logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno se hodí pro lidi, kteří už mají s výchovou psa zkušenosti, pro naprosté začátečníky je nevhodné.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno je možné chovat i v bytě, ale musíte počítat s častějším úklidem a dopřát mu dostatek pohybu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Toto plemeno není vhodné pro pobyt venku, musí bydlet doma a na zahradě se rádo proběhne.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Tento pes se pro alergiky nehodí.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes zbožňuje dlouhé procházky a rád vám bude dělat parťáka při běhání, u kola či na túrách.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes při dostatečné výchově vydrží doma sám po nezbytně nutnou dobu.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes v chladném počasí vydrží, ale raději má vyhřátou postel svého pána.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je citlivý, ale zbytečné přecitlivělosti se bát nemusíte.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se dokáže naučit mnoho věcí, ale musí sám chtít.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes má lovecký pud vyvinutý, takže byste jej při procházkách měli mít pod kontrolou, aby se nezaběhl za zvěří.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes téměř neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes má rád jen určité hry, pokud zjistíte, které to jsou, tak si jej získáte.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes má předpoklad pro to, být skvělým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

U tohoto plemene je výchova těžší, výcviku je nutné věnovat dostatek pozornosti a nepodcenit ji.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno líná zejména v době výměny srsti, na chlupy však narazíte i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Tento pes příliš neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o tohoto psa není tolik náročná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

U tohoto psa se mohou projevit některá dedičná onemocnění, ale jinak je to zdravý jedinec.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes netrpí obezitou.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Tento pes patří k zástupcům velkých plemen.

Rhodézský ridgeback

Rhodézský ridgeback

Rhodesian Ridgeback
Další pojmenování: Rhodéský ridgeback, africký lví pes, RR

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina VI. - Honiči a barváři
Sekce 3 - Příbuzná plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 146
Of. zkratka plemene v ČR: RR
Země původu: Jižní Afrika
Vznik plemene: 19. století
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Rodinný pes, Společenský pes, Služební pes, Hlídací pes, Lovecký pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů rhodéských ridgebacků (KCHRR)

Český klub Rhodéských ridgebacků (CKRR)

VARIETY PLEMENE RHODÉZSKÝ RIDGEBACK

U tohoto plemene se nevyskytují samostatné variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Domovinou tohoto unikátního plemene je jižní část afrického kontinentu. Hotentoti, zdejší původní obyvatelstvo, používali k ochraně stád a při lovu polodivoké psy, kteří dobře snášeli extrémní teploty a dokázali se obejít bez vody celý den, aniž by se to dramaticky podepsalo na jejich výkonnosti. Tzv. „šenzi“ pes byl menší než dnešní rhodézský ridgeback. Poznávacím znamením těchto pozoruhodných psů se stal pruh obrácené srsti na zádech, který tvarem poněkud připomíná dýku. Tento charakteristický znak popsal podrobně i známý skotský cestovatel D. Livingston.

Příchod Evropanů do jižní Afriky s sebou přinesl i křížení psů původních obyvatel se psy nových osadníků. Evropané si s sebou přivezli zástupce bloodhoundů, mastifů, teriérů a dalších psích plemen. Vzájemným křížením se postupně vytvářelo plemene rhodézského ridgebacka do jeho dnešní podoby. Na území tehdejší Rhodesie putoval se dvěma zástupci ridgebacka v roce 1877 reverend Helm. Skupina význačných lovců, kteří lovili koňmo, je tam začala používat při lovu lvů. Tím se vyprofiloval rhodéský ridgeback coby lovecký pes v podobě, jak ho známe dnes.

Tito psi prosluli svou nezměrnou odvahou, rychlostí a obratností. Neváhali se postavit ani lvům a levhartům. Pracovali ve smečkách a jejich úkolem bylo zadržet lovené zvíře do té doby, než se na dostřel přiblížil lovec. Neváhali ani zaútočit poměrně razantním způsobem – bez váhání se vrhli na kořist, kterou vahou svého těla minimálně vychýlili z rovnováhy, v lepším případě porazili, takže další členové smečky měli velkou šanci na napadané zvíře úspěšně zaútočit. Klub chovatelů ridgebacků byl založen v roce 1922 a byl vypracován standard, údajně inspirovaný dalmatinem, který platí až na malé výjimky ohledně zbarvení dodnes.

POVAHA

Rhodézský ridgeback byl dříve na základě svého původního loveckého zaměření přezdíván africký lví pes. Při mimořádně náročném lovu v extrémních podmínkách uspěli jen ti nejkvalitnější jedinci se srdnatou povahou, kterou si toto plemeno nese dodnes. Jedná se o výjimečně odvážného, důstojného, sebevědomého, obratného a odolného psa, který se vyznačuje velkou bystrostí a rozhodností. Ke své rodině je věrný a přátelský, k cizím lidem se chová rezervovaně a obezřetně. Je dobrým hlídačem, který zpravidla neštěká zbytečně.

POHYB

Toto temperamentní a silné plemeno vyžaduje dostatek pohybu a prostoru, ideálně jak ve formě dlouhých výletů a dalšího sportovního vyžití, tak v podobě dostatečného výběhu. Je skvělým společníkem při jízdě na kole a dalších sportovních aktivitách svého pána. Jeho doménou je lovecké vyžití, i když je při lovu v současnosti využíván spíše sporadicky. Uplatňuje se v řadě psích sportovních disciplín, vzhledem k obratnosti a rychlosti se ridgebackům daří i při coursingu, který byl dříve výsadním sportem chrtích plemen. Pro své mimořádné dovednosti a odolnost je rhodézský ridgeback spolehlivým služebním psem.

PÉČE

Srst rhodézského ridgebacka nevyžaduje žádnou zvláštní péči, postačí ji v pravidelných časových intervalech kartáčovat, především když pes líná je na místě odstraňovat uvolněné chlupy.

Rhodézský ridgeback potřebuje důsledný a trpělivý výcvik, nesnáší hrubé zacházení. Nehodí se pro zcela nezkušeného chovatele, může mít sklony k dominanci vůči jiným velkým psům stejného pohlaví.

ZAJÍMAVOSTI

Rhodézského ridgebacka lze na první pohled zcela snadno poznat podle hřebenu obrácené srsti na hřbetě. Právě tato výjimečnost stojí i za částí jeho pojmenování, jedná se o složeninu ze dvou anglických slov – „ridge“ (horský hřeben) a „back“ (záda). Tato unikátnost rhodézského ridgebacka jasně odlišuje od všech ostatních psích plemen. Není však jediným psem na světě, který se honosí zvláštností tohoto druhu. Na vietnamském ostrově Phu Quoc se vyskytují psi, kteří se vyznačují stejným znakem – jejich hřbet zdobí pruh obrácené srsti. Narozdíl od rhodézského ridgebacka mají psi s tímto poznávacím znamením odlišné postavení uší a existují jedinci s různou barvou srsti. Výskyt stejného znaku u různých psů na naprosto odlišných a výrazně vzdálených kontinentech s velkou pravděpodobností není čistě náhodná, přesný původ a posloupnost vývoje tohoto znaku se však dosud nepodařilo rozluštit.

VÝŽIVA

Rhodézský ridgeback patří mezi vzrůstem velká plemena. U štěňat velkých psů je nutné zajistit během jejich vývoje odpovídající krmnou dávku s potřebným obsahem pro vývoj nezbytně důležitých minerálních látek, fosforu a vápníku. Dávka těchto látek nesmí být přehnaně vysoká, aby nedošlo k příliš rychlému růstu štěněte, během něhož se nestihne kostní tkáň dostatečně vyvinout a vytvrdit. Obecně se doporučuje krmit superprémiovými granulemi pro štěňata velkých plemen. Konzervované krmivo obsahuje vysoké množství vody a zajištění jeho adekvátního množství může být velmi finančně náročné. Při podávání domácí stravy je pro změnu vysoce obtížné docílit správně vybalancované krmné dávky. A to platí nejen během štěněčího věku, ale i v dospělosti a ve stáří psa.

ZDRAVÍ

Stejně jako u jiných zástupců velkých plemen, může se u rhodézského ridgebacka vyskytovat dysplazie kyčelního kloubu. Mezi další zaznamenané potíže u tohoto plemene patří dysplazie loketního kloubu, některá nádorová onemocnění, kožní problémy (dermoid, absces), zánět vnějšího zvukovodu a problémy se zubním kamenem.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Bonitace se mohou účastnit pouze jedinci, kteří mají výsledek vyšetření ohledně dysplazie kyčelního kloubu maximálně 1/1 a ohledně dysplazie loketního kloubu 0/0. Minimální požadovaný věk psa je 18 měsíců. Psi musí před bonitací absolvovat alespoň dvě výstavy předepsaného charakteru, a to při hodnocení nejhůře „velmi dobrý“. Uchovnění znemožňuje překročení toleranční hranice co se týče vybočení ze standardu, např. vadný skus zubů či odchylka od předepsaného zbarvení srsti. Zcela nepřípustné jsou závažné behaviorální vady – nadměrná agresivita či přílišná bázlivost posuzovaného jedince

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Maďarský ohař krátkosrstý

Rhodézský ridgeback -

Rhodézský ridgeback a maďarský krátkosrstý ohař mohou být občas zaměňováni, a to především z důvodu podobného zabarvení srsti. Obě plemena se rovněž vyznačují dynamickým naturelem, vynikají svou atletickou postavou a mají relativně vysoké nároky na denní dávku pohybu. Rhodézský ridgeback je ovšem celkově větších rozměrů a působí robustnějším dojmem než dlouhonohá a drobnější viszla. Také barevný odstín srsti, očí a čenichu je při bližším ohledání odlišný. Viszla může být ještě o něco citlivější na přísnější zacházení než rhodézský ridgeback, jenž pro změnu vykazuje větší ostražitost vůči cizím lidem.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Postava rhodézského ridgebacka musí působit celkově symetrickým dojmem při pohledu z profilu. Tělo je silné, dostatečně osvalené, ne však přehnaně mohutné. Pes je vytrvalý a rychlý, důležitá je zjevná obratnost a elegance. Na hřbetu je typický hřeben srsti rostoucí v obráceném směru než jinde na těle (ridge), jehož průměrná šířka je 5 cm. Začíná za lopatkami a sahá až ke kyčelním kloubům. Směrem dozadu se šířka hřebenu postupně výrazně zužuje. V přední části hřebenu musí být dvě stejně tvarované, symetrické koruny (crowns), chlupové víry, jejichž dolní okraje nepřesahují přes horní třetinu z celkové délky hřebenu.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 66 cm    tolerance: +3 cm, -3 cm
fenky: 63,5 cm    tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
Hmotnost:
psi:36,5 kg
fenky: 32 kg
Srst:

Krátká, hustá, hladká, přilehlá a na pohled zářivá. Nepřípustná je hedvábná a vlnitá srst.

Zbarvení:

Pšeničná barva, světlé odstíny až nádech do červena. Nepatrné bílé odznaky na hrudi a tlapkách jsou přípustné, nesmí se však jednat o velké bílé skvrny. Uši a tlama mohou být i výrazně tmavší než srst jinde na těle.

HLAVA

Adekvátně dlouhá.

MOZKOVNA

lebka:

Střední délky, plochá, mezi ušima široká, v klidovém stavu bez vrásek.

Stop:

Zřetelně vyznačený. Nos černý či hnědý v souladu s barvou srsti a očí.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Silná, dlouhá, značně hluboká.

Pysky:

Dobře přilehlé a adekvátně napjaté.

Čelisti, zuby:

Čelisti silné, zuby velmi silné, pravidelného nůžkového skusu.

Oči:

Ve střední vzdálenosti od sebe, kulatého tvaru, plné jasu a třpytu, značně inteligentního výrazu. Barva hnědá či jantarová, na základě barvě srsti.

Víčka:

Lemována černými okraji.

Uši:

Střední délky a velikosti, přilehlé, široké u kořene, zužující se směrem od hlavy, nasazené vysoko. Špička ucha je zaoblená.

KRK

Silný, relativně dlouhý, s absencí volné kůže.

Hřbet:

Silný, svalnatý, poměrně mohutný, dobře vyvinutý.

Bedra:

Osvalená, nepatrně klenutá.

Předhrudí:

Z profilu patrné.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Velmi silné a zcela rovné, svalnaté.

Plece:

Svalnaté, lopatky jasně patrné.

Rameno:

Dobře osvalená.

Lokty:

K tělu těsně přiléhající.

Tlapy hrudních končetin:

Pevné, kulatého tvaru, s pružnými polštářky. Prsty solidně vyklenuté. Prostor mezi polštářky a prsty vyplněn srstí.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Svaly jasně zřetelné a silné, přitom však působí štíhlým dojmem.

Kolena:

 Klouby zaúhlené.

Nárt / zanártí:

Krátký.

Hlezno:

Hluboko uložené.

Tlapy pánevní:

Pevné, kulatého tvaru, s pružnými polštářky. Prsty solidně vyklenuté. Prostor mezi polštářky a prsty vyplněn srstí.

CHODY PSA

Při pohybu je zřetelná uvolněnost a energičnost.

OCAS

Poměrně dost dlouhý, přiměřeně nasazený, u kořene silný, ke špičce postupně se zužující. Nikdy není zatočen přes hřbet. Během pohybu nošen mírně vztyčený vzhůru.

100%
přečteno: 5 062x