topovat ověřit
26.09.2022 / 23.04.2024
Anglický setr

Anglický setr

English setter
100%
Další pojmenování: angličan
Anglický setr

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VII. - Ohaři
Sekce 2 - Ohaři britských ostrovů
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 2
Země původu: Velká Británie
Patronát Velká Británie
Vznik plemene: 18. století
Průměrná délka života: 10 - 13 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Společník u koní, Agility, Frisbee, Flyball, Obedience, poslušnost psa, Dogdancing, Lovecký pes, Rodinný pes, Aktivní pes
Kluby v ČR:

Moravskoslezský klub anglických ohařů

Český pointer a setter klub

VARIETY PLEMENE Anglický setr

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

První zmínky o setrech v Anglii pocházejí ze 16. století. Vznikli pravděpodobně křížením pointerů s vodními španěly a využit byl dokonce i špringeršpaněl. K výraznějším chovatelským snahám však docházelo až koncem 18. století, ale v té době byly stěžejní vlastnosti až později v průběhu 19. století se dostal do hledáčku i exteriér.

V té době se o chov anglických setrů nejvíce zasloužili Edward Laverack a Purcell Llewellin. Oba postupně zdokonalili exteriér a zaměřili se právě na výstavní jedince a jejich vlastnosti.

Anglický setr: Edward Laverack a Purcell Llewellin

Poprvé byl anglický setr vystavován v roce 1859 v Newcastlu. I v dnešní době jsou v některých zemích patrné rozdíly mezi „pracovními“, tedy lovecky vedenými jedinci a psy, kteří se hlavně předvádějí na výstavách.

POVAHA

Anglický setr je velice přátelský pes, který se ideálně hodí do aktivní rodiny. Děti miluje a skvěle s nimi vychází. Rád je na blízku svému pánovi. Má mírnou povahu, takže ho zvládne i začátečník. 

K cizím lidem je přátelský, takže to není dobrý hlídač, ale zase vás na každého nově příchozího upozorní štěkotem. Má nekonfliktní povahu, takže vychází i s jinými psy. Soužití s ostatními domácími mazlíčky je nutné mít pod kontrolou, přece jenom je setr lovecký pes, který má vyvinutý lovecký pud

Ačkoliv se uvádí, že výchova a výcvik nejsou náročné, tak nám chovatelé anglických setrů potvrdili pravý opak. "Musíte být dobrý vůdce, znalec zvěře a ještě meteorolog co neustále sleduje vítr. A mít k dispozici hodně velké pole s dostatkem zvěře. Prostě, ačkoliv setřík je výborně cvičitelný, tak ten výcvik jako takový je docela makačka, díky na ně kladeným nárokům." - vyjádření chovatelky. Se socializací začněte hned, jak si přivezete štěňátko domů, aby se setkalo s co nejvíce různými vjemy. Výcvik nesmí být hrubý, setr je poměrně citlivý a hlavně velký dobrák, chovat byste se k němu měli dobrosrdečně. Nejlepší je využít pozitivní motivaci. 

Anglický setr je dobrák

POHYB

Jedná se o velice aktivního psa, který potřebuje nejen dostatek pohybu, ale hlavně nějaké zaměstnání, aby se nenudil. Není nutné, aby byl lovecky veden, obejde se i bez toho, ale potřebuje jiné vyžití. Každý den je nutné vyrazit na delší procházku, venčení kolem domu na zahradě není dostačující. 

Byl šlechtěn jako specialista na práci před výstřelem, takže miluje spíš velká pole a louky. Je to stavěcí pes, takže né každý má vrozený aport a některého jedince naučit aportovat stojí nemalé úsilí.

Je to ideální společník pro běhání nebo ke kolu. Vyzkoušet můžete i různé kynologické sporty. Běh se psem je canicross, nebo poté náročnější a delší trasy, tedy dog trekking. Neztratíte se ani v agility nebo flyballu. Setr je dostatečně obratný a rychlý. Pro svou milou povahu a přátelskost k cizím lidem se nabízí i další aktivita a tou je canisterapie, při které sice nejde o pohyb, ale společně můžete pomáhat tam, kde je to potřeba. 

Pokud máte rádi turistiku, tak setr bude na výlety s radostí vyrážet s vámi. Některé zdroje uvádějí, že anglický setr má rád vodu. Toto tvrzení nám ale opět chovatelé vyvracejí. Podle jejich zkušeností až 60% zástupců tohoto plemene vodu nemusí a jdou do ní jen na povel při práci.

Anglický setr - ideální společník na běhání

PÉČE

Setr má delší srst, která vyžaduje častější kartáčování a musíte ho i pravidelně stříhat, aby neztratil eleganci aristrokrata. Koupání, zvláště u pejsků, kteří jsou doma, by mělo být pravidelné. Zejména před výstavou počítejte s větší údržbou. Pokud nevíte, jak na to, obraťte se na chovatele, ten vám určitě ochotně poradí. 

Dále nezapomínejte každý den odstranit ospalky a prohlédnout oči i jejich okolí. Veškeré nečistoty musí pryč. Je vhodné mít doma kapky do očí, které můžete použít v případě, že si z procházky váš pes donese nějakou nečistotu v oku. Povislé uši je nutné aspoň jednou za 14 dní prohlédnout, zda v nich není něco v nepořádku, protože si toho na první pohled nevšimnete. Vhodné je podávat doplňky stravy, které pečují o zuby, ale nejlepší proti usazování zubního kamene je mechanické čištění.

Poslední, na co byste neměli zapomínat, jsou drápky. Pravděpodobně se budou při chůzi po tvrdém povrchu samovolně obrušovat, ale rozhodně ne všechny stejnoměrně. Jednou měsíčně proto zkontrolujte všechny drápy a v případě potřeby je zkraťte, budete k tomu potřebovat speciální kleště. Na stříhání drápků zvykejte svého psa od štěněte, je to u psů poměrně neoblíbená činnost.

Anglický setr

ZAJÍMAVOSTI

Zbarvení belton je zvláštní termín pro skvrnění (stříkání), které je pro toto plemeno typické. Název si to nese po vesnici v Northumberlandu a použil ho již pan Edward Lawerack ve své knize. 

Pojmenování setr pochází z anglického „to set“ tedy přikrčit se, což je jedna z vlastností plemene, která pochází z doby, kdy se zvěř chytala do sítí, pak pes zůstal pod sítí společně s úlovkem.

Anglická setr

VÝŽIVA

Správné a kvalitní krmení je nutné, aby pes prospíval po všech stránkách a byl zdravý. Setr je aktivní plemeno, takže výživové nároky budou větší než u jiných plemen a vy je musíte všechny splnit. Ale zase pozor na překrmování, aby pes netloustnul. Po jídle nechte svého psa odpočívat, aby mohl v klidu trávit. Aktivitu zařaďte až později. 

Pokud se rozhodnete krmit granulemi, vybírejte ty pro velká plemena psů a nezapomínejte respektovat i věk. Zhruba do 20 měsíců věku můžete zůstat u juniorských granulí, protože větší plemena dospívají později. A jak poznáte kvalitní granule? V první řadě si vždy přečtěte složení, to vám napoví. Neměla by to být přehlídka obilovin, protože ty bývají častým alergenem. Na prvním místě ve složení by mělo být maso, to signalizuje jeho vyšší podíl. 

Dalším způsobem, jak krmit, je barfování, při kterém psovi podáváte syrové maso, kosti, přílohy a doplňky. Vyváženou krmnou dávku sestavujete vy sami, a proto je důležité si nejdříve nastudovat potřebné informace. Nemůžete se do toho pustit jen tak, protože pak by jídelníček nebyl vyvážený a pes nedostal vše, co potřebuje. Při velikosti setra se připravte na to, že na skladování připravených porcí budete také potřebovat dostatek místa v mrazáku.

Anglický setr s Afgánských chrtem

Zdraví

Setr je zdravé plemeno, které není zatíženo různými nemocemi. Snad jako u většiny plemen jeho velikosti, i u něj se mohou objevit problémy s pohybovým aparátem, konkrétně dysplazie kyčelního či loketního kloubu. Na první zmiňovanou je povinné vyšetření pro přijetí do chovu, vybírejte si tedy štěně po zdravých rodičích, ale podívejte se v rodokmenu i na další generace. Abyste kloubním obtížím předešli, doporučuje se preventivně podávat kloubní výživu, které zajistí kloubům potřebnou péči.

Anglický setr je zdravé plemeno

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Setr se hodí do domku se zahradou, ale bydlení v kotci pro něj není moc vhodné, protože by strádal po psychické stránce. Potřebuje být totiž na blízku své rodině. Vděčný bude za pelech v domě, kde si může v klidu lehnout a odpočnout. Příliš se nehodí do bytu, ale pokud zvládnete uspokojit jeho potřebu pohybu, dokáže být šťastný i tam. Ovšem je to větší pes, takže byste měli počítat s občasným nepořádkem.

I když je to inteligentní a učenlivé plemeno, tak s výcvikem může mít začátečník problémy. U každého psa je důležitá důslednost. Vzhledem k velkým pohybovým nárokům se nehodí pro lidi, kteří si raději lehnou na gauč k seriálu, než aby vyrazili ven.

Anglický setr

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud si přejete, aby byl v budoucnu váš pes uchovněn, tak na to myslete již při koupi štěněte, to musí mít předpoklady pro chov a výstavy, což znamená, že nemá žádné vady proti standardu. Podmínky stanovují chovatelské kluby, v České republice se jedná o Český pointer a setter klub a Moravskoslezský klub anglických ohařů. Důležité je, že oba kluby si uchovněné jedince vzájemně uznávají. 

Absolvovat musíte vyšetření na DKK, maximální přípustný stupeň je 2/2 neboli C. Dále je nutné se zúčastnit výstavy, a to od věku 12 měsíců, známka může být nejhůře velmi dobrá. V posudku musí být uveden skus, kohoutková výška a barva oka (může být i posudek z jarního svodu). 

Vzhledem k tomu, že se jedná o lovecké plemeno, neobejdete se bez zkoušky. Absolvovat musíte zkoušku typu FT či zkoušky podle zkušebních řádů ČMMJ (ZV, PZ) či zkoušky vycházející ze zkušebních řádů ČMMJ v I. nebo II. ceně. 

Aktivní využití v chovu je možné od ukončeného 17 měsíce věku, u fen je horní věková hranice 8 let. U psů není žádné omezení.

Štěně anglického setra

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Existuje mnoho loveckých plemen a člověk, který jich není znalý, si je může velmi jednoduše splést. Proto uvádíme i další setry, kteří sdílí s anglickým setrem stejnou skupinu FCI a většinou se liší zbarvením.

Irský setr

Irský setr

Obě plemena sdílí stejnou FCI skupinu. Kohoutková výška obou plemen je velmi podobná, anglický setr má rozmezí 65 až 68 cm u psů a 61 až 65 cm u fen. Irský setr měří 58 až 67 cm psi a 55 až 62 cm fenky. Zásadní rozdíl je ve zbarvení srsti, irský setr má kaštanovou barvu bez příměsi černé, povolená je malá bílá skvrnka na hrdle, prstech, čele či na nose. U anglického setra je preferováno skvrnité zbarvení vždy v kombinaci dvou barev, možný je i trikolor s pálením.

Gordonsetr

Gordonsetr

I gordosentr je uznán Mezinárodní kynologickou federací a sdílí se setry sedmou skupinu FCI. Kohoutková výška opět jako rozpoznávací znamení neposlouží, ale zaměřit se můžeme na zbarvení. Barva  gordonsetra je uhlově černá s odznaky v barvě kaštanu. Od  anglického setra jej tady bezpečně rozeznáte podle barvy.

Irský červenobílý setr

Irský červenobílý setr

Jako poslední plemeno záměny zmiňujeme irského červenobílého setra. Jak už jeho pojmenování napovídá pochází z Irska stejně jako klasický irský setr. Domovinou anglického setra je pak přímo Anglie. Zbarvení tohoto plemene je v základu bílé s jasně ohraničenými červenými plotnami, přípustné je i stříkání, ale pouze na obličeji, tlapkách a končetinách do výše loktů a hlezen.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Středně velký pes s čistými liniemi, elegantním vzhledem i pohybem. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 66,5 cm tolerance: +1,5 cm, -1,5 cm
fenky: 63 cm tolerance: +2 cm, -2 cm
Srst:

Od zadní části hlavy (linie uší) je srst jemně zvlněná, ale ne kudrnatá. Je hedvábná a dlouhá. V zadní části stehen a předních končetin se tvoří praporce. 

Zbarvení:

Černé a bílé (blue belton), oranžové a bílé (oragnge belton), citrónové a bílé (lemon belton), játrově hnědé a blílé (liver belton). Dále je možné trikolorní zbarvení, černé a bílé se znaky pálení nebo bílé a hnědé se znaky pálení. Tyto barvy na těle netvoří plotny, ale preferuje se stříkání nebo menší skvrnky po celém těle. 

HLAVA

Vysoko nesená, dlouhá a s přiměřeně suchými liniemi. 

MOZKOVNA

Mezi ušima je klenutá, což poskytuje dostatek prostoru pro mozek. Týlní hrbol je dobře patrný. 

Stop:

Výrazný. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je černá nebo játrová, a to v souladu s odstínem srsti. Nozdry jsou široce otevřené. Tlama je hranatá a středně hluboká. Od stopu až po špičku čenichu je stejně dlouhá jako mozkovna od týlního hrbolu po oči. 

Pysky:

Nesmí být příliš spuštěné (větrné). 

Čelisti, zuby:

Čelisti jsou téměř stejně dlouhé. Jsou silné s kompletním nůžkovým skusem (horní řezáky těsně překrývají ty spodní). Zuby jsou v čelistech postaveny kolmo. Kompletní chrup je vítán. 

Oči:

Zářivé s milým a přátelským výrazem. Nejsou vypoulené a mají oválný tvar. Barva je od oříškově hnědé po tmavě játrovou, ale čím tmavší, tím lepší. Světle zbarvené oko je přípustné pouze u zbarvení liver belton (játrově hnědobílá). 

Uši:

Středně dlouhé, nasazené nízko, splývají podél lící a tvoří dobře patrné záhyby. Jejich konec je semišově hladký. Horní část ucha pokrývá hedvábná a jemná srst. 

KRK

Dostatečně dlouhý, suchý, svalnatý. Při pohledu z profilu je v horní liniii lehce klenutý, připojení hlavy je dobře patrné. Směrem k ramenům je silnější a svalnatý. Nevytváří se na něm lalok a na hrdle nenajdeme ani volnou kůži. Působí elegantním dojmem. 

TRUP

Středně dlouhý. 

Hřbet:

Vodorovný a krátký. 

Bedra:

Mírně klenutá, široká, silná a svalnatá. 

Hrudní koš:

Hrudník je ve sternální části hluboký, prostorný a mezi lopatkami široký. Žebra jsou dobře vyklenutá, poslední jsou dlouhá tak, aby umožnila správnou hloubkou hrudníku. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Plece:

Lopatky jsou správně uložené a směrem k zádi šikmo skloněné. 

Lokty:

Dobře postavené podél těla. 

Předloktí:

Svalnaté a rovné s dobře zaoblenými kostmi. 

Přední nadprstí:

Silné, oblé, krátké a rovné. 

Tlapy hrudních končetin:

Pevné s odolnými polštářky a dobře sevřenými pružnými prsty, které jsou dobře porostlé srstí i mezi prsty. 

PÁNEVNÍ KONČETINY

Svalnaté, a to včetně stehen. Partie od stehen ke hlezenním kloubům jsou dlouhé. 

Stehna:

Dlouhá. 

Kolena:

Správně zaúhlená. 

Hlezno:

Není vbočené, ani vybočené. Obě hlezna jsou postavená rovnoběžně. 

Tlapy pánevní:

Pevné s odolnými polštářky a dobře sevřenými pružnými prsty, které pokrývá srst i v meziprstí.

CHODY PSA

Pohyb je harmonický a lehký, svědčí o vytrvalosti a rychlosti. Hlezna se pohybují volně, vychází z nich sílá, která žene chod pánevních končetin. Zezadu je končetina ve svislé ose. Hlava je nesena vysoko. 

OCAS

Nasazen téměř v prodloužené linii hřbetu. Délka je střední, nepřesahuje přes hlezenní kloub, není příliš huňatý, ale ani holý. Je rovný nebo mírně prohnutý, ale nepřetáčí se do výšky. Srst na ocase vytváří dlouhý závěs, který začíná od nasazení ocasu a až do jeho půlky se srst na něm prodlužuje, dále ke konci se naopak opět zkracuje. Srst je jemná, dlouhá, lesklá, hedvábná, zvlněná, ale ne kudrnatá. V akci se ocas pohybuje a je nesen v úrovni, která nepřesahuje linii hřbetu. 

přečteno: 2 278x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...