Bulteriér: Klabonosý rošťák, který si vás získá
Typická klabonosá hlava, hora energie a plamínky v očích. To je bulteriér, pes plný života, který vás nikdy nenechá v klidu. Vždycky má něco na práci a jeho vylomeniny vás zaručeně rozesmějí. Bulteriér není pes pro každého, ale pokud si ho jednou zamilujete, jiné plemeno už chtít nebudete. Je to věrný a hravý společník, který miluje společnost své rodiny.
Opravdu je bulteriér nebezpečný? Mnoho lidí má o bulteriérech zkreslenou představu. Často se na ně pohlíží jako na nebezpečné bojové psy. Pravdou ale je, že bulteriér je vyrovnaný, hravý a přátelský pes, pokud se mu dostane správné výchovy a socializace.
Je čas vyvrátit mýty a představit bulteriéra v pravém světle!
5 důvodů, proč si pořídit bulteriéra..
1. Veselost sama
Bulteriér, to je pes, který vás nikdy nenechá smutnit! Jeho hravá a veselá povaha je mezi chovateli pověstná. S bulíkem po boku se nudit nebudete, je totiž pro každou legraci a s jeho nakažlivou energií vás špatná nálada rychle opustí.
2. Parťák do nepohody!
Hledáte psa, který s vámi udrží krok? Pak je tu pro vás Anglický bulteriér! Tento energický a hravý pes je ideálním společníkem pro aktivní lidi, kteří milují pohyb a dobrodružství. S bulteriérem se nudit nebudete! Ať už vyrazíte na túru, běhat, nebo si jen tak házet frisbee, bude s nadšením u všeho. Jeho svalnaté tělo a neutuchající energie z něj dělají skvělého parťáka pro sportovní aktivity.
3. Dítě v těle bulíka
Je pravda, že bulteriéři jsou často přezdíváni "dětmi v psím těle" pro svou hravost a neutuchající energii. Jejich temperament a občasná neohrabanost ale můžou být pro malé děti nebezpečné. Bulteriér si s nimi rád hraje, ale ne vždy si uvědomuje svou sílu. Proto je u her s malými dětmi nutný dohled dospělého. S většími dětmi, které už chápou, jak se ke psu chovat, si bulteriér skvěle rozumí. Budou pro ně nerozlučnými parťáky na hry, dovádění i mazlení.
4. Více velikostí k dispozici
Bulteriér je středně velký pes s robustní a svalnatou postavou. Jeho velikost se ale může lišit v závislosti na pohlaví a konkrétní linii. Existuje i menší varianta bulteriéra, tzv. miniaturní bulteriér. Ať už zvolíte standardního, nebo miniaturního bulteriéra, získáte věrného a energického společníka, který vám přinese spoustu radosti.
5. Mnoho barev k dispozici
Původně se anglický bulteriér choval výhradně v bílé barvě. To se ale změnilo ve 30. letech 20. století, kdy se do chovu zapojili i barevní bulteriéři. Ti vznikli křížením s stafordšírskými bulteriéry a zpočátku se chovali odděleně. Od roku 1950 se ale povoluje křížení bílých a barevných jedinců. Které barvě dáte přednost Vy?
5 důvodů, proč si (NE)pořídit bulteriéra..
1. Zapeklitá výchova
Bulteriér je sice milující a věrný společník, ale jeho výchova může být někdy oříšek. Jsou to totiž psi s vlastní hlavou a ne vždycky se jim chce poslouchat. I když výchova bulteriéra může být náročná, s trpělivostí a láskou z něj vychováte skvělého společníka.
2. Socializace
Bulteriér je sice miláček s duší klauna, ale i on potřebuje jasně stanovené hranice. Jeho temperamentní povaha a občasná tvrdohlavost mohou vést k nepříjemným situacím, pokud se včas nezačne s jeho socializací. Socializace pomáhá bulteriérovi pochopit, jak se má chovat k ostatním psům, zvířatům i lidem. Naučí se správně reagovat v různých situacích a respektovat hranice. Bez správné socializace může bulteriér v dospělosti projevovat agresivní chování vůči jiným psům nebo lidem. Může být také bázlivý a nejistý.
3. Náchylnost k nachlazení
Anglický bulteriér se svou krátkou srstí a minimem podkožního tuku není zrovna otužilý. Zima pro něj může být nepříjemná, a proto je důležité ho před mrazem chránit. Bulteriéři jsou štíhlí a svalnatí psi, kteří nemají moc podkožního tuku, který by jim poskytoval izolaci. V mrazech je pro bulteriéra nepostradatelný teplý obleček, který mu zakryje záda a břicho. I když bulteriér nevypadá jako zimomřivý pes, je důležité ho v zimě chránit před mrazem. S trochou péče a ohleduplnosti si i v zimních měsících užijete spoustu radosti s vaším bulteriérem.
4. Společenský tvor
Bulteriér je pes s velkým srdcem, který k životu potřebuje lidskou společnost. Svou rodinu miluje nadevše a samotu snáší opravdu těžko. Proto je důležité ho už od štěněte učit zůstávat občas doma sám. Bulteriér, který není zvyklý zůstávat sám, může trpět separační úzkostí. Projevuje se to štěkáním, vytím, ničitelským chováním nebo znečišťováním bytu. Učením samotě pomůžete bulteriérovi zvládat chvíle, kdy s ním nemůžete být. Zároveň mu tak zajistíte klidnější a spokojenější život.
5. Nebezpečné přivolání
Vzhledem k tomu, že bulteriéři jsou stále teriéři, je u nich často složité pořádně vypilovat přivolání. Někdy mají hlavu, že neposlechnou, jindy dojdou na první dobrou. Pokud se člověk dostane do situace, že pejska potřebuje odvolat, není žádoucí, aby pes nedošel. Proto je nutné po celý život trénovat povel “ke mně!”
Závěrem
Bulteriér je plemeno s bohatou historií a jedinečným vzhledem. I přes svou pověst drsňáka je to milující a hravý společník, který se hodí k aktivním lidem. Důležitá je zodpovědná výchova a socializace, aby se z něj stal vyrovnaný a poslušný pes.
přečteno: 23x