topovat ověřit
10.01.2024 / 25.04.2024
Německý boxer

Německý boxer

Deutscher Boxer
80%
Další pojmenování: german boxer, boxer, BOX
Německý boxer

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce 2 - Molossoidní plemena (dogovití psi)
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 144
Of. zkratka plemene v ČR: BOX
Země původu: Německo
Vznik plemene: 19. století
Průměrná délka života: 10 - 12 roků
Původní využití: Lovecký pes, hlídací pes, boj s býky
Využití dnes: Hlídací pes, Služební pes, Aktivní pes, Domácí mazlíček, Rodinný pes
Kluby v ČR:

Boxer klub ČR (BK ČR)

VARIETY PLEMENE Německý boxer

U tohoto plemene se nevyskytují různorodé variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Již v dávné minulosti, okolo počátku našeho letopočtu, se počínala primárně formovat tradiční dogovitá a molossoidní plemena psů. Ta jsou dnes reprezentována plemeny jako je anglický mastif či bordeauxská doga. Řada příbuzných plemen včetně boxera se ovšem vytvářela až v rámci druhé vývojové vlny podstatně později, ve středověku. Právě v té době byl během lovů divokých prasat a vysoké zvěře, ale také při zápasech s býky, používán pes, jenž měl mezi předky i starověká válečná a lovecká plemena z dalekých krajin na východě. Bylo pro něj používáno obecné označení býkohryz (bullenbeisser). Při lovu zadrželi silným úchopem zvěř až do příchodu lovce. Tito psi sloužili také jako drsní poháněči neposlušného dobytka. Výskokem na jejich krk a způsobením značné bolesti je přiměli k pohybu.

V průběhu 19. století byl býkohryz křížen s dalšími plemeny typu buldoka. Tak postupně vznikl německý boxer, který byl poprvé představen na výstavě v roce 1896 ve své rodné vlasti, Německu. Tehdejší boxer byl více podobný buldokovi. Byl ještě podstatně menší, nižší, postavy, vyznačoval se celkově hrubším exteriérem než dnešní německý boxer. Z hlediska zbarvení osrstění inklinovala původní varianta více k bílému zbarvení. V roce 1896 byl v Mnichově rovněž založen německý chovatelský klub boxerů (Deutscher Boxer Klub), který se zasloužil o první standard plemene. Od roku 1926 je německý boxer plně uznávaným služebním psem v mezinárodním měřítku.

POVAHA

Exteriérově naprosto nepřehlédnutelný německý boxer se může pochlubit ryzí a vytříbenou povahou. Jedná se o značně inteligentního, skvělého společníka, jenž dokáže rozptýlit chmury svého majitele jediným pohledem. Mnozí chovatelé ho označují za klauna a právě jeho schopnost nezkazit žádnou legraci, kterou si boxer zachovává do vysokého stáří, považují za jeden z největších kladů tohoto plemene. Německý boxer je zdravě sebevědomý, zvídavý, oddaný, aktivní a hravý pes, který miluje děti. Je spolehlivým hlídačem. Při výcviku je poněkud obtížné udržet jeho pozornost, německý boxer dokáže být roztěkaný, dospívá dlouho, a je proto třeba se obrnit trpělivostí a najít si k němu během výcviku tu správnou cestu. Naučit se některé cviky mu někdy trvá déle, ale později jiné psy postupně dohání a většinou předčí. Po absolvování odpovídajícího výcviku dokáže být pilným, vysoce ukázněným a klidným služebním psem.

POHYB

Německý boxer vyžaduje velké množství pohybové aktivity, adekvátní jeho síle, temperamentu a hravosti. Je vhodný do rukou aktivního chovatele, který je ideálně sportovně založený a otevřený možnostem společného vyžití ve formě psích sportů jako je agility. Skvělou aktivitou je i bikejöring či dogdancing. Pokud není německý boxer dostatečně zaměstnán a značně strádá, může se zejména ve štěněčím věku zabavit po svém formou pro chovatele nepříliš zábavnou, a totiž poškozováním interiéru či zahrady. Tímto chováním neventiluje škodolibě vzdor, pouze dává volný průchod své velké potřebě nějaké činnosti. V případě opomíjení pravidelných denních procházek může mít sklony k toulání. Díky své hravosti i v pokročilém věku je někdy německý boxer značně prudký, takže při své velikosti občas působí poněkud jako slon v porcelánu.

PÉČE

Německý boxer by neměl být chován mimo dům, neboť nesnáší dobře velký chlad a mohl by relativně lehce prochladnout. Nesvědčí mu ani horké počasí, ve kterém musí mít vždy zajištěn přístup do stínu. Při zajištění dostatku pohybu je vhodný i do bytu.

Srst tohoto psa nevyžaduje žádnou speciální péči, postačí občasné prokartáčování. Avšak v období línání je třeba vyčesávat uvolněnou srst denně. Pravidelně kontrolujeme uši psa, zda nedošlo k jejich znečištění a v případě potřeby je vyčistíme speciálním přípravkem k tomuto účelu určeným, abychom minimalizovali riziko vzniku ušního zánětu.

ZAJÍMAVOSTI

Německý boxer zazářil na poli českého filmu, i když v poněkud negativní úloze. V komedii „Jáchyme, hoď ho do stroje“ vystupuje boxer Gregor (vlastním jménem Andy), notně zhýčkaný od své paničky. Hlavní hrdina v nezapomenutelném podání Luďka Soboty s rozmazleným Gregorem bojuje o místo v pohodlné posteli a absolvuje po jeho boku nepříliš idylické procházky, které mu komplikují rande s vysněnou milovanou.

Svou unikátností učaroval německý boxer i mnoha celebritám. U nás je coby vášnivá chovatelka boxerů známá především Dagmar Havlová, která v současnosti vlastní již čtvrtého boxera v řadě. Své čtvrté štěně tohoto plemene dostala v roce 2012 poté, co o rok dříve pochovala po dlouhé nemoci milovanou fenku boxera Almu.

VÝŽIVA

V době vývinu psa je třeba zajistit potřebnou výživu pro optimální růst a náležitý vývoj všech orgánů, svalů a kosterní soustavy. Existuje několik možností, jaké krmivo pro psa zvolit. V případě přípravy domácí stravy hrozí riziko nevyvážené potravy, konzervované krmivo pro změnu obsahuje značné množství vody. Nejvíce chovatelů tak v dnešní době volí nejjednodušší a nejjistější cestu optimální psí stravy, kterou představuje kvalitní granulované krmivo. Podávání superprémiového krmiva zajistí rovnoměrný vývoj štěněte a následně dostatečný přísun živin a energie pro dospělého psa.

Na trhu jsou dokonce krmiva od špičkových značek, vyvinutá přímo pro zástupce tohoto plemena, rozdělená na základě věku psa (krmivo pro psy ve věku dvou až patnácti měsíců a krmivo pro dospělé psy). Speciální krmivo pro německé boxery obsahuje vyvážený podíl bílkovin, potřebných pro zdravé svaly a klouby psa i látky zajišťující dobrou funkci srdečního svalu. V neposlední řadě jsou granule tohoto typu tvarově uzpůsobeny na míru pro jedinečně tvarované čelisti boxera pro snadnou konzumaci.

Zdraví

Průměrná délka života: 12 let

Je třeba se vyvarovat prochladnutí psa, na které je poněkud náchylný. U německého boxera byla zaznamenána spondylóza, degenerace meziobratlových kloubů, přičemž v pokročilé fázi této choroby může pes zcela ochrnout. V současné době je výskyt spondylózy veterinárně kontrolován a je značná snaha o eliminaci choroby v rámci chovu. Mezi další zaznamenané choroby patří srdeční a nádorová onemocnění, dysplazie kyčelního, ramenního či loketního kloubu, epilepsie, oční onemocnění, kožní onemocnění, dýchací obtíže.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Podmínky uchovnění

K uchovnění mohou být označeni jako způsobilí pouze psi s průkazem původu, kteří jsou starší 18-ti měsíců, fena získala na některé z klubových či speciálních výstav ocenění nejhůře dobré, pes velmi dobré, oba splnili úspěšně podmínky bonitace, mají rentgen na spondylózu páteře po dosažení věku nejméně 14-ti měsíců a alespoň jeden z nich má úspěšně složenou zkoušku z výkonu dle předpisu.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Americký bulldog

Americký bulldog

Německý boxer je vzhledově natolik výjimečný a specifický, že si jej v podstatě nelze snadno splést s jiným psím plemenem. Dílčí podobnosti vykazuje pouze s úzce příbuznými plemeny typu buldoka. Z hlediska stavby postavy je do jisté míry zaměnitelný s americkým buldokem, který je značně osvalený. V obličejové části jsou však patrné zřetelné rozdíly. Proporce tváře pravého německého boxera jsou zkrátka naprosto unikátní a jedinečné.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Hladkosrstý boxer se vyznačuje celkově harmonickým vzhledem, který zahrnuje krátkou, podsaditou, proporcionálně pravidelně formovanou, kvadratickou stavbu těla. Jeho tělo je středního vzrůstu, velmi dobře osvalené. Boxer se pohybuje svižně, ušlechtile a s živoucí silou, avšak zároveň vyrovnaně, nikoliv příliš lehce či naopak těžkopádně.

Důležité proporce:

Části těla musí být v předepsaném poměru na základě těchto kriterií:

Poměru délky hřbetu nosu a temene hlavy musí činit 1:2, přičemž měření se provádí vnitřního koutku oka k týlnímu hrbolu.

Trup je kvadratický. Délka trupu by se přitom měla shodovat s výškou psa v kohoutku.

Hloubka hrudníku dosahuje hodnoty stejné jakou tvoří polovina výšky psa v kohoutku. Hrudník končí až v úrovni loktů.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 60 cm tolerance: +3 cm, -3 cm
fenky: 56 cm tolerance: +3 cm, -3 cm
Hmotnost:
psi 30 kg
fenky: 25 kg
Pozn. k hmotnosti Uvedena je spodní hranice minimální hmotnosti psa s kohoutkovou výškou cca 60 cm a feny cca 56 cm.
Srst:

Krátkého vzrůstu, lesknoucí se, hladká a přilehlá

Zbarvení:

Žluté nebo žíhané. V případě žlutého zbarvení srsti je povolena různá intenzita zbarvení, od jasných odstínů k výrazně sytějším (tzv. jelení červeň). Typická je tmavá obličejová maska. Odznaky v bílé barvě jsou povoleny, neměly by však pokrývat více než třetinu povrchu těla (nesmí se jednat o nedostatečnost pigmentu).

Kůže:

Pružná, avšak suchá

HLAVA

Specifického výrazu, v adekvátním poměru ke zbytku těla, v oblasti čenichu maximálně mohutné a značné šíře. Stěžejní pro požadovaný vzhled je přitom vyvážený poměr mezi velikostí tlamy a mozkovny. V klidovém stavu bez vrásek, jejich náznak je patrný ve směru od kořene nosu dolů. V případě větší pozornosti psa se na temeni hlavy vrásky objevují.

MOZKOVNA

Ideálně úzká, lehce klenutá, hranatého tvaru

Čelová rýha:

Slabý náznak. Přílišná hloubka mezi očima není žádoucí.

Stop:

Nápadný. Příliš vmáčknutý či spadavý hřbet nosu není žádoucí.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Značně vyvinutá, a to ve všech směrech. Nesmí však být extrémně krátká, plochá, štíhlá ani špičatá. Tvar tlamy má stěžejní vliv na vlastnosti čelistí, pysků a řezáků. Brada, jež je tvořena částí dolní čelisti zahnuté nahoru a dolním pyskem v téže partii, musí být zřetelná, avšak bez přílišného přečnívání přes horní pysk.

Pysky:

Charakter pysků se podílí na celkovém tvaru tlamy. Pysky jsou zřetelně rozdělené, horní pysk je dobře vyvinutý a masitý, nesou ho dolní špičáky. V přední linii tlamy jsou okraje horního a dolního pysku přilehlé.

Čelisti, zuby:

Spodní čelist přesahující přiměřeně přes horní, s lehkým stočením směrem vzhůru. Řezáky rovnoměrně rozložené, nejsou viditelné, pokud je tlama zavřená. Špičáky v dostatečné, pokud možno co největší vzdálenosti od sebe, adekvátní délky. Charakteristický je pro boxera předkus.

Líce:

Kopírují tvarem statné čelisti, avšak nevystupují nikterak výrazně, plynule přecházejí v čenichovou partii.

Oči:

Tmavého zbarvení, jiskrné, s inteligentním výrazem. Nejsou vystouplé ani zapadlé.

Víčka:

S tmavými okraji

Uši:

Dříve kupírovány, v současnosti ponechávány v původním stavu. Jsou posazeny vysoko a ve velké vzdálenosti od sebe. Pokud je pes v klidu, uši jsou přilehlé k lícím, u psa ve střehu spadají uši dopředu a vytváří se na nich jasně viditelná vráska.

KRK

Výrazně dlouhý, ladně klenutý, spíše kulatý, mohutný a dobře osvalený

TRUP

Kvadratický

Kohoutek:

Jasně vyznačen

Hřbet:

Krátký a rovný, velmi svalnatý, značné šíře a pevnosti

Záď:

Tato partie je široká, s plochým klenutím, patrný je jemný sklon

Předhrudí:

Solidně vyvinuté

Hrudní koš:

Hrudní koš značné hloubky, dosahuje k loktům. Hloubka hrudníku je shodná s polovinou výšky v kohoutku. Žebra jsou zřetelně klenutá, směřující výrazně dozadu.

Břicho a slabiny:

Břicho je vtažené

Spodní linie:

Ladným obloukem směřující vzad

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné, rovnoběžně umístěné, oplývají silnými kostmi

Plece:

Výrazné délky, šikmé. Bez nadměrného osvalení

Nadloktí:

S lopatkou tvoří pravý úhel, výrazné délky

Lokty:

Nejsou přilehlé k hrudníku, avšak ani příliš odstáté

Předloktí:

Ve svislém postavení

Zápěstí:

Klouby výrazné a silné

Tlapy hrudních končetin:

Spíše malé a uzavřené, kulatého tvaru, obdařené silnými polštářky

PÁNEVNÍ KONČETINY

Značně svalnaté, vyrýsované. Zezadu rovné

Stehna:

Široká a zároveň dlouhá

Kolena:

Svírají s kyčelními klouby co nejvíce tupý úhel

Hlezno:

Robustní, zřetelně vyznačené

Tlapy pánevní:

Delší než přední, rovněž uzavřené, obdařené silnými polštářky

CHODY PSA

Pro německého boxera je typický ušlechtilý, vitální a silný pohyb.

OCAS

Výše nasazený a nošený zpříma

přečteno: 22 291x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...