topovat ověřit
19.01.2024 / 19.05.2024
Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi - Pembroke
80%
Další pojmenování: nemá
Welsh Corgi Pembroke

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 39
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 10. století
Průměrná délka života: 12 - 15 roků
Původní využití: Pastevecký a honácký pes
Využití dnes: Společenský pes
Kluby v ČR:

Welsh corgi a kelpie klub

 

VARIETY PLEMENE Welsh Corgi Pembroke

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. Existuje ještě druhé podobné plemeno a to welsh corgi cardigan.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Velškorgi je staré plemeno, jehož kořeny sahají až doby před naším letopočtem. Jedná se pravděpodobně o keltské plemeno, které se do Evropy dostalo v prvním tisíciletí př. n. l. To že se jedná o psa Keltů potvrzuje už jeho samotný název. „Cor“ by mělo znamenat trpaslíka či skřítka, ale také ovce či něco hlídat, druhá část názvu „gi“ je keltský výraz pro psa. A welsh corgi je proto, že se vyskytoval v oblasti Walesu. A když už jsme u toho zeměpisu, tak existují dvě plemena velškorgi: cardigan a pembroke, která byla pojmenována podle dvou měst.

Velškorgi je společně se švédským vallhundem jediné pastevecké plemeno v Evropě, které má zkrácené končetiny. Kdy k tomu došlo, není známo a my můžeme jen hádat, zda se tak stalo až po jeho příjezdu do Walesu nebo již dříve. 

Nejstarší zmínky o corgim pocházejí z 10. století (z roku 920, kdy se o nich píše v zákoníku) našeho letopočtu, kdy byl hojně využíván velšskými zemědělci, kterým hlídal obydlí a vypomáhal na pastvě. V období 9. až 11. století se ze Skandinávie do Anglie dostali předci vallhundů a došlo k jejich zkřížení se zdejšími corgi. Toto prý stálo na počátku rozdělení corgiho na dvě samostatná plemena. Dále k tomu přispělo i křížení se šiperkami v době vpádu Normanů v 11. století. Velškorgi pembroke je právě ten typ, kterého se to dotklo. Má zašpičatělý čumák i špičky uší a krátký ocas. Velškorgi cardigan se chápe jako to původnější plemeno, které přetrvalo a nedotklo se jej křížení s jinými plemeny.

Na první výstavě se corgi objevil v roce 1920, chovatelský klub byl založen v roce 1925 a až v roce 1934 došlo k uznání dvou typů velškorgiho jako samostatných plemen a v zájmu zachování typu bylo zakázáno jejich křížení. Do České republiky byl první velškorgi pembroke dovezen v 70. letech minulého století a první vrh se narodil v roce 1974. Velškorgi cardigan se do ČR dostal až o 20 let později, a to v roce 1990.

Welsh Corgi Pembroke

POVAHA

Velškorgi je velmi roztomilý pejsek přátelské povahy. Je to úžasný rodinný společník, miluje celou svou rodinu a dobře vychází i s dětmi, kterým bude skvělým kamarádem. Vychází dobře s ostatními zvířaty i se psy. K cizím lidem může být zpočátku nedůvěřivý, ale většinou je milý. Na nově příchozího vás rozhodně upozorní štěkotem a můžete si být jistí, že v případě potřeby vás bude ochotně bránit, je to dobrý hlídač.

Výchovu i výcvik velškorgiho zvládnou začátečníci i např. senioři, ale je to pes, který potřebuje i přes své vzezření dostatek pohybu. Je velmi učenlivý a inteligentní, páníčkovy povely plní s nadšením a za pamlsek udělá, co vám na očích uvidí. Toto plemeno miluje děti a bude je i respektovat a poslouchat, je to skvělý parťák. Hodí se i na různé kynologické sporty.

Někdy může být corgi tvrdohlavý, s čímž je nutné si poradit a nenechat si jej přerůst přes hlavu. Vždy mějte na paměti, že násilím nic nezmůžete, raději si připravte pamlsky a dobrou náladu.

Welsh Corgi Pembroke

POHYB

Velškorgi má pohyb velmi rád a navíc je pro něj důležitý, aby se udržoval v kondici a nepřibíral, protože v opačném případě může mít sklony k nadváze. I přes krátké nohy vás zvládne doprovázet při běhu nebo třeba během vyjížďky na koni. 

Pokud nejste kdovíjací sportovci, tak nezoufejte, i u vás může být corgi šťastný, pokud mu umožníte každý den vybít potřebnou energii. Nejraději je na blízku svému páníčkovi a jeho rodině, klidně tedy bude ležet na gauči a dělat vám společnost u oblíbeného seriálu, ale pak musí určitě následovat delší procházka, bez které se toto plemeno neobejde. Pokud chcete jen obejít panelový dům nebo jej samotného vypustit na zahradu, tak to není pes pro vás. 

Vzhledem ke corgiho tělesné konstituci není vhodné, aby pravidelně každý den vybíhal mnoho schodů. Proto pokud bydlíte ve vyšším patře, počítejte s ježděním výtahem nebo nošením.

S corgim se můžete věnovat i některým kynologickým sportům, hodí se pro obedience a bez problémů s ním můžete skládat různé zkoušky.

Welsh Corgi Pembroke

PÉČE

Přestože má corgi delší a hustou srst, tak nepotřebuje žádnou speciální péči o srst, stačí jej jednou týdně vyčesávat. Ovšem dvakrát do roka v období línání se připravte na značné množství chlupů. V této době je nutné pečlivě kartáčovat každý den, abyste pomohli uvolněným chlupům z kožichu ven.

Pravidelně bystě měli kontrolovat délku drápů, ale při pohybu na tvrdém povrchu dochází k jejich obrušování. Nezapomínejte na pátý dráp na předních tlapkách, který může mít tendence zarůstat. 

Žádná speciální péče o uši či oči není potřeba, stačí běžné otírání ospalek, k čemuž můžete použít borovou vodu či Opthal. Nezanedbávejte péči o chrup, je dobré preventivně předcházet tvorbě zubního kamene, a to mechanickým čištěním nebo přidáváním doplňků stravy do krmiva.

ZAJÍMAVOSTI

Velškorgi pembroke se pyšní jednou velkou zajímavostí. Je to oblíbené plemeno britské královny Alžběty II. Prvního corgiho dostala již ve svých 3 letech od strýce. Psi a velškorgi ji doprovází celý život, odchovala několik generací tohoto plemene. Sama vlastnila kolem 30 psů. 

Psi královny Alžběty mají vskutku královský život, k jídlu dostávají vybrané jídlo a dokonce jim ho servíruje sama panička, pokud jí to čas dovolí. Sama královna byla svými psy jednou pokousána a musela navštívit lékaře. Po tomto incidentu začala využívat služeb psího psychologa, který mezi její početnou smečkou udržuje klid a mír. 

Královna Alžběta dokonce vytvořila nové plemeno, když zkřížila své velškorgi s jezevčíky – vznikl tzv. dorgi. Ten ovšem není uznán Mezinárodní kynologickou federací a jedná se o podobného křížence jako je např. labradoodle (labrador + pudl).

Welsh Corgi Pembroke

VÝŽIVA

Svému corgimu byste měli dopřát kvalitní stravu ve všech životních stadiích. Pokud se rozhodnete krmit granulemi zohledněte nejenom věk svého psa, ale i velikost. Štěňata mají odlišné výživové nároky než dospělí psi a senioři. Při výběru kompletního suchého krmiva čtěte složení a volte takové granule, které mají na prvním místě maso ideálně v sušeném stavu, pokud je čerstvé, tak se jeho finální obsah zmenší zpracováním asi o 2/3. Vhodné je také vybírat krmivo bez obilovin nebo se sníženým obsahem obilovin.

Velškorgi je většinou velmi žravý a vše mu chutná, takže jej v jídle spíš budete muset krotit, aby netrpěl obezitou. Proto byste měli dodržovat i pravidelný pohyb, který corgiho pomáhá udržovat v kondici. 

Kromě granulí můžete krmit i přirozenou stravou, tzv. barfem. Jedná se o podávání syrového masa a dalších surovin včetně kostí. Pokud chcete krmit tímto způsobem, doporučujeme si nejdřívě nastudovat potřebné informace, protože musíte pejskovi v určitém časovém úseku sestavit vyváženou krmnou dávku, aby mu nic nechybělo. V dnešní době existují specializované obchody, kde můžete bez problémů koupit maso i další doplňky. Počítejte jen s tím, že budete muset vyčlenit místo v mrazáku na psí krmení, protože si vždy připravíte několik porcí dopředu.

Welsh Corgi Pembroke

Zdraví

Průměrný věk: 15 let

Velškorgi je zdravé plemeno a ani při jeho uchovnění nejsou požadována žádná zdravotní vyšetření. Může mít tendence k obezitě, proto je potřeba mu dopřát dostatek pohybu, který tolik miluje. Velškorgi není gaučák, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zvýšenou pozornost byste měli věnovat chození po schodech, protože vzhledem k tělesné konstituci není dobré, aby corgi každý den pravidelně běhal po schodech nahoru a dolů. Mohlo by mu to způsobit problémy s páteří podobně jako jezevčíkům. 

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Velškorgi je plemeno, které díky své odolné srsti může klidně pobývat venku, protože huňatý kožich jej ochrání proti špatnému počasí. Ale z důvodu jeho přilnutí k rodině to nedoporučujeme. Corgi potřebuje být v kontaktu se svými pány, aby byl šťastný a nestrádal. 

Bydlet může v domě, ale nebude mít problém ani s bytem, pokud splníte jeho denní pořebu pohybu. Šťastný bude za pelíšek ve vaší blízkosti, ale stejně bude nejraději odpočívat s vámi na gauči.

Vzhledem ke stavbě těla mějte na paměti, že corgi by neměl chodit do schodů podobně jako jezevčík. Mohlo by to mít negativní dopad na jeho pátěř.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Jestliže plánujete, že byste svého corgiho v budoucnu uchovnili, je potřeba to zohlednit již při koupi štěněte. Kontaktovat byste měli chovatele, který prodává štěňátka s průkazem původu a předpokladem pro chov i výstavy, ale samozřejmě vám nikdo nezaručí, že z malého dvouměsíčního pejska vyroste šampion. 

K uchovnění corgiho se musíte zúčastnit bonitace, což je speciální klubová akce, na které je pejsek odborně posouzen a veškeré jeho vady (odchylky od standardu) jsou zaznamenány prostřednictvím bonitačního kódu. K bonitaci jsou připuštěni psi od 15. měsíce věku. Předtím je nutné absolvovat výstavu, naníž je možné dostat titul CAC (mezinárodní, národní, speciální a klubová), z kruhu si můžete odnést nejhůře známku Velmi dobrá. 

Při uchovnění velškorgiho není potřeba provádět žádná zdravotní vyšetření. Může být uchovněn pes i fena, kterým chybí max. 2 zuby typu P a M, ale za předpokladu, že nejsou vedle sebe. Takového jedince můžete vždy spojit pouze s plnochrupým protějškem. 

Chovnost fen je omezena dosažením 8. roku věku, u psů žádná horní hranice není. Psi musí mít obě varlata sestouplá a plně vyvinutá.

Welsh Corgi Pembroke

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Díky svému typickému vzhledu je velškorgi zaměnitelný pouze se dvěma plemeny, jedná se o jeho bratra velškorgi cardigana a poté již zmiňovaného švédského vallhunda, který má také zkrácené končetiny. 

Welsh Corgi Cardigan

Welsh Corgi Cardigan

Původ obou plemen velškorgi je totožný a k jejich rozlišování docházelo postupně, a to zhruba od 10. století. Na dva typy byl velškorgi rozlišen až v roce 1934 a od té doby je také zakázáno jejich křížení. 

Pokud velškorgiho potkáte, tak rozhodně budete vědět, o které plemeno se jedná, ale rozeznat od sebe cardigana a pembroka můžete podle několika zásadních rysů. Tím prvním je ocas, zatímco pembroke ocas nemá nebo je zkrácený, tak cardigan se pyšní ocasem podobným liščímu, který je tak dlouhý, že se téměř nebo úplně dotýká země. 

Typ srsti je podobný, ale liší se její zbarvení. Pembroke je jednobarevný červený, sobolí či jelenní a černý s pálením a povolené jsou bílé znaky. Cardigan může mít barvu blue-merle, žíhanou, červenou, sobolí, trikolorní se žíhanými a červenými znaky. Objevují se typické bílé znaky. 

Švédský valhaund

Švédský valhaund

Vzhledově podobný, ale méně známý, je švédský vallhund. Narozdíl od corgiho patří do skupiny 5 FCI ke špicům a primitivním plemenům. A přestože existuje mnoho teorií, tak v otázce příbuznosti obou plemen panují stále dohady. U corgiho je preferován krátký ocas, ale může se objevit i přirozeně dlouhý. Vallhund je na tom podobně, může mít i dlouhý i přirozeně krátký ocas.

Co se týká zbarvení, tak vallhund může být šedý, šedohnědý, šedožlutý, červenožlutý či červenohnědý. Bílá barva se může objevit pouze jako lysinka na hlavě nebo jako znak na končetinách či hrudi.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Silný, robustní, nízko postavený, ale ostražitý a aktivní pes. Na svou velikost působí mohutně a velkou životností.

Důležité proporce:

Délka mozkovna a obličejové části je v poměru 5 : 3. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 25–30 cm
fenky: 25–30 cm
Hmotnost:
psi 10–12 kg
fenky: 9–11 kg
Srst:

Středně dlouhá, rovná, není měkká, vlnitá, ani drátovitá, má hustou podsadu.

Dlouhosrstá varianta (nazývá se Fluffy) je nestandard, vada vylučující z chovu.

Zbarvení:

Může být jednobarevné (červené, sobolí, jelení), ale i černé s pálením, s bílými znaky, které se objevují na hrudníku, krku a končetinách. Malé množství bílé je povoleno i na hlavě a tlamě. 

HLAVA

Vzhledem i tvarem připomíná lišku. Má živý a inteligentní výraz.

MOZKOVNA

Mezi ušima je hodně široká a plochá.

Stop:

Přiměřeně vyjádřený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černá. Tlama se mírně zužuje. 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou silné, zuby v nich postaveny kolmo. Pravidelný a kompletní nůžkový skus (horní řezáky těsně překrývají spodní). 

Oči:

Středně velké, kulaté, hnědé oči jsou dobře uložené a jejich barva odpovídá celkovému zbarvení srsti.

Uši:

Jsou vzpřímené, středně velké a jejich špičky zaoblené. Pomyslná linka vedená od špičky nosu přes oči musí procházet špičkou uší nebo těsně vedle nich.

Welsh Corgi Pembroke

KRK

Přiměřeně dlouhý.

TRUP

Středně dlouhý, bederní partie není příliš krátká. Při pohledu shora se lehce zužuje.

Horní linie:

Rovná.

Hrudní koš:

Hrudník je široký a hluboký. Mezi hrudními končetinami dosahuje hluboko dolů. Žebra jsou dobře klenutá.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Plece:

Dobře uložené a s ramenem svírají úhel 90 stupňů.

Nadloktí:

Formováno kolem hrudníku.

Lokty:

Nejsou příliš volné ani vázané, pohybují se těsně po stranách hrudníku.

Předloktí:

Krátké a co nejvíce rovné. Silné kosti směřují přímo k tlapám.

Tlapy hrudních končetin:

Oválné se silnými, dobře klenutými a těsně sevřenými prsty. Dva prsty uprostřed jsou mírně delší než ty vnější. Polštářky jsou silné a dobře klenuté, drápy krátké.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Pružné, silné a krátké. Silné kosti směřují přímo k tlapkám.

Kolena:

Dobře zaúhlená.

Hlezno:

Při pohledu zezadu je rovné.

Tlapy pánevní:

Stejně jako u předních končetin. Jsou oválné se silnými, klenutými a těsně sevřenými prsty. Prostřední prsty jsou mírně delší než dva vnější. Drápy jsou krátké a polštářky silné a klenuté.

CHODY PSA

Pohyb není příliš uvolněný ani vázaný, ale volný a aktivní. Hrudní končetiny se příliš nezvedají, ale přesto dosahují daleko dopředu. Pohybují se v souladu se silným posunem pánevních končetin.

OCAS

Je upřednostňován krátký v přirozeném stavu. Kupírovaný: krátký. Nekupírovaný: nasazený v úrovni horní linie. Při pohybu či vzrušení je nesen nad horní linií.

přečteno: 15 165x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...