topovat ověřit
16.02.2023 / 24.04.2024
Anglický špringršpaněl

Anglický špringršpaněl

English Springer spaniel
80%
Další pojmenování: Špringr, Špringršpaněl
Anglický špringršpaněl

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.
Skupina VIII. - Slídiči, přinášeči a psi vodní
Sekce 2 - Slídiči
S pracovní zkouškou
Číslo standardu: 125
Země původu: Velká Británie
Patronát Velká Británie
Vznik plemene: 18. století
Průměrná délka života: 12 - 14 roků
Původní využití: Lovecké plemeno
Využití dnes: Agility, Frisbee, Flyball, Obedience, poslušnost psa, Dogdancing, Lovecký pes, Rodinný pes, Výstavní pes, Aktivní pes
Kluby v ČR:

Klub chovatelů loveckých slídičů

Klub Anglický špringršpaněl

VARIETY PLEMENE Anglický špringršpaněl

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách. 

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

První zmínky o psech podobného typu pochází již ze 16. století, ale tehdy se ještě nejednalo o anglického špringra, jak ho známe dnes. Společně se chovali kokršpanělé i špringršpanělé a nejdůležitější byly lovecké schopnosti psa. Jeho hlavní loveckou aktivitou bylo nahánění a přinášení pernaté zvěře.

O špringrovi můžeme hovořit od počátku 19. století. Ale až o sto let později se začali objevovat na výstavách. Anglickým Kennel Clubem byl uznán v roce 1902 a v USA v roce 1910. 

Jedná se o poměrně oblíbené plemeno, které se už v dnešní době nechová jen pro loveckou upotřebitelnost, ale hlavně jako rodinný společník. V Československu se objevil v první polovině minulého století.

Anglický špringršpaněl

POVAHA

Špringršpaněl má velmi přátelskou povahu a kromě skvělého loveckého psa, může být i ideálním společníkem do rodiny. Své páníčky má moc rád a ochotně plní jejich povely. Dobře vychází i s dětmi, ale jejich soužití mějte vždy pod kontrolou. 

Má vyvinutý lovecký pud, takže soužití s ostatními mazlíčky může být problematické. Vždy je lepší, pokud s nimi vyrůstá od štěněte, aby věděl, že jsou součástí rodiny. K jiným psům se chová přátelsky a nevyvolává konflikty. Doma na zahradě bude i přirozeně hlídat, ale nemusíte se bát, že by zbytečně moc štěkal. 

Jako u každého psa, je potřebná pečlivá socializace již od štěněcího věku. Správná výchova a výcvik jsou základem k tomu, aby vám vyrostl hodný a poslušný pes. Špringr ale není na výchovu složitý, dokonce se hodí i pro začátečníky, je velmi přizpůsobivý a navíc se svému pánovi snaží vždy vyhovět. Za dobrůtku udělá, co vám na očích uvidí. 

Anglický špringršpaněl

POHYB

Špringr je na pohyb velmi náročný, potřebuje každý den delší procházku, na které se bude moc vyřádit. Ideální je, když ho můžete pustit na volno a věnovat se třeba aportování. To ovšem vyžaduje, že musíte mít skvěle zvládnuté přivolání. V opačném případě neriskujte a psa na neoplocených plochách nepouštějte. 

Vzhledem ke své učenlivosti a obratnosti se hodí na mnoho kynologických sportů. Je vhodným adeptem na agility, dog dancing, dog frisbee, ale rozhodně se neztratí ani v canicrossu. Vynikat bude samozřejmě v loveckých disciplínách, pro které byl vyšlechtěn a ve vodě se cítí jako doma, v létě byste rozhodně měli vyrážet k vodě a dopřát si společné koupání.

Anglický špringršpaněl

PÉČE

Špringršpanělova delší srst potřebuje pravidelnou péči, má sice samočisticí schopnost, ale minimálně dvakrát týdně byste ji měli vykartáčovat a rozčesat zacuchaná místa, aby srst neplstnatěla. Pokud plánujete účast na výstavách, tak ohledně přípravy srsti vám jistě poradí chovatel. 

Dostatek pozornosti věnujte uším a jednou týdně je pečlivě prohlédněte, zda je vše v pořádku. Každý den odstraňte ospalky z očního okolí a udržujte ho v čistotě. Nezapomínejte ani na péči o chrup, nejlepší je zuby mechanicky čistit kartáčkem speciální zubní pastou, ale můžete podávat i doplňky stravy, které přispívají ke správnému prostředí v dutině ústní.

Jednou za měsíc zkontrolujte délku drápů a případně je zastřihněte. Tuto činnost nemají psi v oblibě, proto na to zvykejte svého psa od štěněte. Pokud si na to netroufáte, můžete navštívit salon nebo veterinárního lékaře.

Anglický špringršpaněl

ZAJÍMAVOSTI

Přestože existuje jeden špringršpaněl, tak by se v chovu dalo mluvit o dvou liniích, a to pracovní a výstavní. Jak je patrné, u pracovních psů je kladen důraz na skvělé lovecké schopnosti, naopak u výstavních je na prvním místě exteriér. 

Další zajímavost se týká štěňátek, která se rodí úplně bílá a vybarvují se až později.

Anglický špringršpaněl

VÝŽIVA

Správné krmení je důležité pro zdraví psa. Proto podávejte kvalitní krmivo, které vašemu psovi zajistí spokojený život. Pokud má špringr hodně pohybu, potřebuje dostatečně výživné krmivo, aby nehubnul, naopak pozor na překrmování, pokud nemá tolik aktivity, aby naopak nepřibíral. 

Pokud sáhnete po granulích, měli byste věnovat dostatek pozornosti jejich výběru. Přečtěte si složení, na prvním místě by mělo být maso, to znamená, že je ho v granulích největší podíl. Zároveň by tam měl být nízkých obsah obilovin, nebo mohou být granule zcela bez nich. Dále vybírejte podle věku a velikosti plemene

Pokud chcete mít větší přehled o tom, co váš pes konzumuje, můžete barfovat. V tom případě krmíte syrovým masem, kostmi, přílohami a doplňky, ale sestavení vyvážené krmné dávky je na vás, takže si předtím vše nastudujte, abyste psovi neublížili. Hlavně v období růstu není dobré experimentovat, pokud se na to necítíte, tak podávejte granule a barfování zkuste až v dospělosti.

Anglický špringršpaněl

Zdraví

Špringr je zdravé plemeno, postihnout ho může dysplazie kyčelního kloubu, která se ale vyšetřuje před uchovněním, stačí tedy vybírat štěně po zdravých předcích. Zejména v době růstu je vhodné podávat kloubní výživu na prevenci problémům s pohybovým aparátem.

Dále se mohou objevit dědičné oční vady jako progresivní retinální atrofie a další, vyšetření na tyto nemoci není povinné. 

U plemene se může objevit fukosidóza, což je metabolické onemocnění, které se projevuje hlavně jako neurologické onemocnění. Při uchovnění jsou jedinci testováni a přenašeči se mohou spojit pouze s negativními jedinci, pak se mohou narodit max. štěňata přenašeči. 

Anglický špringršpaněl

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Tento španěl je velmi kontaktní a potřebuje být na blízku svému pánovi, aby nestrádal. Nemá příliš rád samotu, takže je potřeba ho postupně zvykat, že musíte chodit do práce, aby na vás v klidu počkal. 

Může bydlet v bytě i domě se zahradou, ale potřebuje dostatek pohybu. Hodí se do aktivní rodiny. Nemusí být veden lovecky, ale v tom případě musíte najít společnou aktivitu, při které upustí páru. 

Hodí se i pro začátečníky, protože jeho výchova a výcvik nejsou složité. Má velmi milou povahu, dobře se učí a rád páníčkovi vyhoví.

Anglický špringršpaněl

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Pokud plánujete zapojení svého psa v chovu, tak to zohledněte již při výběru štěněte. To by nemělo mít žádné vady ze standardu. Abyste mohli špringra uchovnit, musí mít průkaz původu a dále stačí splnit podmínky uchovnění, které stanovuje klub (Klub Anglický špringršpaněl nebo Klub chovatelů loveckých slídičů). 

Při uchovnění si můžete vybrat ze dvou variant. Buď půjdete pouze cestou výstav, kdy musíte absolvovat dvě výstavy vyššího typu od věku 12 měsíců s oceněním nejhůře výborná a velmi dobrá, posudek musí být od dvou různých rozhodčí. Nebo se můžete zúčastnit pouze jedné výstavy od 12 měsíců věku a odnést si známku nejhůře velmi dobrá a doplnit to jakoukoliv zkouškou anglických loveckých španělů podle zkušebního řádu ČMMJ nebo FCI, kde bude hodnocen, nos, slídění a chování po výstřelu (min. známka je 3). 

V posudku z výstavy musí být zapsán chrup, tedy skus nůžkový a případné chybějící zuby. Dále je změřena kohoutková výška, kterou následně zapisuje do PP psa poradce chovu. 

Co se týká zdravotních vyšetření, tak se posuzuje dysplazie kyčelního kloubu. Nejhůře může výt výsledek 3/3, ale ten může být spojen s partnerem s max. stupněm 1/1. Dále se testuje fukosidóza, buď se dokládá negativní vyšetření obou rodičů, nebo musí jedinec podstoupit test – přenašeč může být spojen pouze s čistým partnerem. Charakter doporučení má vyšetření na dědičné oční vady.

Anglický špringršpaněl

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Špringršpaněl není tolik známý, ale díky své skvělé povaze se stává stále oblíbenějším. Španělé jsou proslaveni hlavně menším anglickým kokršpanělem, který je rozšířenější, jeho rozevláté uši a roztomilý kukuč si vybaví každý. Dále uvádíme ještě velšpringršpaněla, který velikostně se špringrem téměř totožný. 

Velššpringršpaněl

Velššpringršpaněl

Obě plemena jsou uznána Mezinárodní kynologickou federací a pětří od 8. skupiny. Velšsprigršpaněl je pouze o palec menší, jeho kohoutková výška je 19 palců (48 cm) u psů a u fen je to 18 palců (46 cm). Špring má 20 palců, což je kolem 51 cm. Obě plemena mají jemnou srst. Velš má jasně červené a bílé zbarvení. Špringr může být játrový s bílou, černý s bílou či se znaky pálení. 

Anglický kokršpaněl

Anglický kokršpaněl

Kokr je také zařazen do 8. skupiny FCI a stejně jako obě předchozí plemena náleží ke slídičům. Je menší, jeho kohoutková výška je 39 až 41 cm u psů a 38 až 39 cm u fen. Má hedvábnou srst, která vytváří na spodní polovině těla praporce. Může být jednobarevný (černá, červená, zlatá, játrová a pak také černá nebo játrová s pálením). Další možností je bikolor v černo-bílé, oranžovo-bílé, játrové s bílou, žluté s bílou a vždy s tečkováním nebo bez. Může být také trikolor v černé nebo játrové s bílou a pálením. A poslední možností je bělouš (modrý, oranžový, citrńový, játrový nebo játrový či modrý s pálením. 

STANDARDNÍ VZHLED

Celkový vzhled:

Kompaktní a harmonicky stavěný pes. Je nejvyšší ze všech britských loveckých španělů. Je silný, aktivní a veselý. 

Výška:
Ideální kohoutková výška
psi: 51 cm
fenky: 51 cm
Pozn. k výšce

Pohybuje se kolem 20 palců, což je 51 cm. 

Pozn. k hmotnosti Hmotnost není standardem stanovena.
Srst:

Rovná, přiléhavá a odolná proti vnějším vlivům počasí. Není hrubá. Mírné praporce se tvoří na uších, zadních stranách končetin a spodní linii těla. 

Zbarvení:

Játrová s bílou, černá s bílou, nebo některá z těchto barev se znaky pálení. 

Anglický špringršpaněl

HLAVA

MOZKOVNA

Středně dlouhá, mírně klenutá a dost široká. Od čenichu se zvedá, stop je zřetelný a mezi očima se tvoří rýha, která se postupně od čela k týlnímu hrbolu ztrácí. Týlní hrbol nesmí být výrazný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Tlama:

Nozdry jsou dobře vyvinuté. Tlama je dlouhá proporčně vzhledem k mozkovně. Je hluboká, široká a pod očima výrazně modelovaná. 

Pysky:

Hranaté a dostatečně hluboké. 

Čelisti, zuby:

Silné čelisti, zuby jsou v kompletním počtu a postavené v nůžkovém skusu (horní řezáky těsně překrývají ty spodní a v čelistech jsou postaveny kolmo). 

Líce:

Ploché. 

Oči:

Středně velké oči mají mandlový tvar, nejsou vystouplé, ani zapadlé, ale správně uložené v očních důlcích. Spojivky nejsou vidět. Pohled je pozorný a milý. Barva je tmavě oříšková. Světlé oči jsou nežádoucí. 

Uši:

Jsou ve tvaru křídel, dobře dlouhé i široké, přiléhají k hlavě a nasazené jsou v linii očí. Pokrývá je dlouhá srst. 

KRK

Svalnatý a silný, dlouhý tak akorát, netvoří se lalok, ani na něm není volná kůže. Je lehce klenutý a k hlavě se zužuje.

TRUP

Silný, není příliš dlouhý, ani krátký.

Bedra:

Svalnatá, mírně vyklenutá a dobře spojená se hřbetem.

Hrudní koš:

Hrudník je hluboký a prostorný, žebra jsou dobře klenutá. 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY

Rovné s dobrými kostmi. 

Plece:

Lopatky jsou uložené šikmo se sklonem k zádi.

 

Lokty:

Přiléhají k tělu.

Přední nadprstí:

Záprstí je silné a ohebné. 

Tlapy hrudních končetin:

Pevné, kompaktní, dobře zaoblené a se silnými polštářky.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Postavené rovně. 

Stehna:

Silná, svalnatá a dobře vyvinutá. 

Kolena:

Středně zaúhlená. 

Hlezno:

Středně zaúhlené, hrubá hlezna nejsou žádoucí. 

Tlapy pánevní:

Stejné jako tlapky předních končetin. 

CHODY PSA

Pohyb je specifický, hrudní končetiny směřují dopředu a pohyb vychází z lopatek. Krok je přímý, prostorný a lehký. Hlezna se pohybují v ose hrudních končetin. Při pomalém pohybu pes může přecházet do mimochodu, což je pro plemeno typické.

OCAS

Dříve se kupíroval.

Nekupírovaný ocas je nízko nasazený a nikdy není nesen nad úrovní hřbetu. Tvoří se na něm prapor, je stále v živém pohybu. 

Anglický špringršpaněl

přečteno: 3 234x
Budeme rádi, když toto plemeno ohodnotíte :-)
80%
Co Vás zaujalo? Chybí Vám zde něco?
Napište komentář...