logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Plemeno se hodí pro naprosté začátečníky, kteří zatím nemají s chovem psů žádné zkušenosti.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno je možné chovat i v bytě, ale musíte počítat s častějším úklidem a dopřát mu dostatek pohybu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tohoto psa můžete přes den nechat venku na zahradě a vlastní boudou nepohrdne, ale bydlet by měl doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Tento pes je vhodný pro seniory za předpokladu, že se mu budou dostatečně věnovat.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psi snáší dobře za předpokladu včasné a důsledné socializace.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes může žít s kočkou za předpokladu důkladné výchovy již od raného věku.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá s chladným počasím problém, může pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno teplé počasí vydrží, ale pro odpočinek bude vyhledávat chladnější místo ve stínu.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je citlivý, ale zbytečné přecitlivělosti se bát nemusíte.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes je velmi učenlivý, má předpoklad pro nějaký psí sport či výcvik.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes má silně vyvinutý žvýkací pud, takže v jeho tlamě může skončit cokoliv má právě na dosah.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Toto plemeno má lovecký pud vyvinutý, ale omezí se spíše na prohánění ptáků, záleží ovšem na vaší výchově.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes štěká celkem hodně, ale důslednou výchovou to jde zvládnout.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno je neuvěřitelně energické, až by se mohlo zdát neunavitelné.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes zbožňuje veškeré hry a je skvělým parťákem pro každou špatnost.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes může být hlídačem za předpokladu vhodného výcviku.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Toto plemeno je snadno vycvičitelné, takže stačí lehký výcvik.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná hodně, a to i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

U tohoto plemene se nemusíte bát zvýšené produkce slin.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o tohoto psa není tolik náročná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

U tohoto psa se mohou projevit některá dedičná onemocnění, ale jinak je to zdravý jedinec.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes je velmi náchylný k obezitě, dopřejte mu dostatek pohybu a hlavně jej nepřekrmujte.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno u nás patří k nejrozšířenějším, ve vašem okolí se určitě nachází hned několik jedinců.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Tento pes patří k zástupcům velkých plemen.

Zlatý retrívr

Zlatý retrívr

Golden Retriever
Další pojmenování: žlutý retrívr, zlaťák, blonďák, GR

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina VIII. - Slídiči, přinášeči a psi vodní
Sekce 1 - Retrívři
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 111
Of. zkratka plemene v ČR: GR
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 19. století
Původní využití: Lovecký pes (aportování zvěře)
Využití dnes: Rodinný pes, Aktivní pes, Vyhledávání drog, Lovecký pes, Pracovní pes, Coursing, Agility, Frisbee, Flyball, Dogdancing, Obedience, poslušnost psa
Kluby v ČR:

Retriever klub (RK CZ)

Klub chovatelů loveckých slídičů (KCHLS)

VARIETY PLEMENE ZLATÝ RETRÍVR

U tohoto plemene se nevyskytují samostatné variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Ohledně přesného původu tohoto pozoruhodného plemene existuje několik teorií, které se v detailech odlišují. Jistým faktem je, že o vyšlechtění zlatého retrívra se v 2. polovině 19. století zasloužil lord Tweedmouth. Přesný souběh okolností a postup během samotného šlechtění je pak už spíše oblastí větších či menších dohadů a polemik.

V roce 1858, tehdy ještě pod jménem Dudley Marjoribanks, zakoupil lord Tweedmouth údajně několik psů dovezených z Ruska, kteří ho předtím silně zaujali během představení v pojízdném cirkuse. Na jeho panství ve Skotsku později tito psi působili jako stopaři a přinašeči. Jednalo se pravděpodobně o kavkazské pastevecké psy či jistý typ ruských slídičů. Tito psi byli posléze kříženi se svatohubertským psem, který vynikal pískovou barvou.

Podle další teorie stál u zrodu zlatého retrívra nepochybně pes, kterého lord Tweedmouth zakoupil v roce 1865. Ten sice pocházel od rodičů černé barvy, kteří jsou řazeni k dnešním flat coated retrívrům, ale sám byl zbarven žlutě. Lord Tweedmouth tohoto psa zřejmě křížil s fenou dnes již neexistujícího plemene jménem tweed water španěl (jinak také nazývaného anglický retrívr). Z tohoto spojení vzešlo hned několik zlatě zbarvených fen, které jsou považovány za přímé předky současného zlatého retrívra.

Na vznik zlatého retrívra měla patrně vliv i další plemena, jejichž přesnou totožnost a podíl dnes již bohužel neznáme. Kromě zmiňovaného flat coated retrívra a ruského slídiče se spekuluje taktéž o přispění bladhaunda či neznámého druhu setra. V roce 1908 byl zlatý retrívr poprvé představen ve výstavních kruzích a okamžitě sklidil ohromný úspěch. O pět let později bylo plemeno oficiálně uznáno anglickým Kennel Clubem.

POVAHA

Překrásně zbarvený pes vyrovnané postavy si brzy získal srdce mnohých obdivovatelů a jeho popularita má i nadále celosvětově vzrůstající tendenci. Není to pouze celkově vysoce příjemný vzhled a půvab, co činí zlatého retrívra natolik atraktivním. Rovněž povaha zástupců tohoto plemene je mixem toho nejlepšího, co lze od skvělého psa očekávat. Vysoká inteligence, vyrovnanost, spolehlivost, snadná ovladatelnost, ochota učit se, trpělivost, zdravá ostražitost, dobrá snášenlivost s ostatními zvířaty – to vše činí ze zlatého retrívra výborného společníka.

Toto plemeno má navíc ještě jedno želízko v ohni. V roli dokonalého rodinného psa této velikostní kategorie může zlatému retrívrovi pes jiného plemene směle konkurovat jen stěží. Zlatý retrívr má k dětem vřelý vztah a dokáže v kontaktu s nimi být nadmíru citlivý a opatrný. Ze svého původního pracovního využití, kdy měl za úkol přinášení vodního ptactva, si tento pes zachoval dovednost jemného stisku, takže je schopen vyvarovat se ve vztahu k dětem od psů tolik obávaného nechtěného kousání a chňapání, kterého se některá plemena nejsou schopna vyvarovat ani během nevinné hry.

POHYB

Zlatý retrívr, původně vyšlechtěný k tvrdé práci za jakéhokoliv počasí na zemi i ve vodě, si dodnes uchoval významné postavení v oblasti pracovního využití. Mimo doprovodu lovců najdeme dnes zlatého retrívra také v bezpečnostních složkách, kde dokáže zúročit svůj nadprůměrný čich při hledání drog. Avšak pracovní oblastí, ve které se proslavil zdaleka nejvíce, je sféra zdravotnická. Svou vrozenou ochotu pomáhat lidem uplatňuje zlatý retrívr coby pes asistenční či canisterapeutický. V této sféře je plně využit obrovský potenciál tohoto psa.

Většina zlatých retrívrů je dnes chována v úloze společenských psů. Pokud je zlatý retrívr chován ryze jako společník, musí mu být nabídnuta adekvátní alternativa náhradou za chybějící pracovní náplň. Při nadměrné nečinnosti trpí tento pes jak mentálně, tak fyzicky. Přes poněkud uhlazený a křehký vzhled, který mu navzdory velké velikosti dodávají barva a druh jeho srsti, se nejedná o žádného polštářového psa, i když ve chvílích odpočinku pohodlí ocení. Naopak je velmi otužilý a vyžaduje dostatek pohybu za každých okolností.

Chovatel zlatého retrívra by měl mít kladný vztah k venkovním fyzickým aktivitám a k vodě. Dobrým předpokladem pro kvalitní vzájemné soužití se zástupcem tohoto plemene je obliba dlouhého pobytu venku zcela navzdory momentálnímu ročnímu období. Zlatý retrívr potřebuje zejména dostatečnou mentální aktivitu, takže je pro něj ideální, pokud si jeho pán dokáže udělat dostatek času na některou ze psích sportovních aktivit, při kterých se pes soustředí na vykonání zadaného úkolu a nejde tedy jen o jeho bezmyšlenkové pobíhání venku.

Mezi aktivity vhodné pro toto plemeno patří agility, lovecký výcvik, dogdancing, dogtrekking, skijöring či obedience. Dlužno dodat, že zlatý retrívr vyžaduje s nadšením sobě vlastním nekonečné aportování. To je činnost, která zřejmě nikdy žádného retrívra neomrzí. Pokud je aportování navíc spojeno s pobytem ve vodě, ocitá se vodomilný zlatý retrívr na skutečném vrcholu blaha.

PÉČE

Zlatý retrívr patří k nejlépe cvičitelným psům vůbec. Jeho ochota a nadšení učit se jsou přímo pověstné. Výcvik probíhá vzhledem k povahovým rysům plemene většinou hladce a zcela bez problémů, často podstatně rychleji než u ostatních plemen. Při zachování stěžejních pravidel ho zvládne i začátečník bez výrazných předchozích zkušeností se psy.

Zlatý retrívr není háklivý na venkovní chlad, vyžaduje ale velmi úzký kontakt se svou rodinou. Na základě tohoto kritéria by mělo být zvoleno místo jeho spánku a odpočinku. Kotec mimo dům bez možnosti stálého kontaktu s lidskou smečkou je naprosto nevhodnou alternativou.

Srst zlatého retrívra vyžaduje alespoň dvakrát týdně pečlivě vykartáčovat, abychom v dostatečné míře odstranili odumřelé chlupy a zamezili tvorbě jakýchkoliv zámotků v srsti. V období, kdy srst líná, je vhodné ji kartáčovat dokonce až dvakrát denně. Silné línání srsti probíhá dvakrát ročně, psi chovaní v interiéru však mohou relativně výrazně línat kontinuálně po celý rok. Speciální péči věnujeme dlouhým praporcům srsti na končetinám, stejně jako hustě porostlé oblasti ocasu a hrudníku.

Zlatý retrívr si obecně péči o sebe užívá. Pokud ovšem dopřejeme jeho srsti v oblasti hlavy jemnou masáž, pomůžeme tím prokrvení kůže a potažmo kvalitě srsti, tento krok navíc přináší psovi velké potěšení a ještě větší ochotu ke spolupráci při další péči. Dobrou pomůckou je speciální kartáč s gumovými „prsty“, jehož použití stimuluje přirozenou tvorbu ochranného mazu, který srst chrání a dodává jí zdravý a zářivý vzhled. Pokud je srst na tlapkách příliš dlouhá, opatrně ji zastřihneme.

Pravidelně kontrolujeme a dle potřeby čistíme ušní zvukovod i oči psa. V souvislosti s častým pobytem ve vodě se na obou místech můžou u zlatého retrívra při zanedbání péče rozvíjet nežádoucí záněty. Jednou týdně čistíme psovi zuby měkkým kartáčkem a speciální zubní pastou pro psy, abychom zamezili nežádoucí tvorbě zubního kamene.

ZAJÍMAVOSTI

Jak již bylo zmíněno, vedle labradorského retrívra je zlatý retrívr jedním z nejvíce využívaných plemen při práci v úloze asistenčních psů. Pes je vycvičen tak, aby byl schopen být svému pánovi nápomocen podle okolností. Je schopen ulehčit svému pánovi orientaci v prostoru (vodící pes), pomoci mu s běžnými každodenními činnostmi, například podat věc spadlou na zem, sundat část oblečení (asistenční pes), může upozornit na různé zvukové vjemy (signální pes u neslyšící osoby) nebo na blížící se epileptický záchvat u pána (signální pes u epileptika) a dokáže se naučit i mnoho dalších úkonů.

Cesta k uplatnění tohoto typu je poměrně dost náročná a mohou ji úspěšně podstoupit jen psi s těmi nejlepšími předpoklady. V České republice se výchově asistenčních psů úspěšně věnuje již řadu let o. p. s. Pomocné tlapky. V rámci přípravy na svou budoucí profesi putuje v osmi týdnech vybrané štěně do rodiny dobrovolníka, kde stráví dobu dlouhou přibližně jeden rok. Zde prožívá psí dětství jako každý normální pes a prodělává základní výcvik, případné zádrhele při výchově jsou řešeny během setkání štěňat se speciálním trenérem.

Přibližně po uplynutí jednoho roku, v době dosažení dospělosti, se pes ocitá u profesionálního trenéra, který po důkladném prověření zdravotních a mentálních předpokladů svého nového svěřence započne každodenní výcvik psa. Po tomto tříměsíčním výcviku dochází k prvnímu setkání s novým pánem, pes a pán společně slaďují svoji spolupráci. Pes je poté i nadále podrobován odbornému výcviku pod dozorem trenéra, po několika měsících dochází k dalšímu setkání s novým pánem a jejich vzájemnému nacvičení potřebných úkonů.

Speciální výcvik je završen zkouškou na základě mezinárodních měřítek. Po jejím úspěšném složení jsou doladěny poslední detaily spolupráce nového pána a jeho asistenčního/vodícího psa přímo v jejich domově, za pomoci profesionálního trenéra. I po úplném dokončení výcviku je možné kdykoliv kontaktovat výchovné centrum a konzultovat vše potřebné. Pes je svému pánovi k dispozici 24 hodin denně a do důchodu odchází okolo osmého roku života. Často dožívá u svého dosavadního pána v roli domácího mazlíčka. Jeho místo asistenčního/vodícího psa však přebírá v této době mladý pes plný síly.

O. p. s. Pomocné tlapky se během svého působení zasloužila o pečlivý výběr, předvýchovu, výchovu, speciální výcvik i následné profesionální poradenství v případě několika desítek asistenčních, vodících i canisterapeutických psů. Pořádají také řadu přednášek pro děti, které jim poutavou formou přibližují průběh výcviku a život asistenčního psa.

VÝŽIVA

U zlatého retrívra je nezbytně důležité dbát na pečlivý výběr krmiva s vyváženou výživovou hodnotou. Především ve štěněčím věku závisí na naší volbě správný vývoj pohybového aparátu a celková zdravotní kondice psa. Štěně proto krmíme odpovídajícím krmivem vysoké kvality, které se vyznačuje celkově nižším obsahem energie a tuku a zároveň optimální dávkou fosforu a vápníku. Specificky vyváženou stravou lze účinně zabránit nežádoucímu překotnému růstu, jenž může zapříčinit závažné abnormality při vývoji kosterní soustavy.

Od 15. až 18. měsíce věku je třeba začít psa krmit stravou pro dospělé zlaté retrívry. K dostání je široká škála superprémiových krmiv, která jsou určená plemeni přesně na míru. Obsahují složky zacílené na zdravé klouby a kosti, bezproblémové zažívání i krásnou srst. V průběhu celého života psa je nezbytné zajistit adekvátní prevenci proti nebezpečné obezitě, která je u zlatého retrívra velmi důležitá. Chybné vyměření krmné dávky či špatná volba stravy patří mezi významné spouštěče obezity, poměrně často se vyskytující u tohoto plemene.

 

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 12 – 15 let

Zlatý retrívr patří mezi velká psí plemena, která ve zvýšené míře trpí na některé zdravotní potíže spojené s kosterní soustavou a klouby. Jedná se v první řadě o dysplazii kyčelního a loketního kloubu. Kromě dědičných predispozic podněcuje vznik dysplazie přílišné pohybové zatížení ve štěněčím věku, nevyvážená strava či obezita psa, ke které navíc existují v tomto případě značné sklony a je třeba dbát pečlivě na její prevenci. Z kloubních potíží se u zlatého retrívra vyskytuje také osteochondróza.

Mezi další onemocnění zaznamenaná u zástupců tohoto plemene patří: Dědičná oční onemocnění (glaukom, progresivní retinární atrofie), onemocnění očních víček (entropium, ektropium), zánět střev, různé typy alergie (kožní, potravinová ad.), hluchota (zejména ve vyšším věku), epilepsie.

Popularita zlatého retrívra vede některé nezodpovědné, ziskuchtivé chovatele k neuváženého křížení jedinců, kteří vykazují vyšší inklinaci k dědičně podmíněným onemocněním a závažným behaviorálním problémům, což se nepříznivě projevuje na genetickém profilu jejich potomků. Při výběru štěněte zlatého retrívra je proto zapotřebí nejvyšší obezřetnosti.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Uchovněn může být pes starší 18-ti měsíců, který absolvoval později než v jednom roce věku alespoň jednu výstavu vyššího typu. Podmínkou je dále složení specifické zkoušky (Ověření vrozených vlastností retrívrů či lovecké, jejíž součástí je zkouška z aportování), které se může pes účastnit již po dosažení šesti měsíců věku. Nezbytností je i doklad o provedeném rentgenovém vyšetření kyčelního a loketního kloubu psa a jeho vyhodnocení jedním z veterinárních lékařů, kteří patří mezi smluvní posuzovatele chovatelského klubu. Důvodem k vyloučení z chovu jsou závažné exteriérové vady a zřetelné poruchy chování (agresivita, bojácnost).

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Labradorský retrívr

Zlatý retrívr -

Pískově zbarvený labradorský retrívr je občas se zlatým retrívrem zaměňován navzdory rozdílnému typu srsti a jistým odlišnostem v tělesné stavbě obou plemen. Zlatý retrívr působí již na první pohled gracilnějším a jemnějším dojmem, ačkoliv jsou obě plemena výškově a váhově téměř totožná. Povahově jsou si obě plemena velmi podobná. Vzájemně se labradorský a zlatý retrívr v průběhu uplynulých desetiletí střídají na nejvyšších příčkách žebříčku nejpopulárnějších plemen psů.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Aktivní, pracovně výkonný pes souměrné postavy, s laskavým výrazem.

Důležité proporce:

Délka tlamy se přibližně shoduje se vzdáleností od stopu k týlnímu hrbolu.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 58,5 cm    tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 53,5 cm    tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
Pozn. k hmotnosti:
Není standardem stanovena.
Srst:

Hladká či zvlněná. Opatřena hustou, kvalitně vyvinutou podsadou, odolnou proti vodě. V oblasti hrudníku, na zadní straně předních končetin, stehen a ve spodní partii ocasu se vyskytuje bohaté osrstění ve formě praporců.

Zbarvení:

Různé odstíny barev zlaté a krémové. Nepatrné množství chlupů bílé barvy na hrudi je přípustné. Není tolerována barva mahagonová a červená.

HLAVA

Kvalitně modelovaná a souměrná.

MOZKOVNA

lebka:

Široká, avšak ne příliš robustní, na krku dobře posazená.

Stop:

Zřetelně vyznačen.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Silná, značné šíře a hloubky.

Čelisti, zuby:

Čelisti silné. Zuby pravidelného, kompletního nůžkového skusu.

Oči:

Umístěné navzájem široko od sebe, tmavohnědého zbarvení.

Víčka:

Tmavě zbarvená.

Uši:

Nasazené zhruba v úrovni výše očí, středně velké.

KRK

Adekvátně dlouhý, osvalený.

TRUP

Proporčně vyvážený.

Horní linie:

Rovná.

Bedra:

Osvalená, silná, krátká.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné, opatřené silnými kostmi, umístěné adekvátně pod tělem.

Plece:

Uložené směrem vzad v šikmém směru. Lopatka je dlouhá.

Nadloktí:

Shodné délky s lopatkou.

Lokty:

Těsně přilehlé.

Předloktí:

Rovné.

Tlapy hrudních končetin:

Sevřené, kulatého tvaru a kočičího vzhledu. Polštářky jsou masivní a dobře tvarované.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Rovné, silné a osvalené.

Kolena:

Zaúhlená.

Hlezno:

Při pohledu ze zadní strany rovné, bez nežádoucího vbočení či vybočení. Dobrého sklonu.

Tlapy pánevní:

Sevřené, kulatého tvaru a kočičího vzhledu. Polštářky jsou masivní a dobře tvarované.

CHODY PSA

Pohyb je silný, všechny končetiny se pohybují přímo a rovnoběžně, nejsou vpředu zbytečně zvedány do výše.

OCAS

Nasazen a nesen v rovině hřbetu, sahající k hleznům, na jeho konci není patrné zatočení v žádném směru.

100%
přečteno: 11 565x