topovat ověřit
30.07.2020 / 18.05.2024
Gordonsetr

Gordonsetr

Gordon Setter
100%
Další pojmenování: Skotský setr, Gordon
Gordonsetr

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VII. - Ohaři
Sekce 2 - Ohaři britských ostrovů
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 6
Of. zkratka plemene v ČR: GS
Země původu: Velká Británie
Vznik plemene: 18. století
Průměrná délka života: 10 - 12 roků
Původní využití: Lovecký pes
Využití dnes: Lovecký pes, Agility, Frisbee, Dogdancing, Rodinný pes, Aktivní pes, Flyball
Kluby v ČR:

Moravskoslezský klub anglických ohařů

Český pointer a setter klub

VARIETY PLEMENE Gordonsetr

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Toto plemeno pochází ze Skotska a jeho vznik se datuje do 18. století. I když první zmínka o tomto typu loveckých psů pochází již z roku 1570. O jeho chov se zasloužil čtvrtý vévoda z Gordonu sir Alexander, po kterém získalo plemeno svůj název. 

Gordonsetr vznikl křížením anglického setra a černé kolie. První štěňata z tohoto spojení si vévoda oblíbil natolik, že dále pokračoval ve svých chovatelských snahách. 

Později došlo ještě k přikřížení bloodhounda. První klub plemene byl založen v roce 1891. Následně došlo také k rozšíření gordonsetra mimo Skotsko. Vzhledem k oblasti původu se mu někdy říká skotský setr. 

Mapa Skotsko

POVAHA

Gordonsetr je přátelský společník, který se hodí jako rodinný pes. Ke své rodině velmi přilne a potřebuje jí být na blízku, samotu nemá příliš rád, takže mu musíte věnovat dostatek času. S dětmi vychází dobře a jelikož je hravý, tak se společně dokáží zabavit. Děti se však musí ke psovi umět chovat. 

S ostatními psy vychází bez problémů a dobrý přístup má i k cizím lidem, a proto z něho hlídač nebude, ale velmi rád se zvukově projevuje, takže na návštěvu vás upozorní štěkotem. S jinými mazlíčky to je složitější, protože má silně vyvinutý lovecký pud, který mu velí pronásledovat rychle se pohybující zvířata. Problém tedy může nastat v případě, že před ním váš jiný mazlíček bude utíkat. Pokud např. s kočkou vyrůstá od štěněte, bude s ní mít lepší vztah. 

Toto plemeno je inteligentní a dobře se učí, navíc není tvrdohlavé, takže výchova i výcvik probíhají poměrně bez problémů. Gordonsetr potřebuje důsledného páníčka, který k němu bude přistupovat citlivě. 

Gordonsetr

POHYB

Stejně jako všechna lovecká plemena, i gordonsetr je velice aktivní a potřebuje dostatek pohybu a vyžití. Zbožňuje dlouhé procházky, ale pozor na pouštění na volno, protože jakmile zaznamená nějaký pohyb, tak se v něm probudí lovec. 

Pokud nebude dělat společníka myslivci, tak to nevadí, ale potřebuje zaměstnat jinak. Hodí se na mnoho kynologických aktivit. Vyzkoušet můžete agility, přímo se nabízí canicross (běh se psem), kdy se skvěle posiluje vzájemný vztah pána a psa. Gordonsetr má vhodnou povahu i pro canisterapii, takže společně můžete pomáhat druhým.

Jelikož rád plave, tak v létě můžete spolu vyrazit k vodě a užít si mnoho zábavy. Bude vám dělat skvělého parťáka při různých túrách. Je prostě všestranně využitelný. 

Gordonsetr

PÉČE

Gordonsetr vyžaduje více péče o srst, je nutné pravidelně, ideálně každý den, srst pročesat. Pokud byste po hřebenu sáhli jednou týdně, tak byste již vzniklé cucky nemuseli rozčesat. Ideálním pomocníkem je kondicionér, který usnadňuje rozčesávání. Toto plemeno budete také muset jednou za čas vykoupat v kvalitním šamponu. Kromě česání se srst upravuje i stříháním a lehce trimuje. Chovatel vám jistě základní úpravu rád předvede. Následně ji můžete obstarávat doma sami, nebo navštěvovat psí salon.

Při pročesávání byste měli jednou za týden zkontrolovat stav uší, jsou náchylnější na záněty zvukovodu a změn si nemusíte na první pohled všimnout. Dále je potřeba každý den odstraňovat ospalky z očního okolí. Nezapomínejte ani na péči o dutinu ústní. K zamezení tvrobě zubního kamene, můžete podávat doplňky stravy, např. řasu kelpu, která je známá svými pozitivními účinky. Nejlepší je samozřejmě zuby mechanicky čistit, abyste odstranili plak, který se pak dále neusazuje a nevznikne zubní kámen.

Poslední kapitolou péče je stříhání drápů. Aby nepřerůstaly a nezpůsobovaly psovi problémy při chůzi, musíte je pravidelně zkracovat. Je možné, že si je váš gordonsetr přirozeně obrousí při chůzi po tvrdém povrchu, ale minimálně je nutné délku hlídat a v případě potřeby zasáhnout. 

Gordonsetr

ZAJÍMAVOSTI

Možná vás napadlo, jak vzniklo pojmenování setr? Je to jednoduché, vychází z jejich typické lovecké vlastnosti. Jakmile totiž setři zavětří převážně pernatou zvěř, tak se přikrčí a dále si sednou nebo lehnou. Anglicky se jím říkalo sitting dog, tedy sedící pes a z toho později právě setr. 

VÝŽIVA

Správné krmení je klíčem ke zdravému a spokojenému životu. Svému psovi můžete dávat granule, které se považují za kompletní krmivo, jelikož obsahují všechny potřebné látky. Další možnostní je barfování, při kterém servírujete syrové maso, kosti, přílohy a různé doplňky.

Výhodou granulí je, že krmíte bez starostí, pouze musíte vybrat ty správné, kvalitu můžete vyčíst i ze složení. Pro gordonsetra kupujte granule pro velká plemena psů. Do věku zhruba 20 měsíců můžete krmit štěněcími granulemi a pak je vhodné přejít na ty dospělácké. Vzhledem k tomu, že toto plemeno je velice aktivní, tak mu výživově nemusí stačit klasické granule. Pak sáhněte po těch pro psy v zátěži.

Barfování je náročnější na přípravu, protože musíte svému psovi sestavit vyváženou krmnou dávku. Proto je nutné, abyste si předtím nastudovali potřebné informace. Maso a další suroviny seženete ve specializovanýc prodejnách a většinou je rozváží v pravidelných závozech. Vy zpracujete větší množství masa i dalších surovin a uložíte do mrazáku, takže v něm počítejte s místem navíc pro psa.

Gordon setter

Zdraví

Jedná se o zdravé plemeno, které není zatíženo genetickými nemocemi. Objevit se u něj mohou problémy s pohybovým aparátem, a to zejména dysplazie kyčelního kloubu. Proto můžete již od štěněcího věku podávat kloubní výživu jako doplněk stravy.

Dále se může objevit progresivní retinální atrofie (PRA), která vede ke slepotě. Ale chovatelé mohou nechat dvé psy testovat, takže když si vyberete štěně po čistých rodičičích, nebo jednom čistém a druhém přenašeči, víte, že může být maxilmálně přenašečem genu a nemoc se u něj neprojeví. 

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Toto plemeno se hodí do domu se zahradou, kde se může proběhnout. Ale pozor, pokud se bude nudit, mohl by začít utíkat, proto je nutné mít kvalitní oplocení. Zvládne bydlet i v bytě, ale potřebuje dostatečně zabavit. 

Nesnáší příliš dobře samotu, takže je nutné ho od štěněte učit, aby doma vydržel sám a neničil vám věci. Není vhodné, aby bydlel v kotci, ale na zahradě se vám může hodit, když budete potřebovat psa třeba uklidit před návštěvou, nebo jej nechat v bezpečí počkat, než přijdete. Ale neměl by tam být zavírán příliš často. 

Gordon setr

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Hlavní předpokladem pro uchovnění je vlastnictví psa s průkazem původu FCI, takže na to myslete již při koupi štěněte. V České republice můžete uchovnit hned pod dvěma kluby, jedná se o Český pointer a setter klub a Moravskoslezský klub anglických ohařů. Mezi kluby je dohoda, že si vzájemně uznávají uchovněné jedince.

Podmínky nejsou složité, pes nesmí mít žádné vylučující vady. Od věku 12 měsíců je nutné absolvovat výstavu a odnést si z kruhu známku nejhůře Velmi dobrá. Rozhodčí však musí zkontrolovat a hlavně do posukdu zapsat skus, chrup, kohoutkovou výšku a také barvu oka. 

Nevyhnete se ani zdravotnímu vyšetření, konkrétně se při přijetí do chovu dělají a posuzují rentgeny na dysplazii kyčelního kloubu. Nejvyšší přípustný je stupeň C/C (nebo 2/2). 

Vzhledem k tomu, že je gordonsetr lovecké plemeno, tak je potřeba aby se zúčastnil požadovaných loveckých zkoušek, ze kterých musí dodat známky předepsané klubem.

Gordonsetr

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Toto plemeno se dá zaměnit s jinými zástupci ze skupiny setrů, ale je z nich největší, a proto také nejpomalejší, ale zase je vytrvalý. Je zajímavé, že všichni pocházejí z ostrovů, a to konkrétně jak z Irska, tak Velké Británie.

Irský setr

Irský setr

Je asi nejznámějším představitelem setrů. Typické je pro něj jasně kaštanové zbarvení, a to je hlavní rozeznávací znak od gordonsetra, který je typicky černě zbarvený se znaky. Jinak obě plemena patří do 7. skupiny FCI k ohařům. Podobná je struktura jejich srsti a také kohoutková výška. 

Irský červenobílý setr

Irský červenobílý setr

Zmínit musíme i dalšího „kolegu“, a to irského červenobílého setra, u kterého opět naleznete všechny rysy společné pro skupinu setrů, ale liší se zbarvením. Jak už název napovídá, je pro něj typické převážně bílé zbarvení s jasně ohraničenými červenými plochami. 

Anglický setr

Anglický setr

A jako poslední plemeno záměny uvádíme anglického setra, u kterého se připouští hned několik barevných variet. Může být černý a bílý (blue belton), oranžový a bílý (orange belton), citronový a bílý (lemon belton), játrově hnědý a bílý (liver belton) a také trikolor, což je černá a bílá nebo hnědá a bílá se znaky. Barvy na těle tvoří jemné stříkání.

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Stylově vypadající pes, který je stavěný pro cval. Má pevnou tělesnou stavbu, jež odpovídá loveckému koni, který snese zatížení. Má symetrické linie. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 66 cm
fenky: 62 cm
Hmotnost:
psi 29,5 kg
fenky: 25,5 kg
Srst:

Krátká a jemná srst je na hlavě, předních stranách končetin a špičce uší. Středně dlouhá srst bez kudrlin nebo zvlnění je na zbytku těla. Na horní straně uší je srst dlouhá a hedvábná. Osrstění na zadních stranách končetin je ploché, jemné a rovné. Na břichu jsou třásně, které sahají až k hrudníku a krku (hrdlu). Žádoucí je co nejméně kudrlin a zvlnění.

Zbarvení:

Srst je zbarvena v tmavé lesklé uhlově černé barvě, která nemá rezavý nádech. Odznaky jsou v barvě červeného kaštanu (zářivě lesklé pálení). Připouští se černé šmouhy na spodní straně čelisti a prstech. Pálení jsou dvě výrazné skvrnky nad očima, které nejsou větší než 2 cm v průměru. Dále ho najdeme po stranách mordy, ale nepřesahuje nasazení nosu, jedná se o pruh, který probíhá přes mordu z jedné strany na druhou. Dvě jasné velké skvrny jsou na hrudi a znak je na hrdle. Pálení na vnitřní straně zadních končetin se přes koleno rozšiřuje ven k hlezennímu kloubu a prstům. Na předních končetinách dosahuje pálení zevnitř až k zadní straně loktů z vnější strany k zápěstnímu kloubu nebo o něco výše. Znaky jsou také kolem řitního otvoru. Není přípustné žádné jiné zbarvení, pouze malé bílé skvrnky na hrudi. 

Gordonsetr

HLAVA

Hlubší než širší. Vzdálenost od týlního hrbolu je větší než od stopu k nosu. Oblast kolem očí je suchá (pod i nad nimi). 

MOZKOVNA

Nejširší je mezi ušima a je širší než část čenichová. Je mírně zaoblená a dostatečně prostorná pro mozek. 

Stop:

Zřetelně vyjádřený. 

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nosní houba je široká a velká, černě pigmentovaná a s širokými nozdrami. Čenichová část je dlouhá s téměř rovnoběžnými rovinami. Není špičatá, ani úzká. Hloubka není taková jako délka. 

Pysky:

Jasně vyjádřené, nejsou volné. 

Čelisti, zuby:

Silné čelisti jsou v dokonalém, pravidelném a kompletním nůžkovém skusu (horní řezáky těsně překrývají ty spodní). Zuby jsou v čelistech postaveny kolmo. 

Líce:

Úměrně úzké vzhledem k úzkému profilu hlavy. 

Oči:

Zbarvené tmavě hnědě, jsou jiskrné, nejsou zapadlé, ani vystouplé, ale uložené dostatečně pod řasami. Mají inteligentní výraz. 

Uši:

Tenké uši jsou středně velké, nízko nasazené a přiléhají k hlavě. 

KRK

Suchý, dlouhý, klenutý a nemá lalok. 

TRUP

Středně dlouhý.

Horní linie:

Vodorovná.

Bedra:

Lehce klenutá a široká.

Hrudní koš:

Hrudní koš je hluboký a žebra dobře klenutá, poslední žebra směřují hluboko dozadu. Hrudník není příliš široký. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Jsou rovné a silné, mají ploché kosti.

Rameno:

Lopatky jsou dlouhé a uložené šikmo dozadu. Kost je plochá a široká. Plece jsou těžké. V kohoutku jsou lopatky blízko. 

Lokty:

Dobře přiléhají k tělu, nevybočují. 

Přední nadprstí:

K zemi je kolmé. 

Tlapy hrudních končetin:

Oválně, těsně uzavřené s dobře klenutými prsty, mezi kterými je mnoho srsti. Zápěstní polštářek je vysoký a polštářky silné.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Od kyčlí k hlezennímu kloubu jsou dlouhé, široké a svalnaté. Krátké a silné jsou pak od hlezna k zápěstí. Od hlezna dolů jsou také kolmé. Sklon pánve se blíží horinzontální přímce. 

Kolena:

Dobře úhlená. 

Tlapy pánevní:

Těsně uzavřené tlapky jsou oválné s dobře klenutými prsty, mezi kterými je mnoho srsti. Patní polštář je hluboký a polštářky jsou tvrdé. 

CHODY PSA

Pohyb je volný, pravidelný a přesný se silným odrazem i posunem, který vychází ze zádi. 

OCAS

Rovný nebo lehce zatočený do tvaru turecké šavle. U kořene je silný a směrem ke špičce se zužuje. Nošený bývá vodorovně nebo pod hřbetní linií. Na ocase je zřetelná vlajka dlouhé srsti, kerá začíná blízko u kořene a směrem ke špičce se zkracuje. 

přečteno: 3 556x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...