topovat ověřit
29.06.2020 / 01.04.2025
Kuvasz

Kuvasz

Kuvasz
100%
Další pojmenování: nemá
Kuvasz

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 54
Země původu: Maďarsko
Patronát Maďarsko
Vznik plemene: Středověk
Průměrná délka života: 10 - 12 roků
Původní využití: Lovec šelem, pastevecký pes a hlídač
Využití dnes: Rodinný pes, Hlídací pes, Střežení stád
Kluby v ČR:

Pannonia klub 

VARIETY PLEMENE Kuvasz

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Do Maďarska se psi podobného typu dostali s tureckými kočovníky ve středověku. Jejich hlavním posláním byl lov a hlídání. Původně lovil šelmy jako jsou medvědi a vlci, později se stal pasteveckým psem a hlídačem majetku. Kuvasze (a nejen jednoho) měl po svém boku také panovník Matyáš Korvín, který je dával váženým hostům jako dary. 

Velkou ranou byla pro kuvasze druhá světová válka, při které došlo téměř k zániku plemene. Psi často bránili před vojáky svou rodinu na život a na smrt. Pro mnoho majitelů bylo také složité tak velkého psa živit, a proto jejich počet údajně poklesl na několik desítek kusů. K uznání Mezinárodní kynologickou federací došlo v roce 1954 po vzkříšení plemene po válce. 

POVAHA

Je to pes s velmi silným ochranitelským pudem, celou svou rodinu bude přirozeně chránit. Nemá rád ani konflikty uvnitř své smečky, třeba hádky by mohl chtít sám řešit. Je poměrně hlučný a svým štěkotem vás upozorní na všechno. Není vhodný k malým dětem, aby jim svou velikostí nechtěně neublížil. 

S ostatními domácími zvířaty nemá problém, vše, co patří do smečky, tak bude chránit. Ale ma vyvinutý i lovecký pud. S jinými psy vychází, třecí plochy se mohou objevit mezi dvěma samci. K cizím lidem je naprosto nedůvěřivý a může je vyhodnotit jako potenciální hrozbu. 

Jedná se o inteligentní samostatné plemeno, které se nehodí pro začátečníky. Je to pes jednoho pána a potřebuje důsledného páníčka, který se k němu nebude chovat agresivně. Je potřeba mít zvládnutou základní poslušnost. Důležitá je socializace od štěněčího věku. 

POHYB

Nejspokojenější bude na zahradě, kterou může obejít kdykoliv se mu zachce. Ale samozřejmě musíte vyrážet i na procházky, aby byl pes zvyklý na okolní ruch a dobře socializovaný. Aspoň jednou denně byste měli zařadit delší procházku, může být v poklidnějším tempu, ale aby vás pes měl dostatek vjemů. Pokud se bude doma nudit, může vám začít ničit věci. 

PÉČE

Přestože má kuvasz smetanovou srst, nemusíte se bát, že by byla věčně špinavá, má totiž samočistící schopnost. Čemu se ale nevyhnete je pravidelné kartáčování, alespoň jednou týdně je potřeba vyčesat a v období línání pak každý den. 

Každý den kontrolujte oční okolí a odstraňte případné ospalky a nečistoty, hlídejte, slzy z očí nebarvily srst, můžete na to pořídit i speciální ubrousky nebo kapky na čištění očního okolí. Jednou za 14 dní prohlédněte i uši. Velká plemena tolik netrpí na usazování plaku a vznik zubního kamene, ale můžete podívat doplňky stravy a zuby mechanicky čistit.

Jednou za měsíc zkontrolujte délku drápů, kuvasz si je bude přirozeně obrušovat při chůzi po tvrdém povrchu, ale nemusí to být rovnoměrné a pátý dráp na předních tlapách není ve styku se zemí, takže potřebuje zkrátit od vás. 

ZAJÍMAVOSTI

Existuje velmi podobné psí plemeno pocházející ze Slovenska – čuvač. Na první pohled je zřetelná podobnost i v pojmenování, dokonce historicky byly neshody, zda se jedná o 2 variety jednoho plemene a nebo jsou to 2 rozdílná plemena, nakonec došlo k jejich úplnému rozdělení a Maďarsko i Slovensko mají svého pasteveckého psa, které se podobá na ledního medvěda. 

VÝŽIVA

Kuvasz je velké plemeno, které potřebuje kvalitní a nutričně vyvážené krmivo, aby bylo zdravé a prospívalo. Zároveň je nutné dodržovat správné stravovací návyky, abyste předcházeli možné torzi žaludku. Jedná se o akutní stav, při kterém dochází k zaškrcení přívodu a vývodu žaludku, je nutné ji okamžitě řešit operativně, jedná se o stav ohrožující život. Jídlo rozdělte na dvě dávky a vždy po krmení dopřejte psovi klidový režim. 

Krmit můžete granulemi, které jsou kompletním krmivem, což znamená, že obsahují všechno, co pes potřebuje. U granulí vždy čtěte složení, na prvních místech by mělo být maso. Až do věku 20–24 měsíců můžete podávat granule pro juniory velkých plemen a pak přejít na dospělácké granule. 

Další možností je barfování, tedy krmení přirozenou stravou, psovi do misky servírujete syrové maso, kosti, přílohy a doplňky. Musíte sestavit vyváženou krmnou dávku, a proto je důležité si předtím nastudovat veškeré informace. 

Zdraví

Jedná se o zdravé plemeno, objevit se u něj mohou problémy s pohybovým aparátem, nejčastěji asi dysplazie kyčlí, na kterou se ovšem při uchovnění vyšetřuje. Dále se může vyskytnout dysplazie loktů, osteochondróza (onemocnění chrupavek u rostoucích psů). Proto je vhodné podávat preventivně kloubní výživu, a to hlavně v době růstu.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Kuvasz se vůbec nehodí do bytu nebo města, je to pes, který by měl bydlet na venkově ideálně u domu s velkou zahradou, kterou může hlídat. I když byste měli mít kotec, kam ho můžete v případě potřeby zavřít, tak by tam rozhodně neměl trávit většinu času, potřebuje volný pohyb, aby mohl strážit zahradu. 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Podmínky přijetí do chovu stanovuje chovatelský klub – v ČR se jedná o Panonnia klub, který sdružuje chov maďarských a rumunských pasteveckých plemen. Zásadním předpokladem pro možné uchovnění je koupě psa s průkazem původu. 

Následně musíte od věku 18 měsíců absolvovat bonitaci, na které je pes podrobně posouzen. Zároveň je také potřeba se zúčastnit klubové výstavy a odnést si nejhůře známku velmi dobrá. 

Jsou také povinná zdravotní vyšetření, a to konkrétně rentgeny + vyhodnocení na dysplazii kyčelního kloubu. Dobrovolné je posouzení dysplazie loketního kloubu. Povinné je dále vyšetření na dědičné oční vady. 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Kuvasz je exteriérově podobný jiným pasteveckým plemenům, u nás je známější jeho slovenský příbuzný slovenský čuvač. Jako další plemeno záměny uvádíme Maremmansko-abruzského pasteveckého psa.

Slovenský čuvač

Slovenský čuvač

Obě plemena jsou uznaná Mezinárodní kynologickou federací a patří do první skupiny k ovčáckým a pasteveckým psům. Čuvač má kohoutkovou výšku 62 až 70 cm u psů a 59 až 65 cm u fen. Hmotnost se pohybuje od 31 do 44 kg. Kuvasz může být ještě mírně větší, psi mohou měřit až 76 cm a feny 70 cm. Čuvač má bílou srst, připouští se žlutavý nádech pouze u základny uší. 

Maremmansko - abruzský pastevecký pes

Maremmansko - abruzský pastevecký pes

I toto plemeno je uznáno FCI a patří do stejné skupiny, akorát zemí jeho původu je Itálie. Psi jsou vysocí 67 až 73,5 cm a fenky 62 až 70 cm. Zbarvení je také bílé po celém těle, ale připouští se stanovení ve slonovinové, bledě oranžové nebo citrónové. Pochází z oblasti Abruzzu. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Psi jsou silní, velcí a mají hustou, zvlněnou, bílou srst. Vyzařují ušlechtilost a sílu. Jednotlivé části těla spolu harmonicky ladí. Končetiny jsou dlouhé tak akorát, ani ne příliš krátké nebo dlouhé. Kostra je silná, ale ne hrubá. Klouby jsou ostře řezané, Osvalení je silné. formát těla je pravoúhlý a blíží se čtvercovému. Postava je silná, ale dobře pohyblivá. Jeho temperament je živý.

Důležité proporce:

Délka těla méně přesahuje kohoutkovou výšku. 

Hrudník je hluboký jako přibližně půlka kohoutkové výšky.

Tlama je kratší než polovina délky hlavy.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 73,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 68 cm tolerance: +2 cm, -2 cm
Pozn. k hmotnosti Psi váží od 48 do 62 kg a feny od 37 do 50 kg.
Srst:

Přiměřeně tvrdá, poněkud tuhá, zvlněná a nemá sklon k plstnatění. Krycí srst je hrubší a pod ní se nachází jemnější podsada. Krátká srst v délce 1–2 cm pokrývá hlavu, uši a tlapy, je hustá a jemná. Přední a boční strany hrudních končetin a pánevní končetiny pod koleny rovněž pokrývá tato krátká srst. Zadní stranu končetin pokrývají 5–8 cm dlouhé praporce, které na zadních končetinách dosahují až ke hleznu. Na krku je límec, který sahá až k hrudi a tvoří hřívu – ta je velmi výrazná hlavně u samců. Zbytek těla pokrývá středně dlouhá (4–12 cm) srst, která je bohatě zvlněná a tvoří hřebínky srsti, lemy a chomáče. Na ocase je hustá, zvlněná srst, která je na špičce dlouhá 10–15 cm. 

Zbarvení:

Bílé, povolená je i slonovinová. Nosní houba, oční víčka a pysky jsou pigmentované černě. Polštářky jsou černé nebo břidlicově šedé. Patro by mělo být tmavé, připouští se růžově zbarvené skvrny.

Kůže:

Hodně pigmentovaná, má břidlicově šedou barvu a pevně přiléhá. 

HLAVA

Klínovitého tvaru v harmonickém poměru s tělem. Vzhledná, ušlechtilá, vyjadřuje sílu. Typicky je štíhlá a suchá, hlava samců je výraznější než samic. Od podobných plemen kuvasze odlišuje právě tvar hlavy. 

MOZKOVNA

Lebka:

Široká s lehce vystupujícím čelem. 

Čelová rýha:

Dobře vyjádřená. 

Stop:

Málo vyjádřený. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Lebka je široká a dobře osvalená. 

Tlama:

Nosní houba je tupě řezaná a černě pigmentovaná. Hřbet nosu je rovný. Tlama se směrem k čenichu zužuje, ale není špičatá. 

Pysky:

Černě pigmentované, přiléhající, okraj koutku je zoubkovaný.

Čelisti, zuby:

Úplný nůžkový skus. Zuby jsou silné, dobře vyvinuté a pravidelné. 

Oči:

Oči mandlového tvaru jsou poněkud šikmo uložené, mají tmavohnědou barvu. 

Víčka:

Těsně přiléhají k oční bulvě, jsou černě pigmentované. 

Uši:

Nasazené středně vysoko, k kořene odstávají do oblouku zhruba do třetiny délky ucha, pak volně spadají a těsně přiléhají k hlavě. Mají tvar písmene V se zaoblenou špičkou. Při zvýšené pozornosti je ucho výše. Nikdy není stočené, ani vzpřímené. 

KRK

Silně osvalený, spíše kratší. S horizontální přímkou svírá úhel 25–30 stupňů. Šíje je také krátká. Kůže pevně přiléhá a nevytváří lalok. Srst na krku vytváří límec. 

TRUP

Při pohledu z boku je formát těla pravoúhlý, jedná se o ležící obdélník, který se poměrem stran blíží čtverci.

Kohoutek:

Dlouhý, od roviny hřbetu se výrazně zvedá.

Hřbet:

Rovný, široký, středně dlouhý, pevný a dobře osvalený. 

Bedra:

Krátká, jsou pevným a plynulým pokračováním hřbetu. 

Záď:

Lehce spadající, široká, bohatě osvalená. Kvůli velmi hustému osrstění může vypadat jako přestavěná.

Předhrudí:

Zaoblené, špička hrudní kosti vystupuje jen lehce, protože ji skrývá vyvinuté svalstvo. 

Hrudní koš:

Dlouhá, lehce klenutá a hluboká. 

Spodní linie:

V pokračování hrudního koše, směrem dozadu vtažená. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Podpírají trup až k zápěstí svisle. Jsou rovnoběžné a přiměřeně široce postavené. Zepředu je jejich postavení korektní. Pokud pustíme z ramenního kloubu svislou linii, tak je rovnoběžná s osou hrudní končetiny a protíná ji mezi 3. a 4. prstem. Korektní postavení je také při pohledu ze strany. Svislice spuštěná z lokte probíhá středem končetiny až k zápěstí. 

Plece:

Lopatky jsou dlouhé, šikmo uložené a dobře osvalené. Přiléhají těsně k hrudnímu koši, ale neztrácejí kvůli tomu na pohyblivosti. 

Nadloktí:

Dobře osvalené, středně dlouhé. Nadloktí svírá s lopatkou úhel 100 až 11 stupňů. 

Lokty:

Suché, těsně přiléhající, nevybočuje dovnitř, ani ven. Nadloktí s předloktím svírá úhel 120 až 130 stupňů. 

Předloktí:

Celkem dlouhé, kompaktní, rovné a se štíhlým svalstvem. Silné šlachy pokračují směrem k zápěstí.

Zápěstí:

Pevné, dobře vyvinuté s ocelovými šlachami. 

Přední nadprstí:

Štíhlé, poměrně krátké a lehce skloněné (úhel vzhledem ke svislici je 10–15 stupňů).

Tlapy hrudních končetin:

Kulaté nebo lehce oválné. Krátké prsty jsou tak klenuté, že se uprostřed vůbec nedotýkají podložky. Jsou pružné a navzájem dobře přiléhající. Polštářky jsou také pružné a černě pigmentované. Drápy jsou silné a tvrdé, černé nebo břidlicově šedé.

PÁNEVNÍ KONČETINY

CHODY PSA

Krok je pomalý a vydatný. V klusu je pohyb lehký, pružný, prostorný, pérovaný, vydatný, stejnoměrný a vytrvalý. Lokty nevybočují dovnitř, ani ven. 

OCAS

V přímém pokračování lehce spádité zádi, nízko nasazený. Spadá svisle a má lehce zatočenou, nedeformovanou špičku. Sahá ke hleznu. Při zvýšené pozornosti může být zvednutý nejvýše na úroveň hřbetní linie. 

přečteno: 447x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...