logo
porovnání velikostí
Pes vhodný ...
pro začátečníky
Pes vhodný pro začátečníky

Některá plemena se dají jednodušeji vychovat, a proto se hodí i pro naprosté začátečníky, kteří nikdy neměli psa. Existují ovšem i psí plemena, jejichž výcvik je obtížný, a proto potřebují zkušeného pána, protože začátečník by mohl napáchat ve výchově mnoho škod. 

Toto plemeno se hodí pro lidi, kteří už mají s výchovou psa zkušenosti, pro naprosté začátečníky je nevhodné.

do bytu
Pes vhodný do bytu

Do bytu se hodí zejména malá a střední plemena. I někteří ze zástupců větších psů mohou být v bytě spokojeni za předpokladu, že jim poskytnete dostatek pohybu. Ale je nutné počítat s častějším úklidem kvůli nepořádku, který takový pes způsobí.

Plemeno je možné chovat i v bytě, ale musíte počítat s častějším úklidem a dopřát mu dostatek pohybu.

pro pobyt venku
Pes vhodný na zahradu

Některá plemena psů se hodí k domu se zahradou a pro celoroční pobyt venku. Potřebují ovšem dostatek pozornosti svého pána a není možné, aby byli celý den zavření v kotci bez jakéhokoliv pohybu. Ven se naopak nehodí zejména malí a krátkosrstí psi.

Tohoto psa můžete přes den nechat venku na zahradě a vlastní boudou nepohrdne, ale bydlet by měl doma.

pro alergiky
Pes vhodný pro alergiky

Vybrat toho správného psa pro alergika není jednoduché. Hypoalergenní pes neexistuje, ale jsou plemena, která mají zvláštní srst, jež obsahuje méně alergenů. Paradoxně se většinou jedná o dlouhosrsté chundelaté psy. Uvažovat lze i o naháčích.

Toto plemeno není pro alergiky vůbec vhodné.

pro seniory
Pes vhodný pro seniory

Pro seniory jsou vhodná plemena psů s klidnější povahou, která se dají snadno vychovat a budou jim dělat společníka při odpočinku i procházce, tedy psi, kteří se přizpůsobí jejich životnímu stylu. 

Toto plemeno není vhodné pro seniory.

k dětem
Pes vhodný k dětem

Někteří psi děti vyloženě milují a nechají si od nich líbit všechno, ti jsou vhodným adeptem na ideálního rodinného psa. Existují ovšem i plemena, která se k dětem příliš nehodí. Zda bude soužití dětí a psů harmonické, záleží především na výchově obou stran. 

Toto plemeno miluje děti a při dobré výchově má s nimi výborný vztah.

k jiným psům
Pes vhodný k jiným psům

Některá plemena jsou velmi přátelská a dobře se snáší s ostatními psy. Skamarádí se i s náhodným kolemjdoucím pejskem na ulici. Jiná jsou v kontaktu s ostatními psy spíše odtažitá, nebo mají v oblibě pouze jedince stejného plemene.

Tento pes se příliš k ostatním psů nehodí.

ke kočkám
Pes vhodný ke kočkám

Kočku a psa máme zaškatulkované jako nepřátele. Ne vždy to tak musí být. Existují psi, kteří při dobré výchově mohou mít kočku či jiné domácí zvíře za nejlepšího přítele. Hodně záleží právě na socializaci. Některá plemena se ovšem k žádným jiným zvířatům nehodí zejména kvůli silnému loveckému pudu.

Toto plemeno není ke kočkám příliš vhodné.

na psí sporty
Pes vhodný na psí sporty

Existují psí plemena, která se pro psí sporty přímo narodili a milují jakoukoliv aktivitu. Jiná psí plemena se ovšem kvůli tělesné konstituci, horší vycvičitelnosti či povaze pro takové vyžití vůbec nehodí. 

Toto plemeno není vhodné pro všechny aktivity, ale jistě s ním v některé disciplíně najdete uplatnění.

na dlouhé tratě
Pes vhodný na dlouhé tratě

Existuje mnoho plemen, která se hodí na delší tratě a budou se svým pánem nadšeně běhat, dělat mu společníka u kola či při dlouhých procházkách. Svou výdrží mohou překvapit někteří malí psi, kteří vás budou rádi doprovázet kamkoliv a navíc jsou skladní.

Toto plemeno se hodí i na delší trati, stačí zjistit, jaká disciplína bude jeho oblíbenou.

Přizpůsobivost
snáší samotu
Jak pes snáší samotu

Každý pes miluje společnost svého pána. Některá plemena jsou na člověka tak fixována, že samotu snáší velmi špatně a mohou mít dokonce sklony k ničení prostředí. Jiní psi naopak poslušně vydrží čekat, než se jejich páníček vrátí z práce. Hodně záleží také na výchově.

Toto plemeno snáší samotu velmi špatně, může mít dokonce sklony k ničení prostředí.

chladné počasí
Jak pes snáší chladné počasí

Některá plemena kvůli své velikosti či typu srsti nejsou vůbec vhodná do chladného počasí, protože by mohla prostydnout. Jiní psi naopak zimu milují a nemají problém ani s celoročním pobytem venku v kotci.

Tento pes v chladném počasí vydrží, ale raději má vyhřátou postel svého pána.

teplé počasí
Jak pes snáší teplé počasí

Existují psi, kteří zbožňují teplé počasí a jsou schopní se vyhřívat na sluníčku. Musíte je dokonce hlídat a v případě potřeby zajistit, aby šli do stínu. Jiná plemena ovšem preferují chladnější počasí, mohou být i náchylnější na přehřátí a před sluncem se budou schovávat ve stínu.

Tento pes snáší teplo špatně, přes léto je pro něj vhodné chladné a stinné místo.

citlivost
Jak je pes citlivý

Někteří psi jsou velmi citliví a potřebují jemné zacházení a výcvik prostřednictvím pozitivní motivace. Při jejich výchově musíte být důslední, ale ne hrubí. Jiným plemenům naopak nevadí, pokud je okřiknete. Každý pes je ovšem jiná osobnost a vždy záleží na socializaci a výchově. 

Zástupci tohoto plemene patří k těm citlivějším psům.

Vycvičitelnost
učenlivost
Jak je pes učenlivý

Některá psí plemena jsou velmi učenlivá a vzhledem k tomu se skvěle hodí pro výcvik a psí sporty. U jiných plemen ovšem není ani základní výcvik jednoduchý, protože jsou paličatí a nechtějí jen bezhlavě plnit povely.

Tento pes se dokáže naučit mnoho věcí, ale musí sám chtít.

inteligence
Jak hodně je pes inteligentní

Každé plemeno má jiné přednosti, někteří psi jsou velmi inteligentní a učenliví, díky tomu se hodí na mnohé kynologické aktivity. Jiná plemena naopak vysokou inteligencí neoplývají, nijak jim to ovšem nebrání ve vykonávání pozice vašeho nejlepšího přítele. 

Toto plemeno je velmi chytré.

žvýkací pud
Jak hodně pes rád kouše věci

Jsou psi, kteří milují kousání bot, a proto je nemůžete nechat v blízkosti svých nových bot, protože by je určitě zničili. Jiná plemena o vaše osobní věci či nábytek nejeví zájem a vystačí si se svými hračkami. Záleží na tom, jak budete důslední při výchově psa.

Tento pes má silně vyvinutý žvýkací pud, takže v jeho tlamě může skončit cokoliv má právě na dosah.

lovecký pud
Jak má pes silný lovecký pud

Alespoň malý lovec se nachází asi v každém psovi, jsou ovšem taková plemena, která kvůli této lovecké vášni nemůžete pustit na volno na neoploceném pozemku, protože byste riskovali útěk za zvěří. To, jak pes bude na ostatní zvířata reagovat, můžete částečně ovlivnit i výchovou.

U toho psa není lovecký pud příliš silný.

štěkání a vytí
Jak hodně pes štěká

Štěkot je pro psy přirozený, každopádně si musíte uvědomit, že celodenní štěkání psa v bytě bude sousedům jistě nepříjemné. Přestože jsou plemena, která štěkají více, tak lze hlasový projev vašeho čtyřnohého mazlíčka ovlivnit i výchovou. 

Tento pes téměř neštěká.

energie
Jak je pes energický

Každý pes má jiné množství energie. Některá plemena jsou doslova neunavitelná, i když se budete snažit sebevíc, tak dříve odpadnete vy a váš pes bude mít stále energie na rozdávání. Jiní psi se unaví po klasické procházce, pak se prospí a jsou znovu připraveni na další aktivitu.

Toto plemeno má dostatek energie na mnoho aktivit, ale rádo vám pak bude dělat společníka na gauči.

hravost
Jak je pes hravý

Většina psů je dost hravá, takový aport patří k oblíbené činnosti mnoha plemen. Najdou se ale i takoví psi, kteří budou veškerou hru sledovat z pohodlí svého pelíšku a nezapojí se do ní. Dokonce ani krabice plná hraček tyto typy nezlomí.

Tento pes zbožňuje veškeré hry a je skvělým parťákem pro každou špatnost.

hlídač
Jaký je pes hlídač

Jsou plemena, která mají předpoklad být dobrými hlídači, ale pokud chcete, aby opravdu hlídali, tak je vhodné to podpořit výcvikem. Na druhou stranu zejména malá plemena sice nevzbuzují příliš respektu, ale často vás na nově příchozího upozorní štěkotem. Dalším typem jsou psi, kteří každého přivítají bez ohledu, zda je to cizí, nebo známý člověk.

Tento pes může být hlídačem za předpokladu vhodného výcviku.

potřeba cvičit
Jak hodně potřebuje pes cvičit

Některá plemena jsou snadno vycvičitelná, takže jejich výcviku nemusíte věnovat moc času a základní povely se snadno naučí i doma. Jiní psi ovšem potřebují cvičit neustále a hlavně pravidelně, již od štěněčího věku je vhodné navštěvovat cvičák, kde se pes naučí základní poslušnosti a vy, jak jej správně ovládat.

U tohoto plemene je výchova těžší, výcviku je nutné věnovat dostatek pozornosti a nepodcenit ji.

Zdraví a péče
línání
Jak hodně pes líná

Každé plemeno líná, ať již více, nebo méně, ale pokud si pořídíte psa, tak se chlupům nevyhnete. Některá plemena línají pouze v období výměny srsti, jiná pouští chlupy po celý rok. Pokud se rozhodnete pro pořízení takového psa, tak musíte počítat s častějším úklidem.

Toto plemeno líná zejména v době výměny srsti, na chlupy však narazíte i během roku.

slintání
Jak hodně pes slintá

Existují plemena, která jsou proslulá častým slintáním. Většina psů ovšem běžně příliš neslintá a zvýšené produkce slin se můžete dočkat v případě, že konzumujete něco dobrého, co by chutnalo i vašemu čtyřnohému kamarádovi. 

U tohoto plemene se nemusíte bát zvýšené produkce slin.

snadná péče
Jak snadno se o plemeno pečuje

Každý pes má své potřeby, péče o některá plemena je náročnější, a to zejména pokud se jedná o dlouhosrsté psy, kteří se musí každý den vyčesávat. Jiná plemena potřebují ke spokojenosti mnoho pohybu a u dalších může být zase nezbytný výcvik. 

Péče o toto plemeno je snadná.

zdraví
Jak je pes zdravý

S každým plemenem jsou spjaté jiné typické nemoci, které jsou často přenášené geneticky, a proto se do chovu vybírají jedinci, kteří mají v pořádku vyšetření na tyto choroby. Běžnou nemocí se váš pes ovšem může nakazit i v parku při venčení od ostatních psů.

U tohoto psa se mohou projevit některá dedičná onemocnění, ale jinak je to zdravý jedinec.

sklon k obezitě
Jak je pes náchylný k obezitě

Některá plemena psů mají sklony k obezitě, takže jim musíte dopřát kvalitní stravu, dostatek pohybu a nepřekrmovat je. Jiní psi naopak mohou sníst cokoliv a stejně si udrží štíhlou postavu. Je všeobecně známé, že tendence k přibírání na váze se může objevit po kastraci, ale vždy záleží na konkrétním jedinci.

Tento pes může trpět obezitou, a proto dbejte na kvalitní stravu.

Ostatní
popularita
Jak je pes oblíbený

Na světě existuje mnoho plemen, některá jsou velmi oblíbená a jejich zástupce můžete potkat na každém rohu. Jiná plemena nejsou tak běžná nebo jsou dokonce vzácná. Při výběru psa rozhodně zapátrejte i mezi neznámými plemeny, třeba vás některé z nich osloví.

Toto plemeno u nás patří k nejrozšířenějším, ve vašem okolí se určitě nachází hned několik jedinců.

velikost
Jak je pes velký

Existují miniaturní a naopak i velcí psi. Každé plemeno má svoje klady i zápory. Malí psi jsou skladní, hodí se skvěle i do bytů a navíc mohou všude chodit s vámi. Velká plemena potřebují větší prostor, takže jsou vhodná spíše k domku se zahradou.

Tento pes se řadí k malým plemenům.

Stafordšírský bulterier

Stafordšírský bulterier

Staffordshire Bull Terrier
Další pojmenování:

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:
Skupina III. - Teriéři
Sekce 3 - Teriéři typu bull
Bez pracovní zkoušky
Číslo standardu: 76
Of. zkratka plemene v ČR: SBT
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 19. století
Původní využití: Lov krys, psí zápasy
Využití dnes: Rodinný pes, Společenský pes, Domácí mazlíček, Frisbee, Flyball, Obedience, poslušnost psa
Kluby v ČR:

Staffordshire Bull Terrier Club CZ (SBTC CZ)

VARIETY PLEMENE STAFORDŠÍRSKÝ BULTERIER

U tohoto plemene se nevyskytují různorodé variety.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Stafordšírský bulteriér byl vyšlechtěn na počátku 19. století v Anglii v důsledku aktuální poptávky po silném, avšak zároveň velmi mrštném a rychlém psovi menší velikosti, který by se dobře uplatnil při tehdy značně populárních psích zápasech. V ringu byl stavěn proti jiným psům nebo měl za úkol zneškodnit v rekordním čase co nejvíce krys. Od samého počátku byl stafordšírský bulteriér zároveň šlechtěn coby nadmíru přátelský k lidem.

V roce 1835 byly veškeré zápasy podobného druhu anglickým parlamentem zakázány. „Profesní dráha“ stafordšírského bulteriéra se tak odehrávala pokoutně v různých sklepeních nelegálně. Mezi nejvýznamnější předky stafordšírského bulteriéra patří anglický buldok a staroanglický teriér. Tito psi byli kříženi zejména v anglickém Staffordshiru zdejšími horníky a dělníky, kteří pracovali v místních ocelárnách. Plemeno proto získalo označení právě podle této oblasti.

První chovatelský klub byl v Anglii založen v roce 1935, tedy přesně sto let poté, co byly na půdě tohoto státu zakázány zvířecí zápasy. Plemeno bylo ve stejném roce uznáno anglickým Kennel Clubem. V USA, kde se stal stafordšírský bulteriér záhy populárním domácím mazlíčkem a inspirací k vyšlechtění amerického stafordšírského teriéra, došlo k oficiálnímu uznání plemene ze strany amerického Kennel Clubu v roce 1975. V roce 1987 bylo uznáno taktéž Mezinárodní kynologickou federací (FCI).

POVAHA

Tento nepříliš vysoký, přesto však velmi silný pes, s výrazně širokým hrudníkem a osvaleným tělem, působí na první pohled mimořádně drsně. Především upřeně hledící stafordšírský bulteriér vypadá, že s ním nejsou žádné žerty. Tento dojem umocňuje jeho mohutná hlava opatřená nápadně širokou tlamou, která budí dojem, že se do ní vejde všelicos a k tomu ještě něco navrch. Při setkání s ním se proto mnohým lidem, neznalým povahy tohoto plemene, bezděky rozklepou kolena.

Svou širokou tlamu ale stafordšírský bulteriér nejraději používá k nevinnému spokojeného úsměvu. Drsná slupka nesmlouvavého psího kulturisty totiž skrývá citlivého psa bezmezně milujícího lidi, který by se pro svou smečku doslova rozkrájel a dokonce i případné zloděje by při vniknutí do svého domova často uvítal s vřelým nadšením. V Anglii má stafordšírský bulteriér přezdívku „psí chůva“, neboť proslul svou trpělivostí a oddaností k dětem. S úspěchem se používá jako canisterapeutický pes.

Temperamentní, zvídavý a hravý stafordšírský bulteriér byl vždy veden k náklonnosti a silné touze zavděčit se lidem, ve vztahu k nim je proto naprosto bezproblémový, nedojde-li snad k zásadnímu pochybení během jeho výchovy. Jisté potíže mohou u některých zástupců plemene nastat při kontaktech s ostatními psy a dalšími zvířaty. Zatímco útok na člověka je mu na hony vzdálen, boj s jiným psem může pro stafordšírského bulteriéra představovat atraktivní výzvu. Stejně tak je pro některé psy tohoto plemene lákavý lov menších zvířat včetně koček.

Potencionální tendence k výše popsanému nežádoucímu chování vůči ostatním zvířatům je třeba u stafordšírského bulteriéra odbourávat formou pečlivé socializace již od raného věku psa. Ve většině domácností vedle sebe spokojeně koexistují tito psi s dalšími psími kamarády. Je taktéž naprosto běžné, že stafordšírský bulteriér nedá dopustit na kočku svého pána a je prost jakýchkoliv náznaků agrese vůči ní. Přesto se příliš nedoporučuje chovat dva samce tohoto plemene zároveň ani nechávat zvířata společně o samotě.

POHYB

Ačkoliv si stafordšírský bulteriér dokáže naplno užívat se svým pánem i chvíle klidu a pohody, jeho postava hrající svaly si vyloženě říká o dostatek fyzické aktivity. Ne nadarmo se říká, že nejlepší odpočinek je ten zasloužený. U stafordšírského bulteriéra navíc hrozí při nedostatečném množství pohybu rozvíjení sklonů k obezitě. Nejen, že obézní staford nevypadá dobře, neboť se ze sportovní postavy záhy stává jakýsi neforemný válec na čtyřech tlapkách, ale nese s sebou rovněž nebezpečná zdravotní rizika.

Stafordšírskému bulteriérovi průměrně postačí dvě až tři delší procházky denně, nesmí chybět dostatečné vydovádění v podobě četných her. Pro plnohodnotný a zdravý rozvoj psa je nezbytný také dostatek mentální stimulace. Psa je dobré zaměstnat zábavnou formou. Naprosto ideální je věnovat se s ním některému ze psích sportů. V tomto ohledu je stafordšírský bulteriér velmi všestranný, většinou s neúnavností nadšeně aportuje, hodí se pro něj dogfrisbee, zkoušky poslušnosti či třeba flyball.

Zástupci tohoto plemene se mohou účastnit sportovních disciplín určených speciálně přesně pro ně. Jedná se o souhrn činností, při kterých se maximálně uplatňuje síla jejich čelistí a obrovská houževnatost stafordů. Nejznámějšími kategoriemi tzv. bull sportů je tah zavěšeného břemene přes kladku, výskok na peška, přetahování dvou psů o peška navzájem, tahání břemene s použitím speciálního postroje, šplh po kolmé stěně na peška, sprint s tříkolkou či opičí dráha s celou řadou překážek.

PÉČE

Stafordšírský bulteriér je inteligentní pes, který se pod správným vedením učí s radostí a rychle. Během výcviku vyžaduje důsledný a přitom trpělivý přístup. Jako správný teriér dokáže být občas pořádně tvrdohlavý, což může ve spojení s jeho temperamentem a hřmotností představovat leckdy velké sousto a solidní zabrnkání na nervy chovatele. Zástupci tohoto plemene se nehodí do rukou zcela nezkušeného chovatele, který by se mohl ve zkratu uchýlit k negativním metodám a fyzickým trestům. Vzájemné pouto se psem musí být během výcviku významně posilováno. Pro citlivého staforda, jenž potřebuje být ubezpečen o náklonnosti ze strany svého pána, jež je pro něj středobodem jeho žití, znamená každý hrubý počin pána vážným šrám na vzájemné důvěře.

Staford nikdy nesmí být podněcován k jakémukoliv typu agresivního chování. Nehodí se pro uplatnění v roli hlídacího psa. I když u psa tohoto plemene proběhne důkladná socializace a on vychází přímo skvěle s ostatními zvířaty v domácnosti, vždy je nutné věnovat zvláštní pozornost jeho kontaktům s cizími psy a dalšími zvířaty, která jsou pro něj nová. Na zvlášť frekventovaných místech je nanejvýš žádoucí ho mít neustále na vodítku, z čehož vyplývá, že disciplinovaná chůze na vodítku bez věnování nadměrné pozornosti okolním rušivým vlivům by měla být jedním z hlavních bodů na výcvikovém programu každého chovatele stafordšírského bulteriéra.

Tento pes je značně fixován na svou rodinu. Život v izolovaném kotci kdesi ve vzdáleném konci zahrady je pro něj absolutně nevhodný. Ideální je umístění v domě s možností přístupu na pečlivě oplocený pozemek, neboť staford v sobě mnohdy nezapře teriéří zálibu v tunelářských pracích. Tento pes nesnáší dlouhé odloučení od lidí. Nehodí se do domácnosti, kde by drtivou většinu dne pobýval osamocen. Je velmi společenský a potřebuje žít v co nejtěsnějším sepětí s člověkem. Pokud je dlouho sám, trpí po psychické stránce, zároveň je ohrožen interiér příbytku majitele psa. Stafordšírský bulteriér rád žvýká téměř cokoliv a proto je nezbytné mu zajistit dostatečný přísun vhodných hraček a minimalizovat případné škody v domácnosti.

V horkých letních dnech je nezbytné zajistit stafordšírskému bulteriérovi dostatek pitné vody, stálý přístup na zastíněné místo a omezit jeho fyzickou aktivitu na minimum. Vzhledem ke krátkému čenichu horké počasí špatně snáší a rozhodně není vhodné s ním podnikat za takových podmínek fyzicky náročné výlety či se věnovat intenzivním sportům.

Krátká srst stafordšírského bulteriéra vyžaduje pouze občasné vykartáčování. Každý chovatel by měl pravidelně pečovat o chrup svého psa pomocí některého z dostupných účinných prostředků určených k tomuto účelu pro psy. Dobré je kontrolovat průběžně zevní zvukovod psa, zda je prost nečistot nebo dokonce náznaku zánětu. Samozřejmostí je opatrné stříhání delších drápů.

ZAJÍMAVOSTI

Jako asi jediné psí plemeno na světě má stafordšírský bulteriér svůj vlastní symbol. Vypadá trochu jako obrácený preclík a původně sloužil coby symbol horníků z oblasti Staffordshire. Vyjadřoval jejich vzájemnou soudržnost a přátelství. Tento znak začali používat chovatelé stafordšírského bulteriéra na znamení skálopevného pouta mezi milujícím pánem a tímto neobyčejně věrným a hluboce oddaným psem.

VÝŽIVA

Správná výživa je jedním z klíčových faktorů pro zdraví psa, a tak je třeba věnovat jejímu výběru dostatečnou pozornost. O stravě pro nové štěně je nejlepší se poradit s primárním chovatelem, který poskytne mnoho cenných informací a rad. Štěně by mělo být minimálně v prvních dvou týdnech po odběru krmeno stejně jako doposud. V tomto období si teprve zvyká na nový domov a náhlá změna krmiva by mu mohla uškodit. Změnu krmiva je ostatně nutné provádět pozvolna i u dospělého psa.

Nejvíce preferovaným způsobem krmení je dnes podávání granulí. Jedná-li se o superprémiovou kvalitní řadu, dodává psovi takové krmivo všechny potřebné živiny, a to navzdory tomu, že granule nevypadají zpravidla příliš vábně a někteří psi mají problém s jejich příjmem kvůli nevýrazné chuti. Především pak ti jedinci, kteří již předtím okusili něco z domácí stravy či jsou zvyklí na syrové maso, mohou mít s přechodem na leckdy unylé granule problém.

Doma připravovaná strava představuje pro psa o poznání chutnější alternativu, každý chovatel nemá ovšem na přípravu krmiva tohoto typu dostatek času, navíc je u takové stravy dosti obtížně docílit optimální krmné dávky. Někteří chovatelé kombinují doma připravenou stravu s kupovanými granulemi. V současnosti se začíná ujímat i barfování, tedy krmení syrovým masem a kostmi. Ať už zvolíme jakýkoliv druh stravy, nikdy stafordšírského bulteriéra nepřekrmujeme a dbáme na to, aby jeho váha byla přiměřená jeho věku.

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 12 – 14 let.

Obecně se jedná o relativně zdravé psí plemeno, ale stejně jako u jiných psů se některá onemocnění u stafordšírského bulteriéra vyskytují v hojnější míře než ostatní. Důležité je dbát na zdravotní stav psa již ve chvíli jeho pořízení. Rozhodně se vyplatí vyhledat zodpovědného chovatele psů s průkazem původu, který nechává svá zvířata testovat na dědičné onemocnění s komplikovaným názvem L-2-hydroxyglutarová acidurie, jež postihuje centrální nervový systém, a dále na dispozice k výskytu šedého zákalu. Staforda může trápit dysplazie loketního či kyčelního kloubu nebo luxace pately, i když naštěstí ne tak často jako jiná psí plemena. Zaznamenán byl i výskyt alergických onemocnění a demodikóza (kožní onemocnění způsobené parazitem, jenž je přenášen z feny na štěňata).

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Aby mohl být pes řádně uchovněn, musí být splněny podmínky stanovené příslušným chovatelským klubem. SBTC CZ povoluje účast na bonitaci psům, kteří absolvovali dvě CAC výstavy s výsledným hodnocením nejhůře „velmi dobře“, přičemž jedna z daných výstav musí probíhat na území České republiky a mít status výstavy speciální nebo klubové. Jako vážná vada vedoucí k vyloučení z chovu je při bonitaci hodnocena jakákoliv výrazná odchylka od stanoveného standardu, absence některých zubů nebo jejich chybné postavení, anomálie ocasu, přílišná bázlivost nebo naopak agresivita.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Americký stafordšírský teriér

Stafordšírský bulterier -

Americký stafordšírský teriér se svému britskému příbuznému podobá nejen pojmenováním. Oba tito teriéři jsou proslulí milovníci dětí. Obě plemena mají společnou robustní tělesnou konstituci a minulost v zápasnické aréně, a proto vzbuzují u některých lidí strach. Americký stafordšírský teriér je oproti stafordšírskému bulteriérovi celkově vzrostlejší a má mohutnější postavu.

Americký pitbulteriér

Stafordšírský bulterier -

Americký pitbulteriér je vzhledově podobný spíše americkému stafordšírskému teriérovi než stafordšírskému bulteriérovi. Je dokonce ještě o něco vyšší než americký stafordšírský teriér a nemá tak širokou postavu. Americký pitbulteriér je dominantnější ve vztahu k ostatním psům a mnozí příznivci stafordšírského bulteriéra odmítají jakékoliv srovnání tohoto plemene s pitbulem, jenž je v několika státech zakázán.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Aktivní hladkosrstý pes střední velikosti a přitom značné síly, s výrazně robustní, osvalenou postavou.

Výška:
Ideální kohoutková výška psi: 38,1 cm    tolerance: +2,54 cm, -2,54 cm
fenky: 38,1 cm    tolerance: +2,54 cm, -2,54 cm
Pozn. k výšce:

Úměrná vzhledem k tělesné hmotnosti.

Hmotnost:
psi:14,98 kg,    povolená odchylka: +2,27 kg, -2,27 kg
fenky: 13,16 kg,    povolená odchylka: +2,27 kg, -2,27 kg
Srst:

Krátká, přilehlá a hladká.

Zbarvení:

Jednobarevné: bílá, černá, plavá, červená, modrá barva srsti. Vícebarevné: černá, plavá, červená či modrá kombinovaná vždy s bílou. Žíhané odstíny mohou být též kombinované s bílou. Krajně nežádoucí je játrově hnědé zbarvení a černá barva s pálením.

HLAVA

Zřetelně krátká a nápadně široká.

MOZKOVNA

lebka:

Široká.

Stop:

Zřetelný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Krátký čenich, černé zbarvení nosu.

Pysky:

Přilehlé.

Čelisti, zuby:

Silné čelisti a mohutné zuby dokonalého nůžkového skusu.

Líce:

Lícní svaly jsou nápadně vyvinuté.

Oči:

Střední velikosti, kulatého tvaru. Pohled směřuje přímo dopředu. Preferována je tmavá barva očí, avšak povoleny jsou i světlejší odstíny odvislé od celkového zbarvení osrstění.

Víčka:

Tmavá.

Uši:

Napůl klopené či složené do tvaru připomínajícího vzdáleně růži. Nejsou přehnaně veliké ani těžké. Nesmí být zcela vztyčené či naopak úplně klopené.

KRK

Dobře profilovaný, notně osvalený, dosti krátký, patrné je postupné rozšíření směrem k ramenům. Absence laloku.

TRUP

Svalnatý a dobře tvarovaný.

Horní linie:

Rovná.

Hřbet:

Rovný.

Bedra:

Krátká.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Nasazené nápadně daleko od sebe. Rovné, opatřené silnými kostmi, s tlapami nepatrně vytočenými směrem ven.

Plece:

Široké.

Lokty:

Pevné, nejsou volné.

Tlapy hrudních končetin:

Středně velké, silné, s mohutnými polštářky. Drápy mají v případě jednobarevného zbarvení psa černou barvu.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Svalnaté, rovnoběžné při pohledu ze zadní strany.

Kolena:

Klouby adekvátně zaúhlené.

Hlezno:

Nízko položené.

Tlapy pánevní:

Středně velké, silné, s mohutnými polštářky. Drápy mají v případě jednobarevného zbarvení psa černou barvu.

CHODY PSA

Hnací síla vychází z oblasti pánevních končetin. Pohyb je volný a energický, zároveň hospodárný. Souběžný pohyb končetin při pohledu z přední i zadní strany.

OCAS

Nízko nasazený a i relativně nízko nesený, zúžený směrem ke špičce, středně dlouhý. Zatočený může být pouze do jisté míry, nadměrné zatočení je nežádoucí.

93.4%
přečteno: 9 116x