logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno není vůbec vhodné pro začátečníky, jeho výchova je složitá a potřebuje zkušeného pána, který ví, co dělá.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno můžete chovat v bytě, ale musíte mu dopřát vše, co potřebuje.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tohoto psa můžete přes den nechat venku na zahradě a vlastní boudou nepohrdne, ale bydlet by měl doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Tento pes se pro alergiky nehodí.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Tento pes nemá s dětmi problém a může jim být kamarádem, ale je nutná důkladná výchova, jak dítěte, tak i psa. 

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Toto plemeno není k ostatním psům přátelské.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Tento pes se k soužití s kočkami nehodí, ale nadšeně je bude prohánět po zahradě.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Tento pes zbožňuje dlouhé procházky a rád vám bude dělat parťáka při běhání, u kola či na túrách.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Toto plemeno snáší samotu velmi špatně, může mít dokonce sklony k ničení prostředí.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes v chladném počasí vydrží, ale raději má vyhřátou postel svého pána.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes má teplé počasí rád.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se dokáže naučit mnoho věcí, ale musí sám chtít.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes rád žvýká, proto byste v jeho dohledu neměli nechávat věci, které jsou pro vás důležité a naopak mu poskytněte dost hraček.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

U toho psa není lovecký pud příliš silný.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes téměř neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Tento pes má mnoho energie, takže mu musíte vymyslet dostatek aktivit, abyste jej unavili.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Toto plemeno je hravé a rozhodně se s ním nebudete nudit.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes má předpoklad pro to, být skvělým hlídačem.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

U tohoto plemene je výchova těžší, výcviku je nutné věnovat dostatek pozornosti a nepodcenit ji.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Tento pes líná pouze v období výměny srsti, ale jen málo.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

Toto plemeno neslintá.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Tento pes vyžaduje poměrně dost péče.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

U tohoto psa se mohou projevit některá dedičná onemocnění, ale jinak je to zdravý jedinec.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

U tohoto plemene se může objevit lehká nadváha, ale stačí mu dostatek pohybu a vyběhá to.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno je poměrně oblíbené, ale ne každý jej na první pohled pozná.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Toto plemeno je v dospělosti středně velké.

Americký stafordšírský teriér

Americký stafordšírský teriér

American Staffordshire terrier
Další pojmenování: Amstaf, stafford, staf, AST

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina III. - Teriéři
Sekce 3 - Teriéři typu bull
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 286
Of. zkratka plemene v ČR: AST
Země původu: USA
Vznik plemene: 19. století
Původní využití: Psí zápasy, boj s býky
Využití dnes: Společenský pes, Služební pes, Hlídací pes
Kluby v ČR:

Klub amerických stafordšírských teriérů (KAST)

VARIETY PLEMENE AMERICKÝ STAFORDŠÍRSKÝ TERIÉR

U tohoto plemene se nevyskytují různorodé variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Toto plemeno se v počátcích svého formování v mnohém nelišilo od britského stafordšírského bulteriéra, který byl v Anglii hojně používán při zvířecích zápasech. Boj zvířat mezi sebou fascinoval mnohé lidi již od nepaměti a na základě historických záznamů je zřejmé, že v polovině 18. století byly v Anglii velmi populární zápasy psů nejen mezi sebou, ale také s o poznání většími zvířaty, s býky a medvědy. Stafordšírský bulteriér se ukázal v těchto bojích jako velmi schopný. Koncem 18. století a během prvních tří desetiletí století následujícího zažívaly psí zápasy v Anglii doslova zlaté časy.

V roce 1835 se ale okolnosti změnily, když anglický parlament uzákonil zákaz zápasů zvířat. To ovšem neznamenalo naprostý konec psích zápasů v zemi, začaly se pořádat ilegálně. V USA byly psí zápasy oficiálně zakázány až v roce 1900, což poskytovalo pořadatelům zápasů a sázkařům volný prostor pro jejich aktivní působení. Imigranti, kteří přicházeli z Anglie, si sem sebou přiváželi mezi svými psy rovněž zástupce bulteriéra. Na americké půdě byl v této době vyšlechtěn americký stafordšírský teriér, který je celkově mohutnější a větší než bulteriér. Mezi jeho předky patří staroanglický teriér a anglický buldok.

Jako samostatné plemeno byl americký stafordšírský teriér registrován pod názvem Staffordshire Terrier americkým chovatelským klubem již v roce 1936, přesto panovaly následující léta určité nejasnosti, neboť někteří psi tohoto plemene byli v plemenné knize i po registraci vedeni stále pod názvem American Bull Terriers. V roce 1972 bylo plemeno přejmenováno na American Staffordshire Terrier a zároveň byl jasně specifikován a ukotven jeho standard.

POVAHA

Při správném vedení je americký stafordšírský teriér nesmírně oddaným a spolehlivým společníkem, jenž věrně miluje celou svou rodinu a dokáže ji i účinně a s nasazením života chránit. Vyrovnaný pes tohoto plemene je pověstný svým vřelým vztahem k dětem, děti se k němu musí ovšem chovat s respektem a neprovokovat ho, při kontaktu s velmi malými dětmi by měla být vždy přítomna dospělá osoba, kterou pes poslouchá. Americký stafordšírský teriér rozhodně nezapře, že mu v žilách koluje živá a divoká teriéří krev. Jedná se proto o odvážného a houževnatého psa, jenž dokáže být ve svém jednání dosti urputný a tvrdohlavý.

POHYB

Americký stafordšírský teriér je velmi aktivní a energický pes, jenž vyžaduje dostatek pohybové aktivity. Není zcela nezbytné chovat amerického staforda v domě s rozsáhlou zahradou. Za předpokladu, že mu bude poskytnut náležitý prostor a vyžití v podobě dostatečně dlouhých procházek, her a sportovních aktivit, může vést americký stafordšírský teriér spokojený život i v bytě, kde je navíc v těsné blízkosti se svou rodinou, což mu velmi vyhovuje. Je třeba pamatovat na to, že tento pes disponuje obrovskou fyzickou silou a jeho čelisti dokážou v případě potyčky zasadit fatální úder. U některých zástupců amerického stafordšírkého teriéra může být problematický jejich vztah k ostatním zvířatům. Tato problematika je v poslední době častým tématem vzrušených diskuzí příznivců i odpůrců tohoto plemene.

PÉČE

Americký stafordšírský teriér musí být veden velice důsledně a přitom citlivě. Hodí se zásadně do rukou zkušeného chovatele, který má dostatek času a trpělivosti na jeho výchovu. Maximální péči je třeba u tohoto plemene věnovat především oblasti správné výchovy ve vztahu k ostatním zvířatům. Špatně vychovaní a zanedbávaní jedinci mohou vykazovat sklony k agresivnímu jednání a ohrožovat psy a v krajním případě dokonce i osoby ve svém okolí. Proto je nezbytné již od útlého věku důkladně předcházet jakýmkoliv náznakům agresivity a pracovat intenzivně na tom, aby byl pes tohoto plemene naprosto zvyklý na jiná zvířata, plně je respektoval a neměl tendence na ně útočit.

Krátká srst amerického stafordšírského teriéra nevyžaduje žádnou zvláštní péči kromě kartáčování v pravidelných časových intervalech.

ZAJÍMAVOSTI

V sousedním Německu je chov amerického stafordšírského teriéra, stejně jako řady dalších plemen, která byla v minulosti používána jako bojová, zakázán. Zahrnuti do tohoto zákazu jsou i kříženci těchto plemen a původní znění zákona postihuje nejen chov, ale také vstup těchto psů na území SRN. V platnosti je ovšem výjimka ze zákona, která umožňuje setrvání cestujících se psy, kterých se zákaz chovu týká, na území Německa po dobu čtyř týdnů. Zvláštní pravidla se týkají také služebních a asistenčních psů. K radikálním omezením v Německu došlo po několika incidentech, při kterých napadení psem skončilo úmrtím napadené osoby. Nejznámějším případem, jenž vyburcoval veřejnost a vyvolal takřka hysterii, bylo úmrtí šestiletého chlapce v Hamburku v roce 2000. Určitá omezující opatření a zákazy platí i v mnoha dalších zemích, netýkají se ale přímo a jmenovitě amerického stafordšírského teriéra. Ve Švédsku je postihován chov jakýchkoliv agresivních psů, v Belgii existuje speciální registr plemen, která byla označena jako potenciálně nebezpečná.

VÝŽIVA

Toto mohutné plemeno vyžaduje adekvátní výživu nejen ve štěněčím věku, kdy je třeba zajistit jeho velkým kostem a svalům všechny potřebné živiny pro správný a přiměřeně rychlý růst a vývoj. Nejjednodušší a zřejmě nejjistější možností, jak dodat stafordovi odpovídající krmnou dávku, je koupě některého z kvalitních superprémiových krmiv s vysokým obsahem masa, které jsou na trhu dostupné. Na krmení se rozhodně nevyplatí šetřit, neboť je v sázce zdraví a potažmo život psa. Podezřele levných krmiv od pochybných značek je na místě se vyvarovat. Doma připravovaná strava představuje pro psa velmi chutnou alternativu, je ovšem velice nákladná z hlediska času na přípravu a dost velký oříšek zároveň představuje docílení její správné skladby, potřebné pro optimální výživu psa. Někteří chovatelé kombinují doma připravenou stravu s kupovanými granulemi, to ovšem vyžaduje značnou obezřetnost a jemné a plynulé přechody mezi jednotlivými typy stravy. Vhodné je se o potravě pro psa poradit hned od počátku s dobrým veterinárním lékařem, který poskytne cenné informace i tipy. Americký stafordšírský teriér by neměl být nikdy překrmován.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 12 let

Americký stafordšírský teriér, jenž má velmi silné kosti a statnou tělesnou konstituci, může trpět na dysplazii kyčelního kloubu. Mezi další u tohoto plemene v četnější míře zaznamenané choroby patří onemocnění močové soustavy (ledvin a močových cest), srdeční problémy, oční onemocnění (entropium, kdy je kraj očního víčka vyvrácený; šedý zákal), alergické reakce na některé druhy krmiv, kožní choroby, vrozené problémy v obličejové oblasti (rozštěp patra, pysku).

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Do chovu nejsou zahrnuti psi s výraznými exteriérovými vadami (předkus či podkus, ocas nesprávné délky či vadného držení, nesprávné zbarvení čenichu, růžová víčka a příliš světlá barva očí), vyloučeni jsou psi, kteří vykazují závažné vady chování (agresivita, nadměrná bojácnost).

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Stafordšírský bulterier

Americký stafordšírský teriér -

Stafordšírský bulteriér je celkově výrazně menší než americký stafordšírský teriér, i při podstatně nižší výšce a hmotnosti je ale stejně jako americký staford velice statný a mohutný.

Americký pitbulteriér

Americký stafordšírský teriér -

Americký pitbulteriér je vzhledově s americkým stafordšírským teriérem snadno zaměnitelný. Je však o něco vyšší a má větší hmotnost, čenich může být v jakémkoli zbarvení. Americký stafordšírský teriér má oproti němu o něco širší postavu, takže působí o něco mohutnějším dojmem, čenich je vždy černý. Pitbulteriér je v  určitých zemích zakázán kvůli několika případům, při nichž došlo ke konfliktnímu a agresivnímu chování vůči ostatním psům a někdy i lidem. Obecně je dominantnější ve vztahu k ostatním psům než americký stafordšírský teriér.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Americký stafordšírský teriér je velmi dobře stavěný, notně osvalený, podsaditý pes, jenž si zároveň zachovává během pohybu svou obratnost a hbitost. Působí na pohled značně robustně, zřejmá je jeho velká síla.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 47 cm    tolerance: +1 cm, -1 cm
fenky: 44,5 cm    tolerance: +1,5 cm, -1,5 cm
Pozn. k výšce:

Uvedené výškové rozmezí je preferováno, prioritou je dobrá vzájemná úměrnost mezi výškou a váhou psa.

Hmotnost:
psi:20,5 kg,    povolená odchylka: +2,5 kg, -2,5 kg
fenky: 20,5 kg,    povolená odchylka: +2,5 kg, -2,5 kg
Pozn. k hmotnosti:
Není standardem pevně stanovena, žádoucí je vzájemná úměrnost mezi výškou a váhou psa.
Srst:

Krátká, těsně přilehlá, lesknoucí se a tuhá na dotek

Zbarvení:

Jakékoliv, nežádoucí je zbarvení více než z 80% bílé až celobílé, játrové a černé s pálením

HLAVA

Střední délky, výrazně osvalená

MOZKOVNA

Široká

Stop:

Zřetelně patrný

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Zezhora zaoblená, středně dlouhá

Pysky:

Pevně semknuté, rovné

Čelisti, zuby:

Spodní čelist značně silná, chrup má pevný nůžkový skus

Líce:

Lícní svaly jsou velmi zřetelné

Oči:

Kulatého tvaru, umístěné nízko, daleko od sebe, tmavého zbarvení

Uši:

V zemích, kde je to povoleno, jsou uši kupírovány. Preferovány jsou uši nekupírované, krátké, jež jsou neseny polovztyčené či vzpřímené.

KRK

Střední délky, mírně klenutý, svalnatý, zúžený směrem od plecí, s absencí volné kůže

Horní linie:

Poměrně krátká, svažující se jemně směrem k zádi

Hřbet:

Krátký

Bedra:

Lehce stažená a mírně klenutá

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné, obdařené silnými kostmi, relativně dosti vzdálené od sebe

Plece:

Velmi silné a svalnaté

Rameno:

Ramenní lopatky rozměrné a šikmo posazené

Zápěstí:

Kolmé

Tlapy hrudních končetin:

Silné a uzavřené, střední velikosti, solidně klenuté, bez vybočení

PÁNEVNÍ KONČETINY

Svalnaté

Hlezno:

Umístěné nízko, absence vbočení i vybočení

Tlapy pánevní:

Silné a uzavřené, střední velikosti, solidně klenuté, bez vybočení

CHODY PSA

Při chůzi pružný

OCAS

Nekupírovaný, nasazený nízko, zužující se směrem ke špičce a relativně krátký vzhledem k velikosti těla. Není nošený nad hřbetem ani nikterak zakroucený.

přečteno: 18 884x