topovat ověřit
Rhodézský ridgeback

Rhodézský ridgeback

Rhodesian Ridgeback
100%
Další pojmenování: Rhodéský ridgeback, africký lví pes, RR
Rhodézský ridgeback

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VI. - Honiči a barváři
Sekce 3 - Příbuzná plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 146
Of. zkratka plemene v ČR: RR
Země původu: Jižní Afrika
Vznik plemene: 19. století
Průměrná délka života: 10 - 12 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Lovecký pes, Hlídací pes, Služební pes, Společenský pes, Rodinný pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů rhodéských ridgebacků (KCHRR)

Český klub Rhodéských ridgebacků (CKRR)

VARIETY PLEMENE Rhodézský ridgeback

U tohoto plemene se nevyskytují samostatné variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Domovinou tohoto unikátního plemene je jižní část afrického kontinentu. Hotentoti, zdejší původní obyvatelstvo, používali k ochraně stád a při lovu polodivoké psy, kteří dobře snášeli extrémní teploty a dokázali se obejít bez vody celý den, aniž by se to dramaticky podepsalo na jejich výkonnosti. Tzv. „šenzi“ pes byl menší než dnešní rhodézský ridgeback. Poznávacím znamením těchto pozoruhodných psů se stal pruh obrácené srsti na zádech, který tvarem poněkud připomíná dýku. Tento charakteristický znak popsal podrobně i známý skotský cestovatel D. Livingston.

Příchod Evropanů do jižní Afriky s sebou přinesl i křížení psů původních obyvatel se psy nových osadníků. Evropané si s sebou přivezli zástupce bloodhoundů, mastifů, teriérů a dalších psích plemen. Vzájemným křížením se postupně vytvářelo plemene rhodézského ridgebacka do jeho dnešní podoby. Na území tehdejší Rhodesie putoval se dvěma zástupci ridgebacka v roce 1877 reverend Helm. Skupina význačných lovců, kteří lovili koňmo, je tam začala používat při lovu lvů. Tím se vyprofiloval rhodéský ridgeback coby lovecký pes v podobě, jak ho známe dnes.

Tito psi prosluli svou nezměrnou odvahou, rychlostí a obratností. Neváhali se postavit ani lvům a levhartům. Pracovali ve smečkách a jejich úkolem bylo zadržet lovené zvíře do té doby, než se na dostřel přiblížil lovec. Neváhali ani zaútočit poměrně razantním způsobem – bez váhání se vrhli na kořist, kterou vahou svého těla minimálně vychýlili z rovnováhy, v lepším případě porazili, takže další členové smečky měli velkou šanci na napadané zvíře úspěšně zaútočit. Klub chovatelů ridgebacků byl založen v roce 1922 a byl vypracován standard, údajně inspirovaný dalmatinem, který platí až na malé výjimky ohledně zbarvení dodnes.

POVAHA

Rhodézský ridgeback byl dříve na základě svého původního loveckého zaměření přezdíván africký lví pes. Při mimořádně náročném lovu v extrémních podmínkách uspěli jen ti nejkvalitnější jedinci se srdnatou povahou, kterou si toto plemeno nese dodnes. Jedná se o výjimečně odvážného, důstojného, sebevědomého, obratného a odolného psa, který se vyznačuje velkou bystrostí a rozhodností. Ke své rodině je věrný a přátelský, k cizím lidem se chová rezervovaně a obezřetně. Je dobrým hlídačem, který zpravidla neštěká zbytečně.

POHYB

Toto temperamentní a silné plemeno vyžaduje dostatek pohybu a prostoru, ideálně jak ve formě dlouhých výletů a dalšího sportovního vyžití, tak v podobě dostatečného výběhu. Je skvělým společníkem při jízdě na kole a dalších sportovních aktivitách svého pána. Jeho doménou je lovecké vyžití, i když je při lovu v současnosti využíván spíše sporadicky. Uplatňuje se v řadě psích sportovních disciplín, vzhledem k obratnosti a rychlosti se ridgebackům daří i při coursingu, který byl dříve výsadním sportem chrtích plemen. Pro své mimořádné dovednosti a odolnost je rhodézský ridgeback spolehlivým služebním psem.

PÉČE

Srst rhodézského ridgebacka nevyžaduje žádnou zvláštní péči, postačí ji v pravidelných časových intervalech kartáčovat, především když pes líná je na místě odstraňovat uvolněné chlupy.

Rhodézský ridgeback potřebuje důsledný a trpělivý výcvik, nesnáší hrubé zacházení. Nehodí se pro zcela nezkušeného chovatele, může mít sklony k dominanci vůči jiným velkým psům stejného pohlaví.

ZAJÍMAVOSTI

Rhodézského ridgebacka lze na první pohled zcela snadno poznat podle hřebenu obrácené srsti na hřbetě. Právě tato výjimečnost stojí i za částí jeho pojmenování, jedná se o složeninu ze dvou anglických slov – „ridge“ (horský hřeben) a „back“ (záda). Tato unikátnost rhodézského ridgebacka jasně odlišuje od všech ostatních psích plemen. Není však jediným psem na světě, který se honosí zvláštností tohoto druhu. Na vietnamském ostrově Phu Quoc se vyskytují psi, kteří se vyznačují stejným znakem – jejich hřbet zdobí pruh obrácené srsti. Narozdíl od rhodézského ridgebacka mají psi s tímto poznávacím znamením odlišné postavení uší a existují jedinci s různou barvou srsti. Výskyt stejného znaku u různých psů na naprosto odlišných a výrazně vzdálených kontinentech s velkou pravděpodobností není čistě náhodná, přesný původ a posloupnost vývoje tohoto znaku se však dosud nepodařilo rozluštit.

VÝŽIVA

Rhodézský ridgeback patří mezi vzrůstem velká plemena. U štěňat velkých psů je nutné zajistit během jejich vývoje odpovídající krmnou dávku s potřebným obsahem pro vývoj nezbytně důležitých minerálních látek, fosforu a vápníku. Dávka těchto látek nesmí být přehnaně vysoká, aby nedošlo k příliš rychlému růstu štěněte, během něhož se nestihne kostní tkáň dostatečně vyvinout a vytvrdit. Obecně se doporučuje krmit superprémiovými granulemi pro štěňata velkých plemen. Konzervované krmivo obsahuje vysoké množství vody a zajištění jeho adekvátního množství může být velmi finančně náročné. Při podávání domácí stravy je pro změnu vysoce obtížné docílit správně vybalancované krmné dávky. A to platí nejen během štěněčího věku, ale i v dospělosti a ve stáří psa.

Zdraví

Stejně jako u jiných zástupců velkých plemen, může se u rhodézského ridgebacka vyskytovat dysplazie kyčelního kloubu. Mezi další zaznamenané potíže u tohoto plemene patří dysplazie loketního kloubu, některá nádorová onemocnění, kožní problémy (dermoid, absces), zánět vnějšího zvukovodu a problémy se zubním kamenem.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Bonitace se mohou účastnit pouze jedinci, kteří mají výsledek vyšetření ohledně dysplazie kyčelního kloubu maximálně 1/1 a ohledně dysplazie loketního kloubu 0/0. Minimální požadovaný věk psa je 18 měsíců. Psi musí před bonitací absolvovat alespoň dvě výstavy předepsaného charakteru, a to při hodnocení nejhůře „velmi dobrý“. Uchovnění znemožňuje překročení toleranční hranice co se týče vybočení ze standardu, např. vadný skus zubů či odchylka od předepsaného zbarvení srsti. Zcela nepřípustné jsou závažné behaviorální vady – nadměrná agresivita či přílišná bázlivost posuzovaného jedince

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Maďarský ohař krátkosrstý

Maďarský ohař krátkosrstý

Rhodézský ridgeback a maďarský krátkosrstý ohař mohou být občas zaměňováni, a to především z důvodu podobného zabarvení srsti. Obě plemena se rovněž vyznačují dynamickým naturelem, vynikají svou atletickou postavou a mají relativně vysoké nároky na denní dávku pohybu. Rhodézský ridgeback je ovšem celkově větších rozměrů a působí robustnějším dojmem než dlouhonohá a drobnější viszla. Také barevný odstín srsti, očí a čenichu je při bližším ohledání odlišný. Viszla může být ještě o něco citlivější na přísnější zacházení než rhodézský ridgeback, jenž pro změnu vykazuje větší ostražitost vůči cizím lidem.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Postava rhodézského ridgebacka musí působit celkově symetrickým dojmem při pohledu z profilu. Tělo je silné, dostatečně osvalené, ne však přehnaně mohutné. Pes je vytrvalý a rychlý, důležitá je zjevná obratnost a elegance. Na hřbetu je typický hřeben srsti rostoucí v obráceném směru než jinde na těle (ridge), jehož průměrná šířka je 5 cm. Začíná za lopatkami a sahá až ke kyčelním kloubům. Směrem dozadu se šířka hřebenu postupně výrazně zužuje. V přední části hřebenu musí být dvě stejně tvarované, symetrické koruny (crowns), chlupové víry, jejichž dolní okraje nepřesahují přes horní třetinu z celkové délky hřebenu.

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 66 cm tolerance: +3 cm, -3 cm
fenky: 63,5 cm tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
Hmotnost:
psi 36,5 kg
fenky: 32 kg
Srst:

Krátká, hustá, hladká, přilehlá a na pohled zářivá. Nepřípustná je hedvábná a vlnitá srst.

Zbarvení:

Pšeničná barva, světlé odstíny až nádech do červena. Nepatrné bílé odznaky na hrudi a tlapkách jsou přípustné, nesmí se však jednat o velké bílé skvrny. Uši a tlama mohou být i výrazně tmavší než srst jinde na těle.

HLAVA

Adekvátně dlouhá.

MOZKOVNA

Lebka:

Střední délky, plochá, mezi ušima široká, v klidovém stavu bez vrásek.

Stop:

Zřetelně vyznačený. Nos černý či hnědý v souladu s barvou srsti a očí.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Silná, dlouhá, značně hluboká.

Pysky:

Dobře přilehlé a adekvátně napjaté.

Čelisti, zuby:

Čelisti silné, zuby velmi silné, pravidelného nůžkového skusu.

Oči:

Ve střední vzdálenosti od sebe, kulatého tvaru, plné jasu a třpytu, značně inteligentního výrazu. Barva hnědá či jantarová, na základě barvě srsti.

Víčka:

Lemována černými okraji.

Uši:

Střední délky a velikosti, přilehlé, široké u kořene, zužující se směrem od hlavy, nasazené vysoko. Špička ucha je zaoblená.

KRK

Silný, relativně dlouhý, s absencí volné kůže.

TRUP

Hřbet:

Silný, svalnatý, poměrně mohutný, dobře vyvinutý.

Bedra:

Osvalená, nepatrně klenutá.

Předhrudí:

Z profilu patrné.

Hrudní koš:

 Hrudní koš prostorný a hluboký. Žebra mírně klenutá.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Velmi silné a zcela rovné, svalnaté.

Plece:

Svalnaté, lopatky jasně patrné.

Rameno:

Dobře osvalená.

Lokty:

K tělu těsně přiléhající.

Přední nadprstí:

Jemně zašikmené.

Tlapy hrudních končetin:

Pevné, kulatého tvaru, s pružnými polštářky. Prsty solidně vyklenuté. Prostor mezi polštářky a prsty vyplněn srstí.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Svaly jasně zřetelné a silné, přitom však působí štíhlým dojmem.

Kolena:

 Klouby zaúhlené.

Nárt:

Krátký.

Hlezno:

Hluboko uložené.

Tlapy pánevní:

Pevné, kulatého tvaru, s pružnými polštářky. Prsty solidně vyklenuté. Prostor mezi polštářky a prsty vyplněn srstí.

CHODY PSA

Při pohybu je zřetelná uvolněnost a energičnost.

OCAS

Poměrně dost dlouhý, přiměřeně nasazený, u kořene silný, ke špičce postupně se zužující. Nikdy není zatočen přes hřbet. Během pohybu nošen mírně vztyčený vzhůru.

přečteno: 6 086x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...