logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné pro lidi, kteří vědí, co péče o psa obnáší a ideálně mají již předešlou zkušenost s výchovou či výcvikem.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno je možné chovat i v bytě, ale musíte počítat s častějším úklidem a dopřát mu dostatek pohybu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tohoto psa můžete přes den nechat venku na zahradě a vlastní boudou nepohrdne, ale bydlet by měl doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Tento pes se pro alergiky nehodí.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes snáší zimu špatně, při venčení v chladném počasí potřebuje oblékat.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno nesnáší teplé počasí příliš dobře.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se učí dobře.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes rád žvýká, proto byste v jeho dohledu neměli nechávat věci, které jsou pro vás důležité a naopak mu poskytněte dost hraček.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

U toho psa není lovecký pud příliš silný.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes štěká celkem hodně, ale důslednou výchovou to jde zvládnout.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes zbožňuje veškeré hry a je skvělým parťákem pro každou špatnost.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná pouze v období výměny srsti, ale jen málo.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Tento pes slintá hodně.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Toto plemeno nevyžaduje speciální péči.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tento pes může snadno onemocnět

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je v dospělosti středně velké.

Německý boxer

Německý boxer

Deutscher Boxer
Další pojmenování: german boxer, boxer, BOX

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce 2 - Molossoidní plemena (dogovití psi)
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 144
Of. zkratka plemene v ČR: BOX
Země původu: Německo
Vznik plemene: 19. století
Původní využití: lovecký pes, hlídací pes, boj s býky
Využití dnes: Rodinný pes, Domácí mazlíček, Aktivní pes, Služební pes, Hlídací pes
Kluby v ČR:

Boxer klub ČR (BK ČR)

VARIETY PLEMENE NĚMECKÝ BOXER

U tohoto plemene se nevyskytují různorodé variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Již v dávné minulosti, okolo počátku našeho letopočtu, se počínala primárně formovat tradiční dogovitá a molossoidní plemena psů. Ta jsou dnes reprezentována plemeny jako je anglický mastif či bordeauxská doga. Řada příbuzných plemen včetně boxera se ovšem vytvářela až v rámci druhé vývojové vlny podstatně později, ve středověku. Právě v té době byl během lovů divokých prasat a vysoké zvěře, ale také při zápasech s býky, používán pes, jenž měl mezi předky i starověká válečná a lovecká plemena z dalekých krajin na východě. Bylo pro něj používáno obecné označení býkohryz (bullenbeisser). Při lovu zadrželi silným úchopem zvěř až do příchodu lovce. Tito psi sloužili také jako drsní poháněči neposlušného dobytka. Výskokem na jejich krk a způsobením značné bolesti je přiměli k pohybu.

V průběhu 19. století byl býkohryz křížen s dalšími plemeny typu buldoka. Tak postupně vznikl německý boxer, který byl poprvé představen na výstavě v roce 1896 ve své rodné vlasti, Německu. Tehdejší boxer byl více podobný buldokovi. Byl ještě podstatně menší, nižší, postavy, vyznačoval se celkově hrubším exteriérem než dnešní německý boxer. Z hlediska zbarvení osrstění inklinovala původní varianta více k bílému zbarvení. V roce 1896 byl v Mnichově rovněž založen německý chovatelský klub boxerů (Deutscher Boxer Klub), který se zasloužil o první standard plemene. Od roku 1926 je německý boxer plně uznávaným služebním psem v mezinárodním měřítku.

POVAHA

Exteriérově naprosto nepřehlédnutelný německý boxer se může pochlubit ryzí a vytříbenou povahou. Jedná se o značně inteligentního, skvělého společníka, jenž dokáže rozptýlit chmury svého majitele jediným pohledem. Mnozí chovatelé ho označují za klauna a právě jeho schopnost nezkazit žádnou legraci, kterou si boxer zachovává do vysokého stáří, považují za jeden z největších kladů tohoto plemene. Německý boxer je zdravě sebevědomý, zvídavý, oddaný, aktivní a hravý pes, který miluje děti. Je spolehlivým hlídačem. Při výcviku je poněkud obtížné udržet jeho pozornost, německý boxer dokáže být roztěkaný, dospívá dlouho, a je proto třeba se obrnit trpělivostí a najít si k němu během výcviku tu správnou cestu. Naučit se některé cviky mu někdy trvá déle, ale později jiné psy postupně dohání a většinou předčí. Po absolvování odpovídajícího výcviku dokáže být pilným, vysoce ukázněným a klidným služebním psem.

POHYB

Německý boxer vyžaduje velké množství pohybové aktivity, adekvátní jeho síle, temperamentu a hravosti. Je vhodný do rukou aktivního chovatele, který je ideálně sportovně založený a otevřený možnostem společného vyžití ve formě psích sportů jako je agility. Skvělou aktivitou je i bikejöring či dogdancing. Pokud není německý boxer dostatečně zaměstnán a značně strádá, může se zejména ve štěněčím věku zabavit po svém formou pro chovatele nepříliš zábavnou, a totiž poškozováním interiéru či zahrady. Tímto chováním neventiluje škodolibě vzdor, pouze dává volný průchod své velké potřebě nějaké činnosti. V případě opomíjení pravidelných denních procházek může mít sklony k toulání. Díky své hravosti i v pokročilém věku je někdy německý boxer značně prudký, takže při své velikosti občas působí poněkud jako slon v porcelánu.

PÉČE

Německý boxer by neměl být chován mimo dům, neboť nesnáší dobře velký chlad a mohl by relativně lehce prochladnout. Nesvědčí mu ani horké počasí, ve kterém musí mít vždy zajištěn přístup do stínu. Při zajištění dostatku pohybu je vhodný i do bytu.

Srst tohoto psa nevyžaduje žádnou speciální péči, postačí občasné prokartáčování. Avšak v období línání je třeba vyčesávat uvolněnou srst denně. Pravidelně kontrolujeme uši psa, zda nedošlo k jejich znečištění a v případě potřeby je vyčistíme speciálním přípravkem k tomuto účelu určeným, abychom minimalizovali riziko vzniku ušního zánětu.

ZAJÍMAVOSTI

Německý boxer zazářil na poli českého filmu, i když v poněkud negativní úloze. V komedii „Jáchyme, hoď ho do stroje“ vystupuje boxer Gregor (vlastním jménem Andy), notně zhýčkaný od své paničky. Hlavní hrdina v nezapomenutelném podání Luďka Soboty s rozmazleným Gregorem bojuje o místo v pohodlné posteli a absolvuje po jeho boku nepříliš idylické procházky, které mu komplikují rande s vysněnou milovanou.

Svou unikátností učaroval německý boxer i mnoha celebritám. U nás je coby vášnivá chovatelka boxerů známá především Dagmar Havlová, která v současnosti vlastní již čtvrtého boxera v řadě. Své čtvrté štěně tohoto plemene dostala v roce 2012 poté, co o rok dříve pochovala po dlouhé nemoci milovanou fenku boxera Almu.

VÝŽIVA

V době vývinu psa je třeba zajistit potřebnou výživu pro optimální růst a náležitý vývoj všech orgánů, svalů a kosterní soustavy. Existuje několik možností, jaké krmivo pro psa zvolit. V případě přípravy domácí stravy hrozí riziko nevyvážené potravy, konzervované krmivo pro změnu obsahuje značné množství vody. Nejvíce chovatelů tak v dnešní době volí nejjednodušší a nejjistější cestu optimální psí stravy, kterou představuje kvalitní granulované krmivo. Podávání superprémiového krmiva zajistí rovnoměrný vývoj štěněte a následně dostatečný přísun živin a energie pro dospělého psa.

Na trhu jsou dokonce krmiva od špičkových značek, vyvinutá přímo pro zástupce tohoto plemena, rozdělená na základě věku psa (krmivo pro psy ve věku dvou až patnácti měsíců a krmivo pro dospělé psy). Speciální krmivo pro německé boxery obsahuje vyvážený podíl bílkovin, potřebných pro zdravé svaly a klouby psa i látky zajišťující dobrou funkci srdečního svalu. V neposlední řadě jsou granule tohoto typu tvarově uzpůsobeny na míru pro jedinečně tvarované čelisti boxera pro snadnou konzumaci.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 12 let

Je třeba se vyvarovat prochladnutí psa, na které je poněkud náchylný. U německého boxera byla zaznamenána spondylóza, degenerace meziobratlových kloubů, přičemž v pokročilé fázi této choroby může pes zcela ochrnout. V současné době je výskyt spondylózy veterinárně kontrolován a je značná snaha o eliminaci choroby v rámci chovu. Mezi další zaznamenané choroby patří srdeční a nádorová onemocnění, dysplazie kyčelního, ramenního či loketního kloubu, epilepsie, oční onemocnění, kožní onemocnění, dýchací obtíže.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Podmínky uchovnění

K uchovnění mohou být označeni jako způsobilí pouze psi s průkazem původu, kteří jsou starší 18-ti měsíců, fena získala na některé z klubových či speciálních výstav ocenění nejhůře dobré, pes velmi dobré, oba splnili úspěšně podmínky bonitace, mají rentgen na spondylózu páteře po dosažení věku nejméně 14-ti měsíců a alespoň jeden z nich má úspěšně složenou zkoušku z výkonu dle předpisu.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Americký buldok

Německý boxer -

Německý boxer je vzhledově natolik výjimečný a specifický, že si jej v podstatě nelze snadno splést s jiným psím plemenem. Dílčí podobnosti vykazuje pouze s úzce příbuznými plemeny typu buldoka. Z hlediska stavby postavy je do jisté míry zaměnitelný s americkým buldokem, který je značně osvalený. V obličejové části jsou však patrné zřetelné rozdíly. Proporce tváře pravého německého boxera jsou zkrátka naprosto unikátní a jedinečné.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Hladkosrstý boxer se vyznačuje celkově harmonickým vzhledem, který zahrnuje krátkou, podsaditou, proporcionálně pravidelně formovanou, kvadratickou stavbu těla. Jeho tělo je středního vzrůstu, velmi dobře osvalené. Boxer se pohybuje svižně, ušlechtile a s živoucí silou, avšak zároveň vyrovnaně, nikoliv příliš lehce či naopak těžkopádně.

Důležité proporce:

Části těla musí být v předepsaném poměru na základě těchto kriterií:

Poměru délky hřbetu nosu a temene hlavy musí činit 1:2, přičemž měření se provádí vnitřního koutku oka k týlnímu hrbolu.

Trup je kvadratický. Délka trupu by se přitom měla shodovat s výškou psa v kohoutku.

Hloubka hrudníku dosahuje hodnoty stejné jakou tvoří polovina výšky psa v kohoutku. Hrudník končí až v úrovni loktů.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 60 cm    tolerance: +3 cm, -3 cm
fenky: 56 cm    tolerance: +3 cm, -3 cm
Hmotnost:
psi:30 kg
fenky: 25 kg
Pozn. k hmotnosti:
Uvedena je spodní hranice minimální hmotnosti psa s kohoutkovou výškou cca 60 cm a feny cca 56 cm.
Srst:

Krátkého vzrůstu, lesknoucí se, hladká a přilehlá

Zbarvení:

Žluté nebo žíhané. V případě žlutého zbarvení srsti je povolena různá intenzita zbarvení, od jasných odstínů k výrazně sytějším (tzv. jelení červeň). Typická je tmavá obličejová maska. Odznaky v bílé barvě jsou povoleny, neměly by však pokrývat více než třetinu povrchu těla (nesmí se jednat o nedostatečnost pigmentu).

Kůže:

Pružná, avšak suchá

HLAVA

Specifického výrazu, v adekvátním poměru ke zbytku těla, v oblasti čenichu maximálně mohutné a značné šíře. Stěžejní pro požadovaný vzhled je přitom vyvážený poměr mezi velikostí tlamy a mozkovny. V klidovém stavu bez vrásek, jejich náznak je patrný ve směru od kořene nosu dolů. V případě větší pozornosti psa se na temeni hlavy vrásky objevují.

MOZKOVNA

Ideálně úzká, lehce klenutá, hranatého tvaru

Čelová rýha:

Slabý náznak. Přílišná hloubka mezi očima není žádoucí.

Stop:

Nápadný. Příliš vmáčknutý či spadavý hřbet nosu není žádoucí.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Značně vyvinutá, a to ve všech směrech. Nesmí však být extrémně krátká, plochá, štíhlá ani špičatá. Tvar tlamy má stěžejní vliv na vlastnosti čelistí, pysků a řezáků. Brada, jež je tvořena částí dolní čelisti zahnuté nahoru a dolním pyskem v téže partii, musí být zřetelná, avšak bez přílišného přečnívání přes horní pysk.

Pysky:

Charakter pysků se podílí na celkovém tvaru tlamy. Pysky jsou zřetelně rozdělené, horní pysk je dobře vyvinutý a masitý, nesou ho dolní špičáky. V přední linii tlamy jsou okraje horního a dolního pysku přilehlé.

Čelisti, zuby:

Spodní čelist přesahující přiměřeně přes horní, s lehkým stočením směrem vzhůru. Řezáky rovnoměrně rozložené, nejsou viditelné, pokud je tlama zavřená. Špičáky v dostatečné, pokud možno co největší vzdálenosti od sebe, adekvátní délky. Charakteristický je pro boxera předkus.

Líce:

Kopírují tvarem statné čelisti, avšak nevystupují nikterak výrazně, plynule přecházejí v čenichovou partii.

Oči:

Tmavého zbarvení, jiskrné, s inteligentním výrazem. Nejsou vystouplé ani zapadlé.

Víčka:

S tmavými okraji

Uši:

Dříve kupírovány, v současnosti ponechávány v původním stavu. Jsou posazeny vysoko a ve velké vzdálenosti od sebe. Pokud je pes v klidu, uši jsou přilehlé k lícím, u psa ve střehu spadají uši dopředu a vytváří se na nich jasně viditelná vráska.

KRK

Výrazně dlouhý, ladně klenutý, spíše kulatý, mohutný a dobře osvalený

TRUP

Kvadratický

Kohoutek:

Jasně vyznačen

Hřbet:

Krátký a rovný, velmi svalnatý, značné šíře a pevnosti

Záď:

Tato partie je široká, s plochým klenutím, patrný je jemný sklon

Předhrudí:

Solidně vyvinuté

Břicho a slabiny:

Břicho je vtažené

Spodní linie:

Ladným obloukem směřující vzad

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné, rovnoběžně umístěné, oplývají silnými kostmi

Plece:

Výrazné délky, šikmé. Bez nadměrného osvalení

Nadloktí:

S lopatkou tvoří pravý úhel, výrazné délky

Lokty:

Nejsou přilehlé k hrudníku, avšak ani příliš odstáté

Zápěstí:

Klouby výrazné a silné

Předloktí:

Ve svislém postavení

Tlapy hrudních končetin:

Spíše malé a uzavřené, kulatého tvaru, obdařené silnými polštářky

PÁNEVNÍ KONČETINY

Značně svalnaté, vyrýsované. Zezadu rovné

Stehna:

Široká a zároveň dlouhá

Kolena:

Svírají s kyčelními klouby co nejvíce tupý úhel

Hlezno:

Robustní, zřetelně vyznačené

Tlapy pánevní:

Delší než přední, rovněž uzavřené, obdařené silnými polštářky

CHODY PSA

Pro německého boxera je typický ušlechtilý, vitální a silný pohyb.

OCAS

Výše nasazený a nošený zpříma

přečteno: 9 217x