logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Plemeno se hodí pro naprosté začátečníky, kteří zatím nemají s chovem psů žádné zkušenosti.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno je možné chovat i v bytě, ale musíte počítat s častějším úklidem a dopřát mu dostatek pohybu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes může pobývat venku a bydlet v kotci, ale v případě potřeby počítejte s tím, že jej vezmete domů.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Tento pes se příliš pro seniory nehodí.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá s chladným počasím problém, může pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno teplé počasí vydrží, ale pro odpočinek bude vyhledávat chladnější místo ve stínu.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes není tolik citlivý.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes je velmi učenlivý, má předpoklad pro nějaký psí sport či výcvik.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes má silně vyvinutý žvýkací pud, takže v jeho tlamě může skončit cokoliv má právě na dosah.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

U toho psa není lovecký pud příliš silný.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes štěká celkem hodně, ale důslednou výchovou to jde zvládnout.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno je neuvěřitelně energické, až by se mohlo zdát neunavitelné.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes zbožňuje veškeré hry a je skvělým parťákem pro každou špatnost.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes může být hlídačem za předpokladu vhodného výcviku.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná hodně, a to i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

U tohoto plemene se nemusíte bát zvýšené produkce slin.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Toto plemeno nevyžaduje speciální péči.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

U tohoto psa se mohou projevit některá dedičná onemocnění, ale jinak je to zdravý jedinec.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes je velmi náchylný k obezitě, dopřejte mu dostatek pohybu a hlavně jej nepřekrmujte.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno u nás patří k nejrozšířenějším, ve vašem okolí se určitě nachází hned několik jedinců.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Tento pes patří k zástupcům velkých plemen.

Labradorský retrívr

Labradorský retrívr

Labrador Retriever
Další pojmenování: labrador, labík, LR

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina VIII. - Slídiči, přinášeči a psi vodní
Sekce 1 - Retrívři
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 122
Of. zkratka plemene v ČR: LR
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 19. století
Původní využití: lovecký pes
Využití dnes: Rodinný pes, Aktivní pes, Služební pes, Vyhledávání drog, Lovecký pes, Pracovní pes
Kluby v ČR:

Retriever klub CZ (RK CZ)

VARIETY PLEMENE LABRADORSKÝ RETRÍVR

U tohoto plemene se nevyskytují samostatné variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Poblíž kanadského Newfoundlandu údajně pomáhali místním námořníkům již v průběhu 17. století při přenosu předmětů mezi loděmi a pobřežím černě zbarvení psi velkých rozměrů. Byli to předchůdci nejen dnešního novofundlandského psa, ale i řady dalších plemen. Mohlo se jednat rovněž o prapředky labradorského retrívra, i když podle dalších teorií pochází spíše z oblasti Grónska. Na konci 19. století přiváželi obchodníci a rybáři z Newfoundlandu tresky až do Velké Británie. Právě s nimi se sem dostali i výjimeční psi, kteří se ve své původní vlasti osvědčili při práci ve vodě - rybářům pomáhali během rybolovu chytáním splávků naplněných sítí a jejich dopravením ke břehu.

Na území Velké Británie bylo prodáno kromě ryb od newfoundlandských rybářů i několik psů. Podle dodnes dochovaného písemného záznamu zakoupil hrabě z Malmesbury v roce 1870 psy nazývané už v té době stejně jako dnes labrador. Tito psi se brzo osvědčili během lovu. V 19. století došlo ke stěžejnímu vývoji v oblasti technických prostředků při lovu používaných. Začaly být používány nové střelné zbraně, které byly rychlejší, výkonnější a přesnější než doposud. Tato skutečnost měla přímý vliv na práci loveckého psa, u kterého byl kladen stále větší důraz především na jeho perfektní schopnost dohledat a přinést úlovek. Schopnosti skvělého přinašeče byly u labradora prostřednictvím křížením s pointrem navíc obohaceny o výtečné čichové vlastnosti. Stal se zcela ideálním pomocníkem při lovu.

V roce 1903 se labradorský retrívr dočkal oficiálního uznání ze strany anglického Kennel Clubu. O třináct let později byl založen první chovatelský klub labradorů. Organizace Yellow Labrador Club vznikla v roce 1924. Tento klub se specializuje na podporu chovu žlutě zbarvených labradorských retrívrů a sdružuje jejich chovatele.

POVAHA

Labradorský retrívr se záhy stal jedním z celosvětově nejpopulárnějších psích plemen. Předurčila ho k tomu jeho všestrannost a skvělá povaha, která z něj dělá oblíbeného rodinného psa. Labradorský retrívr je velmi inteligentní, učenlivý a má obrovskou trpělivost, kterou prokazuje jak ve vztahu k dětem, tak při pracovní činnosti různého charakteru, včetně canisterapie a úlohy asistenčního či vodícího psa. Tento přátelský pes je laskavým a věrným společníkem, který doslova rozdává radost na potkání. Neúnavné mávání mohutným ocasem bez ohledu na to, co se právě nachází v jeho bezprostředním okolí, je pro labradora přímo pověstné. Pravý labradorský retrívr není nikdy konfliktní ve vztahu k cizím lidem ani zvířatům, přesto dokáže prokázat i jistou dávku ostražitosti při obraně svého domova. Nesnáší samotu a nicnedělání, obojí u něj může v nadměrném množství vyvolat až frustraci a destruktivní počínaní v příbytku svého chovatele.

POHYB

Labradorský retrívr v sobě spojuje dlouhou škálu fyzických kvalit, které z něj ve spojení s jeho bezproblémovou povahou činí vyhledávaného pracovního psa nejen v oblasti již zmiňované canisterapie a asistence hendikepovaným jedincům. Labrador se již od počátku své existence brilantně osvědčil jako bezkonkurenční přinašeč, schopný pracovat efektivně v každém terénu včetně vodních ploch. Vzhledem k výbornému čichu se labradorský retrívr používal za války při hledání min. Také v současnosti uplatňuje svoje vynikající čichové vlastnosti v roli služebního psa, kdy je krom jiného používán při vyhledávání narkotik.

Je-li chován v domácnosti, vyžaduje labradorský retrívr každodenní dlouhé procházky, které ovšem mohou probíhat v poněkud klidnějším tempu než jaké si nárokují jiná, svižnější plemena typu ohařů. S pouhým vyvenčením na vymočení se ale tento pes rozhodně nespokojí. Hodí se pro něj aktivity typu dogtrekkingu či agility. Je to typický přinašeč, aportování je jeho vášní a snad nikdy ho nezačne nudit. Tento pes by si nejraději z každé procházky odnesl trofej v podobě největšího klacku v okolí. Drtivá většina labradorů miluje koupání a bez váhání je schopna se s oblibou vrhnout do vody za jakéhokoliv počasí.

Ačkoliv je labradorský retrívr nanejvýš vhodný do rodiny s dětmi, neměl by být ponecháván pouze v jejich péči a při kontaktu s malými dětmi by měl být pod dozorem dospělého. To se týká hlavně mladých jedinců labradorského retrívra, kteří se mohou chovat v dobrém rozmaru občas velmi bujaře a rozjařeně. Vzhledem k velikosti plemene mohou být i dobře míněné projevy lásky někdy dosti těžkopádné a pro malé dítě potencionálně nebezpečné. S tímto rizikem je důvěrně obeznámen každý chovatel labradora, který denně zažívá jeho živelné vítání.

PÉČE

Zástupci tohoto plemene vykazují velkou ochotu k učení a snaží se zavděčit chovateli, a tak je jejich výcvik zpravidla bezproblémový. Přesto potřebují zejména nejaktivnější mladí samci labradora důsledného chovatele s dostatečnou autoritou. Především v období puberty mohou soupeřit o sexuální dominanci a projevovat jistou nesoustředěnost až neposlušnost. Labradorský retrívr vyžaduje nejen velký prostor pro uplatnění svého všestranného potenciálu, ale také těsné semknutí se svým chovatelem. Vzhledem ke špatné snášenlivosti samoty není rozhodně vhodný pro chovatele, jenž je příliš pracovně vytížen a doma se psem tráví minimum času.

Srst labradorského retrívra nevyžaduje speciální péči. Kartáčování minimálně jednou týdně je dostačující. Pokud je chován v bytě, líná labrador v podstatě kontinuálně. To znamená neustálý, i když postupný příliv pevných chlupů, které se překvapivě pevně zachytávají na některých druzích povrchů, zejména těch látkových. I když všeobecně není chov labradora v bytě nijak zatracován, pokud se chovatel psovi dostatečně věnuje, tento typický rys jeho srsti může být pro některé osoby přehnaně háklivé na interiér svého příbytku závažným důvodem při přehodnocení úvah ohledně chovu labradorského retrívra.

ZAJÍMAVOSTI

V médiích jsou často prezentovány případy, kdy labradorský retrívr význačně prokázal věrnost, pohotovost a maximální nasazení pro dobro svého pána. V Japonsku se před třemi lety proslavil labradorský retrívr Junior, který po autonehodě v mrazivém počasí zahříval svým tělem po mnoho hodin malou holčičku zaklíněnou v havarovaném vozidle, takže vyvázla bez závažnějších omrzlin.

V roce 2013 vzbudil rozruch případ nevidomého muže, jenž z důvodu nevolnosti upadl do kolejiště metra v New Yorku. Jeho vodící pes, černý labrador Orlando, který pána ve chvíli incidentu doprovázel, se ho snažil neohroženě odtáhnout do bezpečí a probrat. Oba vyvázli bez vážnějších následků a následně byla vybrána značná částka na důstojné dožití tohoto srdnatého psa, neboť v době události byl ve věku 11-ti let, což pro vodícího psa znamená ukončení kariéry, přičemž jeho pán neměl dost prostředků na Orlandovu další obživu.

Pro podobné heroické činy jsou labradorští retrívři koneckonců oceňováni i u nás. Letos v březnu získal ocenění Statečné srdce labrador Endy, který bez zaváhání s plným nasazením bránil svého zraněného pána před agresivním divočákem. Divoké prase nejprve nečekaně napadlo a zranilo muže na nohou, pes se na něj proto vrhl a podařilo se mu od svého pána odlákat pozornost rozlíceného agresora.

VÝŽIVA

Jídelníček labradorského retrívra by měl být sestaven s ohledem na jeho mohutnou tělesnou konstituci. Ve štěněčím věku je nutné věnovat vysokou pozornost vytvoření optimální krmné dávky, která musí v prvních šesti měsících života psa pokrýt vysoce zvýšenou potřebu energeticky hodnotné stravy, zároveň však nesmí obsahovat některé minerální látky a vitamíny v přílišném množství, neboť to by mohlo v konečném důsledku znamenat nevratné poškození vyvíjejícího se kosterního aparátu psa. Nejjednodušší cestu k optimální stravě představuje krmení superprémiovými granulemi, typově odstupňovanými podle věku a velikosti psa. Příprava domácí stravy je velmi náročná a je značně obtížné zcela přesně odhadnout plnohodnotnou a vyváženou krmnou dávku. Některé firmy navíc nabízejí kvalitní krmení vytvořené přímo na míru plemene labradorského retrívra.

ZDRAVÍ

Vzhledem k robustní stavbě těla se u labradorského retrívra relativně často objevují kloubní potíže, a to nejčastěji v podobě dysplazie kyčelního kloubu, která je podmíněna dědičně, ale některé vnější okolnosti včetně nežádoucího pohybu a obezity mohou rovněž podpořit její vznik. Mezi další zaznamenaná onemocnění u tohoto plemene patří osteochondróza (poškození kloubních chrupavek), artritida, epilepsie, kožní problémy, oční onemocnění, hluchota, torze žaludku, alergická onemocnění. V pokročilém věku se u labradorského retrívra ve zvýšené míře objevuje paralýza hrtanu, která se projevuje ztíženým dýcháním a zastřeným štěkotem.

Již zmiňovaná obezita je velkým problémem tohoto výjimečného plemene. Labradorští retrívři patří mezi psy s ohromnou chutí k jídlu a pokud nejsou patřičně usměrňováni a vedeni, rychle přibývají na váze. To s sebou nese spoustu zdravotních problémů, které by se jinak většinou vůbec nerozvinuly. Proto je třeba dbát při výživě labradora zvýšené péče a důsledně dodržovat adekvátní krmné dávky kvalitního krmiva.

Většina labradorů do puntíku splňuje všechna kladná hodnocení, jejichž prostřednictvím je toto plemeno hojně opěvováno. Přesto se mohou ojediněle objevit jedinci vybočující negativně v podobě závažných povahových vad. Jedná se v první řadě o agresivní chování a nadměrnou bojácnost. Z chovu jsou psi s těmito rysy vyřazeni, avšak v souvislosti s velkou popularitou plemene a hojným počtem psů bez průkazu původu se nedaří tyto vysoce nežádoucí vady eliminovat zcela. Při výběru štěněte labradora je proto na místě nejvyšší obezřetnost.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

K tomu, aby byl labradorský retrívr úspěšně zařazen do chovu, je zapotřebí splnění řady podmínek závazně stanovených chovatelským klubem. Kromě odpovídajícího exteriéru a povahové vyrovnanosti je chovatel psa povinen prokázat účast psa na alespoň dvou výstavách s výsledkem velmi dobře, přičemž jedna z absolvovaných výstav musí být vyššího typu. Samozřejmostí je účast na zkouškách, kde jsou ověřovány vrozené vlohy retrívrů a na zkoušce lovecké, zaměřené na aport. Nutností je doložit výsledky vyšetření na DKK a DLK, doporučena je i řada genetických testů minimálně u jednoho z budoucích rodičů.

 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Zlatý retrívr

Labradorský retrívr -

Zlatý retrívr je stejně notoricky známý a masivně oblíbený jako labrador, přesto (nebo právě proto) si tato dvě plemena někteří lidé pletou. Povahově jsou si psi těchto plemen velmi podobní, zlatý retrívr se vyznačuje stejnými klady jako labrador. Liší se však typem srsti, neboť zlatého retrívra zdobí bohaté a delší osrstění s hustou podsadou. Navíc u něj, jak ostatně již název napovídá, není přípustná jiná barva než zlatá či krémová.

Chesapeake Bay Retrívr

Labradorský retrívr -

Tento ve světě méně známý příbuzný labradorského retrívra se od svého proslulejšího kolegy liší nejen místem svého vzniku. Dnešní podoba Chesapeake Bay retrívra byla sice vytvořena v USA, ale jeho původ sahá i do Velké Británie. Mezi předky tohoto retrívra patří irský vodní španěl a Curly Coated retrívr, exteriérově se proto Chesapeake Bay retrívr liší typem srsti a zbarvením očí, které jsou žluté. Tento pes má většinu charakterových rysů shodných s ostatními retrívry, je mu vlastní srdečnost k dětem i cizím lidem, celkově je ale povahově ostřejší, přesto snadno ovladatelný.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Labradorský retrívr je vysoce aktivní pes, jenž se vyznačuje statnou, řádně stavěnou postavou s krátkými, širokými a silnými bedry. Mozkovna je značně široká, stejně jako hluboký hrudník. Žebra jsou dobře klenutá.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 56,5 cm    tolerance: +0,5 cm, -0,5 cm
fenky: 55 cm    tolerance: +1 cm, -1 cm
Hmotnost:
psi:29,5 kg,    povolená odchylka: +4,5 kg, -4,5 kg
fenky: 29,5 kg,    povolená odchylka: +4,5 kg, -4,5 kg
Pozn. k hmotnosti:
Hmotnost není standardem závazně určena.
Srst:

Krátká, na pohmat spíše tvrdší, s podsadou rezistentní vůči vodě.

Zbarvení:

Přípustné je žluté (odstín od jemně krémové po tzv. liščí červeň), černé či játrové zbarvení, vždy jednobarevné. Povolena je drobná bílá skvrna v oblasti hrudníku.

HLAVA

MOZKOVNA

Široká, jasně tvarovaná.

lebka:

Netvoří s čenichem přímou linii.

Stop:

Zřetelně vyjádřený. Nos široký, nozdry výrazné na pohled.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Široká, nesmí být špičatá.

Čelisti, zuby:

Silné čelisti dosahují střední délky. Zuby taktéž silné, skus pravidelný nůžkový.

Líce:

Nejsou masité.

Oči:

Barvy oříškové či hnědé, střední velikosti, pohled prozrazuje inteligenci, energii i vlídnost.

Uši:

Nasazené spíše vzadu, přilehlé, nesmí být přehnaně velké a těžké.

KRK

Mohutný a silný.

Horní linie:

Rovná.

Hřbet:

Rovný.

Bedra:

Široká a statná.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné směrem od loktů k zemi, a to při pohledu ze všech stran. Kosti jsou silné.

Plece:

Dlouhé, šikmo stavěné.

Předloktí:

Tvořené silnými, rovnými kostmi.

Tlapy hrudních končetin:

Kulatého tvaru, uzavřené, s klenutými prsty a dobře vyvinutými polštářky.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Dobře vyvinuté.

Kolena:

Pohyblivá.

Hlezno:

Nízké.

Tlapy pánevní:

Okrouhlého tvaru, uzavřené, s klenutými prsty a dobře vyvinutými polštářky.

CHODY PSA

Pohyb všech končetin je volný, přímý a rovnoběžný.

OCAS

Střední délky, u kořene značně mohutný, postupně se zužující směrem ke špici. Pokrytý krátkou a hustou srstí. Podobnost s ocasem vydry. Nesmí být stočený přes hřbet.

přečteno: 10 134x