topovat ověřit
15.11.2023 / 21.04.2024
Welsh Corgi Cardigan

Welsh Corgi Cardigan

Welsh Corgi - Cardigan
100%
Další pojmenování: velškorgi, corgi
Welsh Corgi Cardigan

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 38
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 1000 př. n l.
Průměrná délka života: 12 - 15 roků
Původní využití: Pastevecký pes
Využití dnes: Pasení, ovčácký pes, Domácí mazlíček, Rodinný pes
Kluby v ČR:

Welsh corgi a kelpie klub CZ (http://www.corgiklub.eu/)

VARIETY PLEMENE Welsh Corgi Cardigan

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách, existuje ovšem velice podobné, ale samostatné plemeno Velškorgi Pembroke.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Oba Corgiové (Cardigan a Pembroke) pochází z Walesu, jen se každé z plemen chovalo v jiném hrabství. Přestože jejich vzhled napovídá o tom, že mají mnoho společného, tak se plemena dlouhou dobu vyvíjela zcela samostatně. Cardigan je datován jako mnohem starší plemeno, jehož vznik sahá až do dob před naším letopočtem, je spojován s Kelty, kteří jej pravděpodobně přivezli na území Velké Británie.

Ke křížení obou plemen docházelo zejména v 19. století, kdy se také objevovali na prvních kynologických akcích. K rozdělení obou plemen došlo až ve 30. letech 20. století, kdy se také zakázalo jejich vzájemné křížení a došlo tak víceméně k ustálení obou plemen. 

Cardigan byl do České republiky importován později než Pembroke (v 70. letech 20. století) a to až v roce 1990, jednalo se o trikolorní fenku, která se nikdy nestala matkou jediného vrhu. První štěňátka Cardigana se nakonec narodila až v telech 2000 a 2001, matkami se staly feny importované z Polska. V roce 2017 bylo v plemenné knize zapsáno celkem 391 Cardiganů. 

A jak je to s názvem? U všech plemen se zabýváme tím, odkud byl odvozen jejich název a u Corgiho to nebude jinak. „Cor“ je kelstký výraz pro trpaslíka nebo skřítka, „gi“ je označení pro psa. A druhá část pojmenování je podle názvu hrabství, kde se Corgi choval. 

Welsh Corgi Cardigan na WEBFORDOG

POVAHA

Corgi je na první pohled roztomilý psík s očima jako korálky. Kdo by se do něj nezamiloval? I když by jeho vzhled mohl klamat jedná se o velice inteligentního pasteveckého psa, který si dokáže sám poradit. Cardigan je o něco klidnější než jeho bratr Pembroke, který je více temperamentní. 

S ostatními domácími zvířaty a psy vychází dobře, ale měl by si na ně od mala zvykat. Má rád děti a dobře s nimi vychází. K cizím lidem může být zpočátku nedůvěřivý, ale ne agresivní. Corgi je velice učenlivý a když budete mít jeho oblíbený pamlsek, bude s radostí plnit vaše povely. Výchova Corgiho by měla být důsledná, aby vám nepřerostl přes hlavu. Je to dobrý hlídač. Na procházce ho můžete pustit na volno a nemusíte se bát, že uteče za zvěří, nemá lovecké choutky

Toto plemeno není agresivní, ani ustrašené, je to sebevědomý pes, což občas může dělat problémy ve výchově. Naštěstí miluje svého pána a rád mu vyhoví, je to pravý závislák na páníčkovi.

Welsh Corgi Cardigan na WEBFORDOG

POHYB

Velškorgi není žádný lenoch, takže pokud si myslíte, že mu postačí gaučing, jste na omylu. Klame vzhledem, ale i krátké nožky potřebují pořádnou procházku a dokonce se s ním můžete věnovat i některým psím sportům. 

Corgi se nehodí na agility, při kterých se skáče, ale můžete vyzkoušet jiné, šikovný je v poslušnosti. Pozor ovšem na nepřiměřené skákání, které by mohlo vést k problémům s páteří. Na výcvik je velmi všestranný, rád a dobře se učí. Bude s vámi nadšeně dělat cokoliv, hlavně když budete trávit čas spolu. Hodí se samozřejmě i pro disciplínu, pro níž byl stvořen, a to je pasení

Corgi velmi rád plave, v letních měsících tedy společně můžete vyrazit k vodě. Pokud se věnujete turistice, pak Velškorgi vás bude rád na vašich cestách doprovázet. Corgi je aktivní pes a pohyb potřebuje, pokud jej necháte vydovádět, bude s vámi spokojeně odpočívat na gauči.

Welsh Corgi Cardigan na WEBFORDOG

PÉČE

Přestože má Corgi hustou srst a podsadu, tak jej stačí vyšesávat jednou týdně, v období línání byste jej měl přejet kartáčem každý den, abyste pomohli odstranit odumřelé chlupy, nebudete je pak mít všude po domě či bytě. Jeho srst je samočisticí, takže časté šamponování není nutné.

Možná se neobejdete bez pravidelného zkracování drápků, ale je také možné, že si je Corgi při chůzi po trvdém povrchu bude obrušovat. Od štěněte je vhodné zvykat jej na manipulaci s tlapkami. A nezapomínejte na pátý dráp na předních packách, ten se nikdy neobrousí, protože není ve styku se zemí, při přerůstání má tendenci se nepříjemně stáčet. 

Uši Velškorgiho jsou vzpřímené, a proto nemají tendenci k problémům, navíc je v nich všechno hned vidět, takže se dají hned vyčistit, což můžete udělat pomocí speciálních kapek a nebo zajít k veterinárnímu lékaři. Pravidelně otírejte oční ospalky a kontrolujte, zda Corgi nemá něco v oku, pohybuje se blízko při zemi, tak mu tam při procházce může vítr zafouknout smítko.

Welsh Corgi Cardigan

ZAJÍMAVOSTI

Velškorgi Cardigan je o něco méně známý než druhý Pembroke, který je proslavený zejména tím, že je to oblíbené plemeno královny Alžběty II., která Corgi chová.

Bez ocasu nebo s ocasem, máte v tom zmatek? Pro Cardigana je typický dlouhý ocas až na zem, ketrý je podobný liščímu. Pembroke se naopak rodí bez ocasu (tzv. s přirozeně krátkým ocasem), pokud náhodou měl ocas, tak se mu dříve dokonce kupíroval, ale to je dnes již zakázané. 

Welsh Corgi Cardigan na WEBFORDOG

VÝŽIVA

U Corgiho musíte být s jídlem opatrní, má totiž sklony k obezitě. Proto byste jej rozhodně neměli překrmovat a dopřát mu dostatek pohybu. Abyste Corgiho udrželi v kondici, tak musíte krmit kvalitním krmivem, to jsou buď superprémiové a lepší granule, nebo se můžete rozhodnout pro krmení syrovým masem a přílohami (tzv. BARF).

Když si Corgiho přivezete, tak rozhodně krmte po nějakou dobu granulemi od chovatele. Bude toho na něj dost nového, tak ať si ještě nemusí zvykat na jiné krmení, mohli byste mu rozhodit trávení. Pokud jsou granule kvalitní, tak u nich můžete zůstat, v opačném případě doporučujeme přejít na jiné. A jak poznáte kvalitu? Stačí si přečíst složení – na prvním místě musí být maso, v dnešní době se vyrábějí granule s nízkým obsahem obilovin nebo bez nich. Záleží co psovi bude vyhovovat. Granule vždy vybírejte podle životního stadia: štěně, dospělák a senior. Přihlížejte i k velikosti plemene.

Chcete přesně vědět, co svému psovi dáváte? Pak můžete krmení pro něj připravovat sami, ale nejdříve je nutné si o barfování něco nastudovat, abyste svému Corgimu připravili vyvážený a plnohodnotný jídelníček. Počítejte také s ním, že bude nutné mít nějaké místo v mrazáku na psí balíčky. Maso na barf můžete objednávat ve specializovaných prodejnách. 

Welsh Corgi Cardigan na WEBFORDOG

Zdraví

Vzhledem k delšímu tělu – páteři je Corgi náchylný k onemocněním páteře, které mohou vzniknout nepřimněřenou zátěží, na kterou jeho stavba těla není dělaná, může to být např. časté chození ze a do schodů či skákání, nedoporučujeme se věnovat agility. 

Corgi nemusí podstoupit žádná povinná vyšetření, aby byl zařazen do chovu, přesto chovatelé své psy testují. Je vždy vhodné pořídit si štěně, které pochází ze spojení testovaných rodičů. 

U velškorgiho se mohou objevit onemocnění očí známé jako progresivní retinální atrofie (PRA), jedná se o nemoc, která postihuje oční sítnici a způsobuje slepotu. 

Dále je možné provádět vyšetření na kloubní onemocnění, a to konkrétně na dysplazii loketního a kyčelního kloubu. Sleduje se také degenerativní myelopatie, což je neurodegenerativní onemocnění míchy. Velmi zřídka se vyskytuje epilepsie či chronické selhávání ledvin.

Welsh Corgi Cardigan na WEBFORDOG

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Srst Velškorgiho ochrání proti vlivům vnějšího počasí a nemá tedy problém s pobytem venku i v zimě. Ovšem bydlení v kotci pro něj není, protože potřebuje být na blízku svému pánovi. Za pelech v domě bude nadšený, ale stejně bude trávit čas s vámi na gauči.

V domě se zahradou bude toto plemeno šťastné, ale nemyslete si, že výběh na zahradě nahradí procházky, které Corgi potřebuje i ze zdravotních důvodů, aby nepřibíral. Klidně s vámi může bydlet i v bytě. 

Na výchovu nemá speciání požadavky, ale pro úplné začátečníky to není vhodné plemeno, protože je poměrně temperamentní a má svoji hlavu.

Welsh Corgi Cardigan na WEBFORDOG

 

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Máte v plánu zapojit se se svým Corgim do chovu? Pak budete muset splnit podmínky stanovené klubem, ale nejdříve je nutné vybrat si správné štěně. Jedinec, kterého si pořídíte musí mít samozřejmě průkaz původu a měl by mít předpoklady pro chov a výstavy, což znamená, že nemá žádné vážné odchylky od standardu a je tedy vysoce pravděpodobné, že z něho vyroste standardní jedinec.

K uchovnění je nutné se zúčastnit bonitace, což je akce podobná výstavě, na které je pes zhodnocen tříčlennou komisí a jeho odchylky od standardu jsou zaznamenány. Výsledkem je hodnocení chovný nebo nechovný. S Corgim se můžete této akce zúčastnit od věku 15 měsíců.

Před bonitací musíte absolvovat výstavu vyššího typu (mezinárodní, národní, klubovou, speciální), a to od třídy mladých a odnést si z kruhu hodnocení nejhůže velmi dobrý. Dále je povinné se zúčastnit klubové výstavy, kde jedince předvedete.

Žádné zdravotní vyšetření není pro uchovnění požadováno, jen se musí nechat vyhotovit genetický profil jedince. Feny i psi mohou být v chovu použiti od 15 měsíců věku, horní věková hranice je u fen stanovena na 8 let.

Psi musí mít obě varlata sestouplá v šourku. Vylučující vady jsou dále definovány standardem, a to zejména chybějící zuby, jiný než nůžkový skus, jiné exteriérové a anatomické vady či dědičně podmíněné nemoci.

Welsh Corgi Cardigan na WEBFORDOG

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Velškorgi je velice typické plemeno, které jen tak s jiným nelze zaměnit. Splést si můžete jen to, zda se jedná o Pembrokeho nebo Cardigana. Dalším možný adeptem na záměnu může být Švédský Valhaund. 

Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi Pembroke

Obě plemena Corgi jsou si velmi podobná a jejich vývoj byl historicky spjat, docházelo také k jejich křížení, ale od 30. let 20. století se jedná o dvě samostatná plemena, každé má svůj vlastní standard a typické znaky, podle kterých je můžeme rozeznat.

Zásadním rozlišovacím znakem je ocas. Pembroke je přirozeně bezocasé plemeno (má tzv. vrozený krátký ocas), ale někdy se stane, že se narodí štěňata s dlouhými ocásky, v dnešní době se nekupírují, protože je to zakázané. Cardigan má narozdíl od pembroka huňatý ocas dlouhý až na zem, který výrazně připomíná liščí.

Další rozeznávacím znamením je barva, zatímco Pemborke se objevuje v jednobarevné červené, sobolí, jelení a nebo černé s bílými znaky, tak Cardigan má rozpětí větší, povolena je blue merle, žíhaná, červená, sobolí a trikolorní se žíhanými a červenými znaky, typické jsou bílé znaky. 

Švédský valhaund

Švédský valhaund

Švédský Valhaund je jediné plemeno, které je Corgimu výrazně podobné stavbou těla. Žádné jiné takové není. Existují domněnky, že jsou plemena příbuzná, ale jak to ve skutečnosti bylo, se dnes už asi nedozvíme. Každopádně Valhaund patří do jiné skupiny FCI, a to konkrétně do páté ke špicům a primitivním plemenů narozdíl od Corgiho, který je v první skupině s pasteveckými plemeny.

Valhaund je na tom stejně jako Velškorgi Pembroke, u obou se může objevit dlouhý nebo přirozeně krátký ocas. Liší se pak ve zbarvení, Valhaund se objedvuje v šedé, šedohnědé, šedožluté, červenožluté, nebo červenohnědé. Bílé znaky má povolené pouze v podobě lysinky na hlavě a nebo znaku na hrudi či končetinách. Cardigan má rozpětí větší, povolena je blue merle, žíhaná, červená, sobolí a trikolorní se žíhanými a červenými znaky, typické jsou bílé znaky, které se objevují na více místech na těle.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Délka těla je v dobrém poměru k výšce, Cardigan je houževnatý, statný, vytrvalý a dobře pohyblivý pes. Jeho ocas se podobá tomu liščímu a je nasazený v prodložení horní linie.

Důležité proporce:

Délka čenichu je vzhledem k mozkovně v poměru 3 : 5.

Pozn. k výšce

Ideální výška v kohoutku je kolem 30 cm.

Pozn. k hmotnosti Má odpovídat výšce a důraz je kladen na celkou vyváženost psa.
Srst:

Krátká nebo středně dlouhá, pevná. Přednostně by měla být rovná. Je odolná vůči vnějším vlivům počasí a má dobrou podsadu.

Zbarvení:

Velškorgi Cardigan může být blue merle, žíhaný, červený, sobolí, také trikolorní se žíhanými nebo červenými znaky. U všech barev mohou a nemusí být typické bílé znaky na hlavě, krku, hrudníku, dolní části těla, končetinách, tlapkách a špičce ocasu. Nikdy se nesmí bílá barva objevit kolem očí, dále nesmí převládat na hlavě a trupu. Čumák a oční víčka jsou černě pigmentované. Nežádoucí je játrové a dilutované zbarvení.

Welsh Corgi Cardigan WEBFORDOG

HLAVA

Tvarem a vzhledem se podobá liščí.

MOZKOVNA

Lebka:

Široká a mezi ušima plochá, směrem k očím se zužuje a je nad nimi mírně vyklenutá.

Stop:

Středně patrný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černá a mírně vyčnívá. Tlama se postupně směrem k ní zužuje, není tupě zakončená.

Čelisti, zuby:

Silné zuby jsou postaveny v nůžkovém skusu (horní řezáky těsně překrývají spodní), do čelisti jsou zasazeny kolmo, Spodní čelist je suchá a silná, ale ne příliš nápadná.

Oči:

Jasné, středně velké a mají přátelský, bystrý, ale přesto ostražitý výraz. Mají výrazné koutky, jsou od sebe postavené celkem daleko. Měly by být tmavé, v souladu s barvou srsti. U barvy blue merle je přípustné jedno nebo obě oči modré či skvrnité.

Víčka:

Černě pigmentovaná.

Uši:

Vztyčené a vzhledem k velikosti psa jsou velké. Špičky jsou mírně zaoblené, u kořene jsou středně široké a vzdálené od sebe asi 8 cm. Jejich špičky leží zvenku pomyslných linií, které vedou od vrcholu nosní houby a prochází středem očí. Jsou nasazené poměrně vzadu, takže mohou být položené podél šíje.

KRK

Dobře vyvinutý a svalnatý, vzhledem k tělu je ve správných proporcích, hladce přechází do šikmých plecí.

TRUP

Dlouhý a silný.

Horní linie:

Vodorovná.

Bedra:

Pas je dobře patrný.

Hrudní koš:

Hrudník je dost široký a prsní kost vyčnívá, je hluboká s dobře klenutými žebry.

KONČETINY

Jsou krátké, ale tělo je dostatečně vysoko nad zemí. Mají silné kosti.

HRUDNÍ KONČETINY

Rameno:

Svalnaté lopatky jsou dobře uložené a s nadloktím svírají úhel 90 stupňů.

Lokty:

Těsně přiléhají.

Předloktí:

Je mírně zakřiveno podle hrudního koše. 

Tlapy hrudních končetin:

Mírně vybočené, okrouhlé, sevřené a poměrně velké s dobrými polštářky.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Dobře zaúhlené se svalnatými bérci, silné. Kostra je až k tlapkám silná, končetiny jsou krátké.

Nárt:

Nárt je při pohledu ze strany i zezadu kolmý.

Tlapy pánevní:

Sevřené, okrouhlé a poměrně velké s dobrými polštářky.

CHODY PSA

Corgi je v pohybu volný a živý. Lokty jsou uložené těsně u trupu, ani moc nepříléhají, ani nejsou příliš volné. Přední končetiny mají dobré vykročení v souladu s rázným posunem zadních končetin, a to aniž by se příliš zvedaly.

OCAS

Je podobný liščímu, nasazen v prodloužení horní linie těla, je tak dlouhý, že se dotýká, nebo téměř dotýká země. V postoji je nesený nízko, v pohybu bývá nošen i nad úrovní trupu, ale nesmí se stáčet nad hřbetem.

Welsh Corgi Cardigan na WEBFORDOG

přečteno: 6 401x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...