logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné ty, kteří už mají alespoň základní zkušenost s výchovou psa.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno je možné chovat i v bytě, ale musíte počítat s častějším úklidem a dopřát mu dostatek pohybu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tohoto psa můžete přes den nechat venku na zahradě a vlastní boudou nepohrdne, ale bydlet by měl doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Tento pes se příliš pro seniory nehodí.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psi snáší dobře za předpokladu včasné a důsledné socializace.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes může žít s kočkou za předpokladu důkladné výchovy již od raného věku.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Tento pes se hodí pro psí sporty, zaměřte se na disciplínu, která je pro plemeno typická.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes zbožňuje dlouhé procházky a rád vám bude dělat parťáka při běhání, u kola či na túrách.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá s chladným počasím problém, může pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Toto plemeno teplé počasí vydrží, ale pro odpočinek bude vyhledávat chladnější místo ve stínu.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se učí dobře.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Toto plemeno má lovecký pud vyvinutý, ale omezí se spíše na prohánění ptáků, záleží ovšem na vaší výchově.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno vám dá najevo, když se mu něco nelíbí, ale zbytečně neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno má dostatek energie na mnoho aktivit, ale rádo vám pak bude dělat společníka na gauči.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes může být hlídačem za předpokladu vhodného výcviku.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná hodně, a to i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

U tohoto plemene se nemusíte bát zvýšené produkce slin.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Tento pes vyžaduje poměrně dost péče.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Toto plemeno je velmi náchylné k nemocem.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Tento pes patří k zástupcům velkých plemen.

Kolie dlouhosrstá

Kolie dlouhosrstá

Collie rough
Další pojmenování: skotský ovčák

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 156
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 19. století
Původní využití: ovčácký pes
Využití dnes: Pasení, ovčácký pes, Aktivní pes, Střežení stád, Obedience, poslušnost psa, Dogdancing, Flyball, Frisbee, Agility, Rodinný pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů collií a sheltií (http://www.collie-sheltie-club.cz/)

Moravskoslezský klub chovatelů collií a sheltií (http://www.collie-sheltie.com/)

VARIETY PLEMENE KOLIE DLOUHOSRSTÁ

Existuje sice dlouhosrstá a krátkosrstá kolie, ale jedná se o dvě rozdílná plemena, nikoliv dvě variety téhož plemene.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Původ plemene není úplně jasný, podobně jako je tomu u mnohých jiných plemen. V její krvi bychom mohli najít původní skotské ovčáky, kteří byli údajně do Skotska přivezeni už Římany. O záznamech chovu však můžeme hovořit až od 19. století. 

Poprvé se dlouhosrstá kolie objevila na výstavě v Birminghamu v roce 1860. V následujících letech byla účast kólií na výstavách hojnější a objevovaly se obě dnes již samostatná plemena – dlouhosrstá i krátkosrstá kolie. Na oblibě plemeno získalo v 60. letech 19. století, kdy se o kólie zajímala sama královna Viktorie. První chovatelský klub pro kolie byl založen v roce 1885. 

Na počátku 20. století byla kolie i oblíbeným pracovním psem, využívala se jako pastevecký, ale v některých zemích i jako policejní pes. I v tehdejším Československu se kolie údajně objevily ještě před první světovou válkou. Klub chovatelů kolií zde byl založen v roce 1947.

Pojmenování collie pochází pravděpodobně od ovcí, které původně hlídala. Jednalo se o ovce s černou hlavou, které byly nazývány colleys. Kolie je také známá pod pojmenováním skotský ovčák, které nám říká, z jaké oblasti přesně pochází.

Skotská ovce colle

POVAHA

Kólie je mírumilovné plemeno, které se hodí pro začátečníky i zkušené kynology. Je lehce ovladatelná, takže s ní nebudou mít problém děti ani senioři. Kólie svou rodinu velmi miluje a je vůči ní velmi empatická. Rozpozná, jak se cítíte a podle toho se zachová. Nikdy není agresivní, cizí lidi ignoruje, ale svou zahradu si bude chránit štěkotem. Je to dobrý hlídač, protože žádný nově příchozí nezůstane bez povšimnutí, ale aby na něj zaútočila to pro ni není typické. Pokud se s cizím člověkem budete cítit dobře, vaše kólie to pozná a bude se k němu chovat stejně. 

Kólie je velmi jemná, takže nemá problém vycházet s dětmi. Dokonce ji mohou i snadno cvičit a ovládat, bude je respektovat. Je nutné, abyste své děti naučili kolii respektovat a zacházet s ní. Pak mohou být skvělými kamarády.

Toto plemeno potřebuje jemné zacházení. Je to citlivý pes, který nesnese hrubou výchovu, dobře jí nedělají ani hádky v rodině vůči kterým je velmi sensitivní. Je inteligentní a učenlivá, takže výcvik je jednoduchý, a proto se hodí i pro začátečníky. Ovšem nepodceňujte důkladnou socializaci od štěněčího věku.

S ostatními zvířaty a psy vychází kólie výborně, je velmi přátelská a nevyhledává konflikty, protože nemá sklony k dominanci. Při seznamování se zvířátky však postupujte opatrně.

POHYB

Aby byla vaše kolie šťastná, je nuté uspokojit její potřebu pohybu. Nejedná se o psa, který s vámi bude celý den polehávat na gauči a spokojí se s krátkou procházkou na vyvenčení. Musí se vyběhat a zaměstnat. Počítejte tedy minimálně s delšími procházkami, ale ideální bude, když budete společně vykovánat nějakou další aktivitu.

Kolie je doslova stvořená pro mnohé kynologické sporty. Problémy jí nedělá poslušnost, dogdancing, agility ani další sporty vyžadující běhání, mrštnost, učenlivost a chuť do práce. Minimálně můžete chodit společně běhat či vás může doprovázet u kola. 

Nemá silný lovecký pud, takže se nemusíte bát pustit jí v přírodě z vodítka. Idální je, pokud váš pes 100% zvládá přivolání. Kólie má tendenci se držet v okolí svých páníčků a shánět je dohromady jako správný pastevecký pes. Hodí se do aktivní rodiny a ocení veškerou činnost, kterou budete společně provozovat.

PÉČE

Již na první pohled je zřejmé, že kólie bude vyžadovat pravidelnou péči o srst. Její hustou a načechranou srst byste měli pečlivě kartáčovat jednou až dvakrát týdně, aby nedocházelo k jejímu zacuchání. Časté koupání není potřeba, srst má samočisticí schopnost. Pokud se chystáte na výstavu, bude kožíšek potřebovat více pozornosti, aby byl správně upraven. Jak kólii na výstavu správně připravit vám může poradit chovatel. V období línání počítejte s každodenním vyšesáváním, abyste svému psovi ulevili od uvolněných chlupů. 

Nezapomínejte své kólii zkracovat drápky, pokud budou přerostlé, tak ji mohou omezovat v pohybu a chůze pro ni bude nepříjemná. Na stříhání drápů zvykejte pejska již od štěněčího věku, abyste v dospělosti s tímto úkonem neměli problémy. Pokud si na to netroufáte, navštivte veterinárního lékaře. Pozornost věnujte zejména pátému drápu na předních packách, který není ve styku se zemí a tudíž nedochází k jeho obrušování jako je tomu u ostatních drápků.

Zanedbávat byste neměli ani oči, uši a zuby. Pravidelně odstraňujte ospalky a omytí očí můžete použít Opthal nebo borovou vodu. Kontrolujte, zda jsou uši čisté a pokud se vám něco nezdá, navštivte veterinárního lékaře. Co se týká zubů, tak je dobré preventivně bojovat proti tvorbě zubního kamene. Sáhnout můžete po doplňcích stravy nebo zoubky mechanicky čistit pomocí kartáčku a speciální pasty.

ZAJÍMAVOSTI

Plemeno dlouhosrsté kolie bylo proslaveno filmem Lassie, kde si zahrála hlavní roli. Fenku ovšem stvárnil pes Pal, ten měl při natáčení lepší privilegia než mnozí herci, dokonce měl mít své vlastní apartmá a týdně vydělával 250 dolarů. Lassie má dokonce hvězdu na proslulém hollywoodském chodníku slávy. 

Stejně jako tomu bylo u filmu 101 dalmatinů, i obliba Lassie vedla k hromadnému pořizování kolií jako domácích mazlíčků. 

VÝŽIVA

Správné krmení je důležité proto, aby byl váš pes zdravý a mohl žít plnohodnotný život. Svému psovi můžete podávat kompletní krmivo v podobě granulí, případně konzerv, nebo jej krmit přirozeným způsobem (tzv. barfem). 

Nasypat do misky granule je pohodlné, ale abyste své kólii dali vše, co potřebuje, tak musíte suché krmivo pečlivě vybírat a nenechat se omámit reklamními triky výrobců. Vždy čtěte složení, na prvním místě by se mělo objevit maso, pokud je v čerstvém stavu, tak počítejte, že jeho celkový obsah se při zpracování zmenší tak na jednu třetinu. Oblíbené a hlavně hypoalergenní jsou granule bez obilovin. Můžete sáhnout i po krmivu se sníženým obsahem obilovin, ale rozhodně by ve složení neměl být seznam všech známých obilnin. Granule dále vybírejte podle věku psa, rostoucí štěňata mají jiné nároky na výživu než dospělí jedinci a senioři. Přihlížet můžete i velikosti plemene, podle níž někteří výrobci své krmivo třídí.

Pokud nevěříte kompletním krmivům a chcete opravdu vědět, co svému psovi každý den podáváte, tak můžete krmit barfem, tedy syrovým masem, kostmi a přílohami. Tento způsob krmení je pro páníčka náročnější, protože musí chystat jednotlivé krmné dávky a tvořit je tak, aby byly v určitém časovém úseku vyvážené a pes dostal vše, co potřebuje. Než začnete barfovat, tak si nastudujte potřebné informace a smiřte se s tím, že budete muset oželet nějaké místo v mrazáku.

ZDRAVÍ

Průměrný věk: 14–16 let

K uchovnění kolie nejsou povinná žádná zdravotní vyšetření, ale jsou klubem doporučovány. 

Setkat se můžete s přecitlivělostí kolie na určité léky, je to způsobeno mutací genu MDR1, pokud postiženému psovi podáte lék obsahující jednu z látek, tak to může skončit až smrtí. Naštěstí je možné kolii i další náchylná plemena otestovat a zjistit, jak na tom jsou. Mutace genu je dědičná, a proto se můžete při testování vyhýbat spojením, ze kterých by se rodila postižená štěňátka.

Kolie mohou dále trpět nemocemi očí, jednou z nich je i forma progresivní retinální atrofie PRA rcd2. Pro tuto nemoc je typický rychlý nástup a poruchy vidění se projevují již u štěňat od 6 týdnů věku. Další oční poruchou je CEA, tedy anomálie oka kolií, jedná se o nevyléčitelné onemocnění, při které dochází k poškození zadní strany oční koule. Projevuje se opět již od raného štěněcího věku. 

Kolii můžete nechat provést vyšetření DOV – dědičných očních vad, které provádí oftalmolog. Vyšetřuje se přímo oční pozadí a mohou se tak vyloučit onemocnění zmiňovaná výše.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Kólie je velmi přátelská a miluje ve své blízkosti lidi, zároveň je dost citlivá a např. hádky špatně snáší. Nejraději bude pochopitelně bydlet s vámi v domě, ale vzhledem k bohaté srsti jí neuškodí ani pobyt venku, ovšem po psychické stránce jí to příliš vyhovovat nebude a pokud se jí nebudete věnovat, tak by strádala.

Výcvik je u kólie poměrně jednoduchý a zvládne jej i začátečník, protože je velmi chápavá a inteligentní, pozor jen na rozčilování a hrubé zacházení. Potřebuje porozumění a vaši lásku. Kólie miluje pohyb a potřebuje jej, takže pokud nejste aktivní, raději si ji nepořizujte. Žádné jiné zvláštní potřeby kromě pravidelného kartáčování srsti kólie nemá.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Prvním předpokladem k úspěšnému uchovnění je vlastnit psa s průkazem původu. Štěňátko si musíte vybrat z řádně registrované chovatelské stanice, a to ideálně takového jedince, který nevykazuje vady proti standardu a má tedy předpoklady pro chov a výstavy. Ovšem nikdo vám nemůže zaručit, že z takového prcka vyroste výstavní šampion. Záleží na mnoha další faktorech (např. přezubení).

Kolie štěňátkoPodle Klubu chovatelů collií a sheltií se kólie pro uchovnění musí zúčastnit bonitace, což je akce podobná výstavě, na které jsou psi odborně posouzeni a veškeré jejich nedostatky jsou pečlivě zaznamenány. Na bonitaci můžete jít ve věku nejméně 15 měsíců. Ještě předtím je nutné absolvovat alespoň dvě výstavy vyššího typu (mezinárodní, národní, klubová, speciální) a alespoň jedna z nich musí být klubová či speciální. Z kruhu si můžete odnést hodnocení nejhůře velmi dobrý.

Zdravotní vyšetření nejsou povinná, ale doporučuje se provádět DNA CEA, DNA MDR1 a DNA PRA rcd2. Více o těchto nemocech naleznete v sekci "ZDRAVÍ".

Využití kólií v chovu je možné od věku 18 měsíců za předpokladu splnění podmínek pro uchovnění. Horní věková hranice není u psů stanovena a u fen je to 8. rok věku.

Vady jsou definovány standardem a psi musí mít vždy plně vyvinutá a sestouplá obě varlata.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Kólie je mezi širokou veřejností známá, takže se záměnou za jiné plemeno se až tak často nesetkáte. Je to zejména díky filmové Lassie, která toto plemeno proslavila. Hůře je na tom její menší příbuzná šeltie, kterou lidé moc neznají a nazývají ji malou kólií.

Sheltie

Kolie dlouhosrstá -

Toto plemeno je mezi veřejností známé spíše jako malá kolie. Vzhledově je kolii velmi podobná a opravdu se jedná o její věrnou zmenšeninu. Je také známé pod názvem shetlandský ovčák, byla vyšlechtěna na Shetlandských ostrovech, které jsou proslulé malými zvířaty. Šeltie zde hlídala malé ovce, které díky své velikosti většího ochranáře nepotřebovaly. Kolie i sheltie pochází obě z Velké Británie a jsou zařazeny ve skupině I. FCI u plemen ovčáckých, pasteveckých a honáckých. Poznáte je od sebe poměrně snadno a to na základě již zmiňované velikosti.

 

Kolie krátkosrstá

Kolie dlouhosrstá -

Toto plemeno má s dlouhosrstou kólií leccos společného, ale rozpoznáte je od sebe na první pohled, a to, jak už název napovídá, díky délce srsti. Krátkosrtá kolie má navíc sportovnější postavu a její povaha je temperamentnější. I v dnešní době je to schopné pracovní plemeno.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Kólie je krásný a důstojný pes. Všechny části těla jsou vzhledem k celku ve správném poměru. Přestože je kostra silná, tak nevykazuje známky hrubosti ani těžkopádnosti. Velmi důležitý je správný výraz, kterého může být dosaženo jen za předpokladu vyváženosti a skvělého poměru lebeční části (mozkovky) hlavy a čenichové partie. Dále záleží na velikosti, tvaru, barvě a uložení oka a také správném nasazení a nesení ucha.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 58,5 cm    tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
fenky: 53,5 cm    tolerance: +2,5 cm, -2,5 cm
Pozn. k hmotnosti:
Standard neuvádí.
Osrstění:

Velmi hustá srst kopíruje vnější linie těla. Krycí srst je rovná a hrubá, podsada je naopak vělmi měkká, hustá a hebká a téměř skrývá kůži. Náprsenka i hříva jsou velmi bohaté, v obličeji je srst hladká a na uších krátká – směrem ke kořeni ucha srsti přibývá. Na hrudních končetinách srst vytváří bohaté praporce, pánevní končetiny jsou až k hleznům bohatě osrstěné, pod hleznem je srst hladká. Bohatě osrstěn je i ocas. 

Zbarvení:

U kólie je přípustné zbarvení sobolí, sobolí v kombinaci s bílou, trikolorní a blue merle.

Sobolí může být v jakémkoliv odstínu od světle zlaté až po sytě mahagonovou nebo stínovou sobolí. Vysoce nežádoucí je světle slámové nebo krémové zbarvení.

U trikolorní barvy převládá černá se sytě tříslovými znaky na hlavě a končetinách. Vysoce nežádoucí je rezavý nádech srsti.

Blue merle je najčastěji stříbřitě modrá s černým mramorováním, žádoucí jsou sytě tříslové znaky, ale pokud chybí, tak to není důvod k penalizaci. Naopak vysoce nežádoucí jsou velké černé skvrny, břidlivové zbarvení či rezavý nádech v krycí srsti i podsadě.

HLAVA

Velmi důležitá je její vyváženost, hlava se posuzuje v poměru k velikosti psa. Shora i z profilu se podobá tupému a čistě střiženému klínu s hladkými vnějšími liniemi. Po stranách se plynule zužuje, a to v hladké linii od uší až k čenichu. Z profilu je horní linie lebky a obličejová linie rovnoběžná, paralelní a stejně dlouhá, oddělená stopem. Pomyslný bod přesně ve středu mezi vnitřními koutky očí (zároveň i střed správně umístěného stopu) je středem vyvážené délky hlavy. Hloubka lebky nesmí být nadměrná (od nadočnicových oblouků po okraj spodní čelisti). 

MOZKOVNA

lebka:

Plochá.

Stop:

Zřetelný, ale mírný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Čumák je vždy černě pigmentovaný. Vždy je tupý, zakulacený, ne hranatý ani ztenčený.

Čelisti, zuby:

Spodní čelist je zřetelná, obě čelisti jsou silné s perfektním a pravidelným nůžkovým skusem /horní zuby těsně překrývají spodní). Zuby jsou do čelisti vsazené kolmo.

Líce:

Lícní kosti nevyčnívají.

Oči:

Dávají kólii půvabný a sladký výraz. Oči jsou středně velké (ne malé), mají madlovitý tvar a jsou uloženy šikmo. Jejich barva je hnědá kromě psů s merle barvou, ti mají jeno či obě oči částečně nebo celé modré či modře skvrnité. Výraz je inteligentní a živý, při naslouchání bystrý.

Uši:

Jsou malé a nasazené tak akorát daleko od sebe. V klidu jsou nošeny položené a dozadu, ale při zvýšené pozornosti jsou polovztyčené a nesené dopředu (asi 2/3 ucha jsou neseny nahoru a poslední horní třetina je přirozeně sklopená dopředu až po vodorovnou linii přehybu.

 

Kolie - detail hlavy

KRK

Dobře klenutý, svalnatý, silný a dostatečně dlouhý. 

TRUP

O něco málo delší než je kohoutková výška. 

Hřbet:

Pevný.

Bedra:

Bedra i záď jsou mírně klenutá.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rameno:

Ramena společně s lopatkami jsou šikmá a dobře zaúhlená.

Lokty:

Směřují rovně dopředu, nejsou vbočené dovnitř ani vybočené ven.

Předloktí:

Svalnatá a rovná. Mají dostatečně silné a dlouhé kosti.

Tlapy hrudních končetin:

Oválné s klenutými a těsně sevřenými prsty. Polštářky jsou dobře vyplněné.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Holeně:

Lýtka jsou suchá a šlachovitá.

Stehna:

Svalnatá.

Kolena:

Dobře zaúhlená.

Hlezno:

Nízko posazené a silné.

Tlapy pánevní:

Oválné s dobře vyplněnými polštářky. Prsty jsou klenuté a sevřené. Zadní tlapky jsou méně klenuté než přední.

CHODY PSA

Typický pohyb je charakteristickým znakem tohoto plemene. Při pohybu jedinec nikdy nevytáčí lokty, ale i tak jsou přední tlapky blízko u sebe. Velmi nežádoucí je křížení končetin, kličkující či valivá chůze. Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny od hlezna k zemi paralelní, ale ne moc blízko u sebe. Při pohledu ze strany je pohyb plynulý, zadní končetiny mají vydatný posun. Prostorný krok by měl být lehký a bez námahy. Důležitá je jistota v pohybu.

OCAS

Dlouhý až tak, že dosahuje nejméne k hleznu. V klidu bývá nošen jen s lehce zvednutou špičkou. Naopak při vzrušení je nesen výše, ale nikdy ne nad hřbetem.

Kolie - hlava   Kolie v trávě

100%
přečteno: 428x