logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné pro lidi, kteří vědí, co péče o psa obnáší a ideálně mají již předešlou zkušenost s výchovou či výcvikem.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno je možné chovat i v bytě, ale musíte počítat s častějším úklidem a dopřát mu dostatek pohybu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tohoto psa můžete přes den nechat venku na zahradě a vlastní boudou nepohrdne, ale bydlet by měl doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno si mohou pořídit senioři, kteří mají se psy zkušenosti a dopřejí mu vše, co potřebuje.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Tento pes je nadšenec do veškerých aktivit, a proto se hodí i pro psí sporty.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá s chladným počasím problém, může pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno teplé počasí vydrží, ale pro odpočinek bude vyhledávat chladnější místo ve stínu.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Tento pes je velmi citlivý, v některých situacích může působit až přecitlivěle.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes je velmi učenlivý, má předpoklad pro nějaký psí sport či výcvik.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Tento pes je velmi inteligentní a měli byste jeho hlavu zaměstnat, aby se nenudil.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes má silně vyvinutý žvýkací pud, takže v jeho tlamě může skončit cokoliv má právě na dosah.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Toto plemeno má lovecký pud vyvinutý, ale omezí se spíše na prohánění ptáků, záleží ovšem na vaší výchově.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno je uštěkaností proslulé, každého nově příchozího hlasitě přivítá, ale záleží i na výchově.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno líná téměř pořád, srst musíte často vyčesávat.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o tohoto psa není tolik náročná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

U tohoto psa se mohou projevit některá dedičná onemocnění, ale jinak je to zdravý jedinec.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno u nás patří k nejrozšířenějším, ve vašem okolí se určitě nachází hned několik jedinců.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Tento pes se řadí k malým plemenům.

Sheltie

Sheltie

Shetland Sheepdog
Další pojmenování: Šeltie, shetlandský ovčák

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 88
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 19. století
Původní využití: Pastevecký pes
Využití dnes: Rodinný pes, Společenský pes, Aktivní pes, Pasení, ovčácký pes, Agility
Kluby v ČR:

Moravskoslezský klub chovatelů collií a sheltií (http://www.collie-sheltie.com)

Klub chovatelů collií a sheltií (http://www.collie-sheltie-club.cz)

Sheltie club CZ (http://www.sheltie.cz)

VARIETY PLEMENE SHELTIE

Sheltie se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Jak již možná název plemene napovídá, tak šeltie pochází ze Šetlandských ostrovů, které náleží ke Skotsku. Pro tuto oblast je typická fauna ve velikosti mini. Pochází odsud také šetlandský poník, který je pověstný právě jsou miniaturní velikostí. Vzhledem k tomu nebylo potřeba, aby pastevecký pes, který měl za úkol shánět zvěř a ne ji chránit proti dravcům, byl větších rozměrů.

Šeltie pravděpodobně vznikla křížením kólií se psy na Šetlandech a do její krve byla kvůli zmenšení zřejmě přimíchána i krev king charles španělů. To vše se událo v 18. století. Následně došlo k vývozu malých pasteveckých psíků a jejich rozšíření. Na výstavách byly k vidění od roku 1905 a poté začaly vznikat i chovatelské kluby.

V České republice jsou šeltie od roku 1950, kdy byla z Rakouska importována první fena, ta se ovšem zakladatelkou chovu nestala. Následovaly další dovozy převážně z Německa a v roce 1960 se narodil první vrh.

POVAHA

Šeltie je skvělý rodinný pes, je velmi milá, mazlivá a ke svým páníčkům milující. K cizím lidem se může chovat odtažitě. Nemá problém vycházet s jinými psy, ani ostatními zvířaty, ale je vhodné ji zvykat na veškeré podněty již od štěňátka. S dětmi může mít vřelý a láskyplný vztah, musíte je ovšem naučit, jak se k pejskovi chovat, aby mu neublížily. Šeltie mohou mít sklony k uštěkanosti, proto svého pejska učte, aby zbytečně neštěkal na každé zašustění.

Je velmi inteligentní a učenlivá, takže se hodí pro začátečníky. Za oblíbený pamlsek udělá cokoliv, ale má velmi citlivou duši, takže nesnese hrubé zacházení. K šeltii musíte přistupovat jemně a s porozuměním. Při výchově zapomeňte na hrubé tresty a křik, tím ničeho nedosáhnete, akorát docílíte toho, že se začne uzavírat do sebe. Raději přistupte k pozitivní motivaci, šeltii výcvik baví a je předurčena i k mnohým kynologickým sportům. 

POHYB

Jako malý pastevecký pes je šeltie zvyklá na velké množství pohybu a hodí se pro aktivní lidi. Dlouhé túry jí nedělají problém. Rozhodně nevydrží celý den ležet na gauči, potřebuje delší procházku, aby se mohla vyřádit. Je to skvělý parťák na běhání či ke kolu. Zaměstnat můžete i její mysl různými interaktivními hrami, ale se svou inteligencí je šeltie rychle vyřeší. 

Výborně se hodí na mnoho psích sportů. Šeltičky jsou často k vidění na agility, kde s obdivuhodnou rychlostí a obratností překonávají veškeré překážky. Vzhledem k jejich učenlivosti se můžete věnovat i dogdancingu, ale při jakémkoliv výcviku to chce dostatek trpělivosti. Se svou šeltií můžete vyzloušet pasení, i když tato disciplína u nás není tolik rozšířená. 

Váš pejsek s vámi bude s vrtěním ocasu vykonávat jakoukoliv aktivitu. Pokud jej patřičně unavíte, tak pak bude spokojeně odpočívat ve svém pelíšku, nebo u vás v posteli.

PÉČE

Na první pohled je jasné, že srst šeltie bude potřebovat vaši pozornost častěji. Srst musíte pravidelně, ale ne každý den, kartáčovat.V období línání je vhodné pročesávat co nejčastěji, pomůžete tak k odstranění již uvolněných chlupů. Časté koupání není potřeba, pokud se například nechystáte se svým pejsek na výstavu, Tam by měla srst vypadat co nejlépe. Šeltiím se srst na určitých partiích těla zastřihává, jedná se o oblast uší a končetin. Nechte si poradit od chovatele, jak srst správně upravit v pohodlí domova a hlavně naučte svou šeltii, aby tyto zkrášlovací rituály zvládala bez zbytečného stresu.

Pravidelně je nutné kontrolovat délku drápků a v případě nutnosti je zkrátit. Pokud si váš pejsek drápy dostatečně neobrušuje při chůzi na tvrdém povrchu, tak budete muset zasáhnout. S přerostlými drápky se pejskům špatne chodí. Nezapomínejte na pátý dráp na předních packách, ten není ve styku se zemí a jeho zkracování je nutné vždy. 

Je vhodné pečovat o psí chrup, abyste předešli tvorbě zubního kamene. Zoubky můžete čistit kartáčkem a speciální psí zubní pastou, ale nedostanete se tak do všech míst, proto je vhodné podávat doplňky stravy, které bojují proti usazování plaku a následnému vzniku zubního kamene.

ZAJÍMAVOSTI

Pro šeltii existují v současné době hned 3 kluby, které zastřešují její chov pod Českomoravskou kynologickou unií (tedy Mezinárodní kynologickou federací). Přestože mají mírně odlišné požadavky na přijetí do chovu, tak uchovněné jedince si vzájemně uznávají. Navíc uchovnění šeltie není nic složitého, dokonce ani zdravotní vyšetření nejsou požadována, ale jen doporučována, i když většina chovatelů testy nechává provádět.

VÝŽIVA

Své šeltii byste měli dopřát kvalitní stravu. Na výběr máte ze dvou základních způsobů krmení. Můžete sáhnout po kompletních krmivech, tedy granulích a případně konzervách, nebo psovi podávat přirozenou stravu. 

Krmení granulemi je pohodlné, pouze nasypete do misky pravidelnou dávku. Kupujte kvalitní granule s vysokým obsahem masa a nízkým obsahem obilovin, nebo zcela bez obilovin. Vždy čtěte složení a nenechte se nalákat líbivou reklamou. Vybírejte krmivo nejen podle velikosti vašeho pejska, ale přizpůsobte jej i jeho životnímu stadiu. Štěňata potřebují v období růstu zvýšený obsah živin. Na dochucování granulí konzervami si dávejte pozor, můžete si pejska snadno rozmlsat. 

V dnešní době stále více lidí přechází na krmení přirozenou stravou, kterému se říká BARF z anglického Bones a Raw Food, tedy kosti a syrová potrava. Pejskovi sami sestavujete vyváženou krmnou dávku, takže máte přehled o tom, co mu skutečně dáváte, ale je potřeba si před tímto způsobem krmení nastudovat potřebné informace, aby vámi sestavený jídelníček obsahoval vše, co pejsek potřebuje. Někteří krmí i vařenou stravou, ale tepelnou úpravou se zničí mnoho živin a prospěšných látek, které organismus ke svému fungování potřebuje. Pamatujte, že kosti musíte vždy podávat v syrovém stavu, protože při jejich uvaření či pečení se změní struktura a ony se pak mohou nepříjemně štěpit a při průchodu trávicím traktem napáchat škody.

ZDRAVÍ

U šeltií se může provádět několik nepovinných zdravotních vyšetření, která nejsou vyžadována k samotnému uchovnění, každopádně kluby jsou doporučována a preferují jedince s vyšetřením a sami chovatelé k nim stále častěji přistupují. Pokud kupujete štěně po testovaných rodičích (případně i dále v linii), tak máte větší pravděpodobnost, že jedinec bude zdravý.

U tohoto plemene se objevuje nemocnění CEA (Collie Eye Anomaly), jedná se o vadu oční koule, která může skončit až slepotou. Přenáší se dědičně a je nevyléčitelné. Vzniká ještě, když je štěňátko v děloze. Vada se dá zjistit oftalmologickým vyšetřením a je patrná již kolem věku 2 měsíců. U psa můžete nechat provést vyšetření, kdy v laboratoři určí, zda je přenašečem genu tohoto onemocnění. 

U šeltií se dále můžete setkat s preventivním vyšetřením na další oční onemocnění, PRA (progresivní retinální atrofie), které postihuje sítnici.

Onemocnění MDR1 je tzv. přecitlivělost kólií na Ivermectin, což je antiparazitikum. V případě poruchy genu reagují psi na podání této látky ztrátou koordinace a poruchami pohybu, stav může skončit až smrtí. Na tento defekt lze udělat vyšetření z krve.

Šeltie mohou trpět také DKK (dysplazie kyčelních kloubů). Vyšetření se provádí na základě rentgenu a poté je určen stupeň dysplazie. 

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Šeltička potřebuje mírné zacházení, protože je velmi citlivá. Vhodná je výchova prostřednictvím pozitivní motivace. Nejlepší je již od štěněte pejska zvykat na co nejvíce různých situací a podnětů, zajistíte tak, že z něho vyroste vyrovnaný dospělý jedinec.

Toto plemeno má velké nároky na pohyb, hodí se spíše k aktivním lidem, kterým nevadí delší procházky, aby se pejsek mohl proběhnout a hlavně vyřádit. Šeltie může bydlet i v bytě, ale za předpokladu, že ji každý den dopřejete dostatek pohybu. Pár kratších venčících procházek jí rozhodně nestačí. Pro pobyt v kotci nehodí, protože je citlivá a chce být na blízku svojí rodině.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Jestliže chcete v budoucnu mít doma chovného jedince, tak si musíte pořídit štěně s průkazem původu z chovatelské stanice. Měl by to být pejsek bez vad oproti standardu, ale nikdo vám nezaručí, že z malé chlupaté kuličky vyroste šampion.

Ve věku 12 měsíců musíte absolvovat bonitaci, to je akce podobná výstavě, na které jsou psi i feny posouzeni odbornou komisí podle standardu a veškeré jejich odchylky jsou zaznamenány. Odcházíte s výsledkem chovný či nechovný.

Před bonitací se musíte zúčastnit alespoň dvou výstav a odnést si známku nejhůře Velmi dobrá a to od věku 10 měsíců. Jedna výstava musí být klubová či speciální a druhá pak vyššího typu (národní, mezinárodní). Šelie může být použita v chovu od 15 měsíců věku, u psů není horní hranice stanovena, fena může mít štěňata maximálně do věku osmi let.

Pro šeltie nejsou povinná zdravotní vyšetření, ale většinou jste zvýhodněni například cenou, pokud necháte provést doporučené testy. Chovatelé mají často své pejsky testované, protože jim na jejich zdraví záleží.

Podmínky uchovnění se můžou mírně lišit v závislosti na klubu, který jste si vybrali.

 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Majitelé šeltií jistě často uslyší: "jé, malá kólie." Ano, šetlandský ovčák se dá zaměnit s kólií, a to hlavně lidmi, kteří se v plemenech moc neorientují a typickou Lassie znají všichni. 

Kolie dlouhosrstá

Sheltie -

Hlavním možným plemenem pro záměnu s šeltií je její větší "sestra" kolie. na první pohled se obě plemena od sebe liší velikostí. Šeltie má podle standardu měřit kolem 36 cm, kdežto kohoutková výška kolie se pohybuje až kolem 55 cm. Přestože podoba je na první pohled zřejmá, tak při velikostním srovnání nelze plemena zaměnit. Spojuje je také příslušnost ke stejné FCI skupině, obě nalezneme v 1. skupině, kam patří ovčáčtí psi, i jejich využití je tedy totožné.

STANDARDNÍ VZHLED

Sheltie je pracovní pes malého vzrůstu s hedvábnou dlouhou srstí. Její pohyb je pružný a jemný, bez známek těžkopádnosti či hrubosti. Celkový dojem je symetrický, žádná část těla není nepoměrná vzhledem k celku.

Důležité proporce:

Čenichová partie i mozkovna jsou stejně dlouhé, jako dělící bod slouží vnitřní koutek oka. Mírně větší než kohoutková výška je vzdálenost od vrcholku ramene ke spodní části zádi.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 37 cm    tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 35 cm    tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
Pozn. k výšce:

Odchylka více jak 2,5 cm nahoru i dolů je velmi nežádoucí.

Pozn. k hmotnosti:
Ideální hmotnost není standardem uváděna.
Srst:

Srst je dvojí typu: podsada je měkká, hustá a přiléhavá, krycí je srst je dlouhá, rovná s hrubou texturou. Límec i náprsenka jsou bohatě osrstěny. Na hrudních končetinách vznikají praporce. Pánevní končetiny jsou k hleznům také silně osrstěné, od hlezen k chodidlům je srst spíše hladká. Na obličeji je srst krátká a hladká. Celé tělo má být pokryto bohatou srstí, ale nesmí zakrývat obrys těla. Velmi nežádoucí jsou krátkosrstí jedinci.

Zbarvení:

U shletií je možných několik barevných kombinací.

Sobolí zbarvení je čisté barvy nebo se stínováním, od světle zlatého odstínu až po mahagonový. Stínování musí být syté. Vlkošedé zbarvení je nežádoucí.

Trikolor je ideální v sytě černé barvě na těle se sytými tříslovými znaky.

Blue-merle je čistě stříbřitě modrá s černým melírováním a mramorováním. Pokud se objevuje syté pálení, tak je to žádoucí, ale absence znaků nesmí být penalizována. Vysoce nežádoucí jsou hojné černé plotny a břidlicový nebo rezavý nádech krycí srsti či podsady. Zbravení jedince musí celkově působit modrým dojmem.

Černo-bílá a černo-tříslová se také uznávají, kromě černo-tříslové kombinace se bílé odznaky mohou objevit na lysině, límci, náprsence, končetinách a špičce ocasu. Na těchto místech jsou preferovány (mimo černo-tříslové). Jejich absence na těchto místech není penalizována, jinde na těle jsou bílé skvry nežádoucí.

HLAVA

Při pohledu z profilu a shora má tvar tupého klínu a zužuje se od uší směrem k čumáku. Šířka i hloubka lebky odpovídají její délce, a i délce nosní partie. Jako celek působí hlava vyrovnaně a čistě vzhledem k velikosti psa.

MOZKOVNA

lebka:

Plochá, mezi ušima přiměřeně široká, s nevýrazným týlním hrbolem. Horní linie mozkovny je souběžná s linií tlamy.

Stop:

Vyjádřený, ale mírný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Díky vyváženosti spojení lebky a obličejové části, tvarem, barvou a uložením očí a správným nasazením a nesením uší je dán charakteristický vzhled.

Pysky:

Tenké a černě lemované, nosní houba je černě pigmentovaná.

Čelisti, zuby:

Silné, rovné a čisté s dobře vyvinutou spodní čelistí. Zuby mají být zdravé s pravidelným a úplným nůžkovým skusem (horní zuby těsně přiléhají ke spodním a v čelisti jsou usazeny kolmo). Velmi žádoucí je plný počet 42 zubů. 

Líce:

Ploché a plynule přecházejí do dobře zaoblené tlamy.

Oči:

Jsou mandlového tvaru, středně velké a šikmo uložené. Barva očí je tmavě hnědá s výjimkou jedinců se zbarvením srsti blue-merle, u nichž mohou být jedno či obě oči modré nebo s modrými skvrnami.

Víčka:

Jsou černě pigmentovaná.

Uši:

Jsou umístěné poměrně blízko u sebe, u kořene celkem široké, ale přitom malé. V klidu jsou nošeny dozadu, ale ve střehu se otáčí dopředu a jsou napůl vztyčené, špičky se překlápí dopředu.

KRK

Dobře klenutý a osvalený, dostatečně dlouhý a umožňuje hrdé nesení hlavy.

Hřbet:

Rovný a v bedrech půvabně prohnutý.

Záď:

Postupně spadající dozadu.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Při pohledu zepředu jsou rovné, čisté, svalnaté se silnými, ale nikoliv těžkými kostmi.

Plece:

Lopatky jsou velmi dobře uložené vzadu. V kohoutku je odděluje páteř, ale listy jsou nakloněné ven a přizpůsobují se žádoucímu klenutí žeber.

Rameno:

Ramenní kloub je dobře zaúhlený. Lopatka i ramenní kost dosahují přibližně stejné délky.

Lokty:

Od země jsou stejně daleko jako od kohoutku.

Zápěstí:

Silné a pružné.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Stehna:

Široká a svalnatá, stehenní kost svírá s pánví úhel 90 stupňů. 

Kolena:

Zřetelně zaúhlená.

Hlezno:

Dobře zaúhlené a tvarované. Má silné kosti a správně je nízko posazené, při pohledu zezadu jsou hlezna rovná.

Tlapy pánevní:

Tlapky jsou oválné, polštářky dobře vyplněné. Prsty jsou klenuté a uzavřené.

CHODY PSA

Pohyb je plynulý, půvabný a pružný. Vychází z pánevních končetin a s minimální námahou pokrývá maximální množství prostoru. Vysoce nežádoucí je mimochod, pletení, kymácení, toporný či chůdový a akcentovaný pohyb.

OCAS

Nízko nasazený, dosahuje alespoň k hleznům, je bohatě osrstěný a lehce prohnutý nahoru. Nikdy nesmí být zalomený, ani nošený nad úroveň hřbetu, a to i ve vzrušení.

přečteno: 2 242x