topovat ověřit
02.09.2020 / 18.05.2024
Basset Hound

Basset Hound

Basset Hound
100%
Další pojmenování: nemá
Basset Hound

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VI. - Honiči a barváři
Sekce 1 - Honiči
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 163
Země původu: Velká Británie
Patronát Velká Británie
Vznik plemene: 16. století
Průměrná délka života: 10 - 12 roků
Původní využití: Lovecký pes (výborný stopař)
Využití dnes: Lovecký pes, Rodinný pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů honičů

Basset klub Česká republika

VARIETY PLEMENE Basset Hound

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Historie tohoto plemene se začala psát v 16. století ve Francii, kde se ve vrzích narodili první krátkonozí psi. Lidé brzy ocenili jeho schopnost stopovat zvěř i v nízkém porostu a oblíbili si ho. I když nejdříve byli jeho majitelé z řad šlechty, po revoluci je začali chovat i obyčejní lidé. 

Výstavy se baset poprvé zúčastnil v roce 1863 v Paříži. V následujících letech došlo k prvnímu importu do Anglie a brzy se zde narodil první vrh, a to lordu Galwayovi, který si dovezl pár. V průběhu dalších let došlo k dalším importům z Francie, aby se oživila krev. Dále došlo také ke křížení s bloodhoundy.

Baset se pro svou milou povahu rozšířil i do USA. V současné době je chován převážně jako rodinný společník. Ke svému původnímu loveckému účelu již není tolik využíván.

Basset Hound - Anglie

POVAHA

Baset je dobrosrdečný pes, který má rád společnost lidí. Skvěle se hodí do rodiny, protože má rád děti a dobře s nimi vychází. Ony se ho musí naučit respektovat a vědět, kdy ho nechat odpočívat. Toto plemeno nemá rádo samotu, je potřeba ho od štěněte učit, že musí doma v klidu počkat, než se vrátíte z práce. Svým hlučným štěkotem až vytím by mohl rušit sousedy.

Jeho milá povaha se projevuje i ve vztahu k ostatním mazlíčkům. Jejich soužití bývá bezproblémové. Podobně to má i s jinými psy, je nekonfliktní. K cizím lidem bývá přátelský, není to dobrý hlídač. 

Výcvik je trochu náročnější a rozhodně budete potřebovat dostatek trpělivosti. Musíte být důslední, ale také citliví a psa nenutit. Mnohem lepší bude vydat se cetou pozitivní motivace. Hrubým zacházením se nikam nedostanete, docílíte akorát toho, že pes bude tvrdohlavý a nebude poslouchat. Baset je prostě svůj a potřebuje tolerantního páníčka, protože on jiný nebude, musíte ho pochopit.

Basset Hound

POHYB

Baset je spíše línější, což můžeme odvodit od jeho kratších nohou. Ale při loveckém využití dokázal neunávně stopovat zvěř i neprostupným porostem. Vytrvalost mu tedy rozhodně nechybí. Zároveň si venku dávejte pozor, aby nechytnul něčí stopu a nevydal se po ní. Pokud vyrazíte do lesa, rozhodně byste ho měli mít na vodítku, protože jakmile něco zavětří, tak se můžete ohánět povely, ale baset půjde za svým nosem.

Každý den byste měli vyrazit na procházku, ale zapomeňte na nějaké horské túry, k tomu není přizpůsobený. Zejména ve štěněčím věku by se neměl přetěžovat a pozor na chůzi po schodech

Baset se nehodí pro kynologické sporty typu agility, dog dancing apod. I tak je to skvělý společník a rád s vámi bude odpočívat na gauči či zahradě.

Basset Hound

PÉČE

Péče o srst baseta není náročná, stačí vám kartáč na krátkou srst nebo gumová rukavice, kterou srst jednou týdně projedete. Jinak se srst odolná proti vnějším vlivům, není nutné baseta koupat, jen v případě, že se hodně ušpiní. Není to dobrý plavec, a proto pobyt v létě u vody neocení.

Počítat byste měli s tím, že slintá, pokud je to nežádoucí, tak mějte po ruce hadřík, abyste mohli sliny včas otřít. Každý den pečujte o oční okolí, v případě potřeby otřete přebytečné ospalky. Větší pozornost věnujte dlouhým uším, ty jsou náchylné na záněty, proto je pravidelně kontrolujte a čistěte. Důležité je nezanedbat péči o chrup, aby byly zuby zdravé bez nánosu zubního kamene, měli byste je pravidelně mechanicky čistit. Používat můžete i doplňky stravy, které podporují zdraví dutiny ústní.

Pokud budete chodit na delší procházky, drápy se budou pravděpodobně obrušovat samy. Ale psa od štěněčího věku zvykejte na jejich ošetřování, abyste s tím později neměli problém. Jednou měsíčně drápky zkontrolujte a v případě potřeby zkraťte. Nezapomínejte na pátý dráp na předních packách, který není ve styku se zemí.

Basset Hound

ZAJÍMAVOSTI

Baset sice pochází z Francie, ale později se jeho základnou stala Anglie, proto nad ním také drží patronaci v rámci Mezinárodní kynologické federace. Ostatní basetí plemena mají ve standardech uvedenou právě Francii. Pojmenování plemene pochází z francouzštiny a vychází z frnacouzského „bas“, což znamená nízký. 

Basset Hound

VÝŽIVA

Aby byl pes zdravý a po všech stránkách prospíval, je důležité krmit jej kvalitní stravou. Můžete vybrat ze dvou hlavních možností, jak krmit. Tou první jsou kompletní krmiva v podobě granulí a konzerv a další volbou je BARF. U baseta si musíte dát pozor na potenciální obezitu, ke které má sklony. 

V případě, že budete krmit granulemi, vybírejte ty lepší, alespoň superprémiové kvality a hlavně vždy čtěte složení. Granule by neměly být plné obilovin, naopak mohou být zcela bez nich nebo se sníženým obsahem obilovin. Na prvním místě by mělo být kvalitní maso. Váhově se jedná o střední plemeno, takže vybírejte krmivo pro ně a nezapomeňte přihlédnout i k věku

Pokud nechcete krmit granulemi, můžete vyzkoušet barfování, tedy krmení psa přirozenou stravou, kdy mu do misky servírujete syrové maso, kosti, přílohy a různé doplňky tak, abyste sestavili vyváženou krmnou dávku. Maso se dá koupit ve specializovaných prodejnách, pak si ho doma připravíte na jednotlivé porce a ty nachystáte do mrazáku. Do barfování se nemůžete vrhnout jen tak po hlavě, je potřeba si předtím nejdříve něco nastudovat. 

Basset Hound

Zdraví

Průměrná délka života: 10 – 12 let

Baset je poměrně odolné plemeno, ani k uchovnění nejsou povinná žádná vyšetření, při uchovnění mají pouze dobrovolný charakter a závisí tak na chovateli. Vzhledem ke své stavbě těla může trpět na problémy se zády, a to hlavně s ploténkami. Objevit se mohou i kloubní obtíže, psa byste neměli nevhodně přetěžovat. Pozor si dávejte na obezitu, která může zdravotní stav zkomplikovat. 

Basset Hound

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Toto plemeno se hodí do panelového bytu i domku se zahradou. Pokud bydlíte ve vyšším patře, tak byste měli mít k dispozici výtah. Baset by rozhodně neměl několikrát denně do mnoha schodů. Jesltiže máte domek, pak může mít na zahradě boudu, ale bydlet by tam neměl, protože potřebuje být na blízku své rodině, aby nestrádal. Je to velice kontaktní pes. 

Vzhledem k tomu, že baset mívá sklony k obezitě, je potřeba mu dopřát dostatek pohybu. Ale není vhodný na skákání a běhání, raději společně vyražte na delší procházku, je dostatečně vytrvalý, tak abyste se pořádně prošli.

Basset Hound

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Baseta můžete v České republice uchovnit pod dvěma kluby, prvním je Klub chovatelů honičů a tím druhým Basset klub České republiky. Podmínky přijetí mají oba kluby podobné. Prvním předpokladem je koupě psa s průkazem původu FCI. Štěně by nemělo mít žádné vady proti standardu, jedná se štěňátko s předpoklady pro chov a výstavy.

Od věku 12 měsíců se musíte zúčastnit výstavy, z kruhu si můžete odsnést nejhůře známku Velmi dobrá u Basset klubu je ještě povinný svod. Od věku 15 měsíců je pak povinná bonitace, což je speciální chovatelská akce, na které je pes odborně posouzen.

Žádná zdravotní vyšetření nejsou k uchovnění požadována, u Klubu chovatelů honiču mají pouze dobrovolný charakter, stejně jako možná zkouška z výkonu. 

Aktivní využití psů i fen v chovu je možné od věku 15 měsíců. Horní věková hranice není pro psy stanovena, tedy jejich chovnost je neomezená, u fen je to 8. rok věku.

Basset Hound

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Baset má velmi jedinečný vzhled, díky němuž se dá obtížně zaměnit s jinými plemeny. V úvahu tak přichází pouze jiní baseti, ale málokdo z řad široké veřejnosti bude vědět, že existují ještě jiní baseti, než ten jeden, kterého máte právě vy. Modrého gaskoňského nebo artézsko-normandského baseta můžete potkat hlavně na výstavě. Malého hrubosrstého vendéeského baseta neuvádíme, protože má typickou hrubou srst, díky které je na první pohled rozeznatelný.

Artésko-normandský basset

Artésko-normandský basset

Obě plemena patří do 6. skupiny FCI k honičům, barvářům a příbuzným plemenům. Velikost obou basetů je podobná, artézsko-normandský měří 30 až 36 cm, basset hound pak 33 až 38 cm. Rozdíl je v hmotnosti, artézko-normadnský baset má váhu mezi 15 až 20 kg. U baseta není uvedena ne standardu, ale pohybuje mezi 25 až 35 kg. Na první pohled je artézsko-normandský baset atletičtější, bez volné kůže, také jeho nohy působí delším dojmem. Zbarvení je podobné, artézsko-normandský baset je trikolorní (plavá s černým pláštěm a bílou) nebo bikolorní (plavá s bílou).

Modrý gaskoňský baset

Modrý gaskoňský baset

I toto plemeno má typické basetí vzezření. Také patří do 6. skupiny FCI. Jeho kohoutková výška se pohybuje mezi 34 až 38 cm. Zásadní rozdíl mezi předchozími dvěmi plemeny a tímto je ve zbarvení. Modrý baset, jak už jeho název napovídá, má břidlicově modrý odstín, mísí se černé a bílé chlupy – povoleny jsou různě velké plotny obou barev na různých místech na těle.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Vyvážený a vysoce ušlechtilý pes na krátkých nohách. Jedná se o lovecké plemeno, které by mělo být silné, aktivní a v terénu vytrvalé, aby mohlo dostát svému poslání.

Pozn. k výšce

Kohoutková výška je v rozpětí 33 až 38 cm.

Srst:

Krátká, hladká, přiléhavá, není příliš jemná. Nevytváří se praporce, všechny linie mají jasné obrysy. Velmi nežádoucí je dlouhá, jemná srst, na které se vytváří praporce.

Zbarvení:

Nejčastějí tříbarevné (černo-bílo-hnědé), nebo dvoubarevné (citrónovo-bílé). Připouští se i jiné zbarvení, které se objevuje u honičů. 

Kůže:

Elastická a pružná, nemá žádné přehnané znaky. 

Basset Hound

HLAVA

U očí a na čele se mohou vyskytovat v menším množství vrásky, ale kůže je pružná, aby vytvořila lehké vrásky, když se přetáhne dopředu, nebo při sklonění hlavy. 

MOZKOVNA

Klenutá s výrazným týlním hrbolem. V oblasti čela je středně široká a směrem k čenichu se zužuje. 

Lebka:

Nosní hřbet je téměř rovnoběžný s linií mozkovny a není o moc delší než mozkovna. 

Stop:

Mírný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černě pigmentovaná, výjimku tvoří světle zbarvení psi, jejich čenich může být hnědý nebo játrový. Nozdry jsou velké a otevřené. Nos může lehce přečnívat před úroveň pysků. Celkově vypadá čenichová partie jako suchá, není špičatá. 

Pysky:

Horní pysky překrývají ty spodní. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné, mají perfektní, pravidelný a kompletní nůžkový skus. Horní řezáky těsně překrývají ty spodní a zuby jsou v čelisti kolmo. 

Oči:

Mají tvar kosočtverce, nejsou zapadlé, ani vystouplé. Zbarveny jsou tmavě, u světlých jedinců mohou být i středně hnědé. Výraz je vážný a klidný. Nežádoucí je světlé nebo žluté oko. 

Uši:

Nízko zavěšené, těsně pod linií očí. Jsou dlouhé, ale ne přehnaně, sahají až před konec čenichu (při jeho korektní délce). Uši jsou pružné, jemné, hebké a po celé své délce dobře stočené dovnitř. 

KRK

Dobře klenutý, dostatečně dlouhý a svalnatý, vytváří se na něm přiměřený lalok. 

TRUP

Dlouhý a po celé délce hluboký. Kohoutek i kříž jsou zhruba ve stejné výšce. 

Hřbet:

Široký a rovný. Od kohoutku až k nasazení kyčlí není nadbytečně dlouhý. 

Bedra:

Mohou být klenutá. 

Předhrudí:

Zepředu vyplňuje prostor mezi zakřiveným předloktím. 

Hrudní koš:

Hrudní kost je výrazná, hrudník není úzký, ani přehnaně hluboký. Žebra jsou dobře klenutá a dosahují mírně dozadu, nejsou deformovaná. 

Spodní linie:

Mezi zemí a nejnižším bodem hrudníku musí být dostatečný prostor, aby se mohl volně pohybovat v různých terénech. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Předloktí v horní části směřuje lehce dovnitř, ale ne tolik, aby bránilo volnému pohybu, nebo se kvůli tomu končetiny vzájemně dotýkaly v postoji nebo pohybu. V dolní části mohou být na končetinách kožní vrásky, ale nesmí být přehnané. 

Plece:

Nejsou těžké, lopatka je správně šikmo uložená. 

Lokty:

Nevbočují dovnitř, ani nevybočují ven. Zaujímají místo perfektně po stranách hrudníku. 

Předloktí:

Krátké, mohutné a mají silné kosti. 

Zápěstí:

Nežádoucí je překloubení. 

Tlapy hrudních končetin:

Velké, mají silné klouby i polštářky. Míří rovně dopředu, nebo mohou být lehce vytočené. Pes vždy stojí korektně, váha je rovnoměrně rozložená na všech prstech a polštářcích. Po tlapce zůstává velká stopa, žádná jiná část tlapky než polštářky není ve styku se zemí. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Silně osvalené, výrazné a při pohledu zezadu působí jako koule. Na zánartí mohou být záhyby kůže a vzadu na patním kloubu se může tvořit malá kožní řasa, ale nikdy není přehnaná. 

Kolena:

Dobře úhlená. 

Hlezno:

Je nízko u země, lehce podstavené. Není vbočené dovnitř, ani vybočené ven, ale je přímo pod tělem v přirozeném postoji. 

Tlapy pánevní:

Velké a mají silné polštářky i klouby. Pes stojí korektně, jeho váha je rovnoměrně rozložená na všech prstech a polštářcích, takže při chůzi zůstávají v terénu otisky tlapky velkého psa. Žádná část tlapky, která není pokryta polštářkem, nesmí být ve styku se zemí. 

CHODY PSA

Správný pohyb je důležití pro zachování schopností honiče. Akce je hladká, bez úsilí, mocná, s dobrým dosahem předních končetin. Ze zadních končetin přichází silný odraz. Přední i zadní končetiny se pohybují korektně. Kolena a paty nesmí být v pohybu strnulé a prsty nesmí škrtat o zem. 

OCAS

Dobře nasazený, dostatečně dlouhý, u kořene je dost silný a směrem ke špičce se zužuje. Na spodní straně je drsnější srst. V pohybu bývá nošen vzpřímeně a zahnutý do mírného šavlovitého oblouku. Nesmí být stočený nebo překlopený. 

Basset Hound

přečteno: 4 020x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...