logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno je vhodné ty, kteří už mají alespoň základní zkušenost s výchovou psa.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno je možné chovat i v bytě, ale musíte počítat s častějším úklidem a dopřát mu dostatek pohybu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tento pes může pobývat venku a bydlet v kotci, ale v případě potřeby počítejte s tím, že jej vezmete domů.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno si mohou pořídit senioři, kteří mají se psy zkušenosti a dopřejí mu vše, co potřebuje.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno se s ostatními psy snese, ale vyloženě jejich společnost nevyhledává. Se psy, které zná již dlouho, za předpokladu dobré výchovy vychází.

 

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se s kočkami dokáže tolerovat, ale vše záleží na výchově.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno se pro psí sporty příliš nehodí, budete mu muset vymyslet jinou aktivitu.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes nemá problém ujít i větší vzdálenosti a rád vám bude dělat společníka.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Tento pes při dostatečné výchově vydrží doma sám po nezbytně nutnou dobu.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Toto plemeno nemá s chladným počasím problém, může pobývat venku.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes je velmi učenlivý, má předpoklad pro nějaký psí sport či výcvik.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes rád žvýká, proto byste v jeho dohledu neměli nechávat věci, které jsou pro vás důležité a naopak mu poskytněte dost hraček.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

Toto plemeno má lovecký pud vyvinutý, ale omezí se spíše na prohánění ptáků, záleží ovšem na vaší výchově.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Toto plemeno je uštěkaností proslulé, každého nově příchozího hlasitě přivítá, ale záleží i na výchově.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Toto plemeno může být dobrým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

Tento pes se dá dobře vycvičit, ve štěněčím věku je vhodné navštěvovat školu na cvičišti.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná hodně, a to i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Toto plemeno nevyžaduje speciální péči.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

U tohoto psa se mohou projevit některá dedičná onemocnění, ale jinak je to zdravý jedinec.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes může trpět obezitou, a proto dbejte na kvalitní stravu.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Tento pes u nás není vůbec rozšířený, jeho chovem se zabývá pouze malé množství chovatelů.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je miniaturní, jeho velikost v kohoutku v dospělosti nepřesáhne 30 cm.

Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi - Pembroke
Další pojmenování:

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 39
Země původu: Velká Británie
Kluby v ČR:

Welsh corgi a kelpie klub (http://www.corgiklub.cz/)

 

VARIETY PLEMENE WELSH CORGI PEMBROKE

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. Existuje ještě druhé podobné plemeno a to welsh corgi cardigan.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Velškorgi je staré plemeno, jehož kořeny sahají až doby před naším letopočtem. Jedná se pravděpodobně o keltské plemeno, které se do Evropy dostalo v prvním tisíciletí př. n. l. To že se jedná o psa Keltů potvrzuje už jeho samotný název. „Cor“ by mělo znamenat trpaslíka či skřítka, ale také ovce či něco hlídat, druhá část názvu „gi“ je keltský výraz pro psa. A welsh corgi je to, protože se vyskytoval v oblasti Walesu. A když už jsme u toho zeměpisu, tak existují dvě plemena velškorgi: cardigan a pembroke, která byla pojmenována podle dvou měst.

Velškorgi je společně se švédským vallhundem jediné pastevecké plemeno v Evropě, které má zkrácené končetiny. Kdy k tomu došlo, není známo a my můžeme jen hádat, zda se tak stalo až po jeho příjezdu do Walesu nebo již dříve. 

Nejstarší zmínky o corgim pocházejí z 10. století (z roku 920, kdy se o nich píše v zákoníku) našeho letopočtu, kdy byl hojně využíván velšskými zemědělci, kterým hlídal obydlí a vypomáhal na pastvě. V období 9. až 11. se ze Skandinávie do Anglie dostali předci vallhundů a došlo k jejich zkřížení se zdejšími corgi. Toto prý stálo na počátku rozdělení corgiho na dvě samostatná plemena. Dále k tomu přispělo i křížení se šiperkami v době vpádu Normanů v 11. století. Velškorgi pembroke je právě ten typ, kterého ho se to dotklo. Má zašpičatělý čumák i špičky uší a krátký ocas. Velškorgi cardigan se chápe jako to původnější plemeno, které přetrvalo a nedotklo se jej křížení s jinými plemeny.

Na první výstavě se corgi objevil v roce 1920, chovatelský klub byl založen v roce 1925 a až v roce 1934 došlo k uznání dvou typů velškorgiho jako samostatných plemen a v zájmu zachování typu bylo zakázáno jejich křížení. Do České republiky byl první velškorgi pembroke dovezen v 70. letech minulého století a první vrh se narodil v roce 1974. Velškorgi cardigan se do ČR dostal až o 20 let později, a to v roce 1990.

POVAHA

Velškorgi je velmi roztomilý pejsek přátelské povahy. Je to úžásný rodinný společník, miluje celou svou rodinu a dobře vychází i s dětmi, kterým bude skvělým kamarádem. Vychází dobře s ostatními zvířaty i se psy. K cizím lidem může být zpočátku nedůvěřivý, ale většinou je milý. Na nově příchozího vás rozhodně upozorní štěkotem a můžete si být jistí, že v případě potřeby vás bude ochotně bránit, je to dobrý hlídač.

Výchovu i výcvik velškorgiho zvládnou začátečníci i např. senioři, ale je to pes, který potřebuje i přes své vzezření dostatek pohybu. Je velmi učenlivý a inteligentní, páníčkovi povely plní s nadšením a za pamlsek udělá, co vám na očích uvidí. Toto plemeno miluje děti a bude je i respektovat a poslouchat, je to skvělý parťák. Hodí se i na různé kynologické sporty.

Někdy může být corgi tvrdohlavý, s čímž je nutné si poradit a nenechat si jej přerůst přes hlavu. Vždy mějte na paměti, že násilím nic nezmůžete, raději si připravte pamlsky a dobrou náladu.

POHYB

Velškorgi má pohyb velmi rád a navíc je pro něj důležitý, aby se udržoval v kondici a nepřibíral, protože v opačném případě může mít sklony k nadváze. I přes krátké nohy vás zvládne doprovázet při běhu nebo třeba během vyjížďky na koni. 

Pokud nejste kdovíjací sportovci, tak nezoufejte, i u vás může být corgi šťastný, pokud mu umožníte každý den vybít potřebnou energii. Nejraději je na blízku svému páníčkovi a jeho rodině, klidně tedy bude ležet na gauči a dělat vám společnost u oblíbeného seriálu, ale pak musí určitě následovat delší procházka, bez které se toto plemeno neobejde. Pokud chcete jen obejít panelový dům nebo jej samotného vypustit na zahradu, tak to není pes pro vás. 

Vzhledem ke corgiho tělesné konstituci není vhodné, aby pravidelně každý den vybíhal mnoho schodů. Proto pokud bydlíte ve vyšším patře, počítejte s ježděním výtahem nebo nošením.

S corgim se můžete věnovat i některým kynologickým sportům, hodí se pro obedience a bez problémů s ním můžete skládat různé zkoušky.

PÉČE

Přestože má corgi delší a hustou srst, tak nepotřebuje žádnou speciální péči o srst, stačí jej jednou týdně vyčesávat. Ovšem dvakrát do roka v období línání se připravte na značné množství chlupů. V této době je nutné pečlivě kartáčovat každý den, abyste    pomohli uvolněným chlupům z kožichu ven.

Pravidelně bystě měli kontrolovat délku drápů, ale při pohybu na tvrdém povrchu dochází k jejich obrušování. Nezapomínejte na pátý dráp na předních tlapkách, který může mít tendence zarůstat. 

Žádná speciální péče o uši či oči není potřeba, stačí běžné otírání ospalek, k čemuž můžete použít borovou vodu či Opthal. Nezanedbávejte péči o chrup, je dobré preventivně předcházet tvorbě zubního kamene, a to mechanickým čištěním nebo přidáváním doplňků stravy do krmiva.

ZAJÍMAVOSTI

Velškorgi pembroke se pyšní jednou velkou zajímavostí. Je to oblíbené plemeno britské královny Alžběty II. Prvního corgiho dostala již ve svých 3 letech od strýce. Psi a velškorgi ji doprovází celý život, odchovala několik generací tohoto plemene. Sama vlastnila kolem 30 psů. 

Psi královny Alžběty mají vskutku královský život, k jídlu dostávají vybrané jídlo a dokonce jim ho servíruje sama panička, pokud jí to čas dovolí. Sama královna byla svými psy jednou pokousána a musela navštívit lékaře. Po tomto incidentu začala využívat služeb psího psychologa, který mezi její početnou smečkou udržuje klid a mír. 

Královna Alžběta dokonce vytvořila nové plemeno, když zkřížila své velškorgi s jezevčíky – vznikl tzv. dorgi. Ten ovšem není uznán Mezinárodní kynologickou federací a jedná je podobného kkřížence jako je např. labradoodle (labrador + pudl).

VÝŽIVA

Svému corgimu byste měli dopřát kvalitní stravu ve všech životních stadiích. Pokud se rozhodnete krmit granulemi zohledněte nejenom věk svého psa, ale i velikost. Štěňata mají odlišné výživové nároky než dospělí psi a senioři. Při výběru kompletního suchého krmiva čtěte složení a volte takové granule, které mají na prvním místě maso ideálně v sušeném stavu, pokud je čerstvé, tak se jeho finální obsah zmenší zpracováním asi o 2/3. Vhodné je také vybírat krmivo bez obilovin nebo se sníženým obsahem obilovin.

Velškorgi je většinou velmi žravý a vše mu chutná, takže jej v jídle spíš budete muset krotit, aby netrpěl obezitou. Proto byste měli dodržovat i pravidelný pohyb, který corgiho pomáhá udržovat v kondici. 

Kromě granulí můžete krmit i přirozenou stravou, tzv. barfem. Jedná se o podávání syrového masa a dalších surovin včetně kostí. Pokud chcete krmit tímto způsobem, doporučujeme si nejdřívě nastudovat potřebné informace, protože musíte pejskovi v určitém časovém úseku sestavit vyváženou krmnou dávku, aby mu nic nechybělo. V dnešní době existují specializované obchody, kde můžete bez problémů koupit maso i další doplňky. Počítejte jen s tím, že budete muset vyčlenit místo v mrazáku na psí krmení, protože si vždy připravíte několik porcí dopředu.

ZDRAVÍ

Průměrný věk: 15 let

Velškorgi je zdravé plemeno a ani při jeho uchovnění nejsou požadována žádná zdravotní vyšetření. Může mít tendence k obezitě, proto je potřeba mu dopřát dostatek pohybu, který tolik miluje. Velškorgi není gaučák, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zvýšenou pozornost byste měli věnovat chození po schodech, protože vzhledem k tělesné konstituci není dobré, aby corgi každý den pravidelně běhal po schodech nahoru a dolů. Mohlo by mu to způsobit problémy s páteří podobně jako jezevčíkům. 

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Velškorgi je plemeno, které díky své odolné srsti může klidně pobývat venku, protože huňatý kožich jej ochrání proti špatnému počasí. Ale z důvodu jeho přilnutí k rodině to nedoporučujeme. Corgi potřebuje být v kontaktu se svými pány, aby byl šťastný a nestrádal. 

Bydlet může v domě, ale nebude mít problém ani s bytem, pokud splníte jeho denní pořebu pohybu. Šťastný bude za pelíšek ve vaší blízkosti, ale stejně bude nejraději odpočívat s vámi na gauči.

Vzhledem ke stavbě těla mějte na paměti, že corgi by neměl chodit do schodů podobně jako jezevčík. Mohlo by to mít negativní dopad na jeho pátěř.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Jestliže plánujete, že byste svého corgiho v budoucnu uchovnili, je potřeba to zohlednit již při koupi štěněte. Kontaktovat byste měli chovatele, který prodává štěňátka s průkazem původu a předpokladem pro chov i výstavy, ale samozřejmě vám nikdo nezaručí, že z malého dvouměsíčního pejska vyroste šampion. 

K uchovnění corgiho se musíte zúčastnit bonitace, což je speciální klubová akce, na které je pejsek odborně posouzen a veškeré jeho vady (odchylky od standardu) jsou zaznamenány prostřednictvím bonitačního kódu. K bonitaci jsou připuštěni psi od 15. měsíce věku. Předtím je nutné absolvovat výstavu, naníž je možné dostat titul CAC (mezinárodní, národní, speciální a klubová), z kruhu si můžete odnést nejhůře známku Velmi dobrá. 

Při uchovnění velškorgiho není potřeba provádět žádná zdravotní vyšetření. Může být uchovněn pes i fena, kterým chybí max. 2 zuby typu P a M, ale za předpokladu, že nejsou vedle sebe. Takového jedince můžete vždy spojit pouze s plnochrupým protějškem. 

Chovnost fen je omezena dosažením 8. roku věku, u psů žádná horní hranice není. Psi musí mít obě varlata sestouplá a plně vyvinutá.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Díky svému typickému vzhledu je velškorgi zaměnitelný pouze se dvěma plemeny, jedná se o jeho bratra velškorgi cardigana a poté již zmiňovaného švédské vallhunda, který má také zkrácené končetiny. 

Welsh Corgi Cardigan

Welsh Corgi Pembroke -

Původ obou plemen velškorgi je totožný a k jejich rozlišování docházelo postupně, a to zhruba od 10. století. Na dva typy byl velškorgi rozlišen až v roce 1934 a od té doby je také zakázáno jejich křížení. 

Pokud velškorgiho potkáte, tak rozhodně budete vědět, o které plemeno se jedná, ale rozeznat od sebe cardigana a pembroka můžete podle několika zásadních rysů. Tím prvním je ocas, zatímco pembroke ocas nemá nebo je zkrácený, tak cardigan se pyšní ocasem podobným liščímu, který je tak dlouhý, že se téměř nebo úplně dotýká země. 

Typ srsti je podobný, ale liší se její zbarvení. Pembroke je jednobarevný červený, sobolí či jelenní a černý s pálením a povolené jsou bílé znaky. Cardigan může mít barvu blue-merle, žíhanou, červenou, sobolí, trikolorní se žíhanými a červenými znaky. Objevují se typické bílé znaky. 

Švédský valhaund

Welsh Corgi Pembroke -

Vzhledově podobný, ale méně známý, je švédský vallhund. Narozdíl od corgiho patří do skupiny 5 FCI ke špicům a primitivním plemenům. A přestože existuje mnoho teorií, tak v otázce příbuznosti obou plemen panují stále dohady. U corgiho je preferován krátký ocas, ale může se objevit i přirozeně dlouhý. Vallhund je na tom podobně, může mít i dlouhý i přirozeně krátký ocas.

Co se týká zbarvení, tak vallhund může být šedý, šedohnědý, šedožlutý, červenožlutý či červenohnědý. Bílá barva se může objevit pouze jako lysinka na hlavě nebo jako znak na končetinách či hrudi.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Silný, robustní, nízko postavený, ale ostražitý a aktivní pes. Na svou velikost působí mohutně a velkou životností.

Důležité proporce:

Délka mozkovna a obličejové části je v poměru 5 : 3. 

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 25–30 cm
fenky: 25–30 cm
Hmotnost:
psi:10–12 kg
fenky: 9–11 kg
Srst:

Středně dlouhá, rovná, není měkká, vlnitá, ani drátovitá, má hustou podsadu.

Zbarvení:

Může být jednobarevné (červené, sobolí, jelení), ale i černé s pálením, s bílými znaky, které se objevují na hrudníku, krku a končetinách. Malé množství bílé je povoleno i na hlavě a tlamě. 

HLAVA

Vzhledem i tvarem připomíná lišku. Má živý a inteligentní výraz.

MOZKOVNA

Mezi ušima je hodně široká a plochá.

Stop:

Přiměřeně vyjádřený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černá. Tlama se mírně zužuje. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné, zuby v nich postaveny kolmo. Pravidelný a kompletní nůžkový skus (horní řezáky těsně překrývají spodní). 

Oči:

Středně velké, kulaté, hnědé oči jsou dobře uložené a jejich barva odpovídá celkovému zbarvení srsti.

Uši:

Jsou vzpřímené, středně velké a jejich špičky zaoblené. Pomyslná linka vedená od špičky nosu přes oči musí procházet špičkou uší nebo těsně vedle nich.

KRK

Přiměřeně dlouhý.

TRUP

Středně dlouhý, bederní partie není příliš krátká. Při pohledu shora se lehce zužuje.

Horní linie:

Rovná.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Plece:

Dobře uložené a s ramenem svírají úhel 90 stupňů.

Nadloktí:

Formováno kolem hrudníku.

Lokty:

Nejsou příliš volné ani vázané, pohybují se těsně po stranách hrudníku.

Předloktí:

Krátké a co nejvíce rovné. Silné kosti směřují přímo k tlapám.

Tlapy hrudních končetin:

Oválné se silnými, dobře klenutými a těsně sevřenými prsty. Dva prsty uprostřed jsou mírně delší než ty vnější. Polštářky jsou silné a dobře klenuté, drápy krátké.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Pružné, silné a krátké. Silné kosti směřují přímo k tlapkám.

Kolena:

Dobře zaúhlená.

Hlezno:

Při pohledu zezadu je rovné.

Tlapy pánevní:

Stejně jako u předních končetin. Jsou oválné se silnými, klenutými a těsně sevřenými prsty. Prostřední prsty jsou mírně delší než dva vnější. Drápy jsou krátké a polštářky silné a klenuté.

CHODY PSA

Pohyb není úříliš uvolněný ani vázaný, ale volný a aktivní. Hrudní končetiny se příliš nezvedají, ale přesto dosahují daleko dopředu. Pohybují se v souladu se silným posunem pánevních končetin.

OCAS

Je upřednostňován krátký v přirozeném stavu. Kupírovaný: krátký. Nekupírovaný: nasazený v úrovni horní linie. Při pohybu či vzrušení je nesen nad horní linií.

přečteno: 345x