logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno není vůbec vhodné pro začátečníky, jeho výchova je složitá a potřebuje zkušeného pána, který ví, co dělá.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno je možné chovat i v bytě, ale musíte počítat s častějším úklidem a dopřát mu dostatek pohybu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tohoto psa můžete přes den nechat venku na zahradě a vlastní boudou nepohrdne, ale bydlet by měl doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno se pro psí sporty příliš nehodí, budete mu muset vymyslet jinou aktivitu.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes nemá samotu rád, a proto se hodí pro lidi, kteří s ním mohou být většinu času doma.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes snáší zimu špatně, při venčení v chladném počasí potřebuje oblékat.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se učí dobře.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes sice rád žvýká, ale pokud vymezíte hranice a dopřejete mu dostatek hraček, tak se o své věci bát nemusíte.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Tento pes má velmi silně vyvinutý lovecký pud, jakmile se v houští něco šustne, tak za tím bude chtít vyrazit.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno vám dá najevo, když se mu něco nelíbí, ale zbytečně neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes má rád jen určité hry, pokud zjistíte, které to jsou, tak si jej získáte.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes může být hlídačem za předpokladu vhodného výcviku.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná pouze v období výměny srsti, ale jen málo.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Toto plemeno nevyžaduje speciální péči.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tohoto psa nemoci příliš netrápí.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Toto plemeno nemá sklony k obezitě.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Tento pes u nás není vůbec rozšířený, jeho chovem se zabývá pouze malé množství chovatelů.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je v dospělosti středně velké.

Sicilský chrt

Sicilský chrt

Cirneco dell' Etna
Další pojmenování: CE, sicilský honič, sicilský greyhound, cirneco

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina V. - Špicové a tzv. plemena primitivní
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 248
Země původu: Itálie (Sicílie)
Vznik plemene: 3 000 let př. n. l.
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Rodinný pes, Dostihy, Coursing
Kluby v ČR:

Klub faraonských psů (http://www.faraonklub.cz)

VARIETY PLEMENE SICILSKÝ CHRT

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Sicilský chrt se může pyšnit velice rozsáhlou historií. Jedná se o plemeno staré asi 3 000 let. Byly nalezeny mince pocházející z 5. až 3. století př. n. l., na nichž je zobrazen právě sicilský chrt. mince byly raženy v různých městech po Sicílii. Kromě typického psa býval na mincích dalším vzorem sicilský bůh Adranos a také sopka Etna.  Mince jsou k vidění v muzeu v Syrakusách či Londýně. Kromě tohoto vyobrazení plemene na mincích jsou dalším důkazem existence sicilských chrtů v době před naším letopočtem i římské mozaiky ve Villa Imperiale na Piazza Armerina nebo zdobené vázy. 

Existuje více teorií o původu sicilského chrta a je otázkou, zda se vůbec někdy historici dopátrají pravdy. Sicilský chrt může být spjat s jemu podobnými plemeny (faraónský pes, podenco) a mít předka ve staroegyptském chrtovi. V tom případě byl z Afriky dovezen Féničany či kréťany. Jiní se ale domnívají, že je původním sicilským plemenem a dokonce i potomkem abesinské lišky. 

Co se týká navodobé historie plemene, tak koncem 19. a počátkem 20. století žilo velmi málo jedinců. Až ve 30. letech 20. století začala v podstatě záchrana tohoto plemene. V roce 1939 byl sepsán první standard a v roce 1947 bylo plemeno uznáno Mezinárodní kynologickou federací (FCI). O 3 roky později se objevili první sicilští chrti na výstavách. Velkou zásluhu na tom všem má chovatelka Agata Paterno Castello, která nashromáždila dostatek typických jedinců a vybuduovala na nich chov. 

POVAHA

Sicilský chrt je oddaný rodinný společník, který svou rodinu miluje nadevše. Je milý a jemný a hezky se chová i k dětem, od kterých si dokonce nechá ledaco líbit. K cizím lidem se chová spíše nedůvěřivě. 

I přes svou milou povahu je poměrně temperamentní, ale rvačky s ostaními psy nevyvolává. Ve smečce se naučí žít, ale vzhledem k silnému poutu, které si tvoří na svou rodinu se může k ostatním psím členům domácnosti chovat žárlivě. Při jeho soužití s dalšími zvířaty buďte opatrní, protože byl vyšlechtěn k lovu králíků. jiné domácí mazlíčky by mohl považovat z kořist, proto pokud s nimi má vycházet, tak je nutné aby si na něl zvykal od štěněčího věku. 

Výcvik sicilského chrta není úplně jednoduchý, patří k primitivním plemenům a zástupci této skupiny mají vždy tak trochu svoji hlavu a nikdy nebudou 100% poslušní. Při výchově postupujte citlivě, ale důsledně. Připravte si plnou kapsu pamlsků a dostatek trpělivosti. Při procházkách mějte vždy na paměti, že váš pes má vysoce vyvinutý lovecký pud a nepouštějte jej z vodítka na místech, kde by mohl utéct.

POHYB

Sicilský chrt potřebuje větší množství pohybu, protože je to jeho přirozenost. Krátkými procházkami jej rozhodně neuspokojíte, potřebuje se vyběhat. S pouštěním na volno buďte opatrný, má silný lovecký pud a sebelepší přivolání ned ním nezvítězí. Z vodítka jej odepínejte na oplocených místech. 

Sicilcký chrt bude rád trávit čas i puštěný na zahradě, ale pozor na kvalitu a výšku plotu. Toto plemeno je neuvěřitelně mrštné, takže metrový plot dokáže hladce překonat. 

Společně se svým chrtem můžete běhat nebo vás může doprovázet na kole. Uspokojíte tak jeho touhu po pohybu a uděláte něco dobrého i pro sebe. Z kynologických sportů je jako stvořený pro coursing a dostihy. Rozhodně stojí za to s ním tyto aktivity vyzkoušet, jsou pro něj velmi přirozené. 

PÉČE

Srst sicilského chrta je na péči velmi nenáročná. Stačí jednou za čas projet hřbílkem nebo gumuvou rukavicí. Větší pozornost byste měli věnovat zejména špičkám jeho uší, které mohou mít v zimních měsících tendence omrzat. 

Pravidelně je vhodné kontrlovat délku drápů a v případě potřeby ke zkrátit. nezapomínejte hlavně na pátý prst na předních tlapkách, který není ve styku se zemí a vůbec se při pohybu neobručuje. 

Stejně jako u ostatních psů byste měli dbát o zubní hygienu. Zuby můžete čistit mechanicky nebo používat doplňky stravy, které se o to postarají. 

ZAJÍMAVOSTI

K plemenu se pojí legenda, která říká, že v roce 400 př. n. l. byl postaven na svahu Etny postaven chrám zasvěcený bohu Adranosovi a mělo jej hlídat 1000 sicilských chrtů (cirneců, jak jim říkali). Tito čtyřnozí hlídači měli zvláštní schopnost od bohů, že poznali zloděje a nevěřící a do chrámu je nepustili. Věřící lid poklidně doprovodili. 

VÝŽIVA

Svému chrtovi musíte dopřát kvalitní krmení, podávat můžete granule nebo přirozenou stravu (tzv. BARF). Krmení granulemi je pro páníčky pohodlné a bez starostí, ale musíte jejich výběru věnovat dostatek pozornosti, abyste psa krmili kvalitními granulemi. Vždy čtěte složení, na prvním místě by se mělo objevit maso, pokud je v čerstvém stavu, tak pamatujte na to, že při zpracování se jeho množství zmenší až o 2/3. Granule by dále měli mít snížený obsah obilovin nebo být zcela bez obilovin. Chrti jsou často hubení a trochu je vykrmit může problém, proto sáhněte po granulích, které mají vyšší obsah tuku.

Jestliže se rozhodnete krmit BARFem, budete si předtím muet nastudovat potřebné informace. Granule jsou kompletní strava, ale při barfování musíte svému psovi v určitém časovém horizontu sestavit vyvážený jídelníček, aby mu nic nechybělo. Krmit budete syrovým masem, přílohami a kostmi (ty podávějte vždy syrové!). Kromě nastudování potřebných informací je také nutné mít dostatek místa v mrazáku, abyste si jednotlivé dávky mohli připravit dopředu. Maso a ostatní suroviny se dají sehnat v obchodech, které se na toto zboží specializují. 

ZDRAVÍ

Průměrný věk: 14 let

Sicilský chrt je zdravé a nemocemi nezatížené plemeno. Ani k jeho uchovnění nejsou potřeba žádná vyšetření. Psi se často dožívají i poměrně vysokého věku.

Stejně jako u jiných plemen se u sicilského chrta může objevit luxace patelly, tedy vykloubění čéšky nebo některé oční nemoci, ale stává to nepříliš často.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Toto plemeno potřebuje trávit čas v blízkosti své rodinny. Vůbec se nehodí do kotce a pro pobyt venku, psychicky by strádal a ani jeho srst by jej dostatečně neochránila proti nepříznivým vlivům počasí. Může bydlet v domě i v bytě, na prostor není náročný a stejně bude nejraději odpočívat s vámi na gauči a spát v posteli. 

Na co je sicilský chrt velmi náročný, to je pohyb, kterého potřebuje opravdu dostatek a několika kratšími procházkami jej rozhodně neošálíte.

Představitelé tohoto plemene nemají rádi zimu a špatně ji snáší. Počítejte s tím, že v chladných dnech je budete muset při venčení oblékat, a to nejlépe do funkčních oblečků, které je udrží v teple. Naopak sicilští chrti milují teplo a i ve vyšších teplotách dokáží bez problémů pracovat.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Aby mohl být sicilský chrt zařazen do chovu, tak musí splnit podmínky stanovené Klubem faraonských psů. Pes musí mít průkaz původu a projít procesem uchovnění. 

Sicilský chrt musí absolvovat bonitaci, na které bude odborně posouzen od věku 12 měsíců. Dále je nutné se zúčastnit dvou výstav vyššího typu a odnést si známku Výborná, nebo složit dostihovou či coursingovou licenci. Výstavy se započítávají až od 9 měsíců jedince. Aby mohl být pes uchovněn, mohou mu chybět max. 4 zuby a to typu P a M. Psi mohou být v chovu využiti od 15 měsíců neomezeně a feny od 18 měsíců do 8 let věku. 

Vylučující vady jsou definovány standardem a jedná se zejména o: agresivitu, bázlivost, rozbíhavost podélných os mozkovny a tlamy, černá nebo nepigmentovaná nosní houba, prohnutý nosní hřbet, vady chrupu (předkus, podkus), modré oči, svěšené uši, černě pigmentovaná víčka, drápky a polštářky, vady ocasu, špatná kohoutková výška a nepřípustné zbarvení. Psi musí mít obě varlata plně vyvinutá a sestouplá v šourku.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Sicilský chrt je svým vzhledem od ostatních chrtů odlišný. Patří ovšem do skupiny 5 k primitivním plemenům nikoli k chrtům, takže jeho název na první pohled klame. Pokud přihlédneme k tomu, že není tolik rozšířen a znám mezi lidmi, tak může snadno dojít k záměně s jeho známějším faraonským psem a podency. 

Faraónský pes

Sicilský chrt -

Chrt se od faraóna liší v první řadě velikostí. Ideální výška faraónských psů 56 cm u psů a 53 cm u fen. U sicilského chrta se kohoutková výška pohybuje v rozmezí 42 až 52 cm. Faraónský pes má pouze krátkou, hladkou srst v jediné barvě a tou je pálená v různých odstínech, povolené má bílé znaky na konkrétních místech těla.

Ibizský podenco

Sicilský chrt -

Dalším podobným plemen je ibizský podenco, který pochází z Baleárských ostrovů.  Na první pohled je to větší pes, a může být dokonce vyšší než faraónský chrt. Dosahuje výšky od 60 do 72 cm. jeho srst se vyskytuje ve třech varietách – hladké, hrubé (cení se bradka) a dlouhé (alespoň 5 cm). Zbarvení je velmi podobné. 

Kanárský podenco

Do skupiny starobylých plemen patří i kanárský podenco, který je velice podobný zejména faraónskému psovi, jenž je z těchto psů nejznámější. Velikostně je vyšší než sicilský chrt, který je vlastně nejmenší ze všech uvedených plemen.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Pes původního (primitivního) typu dosahující střední velikosti. Má elegantní a štíhlé tvary, je kompaktní, silný a vždy čilý. Má jemnou srst a typicky vztyčené uši. Linie těla jsou polodlouhé.

Důležité proporce:

Má kvadratický rámec těla, takže kohoutková výška se rovná délce těla. Hloubka hrudníku je menší než vzdálenost od loktů k zemi. Hlava dosahuje délky 4/10 kohoutkové výšky. Tlama není delší než mozkovna, která je protáhlá a široká méně než 50 % z její délky. Stop je skloněný pod úhlem 150 stupňů. Délka beder dosahuje asi 1/5 kohoutkové výšky, ale jsou skoro stejně široká jako dlouhá. Délka zádě dosahuje 1/3 kohoutkové výšky a šířka je téměř stejné jako půlka délky. Hloubka hrudníku je méně než polovina kohoutkové výšky (asi 43 %) a v nejširším místě je to méně než 1/3 výšky (kolem 27 %). Obvod hrudníku je větší než kohoutková výška, a to asi o 1/8.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 48 cm    tolerance: +4 cm, -4 cm
fenky: 46 cm    tolerance: +4 cm, -4 cm
Pozn. k hmotnosti:
Psi: 10–13 kg, feny: 8–11 kg
Srst:

Hustá a pevná. Na hlavě, uších a končetinách je srst hladká, na zbytku těla a ocase je polodlouhá (2,5 cm), hladká a přiléhající. 

Zbarvení:

Ve všech odstínech plavé (od tmavých po světlé včetně dilutované). Dále je možná kombinace tříslová s bílou – bílá se objevuje na hlavně v podobě znaku či lysiny, dále na hrudi, tlapkách, špičce ocasu a břiše. Může být také bílý límec, ale ten není tolik ceněný. Přípustná je i tříslové zbarvení s příměsí světlejších a tmavších chlupů. 

Kůže:

Jemná kůže po celém těle přiléhá. Její barva je závislá na zbarvení srsti, nikdy však na kůži nesmějí být černé skvrny nebo chybějící pigment.

HLAVA

MOZKOVNA

lebka:

Polodlouhá, její šířka je menší než polovina celkové délky hlavy. Shora je podélně oválná a horní podélné osy lebky a tlamy jsou rovnoběžné nebo se mohou mírně rozbíhat. Horní profil vypadá jako plochý, ale je mírně klenutý. Mezi jařmovými obloukydosahuje lebka šířky méně než poloviny celkové délky hlavy.

Nadočnicové oblouky:

Mírně vyznačené.

Čelová rýha:

Čelo je málo výrazné a spíše ustupující, čelová rýha je téměř nepatrná a týlní hrbol je také sotva patrný.

Stop:

Málo výrazný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je celkem velká spíše obdélníkového tvaru. Její barva může být od světlé až tmavé masové po hnědou, a to podle toho, jak intenzivní je barva srsti. Pokud se podíváme z boku tak čumák leží v prodloužení nosního hřbetu a přečnívá přes svislou linii pysků. Tlama nikdy není kratší než mozkovna, její hloubka v půlce dosahuje nejméně poloviny délky tlamy. Šířka v tom samém místě je menší než půlka délky tlamy. Tlama je špičatá, spodní profil tvoří dolní čelist a nosní hřbet je rovný.

Pysky:

Pevné, tenké, jemné a sotva kryjí zuby. Koutky jsou pevné a sotva viditelné. 

Čelisti, zuby:

Nůžkový skus a chrup by měl být kompletní, ale můžet chybět P1 a M3. Přestože čelisti vypadají slabě, jsou normálně vyvinuté. Spodní čelist je mírně vyvinutá s ustupující bradou. Řezáky jsou v čelisti umístěné kolmo v perfektní linii a vzájemně dobře posatvené.

Líce:

Ploché.

Oči:

Poměrně malé oči oválného tvaru jsou umístěny více na straně hlavy a mají měkký výraz. Jejich barva může být okrová, jantarová a oříšková (ne šedá, hnědá nebo žlutá). 

Víčka:

Okraje očních víček jsou pigmentované stejně jako nosní houba.

Uši:

Vztyčené a pevné uši jsou postavené směrem dopředu a nasazené vysoko a blízko u sebe. Jejich tvar je trojúhelníkový a špička přirozeně úzká a mírně se sklápí dozadu. U kořene uší jsou masivní chrupavky. Svislé osy uší jsou při vzrušení rovnoběžné nebo téměř rovnoběžné. Délka uší by neměla přesáhnout poloviny délky hlavy.

KRK

Horní linie krku je dobře klenutá. Délka krku a hlavy je totožná. Do kohoutku přechází harmonicky a hladkou linií. Krk je zejména na šíji dobře osvalený a svým tvarem může připomínat komolý kužel.

Horní linie:

Klesá směrem od kohoutku k zádi.

Kohoutek:

Úzký a vysoký (horní okraje lopatek jsou blízko u sebe).

Hřbet:

Rovný a bez nápadného osvalení.

Bedra:

Jsou téměř stejně dlouhá jako široká. Svaly jsou pevné, krátké a nepříliš výrazné. Délka beder dosahuje asi 1/3 délky hřbetu (hrudníku).

Záď:

Zeshora je poměrně plochá, sklon zádi od horizontální roviny je asi 45 stupňů. Záď je suchá, strmá a silná, její délka je přiměřená a šířka téměř totožná s půlkou její délky. Osvalení je nevýrazné.

Předhrudí:

Poměrně úzké.

Břicho a slabiny:

Břicho je suché bez chrtovitého vtažení. Slabiny jsou stejně dlouhé jako bedra.

Spodní linie:

Plynule stoupá. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Pomyslná svislá linie spuštěná z ramenního kloubu se při pohledu z boku dotýká špiček prstů. Přední končetiny jsou perfektně rovné a svislé. Jejich délka od země k loktům je větší než půlka kohoutkové výšky. 

Plece:

Lopatka je uložená dobře šikmo dozadu a její délka dosahuje asi 1/3 výšky v kohoutku. Sicilský chrt má úzký kohoutek, což znamená, že horní kraje lopatek jsou položeny blízko u sebe. 

Rameno:

Ramenní kloub je středně otevřený. 

Nadloktí:

Tvoří asi polovinu délky končetiny (měřeno od země k loktům) a je pokryto výrazným svalstvem.

Lokty:

Nacházejí v linii nebo pod úrovní spodní linie hrudníku, nejsou vbočené ani vybočené. Loketní kloub má úhlení asi 160 stupňů. 

Zápěstí:

Pokračuje v přímém prodloužení předloktí. Na vnější straně kloubů jsou výrazné kůstky. 

Předloktí:

Směřují kolmo k zemi. Mají lekhké ale pevné kosti a výrazné loketní jamky. 

Tlapy hrudních končetin:

Mají mírně oválný tvar a sevřené, klenuté prsty. Drápky jsou silně zahnuté a mají masovou (od růžové po tmavou) nebo hnědou barvu, ale nikdy ne černou. Pevné polštářky mají stejnou barvu jako drápky.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Pomyslná svislá linie spuštěná ze sedací hrbolu se při pohledu z boku dotýká špiček prstů a zezadu dělí hlezno, záprstí a tlapku na svě totožné půlky. Výška psa v kyčlí dosahje asi 93 % kohoutkové výšky. 

Stehna:

Širká a dlouhá tak, že dosahují asi 1/3 kohoutkové výšky. Mají ploché svaly a mírně klenutou zadní stranu. Úhlení (pánev a stehenní kost) je kolem 115 stupňů.

Kolena:

Úhel je opět kolem 115 stupňů (stehna a bérce). Bérce jsou o něco kratší než stehna a mají sklon 45 stupňů pod horizontální rovinou. Mají lehkou kostru se suchými a výraznými svaly, jejichž podélná rýha je výrazná.

Paspárky:

Bez paspárků.

Nárt / zanártí:

Mají válcovitý tvar a vzhledem k zemi jsou kolmé. Nárty dosahují 1/3 délky předních končetin (měřeno od země k loktům). 

Hlezno:

Široké, hlezenní kloub svírá úhel asi 135 stupňů. Od země jsou hlezna vzdálenost ne více než 27 % kohoutkové výšky.

Tlapy pánevní:

Mají mírně oválný tvar a sevřené, klenuté prsty. Silné drápky jsou zahnuté v masové či hnědé barvě, černá není přípustná. Polštářky mají shodnou barvu s drápky. 

CHODY PSA

Typický je krátký, živý krok nebo pružný a rychlý klus.

OCAS

Nízko nasazený a u kořene i po celé délce poměrně silný ocas dosahuje až ke hleznům a může být i mírně delší. Je pokryt hladkou a polodlouhou srstí. V klidu je nošen šavlovitě a zahnutý nad hřbetem v afektu.

přečteno: 125x