležité, aby byl pes zdravý a celkově prospíval. Rozhodně byste na něm neměli šetřit. Nejrozšířenější je krmení granulemi, ale máte i další možnost a tou je barfování. U buldoka si dávejte pozor na dodržování krmné dávky, aby vám netloustnul. 

Pokud budete krmit granulemi, tak si vždy přečtěte složení a vybírejte takové granule, které mají vyšší obsah masa a méně obilovin, nebo jsou zcela bez nich. Granule jsou většinou rozděleny podle velikostí psů a také podle životního stadia. Takže se orientujte konkrétně podle svého pejska. Krmivo pro juniory můžete podávat do věku cca 15 měsíců. 

Barfování je oblíbený způsob krmení, kdy psovi podáváte syrové maso, kosti, přílohy a potřebné doplňky. Je náročnější v tom, že jednotlivé krmné dávky si připravujete sami a musíte si předtím vše nastudovat, aby váš pes dostal všechno, co potřebuje. 

Zdraví

Kontinentální buldok může mít problém s pohybovým aparátem, o čemž svědčí i povinnost vyšetření na dysplazii loketního a kyčelního kloubu při uchovnění. Doporučujeme se při koupi štěněte vždy o výsledky v rodokmenu zajímat. Je vhodné ve štěněčím věku psa nepřetěžovat a podávat kloubní výživu jako doplněk stravy, podpoříte tak namáhaný pohybový aparát.

Kontinentální buldok byl šlěchtěn z anglického buldoka a hlavní snahou bylo omezení zdravotních problémů tohoto plemene, ale zachování skvělých vlastností. Proto je toto nové plemeno poměrně zdravé a nevyskytují se u něj nemoci, které bychom od jiných plemen neznali.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Kontinentální buldok může bydlet v bytě i domku se zahradou. Vzhledem ke krátké srsti a kontaktní povaze se však vůbec nehodí pro pobyt v kotci. Pelech by měl mít někde uvnitř domu vám na blízku. 

Počítejte s tím, že každou návštěvu bude radostně vítat, tak na to nově příchozí přípravte. Buldok není náročný na výchovu, ani výcvik, a proto si ho může pořídit i začátečník.

Jedná se o plemeno se zkrácený čumákem, ale ne tolik jako např. anglický buldok. Ani při rychlejším pohybu by se neměl hlasitě dýchat, ale v létě ho chraňte před přehřátím a nedovolte mu při velkém horku vyvíjet přílišnou aktivitu.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Podmínky chovnosti stanovuje v ČR Klub málopočetných plemen psů. Prvním předpokladem je vlastnictví psa s průkazem původu FCI. Když si vybíráte štěně, měli byste již vědět, že to budete chtít dotáhnout až k uchovnění, protože vámi vybraný jedinec nesmí mít vylučující vady definované standardem. 

Zúčastnit se musíte bonitace (od věku 12 měsíců), což je speciální klubová akce, na které je pes odborně posouzen tříčlennou komisí a jsou zaznamenány veškeré odchylky od standardu. Absolvovat musíte také výstavu vyššího typu (na které se zadává titul CAC) od třídy mladých a nejhůře může váš pes obdržet známku velmi dobrá. 

Zdravotně se požadují dvě vyšetření, a to na dysplazii loketních (DLK) a kyčelních kloubů (DKK). U DKK je maximální možný výsledek pro připuštění do chovu 3/3 a u DLK je to 1/1. Z chovu je vyloučen jedinec, kterému chybí více jak 5 zubů typu P a M.

Po uchovnění je aktivní zapojení do chovu možné od věku 15 měsíců. U fen je stanovena horní věková hranice a tou je 8. rok věku. V jednom kalendářním roce může fena odchovat pouze 1 vrh a celý svůj život pak maximálně 4 vrhy.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Kontinentální buldok je velice mladé plemeno, a proto je možné, že ho lidé tolik neznají. Stává se ovšem stále oblíbenějším. Zaměnit se dá jak s anglickým, tak i americkým buldokem. Jako další plemeno záměny uvádíme německého boxera.

Americký bulldog

Americký bulldog

Americký buldok je uznán Mezinárodní kynologickou federací a byl vyšlechtěn jako pracovní plemeno. Kohoutková výška má větší rozptyl, u psů je to 56 až 71 cm a u fen 43 až 66 cm. Váha potom odpovídá výšce. Měl by tedy být větší než kontinentální buldok.Jedinci tohoto plemene jsou vždy dobře osvalení. Zbarvení by mělo být alespoň z 50 % bílé, pes může být i zcela bílý nebo se skvrnami v libovolném odstínu žíhané či hnědé. 

Anglický buldog

Anglický buldog

Anglický buldok je původní plemeno, ze kterého jak americký, tak kontinentální buldok vycházejí. Je to podsaditý pes, široké a nízké postavy. Na rozdíl od kontinentálního buldoka je uznán FCI a patří do skupiny dvě. Standardem je stanovena pouze hmotnost u psů na 25 kg a u fen je to 23 kg. Srst má krátkou a jemnou, zbarvení je možné jednobarevné nebo jednobarevné s černou maskou. Barvy jsou pak žíhaná, červená, plavá, žlutohnědá, bílá a strakoš. Kontinentální buldok má sice podobnou hmotnost ale je rozhodně vyšší. Má spíše atletickou postavu a není tolik těžkopádný jako právě anglický buldok. Navíc i při rychlejším pohybu dýchá potichu.

 

Německý boxer

Německý boxer

Jako poslední plemeno záměny uvádíme německého boxera, tak je uznaný Mezinárodní kynoligckou federací. Kohoutková výška u psů je 57 až 63 cm a hmotnost nad 30 kg, u fen pak 53 až 59 cm a hmotnost nad 25 kg. Boxer je tedy větší než buldok. Barvu srsti má žlutou (v různých odstínech od světle žluté až po jelení červeň). Maska je černá. Další možností zbarvení je žíhaná. Obě plemena mají zřetelný předkus a patří k tzv. brachycefalickým psům s krátkým čumákem.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Středně velký, krátkosrstý, atletický a téměř kvadratický pes typu buldoka. Přestože má silnou stavbu těla, tak je dobře pohyblivý a vytrvalý, při rychlejším běhu by měl stále dýchat potichu. Podle velikosti se jeho hmotnost pohybuje v rozpětí 20 až 30 kg. Pohlavní dimorfismus je vyjádřený. 

Důležité proporce:

Výška zátylku vzhledem k hloubce hrudníku je v poměru 2 : 1.
Výška zátylku vzhledem k délce těla je v poměru 1 : 1,2.
Výška zátylku vzhledem k délce těla (od kohoutku po kořen ocasu) je v poměru 1 : 1.

Tyto proporce jsou uvedeny jako vodítko, ale nejdůležitější je vždy celkový dojem a zachování buldočího typu. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 42–46 cm tolerance: +4 cm, -2 cm
fenky: 40–44 cm tolerance: +4 cm, -2 cm
Pozn. k hmotnosti Hmotnost se pohybuje v rozmezí 20 až 30 kg.
Srst:

Krycí srst je hustá, krátká a lesklá, není štětinatá. Spodní srst je hustá, krátká a jemná. Pokud podsada chybí, nevadí to. 

Zbarvení:

Povoleny jsou všechny barvy, ale musí je doprovázet černě pigmentovaný nos. Žádoucí není modrá barva. Zbarvení je možné jednobarevné, žíhané nebo kombinované s bílou, s nebo bez černé masky. Znaky nemusejí být pravidelné. 

Kůže:

Elastická, netvoří se vrásky na těle ani na nohách. 

HLAVA

Objem hlavy měřený pod ušima by neměl přesáhnout výšku zátylku o více jak 15 %. Při pohledu zepředu je hlava přibližně kvadratická. Jařmové oblouky jsou lehce vyklenuty. 

MOZKOVNA

Čelo je ploché až lehce vypouklé. Vrásky na čele nejsou příliš výrazné.

Čelová rýha:

Od stopu probíhá široká a plochá vráska až do středu lebky. 

Stop:

Zjevný, ale není hluboký. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je široká s velkými a dobře otevřenými nosními dírkami. Čumák je černě pigmentovaný. Tlama je široká, zepředu je kvadratická. Hřbet nosu je rovný, není skloněný, ani vyboulený. Tlama je vzhledem k celkové délce hlavy v poměru 1 : 3 a toleruje se 1 : 4. Po obou stranách hřbetu nosu nejsou příliš silné vrásky. Dolní čelist i brada jsou široké a hranaté. Pokud má pes zavřenou tlamu, tak nejsou vidět zuby ani jazyk. Brada je zřetelná a vepředu ji nezakrývají horní pysky. 

Pysky:

Silné s komplexní a uzavřenou pigmentací na okraji. Na boku horní pysky překrývají spodní čelist. Spodní pysky jsou přiléhající. 

Čelisti, zuby:

Zubní lišty v obou čelistech jsou rovné a paralelní. Zuby jsou silné, dobře vyvinuté a pravidelně stavěné řezáky jsou umístěny mezi široko od sebe umístěnými špičáky. Toleruje je absence P1, na M3 není brán zřetel. Ideální je chrup v plném počtu. Skus je střední předkus.

Líce:

Tváře jsou při lehkém prohnutí dobře zakulacené a napjaté. 

Oči:

Kulaté oči jsou daleko od sebe a směřují dopředu. Nejsou vystouplé ani vpadlé. Pokud se pes dívá rovně dopředu, tak by nemělo být vidět bělmo. Duhovka je zbarvena tmavě hnědě.

Víčka:

Dobře přilehlá a plně pigmentovaná. 

Uši:

Malé, tenké a vysoko nasazené. Jejich nasazení tvoří v horní linii lebky přímku. Uši mohou být růžicové nebo sklopené. Ostatní tvary uší jsou vnímány jako chybné. 

Růžicové uši jsou na zadní straně skládané dovnitř a položené dozadu. Přední kraj ucha přepadává ven a dozadu, vnitřní část ucha je částečně viditelná. 

Sklopené uši jsou i při zvýšené pozornosti sklopené dopředu. Špička ucha je ve výšce vnějšího koutku oka. V klidu přiléhají po boku hlavy. 

KRK

Silný a krátký, ale ne tak krátký, aby to vypadalo, že hlava sedí hned na ramenech. Je povoleno malé množství vrásek v okolí hrdla. Linie týlu je dobře vypouklá. 

TRUP

Zátylek je mírně vyšší než bederní část. Délka těla vzhledem k výšce je v poměru 1,2 : 1.

Horní linie:

Záda jsou silná, krátká a ideálně rovná. Jejich délka od krku ke kořeni ocasu je stejná jako výška v zátylku. 

Bedra:

Při pohledu seshora jsou bedra mírně užší než hrudník. Zadek je lehce skloněný. 

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký, sahá až k loktům a ideálně odpovídá polovině výšky v zátylku. Hrudní koš je rozměrný a směrem dozadu se lehce rozšiřuje. Žebra jsou vypouklá. 

Břicho a slabiny:

Břicho je mírně vtažené. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Zepředu jsou končetiny rovné, silné a robustní. 

Rameno:

Šikmé, široké a dobře osvalené. Lopatka pevně přiléhá k hrudnímu koši. 

Nadloktí:

Paže dobře přiléhají k tělu a k lopatce mají dobrý úhel. 

Lokty:

Pevně přiléhají k tělu. 

Přední nadprstí:

Nárt je silný a krátký. Při pohledu ze strany je lehce šikmý. 

Tlapy hrudních končetin:

Dobře semknuté, vypouklé, nevybočují ven, ani nevbočují dovnitř. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Mají silné kosti a jsou dobře osvalené. 

Kolena:

Dobré úhlení, nevybočují ven a při pohledu zezadu jsou paralelní. 

Hlezno:

Dobrý úhel, nevybočuje ven, ani dovnitř. 

Tlapy pánevní:

Dobře vypouklé, silné a rovně postavené. 

CHODY PSA

Pohyby jsou volné a pravidelné, stejně jako chod, krok je vydatný. 

OCAS

Silný a postupně ke špičce se ztenčuje, je nasazený hluboko. Je hustě osrstěný, ale bez třásní. Ideálně sahá až ke hleznům. Je rovný nebo lehce ohnutý. V klidu visí volně dolů, při pohybu je zvednutý, ale není stočený přes záda. 

přečteno: 11 794x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...