logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné ty, kteří už mají alespoň základní zkušenost s výchovou psa.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno je možné chovat i v bytě, ale musíte počítat s častějším úklidem a dopřát mu dostatek pohybu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tohoto psa můžete přes den nechat venku na zahradě a vlastní boudou nepohrdne, ale bydlet by měl doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno si mohou pořídit senioři, kteří mají se psy zkušenosti a dopřejí mu vše, co potřebuje.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno není k ostatním psům přátelské.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se k soužití s kočkami nehodí, ale nadšeně je bude prohánět po zahradě.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno se pro psí sporty příliš nehodí, budete mu muset vymyslet jinou aktivitu.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes nemá problém ujít i větší vzdálenosti a rád vám bude dělat společníka.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes při dostatečné výchově vydrží doma sám po nezbytně nutnou dobu.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá s chladným počasím problém, může pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se učí dobře.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Tento pes je chytrý, ale ne vždy pochopí věci tak, jak byste si představovali.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes rád žvýká, proto byste v jeho dohledu neměli nechávat věci, které jsou pro vás důležité a naopak mu poskytněte dost hraček.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Toto plemeno má lovecký pud vyvinutý, ale omezí se spíše na prohánění ptáků, záleží ovšem na vaší výchově.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno je uštěkaností proslulé, každého nově příchozího hlasitě přivítá, ale záleží i na výchově.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno má dostatek energie na mnoho aktivit, ale rádo vám pak bude dělat společníka na gauči.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná hodně, a to i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o tohoto psa není tolik náročná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

Tento pes může snadno onemocnět

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes může trpět obezitou, a proto dbejte na kvalitní stravu.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Tento pes u nás není vůbec rozšířený, jeho chovem se zabývá pouze malé množství chovatelů.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je miniaturní, jeho velikost v kohoutku v dospělosti nepřesáhne 30 cm.

Welsh Corgi Cardigan

Welsh Corgi Cardigan

Welsh Corgi - Cardigan
Další pojmenování: velškorgi, corgi

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 38
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 1000 př. n l.
Původní využití: Pastevecký pes
Využití dnes: Pasení, ovčácký pes, Domácí mazlíček, Rodinný pes
Kluby v ČR:

Welsh corgi a kelpie klub CZ (http://www.corgiklub.eu/)

VARIETY PLEMENE WELSH CORGI CARDIGAN

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách, existuje ovšem velice podobné, ale samostatné plemeno velškorgi pembroke.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Oba corgiové pochází z Walesu, jen se každé z plemen chovalo v jiném hrabství. Přestože jejich vzhled napovídá o tom, že mají mnoho společného, tak se plemena dlouhou dobu vyvíjela zcela samostatně. Cardigan je datován jako mnohem starší plemeno, jehož vznik sahá až do dob před naším letopočtem, je spojován s Kelty, kterří jej pravděpodobně přivezli na území Velké Británie.

Ke křížení obou plemen docházelo zejména v 19. století, kdy se také objevovali na první kynologických akcích. K rozdělení obou plemen došlo až ve 30. letech 20. století, kdy se také zakázalo jejich vzájemné křížení a došlo tak víceméně k ustálení obou plemen. 

Cardigan byl do České republiky importován později než pemroke (v 70. letech 20. století) a to až v roce 1990, jednalo se o trikolorní fenku, která se nikdy nestala matkou jediného vrhu. První štěňátka cardigana se nakonec narodila až v telech 2000 a 2001, matkami se staly feny importované z Polska. V roce 2017 bylo v plemenné knize zapsáno celkem 391 cardiganů. 

A jak je to s názvem? U všech plemen se zabýváme tím, odkud byl odvozen jejich název a u corgiho to nebude jinak. „Cor“ je kelstký výraz pro trpaslíka nebo skřítka, „gi“ je označení pro psa. A druhá část pojmenování je podla názvu hrabství, kde se corgi choval. 

POVAHA

Corgi je na první pohled roztomilý psík s očima jako korálky. Kdo by se do něj nezamiloval? I když by jeho vzhled mohl klamat jedná se o velice inteligentního pasteveckého psa, který si dokáže sám poradit. Cardigan je o něco klidnější než jeho bratr pembroke, který je více temperamentní. 

S ostatními domácími zvířaty a psy vychází dobře, ale měl by si na ně od mala zvykat. Má rád děti a dobře s nimi vychází. K cizím lidem může být zpočátku nedůvěřivý, ale ne agresivní. Corgi je velice učenlivý a když budete mít jeho oblíbený pamlsek, bude s radostí plnit vaše povely. Výchova corgiho by měla být důsledná, aby vám nepřerostl přes hlavu. Je to dobrý hlídač. Na procházce ho můžete pustit na volno a nemusíte se bát, že uteče za zvěří, nemá lovecké choutky. 

Toto plemeno není agresivní, ani ustrašené, je to sebevědomý pes, což občas může dělat problémy ve výchově. Naštěstí miluje svého pána a rád mu vyhoví, je to pravý závislák na páníčkovi.

POHYB

Velkorgi není žádný lenoch, takže pokud si myslíte, že mu postačí gaučing, jste na omylu. Klame vzhledem, ale i krátké nožky potřebují pořádnou procházku a dokonce se s ním můžete věnovat i některým psím sportům. 

Corgi se nehodí na agility, při kterých se skáče, ale můžete vyzkoušet jiné, šikovný je v poslušnosti. Pozor ovšem na nepřiměřené skákání, které by mohlo vést k problémům s páteří. Na výcvik je velmi všestranný, rád a dobře se učí. Bude s vámi nadšeně dělat cokoliv, hlavně když budete trávit čas spolu. Hodí se samozřejmě i pro disciplínu, pro níž byl stvořen, a to je pasení. 

Corgi velmi rád plave, v letních měsících tedy společně můžete vyrazit k vodě. Pokud se věnujete turistice, pak velškorgi vás bude rád na vašich cestách doprovázet. Corgi je aktivní pes a pohyb potřebuje, pokud jej necháte vydovádět, bude s vámi spokojeně odpočívat na gauči.

 

PÉČE

Přestože má corgi hustou srst a podsadu, tak jej stačí vyšesávat jednou týdně, v období línání byste jej měl přejet kartáček každý den, abyste pomohli odstranit odumřelé chlupy, nebudete je pak mít všude po domě či bytě. Jeho srst je samočisticí, takže časté šamponování není nutné.

Možná se neobejdete bez pravidelného zkracování drápků, ale je také možné, že si je corgi při chůzi po trvdém povrchu bude obrušovat. Od štěněte je vhodné zvykat jej na manipulaci s tlapkami. A nezapomínejte na pátý dráp na předních packách, ten se nikdy neobrousí, protože není ve styku se zemí, při přerůstání má tendenci se nepříjemně stáčet. 

Uši velškorgiho jsou vzpřímené, a proto nemají tendenci k problémům, navíc je v nich všechno hned vidět, takže se dají hned vyčistit, což můžete udělat pomocí speciálních kapek a nebo zajít k veterinárnímu lékaři. Pravidelně otírejte oční ospalky a kontrolujte, zda corgi nemá něco v oku, pohybuje se blízko při zemi, tak mu tam při procházce může vítr zafouknout smítko.

ZAJÍMAVOSTI

Velškorgi cardigan je o něco méně známý než druhý pembroke, který je proslavený zejména tím, že je to oblíbené plemeno královny Alžběty II., která corgi chová.

Bez ocasu nebo s ocasem, máte v tom zmatek? Pro cardigana je typický dlouhý ocas až na zem, ketrý je podobný liščímu. Pembroke se naopak rodí bez ocasu (tzv. s přirozeně krátkým ocasem), pokud náhodou měl ocas, tak se mu dříve dokonce kupíroval, ale to je dnes již zakázané. 

 

VÝŽIVA

U corgiho musíte být s jídlem opatrní, má totiž sklony k obezitě. Proto byste jej rozhodně neměli překrmovat a dopřát mu dostatek pohybu. Abyste corgiho udrželi v kondici, tak musíte krmit kvalitním krmivem, to jsou buď superprémiové a lepší granule, nebo se můžete rozhodnout pro krmení syrovým masem a přílohami (tzv. BARF).

Když si corgiho přivezete, tak rozhodně krmte po nějakou dobu granulemi od chovatele. Bude toho na něj dost nového, tak ať si ještě nemusí zvykat na jiné krmení, mohli byste mu rozhodit trávení. Pokud jsou granule kvalitní, tak u nich můžete zůstat, v opačném případě doporučujeme přejít na jiné. A jak poznáte kvalitu? Stačí si přečíst složení – na prvním místě musí být maso, v dnešní době se vyrábějí granule s nízkým obsahem obilovin nebo bez nich. Záleží co psovi bude vyhovovat. Granule vždy vybírejte podle životního stadia: štěně, dospělák a senior. Přihlížejte i velikosti plemene.

Chcete přesně vědět, co svému psovi dáváte? Pak můžete krmení pro něj připravovat sami, ale nejdříve je nutné si o barfování něco nastudovat, abyste svému corgimu připravili vyvážený a plnohodnotný jídelníček. Počítejte také s ním, že bude nutné mít nějaké místo v mrazáku na psí balíčky. Maso na barf můžete objednávat ve specializovaných prodejnách. 

ZDRAVÍ

Vzhledem k delšímu tělu – páteři je corgi náchylný k onemocněním páteře, které mohou vzniknout nepřimněřenou zátěží, na kterou jeho stavba těla není dělaná, může to být např. časté chození ze a do schodů či skákání, nedoporučujeme se věnovat agility. 

Corgi nemusí podstoupit žádná povinná vyšetření, aby byl zařazen do chovu, přesto chovatelé své psy testují. Je vždy vhodné pořídit si štěně, které pochází ze spojení testovaných rodičů. 

U velškorgiho se mohou objevit onemocnění očí známé jako progresivní retinální atrofie (PRA), jedná se o nemoc, která postihuje oční sítnici a způsobuje slepotu. 

Dále je možné provádět vyšetření na kloubní onemocnění, a to konkrétně na dysplazii loketního a kyčelního kloubu. Sleduje se také degenerativní myelopatie, což je neurodegenerativní onemocnění míchy. Velmi zřídka se vyskytuje epilepsie či chronické selhávání ledvin.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Srst velškorgiho ochrání proti vlivům vnějšího počasí a nemá tedy problém s pobytem venku i v zimě. Ovšem bydlení v kotci pro něj není, protože potřebuje být na blízku svému pánovi. Za pelech v domě bude nadšený, ale stejně bude trávit čas s vámi na gauči.

V domě se zahradou bude toto plemeno šťastné, ale nemyslete si, že výběh na zahradě nahradí procházky, které corgi potřebuje i ze zdravotních důvodů, aby nepřibíral. Klidně s vámi může bydlet i v bytě. 

Na výchovu nemá speciání požadavky, ale pro úplné začátečníky to není vhodné plemeno, protože je poměrně temperamentní a má svoji hlavu.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Máte v plánu zapojit se se svým corgim do chovu? Pak budete muset splnit podmínky stanovené klubem, ale nejdříve je nutné vybrat si správné štěně. Jedinec, kterého si pořídíte musí mít samozřejmě průkaz původu a měl by mít předpoklady pro chov a výstavy, což znamená, že nemá žádné vážné odchylky od standardu a je tedy vysoce pravděpodobné, že s něho vyroste standardní jedinec.

K uchovnění je nutné se zúčastnit bonitace, což je akce podobná výstavě, na které je pes zhodnocen tříčlennou komisí a jeho odchylky od standardu jsou zaznamenány. Výsledkem je hodnocení chovný nebo nechovný. S corgim se můžete této akce zúčastnit od věku 15 měsíců.

Před bonitací musíte absolvovat výstavu vyššího typu (mezinárodní, národní, klubovou, speciální), a to od třídy mladých a odnést si z kruhu hodnocení nejhůže velmi dobrý. Dále je povinné se zúčastnit klubové výstavy, kde jedince předvedete.

Žádné zdravotní vyšetření není pro uchovnění požadováno, jen se musí nechat vyhotovit genetický profil jedince. Feny i psy mohou být v chovu použiti od 15 měsíců věku, horní věková hranice je u fen stanovena na 8 let.

Psi musí mít obě varlata sestouplá v šourku. Vylučující vady jsou dále definovány standardem, a to zejména chybějící zuby, jiný než nůžkový skus, jiné exteriérové a anatomické vady či dědičně podmíněné nemoci.

 

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Velškorgi je velice typické plemeno, které jen tak s jiným nelze zaměnit. Splést si můžete jen to, zda se jedná o pembrokeho nebo cardigana. Dalším možný adeptem na záměnu může být švédský valhaund. 

Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi Cardigan -

Obě plemena corgi jsou si velmi podobná a jejich vývoj byl historicky spjat, docházelo také k jejich křížení, ale od 30. let 20. století se jedná o dvě samostatná plemena, každé má svůj vlastní standard a typické znaky, podle kterých je můžeme rozeznat.

Zásadním rozlišovacím znakem je ocas. Pembroke je přirozeně bezocasé plemeno (má tzv. vrozený krátký ocas), ale někdy se stane, že se narodí štěňata s dlouhými ocásky, v dnešní době se nekupírují, protože je to zakázané. Cardigan má narozdíl od pembroka huňatý ocas dlouhý až na zem, který výrazně připomíná liščí.

Další rozeznávacím znamením je barva, zatímco pemborke se objevuje v jednobarevné červené, sobolí, jelení a nebo černé s bílými znaky, tak cardigan má rozpětí větší, povolena je blue merle, žíhaná, červená, sobolí a trikolorní se žíhanými a červenými znaky, typické jsou bílé znaky. 

Švédský valhaund

Welsh Corgi Cardigan -

Švédský valhaund je jediné plemeno, které je corgimu výrazně podobné stavbou těla. Žádné jiné takové není. Existují domněnky, že jsou plemena příbuzná, ale jak to ve skutečnosti bylo, se dnes už asi nedozvíme. Každopádně valhaund patří do jiné skupiny FCI, a to konkrétně do páté ke špicům a primitivním plemenů narozdíl od corgiho, který je v první skupině s pasteveckými plemeny.

Valhaund je na tom stejně velškorgi pembroke, u obou se může objevit dlouhý nebo přirozeně krátký ocas. Liší se pak ve zbarvení, valhaund se objedvuje v šedé, šedohnědé, šedožluté, červenožluté, nebo červenohnědé. Bílé znaky má povolené pouze v podobě lysinky na hlavě a nebo znaku na hrudi či končetinách. Cardigan má rozpětí větší, povolena je blue merle, žíhaná, červená, sobolí a trikolorní se žíhanými a červenými znaky, typické jsou bílé znaky, které se objevují na více místech na těle.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Délka těla je v dobrém poměru k výšce, cardigan je houževnatý, statný, vytrvalý a a dobře pohyblivý pes. Jeho ocas se podobá tomu liščímu a je nasazený v prodložení horní linie.

Důležité proporce:

Délka čenichu je vzhledem k mozkovně v poměru 3 : 5.

Pozn. k výšce:

Ideální výška v kohoutku je kolem 30 cm.

Pozn. k hmotnosti:
Má odpovídat výšce a důraz je kladen na celkou vyváženost psa.
Srst:

Krátká nebo středně dlouhá, pevná. Přednostně by měla být rovná. Je odolná vůči vnějším vlivům počasí a má dobrou podsadu.

Zbarvení:

Velškorgi cardigan může být blue merle, žíhaný, červený, sobolí, také trikolorní se žíhanými nebo červenými znaky. U všech barev mohou a nemusí být typické bílé znaky na hlavě, krku, hrudníku, dolní části těla, končetinách, tlapkách a špičce ocasu. Nikdy se nesmí bílá barva objevit kolem očí, dále nesmí převládat na hlavě a trupu. Čumák a oční víčka jsou černě pigmentované. Nežádoucí je játrové a dilutované zbarvení.

HLAVA

Tvarem a vzhledem se podobá liščí.

MOZKOVNA

lebka:

Široká a mezi ušima plochá, směrem k očím se zužuje a je nad nimi mírně vyklenutá.

Stop:

Středně patrný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černá a mírně vyčnívá. Tlama se postupně směrem k ní zužuje, není tupě zakončená.

Čelisti, zuby:

Silné zuby jsou postaveny v nůžkovém skusu (horní řezáky těsně překrývají spodní), do čelisti jsou zasazeny kolmo, Spdní čelist je suchá a silná, ale ne příliš nápadná.

Oči:

Jasné, středně velké a mají přátelský, bystrý, ale přesto ostražitý výraz. Mají výrazné koutky jsou od sebe postavené celkem daleko. Měly by být tmavé, v souladu s barvou srsti. U barvy blue merle je přípustné jedno nebo obě oči modré či skvrnité.

Víčka:

Černě pigmentovaná.

Uši:

Vztyčené a vzhledem k velikosti psa jsou velké. Špičky jsou mírně zaoblené, u kořene jsou středně široké a vzdálené od sebe asi 8 cm. Jejich špičky leží zvenku pomyslných linií, které vedou od vrcholu nosní houby a prochází středem očí. Jsou nasazené poměrně vzadu, takže mohou být položené podél šíje.

KRK

Dobře vyvinutý a svalnatý, vzhledem k tělu je ve správných proporcích, hladce přechází do šikmých plecí.

TRUP

Dlouhý a silný.

Horní linie:

Vodorovná.

Bedra:

Pas je dobře patrný.

KONČETINY

Jsou krátké, ale tělo je dostatečně vysoko nad zemí. Mají silné kosti.

HRUDNÍ KONČETINY

Rameno:

Svalnaté lopatky jsou dobře uložené a s nadloktím svírají úhel 90 stupňů.

Lokty:

Těsně přiléhají.

Předloktí:

Je mírně zakřiveno podle hrudního koše. 

Tlapy hrudních končetin:

Mírně vybočené, okrouhlé, sevřené a poměrně velké s dobrými polštářky.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Dobře zaúhlené se svalnatými bérci, silné. Kostra je až k tlapkám silná, Končetiny jsou krátké.

Nárt / zanártí:

Nárt je při pohledu ze strany i zezadu kolmý.

Tlapy pánevní:

Sevřené, okrouhlé a poměrně velké s dobrými polštářky.

CHODY PSA

Corgi je v pohybu volný a živý. Lokty jsou uložené těsně u trupu, ani moc nepříléhají, ani nejsou příliš volné. Přední končetiny mají dobré vykročení v souladu s rázným posunem zadních končetin, a to aniž by se příliš zvedaly.

OCAS

Je podobný liščímu, nasazen v prodloužení horní linie těla, je tak dlouhý, že se dotýká, nebo téměř dotýká země. V postoji je nesený nízko, v pohybu bývá nošen i nad úrovní trupu, ale nesmí se stáčet nad hřbetem.

20%
přečteno: 156x